Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

έχουμε έναν πολύ μικρό χώρο 4 τ.μ., (1Χ4) και τον χρησιμοποιούμε σαν πλυσταριό. Έχει μέσα πλυνήριο και στεγνωτήριο. Είναι στην βορεινή πλευρά και έχει αρκετή υγρασία. (σχεδόν μόνιμα τον χειμώνα είναι  στο 75% με 80% )

Ψάχνω για αφυγραντήρα με τα παρακάτω ζητούμενα

να είναι το δυνατό μικρότερος σε διαστάσεις. (Το πλάτος του δωματίου είναι 1 μέτρο και δεν μπορώ τον έχω με την πλάτη στον τοίχο :)) 

να έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση, (θα είναι μόνιμα ανοιχτός)

να μπορεί να συνδεθεί στην αποχέτευση (για να μην αδειάζω συνεχώς το δοχείο)

να είναι όσο πιο οικονομικός γίνεται.

Προς το παρόν βολεύομαι με έναν Morris που έχω όμως πιάνει πολύ χώρο και δεν βολεύει, ενώ είναι και κρίμα να χαραμίζεται στο συγκεκριμένο χώρο 

έχετε κάτι να προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας κατοικω σε ενα σπιτι 55τμ περιπου σε νησι που τα επιπεδα υγρασιας ειναι παρα πολυ ψηλα.Μεσα στο σπιτι με βαση τα υγρασιομετρα εχω  80 με 90% υγρασια με 19-20 βαθμους θερμοκρασια χειμωνα περιπου.Εχω ενα morris 10 λιτρων ο οποιος συνεχεια δουλευει ολη μερα και το πολυ να ριξει την υγρασια μεχρι 60%  βαρια.Το ξερω ειναι μικρος για το σπιτι και δεν ειχα ασχοληθει πριν το αγορασω τωρα αρχισα να διαβαζω συμβουλες.Με αυτα που διαβασα ηθελα να ρωτησω αξιζει να παρω εναν δευτερο για ολο τον χωρο π.χ 16 η 20 για να χρησιμοποιω μονο αυτον θα κανει δουλεια δηλαδη θα κατεβαζει την υγρασια σε λιγο χρονικο διαστημα η να μην αγορασω τιποτα γιατι ειναι δωρο αδωρο επειδη εδω που ζω τα επιπεδα υγρασιας ειναι πολυ ψηλα και να μην περιμενω θαυματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sifario1 είπε

Γεια σας κατοικω σε ενα σπιτι 55τμ περιπου σε νησι που τα επιπεδα υγρασιας ειναι παρα πολυ ψηλα.Μεσα στο σπιτι με βαση τα υγρασιομετρα εχω  80 με 90% υγρασια με 19-20 βαθμους θερμοκρασια χειμωνα περιπου.Εχω ενα morris 10 λιτρων ο οποιος συνεχεια δουλευει ολη μερα και το πολυ να ριξει την υγρασια μεχρι 60%  βαρια.Το ξερω ειναι μικρος για το σπιτι και δεν ειχα ασχοληθει πριν το αγορασω τωρα αρχισα να διαβαζω συμβουλες.Με αυτα που διαβασα ηθελα να ρωτησω αξιζει να παρω εναν δευτερο για ολο τον χωρο π.χ 16 η 20 για να χρησιμοποιω μονο αυτον θα κανει δουλεια δηλαδη θα κατεβαζει την υγρασια σε λιγο χρονικο διαστημα η να μην αγορασω τιποτα γιατι ειναι δωρο αδωρο επειδη εδω που ζω τα επιπεδα υγρασιας ειναι πολυ ψηλα και να μην περιμενω θαυματα

Τον αφυγραντήρα που έχεις τώρα τον χρησιμοποιείς 24/7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τον inverter eva.

Και δεν αφήνει το ατομικό φυσικό αέριο να ανάβει συχνά και όταν ανάβει ανεβάζει τη θερμοκρασία στον στόχο σε κλάσμα του χρόνου που ήθελε παλιά.

Πιστεύω με τις φετινές τιμές φυσικού αερίου όποιος δεν χρησιμοποιήσει και αφυγραντήρα θα χρεοκοπήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filipN είπε

Τον αφυγραντήρα που έχεις τώρα τον χρησιμοποιείς 24/7;

οχι δεν τον χρησιμοποιω ολη μερα.Τις περισσοτερες ωρες το βραδυ τον κλεινω αλλα δεν σταματαει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Εάν δεν χρησιμοποιείς τον αφυγραντήρα 24/7, τότε σε ένα χώρο με τόσο υψηλή υγρασία χρειάζεσαι αφυγραντήρα 20-25Lit. Θα ήταν καλύτερα, και με τον ισχυρότερο αφυγραντήρα, να επιλέξεις ένα επιθυμητό επίπεδο υγρασίας (πχ 55%) και να τον αφήνεις να σβήνει μόνος του όταν φτάνει σε αυτό το επίπεδο υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, filipN είπε

- Εάν δεν χρησιμοποιείς τον αφυγραντήρα 24/7, τότε σε ένα χώρο με τόσο υψηλή υγρασία χρειάζεσαι αφυγραντήρα 20-25Lit. Θα ήταν καλύτερα, και με τον ισχυρότερο αφυγραντήρα, να επιλέξεις ένα επιθυμητό επίπεδο υγρασίας (πχ 55%) και να τον αφήνεις να σβήνει μόνος του όταν φτάνει σε αυτό το επίπεδο υγρασίας.

ναι αυτο ειναι το σωστο δεν βλεπω αλλη λυση.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, αγόρασα το Σάββατο τον αφυγραντήρα morris mdp24400iw και ακούω αυτόν τον περίεργο και ενοχλητικό θόρυβο. Έχω την εντύπωση ότι δεν προέρχεται από τον συμπιεστή και ακούγεται εντονότερα στο πάνω μέρος του. Σκέφτομαι να ζητήσω αντικατάσταση. To πρώτο βράδυ που λειτούργησε στον διάδρομο δεν μπόρεσα να κοιμηθώ.

Κυριακή στις 2-24 μ.μ..m4a

Επεξ/σία από kikirikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kikirikos είπε

Καλημέρα, αγόρασα το Σάββατο τον αφυγραντήρα morris mdp24400iw και ακούω αυτόν τον περίεργο και ενοχλητικό θόρυβο. Έχω την εντύπωση ότι δεν προέρχεται από τον συμπιεστή και ακούγεται εντονότερα στο πάνω μέρος του. Σκέφτομαι να ζητήσω αντικατάσταση. To πρώτο βράδυ που λειτούργησε στον διάδρομο δεν μπόρεσα να κοιμηθώ.

Κυριακή στις 2-24 μ.μ..m4a 44 kB · 9 downloads

Δεν μου ακούγεται φυσιολογικός. Επιστροφή και αντικατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...