Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, επελεξα τον Honeywell TP-SMALL 24L (159 euros) για σπίτι 120τμ. Ειδα καλα σχολια και καλη καταναλωση (330watt). Τι γνωμη εχετε; Δεν μου εχει ερθει ακομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα τον Kullhaus Alpha Q13L.

Εντυπώσεις από αύριο αφού κάτσουν τα λάδια κάτω (θα το αφήσω 24 ώρες).

Εδώ σε σύγκριση μεγέθους με τον Morris MDP-20300i.

IMG20211130195246.jpg

IMG-20211130-201101.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, liakjim said:

Παρέλαβα τον Kullhaus Alpha Q13L.

Εντυπώσεις από αύριο αφού κάτσουν τα λάδια κάτω (θα το αφήσω 24 ώρες).

Εδώ σε σύγκριση μεγέθους με τον Morris MDP-20300i.

IMG20211130195246.jpg

IMG-20211130-201101.jpg

 

για τι χρηση προορίζεται , και ποιος ο λογος αντικαταστασης? 

σε ρωταω γιατι ειμαι στο ψαξιμο, κυριως για στεγνωμα ρουχων και ποιοτικότερη ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostakiss είπε

για τι χρηση προορίζεται , και ποιος ο λογος αντικαταστασης? 

σε ρωταω γιατι ειμαι στο ψαξιμο, κυριως για στεγνωμα ρουχων και ποιοτικότερη ατμόσφαιρα.

Δεν θα τον αντικαταστήσει. Έχω παρατηρήσει ότι δεν κάνει δουλειά ένας μεγάλος. Τον είχα σε χωλ όπου ακτινικά υπάρχουν 3 δωμάτια. Τα δύο βορινά δωμάτια δεν μπορούσαν να καλυφθούν με τον έναν αφυγραντήρα, ακόμα και αν είναι 20αρης. Φάση σαν τα κλιματιστικά. Από ότι φαίνεται θέλει καλύτερα έναν μικρό ανά δωμάτιο. Εννοείται ότι για ενιαίο χώρο θα ήταν μια χαρά. Έπρεπε εξαρχής να πάρω δύο μικρούς. Ο kullhaus λοιπόν θα μπει σε κρεβατοκάμαρα 15τμ. Ο Μόρις είναι ήδη στο παιδικό δωμάτιο των 17τμ ( σε αθόρυβο λειτουργία δεν τον αντέχω στον ύπνο, ο μικρός αναμενόμενα δεν ενοχλείται). Και τα δύο βορινά δωμάτια. Υποφέρουν από υγρασία τον χειμώνα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση επειδή κ εγώ μόλις αγόρασα αφυγραντήρα και με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι συμβουλεύουν ότι πρέπει να έχει τουλάχιστον 50εκατοστα απόσταση από αντικείμενα. Δλδ αν τον τοποθετήσω κοντά στον τοίχο, όχι κολλητά να ακουμπάει αλλά σε μια λογική απόσταση για να μην είναι "μες στη μέση" από εκεί που περνάμε, μια απόσταση 10εκ περίπου δηλαδή από τον τοίχο με τη μεριά που μπαίνει ο αέρας να κοιτάει προς τον τοίχο , θα επηρεάσει την λειτουργία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, afentiko είπε

Ερώτηση επειδή κ εγώ μόλις αγόρασα αφυγραντήρα και με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι συμβουλεύουν ότι πρέπει να έχει τουλάχιστον 50εκατοστα απόσταση από αντικείμενα. Δλδ αν τον τοποθετήσω κοντά στον τοίχο, όχι κολλητά να ακουμπάει αλλά σε μια λογική απόσταση για να μην είναι "μες στη μέση" από εκεί που περνάμε, μια απόσταση 10εκ περίπου δηλαδή από τον τοίχο με τη μεριά που μπαίνει ο αέρας να κοιτάει προς τον τοίχο , θα επηρεάσει την λειτουργία του;

Πιο πολύ φαντάζομαι ενδιαφέρει να μην εμποδίζεται η ροή του αέρα.

Δηλαδή αν παίρνει τον αέρα από πίσω και τον βγάζει από πάνω, από πίσω πρέπει να έχει χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι φαντάζομαι, δλδ δε θα έχει θέμα σε μια απόσταση από τον τοίχο 10 πόντους λογικά, χωράει να βάλω όλο το χέρι μου από πίσω δε θα περνάει καλά ο αέρας; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγόρασα τον inventor Eva ii Pro WiFi. Πριν την πρώτη χρήση πρέπει να κάνω κάτι; Δεν βρίσκω κάποια αναφορά εκτός από σχόλιο που διάβασα πιο πίσω εδώ. Τον αφήνω 3-4 ώρες χωρίς να λειτουργεί, έτσι να κάθεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Par1s* είπε

Καλησπέρα αγόρασα τον inventor Eva ii Pro WiFi. Πριν την πρώτη χρήση πρέπει να κάνω κάτι; Δεν βρίσκω κάποια αναφορά εκτός από σχόλιο που διάβασα πιο πίσω εδώ. Τον αφήνω 3-4 ώρες χωρίς να λειτουργεί, έτσι να κάθεται; 

Διάβασε τις οδηγίες. Στον δικό μου λέει τουλάχιστον 3 ώρες. Ίσως εξαρτάται από το μοντέλο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεία κατανάλωσης του Kullhaus Alpha Q13L.

Καίει πολύ λίγο, κάπου 133-140W. Φαίνονται στο διάγραμμα και οι έλεγχοι που κάνει κάθε 17 λεπτά (kullsave).

f582ea44fd3fa4a493c022aab3a960f3.png

Πρώτες εντυπώσεις λίγο μέτριες γιατί μου φαίνεται αρκετά θορυβώδης. Αναρωτιέμαι που βρίσκουν τα 39dB τηςμεγάλης σκάλας. Θα επανέλθω όταν σχηματίσω καλύτερη άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Par1s* είπε

Καλησπέρα αγόρασα τον inventor Eva ii Pro WiFi. Πριν την πρώτη χρήση πρέπει να κάνω κάτι; Δεν βρίσκω κάποια αναφορά εκτός από σχόλιο που διάβασα πιο πίσω εδώ. Τον αφήνω 3-4 ώρες χωρίς να λειτουργεί, έτσι να κάθεται; 

Μου ήρθε και εμένα ο inventor premium ion PR-ION-20L, αλλά ζήτησα αντικατάσταση γιατί τα φύλλα/στοιχεία του ήρθαν στραβωμενα.

Η αντιπροσωπεία είπε πως θα κάνουν αντικατάσταση αλλά πάλι θα είναι στραβωμενα και σε περίπτωση που έρθουν ίσια, θα είμαι η εξαίρεση!

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον δικό σου αν είναι έτσι? Και όποιος άλλος θέλει να ρίξει μια ματιά.. ευπρόσδεκτη.

 

 

IMG-7d36d14ed91c732a0075dc9284a4c80c-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Μου ήρθε και εμένα ο inventor premium ion PR-ION-20L, αλλά ζήτησα αντικατάσταση γιατί τα φύλλα/στοιχεία του ήρθαν στραβωμενα.

Η αντιπροσωπεία είπε πως θα κάνουν αντικατάσταση αλλά πάλι θα είναι στραβωμενα και σε περίπτωση που έρθουν ίσια, θα είμαι η εξαίρεση!

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον δικό σου αν είναι έτσι? Και όποιος άλλος θέλει να ρίξει μια ματιά.. ευπρόσδεκτη.

 

 

IMG-7d36d14ed91c732a0075dc9284a4c80c-V.jpg

Ούτε καν πρόσεξα, απλά έβαλα τα φίλτρα χωρίς να έχω ιδέα αν πρέπει να κοιτάνε προς τα μέσα ή το αντίθετο γιατί δεν γράφει και το έβαλα να δουλεύει. Δεν φαίνονται πάντως ιδιαίτερα στραβά όπως στο δικό σου. 

IMG_20211201_223226.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Μου ήρθε και εμένα ο inventor premium ion PR-ION-20L, αλλά ζήτησα αντικατάσταση γιατί τα φύλλα/στοιχεία του ήρθαν στραβωμενα.

Η αντιπροσωπεία είπε πως θα κάνουν αντικατάσταση αλλά πάλι θα είναι στραβωμενα και σε περίπτωση που έρθουν ίσια, θα είμαι η εξαίρεση!

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον δικό σου αν είναι έτσι? Και όποιος άλλος θέλει να ρίξει μια ματιά.. ευπρόσδεκτη.

 

 

IMG-7d36d14ed91c732a0075dc9284a4c80c-V.jpg

Δεν θα ασχολιόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Μου ήρθε και εμένα ο inventor premium ion PR-ION-20L, αλλά ζήτησα αντικατάσταση γιατί τα φύλλα/στοιχεία του ήρθαν στραβωμενα.

Η αντιπροσωπεία είπε πως θα κάνουν αντικατάσταση αλλά πάλι θα είναι στραβωμενα και σε περίπτωση που έρθουν ίσια, θα είμαι η εξαίρεση!

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον δικό σου αν είναι έτσι? Και όποιος άλλος θέλει να ρίξει μια ματιά.. ευπρόσδεκτη.

 

 

IMG-7d36d14ed91c732a0075dc9284a4c80c-V.jpg

Πες μας και εντυπωσεις...πως τα παει απο θορυβο?

σταματαει οταν πιανει τον επιθυμητο στοχο?

οι μετρησεις του ειναι ακριβεις?

δωσε μας μια εικονα γιατι και εγω τον εχω βαλει στο ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...