Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

ναι αυτα ειναι , το βλεπω στους τοιχους , το προβλημα θα λυθει τωρα με τον μηχανικο τα εχουμε δει ολα , απλα σε μετρο αναγκης πηρα τον αφυγραντηρα , πιστευω αυτος τωρα για 2 δωματια που τον θελω θα μου κανει την δουλεια στις μερες με βροχη η υγρασια 

Ας σου πει ο μηχανικός τι συμβαίνει, πάντως αυτά τα δωμάτια δε φαίνεται να έχουν μονίμως υψηλή υγρασία, αφού λες ότι μέτρησες 50%, έστω και με βοριά.

Μπορεί να έχει να κάνει με την ελλιπή μόνωση και να "αρπάζουν" γρήγορα.

51 λεπτά πριν, Glikos είπε

Από Κώτσο είχε δει και εγώ μερικούς που τους αναφέρω παραπάνω αλλά μια τους δείχνει διαθέσιμους μια εξαντλημένους. Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποιον. Όποιες προτάσεις καλοδεχούμενες..

Περίμενε να σου πει κάποιος κάτοχος από πρώτο χέρι, γιατί εγώ είμαι της άποψης πως ό,τι και να πάρεις θα την κάνει τη δουλειά του (θα μαζεύει νερό, ανάλογα και με το μέγεθός του).

Τώρα ποιος είναι λίγο περισσότερο αποδοτικός (συγκριτικά με άλλον ίδιου μεγέθους), ποιος κάνει λιγότερο ή λιγότερο ενοχλητικό θόρυβο, ποιος καταναλώνει λίγο λιγότερο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να τα μάθει ακριβώς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Περίμενε να σου πει κάποιος κάτοχος από πρώτο χέρι, γιατί εγώ είμαι της άποψης πως ό,τι και να πάρεις θα την κάνει τη δουλειά του (θα μαζεύει νερό, ανάλογα και με το μέγεθός του).

Τώρα ποιος είναι λίγο περισσότερο αποδοτικός (συγκριτικά με άλλον ίδιου μεγέθους), ποιος κάνει λιγότερο ή λιγότερο ενοχλητικό θόρυβο, ποιος καταναλώνει λίγο λιγότερο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να τα μάθει ακριβώς.

Ναι κάπως έτσι. Δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις από specs, έχω καταλήξει σε 2-3 πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εχω εναν αφυγραντηρα Puredry με ζεολιθο ο οποιος τα κακάρωσε.. Το σπίτι ειναι 40 τετραγωνικά και η θερμοκρασία γύρω στους 16 κατα μεσο ορο αν και καποιες μερες μπορει να πεσει στους 14. Θέρμανση έχω μονο κλιματιστικό και δεν κάνει πολλά, το πολύ πολύ να ανεβεί στους 20 όταν το έχω ανοιχτό αλλα προτιμώ να ανάβω σόμπα και να την έχω δίπλα μου, οπότε η θερμοκρασία ειναι γύρω στους 16.

Να πάρω πάλι με ζεόλιθο ή με συμπιεστή? Το σπίτι εχει αρκετή υγρασία και τον λειτουργώ γύρω στις 10 ωρες καθε μέρα..οποτε καιει πολυ. Υποτίθεται οτι αυτός που είχα υπερκαλύπτει τα τετραγωνικά, δεν ξερω γιατι ήθελε τοσες ωρες λειτουργια. 

Εχετε να μου προτείνετε καποιο άλλον καλύτερο?

Edit: Είμαι ανάμεσα σε αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/34493254/Puredry-PDDW-12200-Famous-Afygrantiras-Zeolithou-me-Ionisti-kai-Wi-Fi-12lt.html που υποτίθεται καλύπτει εως 48 τετραγωνικά (αν και στην ιστοσελιδα του κατασκευαστή λεει τα τριπλάσια) και αυτόν https://www.skroutz.gr/s/28545694/Puredry-PDD-85300-Famous-Mykonos-Afygrantiras-Zeolithou-me-Ionisti-8-5lt.html (34 τετραγωνικά). Άραγε ισχύουν αυτά τα τετραγωνικά που γράφουν? Αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για αυτόν που λεει οτι καλυπτει παραπανω τετραγωνικά? Το σκέφτομαι ετσι απο την άποψη οτι θα λειτουργεί λιγότερες ώρες οποτε θα τα γλυτώσω απο το ρεύμα.

Επεξ/σία από Postmort3m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορές είχα αναρωτηθεί ποιος κάθεται με τέτοιες θερμοκρασίες ώστε να έχει νόημα η κατοχή αφυγραντήρα με ζεόλιθο.

Ορίστε λοιπόν.

Ρε σεις, κι εγώ ως φοιτητής είχα δει έως και 8°C στο σπίτι που έμενα, αλλά ήμουν 20 ετών. Πώς την παλεύετε με 14 και 16 βαθμούς σε μόνιμη βάση; Κι εγώ θα την πάλευα, ακόμα και τώρα, αλλά δεν είναι υγιεινό, αφού λες ότι έχεις και υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πόσες φορές είχα αναρωτηθεί ποιος κάθεται με τέτοιες θερμοκρασίες ώστε να έχει νόημα η κατοχή αφυγραντήρα με ζεόλιθο.

Ορίστε λοιπόν.

Ρε σεις, κι εγώ ως φοιτητής είχα δει έως και 8°C στο σπίτι που έμενα, αλλά ήμουν 20 ετών. Πώς την παλεύετε με 14 και 16 βαθμούς σε μόνιμη βάση; Κι εγώ θα την πάλευα, ακόμα και τώρα, αλλά δεν είναι υγιεινό, αφού λες ότι έχεις και υγρασία.

Έχω θέρμανση μόνο κλιματισμό που φτάνει μαξ 18 βαθμούς, εγώ προσωπικά δεν νιώθω καμία διαφορά οπότε ανάβω σόμπα και την έχω δίπλα μου και είμαι μια χαρά.. Δεν έχω άλλη επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Postmort3m είπε

Καλησπερα,

Εχω εναν αφυγραντηρα Puredry με ζεολιθο ο οποιος τα κακάρωσε.. Το σπίτι ειναι 40 τετραγωνικά και η θερμοκρασία γύρω στους 16 κατα μεσο ορο αν και καποιες μερες μπορει να πεσει στους 14. Θέρμανση έχω μονο κλιματιστικό και δεν κάνει πολλά, το πολύ πολύ να ανεβεί στους 20 όταν το έχω ανοιχτό αλλα προτιμώ να ανάβω σόμπα και να την έχω δίπλα μου, οπότε η θερμοκρασία ειναι γύρω στους 16.

Να πάρω πάλι με ζεόλιθο ή με συμπιεστή? Το σπίτι εχει αρκετή υγρασία και τον λειτουργώ γύρω στις 10 ωρες καθε μέρα..οποτε καιει πολυ. Υποτίθεται οτι αυτός που είχα υπερκαλύπτει τα τετραγωνικά, δεν ξερω γιατι ήθελε τοσες ωρες λειτουργια. 

Εχετε να μου προτείνετε καποιο άλλον καλύτερο?

Edit: Είμαι ανάμεσα σε αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/34493254/Puredry-PDDW-12200-Famous-Afygrantiras-Zeolithou-me-Ionisti-kai-Wi-Fi-12lt.html που υποτίθεται καλύπτει εως 48 τετραγωνικά (αν και στην ιστοσελιδα του κατασκευαστή λεει τα τριπλάσια) και αυτόν https://www.skroutz.gr/s/28545694/Puredry-PDD-85300-Famous-Mykonos-Afygrantiras-Zeolithou-me-Ionisti-8-5lt.html (34 τετραγωνικά). Άραγε ισχύουν αυτά τα τετραγωνικά που γράφουν? Αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για αυτόν που λεει οτι καλυπτει παραπανω τετραγωνικά? Το σκέφτομαι ετσι απο την άποψη οτι θα λειτουργεί λιγότερες ώρες οποτε θα τα γλυτώσω απο το ρεύμα.

Σου είπαν απο την αντιπροσωπία ότι δεν φτιάχνεται αυτός που έχεις??

Τα τετραγωνικά σου είναι λίγα....μάλλον δεν τον λειτουργείς σωστά. Πρέπει να τον αφήσεις να στεγνώσει το σπίτι και μετά να το συντηρεί , δηλαδή δεν πρέπει να τον κλείνεις ποτέ, με τον τρόπο αυτό θα δουλεύει ελάχιστα στο 24ωρο (inverter λειτουργία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα επιστρεφω μετα απο 2 μερες χρησης με τον Philco Teradry 12. Τον εχω δουλεψει σπαστα καποιες ωρες την τριτη που παρελαβα και χθες το βραδυ απο τις 10 μεχρι τωρα το πρωι, εχει μαζεψει βλεπω γυρω στο 1λιτρο. Τωρα για τις ωρες που τον εχω βαλει να δουλεψει που συνολικα ειναι κατω απο μερα δεν ξερω αν εχει μαζεψει πολυ λιγο. Το θεμα μου ειναι οτι το βραδυ που βαζω την λειτουργια του υπνου  , πεφτει η ενταση και ιεναι αθορυβος, ε μετα απο λιγες ωρες μεσα στην νυχτα κανει σαν κομπρεσερ για αρκετη ωρα και μετα ξανα παλι ηρεμει .Ειναι φυσιολογικο η να το στειλω πισω και να παρω κατι αλλο ;  Επισης εχω υγρασιομετρο και εχει αποκλιση με τον αφυγραντηρα πχ ο αφυγραντηρας λεει 56% το μετρο λεει 53%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι έχετε να προτείνετε μέχρι το budget κοντά στα 100€; Είδα κανα δύο στο σκρουτζ στα 115 με καλές κρητικές και παρόμοια χαρακτηριστικά. Γενικά το σπίτι έχει αρκετή υγρασία και έχει αρχίσει να πιάνει και μούχλα σε σημεία και να μυρίζει. Η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από κοντά 16 βαθμούς, όσο υπάρχει άτομο στο σπίτι το καλοριφέρ είναι στους 19. Το σπίτι είναι στον πρώτο όροφο Θεσσαλονίκη σχετικά κοντά στην Θάλασσα, δίχωρος κοντά 30-35 τμ. Δεν είμαι σίγουρος τι άλλες πληροφορίες χρειάζεται ^^' θα ήθελα να κρατήσει αν γίνεται και να αξίζει η αγορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xristosp59 είπε

bump

- Αν πάρεις αφυγραντήρα με Συμπιεστή, όποιον και να πάρεις, εάν η υγρασία είναι υψηλή και η θερμοκρασία γύρω στους 19 θα έχει κάποια αποδοτικότητα. Πιθανόν να συλλέγει 3-4 λίτρα νερό αν λειτουργεί σε 24ωρη βάση. Όταν όμως η θερμοκρασία είναι γύρω στους 16 θα καταναλώνει απλώς ρεύμα και θα μαζεύει ελάχιστο νερό ακόμα και αν ο χώρος έχει υψηλή υγρασία. Εκεί χρειάζεσαι αφυγραντήρα με Ζεόλιθο που κοστίζει τα διπλάσια από όσα θέλεις να διαθέσεις.

- Το πρόβλημά δεν είναι ποιος αφυγραντήρας με συμπιεστή γύρω στα 100 ευρώ είναι η καλύτερη αγορά αλλά τι αφυγραντήρα χρειάζεται ο χώρος σου, με Συμπιεστή ή με Ζεόλιθο και αυτό μόνο εσύ μπορείς να το καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipN είπε

- Αν πάρεις αφυγραντήρα με Συμπιεστή, όποιον και να πάρεις, εάν η υγρασία είναι υψηλή και η θερμοκρασία γύρω στους 19 θα έχει κάποια αποδοτικότητα. Πιθανόν να συλλέγει 3-4 λίτρα νερό αν λειτουργεί σε 24ωρη βάση. Όταν όμως η θερμοκρασία είναι γύρω στους 16 θα καταναλώνει απλώς ρεύμα και θα μαζεύει ελάχιστο νερό ακόμα και αν ο χώρος έχει υψηλή υγρασία. Εκεί χρειάζεσαι αφυγραντήρα με Ζεόλιθο που κοστίζει τα διπλάσια από όσα θέλεις να διαθέσεις.

- Το πρόβλημά δεν είναι ποιος αφυγραντήρας με συμπιεστή γύρω στα 100 ευρώ είναι η καλύτερη αγορά αλλά τι αφυγραντήρα χρειάζεται ο χώρος σου, με Συμπιεστή ή με Ζεόλιθο και αυτό μόνο εσύ μπορείς να το καταλάβεις.

Δεν νομίζω ότι ισχύει το bold.

Στο ίντερνετ κυκλοφορούν τέτοιες καμπύλες ->

Compressor_Desiccant_Comparison_Chart.jp

Έκανα μια δοκιμή με έναν δικό μου 20άρι morris. Αποτελέσματα ->

Φαίνεται ότι η τιμή της καμπύλης για 20άρη ότι ψιλοισχύει.

Αν είναι έτσι, ένας με συμπιεστή θα αφαιρεί κάπου 5λίτρα/24ωρο ενώ ένας 7άρης desiccant θα παίζει στα 7 / 24ώρο. 

Το θέμα είναι ότι οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο παίζουν στα 3πλασια watts , πχ 250W vs 750W για 2 λίτρα παραπάνω το 24ωρο.

Θα μου πεις ότι αν ένα σπίτι για να στεγνώσει θέλει πχ τα 5λίτρα/24ωρο, ο ένας θα παίζει συνεχώς ενώ ο άλλος θα δουλεύει ας πούμε στο 70% του χρόνου. 

Αλλά και πάλι ο ένας θα κάψει 6KWh ενώ ο ζεόλιθος 12.6KWh.

Στο μυαλό μου δεν μου φαίνεται καλό deal.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας μια μίξη των απαντήσεων σας, προσωπικά καταλαβαίνω οτι θα ηταν καλυτερο να πάρω με συμπιεστή, χωρίς να έχει τόσο σημασία ποιον (που να φαίνεται αξιόπιστος). Παρόλα αυτά, αν έχετε να προτεινετε καποιον συγκεκριμένο σε αυτό το budget θα το εκτιμουσα. Αυτοι που βλέπω εγώ είναι στα 12L βέβαια, όχι 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xristosp59 είπε

Κάνοντας μια μίξη των απαντήσεων σας, προσωπικά καταλαβαίνω οτι θα ηταν καλυτερο να πάρω με συμπιεστή, χωρίς να έχει τόσο σημασία ποιον (που να φαίνεται αξιόπιστος). Παρόλα αυτά, αν έχετε να προτεινετε καποιον συγκεκριμένο σε αυτό το budget θα το εκτιμουσα. Αυτοι που βλέπω εγώ είναι στα 12L βέβαια, όχι 20

Έχω αυτόν (η κριτική μου)

https://www.skroutz.gr/s/25007379/Kullhaus-Alpha-Q13L-Afygrantiras-13lt.html#sku_review_2049522

Θεωρώ ότι είναι μέχρι 20 άντε 25τμ. Δεν ξέρω τι ψάχνεις.

ΥΓ Δεν θα έδινα τα λεφτά που κάνει σήμερα. Θα περίμενα για καμιά έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θεωρώ ότι είναι μέχρι 20 άντε 25τμ. Δεν ξέρω τι ψάχνεις.

Το σπίτι είναι συνολικά 45τμ υποτίθεται, κρεβατοκάμαρα και σαλονοκουζινα (+ τουαλέτα χωρίς παράθυρο, με ανεμιστήρα) και κουφώματα όχι τα καλυτερα.

Ουτε εγώ ξέρω τι ψάχνω :ρ για αυτό είπα να ρωτησω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...