Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση, εχω εναν Morris (3-4 χρονια μοντελο), το καλοκαιρι το καθαριζω και τον φυλαω με σακουλα στην ντουλαπα. Φετος δεν ξερω πως και τι αλλα εχω χασει το καπακι απο το κάδο (δεν ειναι η ταινία ασφαλείας που έχει, το καπάκι που εβγαζες για να αδειασεις το νερο).

image.png.3c20e45ce011749a9083e50cf794c426.png

Υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας; και αν ναι λύση;

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα

Σε χωρο με αρκετη υγρασια και θερμανση με κλιματισμο, ποιον αφυγραντηρα θα μου προτεινατε;

Θα ηθελα να εχει καλη αποδοση, καλη καταναλωση και να ειναι αξιοπιστος.

 

Βλεπω καποιους inventor και Kullhaus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον kullhaus qualis 25l εδώ και μερικές μέρες,εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.Καταναλωση πολύ καλή,όντως καίει ελάχιστα γιατί το βλέπω σε έναν ψηφιακό μετρητή που έχω στον πίνακα.Εχει πολλές και βολικές λειτουργίες,σε σπίτι 80 τμ με τρομερή υγρασία,φανταστείτε πριν τις 23/12 που τον αγόρασα,στην κύρια είσοδο στα πλακάκια έβλεπα λιμνούλα από νερά κάθε πρωί και τα μάζευα με την σφουγγαρίστρα.

Τα 3 πρώτα βράδια τον δούλευα στο auto και από τις 11 το βράδυ που τον ανοιγα,το πρωί στις 6μιση ίσα που τον προλάβαινα,το δοχείο το γέμιζε.Τωρα τον βάζω είτε στην νυχτερινή λειτουργία στην οποία δουλεύει στην χαμηλότερη σκάλα είτε στην λειτουργία εξοικονόμηση ενέργειας στην οποία μόλις πιάνει την επιθυμητή υγρασία σβήνει για 17 λεπτά και ξαναπαίρνει.Το πρωί το δοχείο θα το βρω 50-70% γεμάτο.

Από θόρυβο τώρα,στην τελευταία σκάλα ο ανεμιστήρας του ακούγεται καπως λόγω του αέρα που σπρώχνει.Ακουγεται ένα έντονο φύσημα κάτι που το βρίσκω λογικό.Εχει 3 σκάλες,στην χαμηλότερη κάνει σαν ανεμιστηρακι υπολογιστή ή λίγο παραπάνω.Ο συμπιεστής του ακούγεται ελάχιστα,όπως ενός σύγχρονου ποιοτικού κλιματιστικού,καθόλου ενοχλητικό.Σε γενικές γραμμές θα τον έλεγα νορμάλ από θόρυβο,εγώ πάντως στο ίδιο δωμάτιο κοιμάμαι άνετα με τον αφυγραντήρα.Σε σχέση με έναν juro pro 3ετιας που έχει η κοπέλα μου στο πατρικό της ειναι πιο αθόρυβος ο kullhaus.Τριξιματα και συντονισμός δεν υπάρχουν καθόλου,τουλάχιστον μέχρι σήμερα.Τι θα κάνει μετά από κάποια χρόνια δεν ξέρω.Παντως φαίνεται πολύ ποιοτική κατασκευή,οποίος τον πιάσει στα χέρια του θα καταλάβει,από το δοχείο και μόνο.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Έχω τον kullhaus qualis 25l εδώ και μερικές μέρες,εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.Καταναλωση πολύ καλή,όντως καίει ελάχιστα γιατί το βλέπω σε έναν ψηφιακό μετρητή που έχω στον πίνακα.Εχει πολλές και βολικές λειτουργίες,σε σπίτι 80 τμ με τρομερή υγρασία,φανταστείτε πριν τις 23/12 που τον αγόρασα,στην κύρια είσοδο στα πλακάκια έβλεπα λιμνούλα από νερά κάθε πρωί και τα μάζευα με την σφουγγαρίστρα.

Τα 3 πρώτα βράδια τον δούλευα στο auto και από τις 11 το βράδυ που τον ανοιγα,το πρωί στις 6μιση ίσα που τον προλάβαινα,το δοχείο το γέμιζε.Τωρα τον βάζω είτε στην νυχτερινή λειτουργία στην οποία δουλεύει στην χαμηλότερη σκάλα είτε στην λειτουργία εξοικονόμηση ενέργειας στην οποία μόλις πιάνει την επιθυμητή υγρασία σβήνει για 17 λεπτά και ξαναπαίρνει.Το πρωί το δοχείο θα το βρω 50-70% γεμάτο.

Από θόρυβο τώρα,στην τελευταία σκάλα ο ανεμιστήρας του ακούγεται καπως λόγω του αέρα που σπρώχνει.Ακουγεται ένα έντονο φύσημα κάτι που το βρίσκω λογικό.Εχει 3 σκάλες,στην χαμηλότερη κάνει σαν ανεμιστηρακι υπολογιστή ή λίγο παραπάνω.Ο συμπιεστής του ακούγεται ελάχιστα,όπως ενός σύγχρονου ποιοτικού κλιματιστικού,καθόλου ενοχλητικό.Σε γενικές γραμμές θα τον έλεγα νορμάλ από θόρυβο,εγώ πάντως στο ίδιο δωμάτιο κοιμάμαι άνετα με τον αφυγραντήρα.Σε σχέση με έναν juro pro 3ετιας που έχει η κοπέλα μου στο πατρικό της ειναι πιο αθόρυβος ο kullhaus.Τριξιματα και συντονισμός δεν υπάρχουν καθόλου,τουλάχιστον μέχρι σήμερα.Τι θα κάνει μετά από κάποια χρόνια δεν ξέρω.Παντως φαίνεται πολύ ποιοτική κατασκευή,οποίος τον πιάσει στα χέρια του θα καταλάβει,από το δοχείο και μόνο.

μπορείς να ανεβάσεις ένα video να ακούσουμε τον θόρυβο που κάνει; ειδικά ο συμπιεστής του, (βγάλε το video από τον πίσω μέρος του αφυγραντήρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Έχω τον kullhaus qualis 25l εδώ και μερικές μέρες,εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.Καταναλωση πολύ καλή,όντως καίει ελάχιστα γιατί το βλέπω σε έναν ψηφιακό μετρητή που έχω στον πίνακα.Εχει πολλές και βολικές λειτουργίες,σε σπίτι 80 τμ με τρομερή υγρασία,φανταστείτε πριν τις 23/12 που τον αγόρασα,στην κύρια είσοδο στα πλακάκια έβλεπα λιμνούλα από νερά κάθε πρωί και τα μάζευα με την σφουγγαρίστρα.

Τα 3 πρώτα βράδια τον δούλευα στο auto και από τις 11 το βράδυ που τον ανοιγα,το πρωί στις 6μιση ίσα που τον προλάβαινα,το δοχείο το γέμιζε.Τωρα τον βάζω είτε στην νυχτερινή λειτουργία στην οποία δουλεύει στην χαμηλότερη σκάλα είτε στην λειτουργία εξοικονόμηση ενέργειας στην οποία μόλις πιάνει την επιθυμητή υγρασία σβήνει για 17 λεπτά και ξαναπαίρνει.Το πρωί το δοχείο θα το βρω 50-70% γεμάτο.

Από θόρυβο τώρα,στην τελευταία σκάλα ο ανεμιστήρας του ακούγεται καπως λόγω του αέρα που σπρώχνει.Ακουγεται ένα έντονο φύσημα κάτι που το βρίσκω λογικό.Εχει 3 σκάλες,στην χαμηλότερη κάνει σαν ανεμιστηρακι υπολογιστή ή λίγο παραπάνω.Ο συμπιεστής του ακούγεται ελάχιστα,όπως ενός σύγχρονου ποιοτικού κλιματιστικού,καθόλου ενοχλητικό.Σε γενικές γραμμές θα τον έλεγα νορμάλ από θόρυβο,εγώ πάντως στο ίδιο δωμάτιο κοιμάμαι άνετα με τον αφυγραντήρα.Σε σχέση με έναν juro pro 3ετιας που έχει η κοπέλα μου στο πατρικό της ειναι πιο αθόρυβος ο kullhaus.Τριξιματα και συντονισμός δεν υπάρχουν καθόλου,τουλάχιστον μέχρι σήμερα.Τι θα κάνει μετά από κάποια χρόνια δεν ξέρω.Παντως φαίνεται πολύ ποιοτική κατασκευή,οποίος τον πιάσει στα χέρια του θα καταλάβει,από το δοχείο και μόνο.

Πόσα watts καίει ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aldon είπε

μπορείς να ανεβάσεις ένα video να ακούσουμε τον θόρυβο που κάνει; ειδικά ο συμπιεστής του, (βγάλε το video από τον πίσω μέρος του αφυγραντήρα)

Θα βγαλω και θα το ανεβασω,απλα οχι σημερα,ισως την Κυριακη το βραδυ.

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Πόσα watts καίει ακριβώς;

Οταν δουλευει φουλ ρωτας?Τριτη σκαλα ανεμιστηρας και συμπιεστης?Θα το τσεκαρω και θα σου πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Θα βγαλω και θα το ανεβασω,απλα οχι σημερα,ισως την Κυριακη το βραδυ.

Οταν δουλευει φουλ ρωτας?Τριτη σκαλα ανεμιστηρας και συμπιεστης?Θα το τσεκαρω και θα σου πω.

Ναι , ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν πρόσφατα αγόρασα τον morris 24410. Από την πρώτη μέρα λειτουργίας κιόλας βάζοντας και τα φίλτρα hepa και ενεργού άνθρακα έπιασε αμέσως πάγο. Συνέχιζε και δούλευε χωρίς να κάνει απόψυξη και έβγαινε ο πάγος απ'έξω. Θεώρησα ότι το hepa δεν αφήνει τον αέρα να εισέλθει (καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει σωστή πλευρά τοποθέτησης του φίλτρου) και όταν το αφαίρεσα λειτούργησε μια χαρά χωρίς πάγους. Επόμενο πρόβλημα που εντόπισα στην μια βδομάδα χρήσης του είναι ότι στη λειτουργία Smart μετά από μισή ώρα λειτουργίας σταματά να δουλεύει και δεν ενεργοποιειται πάλι ακόμα και αν η υγρασία στην οθόνη του δείξει πάνω από 55 ενώ στη λειτουργία high δουλεύει απροβληματιστα. 

Ερώτηση 1: Μπορεί να ήταν προβληματικό το φίλτρο από το εργοστάσιο και με ένα καινούριο να δουλεύει μια χαρά; 

Ερώτηση 2 : Είναι φυσιολογικό να σταματάει ο συμπιεστή στη λειτουργία Smart και να μην ξανά ξεκινάει ο αφυγραντηρας πάρα μόνο αν το επιλέξω πάλι ή βάλω ρύθμιση high?

Κάθε άποψη σεβαστή και ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/01/2024 at 11:14, great said:

Μια ερωτηση, εχω εναν Morris (3-4 χρονια μοντελο), το καλοκαιρι το καθαριζω και τον φυλαω με σακουλα στην ντουλαπα. Φετος δεν ξερω πως και τι αλλα εχω χασει το καπακι απο το κάδο (δεν ειναι η ταινία ασφαλείας που έχει, το καπάκι που εβγαζες για να αδειασεις το νερο).

image.png.3c20e45ce011749a9083e50cf794c426.png

Υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας; και αν ναι λύση;

Ξερει καποιος να απαντησει γιατι φοβαμαι να το ανάψω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, great said:

Ξερει καποιος να απαντησει γιατι φοβαμαι να το ανάψω ?

μιλάς για την τάπα που ανοιγεις για να αδειάσεις το δοχείο; Αν ναι, τότε ΟΧΙ δεν έχεις κανένα πρόβλημα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, yositosi said:

μιλάς για την τάπα που ανοιγεις για να αδειάσεις το δοχείο; Αν ναι, τότε ΟΧΙ δεν έχεις κανένα πρόβλημα! 

ναι σωστα!

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 3:07 ΠΜ, aldon είπε

μπορείς να ανεβάσεις ένα video να ακούσουμε τον θόρυβο που κάνει; ειδικά ο συμπιεστής του, (βγάλε το video από τον πίσω μέρος του αφυγραντήρα)

Καλημέρα,τράβηξα βίντεο με το κινητό αλλά δεν αξίζει να το ανεβάσω,δεν θα καταλάβεις τίποτα.Στο βίντεο,το πήγα και σχεδόν κολλητά το κινητό στο πίσω μέρος του αφυγραντήρα,ακούγεται σαν scania v8.Δεν έχει καμία σχέση με το πώς ακούγεται στην πραγματικότητα.

Σαν κατανάλωση για τον φίλο που ρώτησε,στο τέρμα έγραψε σχεδόν 0,300 για περίπου μία ωρα.Ο μετρητής έλεγε 1323,48 και πήγε περιπου1323,80.Τελειως μπακαλιστικα αλλά τα 290w που ανακοινώνουν ισχύουν νομίζω.Εκτος αν κάτι δεν έκανα καλά,παίζει και αυτό🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ παιδιά, καλή εβδομάδα.

Επειδή στο σπίτι της κοπέλας μου δεν αντέχεται η υγρασία, είπα να κάνω εγώ επιτέλους κίνηση να πάρουμε έναν αφυγραντήρα.

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος. Θα ήθελα να μου πείτε αν θα προτείνατε κάποιο μοντέλο για 80-85 τ.μ ή τουλάχιστον, τι χαρακτηριστικό πρέπει να κοιτάω με βάση τις ανάγκες του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...