Προς το περιεχόμενο

Forumvision #10 "New Horizons"


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι που δεν έχετε τις δικές μου τραγουδάρες. Μόλις συμμετάσχω κι εγώ, δεν θα προλαβαίνετε να βλέπετε τα ψηφαλάκια. 😅

Αχ, ανυπομονώ να σας δώσω έμπνευση! 😎

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Είναι που δεν έχετε τις δικές μου τραγουδάρες. Μόλις συμμετάσχω κι εγώ, δεν θα προλαβαίνετε να βλέπετε τα ψηφαλάκια. 😅

Αχ, ανυπομονώ να σας δώσω έμπνευση! 😎

Αυτό το παιχνίδι έχει καταπιεί πολλές τραγουδάρες. Πολλοί νόμιζαν ότι θα συναρπάσουν και κατέληξαν να κλαίνε με λυγμούς όταν είδαν την βαθμολογία τους :D

Υπενθυμίζω στην ομήγυρη ότι πλέον οι γύροι ξεκινούν και τελειώνουν αυτόματα, όλα τα κάνει το πρόγραμμα. Εγώ δεν ανακατεύομαι στις δουλειές του προγράμματος, δεν με αφήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mic2mic είπε

Αυτό το παιχνίδι έχει καταπιεί πολλές τραγουδάρες. Πολλοί νόμιζαν ότι θα συναρπάσουν και κατέληξαν να κλαίνε με λυγμούς όταν είδαν την βαθμολογία τους :D

[...]

🤣

Challenge accepted. Τουλάχιστον, θα πέσω προσπαθώντας. χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Γύρος #1 - Αποτελέσματα
 
Θέση Τίτλος Σύνολο CIN DRH EMM FER GAB GES MIC NOM NOV OZO PAV RIO SIL
1 Nosound - Kites 80 12 # 6 5 5 0 8 5 12 6 1 12 8
2 Les Orientales - Alger Alger 67 6 3 5 12 6 7 6 # 2 0 0 8 12
2 Mammal Hands - Chaser 67 7 10 # 1 10 10 0 4 7 4 2 6 6
2 Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You 67 3 4 1 8 8 # 12 10 6 0 0 5 10
5 Isaac Et Nora - Veinte Anos 66 10 5 2 # 12 8 5 0 3 12 8 0 1
5 Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε 66 5 0 8 6 2 3 4 8 10 # 10 3 7
7 Kai Schumacher - A New Error 64 # 7 4 3 3 12 10 6 0 2 6 7 4
8 Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί 56 1 2 12 4 7 1 7 1 # 8 12 1 0
9 Alex Sid - Οξυγόνο 49 4 0 10 7 0 2 2 12 5 1 4 2 #
10 The Garifuna Collective - Ubóu (The World) 45 8 6 0 2 1 4 # 2 8 5 7 0 2
11 Laura Branigan - Gloria 44 2 8 0 0 0 6 1 3 4 10 # 10 0
12 Eyedress - Jealous 42 0 12 7 10 4 0 0 0 0 3 3 # 3
13 Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma 41 0 1 3 0 # 5 3 7 1 7 5 4 5

 
Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #1 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Nosound - Kites 8012#6550851261128
2 Les Orientales - Alger Alger 6763512676#200812
2 Mammal Hands - Chaser 67710#110100474266
2 Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You 6734188#1210600510
5 Isaac Et Nora - Veinte Anos 661052#12850312801
5 Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε 665086234810#1037
7 Kai Schumacher - A New Error 64#74331210602674
8 Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί 56121247171#81210
9 Alex Sid - Οξυγόνο 4940107022125142#
10 The Garifuna Collective - Ubóu (The World) 45860214#285702
11 Laura Branigan - Gloria 4428000613410#100
12 Eyedress - Jealous 420127104000033#3
13 Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma 410130#53717545


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #1:
FER: Ωραίος γύρος. Με εκπλήξατε όμορφα. Άντε καλή μας αρχή.
MIC: Ένας κλασικός, συνηθισμένος, κανονικός γύρος χωρίς εκπλήξεις. Τολμώ να πω ότι δεν άλλαξε τη ζωή μου παρά τις υψηλές προσδοκίες που είχα.
NOV: Νάτααααα, αρχίσαμεεεεεε... Μετά από τα δύο πρώτα στη βαθμολογία μου, τα περισσότερα κομμάτια μου φάνηκαν ισάξια και με δυσκόλεψαν στη βαθμολογία Πάντως και τα δύο κομμάτια που άφησα στο μηδέν δεν ήταν κακά απλά ακούστηκαν στα αυτιά μου κάπως ψιλοαδιάφορα Θα έλεγα μάλιστα, ότι το ένα πριν αρχίσει τελείωσε και το άλλο δεν τελείωνε!

Nosound - Kites :
NOV (12): Τελικά ήταν Goodsound... πολύ good, ξεχώρισε από το πρώτο άκουσμα
MIC (8): Δεν είναι κακό. Μελαγχολικό, ίσως επειδή έχει ακούσει και την υπόλοιπη λίστα και ξέρει κάτι παραπάνω. Αλλά προβλέπω να κινούμαστε στα ίδια μονοπάτια και σ'αυτό το παιχνίδι. Ό,τι μάθαμε μάθαμε. Δεν είναι καιρός για νεωτερισμούς.
OZO (6): Λίγο σκοτεινό αλλά κάπου είδα μια χαραμάδα φως!
FER (5): Ψυχεδελική ατμόσφαιρα, ωραίο κομμάτι.
NOM (5): Αρκετά όμορφο, ατμοσφαιρικό. Μου αρέσει ιδιαίτερα το τελείωμά του.

Les Orientales - Alger Alger :
FER (12): Όμορφο! Ζεστασιά, οικειότητα. Οικειότητα γιατί σε αρκετά γυρίσματα θυμίζει ελληνικό κομμάτι κι εδώ είναι που λέμε πόσο κοντά είναι κάποιες φορές η ελληνική με την ανατολίτικη μουσική. Αλληλεπίδραση; Επίσης το ακορντεόν δε θα μπορούσε να δημιουργεί κάτι άλλο από ζεστασιά.
MIC (6): Δεν έχω ιδέα τί λέει αλλά με έπεισε. Έτσι δεν είχε βγει βουλευτής και ο Ζουράρις;
DRH (3): Για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει, έχω σχεδόν το σύνολο της σειράς των Putumayo. Απλά να πιάνουν χώρο σε ένα δίσκο.
OZO (0): Χαρά της ζωής...
NOM (#): Το γνώρισα και το λάτρεψα πριν πολλά χρόνια από τον Lili Boniche. Αυτή η σύγχρονη διασκευή όμως, με ξετρέλανε. 'Εχω και μιά αδυναμία στα βαλς. Ο Emmanuel ξέρει... Για όποιον ενδιαφέρεται...Ακούστε φωνάρα! https://www.youtube.com/watch?v=-sT9Z6auBbg και με τον Lili Boniche https://www.youtube.com/watch?v=hl4VnQCWFDs

Mammal Hands - Chaser :
DRH (10): Τι έγινε; Τον πιάσανε;
NOM (4): Γρήγορο, δυναμικό, ευχάριστο, με εκπληκτικό σαξόφωνο.
OZO (4): Πολλή αγωνία...
FER (1): Αρκετά καλό και αυτό. Νομίζω πως δεν είχε κακά κομμάτια αυτός ο γύρος.
MIC (0): Ντι-ντι-ντι-ντι και ξανά ντι-ντι-ντι-ντι και ξανά-μανά ντι-ντι-ντι-ντι. Παίξανε τα νεύρα μου. Ούτε εμένα να κυνηγούσανε.

Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You :
MIC (12): Το παρατραβάει κάπως αλλά δεν μπορώ να μη δώσω 12 πόντους στον Αντίχριστο. Θα πέσει φωτιά να μας κάψει.
NOM (10): Εκπληκτική, αγγελική φωνή, μαγευτική ερμηνεία, υπέροχο τραγούδι. Πιστεύω πως θα βγει πρώτο στο γύρο. Κανονικά, θα του έβαζα κι εγώ 12, αλλά το "Οξυγόνο" άγγιξε πολύ την ψυχή μου.
FER (8): Πολύ όμορφο. Λυρικό και με ωραία, μυστήρια φωνή. Απολαυστικό.
NOV (6): Αρκετά καλό το βρήκα σε γενικές γραμμές, αλλά έχασε μερικές θέσεις γιατί δεν μου άρεσε η χροιά της φωνής του αοιδού
DRH (4): Τι θέλει να πει άραγε ο ποιητής; Και τι σχέση έχει με την κλασικούρα των Slayer; https://www.youtube.com/watch?v=tdt6-jJ1_Ew
OZO (0): Τρόμαξα λίγο να πω την αλήθεια!

Isaac Et Nora - Veinte Anos :
OZO (12): Με άρεσε πολύ η ερμηνεία!
DRH (5): Αμέσως την κατάλαβα τη φωνή της αγελαδίτσας μας, δε χρειάζονταν καν να γράψει το όνομα
MIC (5): Καλό είναι, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να τους πω μπράβο ή να τους τραβήξω δυό χαστούκια και να τα στείλω για ύπνο χωρίς γλυκό. Τέλος πάντων, ως σταθερός latin υποστηρικτής θα συνεισφέρω τον οβολό μου.
NOM (0): Πολύ αξιοθαύμαστη φωνή. Θα προτιμούσα όμως, αυτό το τραγούδι να το ακούσω από ενήλικη, λιγότερο γλυκιά φωνή. Κάτι πολύ γλυκερό μου βγάζει το κοριτσάκι.
FER (#): Η δική μου επιλογή. Όταν ακούω αυτό το "ρρρεκορρρντάρρρ" τρελαίνομαι. "Πρρρεσέντα" λοιπόν. Με κέρδισε αυτή η πιτσιρίκα. Εσάς;

Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε :
NOV (10): ... και την ύστατη στιγμή... το δεκαρι στον φίλο.... Ωραίο κομμάτι, μου άρεσε
NOM (8): 'Εχει κάτι παράξενο που μου αρέσει πολύ. Μπράβο Μαζουράκη!
FER (6): Ο γνωστός για την τρέλα του, Μουζού, καταφέρνει εδώ να φτιάξει ένα πολύ ατμοσφαιρικό και όμορφο κομμάτι, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα αντίστοιχα ξένα.
MIC (4): Ποιόν είπες φίλο ρε καραγκιόζη;
DRH (0): Ε! Όχι
OZO (#): Δικό μου! Ζωηρός φίλος!

Kai Schumacher - A New Error :
MIC (10): Να πω την αλήθεια, τέτοια φάτσα περίμενα να συναντήσω στο 24ωρο το πατσατσίδικο ή σε καμμιά πλατεία χυμένο σε κάνα παγκάκι να φουμάρει χόρτο. Μόλις ένα σκαλί πιο πάνω από βουλευτής, δηλαδή. Αλλά τελικά είχε εκπλήξεις ο τυπάκος. Ίσως να βοηθάνε και ο πατσάς με το χόρτο, δεν ξέρω.
DRH (7): Κάποιο λάθος έχει γίνει
NOM (6): Ο τύπος τα σπάει στο πιάνο. Υστερεί όμως λίγο σε μελωδία.
FER (3): Kai Schumacher και αγώνας ταχύτητας των δαχτύλων πάνω στα πλήκτρα. Ενδιαφέρον το κομμάτι. Βιρτουόζικη κατάσταση!
OZO (2): Δυνατό μέσα στην ηρεμία του...
NOV (0): ... Σουμάχερ είναι αυτός, πέταξε μέχρι την τιμητική 12η θέση... μενοντας από κινητήρα, κάτι πήγε λάθος

Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί :
OZO (8): Δροσερό και ελπιδοφόρο!
MIC (7): Όταν γεράσει η Νέα Τάξη Πραγμάτων, πώς θα λέγεται; Γηραιά Τάξη Πραγμάτων, δηλαδή ΓΤΠ. Προς το παρόν αντέχει ακόμα.
FER (4): Ωραίο τελικά κι αυτό. Στο τέλος ανέβηκε αρκετά, ενώ κατέβηκαν κάποια άλλα. Με δυσκολέψατε αρκετά.
DRH (2): Χωρίς τα φωνητικά θα είχε κάποιο ενδιαφέρον. Βέβαια τότε θα έπαιζαν θέματα κοπυπέιστινγκ.
NOM (1): Το σώζει λίγο η φωνή της κοπέλας αλλά κατά τα άλλα, είναι μία από τα ίδια που έχω βαρεθεί ν' ακούω στο παιχνίδι.
NOV (#): Και με την ευκαιρία που ο (πρώτος) γύρος έπεσε Σαββατοκύριακο... ας ξεκινήσουμε με κάτι σχετικό

Alex Sid - Οξυγόνο :
NOM (12): Μου γλύκανε την ψυχή. Μπαλάντα σε ζεϊμπέκικο. Πόσο ευφάνταστη δημιουργία και πόσο τέλεια ενορχηστρωμένη! Δεν τον γνώριζα αυτόν τον καλλιτέχνη. Τον έψαξα λίγο και διαπίστωσα πως έχει γράψει υπέροχα τραγούδια. Με ξετρέλανε. Μπράβο!
FER (7): Ανέλπιστα ωραίο κομμάτι. Σιγά - σιγά με τράβηξε κι αυτό. Έχει κάτι το ιδιαίτερο.
MIC (2): Συμπαθητικούλι, αλλά δε φτάνει το οξυγόνο. Βάλε και λίγο υδρογόνο, λίγο άζωτο. Λίγο ήλιο τουλάχιστον, να ανέβει το κομμάτι.
OZO (1): Νταξ, καλή προσπάθεια...

The Garifuna Collective - Ubóu (The World) :
NOV (8): Ωραίος ρυθμός
DRH (6): 6 για τις χασούμενες φατσούλες στο βίντεο
OZO (5): Καιρό είχα να ακούσω αφρικάνικα. Καλό ήταν.
FER (2): Αρκετά ενδιαφέρον τραγούδι.
NOM (2): Με ακούσματα σαν κι αυτό, απέρριψα συλλήβδην την αφρικάνικη μουσική. 'Υστερα γνώρισα τον Mic3mic, που μου σύστησε τις μουσικές του Μάλι και γενικά τις αφρικάνικες μελωδίες, που με μάγεψαν κι έκλεψαν την καρδιά μου.
MIC (#): Έλεγα να ξεκινήσω με κάτι ανάλογο των Einstürzende Neubauten ή των Kinit Her, αλλά χρονιάρες μέρες που είναι σας λυπήθηκα.

Laura Branigan - Gloria :
OZO (10): Ντισκομπάλες και στυλ μια αγαπημένης εποχής!
DRH (8): Το Self Control είναι από τα 80s χιτάκια που δεν πρόκειται να βαρεθώ. Καλούλι κι αυτό αλλά το είχα βαρεθεί από την πρώτη φορά που το άκουσα
NOV (4): Στεθερή αξία, από την εποχή των αγαπημένων '80
NOM (3): Εντάξει. Το αγάπησα, το χόρεψα πολύ στα νιάτα μου, ακόμα μου αρέσει πολύ. 'Ομως, δεν θα το έβαζα ποτέ στο παιχνίδι.
MIC (1): Αν και καλύτερο από το G-L-O-R-I-A, παραείναι γνωστό. Υπήρχαν ένα σωρό άγνωστα disco διαμαντάκια για να βάλετε αλλά πού να τα ξέρετε εσείς αυτά... Αυτά τα ξέρουμε εμείς που έχουμε λιώσει σόλες και σόλες στις Barbarella, Divina, Noturno, ABC κτλ.
FER (0): Καλά, ταξίδι στο χρόνο. Αν το ΄χουμε χορέψει! Αθάνατη disco.

Eyedress - Jealous :
DRH (12): Μπήκε από εκεί που νομίζω; Early 80s ήχος, λιγάκι από Cure, λιγάκι από punk rock, εύκολο 12
FER (10): Ένα ακόμη ψυχεδελικό κομμάτι που όσο το άκουγα τόσο το γούσταρα. Πολύ καλό.
OZO (3): Για καλές καταστάσεις....
MIC (0): Ίσως... αν είχα μεγαλώσει στο Nottingham και οι γονείς μου δούλευαν στη φάμπρικα... αλλά στο παλάτι δεν ακούμε τέτοια.
NOM (0): Κάτι μου λέει ότι θα πιάσει πάτο.
NOV (0): Σαν ψιλοαδιάφορο μου ακούστηκε και πριν καταλάβω ότι αρχίσε... μας τελείωσε! Δεν πρόλαβα καν να του δώσω ένα βαθμό

Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma :
NOM (7): Αξιοσημείωτη, εξαίσια και βαθιά αισθαντική η ερμηνεία του Φρέντι Μέρκιουρι. Για τον Παβαρότι, θα ήταν ιεροσυλία να πω οτιδήποτε. Αυτή η άρια μου αρέσει πολύ αλλά πάντα νόμιζα πως είναι από την "Τόσκα". Τώρα έμαθα πως είναι από την όπερα Τουραντό (Turandot) του Τζάκομο Πουτσίνι. Δυστυχώς έπεσε σε μεγάλο ανταγωνισμό και χάνει το 12άρι μου. 'Εχει όμως πάντα, την αμέριστη εκτίμησή μου.
OZO (7): Δεν έχω λόγια...
MIC (3): 3 πόντοι λόγω Χριστουγέννων. Οπωσδήποτε προτιμότερο από το να ακούς realxmas.gr. Αλλά βάλτε και κάτι πιο άγνωστο, Pavarotti ακούω από τότε που έπινα από το μπιμπερό.
DRH (1): Ποιοι είναι αυτοί;
NOV (1): Και σην 10η θέση θα μοιραστούν ένα βαθμό δύο τεράστιοι καλιτέχνες, δυο καταπληκτικές φωνές Luciano και Freddie... που όμως το ακουστικό αποτέλεσμα ήταν κατώτερο των προσδοκιών μου
FER (0): Απίθανα όμορφο! Φωνάρες από δυο ξεχωριστούς μουσικούς χώρους, που όμως δένουν μια χαρά. Είναι αυτό που λέμε, πόσο κοντά είναι δηλαδή η ροκ στην κλασική.



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Eyedress - Jealous (12): Μπήκε από εκεί που νομίζω; Early 80s ήχος, λιγάκι από Cure, λιγάκι από punk rock, εύκολο 12
Mammal Hands - Chaser (10): Τι έγινε; Τον πιάσανε;
Laura Branigan - Gloria (8): Το Self Control είναι από τα 80s χιτάκια που δεν πρόκειται να βαρεθώ. Καλούλι κι αυτό αλλά το είχα βαρεθεί από την πρώτη φορά που το άκουσα
Kai Schumacher - A New Error (7): Κάποιο λάθος έχει γίνει
The Garifuna Collective - Ubóu (The World) (6): 6 για τις χασούμενες φατσούλες στο βίντεο
Isaac Et Nora - Veinte Anos (5): Αμέσως την κατάλαβα τη φωνή της αγελαδίτσας μας, δε χρειάζονταν καν να γράψει το όνομα
Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You (4): Τι θέλει να πει άραγε ο ποιητής; Και τι σχέση έχει με την κλασικούρα των Slayer; https://www.youtube.com/watch?v=tdt6-jJ1_Ew
Les Orientales - Alger Alger (3): Για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει, έχω σχεδόν το σύνολο της σειράς των Putumayo. Απλά να πιάνουν χώρο σε ένα δίσκο.
Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί (2): Χωρίς τα φωνητικά θα είχε κάποιο ενδιαφέρον. Βέβαια τότε θα έπαιζαν θέματα κοπυπέιστινγκ.
Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma (1): Ποιοι είναι αυτοί;
Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε (0): Ε! Όχι

FER:
Les Orientales - Alger Alger (12): Όμορφο! Ζεστασιά, οικειότητα. Οικειότητα γιατί σε αρκετά γυρίσματα θυμίζει ελληνικό κομμάτι κι εδώ είναι που λέμε πόσο κοντά είναι κάποιες φορές η ελληνική με την ανατολίτικη μουσική. Αλληλεπίδραση; Επίσης το ακορντεόν δε θα μπορούσε να δημιουργεί κάτι άλλο από ζεστασιά.
Eyedress - Jealous (10): Ένα ακόμη ψυχεδελικό κομμάτι που όσο το άκουγα τόσο το γούσταρα. Πολύ καλό.
Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You (8): Πολύ όμορφο. Λυρικό και με ωραία, μυστήρια φωνή. Απολαυστικό.
Alex Sid - Οξυγόνο (7): Ανέλπιστα ωραίο κομμάτι. Σιγά - σιγά με τράβηξε κι αυτό. Έχει κάτι το ιδιαίτερο.
Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε (6): Ο γνωστός για την τρέλα του, Μουζού, καταφέρνει εδώ να φτιάξει ένα πολύ ατμοσφαιρικό και όμορφο κομμάτι, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα αντίστοιχα ξένα.
Nosound - Kites (5): Ψυχεδελική ατμόσφαιρα, ωραίο κομμάτι.
Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί (4): Ωραίο τελικά κι αυτό. Στο τέλος ανέβηκε αρκετά, ενώ κατέβηκαν κάποια άλλα. Με δυσκολέψατε αρκετά.
Kai Schumacher - A New Error (3): Kai Schumacher και αγώνας ταχύτητας των δαχτύλων πάνω στα πλήκτρα. Ενδιαφέρον το κομμάτι. Βιρτουόζικη κατάσταση!
The Garifuna Collective - Ubóu (The World) (2): Αρκετά ενδιαφέρον τραγούδι.
Mammal Hands - Chaser (1): Αρκετά καλό και αυτό. Νομίζω πως δεν είχε κακά κομμάτια αυτός ο γύρος.
Laura Branigan - Gloria (0): Καλά, ταξίδι στο χρόνο. Αν το ΄χουμε χορέψει! Αθάνατη disco.
Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma (0): Απίθανα όμορφο! Φωνάρες από δυο ξεχωριστούς μουσικούς χώρους, που όμως δένουν μια χαρά. Είναι αυτό που λέμε, πόσο κοντά είναι δηλαδή η ροκ στην κλασική.
Isaac Et Nora - Veinte Anos (#): Η δική μου επιλογή. Όταν ακούω αυτό το "ρρρεκορρρντάρρρ" τρελαίνομαι. "Πρρρεσέντα" λοιπόν. Με κέρδισε αυτή η πιτσιρίκα. Εσάς;

MIC:
Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You (12): Το παρατραβάει κάπως αλλά δεν μπορώ να μη δώσω 12 πόντους στον Αντίχριστο. Θα πέσει φωτιά να μας κάψει.
Kai Schumacher - A New Error (10): Να πω την αλήθεια, τέτοια φάτσα περίμενα να συναντήσω στο 24ωρο το πατσατσίδικο ή σε καμμιά πλατεία χυμένο σε κάνα παγκάκι να φουμάρει χόρτο. Μόλις ένα σκαλί πιο πάνω από βουλευτής, δηλαδή. Αλλά τελικά είχε εκπλήξεις ο τυπάκος. Ίσως να βοηθάνε και ο πατσάς με το χόρτο, δεν ξέρω.
Nosound - Kites (8): Δεν είναι κακό. Μελαγχολικό, ίσως επειδή έχει ακούσει και την υπόλοιπη λίστα και ξέρει κάτι παραπάνω. Αλλά προβλέπω να κινούμαστε στα ίδια μονοπάτια και σ'αυτό το παιχνίδι. Ό,τι μάθαμε μάθαμε. Δεν είναι καιρός για νεωτερισμούς.
Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί (7): Όταν γεράσει η Νέα Τάξη Πραγμάτων, πώς θα λέγεται; Γηραιά Τάξη Πραγμάτων, δηλαδή ΓΤΠ. Προς το παρόν αντέχει ακόμα.
Les Orientales - Alger Alger (6): Δεν έχω ιδέα τί λέει αλλά με έπεισε. Έτσι δεν είχε βγει βουλευτής και ο Ζουράρις;
Isaac Et Nora - Veinte Anos (5): Καλό είναι, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να τους πω μπράβο ή να τους τραβήξω δυό χαστούκια και να τα στείλω για ύπνο χωρίς γλυκό. Τέλος πάντων, ως σταθερός latin υποστηρικτής θα συνεισφέρω τον οβολό μου.
Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε (4): Ποιόν είπες φίλο ρε καραγκιόζη;
Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma (3): 3 πόντοι λόγω Χριστουγέννων. Οπωσδήποτε προτιμότερο από το να ακούς realxmas.gr. Αλλά βάλτε και κάτι πιο άγνωστο, Pavarotti ακούω από τότε που έπινα από το μπιμπερό.
Alex Sid - Οξυγόνο (2): Συμπαθητικούλι, αλλά δε φτάνει το οξυγόνο. Βάλε και λίγο υδρογόνο, λίγο άζωτο. Λίγο ήλιο τουλάχιστον, να ανέβει το κομμάτι.
Laura Branigan - Gloria (1): Αν και καλύτερο από το G-L-O-R-I-A, παραείναι γνωστό. Υπήρχαν ένα σωρό άγνωστα disco διαμαντάκια για να βάλετε αλλά πού να τα ξέρετε εσείς αυτά... Αυτά τα ξέρουμε εμείς που έχουμε λιώσει σόλες και σόλες στις Barbarella, Divina, Noturno, ABC κτλ.
Mammal Hands - Chaser (0): Ντι-ντι-ντι-ντι και ξανά ντι-ντι-ντι-ντι και ξανά-μανά ντι-ντι-ντι-ντι. Παίξανε τα νεύρα μου. Ούτε εμένα να κυνηγούσανε.
Eyedress - Jealous (0): Ίσως... αν είχα μεγαλώσει στο Nottingham και οι γονείς μου δούλευαν στη φάμπρικα... αλλά στο παλάτι δεν ακούμε τέτοια.
The Garifuna Collective - Ubóu (The World) (#): Έλεγα να ξεκινήσω με κάτι ανάλογο των Einstürzende Neubauten ή των Kinit Her, αλλά χρονιάρες μέρες που είναι σας λυπήθηκα.

NOM:
Alex Sid - Οξυγόνο (12): Μου γλύκανε την ψυχή. Μπαλάντα σε ζεϊμπέκικο. Πόσο ευφάνταστη δημιουργία και πόσο τέλεια ενορχηστρωμένη! Δεν τον γνώριζα αυτόν τον καλλιτέχνη. Τον έψαξα λίγο και διαπίστωσα πως έχει γράψει υπέροχα τραγούδια. Με ξετρέλανε. Μπράβο!
Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You (10): Εκπληκτική, αγγελική φωνή, μαγευτική ερμηνεία, υπέροχο τραγούδι. Πιστεύω πως θα βγει πρώτο στο γύρο. Κανονικά, θα του έβαζα κι εγώ 12, αλλά το "Οξυγόνο" άγγιξε πολύ την ψυχή μου.
Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε (8): 'Εχει κάτι παράξενο που μου αρέσει πολύ. Μπράβο Μαζουράκη!
Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma (7): Αξιοσημείωτη, εξαίσια και βαθιά αισθαντική η ερμηνεία του Φρέντι Μέρκιουρι. Για τον Παβαρότι, θα ήταν ιεροσυλία να πω οτιδήποτε. Αυτή η άρια μου αρέσει πολύ αλλά πάντα νόμιζα πως είναι από την "Τόσκα". Τώρα έμαθα πως είναι από την όπερα Τουραντό (Turandot) του Τζάκομο Πουτσίνι. Δυστυχώς έπεσε σε μεγάλο ανταγωνισμό και χάνει το 12άρι μου. 'Εχει όμως πάντα, την αμέριστη εκτίμησή μου.
Kai Schumacher - A New Error (6): Ο τύπος τα σπάει στο πιάνο. Υστερεί όμως λίγο σε μελωδία.
Nosound - Kites (5): Αρκετά όμορφο, ατμοσφαιρικό. Μου αρέσει ιδιαίτερα το τελείωμά του.
Mammal Hands - Chaser (4): Γρήγορο, δυναμικό, ευχάριστο, με εκπληκτικό σαξόφωνο.
Laura Branigan - Gloria (3): Εντάξει. Το αγάπησα, το χόρεψα πολύ στα νιάτα μου, ακόμα μου αρέσει πολύ. 'Ομως, δεν θα το έβαζα ποτέ στο παιχνίδι.
The Garifuna Collective - Ubóu (The World) (2): Με ακούσματα σαν κι αυτό, απέρριψα συλλήβδην την αφρικάνικη μουσική. 'Υστερα γνώρισα τον Mic3mic, που μου σύστησε τις μουσικές του Μάλι και γενικά τις αφρικάνικες μελωδίες, που με μάγεψαν κι έκλεψαν την καρδιά μου.
Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί (1): Το σώζει λίγο η φωνή της κοπέλας αλλά κατά τα άλλα, είναι μία από τα ίδια που έχω βαρεθεί ν' ακούω στο παιχνίδι.
Isaac Et Nora - Veinte Anos (0): Πολύ αξιοθαύμαστη φωνή. Θα προτιμούσα όμως, αυτό το τραγούδι να το ακούσω από ενήλικη, λιγότερο γλυκιά φωνή. Κάτι πολύ γλυκερό μου βγάζει το κοριτσάκι.
Eyedress - Jealous (0): Κάτι μου λέει ότι θα πιάσει πάτο.
Les Orientales - Alger Alger (#): Το γνώρισα και το λάτρεψα πριν πολλά χρόνια από τον Lili Boniche. Αυτή η σύγχρονη διασκευή όμως, με ξετρέλανε. 'Εχω και μιά αδυναμία στα βαλς. Ο Emmanuel ξέρει... Για όποιον ενδιαφέρεται...Ακούστε φωνάρα! https://www.youtube.com/watch?v=-sT9Z6auBbg και με τον Lili Boniche https://www.youtube.com/watch?v=hl4VnQCWFDs

NOV:
Nosound - Kites (12): Τελικά ήταν Goodsound... πολύ good, ξεχώρισε από το πρώτο άκουσμα
Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε (10): ... και την ύστατη στιγμή... το δεκαρι στον φίλο.... Ωραίο κομμάτι, μου άρεσε
The Garifuna Collective - Ubóu (The World) (8): Ωραίος ρυθμός
Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You (6): Αρκετά καλό το βρήκα σε γενικές γραμμές, αλλά έχασε μερικές θέσεις γιατί δεν μου άρεσε η χροιά της φωνής του αοιδού
Laura Branigan - Gloria (4): Στεθερή αξία, από την εποχή των αγαπημένων '80
Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma (1): Και σην 10η θέση θα μοιραστούν ένα βαθμό δύο τεράστιοι καλιτέχνες, δυο καταπληκτικές φωνές Luciano και Freddie... που όμως το ακουστικό αποτέλεσμα ήταν κατώτερο των προσδοκιών μου
Kai Schumacher - A New Error (0): ... Σουμάχερ είναι αυτός, πέταξε μέχρι την τιμητική 12η θέση... μενοντας από κινητήρα, κάτι πήγε λάθος
Eyedress - Jealous (0): Σαν ψιλοαδιάφορο μου ακούστηκε και πριν καταλάβω ότι αρχίσε... μας τελείωσε! Δεν πρόλαβα καν να του δώσω ένα βαθμό
Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί (#): Και με την ευκαιρία που ο (πρώτος) γύρος έπεσε Σαββατοκύριακο... ας ξεκινήσουμε με κάτι σχετικό

OZO:
Isaac Et Nora - Veinte Anos (12): Με άρεσε πολύ η ερμηνεία!
Laura Branigan - Gloria (10): Ντισκομπάλες και στυλ μια αγαπημένης εποχής!
Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί (8): Δροσερό και ελπιδοφόρο!
Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma (7): Δεν έχω λόγια...
Nosound - Kites (6): Λίγο σκοτεινό αλλά κάπου είδα μια χαραμάδα φως!
The Garifuna Collective - Ubóu (The World) (5): Καιρό είχα να ακούσω αφρικάνικα. Καλό ήταν.
Mammal Hands - Chaser (4): Πολλή αγωνία...
Eyedress - Jealous (3): Για καλές καταστάσεις....
Kai Schumacher - A New Error (2): Δυνατό μέσα στην ηρεμία του...
Alex Sid - Οξυγόνο (1): Νταξ, καλή προσπάθεια...
Les Orientales - Alger Alger (0): Χαρά της ζωής...
Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You (0): Τρόμαξα λίγο να πω την αλήθεια!
Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε (#): Δικό μου! Ζωηρός φίλος!



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1DRH8080
2EMM6767
=GES6767
=NOM6767
5FER6666
=OZO6666
7CIN6464
8NOV5656
9SIL4949
10MIC4545
11PAV4444
12RIO4242
13GAB4141


  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜ και OZO, ούτε 9000 χλμ δεν πέσατε έξω στον εντοπισμό του κομματιού μου. Βέβαια υπό την ευρεία έννοια όλοι από την Αφρική καταγόμαστε.

Οι μισοί που δεν γράψατε σχόλια, αύριο με τον κηδεμόνα σας. Πώς μας τους σερβίρετε έτσι ξεροσφύρι τους βαθμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τις δικαιολογίες Γιαδικιάρογλου! Σε μάθαμε τόσα χρόνια τώρα!

Εντωμεταξύ η οικογενειοκρατία καλά κρατεί. Είχαμε να δούμε τέτοιες ανταλλαγές φιλοφρονήσεων από τότε που έπαιζαν μαζί GES και KSO (για να μη θυμηθώ το σκάνδαλο NOV και SIN).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Άσε τις δικαιολογίες Γιαδικιάρογλου! Σε μάθαμε τόσα χρόνια τώρα!

Εντωμεταξύ η οικογενειοκρατία καλά κρατεί. Είχαμε να δούμε τέτοιες ανταλλαγές φιλοφρονήσεων από τότε που έπαιζαν μαζί GES και KSO (για να μη θυμηθώ το σκάνδαλο NOV και SIN).

Είμαι αθώα! Την SIL ούτε που την ξέρω. Τυχόν συνωνυμία, είναι εντελώς ασυμπτωματική.😇

 

Επεξ/σία από nomainline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nomainline είπε

Είμαι αθώα! Την SIL ούτε που την ξέρω. Τυχόν συνωνυμία, είναι εντελώς ασυμπτωματική.😇

 

:huh:  Μα, δεν βλέπω να υπάρχει καμία συνωνυμία μεταξύ ΝΟΜ και SIL :rolleyes:  

2 ώρες πριν, mic2mic είπε

Άσε τις δικαιολογίες Γιαδικιάρογλου! Σε μάθαμε τόσα χρόνια τώρα!

Εντωμεταξύ η οικογενειοκρατία καλά κρατεί. Είχαμε να δούμε τέτοιες ανταλλαγές φιλοφρονήσεων από τότε που έπαιζαν μαζί GES και KSO (για να μη θυμηθώ το σκάνδαλο NOV και SIN).

Μα το GES - KSO είναι πολύ πρόσφατο, μόλις στο προηγούμενο (9ο) παιχνίδι (με 221 βαθμούς ανταλλαγής),

το NOV - SIN παραπέμπει στο μακρινό 3ο παιχνίδι (με 223 β.), όπως και το ΕΜΜ - ΟΖΟ από το 1ο παιχνίδι (με 219 β.) 

Αν και το ζευγάρι που έχει μείνει σαν το πιο θρυλικό είναι το ΕΜΜ - SIS στο 5ο παιχνίδι (με 200 β.)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NovaLacertae είπε

:huh:  Μα, δεν βλέπω να υπάρχει καμία συνωνυμία μεταξύ ΝΟΜ και SIL :rolleyes:  

Μα το GES - KSO είναι πολύ πρόσφατο, μόλις στο προηγούμενο (9ο) παιχνίδι (με 221 βαθμούς ανταλλαγής),

το NOV - SIN παραπέμπει στο μακρινό 3ο παιχνίδι (με 223 β.), όπως και το ΕΜΜ - ΟΖΟ από το 1ο παιχνίδι (με 219 β.) 

Αν και το ζευγάρι που έχει μείνει σαν το πιο θρυλικό είναι το ΕΜΜ - SIS στο 5ο παιχνίδι (με 200 β.)

 

Καλά τα υπόλοιπα, αλλά αυτό το EMM - OZO δεν μπορώ να καταλάβω πώς προέκυψε. Πρέπει να υπήρξε μια στρέβλωση του χωροχρόνου τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Γράψτε και κάνα σχόλιο όσοι παραμείνατε σιωπηλοί στον προηγούμενο γύρο. Μην καταπιέζετε τον Coelho που κρύβεται μέσα σας.
Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες, για δες.... Ένα πολύ ωραίο παιχνιδάκι παίζεται εδώ πέρα! Και με πολύ καλό κόσμο! Αχ, κρίμα που δεν το πήρα είδηση νωρίτερα να παίξω κι εγώ! 😇  Μήπως μπορώ να εξασκήσω την γοητεία μου στον Moderator για να με συμπεριλάβει;.... Α, όχι! Ο Moderator αυτή τη φορά θα είναι το πρόγραμμα, δεν θα λυγίσει εύκολα!  😜

Δεν πειράζει, θα σας παρακολουθώ!  😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2021 στις 10:58 ΠΜ, mic2mic είπε
Γράψτε και κάνα σχόλιο όσοι παραμείνατε σιωπηλοί στον προηγούμενο γύρο. Μην καταπιέζετε τον Coelho που κρύβεται μέσα σας.

Απόψε είμαστε κι οι δυο μας σιωπηλοί, ακόμα και οι λέξεις φοβήθηκαν τα χείλη .....  (για να το ταιριάξουμε με ένα άσμα) 

Απόψε σιωπηλοί - Νίκος Παπάζογλου

 

8 ώρες πριν, MrsPeel είπε

Για δες, για δες.... Ένα πολύ ωραίο παιχνιδάκι παίζεται εδώ πέρα! Και με πολύ καλό κόσμο! Αχ, κρίμα που δεν το πήρα είδηση νωρίτερα να παίξω κι εγώ! 😇  Μήπως μπορώ να εξασκήσω την γοητεία μου στον Moderator για να με συμπεριλάβει;.... Α, όχι! Ο Moderator αυτή τη φορά θα είναι το πρόγραμμα, δεν θα λυγίσει εύκολα!  😜

Δεν πειράζει, θα σας παρακολουθώ!  😉

Καλώς μας ήρθες κι εσύ! :)   ... μην ανησυχείς, θα σε περιμένουμε για το επόμενο  :rolleyes:  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...