Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

 

ECO 23 φίλε μου ΔΕΝ έχω ανοίξει, και ούτε έχω μετρήσει, εκεί είναι το θέμα!

@yositosi Δείξε μου τοτε σε παρακαλω τι εχεις για τον 25αρη eco και τον 24αρη morris

@yositosi Γνωριζεις μηπως για τον 25αρη eco αν οταν φτασει το επιθυμητό ποσοστο υγρασιας σβηνει τον ανεμιστηρα και τον ανοιγει μετα απο ενα μισαωρο οπως κανει ο morris;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Marioskrig123 είπε

@yositosi Δείξε μου τοτε σε παρακαλω τι εχεις για τον 25αρη eco και τον 24αρη morris

@yositosi Γνωριζεις μηπως για τον 25αρη eco αν οταν φτασει το επιθυμητό ποσοστο υγρασιας σβηνει τον ανεμιστηρα και τον ανοιγει μετα απο ενα μισαωρο οπως κανει ο morris;

για το 1ο θέλω λίγο χρόνο για να κάνω πίνακα. Για το 2ο, δεν έκανα αυτή τη δοκιμή, αλλά αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε για άλλα μοντέλα της Juropro οτι μπερδεύουν και κάνουν τα γνωστά αναβοσβησίματα. Επειδή σχεδόν όλα τα μοντέλα τους είναι από το ίδιο εργοστάσιο παίζει να το έχει και αυτός, αλλά χέρι στη φωτιά δεν μπορώ να βάλω δυστυχώς μιας και μπορεί πχ σε κάποια φάση να έκαναν διόρθωση στην πλακέτα σε κάποια μοντέλα, ή και όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jamjam23 είπε

@yositosi ευχαριστω πολύ κατάλαβα όποτε πιστεύεις και τον 24ρη να παρω δε θα είναι και τραγικά τα αποτελέσματα που θα δω προς το καλύτερο

20% υψηλότερη αφύγρανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yositosi 20% δε το λες και άσχημο πάντως..τελικά έπρεπε να περιμένω την Black Friday σίγουρα θα κατέληγα σε αυτήν την επιλογή  αφού είχα αποφασίσει για morris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jamjam23 είπε

@yositosi 20% δε το λες και άσχημο πάντως..τελικά έπρεπε να περιμένω την Black Friday σίγουρα θα κατέληγα σε αυτήν την επιλογή  αφού είχα αποφασίσει για morris

Πάντα θα παίζει μια καλύτερη τιμή φίλε μου στα πάντα, Οπότε μην τρελαίνεσαι ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, terry308 είπε

Καλορίζικος, τον πήρες στα χέρια σου; 

Πρώτες εντυπώσεις; 

Οχι, ελπιζω να ερθει μεχρι τελος βδομαδας. Θα ενημερωσω σχετικα. Αλλα πανω κατω ξερω τι να περιμενω με οσα διαβασα.Ειδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Οχι, ελπιζω να ερθει μεχρι τελος βδομαδας. Θα ενημερωσω σχετικα. Αλλα πανω κατω ξερω τι να περιμενω με οσα διαβασα.Ειδωμεν.

Εμενα θα με περιμένει μέχρι αύριο σε κατάστημα... οπότε μάλλον θα παραλάβω νωρίτερα από εσένα. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω και εγώ για αφυγραντήρα  και μιας και ήρθε η μαύρη  Παρασκευή λέω να περιμένω κάποια προσφορά. Είδα στις προσφορές αυτόν https://www.public.gr/product/afygrantiras-ionistis-kullhaus-qualis-ion-20l/prod10102861pp/ 

Δεν γνωρίζω  την μάρκα και γενικά δεν έχω ιδέα με το θέμα αφυγραντήρα. Το δωμάτιο είναι χαμηλοτάβανο μέχρι  εκεί που δε πάει,περίπου 20 τετραγωνικά. Έχω μέσα στο δωμάτιο  έναν μετρητή υγρασίας και αυτές τις μέρες που έχει βροχές και γενικά άσχημο καιρό δείχνει 67% - 68%.Σπάνια  πάει πάνω από 70%.Ξέχασα  να αναφέρω  ότι πρόκειται για κατωϊ.Αξίζει η προσφορά και γενικά έχετε κάτι να προτείνετε  για τον συγκεκριμένο  χώρο;Θόρυβος  και κατανάλωση  ρεύματος  μετράνε και αυτά όπως και η τιμή φυσικά!!! 

 

 

Επεξ/σία από G.makrihairis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, litsadav είπε

Οι προτεραιότητες που θέτω είναι: 1) να κρατά χαμηλή την υγρασία στο χώρο μου με τη μικρότερη δυνατή κατανάλωση, 2) να είναι όσο πιο αθόρυβος γίνεται, 3) να είναι αξιόπιστη εταιρία με καλό aftersales,  4) να έχει κάποια φίλτρα-όχι της πλάκας-γιατί συγκατοικούμε με ένα σκύλο και μια γάτα οπότε όπως καταλαβαίνεις από τρίχα έχουμε μπόλικη και 5) να έχει μια λογική τιμή. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τις συγκρίσεις και τις κριτικές. Από τους δύο αφυγραντήρες που ανέφερα παραπάνω ποιον θα προτιμούσες και γιατί; Έχεις κάποια καλύτερη πρόταση να μου κάνεις και που υπερτερεί;  Ξέρω ότι ο Kullhaus qualis ion 20l λειτουργεί με παύσεις 30 λεπτών, ο Philco airdry 20+ πως λειτουργεί; Θα με καλύψουν; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Τους βρήκα σε τιμή γύρω στα 200 € για την black friday και θα'θελα να προλάβω να τους αγοράσω. Κάθε βοήθεια δεκτή! Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου!

Θες το λιγότερο 20 λιτρο , καλύτερα 25 λιτρο .

Αφού έχεις κατοικίδια να κοιτάξεις αφυγραντήρα με φίλτρο HEPA .
Μην περιμένεις ένας αφυγραντήρας να μην ακούγεται . Έστω στη χαμηλή του σκάλα . 

Στα 25 L με HEPA φίλτρο, καλή κατανάλωση (270 watts σε 26.7c και υγρασία 60%), διάρκεια εγγύησης (5 χρόνια), τιμή και απο προσωπική εμπειρία σου προτείνω αυτόν στα 279 ευρώ :
https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/inventor-atmosphere-atm-25l.html?source=external&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1NzQ3MTA4OTAyMTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

ή απο εδώ:
https://www.apothema.gr/inventor-atmosphere-2-in-1-136909p

Στα 20L ,με HEPA, στην ίδια τιμή , μικρότερη εγγύηση  (3 χρόνια) , λίγο καλύτερη κατανάλωση (243 watts σε 25 c και υγρασία 60% και 270 watts στους 30c και 60 % υγρασία οπότε κάπου ανάμεσα στα 243 watts με 270 watts θα είναι η κατανάλωση του σε συνθήκες 26.7c και 60% υγρασία ):
https://www.alphaclimagr.gr/product/972489/meaco-afygrantiras-xwroy-meaco-20l-platinum-gia-150m.html?ref=bestprice.gr



 

12 λεπτά πριν, G.makrihairis είπε

Ψάχνω και εγώ για αφυγραντήρα  και μιας και ήρθε η μαύρη  Παρασκευή λέω να περιμένω κάποια προσφορά. Είδα στις προσφορές αυτόν https://www.public.gr/product/afygrantiras-ionistis-kullhaus-qualis-ion-20l/prod10102861pp/ 

Δεν γνωρίζω  την μάρκα και γενικά δεν έχω ιδέα με το θέμα αφυγραντήρα. Το δωμάτιο είναι χαμηλοτάβανο μέχρι  εκεί που δε πάει,περίπου 20 τετραγωνικά. Έχω μέσα στο δωμάτιο  έναν μετρητή υγρασίας και αυτές τις μέρες που έχει βροχές και γενικά άσχημο καιρό δείχνει 67% - 68%.Σπάνια  πάει πάνω από 70%.Ξέχασα  να αναφέρω  ότι πρόκειται για κατωϊ.Αξίζει η προσφορά και γενικά έχετε κάτι να προτείνετε  για τον συγκεκριμένο  χώρο;Θόρυβος  και κατανάλωση  ρεύματος  μετράνε και αυτά όπως και η τιμή φυσικά!!! 

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι 20λιτρο αφυγραντήρα για τόσα λίγα τετραγωνικά .  Ο χώρος σου θερμαίνεται ; Η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο 15 κελσίου στο χώρο αυτό ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θες το λιγότερο 20 λιτρο , καλύτερα 25 λιτρο .

Αφού έχεις κατοικίδια να κοιτάξεις αφυγραντήρα με φίλτρο HEPA .
Μην περιμένεις ένας αφυγραντήρας να μην ακούγεται . Έστω στη χαμηλή του σκάλα . 

Στα 25 L με HEPA φίλτρο, καλή κατανάλωση (270 watts σε 26.7c και υγρασία 60%), διάρκεια εγγύησης (5 χρόνια), τιμή και απο προσωπική εμπειρία σου προτείνω αυτόν στα 279 ευρώ :
https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/inventor-atmosphere-atm-25l.html?source=external&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1NzQ3MTA4OTAyMTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

ή απο εδώ:
https://www.apothema.gr/inventor-atmosphere-2-in-1-136909p

Στα 20L ,με HEPA, στην ίδια τιμή , μικρότερη εγγύηση  (3 χρόνια) , λίγο καλύτερη κατανάλωση (243 watts σε 25 c και υγρασία 60% και 270 watts στους 30c και 60 % υγρασία οπότε κάπου ανάμεσα στα 243 watts με 270 watts θα είναι η κατανάλωση του σε συνθήκες 26.7c και 60% υγρασία ):
https://www.alphaclimagr.gr/product/972489/meaco-afygrantiras-xwroy-meaco-20l-platinum-gia-150m.html?ref=bestprice.gr



 

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι 20λιτρο αφυγραντήρα για τόσα λίγα τετραγωνικά .  Ο χώρος σου θερμαίνεται ; Η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο 15 κελσίου στο χώρο αυτό ;

Επειδή  βρίσκομαι  σε αυτόν τον  χώρο εδώ και 4-5μηνες θα σου πω τι έχω μέχρι τώρα. Η θερμοκρασία  τώρα που μιλάμε μέσα στον χώρο  είναι 18,3 βαθμούς Κελσίου χωρίς να έχω κάποια θέρμανση.Εχω έναν θερμοπομπό αλλά επειδή  όπως προείπα έχω περάσει μόνο καλοκαίρι δεν τον έχω χρειαστεί. Μέχρι τώρα η θερμοκρασία  δεν έχει πέσει κάτω από τους 18 αλλά πιστεύω  πως στην πορεία  μάλλον θα  γίνει. 

Επεξ/σία από G.makrihairis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...