Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι όπως και στο νήμα με τα κλιματιστικά, έτσι κι εδώ, το πράγμα έχει υπεραναλυθεί τόσο πολύ, που ο μέσος χρήστης περισσότερο μπερδεύεται, παρά το αντίθετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

Μα με συγχωρείς, όταν κάποιος, από πλευράς μου τουλάχιστον προσωπικά, όταν βλέπω 2-3 μοντέλα σε άμεση σύγκριση, και εφόσον οι αρχικές ανάγκες έχουν ξεκαθαριστεί, κάθομαι και γράφω σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς τα συν και τα πλην με τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νούμερα (για όπου γνωρίζω, και για όπου δεν γνωρίζω με βεβαιότητα το αναφέρω). 


Και όχι δεν το θεωρώ "άχρηστο" σαν ενότητα γιατί κάποια ψεύδη βγαίονυν στη φόρα

Ίσως η λέξη άχρηστο να ήταν υπερβολική εκ μέρους μου. Σίγουρα υπάρχουν κάποιες χρήσιμες πληροφορίες εδώ μέσα αν μη τι άλλο. Προσωπικά χρησιμοποίησα αυτά που γράψατε και διάβασα εδώ για να ψάξω μόνος μου και να καταλήξω. Κάποιοι από εμάς λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο σίγουρα και ψάχνουν για τις αγορές τους με διαφορετικό τρόπο. 

Τέλος πάντων για να το αφήσουμε αυτό, αναμένω τον Morris που έχω παραγγείλει και θα γράψω εντυπώσεις. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arwindan είπε

 

Τέλος πάντων για να το αφήσουμε αυτό, αναμένω τον Morris που έχω παραγγείλει και θα γράψω εντυπώσεις. 

Ποιον Morris πηρες τελικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! 

Λοιπόν, στο σπίτι που μετακόμισα υπάρχει πρόβλημα υγρασίας και σκέφτομαι σε κανέναν μήνα στο Black Friday να αγοράσω κάποιον αφυγραντήρα. 

Δεν έχω ιδέα ποιος είναι πιο δοκιμασμένος και vfm, ούτε ποια τεχνολογία να προτιμήσω. 

Θα κάτσω τις επόμενες μέρες να διαβάσω, αλλά αν μπορείτε και εσείς εδώ να μου εξηγήσετε κάποια βασικά πράγματα και να με καθοδηγήσετε, ακόμα καλύτερα! 

Το σπίτι είναι περίπου 70τ.μ.

Όλοι οι χώροι έχουν υγρασία αλλά περισσότερο το υπνοδωμάτιο. 

Οπότε πως θα πρέπει να το κάνω; 

Να τον μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο καθημερινά για κάποιες ώρες; 

Ως 150€ υπάρχει κάτι αξιόλογο;

Σκεφτόμουν στο Black Friday μήπως βάλουν καμιά προσφορά, π.χ. κάποιον που κοστίζει 200€, στα 150€ ή κάπου εκεί κοντά. 

Επίσης, με το κάπνισμα τι γίνεται; "Απαγορεύεται" όταν είναι σε λειτουργία ο αφυγραντήρας ή το αντίθετο, απορροφάει; 

Αν μπορείτε προτείνετε μερικά μοντέλα που να τα έχετε δουλέψει και προσωπικά. 

Ευχαριστώ! 

 

Επεξ/σία από Cyberdemon87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Λοιπόν, στο σπίτι που μετακόμισα υπάρχει πρόβλημα υγρασίας και σκέφτομαι σε κανέναν μήνα στο Black Friday να αγοράσω κάποιον αφυγραντήρα. 

Δεν έχω ιδέα ποιος είναι πιο δοκιμασμένος και vfm, ούτε ποια τεχνολογία να προτιμήσω. 

Θα κάτσω τις επόμενες μέρες να διαβάσω, αλλά αν μπορείτε και εσείς εδώ να μου εξηγήσετε κάποια βασικά πράγματα και να με καθοδηγήσετε, ακόμα καλύτερα! 

Το σπίτι είναι περίπου 70τ.μ.

Όλοι οι χώροι έχουν υγρασία αλλά περισσότερο το υπνοδωμάτιο. 

Οπότε πως θα πρέπει να το κάνω; 

Να τον μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο καθημερινά για κάποιες ώρες; 

Ως 150€ υπάρχει κάτι αξιόλογο;

Σκεφτόμουν στο Black Friday μήπως βάλουν καμιά προσφορά, π.χ. κάποιον που κοστίζει 200€, στα 150€ ή κάπου εκεί κοντά. 

Επίσης, με το κάπνισμα τι γίνεται; "Απαγορεύεται" όταν είναι σε λειτουργία ο αφυγραντήρας ή το αντίθετο, απορροφάει; 

Αν μπορείτε προτείνετε μερικά μοντέλα που να τα έχετε δουλέψει και προσωπικά. 

Ευχαριστώ! 

για χώρο 70τμ με έναν 20άρη θεωρητικά είσαι οκ, αλλά αν σκοπεύεις να τον μετακινείς και ένας 16άρης λογικά σου κάνει. Αν το σπιτι θερμαίνεται και έχεις θερμοκρασίες στο εύρος 18C +++ (όταν είσαι σπιτι και όταν χρησιμοποιεις τον αφυγραντήρα), τότε πας αποκλειστικά και μόνο σε τεχνολογία συμπιεστή. Αν οι θερμοκρασίες είναι πιο κάτω πας σε τεχνολογίας ζεολίθου.

Η ιδεατή χρήση είναι να τον "μπουμπουνισεις" στην αρχή να τραβήξει την υγρασία τόσο από τον χώρο όσο και απο τα δομικά υλικά. Αυτό πρέπει να γίνει σε κάθε χώρο ξεχωριστά, και μετά από 2-3 μέρες να μπεις σε διαδικασία συντήρησης. Τότε αν βλέπεις ότι κάπου έχεις παραπάνω πρόβλημα, τον πας εκει... και συνεχίζεις τις περιφορές. Όλα αυτά υπό την προυπόθεση φυσικά ότι έχεις φυσιολογικής προέλευσης υγρασία!! Αν το πρόβλημα σου είναι δομικό/κατασκευαστικό τότε πρέπει να το αντιμετωπίσεις στη ρίζα του αρχικα΄πριν αρχίσεις να ασχολείσαι καν με αφυγραντήρες.

για τις τιμές, τώρα είμαστε λιγάκι pre-season. Ο καιρός ακόμα δεν βοηθάει τις πωλήσεις και όλοι παίζουν με υψηλές τιμές, και από ότι βλέπω γίνονται κυκλικές προσφορές σε διαφορετικά μοντέλα και με διαφορετικές χωρητικότητες λίτρων. Το τι τιμές θα παίξουν στο black friday ακόμα δεν είναι γνωστό. Συνήθως οι προσφορές γίνονται στα "πολύ ακριβά" μοντέλα των οποίων η τιμή αφήνει περιθώριο για 'μεγάλο κόψιμο"... αλλά όλο και κάτι γίνεται και στα entry level μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Είναι σε καλύτερη τιμή  απο άλλες φορές πράγματι . 
Το αν αξίζει ή όχι έχει να κάνει κυρίως με τα  θέλω σου και τις ανάγκες . 
Μπορείς να μας πεις λίγο τί ζητάς απο έναν αφυγραντήρα με σειρά προτεραιότητας;

Θες να έχει μεγάλη εγγύηση;
Να είναι όσο πιο αθόρυβος γίνεται;
Να έχει έξτρα φίλτρα ; Π.χ Hepa ;
Να είσαι 2 σε 1 συσκευή , δηλαδή να μπορεί να δουλεύει και σαν καθαριστής αέρα;
Να έχει wi-fi;
Nα έχει όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Παλιά αλλά προσεγμένη πρόταση. Στους οικονομικούς από πλευράς κατανάλωσης. Από τους αρκετά πλήρεις σε θέμα λειτουργιών με μοναδικά μείον ότι είναι λίγο ογκώδης και θορυβώδης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ πήρα αυτόν 

https://www.skroutz.gr/s/15824979/Morris-MDE-16290.html

 

Πολύ βαρύ πράγμα. Δυνατός ωστόσο δεν δείχνει με ακρίβεια πόσο υγρασία έχω στο χώρο. Την μια 65 την άλλη 60 μετά 68.

Επίσης δεν έχει ρίξει την υγρασία ποτέ κάτω από 58% εκεί σβήνει μόνος του. Και γενικά σβήνει μόνος ακόμη κ 65% υγρασία να δείχνει 

 

Μέσα σε 3-5 ώρες γεμίζει έναν κάδο 2.5Λ

Δεν έχω πολύ υγρασία βέβαια κυρίως για όταν απλώνω ρούχα μέσα τον ήθελα 

Επεξ/σία από arianosfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Παιδιά εγώ πήρα αυτόν 

https://www.skroutz.gr/s/15824979/Morris-MDE-16290.html

Πολύ βαρύ πράγμα. Δυνατός ωστόσο δεν δείχνει με ακρίβεια πόσο υγρασία έχω στο χώρο. Την μια 65 την άλλη 60 μετά 68.

Επίσης δεν έχει ρίξει την υγρασία ποτέ κάτω από 58% εκεί σβήνει μόνος του. Και γενικά σβήνει μόνος ακόμη κ 65% υγρασία να δείχνει 

Μέσα σε 3-5 ώρες γεμίζει έναν κάδο 2.5Λ

Δεν έχω πολύ υγρασία βέβαια κυρίως για όταν απλώνω ρούχα μέσα τον ήθελα 

αν σου τραβάει τόσο πολύ, τότε σίγουρα έχεις υψηλή υγρασία! Για τη λειτουργία μήπως τον έχεις βάλει στο smart mode που στοχεύει σε 55% και δεν λειτουργούν οι υπόλοιπες ρυθμίσεις?

Αν όχι τότε να ενοχλήσεις την αντιπροσωπεία να σου τον κοιτάξουν ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Είναι σε καλύτερη τιμή  απο άλλες φορές πράγματι . 
Το αν αξίζει ή όχι έχει να κάνει κυρίως με τα  θέλω σου και τις ανάγκες . 
Μπορείς να μας πεις λίγο τί ζητάς απο έναν αφυγραντήρα με σειρά προτεραιότητας;

Θες να έχει μεγάλη εγγύηση;
Να είναι όσο πιο αθόρυβος γίνεται;
Να έχει έξτρα φίλτρα ; Π.χ Hepa ;
Να είσαι 2 σε 1 συσκευή , δηλαδή να μπορεί να δουλεύει και σαν καθαριστής αέρα;
Να έχει wi-fi;
Nα έχει όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση;

Το αν αξιζει πιο πολυ το εγραψα περισσοτερο για το θεμα της τιμης μιας και εχει πεσει αρκετα.

Στο περιπου εχω καταληξει σε 2-3 συσκευες που κοιταω σε περιπτωση που πεσει η τιμη τους αλλα δεν ειχα στο προγραμμα τον Meaco να σου πω την αληθεια γιατι δεν περιμενα να πεσει κατω απο 250 ευρω σε σχεση και με το ιστορικο τιμης που ειχε.

Το wifi δεν μου ειναι απαραιτητο καθολου και ειναι το τελευταιο που θα κοιταξω καθως θα δωσω βαση σε ολα τα υπολοιπα πρωτα

Φυσικα και θελω να εχει μεγαλη εγγυηση να ειναι αθορυβος και να εχει οσο πιο μικρη καταναλωση γινεται.

Επισης θα βοηθουσε πιστευω να εχει φιλτρα ΗΕPA αλλα δεν ξερω κατα ποσο ενας αφυγραντηρας δουλευει ιδανικα και σαν καθαριστης αερα.Αν οντως κανει δουλεια και δουλευει ανεξαρτητα και σαν καθαριστης αερα θα με βολευε πολυ η περιπτωση αυτη.

Αν πηγαινα ξεχωριστα για καθαριστη αερα κοιτουσα τον WINIX U450 αλλα απο το εξωτερικο μιας και η τιμη του ειναι υψηλη εδω στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yositosi είπε

αν σου τραβάει τόσο πολύ, τότε σίγουρα έχεις υψηλή υγρασία! Για τη λειτουργία μήπως τον έχεις βάλει στο smart mode που στοχεύει σε 55% και δεν λειτουργούν οι υπόλοιπες ρυθμίσεις?

Αν όχι τότε να ενοχλήσεις την αντιπροσωπεία να σου τον κοιτάξουν ;) 

Δεν τον έχω στο σμαρτ. Έχω ρυθμίσει εγώ την υγρασία που θέλω. 

Συνήθως μου κάνει εντύπωση που βγάζει ζεστό αέρα. Κρύος δεν θα πρεπε να έρχεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Γιατί προτίμησες τον συγκεκριμένο φίλε;

Στα χαρτιά φαίνεται οικονομικός, με καλά επίπεδα θορύβου και αρκετές λειτουργίες συν ότι έχει wi-fi που με ενδιέφερε. Δεν έχω παραλάβει ακόμα για να γράψω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...