Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Φαίνεται εξαιρετική επιλογή, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τον inventor atmosphere xl, τελευταίες μερες εχω παρατηρήσει την ένδειξη για την ποιότητα αερα να ειναι στο κόκκινο και στην εφαρμογή να δειχνει υψηλα νούμερα επίσης. Σημαίνει πως το φίλτρο hepa θέλει αλλαγή?

Επειδη η τιμες στα φίλτρα hepa inventor atmosphere είναι τρομακτικά μεγάλες μήπως υπάρχει καποια εναλλακτική σε καλύτερη τιμή?

Επεξ/σία από lordkorter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, lordkorter said:

Εχω τον inventor atmosphere xl, τελευταίες μερες εχω παρατηρήσει την ένδειξη για την ποιότητα αερα να ειναι στο κόκκινο και στην εφαρμογή να δειχνει υψηλα νούμερα επίσης. Σημαίνει πως το φίλτρο hepa θέλει αλλαγή?

Επειδη η τιμες στα φίλτρα hepa inventor atmosphere είναι τρομακτικά μεγάλες μήπως υπάρχει καποια εναλλακτική σε καλύτερη τιμή?

υπάρχει η εναλλακτική του να τον δουλέψεις "άφιλτρο", το εξωτερικό σκονης να υπάρχει και δεν εχεις θεμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, πήρα τον Inventor Eva Ion Pro EP3-WiFi20L.
δεδομένου ότι απλώνω μέσα στο σπίτι σε τι Mode να τον βάλω για μόνιμα? χειροκίνητο στο 55?

Επεξ/σία από ekans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συγκρίνει κανείς από κοντά τον https://www.skroutz.gr/s/16121638/Kullhaus-Qualis-12L-Ion-Afygrantiras-me-Ionisti-12lt.html#specs

με τον https://www.skroutz.gr/s/25007379/Kullhaus-Alpha-Q13L-Afygrantiras-13lt.html#specs?

Ο δεύτερος φαίνεται να είναι πολύ πιο αθόρυβος, 95m3/h vs 140m3/h ενώ είναι και 60€ φθηνότερος. Με ανησυχεί όμως το 2,3 λίτρα χωρητικότητα, μου φαίνεται αρκετά μικρό. Ο πρώτος επίσης φτάνει σε τιμή τα 16άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν για σπίτι  70 τ.μ. περιπου 

https://www.skroutz.gr/s/25007101/Primo-PRDH-45007-450007-Afygrantiras-20lt.html

Eχει κανείς άποψη για τη συγκεκριμένη μάρκα ή και μοντέλο ?

Αποδίδουν η ....?

Μετά σκέφτομαι και τον Kullhaus Alpha Q13L Αφυγραντήρας 13lt

Θα με καλύψει όμως ?

Επεξ/σία από yansta
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον έχω εγώ από προσφορά του Eshop στα 135€ (τον Primo).

Αρκετά ικανοποιημένος, βέβαια κάνει θόρυβο, αλλά ποιος δεν κάνει.

Αυτές τις μέρες που έχει πολλή υγρασία δουλεύει υπερωρίες, μόνο από Σάββατο πρωί έως Κυριακή πρωί προς μεσημέρι είχε τραβήξει ~10 λίτρα.

Στα θετικά το πολύ μεγάλο δοχείο που έχει (6.5 λίτρα).

Επεξ/σία από phanispal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, με συγχωρείς, για κάποιο λόγο (που δε μπορώ να εξηγήσω) έχω φάει σκάλωμα ότι είναι Morris αυτός που έχω.

Όχι, τον Primo που λες έχω, τον 20άρη.

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μερικές φορές τρώει «σκάλωμα» αν τον βγάλεις απ' την πρίζα και τον βάλεις ξανά (επειδή θες να τον αλλάξεις θέση ας πούμε). Ανοίγει, αλλά δεν ξεκινά ο συμπιεστής. Βέβαια αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει στις οδηγίες κάτι του τύπου όταν τον κλείνεις πρέπει να περιμένεις λίγη ώρα πριν τον ανοίξεις πάλι. Δεν ξέρω αν πρόκειται για κοινή λειτουργία όλων ή των περισσότερων, πάντως είναι σπαστικό. Δεν το κάνει πάντα όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Νοέμβριο του 2021 τον πήρα.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, πιο πολύ ο θόρυβος με ενοχλεί και αυτό που είπα με το σκάλωμα, αλλά αυτά παίζει να είναι κοινά σε όσους έχουν συμπιεστή.

Ας πουν και οι πιο σχετικοί αν όντως είναι έτσι.

Για το θόρυβο έχουν πει ήδη ότι δεν είναι θέμα τόσο των dB, όσο της συχνότητας του ήχου που ενοχλεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως απο την εμπειρια μου  αρκετα χρονια με διαφορους αφυγραντηρες, εχω να δωσω μια συμβουλη.Μην παρετε αφυγραντηρα χωρις κεντρικο μπρατσο για την μεταφορα.Τον χειμωνα με χαλια-βελεντζες-φλοκατες κτλ   ειναι δυσκολη με μεταφορα, ειδικα για τις γυναικες, γιατι πρεπει να σηκωθουν στον αερα. Δεν τσουλανε απο πανω με την καμια και αυτοι που εχουν 2 βαθουλωματα-εγκοπες στα πλαγια, πρεπει να τους εχεις σηκωμενους μπροστα σου, πραγμα που επιβαρυνει αρκετα την μεση.Καλα δεν το συζητω εαν θελεις να ανεβεις σκαλες.Οι αλλοι με το μπρατσο μεταφερονται ευκολα με το ενα χερι στο πλαγια.

Επεξ/σία από toyo73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yansta είπε

Όντως στις φλοκάτες είναι αδύνατο να μετακινηθούν ό,τι ΄ρόδες και να έχουν!  

και στο χοντρα χαλια.Eνα Juro pro ECO II 20L RC εχω, μονο σε λεπτη μοκετα.Αλλιως ξεμεσιασμα και ειναι και βαρυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...