Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nikoletou είπε

Τους απέκλεισα γιατί διάβασα κάπου εδώ στο forum πως αν δεν τον συντηρείς ετησίως δεν ισχύει η εγγύησή τους...

Κάτι θυμάμαι, αλλά σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία υπάρχει υποχρεωτική εγγύηση για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές 2 χρόνια. Πήρα Morris και Juro Pro. Από άποψη κατασκευής ο Juro Pro είναι ανώτερος, και ας χάσω την όποια εγγύηση μετά την διετία. Στο site πάντως αναφέρουν τα παρακάτω χωρίς να διευκρινίζουν αν απαιτείται υποχρεωτική ετήσια συντήρηση.

image.png.021398b96bb62b75c5364de880abdace.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως σου έγραψα και πρίν 

Στην invertor φίλτρο HEPA έχει ΜΟΝΟ ο Atmosphere και ο comfort 16 και 20 λίτρων.

Κανένας άλλος 

Είναι τα δύο τελευταία μοντέλα της

επίσης επειδή πολλά ακούγονται για τους ιονιστες και αν είναι καλό να τους έχεις μόνιμα ανοιχτούς 

η inventor έχει την επιλογή να δουλέψει ανεξάρτητα ο αφυγραντηρας με τον ιονιστη.

αν μπορείς να πας σε αυτά τα λεφτά πήγαινε σε έναν από αυτούς τους δυο

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/comfort-1620l

 

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/atmosphere-xl

5 χρόνια εγγύηση 

Επεξ/σία από neofitosgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2021 στις 9:37 ΜΜ, neofitosgr είπε

όπως σου έγραψα και πρίν 

Στην invertor φίλτρο HEPA έχει ΜΟΝΟ ο Atmosphere και ο comfort 16 και 20 λίτρων.

Κανένας άλλος 

Είναι τα δύο τελευταία μοντέλα της

επίσης επειδή πολλά ακούγονται για τους ιονιστες και αν είναι καλό να τους έχεις μόνιμα ανοιχτούς 

η inventor έχει την επιλογή να δουλέψει ανεξάρτητα ο αφυγραντηρας με τον ιονιστη.

αν μπορείς να πας σε αυτά τα λεφτά πήγαινε σε έναν από αυτούς τους δυο

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/comfort-1620l

 

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/atmosphere-xl

5 χρόνια εγγύηση 

Για τον Comfort το είχα κοιτάξει και εγώ αλλά δεν βρήκα πουθενά κριτικές κτλ και ήταν κάτι που με κράτησε να μην το κοιτώ άλλο. Μάλλον θα καταλήξω στον Atmosphere όπως αρχικά είχα δει. Μπορώ να δουλέψω δηλαδή την αφύγρανση χωρίς να δουλεύει ο ιονιστής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με αγορά αφυγραντηρα. Το σπίτι (αθηνα) είναι 55 τετραγωνικά σαλονοκουζινα, μικρος διαδρομος και υπνοδωματιο. Είναι 1ο όροφο με πυλωτή από κάτω, για μονώσεις δεν ξέρω, το σπίτι είναι κατασκευή του 2009 και έχει ατομική θέρμανση φυσικό αέριο. Η θερμοκρασία είναι 17-18 και η υγρασία 70-75 (με κλειστή τη θέρμανση) . Το μπατζετ είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό αλλά να μην δουλεύει ασταμάτητα και πληρώσουμε τη διαφορά στη ΔΕΗ 

ΥΓ από μια γρήγορη μάτια που έριξα βλέπω και αρκετά μεγάλες διάφορες στα Watt σε ίδια λίτρα 

Να προσθέσω ότι έχω βρει:

inventor comfort cf-ion12l στα 140€

Toyotomi sen tde-16gap20 στα 149€

 

 

ευχαριστω πολύ 

Επεξ/σία από Asvos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikoletou είπε

Για τον Comfort το είχα κοιτάξει και εγώ αλλά δεν βρήκα πουθενά κριτικές κτλ και ήταν κάτι που με κράτησε να μην το κοιτώ άλλο. Μάλλον θα καταλήξω στον Atmosphere όπως αρχικά είχα δει. Μπορώ να δουλέψω δηλαδή την αφύγρανση χωρίς να δουλεύει ο ιονιστής; 

ο comfort κυκλοφόρησε την προηγούμενη εβδομάδα γιαυτό δεν έχεις δει κριτικές. 

Ναι μπορείς και στον atmosphere να τον λειτουργήσει ανεξάρτητα χωρίς να έχεις τον ιονιστη συνέχεια.

Δεν κάνει καλό ο ιονιστης να δουλεύει συνέχεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2021 στις 1:37 ΜΜ, Asvos21 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με αγορά αφυγραντηρα. Το σπίτι (αθηνα) είναι 55 τετραγωνικά σαλονοκουζινα, μικρος διαδρομος και υπνοδωματιο. Είναι 1ο όροφο με πυλωτή από κάτω, για μονώσεις δεν ξέρω, το σπίτι είναι κατασκευή του 2009 και έχει ατομική θέρμανση φυσικό αέριο. Η θερμοκρασία είναι 17-18 και η υγρασία 70-75 (με κλειστή τη θέρμανση) . Το μπατζετ είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό αλλά να μην δουλεύει ασταμάτητα και πληρώσουμε τη διαφορά στη ΔΕΗ 

ΥΓ από μια γρήγορη μάτια που έριξα βλέπω και αρκετά μεγάλες διάφορες στα Watt σε ίδια λίτρα 

Να προσθέσω ότι έχω βρει:

inventor comfort cf-ion12l στα 140€

Toyotomi sen tde-16gap20 στα 149€

 

 

ευχαριστω πολύ 

Ειμαι σχεδόν στην ίδια κατάσταση αν υπάρχει κάποια πρόταση μέχρι 250 ευρώ ....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα......

Σημερα πηρα απο κωτσοβολο τον https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/afygrantires/202681-morris-mde24200i

Δεν τον εχω βαλει ακομα να δουλεψει.Θα τον αφησω ορθιο ενα 12ωρο να κατσουν τα υγρα.Καλη ποιοτητα κατασκευης και στοιβαρο μηχανημα...ειναι μεγαλο ομως συγκριτικα μ εναν 14αρη που εχω.Τον ξεκινησα(οχι στην αφυγρανση) για να δω περι θορυβου και μετρησεων.

Ο θορυβος στο low η smart ειναι μια χαρα, στο full ακουγεται αλλα ειναι ανεκτος.Εγω δηλ.που κοιμαμαι μερικες φορες με το κλιματιστικο ανοικτο δεν θα με ενοχλησει καθολου.

Απο θεμα μετρησεων ειναι ακριβης σε σχεση με ενα υγρασιομετρο που πηρα απο το e-shop εχουν διαφορα 1-2 μοναδες.Σ αυτο μου εκανε εντυπωση η θεση του αισθητηρα που δεν ειναι πισω απο το στοιχειο(οπως τα πρωτα μοντελα) αλλα στην πισω πλευρα πανω και δεξια...μακρια δηλαδη απο το στοιχειο....και αυτο ειναι πολυ σημαντικο στην αγορα του αφυγραντηρα.

Mου εδωσαν εναν croner 14lt και τον αισθητητρα τον εχει ακριβως πισω και στο κεντρο του στοιχειου καλυμμενο με πλαστικο με τρυπες και διαβαζει 10+ μοναδες παραπανω...διαβαζει δηλ.και την υγρασια που συσσωρευει στο στοιχειο.

Θα επανελθω για να πω περι αποδοσης,καταναλωσης,συντονισμου πλαστικων και αποδοση φιλτρων.(το φιλτρο ενεργου ενθρακα που εχει καλυπτει μονο τα 3/4 της εισαγωγης αερα και οχι ολη την εισαγωγη)Στα 250 που τον πηρα θα προτιμουσα φιλτρο HEPA.

Επεξ/σία από chriss2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chriss2 είπε

Kαλησπερα......

Σημερα πηρα απο κωτσοβολο τον https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/afygrantires/202681-morris-mde24200i

Δεν τον εχω βαλει ακομα να δουλεψει.Θα τον αφησω ορθιο ενα 12ωρο να κατσουν τα υγρα.Καλη ποιοτητα κατασκευης και στοιβαρο μηχανημα...ειναι μεγαλο ομως συγκριτικα μ εναν 14αρη που εχω.Τον ξεκινησα(οχι στην αφυγρανση) για να δω περι θορυβου και μετρησεων.

Ο θορυβος στο low η smart ειναι μια χαρα, στο full ακουγεται αλλα ειναι ανεκτος.Εγω δηλ.που κοιμαμαι μερικες φορες με το κλιματιστικο ανοικτο δεν θα με ενοχλησει καθολου.

Απο θεμα μετρησεων ειναι ακριβης σε σχεση με ενα υγρασιομετρο που πηρα απο το e-shop εχουν διαφορα 1-2 μοναδες.Σ αυτο μου εκανε εντυπωση η θεση του αισθητηρα που δεν ειναι πισω απο το στοιχειο(οπως τα πρωτα μοντελα) αλλα στην πισω πλευρα πανω και δεξια...μακρια δηλαδη απο το στοιχειο....και αυτο ειναι πολυ σημαντικο στην αγορα του αφυγραντηρα.

Mου εδωσαν εναν croner 14lt και τον αισθητητρα τον εχει ακριβως πισω και στο κεντρο του στοιχειου καλυμμενο με πλαστικο με τρυπες και διαβαζει 10+ μοναδες παραπανω...διαβαζει δηλ.και την υγρασια που συσσωρευει στο στοιχειο.

Θα επανελθω για να πω περι αποδοσης,καταναλωσης,συντονισμου πλαστικων και αποδοση φιλτρων.(το φιλτρο ενεργου ενθρακα που εχει καλυπτει μονο τα 3/4 της εισαγωγης αερα και οχι ολη την εισαγωγη)Στα 250 που τον πηρα θα προτιμουσα φιλτρο HEPA.

Στους αφυγραντήρες στην χαμηλή σκάλα , ο συμπιεστής συνήθως ακούγεται πιο έντονα από τον ανεμιστήρα. Στον δικό μου 24αρι Morris αυτό συμβαίνει σίγουρα. Είναι η αιτία που δεν μπορώ να κοιμηθώ με αυτόν σε λειτουργία στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες το βραδυ τον εβαλα μπροστα αφου εκλεισε 12ωρο(ο κατασκευαστης λεει 24ωρο).Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλησε καθολου.Ακουγοταν λιγο παραπανω ο συμπιεστης σε σχεση με τον ανεμιστηρα αλλα δεν ηταν τοσο οσο να ειναι ενοχλητικος.......Η αισθητη διαφορα που εχω παρατηρησει οσο αναφορα τον θορυβο αναμεσα σε morris και inventor ειναι η εξης:

Εχω ενα κλιματιστικο morris 12.000btu inverter στο σαλονι και ενα inventor professional 12.000btu inverter στο υπνοδωματιο.Αναμεσα σε αυτα τα δυο υπερεχει με μεγαλη διαφορα σε θεμα αποδοσης η inventor αλλα υστερει στο θεμα θορυβου σε σχεση με το morris που συμβαινει ακριβως το αντιθετο.Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στους αφυγραντηρες που ακουσα να δουλευει ο atmosphere 25L XL και ειναι πολυ πιο θορυβωδης απο τον morris που πηρα......Αυτον ηταν και ο κυριος λογος που πηγα σε morris. 

Επεξ/σία από chriss2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2021 στις 11:34 ΜΜ, Greenleaf είπε

Εγώ παρέλαβα τον Inventor Eva Ion Pro EP3-WiFi20L, πρώτος που παίρνω γενικά και όντας άσχετος με το είδος. Και εγώ δεν το πρόσεξα στην αρχή, τώρα τον άνοιξα είδα και η δεξιά πλευρά μοιάζει με την δικιά σου, οπότε όντως μπορεί να ισχύει αυτό που σου είπαν, δεν το θεωρώ τόσο πρόβλημα.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ο θόρυβος, οκ ο θόρυβος του ανεμιστήρα είναι ξεκάθαρος, οκ και ο θόρυβος του συμπιεστή(σαν ένα ψυγείο) αλλά ακούγεται και άλλος ένας που όταν είναι ο ανεμιστήρας στον silent  καλύπτει τους δύο παραπάνω, ακούγεται σαν όταν βράζει το νερό σε μια κατσαρόλα, κάπως έτσι δεν μπορώ να το περιγράψω με ακρίβεια, θα ανεβάσω αρχείο αν μπορεί να βοηθήσει.

Τον έχω σε λειτουργία 24 ώρες όπως πρότειναν οι οδηγίες, στην αρχή τον είχα στο συνεχόμενο και μετά στο Smart mode, κατέβασε την υγρασία απο 70+ στο ~50% και παραμένει εκεί σε σπίτι γύρω στα 65 τετραγωνικά.

αφυγραντήρας.m4a 199 kB · 16 downloads

Ακριβως τον ιδιο θορυβο κανει και σε εμενα,τον πηγα πισω στον κωτσοβολο ,μου τον αντικατεστησαν και ο αλλος κανει το ιδιο αλλα λιγο λιγοτερο,μιλησα με αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι το καινουριο φρεον ειναι πιο ελαφρυ και κανει ετσι.σαν να κοχλαζει νερο και ειναι ενοχλητικο το βραδυ που εχει πληρη ησυχια.τωρα θα τον παω πισω και θα παρω εναν morris20400 η εναν ronhson9920.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, θέλω ένα αφυγραντηρα οικονομικό, ιδανικά μέχρι 150 ευρώ, για ένα δωμάτιο να στεγνωνω ρούχα τώρα το χειμώνα γιατί δεν παλεύεται η κάπνα εδώ που μένω. Γενικά το σπίτι δεν έχει υγρασια και τον θέλω μόνο για την συγκεκριμένη δουλειά. Πρέπει να αγοράσω με λειτουργία στεγνώματος ρούχων η ένας οποιοσδήποτε θα κάνει την δουλειά? 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον έχω σε λειτουργία 24 ώρες όπως πρότειναν οι οδηγίες, στην αρχή τον είχα στο συνεχόμενο και μετά στο Smart mode, κατέβασε την υγρασία απο 70+ στο ~50% και παραμένει εκεί σε σπίτι γύρω στα 65 τετραγωνικά.

θεωρω οτι αυτο ειναι λαθος λογικη.....

Ο αφυγραντηρας πρεπει να βρισκεται παντα σε ορθια θεση και να παταει σε εντελως επιππεδο δαπεδο.Εαν υπαρχει η οποιαδηποτε αμφιβολια γι αυτα τα δυο μεχρι να φθασει σε εσας αφηστε τον αφυγραντηρα σε ορθια θεση και σε επιππεδο δαπεδο για τουλαχιστον 24 ωρες και μετα θεστε τον σε λειτουργια.

Στον δικο μου morris αυτο εγραφαν οι οδηγιες και αυτο θεωρω οτι ειναι το σωστο για να καθισουν τα υγρα.

Επεξ/σία από chriss2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια, σε αναζητηση αφυγραντηρα για Θεσσαλονικη.
Σαλοκουζινα χωλ ενιαιος χωρος 30 και κατι τετραγωνικα, φευγει σε ενα δωματιο χωρις πορτα (μονο κασα, καποια στιγμη μπορει να μπει μια φυσαρμονικα) και μεσα σε αυτο το δωματιο υπαρχει η πορτα του υπνοδωματιου.
Το σπιτι ειναι ανοιχτο απο 3 πλευρες και τελευταιος οροφος, με κλαιν μαιν μονωση στην ταρατσα.

Περιπου 60+ τετραγωνικα χωρις τα μπαλκονια. Αυτες τις μερες εχω τα σωματα στο 21-22 εκτος του οτι σε καθε δωματιο εχω διαφορετικες θερμοκρασιες (υπνοδωματιο 19, στο διπλα 21 και στο σαλονι 22 - κοιμομαστε με ανοιχτη την πορτα του υπνοδωματιου για να εξισορροπήσει η θερμοκρασια) εχω και διαφορετικες υγρασιες, αναλογα και την μερα απο 50-70% (Το βλεπω με κατι μικρα Xiaomi Monitor 2 ). Τα παραθυρα σταζουν. Τι θα προτεινατε; Με εχει φαει η γυναικα για στεγνωτηριο, αλλα δεν εχει μεινει και χωρος, θα προτιμουσα εναν αφυγραντηρα και για τα ρουχα και για να σωσω το σπιτι, στους 22 (που τους πιανει στο σαλονι) και κρυωνουμε. 


Τωρα με τα φιλτρα κτλ που ειδα, δεν πιστευω οτι θα ηθελα να εχω να αλλαζω ακριβα καθε τοσο. Στο πατρικο ειχα παρει πριν καποια χρονια τον Juro-Pro Diamond 25L (σε περιπου 80τμ σπιτι παλι Θεσσαλονικη) αλλα δεν ασχοληθηκα ουτε να καθαρισω τα φιλτρα και ουτε θυμαμαι ποια περιλαμβανει. Οκ φαινεται δεν ειχαμε κανενα θεμα μεχρι τωρα, απλα δεν ξερω αν προχωρησε η τεχνολογια.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά . Για αφυγραντηρα για σπιτι 100τμ τι μου προτεινετε; Ειμαι σε Βουνο με τρελη υγρασια καθημερινος. Σαλονι +γραφειο ενιαιος χωρος 38τμ και στη συνεχεια 2 υπνοδωματια απο 14 τμ και τα υπολοιπα ειναι η Κουζινα. η θερμσνση του χωρου γινεται στα δωματια και στην κουζινα με aircontition inverter και το σαλονι με ενεργειακο τζακι.

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...