Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, CrashBandicoot_123 είπε

Καλησπέρα για σπίτι 35 τ.μ. με θερμοκρασία 15 βαθμούς περίπου, κάνει αυτός ο αφυγραντήρας; Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/igieini-atmosfaira-domatiou/afigrantires/singer-sdhm-12l-arido-afigrantiras-12-lt-24h_3622096

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

- Σε αυτή τη θερμοκρασία (15C) ένας αφυγραντήρας με Ζεόλιθο συλλέγει περισσότερο υγρό αλλά έχει τη διπλάσια τιμή αγοράς και υπερδιπλάσια ή τριπλάσια κατανάλωση ρεύματος. Και στην αρχή τουλάχιστον, μια οσμή που δεν ανέχονται όλοι.

- Αν τα προηγούμενα είναι απαγορευτικά τότε μπορείς να αγοράσεις έναν σαν αυτόν που αναφέρεις (με συμπιεστή) αλλά θα πρέπει να λειτουργεί 24/7 και φυσικά θα συγκεντρώνει μικρή ποσότητα υγρασίας. Γύρω στα 1,4-1,5 λίτρα το 24ωρο αν έχεις υγρασία 60% και γύρω στα 4 λίτρα με υγρασία 80%. Αν έχεις υψηλή υγρασία θα δεις διαφορά έστω και αν φαινομενικά θα είναι μικρή η ποσότητα υγρού που θα συλλέγει.

- Αν για κάποιο διάστημα η θερμοκρασία του χώρου είναι ακόμα χαμηλότερη από 15C τότε θα δεις στην πράξη αν αξίζει να τον έχεις σε λειτουργία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Μετα απο αρκέτο Searching στο συγκεκριμένο Topic και διάβασμα θέλω τα φώτα σας καθώς με ολες τις κατηγορίες εχω μπερδευτει!

Ψαχνω αφυγραντήρα που τα φιλτρα του να μην χρειαζονται αλλαγή καθε λιγο και λιγάκι και να κοστιζουν μια περιουσια! 

το Budget δεν ειναι τοσο απαγορευτικο αλλα σκέφτομαι κάτι μέχρι 250-300€ , αν υπάρχει κατι αρκέτα ανωτερο, θα ηθελα να το "συζητησω"

Το σπίτι ειναι 75 τετραγωνικά - μακρόστενο απο θέμα διαρύθμισης - , αυτη την εποχή παίζει στους 18-19 βαθμους, αλλα στα πιο πολλα κρύα χτυπάει και 16αρια. Υγρασία δεν ξέρω ποσο % εχει αλλα ειναι αρκετή ωστε οι πόρτες (που ειναι καπως παλιές) να μην κλεινουν επειδη φουσκώνουν, να βγαζει μουχλα σε διάφορα σημεία μια στο τοσο κτλπ.

Έχω σταμπάρει αυτόν που ειναι 1ος στο Σκρουτζ 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi20L-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

αλλα έχω μπερδευτεί επειδή λέει ιονιστής, εχει φίλτρα? θα χρειαστει να τα αλλαζω? μπορω αν δεν χρησιμοποιω τον ιονιστη να τα αγνοω? κτλπ

Νομίζω δεν θα ηθελα ζεόλιθου πάντως! αλλα οποιαδήποτε άλλη πρόταση υπάρχει την ακουω!

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από apokotou1709
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apokotou1709 είπε

Καλησπέρα σας,

Μετα απο αρκέτο Searching στο συγκεκριμένο Topic και διάβασμα θέλω τα φώτα σας καθώς με ολες τις κατηγορίες εχω μπερδευτει!

Ψαχνω αφυγραντήρα που τα φιλτρα του να μην χρειαζονται αλλαγή καθε λιγο και λιγάκι και να κοστιζουν μια περιουσια! 

το Budget δεν ειναι τοσο απαγορευτικο αλλα σκέφτομαι κάτι μέχρι 250-300€ , αν υπάρχει κατι αρκέτα ανωτερο, θα ηθελα να το "συζητησω"

Το σπίτι ειναι 75 τετραγωνικά - μακρόστενο απο θέμα διαρύθμισης - , αυτη την εποχή παίζει στους 18-19 βαθμους, αλλα στα πιο πολλα κρύα χτυπάει και 16αρια. Υγρασία δεν ξέρω ποσο % εχει αλλα ειναι αρκετή ωστε οι πόρτες (που ειναι καπως παλιές) να μην κλεινουν επειδη φουσκώνουν, να βγαζει μουχλα σε διάφορα σημεία μια στο τοσο κτλπ.

Έχω σταμπάρει αυτόν που ειναι 1ος στο Σκρουτζ 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi20L-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

αλλα έχω μπερδευτεί επειδή λέει ιονιστής, εχει φίλτρα? θα χρειαστει να τα αλλαζω? μπορω αν δεν χρησιμοποιω τον ιονιστη να τα αγνοω? κτλπ

Νομίζω δεν θα ηθελα ζεόλιθου πάντως! αλλα οποιαδήποτε άλλη πρόταση υπάρχει την ακουω!

Ευχαριστώ πολύ!

Εφόσον σκοπεύεις να διαθέσεις για αφυγραντήρα τα ποσά που λες, γιατί δεν αγοράζεις πρώτα 2-3 θερμόμετρα-υγρασιόμετρα (όπως το πολύ καλό για την τιμή του Xiaomi Monitor 2) ώστε να ξέρεις ποια ακριβώς υγρασία έχεις και να μην βαδίζεις στα «τυφλά» και εσύ και όσοι θέλουν να απαντήσουν;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, apokotou1709 είπε

Καλησπέρα σας,

Μετα απο αρκέτο Searching στο συγκεκριμένο Topic και διάβασμα θέλω τα φώτα σας καθώς με ολες τις κατηγορίες εχω μπερδευτει!

Ψαχνω αφυγραντήρα που τα φιλτρα του να μην χρειαζονται αλλαγή καθε λιγο και λιγάκι και να κοστιζουν μια περιουσια! 

το Budget δεν ειναι τοσο απαγορευτικο αλλα σκέφτομαι κάτι μέχρι 250-300€ , αν υπάρχει κατι αρκέτα ανωτερο, θα ηθελα να το "συζητησω"

Το σπίτι ειναι 75 τετραγωνικά - μακρόστενο απο θέμα διαρύθμισης - , αυτη την εποχή παίζει στους 18-19 βαθμους, αλλα στα πιο πολλα κρύα χτυπάει και 16αρια. Υγρασία δεν ξέρω ποσο % εχει αλλα ειναι αρκετή ωστε οι πόρτες (που ειναι καπως παλιές) να μην κλεινουν επειδη φουσκώνουν, να βγαζει μουχλα σε διάφορα σημεία μια στο τοσο κτλπ.

Έχω σταμπάρει αυτόν που ειναι 1ος στο Σκρουτζ 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi20L-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

αλλα έχω μπερδευτεί επειδή λέει ιονιστής, εχει φίλτρα? θα χρειαστει να τα αλλαζω? μπορω αν δεν χρησιμοποιω τον ιονιστη να τα αγνοω? κτλπ

Νομίζω δεν θα ηθελα ζεόλιθου πάντως! αλλα οποιαδήποτε άλλη πρόταση υπάρχει την ακουω!

Ευχαριστώ πολύ!

πήρα τον μετεορολογικο σταθμό ενός γείτονα και είδα οτι η υγρασία στα δωμάτια ειναι γυρω στο 80%

στο Σαλόνι ηταν καπως καλύτερα (70%)

Αναμενώμενο καθώς οπως ειπα βγάζουν μουχλα τα δωματια αραια και που! οποτε κάποια πρόταση για το παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, filipN είπε

- Σε αυτή τη θερμοκρασία (15C) ένας αφυγραντήρας με Ζεόλιθο συλλέγει περισσότερο υγρό αλλά έχει τη διπλάσια τιμή αγοράς και υπερδιπλάσια ή τριπλάσια κατανάλωση ρεύματος. Και στην αρχή τουλάχιστον, μια οσμή που δεν ανέχονται όλοι.

- Αν τα προηγούμενα είναι απαγορευτικά τότε μπορείς να αγοράσεις έναν σαν αυτόν που αναφέρεις (με συμπιεστή) αλλά θα πρέπει να λειτουργεί 24/7 και φυσικά θα συγκεντρώνει μικρή ποσότητα υγρασίας. Γύρω στα 1,4-1,5 λίτρα το 24ωρο αν έχεις υγρασία 60% και γύρω στα 4 λίτρα με υγρασία 80%. Αν έχεις υψηλή υγρασία θα δεις διαφορά έστω και αν φαινομενικά θα είναι μικρή η ποσότητα υγρού που θα συλλέγει.

- Αν για κάποιο διάστημα η θερμοκρασία του χώρου είναι ακόμα χαμηλότερη από 15C τότε θα δεις στην πράξη αν αξίζει να τον έχεις σε λειτουργία.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει θέρμανση στο σπίτι πέρα από air condition, η θερμοκρασία στην περιοχή τον χειμώνα φτάνει και τους 3 βαθμούς και η υγρασία είναι σταθερά στο 80+% .. Είδα και τον Puredry PDD 8519, πιστεύεις ότι θα κάνει δουλειά; Αξίζει η παραπάνω κατανάλωση ρεύματος με βάση την διαφορά στην αποδοση τους; 

Επεξ/σία από CrashBandicoot_123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, CrashBandicoot_123 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει θέρμανση στο σπίτι πέρα από air condition, η θερμοκρασία στην περιοχή τον χειμώνα φτάνει και τους 3 βαθμούς και η υγρασία είναι σταθερά στο 80+% .. Είδα και τον Puredry PDD 8519, πιστεύεις ότι θα κάνει δουλειά; Αξίζει η παραπάνω κατανάλωση ρεύματος με βάση την διαφορά στην αποδοση τους; 

- Ο χώρος που έχεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται ισχυρότερο αφυγραντήρα Ζεόλιθου. Ο συγκεκριμένος, κάποια διαστήματα, πιθανόν να είναι επαρκής ακόμα και αν λειτουργεί στο LOW (κατανάλωση 350w).

Επεξ/σία από filipN
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στις προδιαγραφές ότι τα τωρινά μοντέλα έχουν θερμοκρασία λειτουργίας 5 έως 35°C

https://www.morris.gr/product.asp?catid=2004&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mdp-24400iw-αφυγραντηρασ-wifi-24l

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/atmosphere-xl

1. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος στην πράξη κατά πόσο είναι αποδοτικά σε χαμηλές θερμοκρασίες;

2. Βλέπω ότι οι ιονιστές χωρίς αφύγρανση έχουν σχεδόν την ίδια τιμή με τους αφυγραντήρες με ιονιστή.

Προσφέρουν κάτι παραπάνω ή απλά έχουν το ίδιο λόγω marketing;

3. Ψάχνω για μοντέλα με UV. Έχετε δει στην πράξη ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα του αέρα;

4. Αν το αφήνω όλο το 24ωρο ανοιχτό μόνο για καθαρισμό αέρα, χωρίς αφύγρανση όταν λείπω, θα δω διαφορά;

5. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο ή κάποια άλλη τεχνολογία καθαρισμού αέρα;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Αν δεν υπάρχει θέρμανση και σταθερη θερμοκρασία κάπου στους 21+ πας σε ζεολιθο αναγκαστηκα. Με τους αλλους απλα θα καις ρευμα.

 

Υπάρχει θέρμανση (φυσικό αέριο αυτόνομη με δικο μας λέβητα) απλα το σπιτι ειναι αρκετά παλαιο και με παλαια παραθυρα οποτε δεν κραταει την ζεστη για αρκετη ωρα. ειχαμε παει να το "δοκιμασουμε" μονιμα (24/7) στους 21 βαθμους οπως μας ειχε πει αυτός που εκανε την εγκατάσταση, αλλα με προχειρους υπολογισμους που εκανα τοτε ειδα οτι θα εβγαινε 350€ τον μήνα (με τιμες αεριου 2 χρονια πριν..) 

πχ σήμερα η θερμοκρασία ειναι στους 19 βαθμους χωρις να εχουμε ανοιξει ακομα θέρμανση στο σπιτι γενικότερα για φέτος 

συνηθως το ανάβουμε στα πολλα κρύα 2 ωρες πρωι και αλλες 2 βραδυ. οποτε Ζεολιθος ειναι ο μόνη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, apokotou1709 είπε

[...]

οποτε Ζεολιθος ειναι ο μόνη λύση?

- Δεν είναι η μοναδική λύση. Είναι η λύση που θα αφαιρεί σταθερά την ποσότητα νερού που υπόσχεται όμως με υψηλό κόστος λειτουργίας. Γιατί σε χώρο με τα χαρακτηριστικά του δικού σου θα λειτουργεί πολλές ώρες αν όχι 24/7 και με καταναλώσεις γύρω στα 600Watt την ώρα ένας που συλλέγει 8-10 λίτρα (max).

- Αν η θερμοκρασία στο εσωτερικό είναι το μεγαλύτερο διάστημα 18-19C και δεν πέφτει κάτω από 15C, μια άλλη λύση θα ήταν να πάρεις έναν φτηνό αφυγραντήρα με συμπιεστή 20 λίτρων που θα λειτουργεί αναγκαστικά 24/7. Θα ξέρεις όμως εκ των προτέρων ότι θα συλλέγει από 7-11 λίτρα την ημέρα ανάλογα τη θερμοκρασία καταναλώνοντας (περίπου) από 230-280Watt την ώρα. Η ποσότητα των 7-11 λίτρων δεν είναι μικρή και είναι πιθανόν να μη χρειάζεται να συλλέγεται μεγαλύτερη ποσότητα από το διαμέρισμά σου.

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συγκρίνετε τις καμπύλες απόδοσης για το κάθε μοντέλο που ψάχνετε για να δείτε τι συμφέρει στις συνθήκες σας.
Εντελώς μπακαλίστικα θα πω όχι ζεόλιθο σε σπίτι με πάνω από 15 βαθμούς. Μεταξύ 15 και 18 ζεόλιθος και συμπιεστής δε διαφέρουν πάρα πολύ στην απόδοση, αλλά ο ζεόλιθος τραβάει περισσότερα watt. Εννοείται πάνω από 18 μόνο συμπιεστή.
Τώρα αν έχεις κάτω από 15 στο σπίτι, τότε άσε τον αφυγραντήρα και δες καλύτερα τι θα κάνεις με τη θέρμανση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη περιμένετε οι αφυγραντήρες που έγιναν της μόδας τα τελευταία χρόνια, να σας ζεστάνουν το χειμώνα. Αν έχετε όμως μόνιμα πάνω από 70% υγρασία ή σας μουχλιάζουν οι τοίχοι, τότε προτιμήστε το "μεγάλο" αφυγραντήρα 24-30L, γιατί θα αφαιρεί περισσότερη υγρασία γρηγορότερα και με μικρότερο κόστος. Ένας 30L μέσα σε 1h θα κατεβάσει την υγρασία 15-20% και θα σταματήσει να δουλεύει, επίσης (για τις νοικοκυρές και τους νοικοκύριδες) το χειμώνα θα σας στεγνώνει και τα ρούχα μέσα στο σπίτι. Ένας 16L θα μουγκρίζει για πολλές ώρες στο κεφάλι σας.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...