Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

 

Είμαι σε αναζήτηση αφυφραντηρα με ζεολιθο για χώρο περίπου 70 τμ ψιλοταβανο στο οποίο δουλεύω airconditon μόνο τις ώρες που βρίσκομαι εκει. Έχετε κάποια καλή πρόταση? Δυστιχως οι επιλογές με ζεολιθο είναι πολύ περιορισμένες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Εξαρτάται τί θέλεις απο έναν αφυγραντήρα .  Σε ενδιαφέρει να έχει έξτρα φίλτρα και να δουλεύει ως καθαριστής άερα όταν θες ;  Σε ενδιαφέρει να έχει wifi ;  Ποιες είναι οι προτεραιότητες ;

Οι προτεραιότητες που θέτω είναι: 1) να κρατά χαμηλή την υγρασία στο χώρο μου με τη μικρότερη δυνατή κατανάλωση, 2) να είναι όσο πιο αθόρυβος γίνεται, 3) να είναι αξιόπιστη εταιρία με καλό aftersales,  4) να έχει κάποια φίλτρα-όχι της πλάκας-γιατί συγκατοικούμε με ένα σκύλο και μια γάτα οπότε όπως καταλαβαίνεις από τρίχα έχουμε μπόλικη και 5) να έχει μια λογική τιμή. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τις συγκρίσεις και τις κριτικές. Από τους δύο αφυγραντήρες που ανέφερα παραπάνω ποιον θα προτιμούσες και γιατί; Έχεις κάποια καλύτερη πρόταση να μου κάνεις και που υπερτερεί;  Ξέρω ότι ο Kullhaus qualis ion 20l λειτουργεί με παύσεις 30 λεπτών, ο Philco airdry 20+ πως λειτουργεί; Θα με καλύψουν; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Τους βρήκα σε τιμή γύρω στα 200 € για την black friday και θα'θελα να προλάβω να τους αγοράσω. Κάθε βοήθεια δεκτή! Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου!

Επεξ/σία από litsadav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

διαφορά ως προς τι? Τι υγρασία έχει ο χώρος? Γενικότερα στο στέγνωμα ρούχων ένας αφυγραντήρας βοηθάει πολύ. Αν πάρεις τον συγκεκριμένο θα βάλεις και την περσίδα σε κίνηση γιατί κάνει καλύτερη ροή.

έχε κατά νου ότι σε μεζονέτα ο αφυγραντήρας καλύπτει τον όροφο στον οποίο βρίσκεται και ΟΧΙ όλο το σπίτι ;) 

Ευχαριστω για την απαντηση.Ναι εννοειται οτι θα καλυπτει τον κατω οροφο.

Τωρα για το θεμα υγρασιας δεν εχω μετρησει,οτι αισθανομαστε μονο.

Θ αγορασω αυριο ενα υγρασιομετρο και θα το δω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ειμαι αναμεσα σε juro pro eco 23l και morris mdp 24400iw. Θα ηθελα καποιος να μου επιβεβαιωσει αν ισχυει το 20ευρο ετησιο "χαρατσι" για την εγγύηση των juro pro. Επίσης δε με ενδιαφέρει τοσο πολυ το wifi του morris. Τον εχω στα υποψην μου λογω του οτι ειναι πολυ συγχρονος. Ποιον απο τους 2 θα μου προτεινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Marioskrig123 είπε

Καλησπέρα. Ειμαι αναμεσα σε juro pro eco 23l και morris mdp 24400iw. Θα ηθελα καποιος να μου επιβεβαιωσει αν ισχυει το 20ευρο ετησιο "χαρατσι" για την εγγύηση των juro pro. Επίσης δε με ενδιαφέρει τοσο πολυ το wifi του morris. Τον εχω στα υποψην μου λογω του οτι ειναι πολυ συγχρονος. Ποιον απο τους 2 θα μου προτεινατε;

morris 24400iw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, giorgosmessa είπε

ρε παιδια για σπίτι 80 τετρ με 2 δωμάτια θέρμανση μόνιμα αναμέννη στο 20 τι να προτιμήσω τον 20αρη η τον 24ρη της morris γιατί είχα κατασταλαξει στον 20ρη αλλά δεν ξέρω αν θα έχω κέρδος η ζημια αν πάω στον πιο μεγάλο

 

Επεξ/σία από giorgosmessa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά λοιπόν παρακολουθώ καιρό τα θέματα σας εδώ γιατί βρισκόμουν και εγώ στη σε αναζήτησή αφρυγραντηρα.Τελικα αγόρασα τον Morris  20300 με το γνωστό παζάρι πριν μια εβδομάδα περίπου.Μενω σε σπίτι 115 m2 και επίπεδα υγρασίας 75%..αυτό που θα ηθελα να ρωτήσω επειδή βλέπω πολλούς που το κατέχετε το θέμα καλά και επειδή δεν έχω και ανάλογη εμπειρία με αφρυγαντηρα στο παρελθόν αν είναι αρκετός  (η υγρασία πέφτει μέχρι 63%-65%)έχω δει τώρα στα Black Friday τον μεγαλύτερο αδερφό του Morris 24400iw και έχω μπει λίγο στο δίλημμα μηπως προχωρήσω στην αλλαγή με τη προϋπόθεση βέβαια να δώσω το δικό μου κάπου πρώτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, giorgosmessa είπε

ρε παιδια για σπίτι 80 τετρ με 2 δωμάτια θέρμανση μόνιμα αναμέννη στο 20 τι να προτιμήσω τον 20αρη η τον 24ρη της morris γιατί είχα κατασταλαξει στον 20ρη αλλά δεν ξέρω αν θα έχω κέρδος η ζημια αν πάω στον πιο μεγάλο

αναλογικα αντίστοιχο EER έχει ο 20άρης με τον 24άρη οπότε μια και τα ίδια. Ο μικρός θα τρώει λίγο λιγότερο για λίγο περισσότερο, και ο μεγάλος λίγο περισσότερο για λίγο λιγότερο... Σε 80τμ είσαι στο πραγματικό άνω όριο του 20άρη οπότε κρίνεις και αποφασίζεις

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Marioskrig123 είπε

Καλησπέρα. Ειμαι αναμεσα σε juro pro eco 23l και morris mdp 24400iw. Θα ηθελα καποιος να μου επιβεβαιωσει αν ισχυει το 20ευρο ετησιο "χαρατσι" για την εγγύηση των juro pro. Επίσης δε με ενδιαφέρει τοσο πολυ το wifi του morris. Τον εχω στα υποψην μου λογω του οτι ειναι πολυ συγχρονος. Ποιον απο τους 2 θα μου προτεινατε;

Δεν έχω άμεση πρόσβαση στον συγκεκριμένο Juropro (έχω στον ECO 25 μόνο). Αν γράφει εκεί που λέει Model name AP20-xxxx δεν θα τον προτιμούσα προσωπικά για 23άρη. Τώρα περί ορέξεως.... πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω. Τα specs/νούμερα κλπ κλπ σε ότι έχω πρόσβαση να σου δώσω μπορώ. Να σου προτείνω ξερά μηχάνημα δεν το έχω.

Για το θέμα της εγγύησης, εγώ ανέβασα την κάρτα εγγύησης τους που βρήκα σε 2 συσκευές. Nothing more, nothing less. Ενα άλλο παιδί ανέφερε ότι κατόπιν επικοινωνίας του είπαν για το 20ευρω... Ο πιο ασφαλής τρόπος αν σκέφεσαι προιόν της juropro ίσως να είναι να τους ρωτήσεις τους ίδιους! Αν φυσικά μιλάμε για θέμα εγγύησης, και αν σου πουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που γράφει η κάρτα, τα ζητάς και γραπτά γιατί αύριο μεθαύριο άντε να βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

αναλογικα αντίστοιχο EER έχει ο 20άρης με τον 24άρη οπότε μια και τα ίδια. Ο μικρός θα τρώει λίγο λιγότερο για λίγο περισσότερο, και ο μεγάλος λίγο περισσότερο για λίγο λιγότερο... Σε 80τμ είσαι στο πραγματικό άνω όριο του 20άρη οπότε κρίνεις και αποφασίζεις

Κι εγω ετσι ειμαι τωρα και σκεφτομαι τι να κανω.

Υπαρχει πιθανοτητα την εφαρμογη της Tuya να δουλευει απο pc ξερεις καθολου yiosi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Jamjam23 είπε

Γεια σας παιδιά λοιπόν παρακολουθώ καιρό τα θέματα σας εδώ γιατί βρισκόμουν και εγώ στη σε αναζήτησή αφρυγραντηρα.Τελικα αγόρασα τον Morris  20300 με το γνωστό παζάρι πριν μια εβδομάδα περίπου.Μενω σε σπίτι 115 m2 και επίπεδα υγρασίας 75%..αυτό που θα ηθελα να ρωτήσω επειδή βλέπω πολλούς που το κατέχετε το θέμα καλά και επειδή δεν έχω και ανάλογη εμπειρία με αφρυγαντηρα στο παρελθόν αν είναι αρκετός  (η υγρασία πέφτει μέχρι 63%-65%)έχω δει τώρα στα Black Friday τον μεγαλύτερο αδερφό του Morris 24400iw και έχω μπει λίγο στο δίλημμα μηπως προχωρήσω στην αλλαγή με τη προϋπόθεση βέβαια να δώσω το δικό μου κάπου πρώτα..

για 115τμ και 75% υγρασία και ο 20άρης λίγος... Και 24~25λιτροι βασικά λίγοι είναι. Θα πρέπει να κάνεις λίγο περιφορές και φυσικά προσοχή στις έντονες πηγές υγρασίας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yositosi Το AP20 κλπ σημαινει πως λειτουργει με επιδοσεις 20αρη; Και ναι θα ηθελα να μου δωσεις τα specs και του Morris και του juro pro αν σου ειναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Υπαρχει πιθανοτητα την εφαρμογη της Tuya να δουλευει απο pc ξερεις καθολου yiosi?

Δεν το κατέχω το σπορ φίλε μου. Από όσο γνωρίζω όλα αυτά τα smart apps είναι για ios / android. Δεν βλέπω λογική για windows εκδόσεις

 

2 λεπτά πριν, Marioskrig123 είπε

@yositosi Το AP20 κλπ σημαινει πως λειτουργει με επιδοσεις 20αρη; Και ναι θα ηθελα να μου δωσεις τα specs και του Morris και του juro pro αν σου ειναι ευκολο.

ECO 23 φίλε μου ΔΕΝ έχω ανοίξει, και ούτε έχω μετρήσει, εκεί είναι το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...