Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/1/2024 στις 2:08 ΠΜ, LouCi4er είπε

Έχω τον kullhaus qualis 25l εδώ και μερικές μέρες,εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.Καταναλωση πολύ καλή,όντως καίει ελάχιστα γιατί το βλέπω σε έναν ψηφιακό μετρητή που έχω στον πίνακα.Εχει πολλές και βολικές λειτουργίες,σε σπίτι 80 τμ με τρομερή υγρασία,φανταστείτε πριν τις 23/12 που τον αγόρασα,στην κύρια είσοδο στα πλακάκια έβλεπα λιμνούλα από νερά κάθε πρωί και τα μάζευα με την σφουγγαρίστρα.

Τα 3 πρώτα βράδια τον δούλευα στο auto και από τις 11 το βράδυ που τον ανοιγα,το πρωί στις 6μιση ίσα που τον προλάβαινα,το δοχείο το γέμιζε.Τωρα τον βάζω είτε στην νυχτερινή λειτουργία στην οποία δουλεύει στην χαμηλότερη σκάλα είτε στην λειτουργία εξοικονόμηση ενέργειας στην οποία μόλις πιάνει την επιθυμητή υγρασία σβήνει για 17 λεπτά και ξαναπαίρνει.Το πρωί το δοχείο θα το βρω 50-70% γεμάτο.

Από θόρυβο τώρα,στην τελευταία σκάλα ο ανεμιστήρας του ακούγεται καπως λόγω του αέρα που σπρώχνει.Ακουγεται ένα έντονο φύσημα κάτι που το βρίσκω λογικό.Εχει 3 σκάλες,στην χαμηλότερη κάνει σαν ανεμιστηρακι υπολογιστή ή λίγο παραπάνω.Ο συμπιεστής του ακούγεται ελάχιστα,όπως ενός σύγχρονου ποιοτικού κλιματιστικού,καθόλου ενοχλητικό.Σε γενικές γραμμές θα τον έλεγα νορμάλ από θόρυβο,εγώ πάντως στο ίδιο δωμάτιο κοιμάμαι άνετα με τον αφυγραντήρα.Σε σχέση με έναν juro pro 3ετιας που έχει η κοπέλα μου στο πατρικό της ειναι πιο αθόρυβος ο kullhaus.Τριξιματα και συντονισμός δεν υπάρχουν καθόλου,τουλάχιστον μέχρι σήμερα.Τι θα κάνει μετά από κάποια χρόνια δεν ξέρω.Παντως φαίνεται πολύ ποιοτική κατασκευή,οποίος τον πιάσει στα χέρια του θα καταλάβει,από το δοχείο και μόνο.

Πολύ ωραία ανάλυση - παρουσίαση, παρήγγειλα κι εγώ σήμερα τον ίδιο στη μικρότερη έκδοση, τον Kullhaus Qualis 20L, με 245€, για διαμέρισμα 85m2.

Νεότερα και εντυπώσεις από την χρήση του, σε λίγες ημέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/1/2024 στις 4:09 ΜΜ, Rap7 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν πρόσφατα αγόρασα τον morris 24410. Από την πρώτη μέρα λειτουργίας κιόλας βάζοντας και τα φίλτρα hepa και ενεργού άνθρακα έπιασε αμέσως πάγο. Συνέχιζε και δούλευε χωρίς να κάνει απόψυξη και έβγαινε ο πάγος απ'έξω. Θεώρησα ότι το hepa δεν αφήνει τον αέρα να εισέλθει (καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει σωστή πλευρά τοποθέτησης του φίλτρου) και όταν το αφαίρεσα λειτούργησε μια χαρά χωρίς πάγους. Επόμενο πρόβλημα που εντόπισα στην μια βδομάδα χρήσης του είναι ότι στη λειτουργία Smart μετά από μισή ώρα λειτουργίας σταματά να δουλεύει και δεν ενεργοποιειται πάλι ακόμα και αν η υγρασία στην οθόνη του δείξει πάνω από 55 ενώ στη λειτουργία high δουλεύει απροβληματιστα. 

Ερώτηση 1: Μπορεί να ήταν προβληματικό το φίλτρο από το εργοστάσιο και με ένα καινούριο να δουλεύει μια χαρά; 

Ερώτηση 2 : Είναι φυσιολογικό να σταματάει ο συμπιεστή στη λειτουργία Smart και να μην ξανά ξεκινάει ο αφυγραντηρας πάρα μόνο αν το επιλέξω πάλι ή βάλω ρύθμιση high?

Κάθε άποψη σεβαστή και ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

27 Δεκεμβρίου πήρα τον ίδιο μέσα σε 3 μέρες είχε πιάσει πάγο Πάντου τον πήγα πίσω αρχές Ιανουαρίου με το που άνοιξαν τα μαγαζιά και μου έδωσαν ίδιο ακριβώς μοντέλο και μου είπαν πως γίνονται αυτά καμία φορά και ότι έτυχα σε ελαττωματικό.. Σήμερα 18 Ιανουαρίου του μήνα ξανά πάγο και ο καινούργιος αφυγραντηρας.. Αύριο θα πάω να πάρω τα λεφτά μου πίσω και πότε ξανά morris ανεβάζω φωτογραφία και από τα 2 μοντέλα 

Screenshot_20240118_193607_Gallery.jpg

Screenshot_20240118_193548_Gallery.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια και με μένα, πέρυσι αγόρασα Morris,σε μια βδομάδα τον γύρισα πίσω και πήρα άλλον (εννοείτε άλλη μάρκα).

Φυσικά να λέμε και τα καλά,ο κολλητός μου που έχει Morris(καινούργιο μοντέλο)είναι πολύ καλός και δεν του έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα

Επεξ/σία από chefakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. 

Κοιτάω για αγορά αφυγραντηρα για σπίτι 95τμ καθώς εδώ στον Άγιο Δημήτριο έχει αρκετή υγρασία η περιοχή + ότι θέλουν 3-4 μέρες να στεγνώσουν τα ρούχα έξω οπότε μόνο καθαρά δεν τα λες μετα από τόσες μέρες στο μπαλκόνι αλλά και πάλι μέσα στο σπίτι δεν στεγνώνουν γρήγορα. 

Επισης περιμένω και παιδάκι σε λίγους μήνες και νομίζω και η λειτουργία του ιονιστη θα έκανε καλό, αν δεν είναι marketing μιας και δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει. 

Τι έχετε να προτείνετε κοντά στα 300€ για αυτή την περίπτωση; 

Ιδανικά αν το έχει και το You. GR  θα με βοηθούμε γιατί έχω μια δώρο επιταγή προς εξαργύρωση. 

 

Επεξ/σία από Rizas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λ

Με το καλό να σας έρθει το νέο μέλος αλλά μην το συσχετίζεις με τον αφυγραντήρα. Είναι συχνό να αγοράζουν υγραντήρα για τα βρέφη .

Επίσης η ανεξέλεγκτη λειτουργία ιονιστή δεν είναι πάντα ευνοϊκή καθώς παράγεται όζον που πάνω από κάποια όρια είναι επιβλαβές (από μόνο του είναι τοξικό).

Τέλος, στην προσπάθεια να εντυπωσιαστεί ο αγοραστής βάζουν φίλτρα hepa που ρίχνουν σημαντικά την απόδοση του αφυγραντήρα όπως έχουμε δει εδώ.

Αν σε προβληματίζει η ποιότητα του αέρα δυστυχώς θα πρέπει να δεις ξεχωριστή συσκευή.

Αν το πρόβλημα είναι η υγρασία δώσε έμφαση μόνο στην λειτουργία της αφύγρανσης

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2024 στις 12:13 ΠΜ, Maurikycli είπε

Λ

Με το καλό να σας έρθει το νέο μέλος αλλά μην το συσχετίζεις με τον αφυγραντήρα. Είναι συχνό να αγοράζουν υγραντήρα για τα βρέφη .

Επίσης η ανεξέλεγκτη λειτουργία ιονιστή δεν είναι πάντα ευνοϊκή καθώς παράγεται όζον που πάνω από κάποια όρια είναι επιβλαβές (από μόνο του είναι τοξικό).

Τέλος, στην προσπάθεια να εντυπωσιαστεί ο αγοραστής βάζουν φίλτρα hepa που ρίχνουν σημαντικά την απόδοση του αφυγραντήρα όπως έχουμε δει εδώ.

Αν σε προβληματίζει η ποιότητα του αέρα δυστυχώς θα πρέπει να δεις ξεχωριστή συσκευή.

Αν το πρόβλημα είναι η υγρασία δώσε έμφαση μόνο στην λειτουργία της αφύγρανσης

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Οκ κατανοητό αυτό που λες, οπότε θα πρέπει να το δω καλύτερα το κομμάτι με τον ιονιστη. 

Σχετικά με το κομμάτι του αφυγραντηρα είμαι ανάμεσα στον kullhaus qualis 25lt και τον inventor atmosphere xl 25lt.

Το θέμα είναι ότι τα έχω επιλέξει καθαρά βάσει κριτικών καθώς δεν έχω ιδέα από αφυγραντηρες και έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο μοντέλο να προτείνετε ή έστω τι μάρκες να κοιτάω. 

Επεξ/σία από Rizas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ

Πάνε πολλά χρόνια που αγόρασα αφυγραντήρα  και κατέλληξα να μην τον πολυχρησιμοποιώ . Έχουν αναφερθεί στις τελευταίες σελίδες κάποια μοντέλα από άτομα που τα έχουν εδώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2024 στις 9:45 ΜΜ, topmar είπε

Πολύ ωραία ανάλυση - παρουσίαση, παρήγγειλα κι εγώ σήμερα τον ίδιο στη μικρότερη έκδοση, τον Kullhaus Qualis 20L, με 245€, για διαμέρισμα 85m2.

Νεότερα και εντυπώσεις από την χρήση του, σε λίγες ημέρες. 

Καλησπέρα, 4 μέρες λειτουργίας του νέου αφυγραντήρα - με χρήση στην λειτουργία επιλογής 55% υγρασίας και μόνο τις ώρες 07:30 - 22:30 κάθε μέρα και σήμερα γέμισε το δοχείο νερού του (4L), 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέρρες είμαι, και είχε βροχές τις μισές από τις ημέρες αυτές. 

Στέγνωμα ρούχων μέσα στο σπίτι όχι στο χρονικό διάστημα αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, topmar είπε

Σέρρες είμαι, και είχε βροχές τις μισές από τις ημέρες αυτές. 

Στέγνωμα ρούχων μέσα στο σπίτι όχι στο χρονικό διάστημα αυτό. 

Εγώ τον βάζω κάθε βράδυ από τις 11 σχεδόν μέχρι τις 7 που ξυπνάει η γυναίκα μου να πάει στην δουλειά.Μαζευει περίπου ένα λίτρο το δοχείο κάθε πρωί.Οταν βάζουμε πλυντήριο,τα απλώνουμε σε ένα δωμάτιο και βάζω τον αφυγραντήρα με κλειστή πόρτα για 4-5 ώρες,από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 11 το βραδυ,μαζευει περίπου 2 λίτρα νερό.

Μετά ανοίγω την πόρτα και τον βάζω στο σαλόνι,το πρωί ίσα ισα τον προλαβαίνω πριν σβήσει,γεμάτο φουλ το δοχείο.Η μπουγάδα μέσα στο σπίτι χωρίς αφυγραντήρα είναι ότι χειρότερο,με τον αφυγραντήρα σωθηκαμε.Χωρια που τα ρούχα από το απόγευμα μέχρι το πρωί έχουν σχεδόν στεγνώσει,αλλιως θέλουν 4 μέρες.

Από θόρυβο πως τον είδες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2024 at 19:37, Doc_GR said:

27 Δεκεμβρίου πήρα τον ίδιο μέσα σε 3 μέρες είχε πιάσει πάγο Πάντου τον πήγα πίσω αρχές Ιανουαρίου με το που άνοιξαν τα μαγαζιά και μου έδωσαν ίδιο ακριβώς μοντέλο και μου είπαν πως γίνονται αυτά καμία φορά και ότι έτυχα σε ελαττωματικό.. Σήμερα 18 Ιανουαρίου του μήνα ξανά πάγο και ο καινούργιος αφυγραντηρας.. Αύριο θα πάω να πάρω τα λεφτά μου πίσω και πότε ξανά morris ανεβάζω φωτογραφία και από τα 2 μοντέλα 

Screenshot_20240118_193607_Gallery.jpg

Screenshot_20240118_193548_Gallery.jpg

Πάγο ?!?!?!!?!??!

Τι σημαινει ελαττωματικό ? Πως δικαιολογείτε ο πάγος παιδιά ? (απο περιεργια γιατι δεν το εχω ξαναδει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Εγώ τον βάζω κάθε βράδυ από τις 11 σχεδόν μέχρι τις 7 που ξυπνάει η γυναίκα μου να πάει στην δουλειά.Μαζευει περίπου ένα λίτρο το δοχείο κάθε πρωί.Οταν βάζουμε πλυντήριο,τα απλώνουμε σε ένα δωμάτιο και βάζω τον αφυγραντήρα με κλειστή πόρτα για 4-5 ώρες,από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 11 το βραδυ,μαζευει περίπου 2 λίτρα νερό.

Μετά ανοίγω την πόρτα και τον βάζω στο σαλόνι,το πρωί ίσα ισα τον προλαβαίνω πριν σβήσει,γεμάτο φουλ το δοχείο.Η μπουγάδα μέσα στο σπίτι χωρίς αφυγραντήρα είναι ότι χειρότερο,με τον αφυγραντήρα σωθηκαμε.Χωρια που τα ρούχα από το απόγευμα μέχρι το πρωί έχουν σχεδόν στεγνώσει,αλλιως θέλουν 4 μέρες.

Από θόρυβο πως τον είδες?

Εννοείται ότι όταν απλώνουν ρούχα στο σπίτι θα μπει στην αντίστοιχη λειτουργία, απλά δεν χρησιμοποιήθηκε έτσι, ακόμα. 

Θόρυβο κάνει λίγο, υποφερτός όμως τη μέρα, τη νύχτα τον σβήνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...