Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι γνωμη εχετε για τον Meaco DD8L ZAMBEZI.Τον εχω κοντα 3 χρόνια την δουλεια του την κανει αξιοπρεπεστατα αν εξαιρεσουμε οτι ειναι ενεργοβορος αξιζει να τον αντικαταστησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω τον kullhas 13 pro. Κατανάλωση στα 130 Watts. Έχω φύγει τώρα από το σπίτι και το άφησα με το σωληνάκι. Έχει πιάσει την υγρασία και παίζει με on-off. Είδα αυτό το peak τώρα και απόρησα, είναι πραγματική μέτρηση τώρα αυτή;

Screenshot_2023-12-27-16-28-00-507_com.tplink.iot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον morris MDE2417. Βρισκω νερα πανω στο δοχειο συλλογης νερου αλλά και απο κατω. Τι μπορει να φταιει? Χανει απο καπου αντι να πηγαινουν στο δοχειο. Έχει κάποιος ιδέα από τιμές για επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2023 at 23:29, IoannisSM said:

Βρισκω νερα πανω στο δοχειο συλλογης νερου αλλά και απο κατω. Τι μπορει να φταιει? Χανει απο καπου αντι να πηγαινουν στο δοχειο?

έχει πιάσει λογικά μάκα/χνουδι το στοιχείο αλλά και το λεκανάκι. Βγάλε δοχείο, σκύψε και εντόπισε την τρυπούλα από όπου το νερό τρέχει προς το δοχείο, πάρε ένα tie-wrap και βάλε τη "λεπτή" μεριά προς τα επάνω ώστε να σκουντήξει ότι έχει εκεί και να ξεβουλώσει. Εναλλακτικά πάρε ένα καλαμάκι (του φραπέ), βάλτο στην ίδια τρυπούλα -χωρίς να το κολλήσεις τέρμα πίσω και ρίξε ένα φύσημα

Στατιστικά, είναι αυτό ένα ημίμετρο γιατί σπάνιο το φαινόμενο το χνούδι να είναι λίγο και να μαζεύτηκε στην τρυπούλα για να την βουλώσει. Συνήθως τα χνούδια είναι στο στοιχείο, και κολλημένα κάτω σε διαφορα σημεία στο λεκανάκι, οπότε θέμα χρόνου να βουλώσει ξανά.

Γενικότερα, τα στοιχεία είναι τοποθετημένα επάνω από ένα πλαστικό λεκανάκι. Η υγροποίηση τρέχει από το στοιχείο προς τα κάτω και μαζεύεται εκεί. Αυτό έχει μια τρυπούλα χαμηλά, από όπου όλο το νερό οδηγείται στο δοχείο. Από πισω συνήθως έχει και μια 2η τρυπούλα που ειναι "backup" αν βουλώσει η πρώτη αλλά συνήθως μαζί βουλώνουν αυτές.

Εναλλακτικό σενάριο για να τρέξουν νερά είναι αν πιανει όλη η επιφάνει ΠΟΛΥ πάγο όπου αυτός μετά όλο και θα "γλύψει" στο ξεπάγωμα και πέρα από το λεκανάκι. Αιτία σχηματισμού υψηλού πάγου ειναι πολύ χαμηλή θερμοκρασία σε συνδυασμό με υψηλή υγρασία, ή πολύ χαμηλή ροή αέρα (πχ βουλωμένο στοιχείο από σκόνη).

Γενικά μετά την 3ετία συσκευές με εντατική/συχνή χρήση καλό ειναι να καθαρίζονται γιατί μαζεύεται μπόλικο πράγμα στο εσωτερικό!  

16 hours ago, Dimitris156 said:

Έχω τον kullhas 13 pro. Κατανάλωση στα 130 Watts. Έχω φύγει τώρα από το σπίτι και το άφησα με το σωληνάκι. Έχει πιάσει την υγρασία και παίζει με on-off. Είδα αυτό το peak τώρα και απόρησα, είναι πραγματική μέτρηση τώρα αυτή;

Screenshot_2023-12-27-16-28-00-507_com.tplink.iot.jpg

στιγμιαίο power surge εκκίνησης του συμπιεστή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

έχει πιάσει λογικά μάκα/χνουδι το στοιχείο αλλά και το λεκανάκι. Βγάλε δοχείο, σκύψε και εντόπισε την τρυπούλα από όπου το νερό τρέχει προς το δοχείο, πάρε ένα tie-wrap και βάλε τη "λεπτή" μεριά προς τα επάνω ώστε να σκουντήξει ότι έχει εκεί και να ξεβουλώσει. Εναλλακτικά πάρε ένα καλαμάκι (του φραπέ), βάλτο στην ίδια τρυπούλα -χωρίς να το κολλήσεις τέρμα πίσω και ρίξε ένα φύσημα

Στατιστικά, είναι αυτό ένα ημίμετρο γιατί σπάνιο το φαινόμενο το χνούδι να είναι λίγο και να μαζεύτηκε στην τρυπούλα για να την βουλώσει. Συνήθως τα χνούδια είναι στο στοιχείο, και κολλημένα κάτω σε διαφορα σημεία στο λεκανάκι, οπότε θέμα χρόνου να βουλώσει ξανά.

Γενικότερα, τα στοιχεία είναι τοποθετημένα επάνω από ένα πλαστικό λεκανάκι. Η υγροποίηση τρέχει από το στοιχείο προς τα κάτω και μαζεύεται εκεί. Αυτό έχει μια τρυπούλα χαμηλά, από όπου όλο το νερό οδηγείται στο δοχείο. Από πισω συνήθως έχει και μια 2η τρυπούλα που ειναι "backup" αν βουλώσει η πρώτη αλλά συνήθως μαζί βουλώνουν αυτές.

Εναλλακτικό σενάριο για να τρέξουν νερά είναι αν πιανει όλη η επιφάνει ΠΟΛΥ πάγο όπου αυτός μετά όλο και θα "γλύψει" στο ξεπάγωμα και πέρα από το λεκανάκι. Αιτία σχηματισμού υψηλού πάγου ειναι πολύ χαμηλή θερμοκρασία σε συνδυασμό με υψηλή υγρασία, ή πολύ χαμηλή ροή αέρα (πχ βουλωμένο στοιχείο από σκόνη).

Γενικά μετά την 3ετία συσκευές με εντατική/συχνή χρήση καλό ειναι να καθαρίζονται γιατί μαζεύεται μπόλικο πράγμα στο εσωτερικό!  

 

Πιθανον να ειναι αυτο. Ταιριαζει και με το γεγονος οτι το φιλτρο ειχε πολυ σκονη. Ειχα ξεχασει να το καθαρισω (και αυτο) εδω και καιρο. Οποτε δοκιμαζω και αναφερω.

Και πανω που ημουν ετοιμος να το κανω βιδες για να βρω απο που χανει νερο. Ειχα βγαλει και το B&D, αλλα αργησα γιατι δεν φορτιζε η μπαταρια χαχαχα (βλ. αλλο νημα).

ΥΓ το καλαμακι του φραπε με ελιωσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, IoannisSM said:

Πιθανον να ειναι αυτο. Ταιριαζει και με το γεγονος οτι το φιλτρο ειχε πολυ σκονη. Ειχα ξεχασει να το καθαρισω (και αυτο) εδω και καιρο. Οποτε δοκιμαζω και αναφερω.

Και πανω που ημουν ετοιμος να το κανω βιδες για να βρω απο που χανει νερο. Ειχα βγαλει και το B&D, αλλα αργησα γιατι δεν φορτιζε η μπαταρια χαχαχα (βλ. αλλο νημα).

ΥΓ το καλαμακι του φραπε με ελιωσε!

το καλαμάκι του φραπέ, το παλιό το καλό το ορθόδοξο το πλαστικό που θα βρεις στη λαική!!! :D 

ΠΡΟΣΟΧΗ: μην αρχίσεις από έξω μαγικές απόπειρες να ρίξεις/σκουπίσεις τη σκονη γιατί θα πέσουν κομμάτια στο λεκανάκι ΣΙΓΟΥΡΑ και θα το βουλώσεις εντελώς... Κανονικά για καθαρισμό θέλει λύσιμο η συσκευή... Καθαρισμό με προσοχή και φάρμακο/πινέλο τα στοιχεία χωρίς να ρίξουμε νερά από εδώ και από εκεί (βλέπε πλακέτες!). Επίσης θέλουν με προσοχή άνοιγμα μεταξύ τους τα στοιχεία συμπυκνωτή/εξατμιστή ώστε να καθαριστούν και εκεί, προσέχοντας μην κάνουμε ζημία σε κανένα χαλκοσωλήνα! Για εμένα ειναι δουλειά που καλό είναι να γίνεται από τεχνικό ώστε να γίνει σωστά και με ασφάλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, IoannisSM είπε

Έχω τον morris MDE2417. Βρισκω νερα πανω στο δοχειο συλλογης νερου αλλά και απο κατω. Τι μπορει να φταιει? Χανει απο καπου αντι να πηγαινουν στο δοχειο. Έχει κάποιος ιδέα από τιμές για επισκευή;

Μηπως καποιο παιδι τον κουναει και δεν το λεει;
Αν γεμιζει,ειναι πανευκολο  να χυθει.
Μου τυχαινει πολυ συχνα να κουνησω ασυναισθητα τον αφυγραντηρα και μετα να αναρωτιεμαι τι νερα ειναι αυτα κατω.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yositosi είπε

το καλαμάκι του φραπέ, το παλιό το καλό το ορθόδοξο το πλαστικό που θα βρεις στη λαική!!! :D 

ΠΡΟΣΟΧΗ: μην αρχίσεις από έξω μαγικές απόπειρες να ρίξεις/σκουπίσεις τη σκονη γιατί θα πέσουν κομμάτια στο λεκανάκι ΣΙΓΟΥΡΑ και θα το βουλώσεις εντελώς... Κανονικά για καθαρισμό θέλει λύσιμο η συσκευή... Καθαρισμό με προσοχή και φάρμακο/πινέλο τα στοιχεία χωρίς να ρίξουμε νερά από εδώ και από εκεί (βλέπε πλακέτες!). Επίσης θέλουν με προσοχή άνοιγμα μεταξύ τους τα στοιχεία συμπυκνωτή/εξατμιστή ώστε να καθαριστούν και εκεί, προσέχοντας μην κάνουμε ζημία σε κανένα χαλκοσωλήνα! Για εμένα ειναι δουλειά που καλό είναι να γίνεται από τεχνικό ώστε να γίνει σωστά και με ασφάλεια. 

Η λυση δουλεψε! Προφανως ειχε βουλωσει καπου ψηλα και το νερο εφευγε μερικως προς αλλη μερια και εσταζε οχι στην τρυπα απο το δοχειο, αλλά πανω σε αυτο (και εφευγε και παραεξω στη συνεχεια).

 

Επεξ/σία από IoannisSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Μηπως καποιο παιδι τον κουναει και δεν το λεει;
Αν γεμιζει,ειναι πανευκολο  να χυθει.
Μου τυχαινει πολυ συχνα να κουνησω ασυναισθητα τον αφυγραντηρα και μετα να αναρωτιεμαι τι νερα ειναι αυτα κατω.


 

Τελικα ειχε βουλωσει το σωληνακι που διοχετευει το νερο προς το δοχειο νερου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, IoannisSM said:

Τελικα ειχε βουλωσει το σωληνακι που διοχετευει το νερο προς το δοχειο νερου...

Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο... πίσω/πάνω απ'το σωληνάκι είναι ο δίσκος συλλογής και από πάνω τα στοιχεία. Θα το παρατηρήσεις στους επόμενους μήνες πως όταν τον κλείνεις... το σωληνάκι θα στάζει νερό για ώρες γιατί μπλοκάρονται με μαλλιά οι διαδρομές του δίσκου και το νερό διοχετεύεται αργά στο σωληνάκι.

Κοίτα πόση μπίχλα μαζεύει. Πρόπερσι τον είχα καθαρίσει (Juro Pro) και φέτος ήταν στην ίδια κατάσταση όταν τον ξανάνοιξα. Το σπίτι είναι πεντακάθαρο και το καλοκαίρι που δεν τον χρησιμοποιούμε τον τυλίγω με σακούλες, παρ'όλ'αυτά μαζεύει βρωμιά.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο... πίσω/πάνω απ'το σωληνάκι είναι ο δίσκος συλλογής και από πάνω τα στοιχεία. Θα το παρατηρήσεις στους επόμενους μήνες πως όταν τον κλείνεις... το σωληνάκι θα στάζει νερό για ώρες γιατί μπλοκάρονται με μαλλιά οι διαδρομές του δίσκου και το νερό διοχετεύεται αργά στο σωληνάκι.

Κοίτα πόση μπίχλα μαζεύει. Πρόπερσι τον είχα καθαρίσει (Juro Pro) και φέτος ήταν στην ίδια κατάσταση όταν τον ξανάνοιξα. Το σπίτι είναι πεντακάθαρο και το καλοκαίρι που δεν τον χρησιμοποιούμε τον τυλίγω με σακούλες, παρ'όλ'αυτά μαζεύει βρωμιά.

 

 

Τι να πω, μπραβο. Φανταζομαι κατι τετοιο θα βρω κι εγω αν επιχειρησω να τον ανοιξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, IoannisSM said:

Η λυση δουλεψε! Προφανως ειχε βουλωσει καπου ψηλα και το νερο εφευγε μερικως προς αλλη μερια και εσταζε οχι στην τρυπα απο το δοχειο, αλλά πανω σε αυτο (και εφευγε και παραεξω στη συνεχεια).

 

παιζει δυνατό σενάριο να έχεις σύντομα τα ίδια! Θέλει κανονικά λύσιμο και καλό καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά, καλή χρονιά σε όλους. Στην αναζήτηση νέου αφυγραντήρα στις αρχές Δεκέμβρη προχώρησα στην αγορά ενός Inventor Stardust, ο οποίος επιστράφηκε λόγω του εξωφρενικού ήχου που παρήγαγε. Ο συμπιεστής του έκανε όπως έκαναν τα παλιά ψυγεία, ένα συνεχόμενο υπόκωφο μπππζζζζζ που δεν γινόταν να καθίσεις μέσα στο σπίτι όταν ήταν σε λειτουργία, ενώ σε κάθε on-off έκανε ένα τρέμουλο, όπως έκαναν τα παλιά ψυγεία.

Το ερώτημα είναι τι αγοράζω τώρα; Έχω ήδη έναν Juro-pro Perla 25l εδώ και 5-6 χρόνια που κάνει θόρυβο από τον ανεμιστήρα του και όχι από τον συμπιεστή. Ναι οκ, το φσσσσσ του ανεμιστήρα είναι έντονο, ειδικά στην υψηλή σκάλα, αλλά ο συμπιεστής δεν ακούγεται. 

Inventor δεν ξαναπαίρνω μετά την εμπειρία μου με τον Stardust. Άρα τι κοιτάω; Σκέφτομαι τον Toyotomi Sonzai TDE-24GA20, όχι τον Plus (που έχει και ιονιστή) επειδή ο δεύτερος έχει συμπιεστή παλινδρομικό και όχι περιστροφικό όπως ο πρώτος, κάτι που σημαίνει σίγουρα περισσότερος θόρυβος και μικρότερο προσδόκιμο ζωής.

Επίσης, μιας και με τον Juro-pro είμαι ευχαριστημένος από πλευράς απόδοσης, κοιτάω και τονJuro-Pro Crystal 30l που έχει περιστροφικό συμπιεστή και τριπλό συμπυκνωτή, αλλά και για τους δύο, πολλές κριτικές στο skroutz λένε πως παράγουν έντονο θόρυβο, χωρίς να αναφέρουν εάν πρόκειται για θόρυβο από τον συμπιεστή ή από τον ανεμιστήρα.

Έχει κάποιος τους παραπάνω αφυγραντήρες να πει άποψη; 

Επίσης έχει να προτείνει κάποιος κάποιον άλλον για σπίτι 120 τ.μ; Θα πήγαινα σε κάποιον Mitsubishi Electric αλλά δεν βρίσκω κανένα πλέον! Τι έγινε; Σταμάτησαν να τους εισάγουν στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας. 

Είμαι κάτοχος ενός Meaco DD8L εδώ και 10 έτη ακριβώς, σε διαμέρισμα 90τμ του 5ου ορόφου (χωρίς οικοδομές γύρω, εκτεθειμένο στο βοριά) πόλης της Β. Ελλάδος, με θέρμανση φυσικού αερίου. 

Ο αφυγραντήρας αυτός δούλευε μόνο 6 μήνες το χρόνο, από Οκτ έως Νοε κάθε έτος, σχεδόν σε καθημερινή βάση και κατέβαζε την υγρασία σε επίπεδα γύρω στα 53-55% κατά μέσο όρο σε όλο το σπίτι. Ήταν ενεργοβόρος πολύ και από θόρυβο ήταν μέτριος.

Δυστυχώς χάλασε λοιπόν ο Meaco (δεν ανοίγει και αναβοσβήνει το κόκκινο τρίγωνο με το θαυμαστικό, κάτω από το κουμπί power on/off) και είμαι στην διαδικασία αναζήτησης νέου αφυγραντήρα, άμεσα κιόλας. 

Σήμερα - χωρίς την χρήση του αφυγραντήρα εδώ και μέρες - σε μια στεγνή ημέρα με εξωτερική θερμοκρασία 15 C, οι τιμές της μέσης θερμοκρασίας/υγρασίας στο σπίτι είναι 22 C/59% (21 C/66% στο πιο κρύο δωμάτιο, όπου τοποθετώ και τον αφυγραντήρα, και 23 C/52% στο πιο ζεστό δωμάτιο, το σαλόνι).

Τις δε βροχερές και κρύες ημέρες, οι παραπάνω τιμές - χωρίς την χρήση  αφυγραντήρα τονίζω - αλλάζουν σε 21,5 C/64% (20,5 C/70% στο πιο κρύο δωμάτιο, όπου τοποθετώ και τον αφυγραντήρα, και 22,5 C/58% στο πιο ζεστό δωμάτιο, το σαλόνι).

Ο αφυγραντήρας θα τοποθετείται στο πιο κρύο και υγρό δωμάτιο λοιπόν. 

Το κόστος αγοράς του Meaco DD8L ήταν 225€ προ δεκαετίας, οπότε γύρω στα ίδια χρήματα (έως 250€) θέλω να κυμανθεί και η αγορά του νέου αφυγραντήρα που θα επιλέξω. 

Διαβάζοντας τις κριτικές στο Skroutz σε τέτοιου κόστους αφυγραντήρες λοιπόν, έχω εντοπίσει ως πιθανό αντικατστάτη του παλιού Meaco DD8L, τον Kullhaus Alpha Q20L (Αφυγραντήρας με Ιονιστή 20lt). 

Τον έχει κάποιος αυτόν τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα, να μου πει εντυπώσεις, θετικά και αρνητικά; 

Επεξ/σία από topmar
Διόρθωση ποσοστών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω meaco dd8 έχω και γω και λόγο υψηλού κόστους στο λογαριασμό ρεύματος σκέφτομαι να πάω σε κάποιον άλλον και έχω εντοπίσει τον Kullhaus Alpha Q20L όπως ο φίλος παραπάνω.

Οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα με ενδιέφερε επίσης.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...