Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, xristosp59 είπε

Το σπίτι είναι συνολικά 45τμ υποτίθεται, κρεβατοκάμαρα και σαλονοκουζινα (+ τουαλέτα χωρίς παράθυρο, με ανεμιστήρα) και κουφώματα όχι τα καλυτερα.

Ουτε εγώ ξέρω τι ψάχνω :ρ για αυτό είπα να ρωτησω εδώ

20άρη θα έβαζα ή 2 μικρότερους αν δεν βολεύει η διάταξη των χώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

20άρη θα έβαζα ή 2 μικρότερους αν δεν βολεύει η διάταξη των χώρων.

20ρης δυστυχώς αποτι βλέπω ξεφεύγει αρκετά απο το μπαντζετ ακόμα και ο πιο φθηνός 😕 αν πάρω εναν 12ρη ή και 16ρη f&u που βλέπω λες να μην κανει δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, xristosp59 said:

20ρης δυστυχώς αποτι βλέπω ξεφεύγει αρκετά απο το μπαντζετ ακόμα και ο πιο φθηνός 😕 αν πάρω εναν 12ρη ή και 16ρη f&u που βλέπω λες να μην κανει δουλεια;

Καλησπέρα. Ποσο ξεφευγει; 

Btw μην υπολογιζεις το wc στα m2 γιατι δεν ενδεικνυται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stylish είπε

Καλησπέρα. Ποσο ξεφευγει; 

Ο πιο φθηνός που βλέπω στο Σκρουτζ χωρίς καν να έχει κάποια μάρκα είναι 150€. Ή τουαλέτα άντε να είναι 5 οποτε πες 40 το σπίτι. Αλλά και ή τουαλέτα βγάζει αρκετή υγρασία μετα απο μπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, xristosp59 είπε

20ρης δυστυχώς αποτι βλέπω ξεφεύγει αρκετά απο το μπαντζετ ακόμα και ο πιο φθηνός 😕 αν πάρω εναν 12ρη ή και 16ρη f&u που βλέπω λες να μην κανει δουλεια;

Δεν ξέρω, εξαρτάται από τη διαρρύθμιση του σπιτιού σου. Προσωπικά έχω δει ότι ιδανικά θέλει δωμάτιο και μηχάνημα αλλιώς θα πρέπει πιθανότατα να ξεκινήσεις τις βόλτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι ισχύει το bold.

 

Στο μυαλό μου δεν μου φαίνεται καλό deal.

Όταν διαπιστώσεις defrost στους 16 βαθμούς θα αλλάξεις γνώμη!

Πάντα θέλει ψάξιμο και πλήρη καταγραφή των "θέλω" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xristosp59 είπε

20ρης δυστυχώς αποτι βλέπω ξεφεύγει αρκετά απο το μπαντζετ ακόμα και ο πιο φθηνός 😕 αν πάρω εναν 12ρη ή και 16ρη f&u που βλέπω λες να μην κανει δουλεια;

- Αυτό εξαρτάται, εκτός από τη θερμοκρασία και από το ύψος της σχετικής υγρασίας του χώρου και, κυρίως, το πόσο χαμηλά θέλεις να ρίξεις την τελευταία. Αν για παράδειγμα θέλεις με 16 °C να την ρίξεις στο 45% με αφυγραντήρα συμπιεστή, ζητάς το ανέφικτο.

- Αν με την ίδια θερμοκρασία σου αρκεί να πέσει από το 72% στο 52% θα τα καταφέρεις μετά από τουλάχιστον 11-12 ώρες συνεχούς λειτουργίας σε ένα κλειστό χώρο 11-12 τμ και όχι ψηλότερο από 3 μέτρα.

- Για να μην κάνεις άλμα στο κενό, ίσως είναι καλύτερα να πάρεις πρώτα ένα φτηνό αλλά ακριβές επιτραπέζιο Θερμόμετρo & Υγρασιόμετρo (πχ Xiaomi Monitor 2) για να δεις την ακριβή θερμοκρασία και το ύψος της υγρασίας στα διαφορετικά δωμάτια. Μετά δανείσου αν σου είναι εύκολο για μια-δυο μέρες έναν αφυγραντήρα με συμπιεστή και δες ποιες είναι οι επιδόσεις του στην πραγματική ζωή.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω αρκεί το 12-13άρι για 40τμ. Σε 53τμ με πολλή υγρασία τοποθετημένο περίπου στη μέση του σπιτιού με set 50%, το πιάνει στο χώρο και στους υπόλοιπους έχει μια μικρή απόκλιση, τύπου 53% (δεν το τσεκάρω πλέον συχνά).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..Εγώ πόσες ώρες πρέπει να τον αφήσω για να δω έστω ένα 60% υγρασία??Καημό το έχω...Ξεκινάω με 78-80 κ άντε να πέσει στο 65% μετά από κανα 3ωρο...

Στους αφυγραντήρες δε γράφει ενεργειακή κλάση?Γιατί φοβάμαι να το έχω ανοιχτό όλη μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα  λιγο βοηθεια, ψαχνω αφυγραντηρα για το σπιτι ωστε να το βαζω στο διαδρομο και να πιανει τα δυο υπνοδωματια (το ενα παιδικο). το σπιτι ειναι ειναι 95τμ αλλα θα κλεινω την πορτα του διαδρομου να πιανει το μισο.
ειναι βορεινα δωματια και με την θερμανση δεν πιανει καλη θερμοκρασια , και μαζευει αρκετη υγρασια σε σημειο οπου τα τζαμια σταζουν νερο και κανει μουχλα στους τοιχους. 
η θερμογρασια οταν δεν αναβουμε με πολυ κρυο εξω ειναι απο 15-16-17.
χρειαζομαι με 16/24 η αναγκαστικα 20/24 ? εχετε να προτεινετε καποιον που να μην εχει 300 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα είμαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα και θέλω μια βοήθεια. Εχω δει αυτόν https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/afygrantires/220509-philco-teradry-20 μου φάνηκε καλή τιμή αλλά δεν γνωρίζω σαν μάρκα πολλά. Εχει κανείς και αν ναι τι εντυπώσεις. Μήπως να πάω σε ποιο επώνυμο όπως inventor;; θα με ενδιέφεραν προτάσεις να δω μέχρι 300 ευρώ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα αν μπορει να πει καποιος  εμπειριες και για rohnson r9916. Ο χώρος που τιν θελω ειναι γυρω στα 50-55 τετραγωνικά. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μια γνωμη αναμεσα σε https://www.skroutz.gr/s/32469416/Inventor-Comfort-CF-WUHI-16L-CF-WUHI-16L-Afygrantiras-me-Ionisti-kai-Wi-Fi-16lt.html και σε αυτον https://www.skroutz.gr/s/46696204/Inventor-PM-WUI-16L-Afygrantiras-me-Ionisti-kai-Wi-Fi-16lt.html θα καταληξω σε inventor γιατι απο φιλους και γνωστους τελικά εχουν αυτη την μάρκα οι 4 απο τους 5!!! Δεν βρηκα αλλον γνωστο με αφυγραντηρα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Τα φώτα σας λίγο παιδιά.Πήρα σήμερα τον Juro Pro Crystal 30lt WiFi και είπα να κάνω ένα τεστάκι θορύβου στο iPhone με ένα προγραμματάκι (https://studiosixdigital.com/audiotools-modules-2/) που μετράει db.Στο χαμηλό sleep mode μετράω 43db στα 8 μέτρα.Ακριβως μπροστά πάει στα 50db.Ειναι νορμαλ?Δε θα πρέπει λογικά να μου παίζει στα 38.3 που αναγράφει?

Επεξ/σία από dirkdirgler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...