Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πελάγωσα...Ψάχνω αφυγραντήρα για σπίτι 70τμ. Αυτό που θέλω είναι το εξής:

1.Επειδή ο χώρος δεν είναι ενιαίος δεν χρειάζομαι να μπορεί να καλύπτει πολλά τμ καθώς θα του αλλάζω δωμάτιο κάθε 2-3 μέρες.(αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό)

2.Οσο πιο λίγα Watt γίνεται καθώς θα είναι σε μόνιμη λειτουργία (οπότε τεχνολογία με κομπρέσορα)

3.Ανεκτός θόρυβος αρα μεχρι 40-45db

4.Με ελεγκτή υγρασίας ώστε να σταματάει αυτόματα

5.Με τις υπάρχουσες μάρκες δεν ξέρω τι να εμπιστευτώ (μου φαίνονται όλες το ίδιο)

 

Βρήκα μερικούς .. άμα έχετε καμιά συμββουλή παραπάνω αφου χρησιμοποιείτε ήδη ευπρόσδεκτη!

 

Link.png Site: Rohnson μικρός

 

Link.png Site: rohnson μεγάλος

 

Link.png Site: Secco

 

ο Philco ειναι στα 200W και υπάρχει και αντίστοιχο μοντέλο για 80τμ που καταναλώνει μέγιστο 300W. Με προβληματίζει ότι ένας juro pro με 160W ναφέρουν ότι ειναι πολύ αδύναμος.. Για τον Philco δεν είδα αρνητικά σχόλια...

Link.png Site: philco

 

Link.png Site: Philco για 80τμ

 

 

 

 

 

Και εγώ πελαγωμένος ήμουν 2 μέρες τώρα, διαβάζω και ξαναδιαβάζω specs και κριτικές αμφιβόλου αξιοπιστίας (εννοώ τις πολύ θετικές που μου φαίνονται λίγο ψεύτικες). Μόλις παρήγγειλα τον Juro Pro 12L αφού 1. είναι ετοιμοπαράδοτος (οι meaco όλο έρχονται και τώρα λένε από Γενάρη), 2. έχει όντως rotary panasonic συμπιεστή - ότι και αν λέει αυτό, για τους άλλους δεν ξέρεις καν, 3. έχει timer on - timer off που σημαίνει οτι μπορώ να τον προγραμματίσω να ανοίξει το μεσημμέρι με το φτηνότερο ρεύμα χωρίς να είμαι εκεί.

 

Μιας και το έφερε η τύχη να έχω ανοίξει εγώ αυτό το θέμα το 2006 (!) ας συνοψίσω τα 2-3 κριτήρια στα οποία κατέληξα:

 

1. Κομπρέσσορ ή Γεώλιθος; Απαντήθηκε και πιό πάνω από κάποιο φίλο, αν οι θερμοκρασίες λειτουργίας πέφτουν κάτω από 15 βαθμούς οι γεώλιθου είναι πιό αποτελεσματικοί. Αν όχι, τότε οι κομπρέσσορ είναι καλύτεροι και οικονομικότεροι. Οι γεώλιθου καίνε περισσότερο ρεύμα αφού ζεσταίνουν τον δίσκο γεωλίθου για να βγει το νερό, για αυτό και βγάζουν πραγματικά ζεστό αέρα - στην ουσία σου επιστρέφουν σε ζέστη μέρος των παραπάνω watt που σου κάψανε, αλλά από σχόλια που διάβασα στην Αγγλία αυτό το heating element είναι και το συχνότερο failure των συγκεκριμένων αφυγραντήρων.

 

2. Θόρυβος: ψευδοδίλλημα τελικά, αφού είναι λίγο υποκειμενικό θέμα και οι κατασκευαστές ψεύδονται ασύστολα. Οτιδήποτε γράφει στα χαρτιά 40-45db θεωρητικά είναι ανεκτό (κι ο ddl8 γεώλιθου χωρίς κομπρέσσορ γράφει 39db) και εν πάσει περιπτώσει, σε καταστάσεις όπως η δική μου με 85% υγρασία στα δωμάτια δεν με νοιάζει ο θόρυβος όσο η αποτελεσματικότητα. Καλή αντιστάθμιση είναι να υπάρχει timer-on (timer off και υγρασιόμετρο έχουν όλοι σχεδόν) ώστε να έχεις επιλογές να τον λειτουργήσεις πριν γυρίσεις σπίτι και να μην σε ενοχλήσει καθόλου ο θόρυβος!

 

3. Κατανάλωση: δεν μπορείς να εμπιστευτείς τα spec, κάποιοι διευκρινίζουν αν αναφέρουν μέγιστη ή ελάχιστη αλλά οι περισσότεροι όχι. Έχω αγοράσει έναν φτηνό μετρητή κατανάλωσης από το eshop και τουλάχιστον για το juropro θα μπορώ να δώσω συγκεκριμένες τιμές την επόμενη εβδομάδα. Η κατανάλωση είνια και ο λόγος που η αφύγρανση με a/c είναι ασύμφορη για νούμερα πάνω από 75%, σύμφωνα με 2 ψυκτικούς που ρώτησα το a/c πρέπει να τραβήξει τον υγρό αέρα ψηλά εκεί που είναι για να κάνει δουλειά, άρα μια συσκευή δαπέδου θα δουλέψει πιό αποδοτικά με ίδια ή λιγότερα watt.

 

4. Αποτελεσματικότητα: το στοιχείο που ψάχνουμε είναι η ροή αέρα ανά ώρα, ο juro pro π.χ. στα spec λέει για 130 m3 όταν οι κατηγορίας 10-12Λίτρων παίζουν στα 100 m3. Βέβαια θα έπρεπε αυτό το μέγεθος να συνάδει και με τα watt το οποίο δεν συμβαίνει πάντα - αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στο οτι ο καθένας δίνει όποια κατανάλωση νομίζει ενώ στη ροή αέρα σίγουρα δείχνει τη μέγιστη. Ενδεικτικά σε μοντέλα κομπρέσσορ που κοίταξα: Meaco 12L platinum= 165w / 100m3, Meaco 10L= 220w / 88 m3, Olympia Splendit secco14= 172w / 100 m3 - οπότε ο juro pro 12L με τα 160w / 130 m3 μάλλον είναι ΟΚ και όχι αδύναμος... Διευκρινίζω οτι πέρα από τα meaco για όλα τα άλλα τα spec τα βρήκα σε σελίδες πώλησης και όχι κατασκευαστή, οπότε ο Θεός να βάλει το χέρι του...

 

Τέλος για το θέμα φορητότητας που ρώτησες, γενικά στην αρχή θα τον βάλεις εκεί που έχεις το πρόβλημα και μετά από κάποιες μέρες που θα έρθει υπό έλεγχο η υγρασία εκεί, μπορείς να τον μετακινήσεις κάπου πιό κεντρικά στο σπίτι, αφού σύμφωνα μετον ψυκτικό μου η υγρασία θα πηγαίνει μόνη της προς τα εκεί που έχει ξηράνει τον αέρα ο αφυγραντήρας. Οπότε καλύτερα έναν μικρό και εύκολα μετακινήσιμο παρά έναν μεγάλο, βαρύ και κοστοβόρο ελπίζοντας οτι θα πιάσει με τη μία όλο το διαμέρισμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

Αν πας για philco ίσως να αξίζει και το μεγαλύτερο μοντέλο για τόσα τετραγωνικά

 

http://www.skroutz.gr/s/4587/Philco-PDH-520HB.html

 

Δυστυχώς δε τον έχω ακούσει από κοντά και δε μπορώ να σου πω για θόρυβο. Μπορώ να σου πω πάντως ότι αν δε τον έχεις ακούσει απο κοντά ή τουλάχιστον σε ένα video να είσαι έτοιμος για όλα.

 

Αυτός που αναφέρω στο πόστ μου ότι έχω πάρει ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας, έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση(στα χαρτιά πάντα) για ίδια ικανότητα αφύγρανσης αλλά κοστίζει 100 ευρώ φτηνότερα...

 

Αν έχεις τις πόρτες ανοιχτές δε χρειάζεται να μετακινείς τον αφυγραντήρα. Η υγρασία μετακινείται πάντα προς το ξηρότερο μέρος, δηλαδή προς τον αφυγραντήρα. Εγώ ο μόνος λόγος για να τον κουνίσω είναι για να μην τον έχω δίπλα μου.

 

Γενικα πιο ελαφριές κατασκευές είναι με ζεόλιθο. Οι κομπρέσορες είναι συνήθως πάνω απο 10 κιλά αυτοί για τα 20λίτρα, και ανάμεσα στα μεταξύ τους μοντέλα μικρές διαφορές οπότε δε θα το κοίταζα τόσο αυτό.

Επεξ/σία από D4rkst3EL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D4rkst3EL από κατανάλωση πως τον βλέπεις;

Τελικά τα 400W είναι στην ανώτερη σκάλα ή στην χαμηλή;

Δεν μπορώ να βγάλω ακρη με αυτά τα μηχανήματα γμτ, Δηλαδή, γιατί να μην πάρεις τον dd8l που καίει 330 στην μεσαία σκάλα;;; Δεν θα έρθει τελικά οικονομικότερος, αφού θα βγάλει και ζεστό αέρα;;;

Μέτρησε κανείς άλλο κατανάλωση στον δικό του ή μέσα από το εγχειρίδιο να μας πει τι Watt γράφει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις απο τον JuroPro 12L που πήρα την Παρασκευή... μάλλον καλές.

 

Κατανάλωση: όπως τα λέει το spec, στους 19-20 βαθμούς καίει 151-154 watt (αν ανοίξεις το φαν σε υψηλή ταχύτητα ανεβαίνει +2), κάποια στιγμή που τον άναψα με 17,5 πήγε στα 161watt.

 

Απόδοση: δεν έχω τρελαθεί κιόλας, την πρώτη φορά έκανε σχεδόν 3 ώρες για να κατεβάσει την υγρασία από 78 σε 65 σε δωμάτιο με κλειστή πόρτα, και γενικότερα για να δεις του 10 με 15 πόντους διαφορά θέλεις ένα 5ωρο. Με μια χρήση 13-14 ώρών (όχι συνεχώμενα) έβγαλε περίπου 3 λίτρα νερό. Ίσως ο μεγαλύτερος να είναι πιό αποδοτικός αλλά συνειδητά επέλεξα τον μικρό λόγο όγκου και βάρους. Η μεγάλη πίκρα όμως είναι οτι η υγρασία ξαναγυρίζει στα αρχικά ποσοστά στο μισό χρόνο - αλλα αυτό έχει να κάνει προφανώς με το σπίτι και όχι το μηχάνημα.

 

Θόρυβος: Όπως είχα γράψει και πιό πριν θεωρώ οτι είναι απόλυτα υποκειμενικό και ακόμα και σε μαγαζί να τον ακούσετε πάλι δεν μπορείτε να έχετε σίγουρη άποψη. Σίγουρα δεν είναι αθόρυβος όπως λέει η διαφήμιση, θα έλεγα οτι κάνει θόρυβο όσο ένα ψυγειάκι, παρόλα αυτά λειτουργώντας τον σε ώρες που είμαστε ενεργοί στο σπίτι ούτε που τον παρατηρούμε. Τον έβαλα 2 φορές να δουλέψει και βράδυ και ακούγεται αρκετά, σχεδόν ενοχλητικά που να μην σε αφήσει να κοιμηθείς. Όλα αυτά βέβαια με τοποθέτηση επάνω σε παχύ χαλάκι, γιατί τον έβαλα και απευθείας στο πλακάκι και ο θόρυβος του κομπρεσσορ είναι ξεκάθαρα ενοχλητικός. Κάτι παίζει με συντονισμό του κομπρεσσορ γιατί αν τον σηκώσεις 5 πόντους από το πάτωμα και τον κρατήσεις σωστά από τα δυο χερούλια ακούγεται κυρίως ο ανεμιστήρας και πολύ αχνά ο κομπρεσσορ...

 

Τέλος να πω οτι απο συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα στο Χαλάνδρι ζητώντας από το τηλέφωνο τιμή για μετρητά τον πήρα στα 208 ευρώ, όταν τιμή σελίδας ήταν 239 και στις μεγάλες αλυσίδες στα 250+, όσοι έχετε τη δυνατότητα αξίζει να το κυνηγήσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά DD8L με τον junior είναι ο ιονιστής;

 

Ναι, και το φίλτρο σκόνης αν θυμάμαι καλά

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα πρέπει να αγοράσω άμεσα ηλεκτρικό αφυγραντήρα 

 

 

Μόλις παρήγγειλα τον Juro Pro 12L 

 

Τελικά πήρες αφυγραντήρα 8 χρόνια μετά?!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα τελικά το dd8l και μεθαύριο τον περιμένω. Θα σας γράψβ εντυπώσεις.

από που?

σου είπαν πόσο καιρό θέλουν να τον φέρουν? Υποτίθεται είναι παντού εξαντλημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρες αφυγραντήρα 8 χρόνια μετά?!

 

Ναι, πριν 8 χρόνια μετακόμισα σε σπίτι που έδειχνε να έχει πρόβλημα υγρασίας αλλά τελικά δεν χρειάστηκε, και τώρα μετακόμισα ξανά σε σπίτι που σίγουρα έχει σοβαρό πρόβλημα, με νοτιά παίζει στο 80% και χτυπάει και 88% στο δωμάτιου του παιδιού το βράδυ!

 

@strastri1: για τον ddl8, που τον έψαξα αρκετά, έχε υπόψη σου οτι στη μεσαία και στη μεγάλη σκάλα καίει 600 σύμφωνα με σχόλια που διάβασα κυρίως σε Αγγλικά σαιτ. Η υψηλή κατάναλωση δικαιολογείται από την μέθοδο αφύγρανσης και μέρος της σου επιστρέφεται ως θέρμανση, δεν παύει όμως να είναι 600watt.... σίγουρα το γεγονός οτι έχει αποτέλεσμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι σημαντικό αλλά για μένα που είμαι σε αστική περιοχή και σε θερμοκρασίες πάνω από 15 βαθμούς στο σπίτι, δεν χρειάζομαι τον ζεόλιθο, που παίζει να έχει και ενοχλητική μυρωδιά. Προς το παρόν με τον Juro Pro δεν έχω παράπονο στη σχέση τιμής/κατανάλωση/απόδοσης (150-160watt μετρημένα με μετρητή κατανάλωσης στη πρίζα).

 

@archimidis: δεν είναι ακριβώς εξαντλημένος, απλά δεν έχει έρθει καν η φετινή παρτίδα - ότι υπάρχει αν υπάρχει είναι από την περσυνή σεζόν. Αυτό μου το είπαν από την αντιπροσωπεία της Αθήνας όταν πίεσα να μάθω που υπάρχει απόθεμα, και με έβαλε και σε σκέψεις για όλους αυτούς που έκαναν διθυραμβικές κριτικές και λένε οτι τον αγόρασαν μέσα στον Οκτώβριο και Νοέμβριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πριν 8 χρόνια μετακόμισα σε σπίτι που έδειχνε να έχει πρόβλημα υγρασίας αλλά τελικά δεν χρειάστηκε, και τώρα μετακόμισα ξανά σε σπίτι που σίγουρα έχει σοβαρό πρόβλημα, με νοτιά παίζει στο 80% και χτυπάει και 88% στο δωμάτιου του παιδιού το βράδυ!

 

@strastri1: για τον ddl8, που τον έψαξα αρκετά, έχε υπόψη σου οτι στη μεσαία και στη μεγάλη σκάλα καίει 600 σύμφωνα με σχόλια που διάβασα κυρίως σε Αγγλικά σαιτ. Η υψηλή κατάναλωση δικαιολογείται από την μέθοδο αφύγρανσης και μέρος της σου επιστρέφεται ως θέρμανση, δεν παύει όμως να είναι 600watt.... σίγουρα το γεγονός οτι έχει αποτέλεσμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι σημαντικό αλλά για μένα που είμαι σε αστική περιοχή και σε θερμοκρασίες πάνω από 15 βαθμούς στο σπίτι, δεν χρειάζομαι τον ζεόλιθο, που παίζει να έχει και ενοχλητική μυρωδιά. Προς το παρόν με τον Juro Pro δεν έχω παράπονο στη σχέση τιμής/κατανάλωση/απόδοσης (150-160watt μετρημένα με μετρητή κατανάλωσης στη πρίζα).

 

@archimidis: δεν είναι ακριβώς εξαντλημένος, απλά δεν έχει έρθει καν η φετινή παρτίδα - ότι υπάρχει αν υπάρχει είναι από την περσυνή σεζόν. Αυτό μου το είπαν από την αντιπροσωπεία της Αθήνας όταν πίεσα να μάθω που υπάρχει απόθεμα, και με έβαλε και σε σκέψεις για όλους αυτούς που έκαναν διθυραμβικές κριτικές και λένε οτι τον αγόρασαν μέσα στον Οκτώβριο και Νοέμβριο!

αντιγράφω εδώ κάτι που έγραψα σε άλλο φόρουμ και πείτε μου τι γνώμη σας:

 

με αυτά που έχω διαβάσει ο Meaco dd8l καταναλώνει 330w στην απλή του λειτουργία ενώ ο Meaco 12L πάει στα 165w.

ο ένας λειτουργεί σε όλες της θερμοκρασίες, ο άλλος στις χαμηλές θερμοκρασίες ρίχνει την απόδοση του πολύ.

 

αν πούμε ότι μια μέση καλή θερμοκρασία σε ένα σπίτι είναι 22 C°. Τότε με τον απλό έχουμε πρόβλημα.

αντιγράφω από τα τεχν. χαρακτ. για τον Meaco 12L:

- Δυνατότητα αφύγρανσης 12 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.), 6,2 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.)

άρα στους 30°C δουλεύει κομπλέ, στους 27 ήδη αποδίδει στο μισό, στους 22 θα σέρνεται. Θα καίει όμως πάλι τα 165w, αλλά χωρίς να μαζεύει νερό.

 

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω  (και γιατί να μην ισχύουν όταν είναι στοιχεία που δίνει η ίδια η εταιρεία) πάμε υποχρεωτικά στον dd8l

Η ερώτηση είναι: τους απλούς γιατί τους πουλάνε αν δεν δουλεύουν σωστά κάτω από 26°C? ποιος έχει 30°C στο σπίτι του τον χειμώνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε γιατί μπερδεύτηκες λίγο, κανείς δεν λέει οτι θα έχει 30 βαθμούς στο σπίτι του, απλά αυτές είναι οι "εργοστασιακές" τιμές απόδοσης και όπως όλες, έτσι και αυτές είναι παραπλανητικές - όπως π.χ. οι τιμές κατανάλωσης στα αυτοκίνητα (ιδίως στα OPEL - βγάζω άχτι!), οι μέγιστες τιμές SAR στα κινητά - υποθέτοντας οτι το κρατάς σωστά και έχει καλό σήμα κτλ..

 

Σε θερμοκρασίες σπιτιού σε πόλη, δηλαδή πάνω από 15 βαθμούς θα δουλέψουν και τα δύο είδη αφυγραντήρα απλά αυτά με κομπρεσσορ δεν θα βγάζουν τα λίτρα που λέει ο τίτλος τους αλλά πολύ λιγότερα (μάλιστα το 15 βαθμοί προκύπτει και από ένα γράφημα της ίδιας της maeco). Σε περιπτώσεις γκαράζ, κλειστού εξοχικού κτλ όπου απουσία οποιασδήποτε θέρμανσης και μόνωσης η θερμοκρασία θα πέσει πιο κάτω, π.χ. στο 10-12 βαθμούς, οι αφυγραντήρες με silica/ zeolith είναι μονόδρομος, οι κομπρέσσορ δεν θα έχουν αποτέλεσμα.

 

Στην παραπάνω εξίσωση βάλε και την κατανάλωση, που στους zeolith είναι εξ'ορισμού μεγαλύτερη (γιατί έτσι είναι ο τρόπος λειτουργίας τους) και την γκρίνια για όξινη μυρωδιά / μυρωδιά ξυνίλας που σχολιάζεται για τον ddl8 και δες αν πραγματικά τον χρειάζεσαι ή θα σε κάλυπτε και ένας κομπρέσσορ κι ας βγάζει λιγότερη υγρασία ανά ώρα.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, κανένας δεν διευκρινίζει αν το wattage που δίνει αφορά μέγιστη ή μέση κατανάλωση - στον Juro Pro μέτρησα το 160w maximum, οπότε είναι δύσκολο να βασιστείς απόλυτα σε οτι διαβάζεις, είναι όμως ενδεικτικά. Σε κάποια reviews σε Αγγλικό σαιτ διάβασα οτι επειδή στη Μεσαία και τη Μεγάλη κλίμακα δουλεύει φουλ το heater (για το στεγνωμα του ζεόλιθου) η κατανάλωση πάει στα 600w+ (αυτό μπορεί να το δει κάποιος μόνο αφού τον αγοράσει και βάλει μετρητή κατανάλωσης) και εξαντλείται γρηγορότερα η ζωή του κυκλώματος θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν πούμε ότι μια μέση καλή θερμοκρασία σε ένα σπίτι είναι 22 C°. Τότε με τον απλό έχουμε πρόβλημα.

αντιγράφω από τα τεχν. χαρακτ. για τον Meaco 12L:

- Δυνατότητα αφύγρανσης 12 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.), 6,2 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.)

άρα στους 30°C δουλεύει κομπλέ, στους 27 ήδη αποδίδει στο μισό, στους 22 θα σέρνεται. Θα καίει όμως πάλι τα 165w, αλλά χωρίς να μαζεύει νερό.

 

 

Η ερώτηση είναι: τους απλούς γιατί τους πουλάνε αν δεν δουλεύουν σωστά κάτω από 26°C? ποιος έχει 30°C στο σπίτι του τον χειμώνα?

 

Η σύγκριση που κάνεις εδώ είναι τελείως λάθος γιατί συγκρίνεις όχι μόνο διαφορετικές θερμοκρασίες(30-26,7) αλλά και διαφορετικές υγρασίες, 80% με 60% το οποίο είναι μεγάλη διαφορά.

 

Δεύτερον συγκρίνεις έναν 12L που καίνε περίπου 200watt μέσο όρο οι 12L με τον DDL8 που την αφύγρανση που βλέπουμε(8L) την κάνει χρησιμοποιώντας 650 watt. Πιο σωστό θα ήταν δηλαδή να τον συγκρίνεις με ένα 20L που κατά μέσο όρο χρησιμοποιούν 400watt.

 

Το λέει βασικά και η ίδια η εταιρεία

  • 8 litres a day extraction, which is equivalent to a 16 or 20 litre compressor dehumidifier

 

Τέλος οι κομπρέσσορες για μένα αξίζουν μέχρι 15 βαθμούς.

 

Φαίνεται και στο διάγραμμα που έβαλα σε προηγούμενο ποστ αν το πρόσεξες

meaco-20l_clip_image001.jpg

 

Πάντως στους 22 που γράφεις ότι θα σέρνεται είναι υπερβολή. Στους 22 βαθμούς οι κομπρέσορες δουλεύουν μια χαρά και από το διάγραμμα φαίνεται ότι o 20L τραβάει περίπου 15 λίτρα σε αυτή τη θερμοκρασία ενώ ο DDL8 θα είναι στα 8 λίτρα με μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος.

 

Και προσοχή ο ζεόλιθος μπορεί να μην επηρεάζεται τόσο από τη θερμοκρασία αλλά επηρεάζεται απο τα επίπεδα υγρασίας όπως κάθε αφυγραντήρας. Μη περιμένετε δηλαδή σε επίπεδα υγρασίας 50-60% να τραβάει πάλι το ίδιο, αν δεν έχει στον αέρα υγρασία τι να τραβήξει. Γιατί είδα ότι έλαβες υπόψη σου και τη μέτρηση στο 60%.

Επεξ/σία από D4rkst3EL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/off topic mode on

 

Μετά από διάβασμα-σκέψη είπα να πάρω τον meaco DD8L για τον οποίο διάβασα καλές κριτικές.

 

Ένα από τα λίγα μαγαζιά που είχαν απόθεμα ήταν το alphaclimagr.gr στα 245€ που τυχαίνει να είναι κοντά στη δουλειά μου.

Παίρνω τηλέφωνο Τετάρτη, επιβεβαιώνω ότι υπάρχει απόθεμα και αναφέρω ότι θα περάσω την επόμενη μέρα μετά τη δουλειά να τον πάρω.

 

Πέμπτη βλέπω ότι έχει ανεβάσει την τιμή στα 260€, κάνοντας price match, με άλλους 2 που είχαν απόθεμα.

Ξανά τηλέφωνο και συμφωνούμε να μου τον δώσει 245 αν πλήρωνα μετρητά και όχι με κάρτα.

 

2 ώρες μετά το τηλεφώνημα ήμουν στο μαγαζί αλλά ο τύπος δε θυμόταν τίποτα από όσα είπαμε και η τιμή του ήταν 260 ακατέβατα.

Μετά από λίγη συζήτηση μου λέει

Ξέρεις πόσα τηλέφωνα είχα γιαυτό; 5 κομμάτια είχα αποθήκη και έχουν ήδη πουληθεί. Χάρη σου κάνω που στον δίνω, αλλά αφού ήρθες άντε πάρτον εσύ!!!!!!!!!!!!!

 

/off topic mode off

 

Το δίλημμα μου τώρα.

Περιμένω το νέο χρόνο για τον meaco ή πάω σε κάτι άλλο όπως philco PDH-716EA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...