Προς το περιεχόμενο

Forumvision #10 "New Horizons"


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, MrsPeel είπε

Για δες, για δες.... Ένα πολύ ωραίο παιχνιδάκι παίζεται εδώ πέρα! Και με πολύ καλό κόσμο! Αχ, κρίμα που δεν το πήρα είδηση νωρίτερα να παίξω κι εγώ! 😇  Μήπως μπορώ να εξασκήσω την γοητεία μου στον Moderator για να με συμπεριλάβει;.... Α, όχι! Ο Moderator αυτή τη φορά θα είναι το πρόγραμμα, δεν θα λυγίσει εύκολα!  😜

Δεν πειράζει, θα σας παρακολουθώ!  😉

Αχ τί κρίμα που δεν παίζεις! Θα μου λείψουν πολύ τα μηδενικά σου! Τα έδινες με τόση αγάπη, τόση ευαισθησία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, mic2mic είπε

Αχ τί κρίμα που δεν παίζεις! Θα μου λείψουν πολύ τα μηδενικά σου! Τα έδινες με τόση αγάπη, τόση ευαισθησία... 

Εμένα μου είχαν ξεφύγει και κάποια βαθμουλάκια στα κομμάτια σου! Εσύ σπάνια έπεφτες σε αυτό το λάθος! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, MrsPeel είπε

Εμένα μου είχαν ξεφύγει και κάποια βαθμουλάκια στα κομμάτια σου! Εσύ σπάνια έπεφτες σε αυτό το λάθος! 😄

Αυτή είναι μία δήλωση έωλη, κίβδηλη και προβοκατόρικη. Την καταδικάζω απερίφραστα, κάθετα και ανυπερθέτως. Σύμφωνα με τα στατιστικά στο τελευταίο παιχνίδι που παίξαμε κι οι δύο, είχαμε δώσει και οι δύο 88 πόντους στον άλλον. Και φυσικά οι πόντοι που σου έδινα εγώ ήταν συχνά αποτέλεσμα ψυχολογικής και ενίοτε και σωματικής βίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Αυτή είναι μία δήλωση έωλη, κίβδηλη και προβοκατόρικη. Την καταδικάζω απερίφραστα, κάθετα και ανυπερθέτως. Σύμφωνα με τα στατιστικά στο τελευταίο παιχνίδι που παίξαμε κι οι δύο, είχαμε δώσει και οι δύο 88 πόντους στον άλλον. Και φυσικά οι πόντοι που σου έδινα εγώ ήταν συχνά αποτέλεσμα ψυχολογικής και ενίοτε και σωματικής βίας.

Τς τς τς.... Θα νομίζει ο κόσμος ότι αυτό το παιχνιδάκι είναι βίαιο.... Και δεν έχουν ακούσει καν τον δεύτερο γύρο ολόκληρο! 😄  Αλλά δεν είναι τυχαίο ότι οι παίκτες συνεχίζουν και δηλώνουν συμμετοχή και παίζουν. Άλλωστε, όπως είπε και κάποιος σοφός στα Σουαχίλι"εκείνος που σε κυνηγά, δεν σου λέει να φύγεις" !    Ή όπως ακόμη καλύτερα αποδίδεται στο πρωτότυπο: "Akufukuzaye hakwambii toka" !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrsPeel είπε

Τς τς τς.... Θα νομίζει ο κόσμος ότι αυτό το παιχνιδάκι είναι βίαιο.... Και δεν έχουν ακούσει καν τον δεύτερο γύρο ολόκληρο! 😄  Αλλά δεν είναι τυχαίο ότι οι παίκτες συνεχίζουν και δηλώνουν συμμετοχή και παίζουν. Άλλωστε, όπως είπε και κάποιος σοφός στα Σουαχίλι"εκείνος που σε κυνηγά, δεν σου λέει να φύγεις" !    Ή όπως ακόμη καλύτερα αποδίδεται στο πρωτότυπο: "Akufukuzaye hakwambii toka" !

Καλά η μετάφραση είναι εντελώς γιούχου, αλλά άμα δεν είσαι Σουαχιλομαθής και περιμένεις από το google translate μάλλον θα σε φάνε τα λιοντάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Καλά η μετάφραση είναι εντελώς γιούχου, αλλά άμα δεν είσαι Σουαχιλομαθής και περιμένεις από το google translate μάλλον θα σε φάνε τα λιοντάρια.

Το ήξερα ότι δεν έπρεπε να έχω εμπιστοσύνη στο google translate, αλλά δεν τον έβρισκα τον σοφό Σουαχιλο-λόγιο στο τηλέφωνο, να πάρει! Κάνε έναν κόπο και εξήγησέ μας σωστά τί γράφει η υπογραφή σου! :-)  Έτσι για να γλυτώσουμε από τους λέοντες! 

Επεξ/σία από MrsPeel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, MrsPeel είπε

Το ήξερα ότι δεν έπρεπε να έχω εμπιστοσύνη στο google translate, αλλά δεν τον έβρισκα τον σοφό Σουαχιλο-λόγιο στο τηλέφωνο, να πάρει! Κάνε έναν κόπο και εξήγησέ μας σωστά τί γράφει η υπογραφή σου! :-)  Έτσι για να γλυτώσουμε από τους λέοντες! 

Εδώ το εξηγεί. Υπενθυμίζω ότι είμαι ο μόνος που έχει υποβάλει τραγούδι στα Σουαχίλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #2 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Moby - New Dawn Fades 918#81033812667812
2 Sixpence None The Richer - It Came Upon A Midnight Clear 88581012447#7181210
3 Glen Porter - Devil's Chariot 6721275270853610#
4 Sofi Tukker - Matadora (Medina Remix) 64#402812101412056
5 Ben Harper - With My Own Two Hands 6375645832102#74
6 Ganga - All I Want Is To Forget 62410#301056010167
7 Lina Tonia - 55mmhg 510112860120#01200
7 Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης 513227164412#505
9 Felix Räuber - Wall 48103510#2784233
10 Runes - Voyage Voyage 471261071#525422
11 Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux 44104#10213181040
11 Taylor Swift - Paper Rings 44073612500073#1
13 Dimash - S.O.S 346000#061030018


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #2:
FER: Όχι κακός γύρος, αλλά ούτε και καλός. Σε κάθε περίπτωση καμία σχέση με τον προηγούμενο.
NOM: Αλήθεια σας λέω....τώρα που περνάω σιγά σιγά τη βαθμολογία στη σελίδα και βάζω ένα ένα τραγούδι για να το ακούσω μία τελευταία φορά, με παίρνει συνέχεια ο ύπνος . Και να φανταστείτε, είναι πρωί κι είμαι καθιστή στο γραφείο μου. Περιμένω τα καλύτερα από σας σε επόμενους γύρους. Αυτόν θα τον εκλάβω ως ζέσταμα. Καλά Χριστούγεννα να περάσετε όλοι, με υγεία και πολλή χαρά!
NOV: Μετά από έναν γύρο με πολύ ωραία κομμάτια ήρθε η απότομη προσγείωση στον δεύτερο

Moby - New Dawn Fades :
NOM (12): Με τον Moby, έχω φάει πετριά.
FER (10): Την κομματάρα των Joy Division έπρεπε να την ακούσουμε τώρα από αυτόν τον τύπο; Καλά το λέει το κομμάτι, αλλά ξέρετε το πρόβλημα που έχω με τις επανεκτελέσεις. Έχε χάρη που άργησα να καταλάβω ποιο κομμάτι είναι.
MIC (8): Αν και ζέχνει μια παλαιοπατερναλιστική στρουχτούρα που διαβρώνει το προτσές της αντιπάλης κόντρα στον κονφορμισμό της μπουρζουαζίας και εν τέλει συντηρεί την προβοκάτσια αβανταδόρων που σπεκουλάρουν πάνω στην ανατροπή της λούμπεν ιντελιγκέντσιας... εντούτοις... 8 καπίκια για τον τζογαδόρο.
OZO (6): Λυπημένος μου φάνηκε ο τύπος.
GES (3): Λατρείας ο Moby, αλλά μάλλον θα πάω με το original, αν κ γενικά δε μου αρέσε πολύ το συγκεκριμένο τραγούδι.

Sixpence None The Richer - It Came Upon A Midnight Clear :
FER (12): Όμορφο, μου άρεσε πολύ. Έχει τον τρόπο του να σε κερδίζει.
MIC (7): Ανήκει στην τεράστια κατηγορία "αν έχεις ακούσει το John Barleycorn Must Die είναι σα να το έχεις ακούσει ήδη". Αλλά τέλος πάντων, επειδή σ'αυτόν τον γύρο ξεπεράσατε τους εαυτούς σας σε κοινοτυπία και βαρεμάρα... κάτι θα πάρει.
NOV (7): Κοίτα να δεις ρε φίλε... το βιντεοκλίπ έχει για background ένα από τα wallpaper που έχω στον υπολογιστή μου για την περίοδο των Χριστουγέννων.
GES (4): Κάπως πήγε να μου αρέσει, αλλά κάπου με έχανε. Με μπέρδεψε πολύ είναι η αλήθεια.
NOM (#): Αυτό, είναι από τα πιό αγαπημένα μου τραγούδια και το ακούω όλο το χρόνο. Σας το αφιερώνω με την αγάπη μου και τις θερμές ευχές μου, για να περάσετε όμορφα και ανώδυνα τις γιορτές!

Glen Porter - Devil's Chariot :
NOM (8): Είμαι λίγο θεοφοβούμενη, γι' αυτό δεν του βάζω 12. 'Ομως, με μάγεψε κι είμαι βέβαιη πως στο μέλλον, μόνο αυτό θα θέλω ν' ακούω από το γύρο.
GES (7): Αρκετά όμορφο κ ταξιδιάρικο
FER (5): Ενδιαφέρον.
NOV (5): Στον προηγούμενο γύρο είχαμε τον αντίχρηστο, σε αυτόν έχουμε τον διάβολο
OZO (3): Σκαντζόχοιρος ήταν αυτός στην εικόνα;
MIC (0): Καλό μεν, κακό δε.

Sofi Tukker - Matadora (Medina Remix) :
GES (12): Να πάρει, είχα κ εγώ ένα της Σοφούλας να βάλω.
OZO (12): Ωραίος ο ταύρος!
MIC (10): Νοσταλγικό. Θυμήθηκα τις εποχές με τα ξέφρενα rave parties, το speed και το ecstasy, το αχαλίνωτο σεξ με ανθρώπους, ζώα και φυτά... και μετά, το επόμενο πρωί, κανονικά δουλειά στην οικοδομή να κουβαλάω τα 50κιλα σακιά τσιμέντο 10 ορόφους απ'τη σκάλα. Αχ, τί δε θά'δινα να ξαναγινόμουν 70 χρονών...
FER (2): Δεν αντέχεται...
NOM (1): Ο επίλογος του γύρου, είναι όπως ο πρόλογος και το κυρίως θέμα: Ηρεμιστικός.

Ben Harper - With My Own Two Hands :
NOV (10): Γενικά μου αρέσει η Ρέγγε, αυτό καλό είναι αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, την πρώτη φορά που το άκουσα δεν φαντάστικα ότι θα φτάσει τόσο ψηλά... αλλά να που τελικά έφτασε, ας όψεται ο ανταγωνισμός
GES (8): Έχω αδυναμία σε αυτόν τον ήχο. Κ ολόκληρος γύρος να ήταν έτσι, δε θα με πείραζε καθόλου.
FER (4): Χλιαρό έως αδιάφορο.
MIC (3): Υπήρχαν πολύ καλύτερες ρέγγες για να βάλετε. Ακόμα και οι Locomondo έχουν πολλά καλύτερα.
NOM (2): Τους φοβάμαι αυτούς που λένε πως θ' αλλάξουν τον κόσμο. Αν τον αλλάξουν προς το χειρότερο;
OZO (2): Το βίντεο με άρεσε!

Ganga - All I Want Is To Forget :
GES (10): Προβλέψιμο σχόλιο, αλλά πολλά άλλα τραγούδια θα ήθελα να ξεχάσω...
OZO (10): Μπιτάτο
NOM (6): Μονότονο, χωρίς σπουδαία μελωδία αλλά με πολύ ωραία εικόνα στο βίντεο.
MIC (5): Για όσους δεν ξέρουν, Ganga είναι το γκρουπάκι που έφτιαξαν η Lady Gaga με την Μίνα Γκάγκα. Και το αποτέλεσμα είναι εντελώς γκαγκά βέβαια, αλλά τσιμπάει το ταληράκι μια που όλος ο γύρος είναι γκαγκανιασμένος.
FER (3): Ενοχλητικό.

Lina Tonia - 55mmhg :
MIC (12): Ζωή σε λόγου μας. Ή μάλλον, και στα δικά μας οι ζωντανοί.
FER (8): Ανατριχιαστικό!!! Δίνει αυτό που είναι να δώσει. Θα μπορούσε να επενδύσει υπέροχα κάποια ταινία σε σημεία που θα ήθελε να βγάλει ένα απόκοσμο συναίσθημα στον ακροατή. Αρχικά το άκουσα και μετά διάβασα για το παρασκήνιο του κομματιού. Ήρθε κι έδεσε.
DRH (1): Χριστουγεννιάτικο!
GES (0): πολύ κουλτούρα για μένα. Το άκουσα και πρπ 3 φορές για να το σιγουρέψω ότι δεν έχασα κάτι, επειδή ήμουν στο γραφείο.
NOM (0): Τί είναι αυτό; Νάρκωση χωρίς αναισθητικό ή ευθανασία;
OZO (0): Μελαγχολικό...
NOV (#): '' Η Μουσική στην εποχή της πανδημίας. Στην πολυβραβευμένη, κορυφαία Ελληνίδα συνθέτρια Λίνα Τόνια, από την Αλεξάνδρεια Ημαθίας, απενεμήθη, από την Ένωση Αμερικάνων Μουσικών, Τραγουδιστών και Καλλιτεχνών του θεάματος, ο τίτλος της Συνθέτριας της χρονιάς 2020 στα Διεθνή Μουσικά Βραβεία της Νέας Υόρκης με αφορμή το μουσικό έργο της 55mmhg. Είναι σε εκτέλεση από Αμερικανική Χορωδία με μαέστρο τον Kevin Meidl και είναι εμπνευσμένο από την πανδημία, από τους ήχους και τα συναισθήματα που δημιουργούνται μέσα σε μια Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Ήχους μιας ΜΕΘ για να περιγράψει το δράμα ενός διασωληνωμένου ασθενή. «Η αναπνοή, το σύμβολο της ζωής, υπάρχει μέσα από ένα σωλήνα αέρα. Μερικές φορές είναι ήχος ελπίδας και ζωής. Άλλες στιγμές ακούγεται ως αριστούργημα. Ο καθηλωτικός ήχος αυτού του δράματος θα μας θυμίζει πάντα πόσα μάθαμε και πόσα υποφέραμε, πόσο μας έλειψε η ομορφιά της ζωής και τα συναισθήματα που είχαμε ενώ προσευχόμασταν για τους άλλους», γράφει σχετικά σε ανάρτησή της στο FB η Λίνα Τόνια. '' Αυτά είχα γράψει τον Μάιο όταν ανέβασα σε ένα θρεντ αυτό το κομμάτι. Κανονικά δεν θα το έβαζα στον διαγωνισμό τώρα, αλλά κάποιος επανέφερε το εν λόγω θρέντ (που ήταν καταχονιασμενο) στο προσκήνιο, οπότε είπα να το βάλω πριν το δουν όλοι ότι έχει ανέβει από εμένα στο φόρουμ.

Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης :
NOV (12): Ωραία σύνθεση και με όμορφους στίχους, ίσως το 12αρι να του είναι πολύ, αλλά δεν είχε και κάτι καλύτερο ο γύρος
FER (7): Ωραίο κομμάτι. Ζεστή φωνή. Ανέβηκε αρκετά τελικά.
GES (6): Άλλη αδυναμία ο Φοίβος, αλλά επειδή δεν με πολυτραβάνε τα λαϊκά γενικά δεν πήγε ψηλότερα.
MIC (4): Καλός ο Δεληβοριάς, αλλά το ίδιο στυλ εδώ και χρόνια. Πρέπει να το γυρίσει λίγο σε Δεληνοτιάς νομίζω.
NOM (4): Δεν ξέρω τί με συγκινεί λιγότερο: Η μελωδία ή η ερμηνεία του Δεληβοριά; Άτονα και τα δύο.
DRH (2): Αυτός γιατί το γύρισε στο ημισκυλαδικο; Πάντως δύσκολα θα βγάλει και πάλι αριστούργημα όπως το ελεφαντάκι
OZO (#): Τραγουδάρα σας έβαλα πάλι!

Felix Räuber - Wall :
NOV (8): Όσο το άκουγα, τόσο ανέβαινε θέσεις
NOM (7): Με ανησυχεί που οι προτιμήσεις μου πλέον, κλίνουν προς την chillout μουσική. Κάποτε, τραγούδια σαν κι αυτό, μου προκαλούσαν νύστα. Τώρα μου φέρνουν γαλήνη.
OZO (4): Περίεργο
MIC (2): Εξαιρετική ενορχήστρωση, θεσπέσια φωνή, μαγικό αποτέλεσμα, δύο βαθμοί.
FER (1): Κλείνουν τα μάτια, ανοίγει το στόμα, και μετά πεθαίνεις από πλήξη.

Runes - Voyage Voyage :
NOM (5): Γλυκανάλατη διασκευή.
OZO (5): Μέσα κι εγώ στο ταξίδι!
NOV (2): Μια μέτρια διασκευή... η πρώτη εκτέλεση σπό την Desireless, την δεκαετία του '80 ήταν σαφώς ανώτερη
GES (1): Γιατί όχι το αυθεντικό; Θα τσίμπαγε ισως κ 4 θέσεις
FER (0): Ερμαφρόδιτα πράματα! Τις διασκευές μου μέσα!

Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux :
OZO (8): Και άλλο γαλλικό. Λίγο κουράστηκα.
NOM (3): 'Οταν βγήκε αυτό, εγώ είχα ψωνιστεί με την κλασσική μουσική. Μάλλον γι' αυτό δεν το ήξερα. Τώρα έχω γεράσει και δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του.
GES (2): Διασκεδαστικότατο...
MIC (1): Αυτό ακούγεται σαν κάτι που θα έβαζε η MOU, αν έπαιζε. Τέλος πάντων, τον τύπο τον έχω δει όταν τραγουδούσε στην Λένορμαν και μετά που πήγε στην Ιερά οδό μαζί με τον Βαλάντη. Μάλιστα αν προσέξετε τους στίχους, το τραγούδι είναι αφιερωμένο στον Βαλάντη με τον οποίο τους συνδέει μια ισχυρή φιλία. Καλό για να παίζουν μουσικές καρέκλες στο νηπιαγωγείο.
DRH (0): Ανάποδα πράγματα! Taylor Swift με βίντεο και κλειστό ήχο το καταλαβαίνω. Με ήχο και χωρίς εικόνα; Πάντως είναι χαρουμενούλι. Δεν ξέρω αν έχω ακούσει άλλο τραγούδι της εκτός από ένα live με τους Def Leppard
FER (#): Η δικιά μου συμμετοχή. Ευχάριστο μου φάνηκε. Ελπίζω ν΄ αρέσει και σε σας.

Taylor Swift - Paper Rings :
OZO (7): Ρυθμικό!
FER (6): Ένα ευχάριστο τραγουδάκι. Καλά πέρασα.
GES (5): Χαζοχαρούμενο ποπάκι;; Count me in!!
MIC (0): Προτιμώ να δω όλες τις σεζόν του "Stranger Things" τρώγοντας παπαριασμένο ποπ-κορν.
NOM (0): Εσύ τώρα με στραβοξύπνησες!
NOV (0): Έχω ακούσει 2-3 κομμάτια της Taylor Swift που μου αρέσουν, αυτό όμως όχι.

Dimash - S.O.S :
NOM (10): Τί φωνάρα έχεις εσύ πουλάκι μου! Κι ούτε που σε ήξερα!
MIC (6): Διασκευή του "Όταν κοιτάς από ψηλά" του Κώστα Χατζή. Είναι βέβαια προφανές ότι ξεφεύγει κάποια mHz στο ψηλό D# και επίσης το χτένισμα του είναι προχειροδουλειά και το ντύσιμο ελάχιστα καλύτερο από του Κραουνάκη. Γι'αυτό και χάνει αρκετούς πόντους.
NOV (3): Θα μπορούσε άνετα να πρωταγωνιστήσει σε κάποιο διαγωνισμό της κανονικής Γιουροβίζιον...
FER (0): Άσχημη φωνή!!! Συμβαίνει λοιπόν κάποιοι καλλιτέχνες να τραγουδούν καλά και να έχουν μια καλή φωνή μα αδιάφορη, συνηθισμένη. Οκ. Άλλοι είναι μέτριοι. Είναι όμως και κάποιοι που έχουν ένα δώρο: τραγουδούν εξαιρετικά αλλά κυρίως έχουν φανταστική χροιά και μένουν στο αυτί σου αλλά και στο χρόνο. Υπάρχουν όμως κι αυτοί που δεν ακούγονται με τίποτα. Εδώ ανήκει το παλλικάρι μας. Από πότε το φωνάζω, σημαίνει τραγουδάω κι από πότε τα ουρλιαχτά είναι μουσική;
GES (0): Το πιο eurovisionικό τραγούδι που έχω δει στους διαγωνισμούς που συμμετείχα. Το τιμώ, αλλά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το κλαψιάρικο της eurovision. Προτιμώ τρασίλα και χαζοχαρούμενα πραγματάκια.
OZO (0): Από εμένα δεν έχει βοήθεια... :(



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης (2): Αυτός γιατί το γύρισε στο ημισκυλαδικο; Πάντως δύσκολα θα βγάλει και πάλι αριστούργημα όπως το ελεφαντάκι
Lina Tonia - 55mmhg (1): Χριστουγεννιάτικο!
Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux (0): Ανάποδα πράγματα! Taylor Swift με βίντεο και κλειστό ήχο το καταλαβαίνω. Με ήχο και χωρίς εικόνα; Πάντως είναι χαρουμενούλι. Δεν ξέρω αν έχω ακούσει άλλο τραγούδι της εκτός από ένα live με τους Def Leppard

FER:
Sixpence None The Richer - It Came Upon A Midnight Clear (12): Όμορφο, μου άρεσε πολύ. Έχει τον τρόπο του να σε κερδίζει.
Moby - New Dawn Fades (10): Την κομματάρα των Joy Division έπρεπε να την ακούσουμε τώρα από αυτόν τον τύπο; Καλά το λέει το κομμάτι, αλλά ξέρετε το πρόβλημα που έχω με τις επανεκτελέσεις. Έχε χάρη που άργησα να καταλάβω ποιο κομμάτι είναι.
Lina Tonia - 55mmhg (8): Ανατριχιαστικό!!! Δίνει αυτό που είναι να δώσει. Θα μπορούσε να επενδύσει υπέροχα κάποια ταινία σε σημεία που θα ήθελε να βγάλει ένα απόκοσμο συναίσθημα στον ακροατή. Αρχικά το άκουσα και μετά διάβασα για το παρασκήνιο του κομματιού. Ήρθε κι έδεσε.
Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης (7): Ωραίο κομμάτι. Ζεστή φωνή. Ανέβηκε αρκετά τελικά.
Taylor Swift - Paper Rings (6): Ένα ευχάριστο τραγουδάκι. Καλά πέρασα.
Glen Porter - Devil's Chariot (5): Ενδιαφέρον.
Ben Harper - With My Own Two Hands (4): Χλιαρό έως αδιάφορο.
Ganga - All I Want Is To Forget (3): Ενοχλητικό.
Sofi Tukker - Matadora (Medina Remix) (2): Δεν αντέχεται...
Felix Räuber - Wall (1): Κλείνουν τα μάτια, ανοίγει το στόμα, και μετά πεθαίνεις από πλήξη.
Runes - Voyage Voyage (0): Ερμαφρόδιτα πράματα! Τις διασκευές μου μέσα!
Dimash - S.O.S (0): Άσχημη φωνή!!! Συμβαίνει λοιπόν κάποιοι καλλιτέχνες να τραγουδούν καλά και να έχουν μια καλή φωνή μα αδιάφορη, συνηθισμένη. Οκ. Άλλοι είναι μέτριοι. Είναι όμως και κάποιοι που έχουν ένα δώρο: τραγουδούν εξαιρετικά αλλά κυρίως έχουν φανταστική χροιά και μένουν στο αυτί σου αλλά και στο χρόνο. Υπάρχουν όμως κι αυτοί που δεν ακούγονται με τίποτα. Εδώ ανήκει το παλλικάρι μας. Από πότε το φωνάζω, σημαίνει τραγουδάω κι από πότε τα ουρλιαχτά είναι μουσική;
Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux (#): Η δικιά μου συμμετοχή. Ευχάριστο μου φάνηκε. Ελπίζω ν΄ αρέσει και σε σας.

GES:
Sofi Tukker - Matadora (Medina Remix) (12): Να πάρει, είχα κ εγώ ένα της Σοφούλας να βάλω.
Ganga - All I Want Is To Forget (10): Προβλέψιμο σχόλιο, αλλά πολλά άλλα τραγούδια θα ήθελα να ξεχάσω...
Ben Harper - With My Own Two Hands (8): Έχω αδυναμία σε αυτόν τον ήχο. Κ ολόκληρος γύρος να ήταν έτσι, δε θα με πείραζε καθόλου.
Glen Porter - Devil's Chariot (7): Αρκετά όμορφο κ ταξιδιάρικο
Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης (6): Άλλη αδυναμία ο Φοίβος, αλλά επειδή δεν με πολυτραβάνε τα λαϊκά γενικά δεν πήγε ψηλότερα.
Taylor Swift - Paper Rings (5): Χαζοχαρούμενο ποπάκι;; Count me in!!
Sixpence None The Richer - It Came Upon A Midnight Clear (4): Κάπως πήγε να μου αρέσει, αλλά κάπου με έχανε. Με μπέρδεψε πολύ είναι η αλήθεια.
Moby - New Dawn Fades (3): Λατρείας ο Moby, αλλά μάλλον θα πάω με το original, αν κ γενικά δε μου αρέσε πολύ το συγκεκριμένο τραγούδι.
Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux (2): Διασκεδαστικότατο...
Runes - Voyage Voyage (1): Γιατί όχι το αυθεντικό; Θα τσίμπαγε ισως κ 4 θέσεις
Lina Tonia - 55mmhg (0): πολύ κουλτούρα για μένα. Το άκουσα και πρπ 3 φορές για να το σιγουρέψω ότι δεν έχασα κάτι, επειδή ήμουν στο γραφείο.
Dimash - S.O.S (0): Το πιο eurovisionικό τραγούδι που έχω δει στους διαγωνισμούς που συμμετείχα. Το τιμώ, αλλά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το κλαψιάρικο της eurovision. Προτιμώ τρασίλα και χαζοχαρούμενα πραγματάκια.

MIC:
Lina Tonia - 55mmhg (12): Ζωή σε λόγου μας. Ή μάλλον, και στα δικά μας οι ζωντανοί.
Sofi Tukker - Matadora (Medina Remix) (10): Νοσταλγικό. Θυμήθηκα τις εποχές με τα ξέφρενα rave parties, το speed και το ecstasy, το αχαλίνωτο σεξ με ανθρώπους, ζώα και φυτά... και μετά, το επόμενο πρωί, κανονικά δουλειά στην οικοδομή να κουβαλάω τα 50κιλα σακιά τσιμέντο 10 ορόφους απ'τη σκάλα. Αχ, τί δε θά'δινα να ξαναγινόμουν 70 χρονών...
Moby - New Dawn Fades (8): Αν και ζέχνει μια παλαιοπατερναλιστική στρουχτούρα που διαβρώνει το προτσές της αντιπάλης κόντρα στον κονφορμισμό της μπουρζουαζίας και εν τέλει συντηρεί την προβοκάτσια αβανταδόρων που σπεκουλάρουν πάνω στην ανατροπή της λούμπεν ιντελιγκέντσιας... εντούτοις... 8 καπίκια για τον τζογαδόρο.
Sixpence None The Richer - It Came Upon A Midnight Clear (7): Ανήκει στην τεράστια κατηγορία "αν έχεις ακούσει το John Barleycorn Must Die είναι σα να το έχεις ακούσει ήδη". Αλλά τέλος πάντων, επειδή σ'αυτόν τον γύρο ξεπεράσατε τους εαυτούς σας σε κοινοτυπία και βαρεμάρα... κάτι θα πάρει.
Dimash - S.O.S (6): Διασκευή του "Όταν κοιτάς από ψηλά" του Κώστα Χατζή. Είναι βέβαια προφανές ότι ξεφεύγει κάποια mHz στο ψηλό D# και επίσης το χτένισμα του είναι προχειροδουλειά και το ντύσιμο ελάχιστα καλύτερο από του Κραουνάκη. Γι'αυτό και χάνει αρκετούς πόντους.
Ganga - All I Want Is To Forget (5): Για όσους δεν ξέρουν, Ganga είναι το γκρουπάκι που έφτιαξαν η Lady Gaga με την Μίνα Γκάγκα. Και το αποτέλεσμα είναι εντελώς γκαγκά βέβαια, αλλά τσιμπάει το ταληράκι μια που όλος ο γύρος είναι γκαγκανιασμένος.
Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης (4): Καλός ο Δεληβοριάς, αλλά το ίδιο στυλ εδώ και χρόνια. Πρέπει να το γυρίσει λίγο σε Δεληνοτιάς νομίζω.
Ben Harper - With My Own Two Hands (3): Υπήρχαν πολύ καλύτερες ρέγγες για να βάλετε. Ακόμα και οι Locomondo έχουν πολλά καλύτερα.
Felix Räuber - Wall (2): Εξαιρετική ενορχήστρωση, θεσπέσια φωνή, μαγικό αποτέλεσμα, δύο βαθμοί.
Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux (1): Αυτό ακούγεται σαν κάτι που θα έβαζε η MOU, αν έπαιζε. Τέλος πάντων, τον τύπο τον έχω δει όταν τραγουδούσε στην Λένορμαν και μετά που πήγε στην Ιερά οδό μαζί με τον Βαλάντη. Μάλιστα αν προσέξετε τους στίχους, το τραγούδι είναι αφιερωμένο στον Βαλάντη με τον οποίο τους συνδέει μια ισχυρή φιλία. Καλό για να παίζουν μουσικές καρέκλες στο νηπιαγωγείο.
Glen Porter - Devil's Chariot (0): Καλό μεν, κακό δε.
Taylor Swift - Paper Rings (0): Προτιμώ να δω όλες τις σεζόν του "Stranger Things" τρώγοντας παπαριασμένο ποπ-κορν.

NOM:
Moby - New Dawn Fades (12): Με τον Moby, έχω φάει πετριά.
Dimash - S.O.S (10): Τί φωνάρα έχεις εσύ πουλάκι μου! Κι ούτε που σε ήξερα!
Glen Porter - Devil's Chariot (8): Είμαι λίγο θεοφοβούμενη, γι' αυτό δεν του βάζω 12. 'Ομως, με μάγεψε κι είμαι βέβαιη πως στο μέλλον, μόνο αυτό θα θέλω ν' ακούω από το γύρο.
Felix Räuber - Wall (7): Με ανησυχεί που οι προτιμήσεις μου πλέον, κλίνουν προς την chillout μουσική. Κάποτε, τραγούδια σαν κι αυτό, μου προκαλούσαν νύστα. Τώρα μου φέρνουν γαλήνη.
Ganga - All I Want Is To Forget (6): Μονότονο, χωρίς σπουδαία μελωδία αλλά με πολύ ωραία εικόνα στο βίντεο.
Runes - Voyage Voyage (5): Γλυκανάλατη διασκευή.
Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης (4): Δεν ξέρω τί με συγκινεί λιγότερο: Η μελωδία ή η ερμηνεία του Δεληβοριά; Άτονα και τα δύο.
Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux (3): 'Οταν βγήκε αυτό, εγώ είχα ψωνιστεί με την κλασσική μουσική. Μάλλον γι' αυτό δεν το ήξερα. Τώρα έχω γεράσει και δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του.
Ben Harper - With My Own Two Hands (2): Τους φοβάμαι αυτούς που λένε πως θ' αλλάξουν τον κόσμο. Αν τον αλλάξουν προς το χειρότερο;
Sofi Tukker - Matadora (Medina Remix) (1): Ο επίλογος του γύρου, είναι όπως ο πρόλογος και το κυρίως θέμα: Ηρεμιστικός.
Lina Tonia - 55mmhg (0): Τί είναι αυτό; Νάρκωση χωρίς αναισθητικό ή ευθανασία;
Taylor Swift - Paper Rings (0): Εσύ τώρα με στραβοξύπνησες!
Sixpence None The Richer - It Came Upon A Midnight Clear (#): Αυτό, είναι από τα πιό αγαπημένα μου τραγούδια και το ακούω όλο το χρόνο. Σας το αφιερώνω με την αγάπη μου και τις θερμές ευχές μου, για να περάσετε όμορφα και ανώδυνα τις γιορτές!

NOV:
Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης (12): Ωραία σύνθεση και με όμορφους στίχους, ίσως το 12αρι να του είναι πολύ, αλλά δεν είχε και κάτι καλύτερο ο γύρος
Ben Harper - With My Own Two Hands (10): Γενικά μου αρέσει η Ρέγγε, αυτό καλό είναι αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, την πρώτη φορά που το άκουσα δεν φαντάστικα ότι θα φτάσει τόσο ψηλά... αλλά να που τελικά έφτασε, ας όψεται ο ανταγωνισμός
Felix Räuber - Wall (8): Όσο το άκουγα, τόσο ανέβαινε θέσεις
Sixpence None The Richer - It Came Upon A Midnight Clear (7): Κοίτα να δεις ρε φίλε... το βιντεοκλίπ έχει για background ένα από τα wallpaper που έχω στον υπολογιστή μου για την περίοδο των Χριστουγέννων.
Glen Porter - Devil's Chariot (5): Στον προηγούμενο γύρο είχαμε τον αντίχρηστο, σε αυτόν έχουμε τον διάβολο
Dimash - S.O.S (3): Θα μπορούσε άνετα να πρωταγωνιστήσει σε κάποιο διαγωνισμό της κανονικής Γιουροβίζιον...
Runes - Voyage Voyage (2): Μια μέτρια διασκευή... η πρώτη εκτέλεση σπό την Desireless, την δεκαετία του '80 ήταν σαφώς ανώτερη
Taylor Swift - Paper Rings (0): Έχω ακούσει 2-3 κομμάτια της Taylor Swift που μου αρέσουν, αυτό όμως όχι.
Lina Tonia - 55mmhg (#): '' Η Μουσική στην εποχή της πανδημίας. Στην πολυβραβευμένη, κορυφαία Ελληνίδα συνθέτρια Λίνα Τόνια, από την Αλεξάνδρεια Ημαθίας, απενεμήθη, από την Ένωση Αμερικάνων Μουσικών, Τραγουδιστών και Καλλιτεχνών του θεάματος, ο τίτλος της Συνθέτριας της χρονιάς 2020 στα Διεθνή Μουσικά Βραβεία της Νέας Υόρκης με αφορμή το μουσικό έργο της 55mmhg. Είναι σε εκτέλεση από Αμερικανική Χορωδία με μαέστρο τον Kevin Meidl και είναι εμπνευσμένο από την πανδημία, από τους ήχους και τα συναισθήματα που δημιουργούνται μέσα σε μια Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Ήχους μιας ΜΕΘ για να περιγράψει το δράμα ενός διασωληνωμένου ασθενή. «Η αναπνοή, το σύμβολο της ζωής, υπάρχει μέσα από ένα σωλήνα αέρα. Μερικές φορές είναι ήχος ελπίδας και ζωής. Άλλες στιγμές ακούγεται ως αριστούργημα. Ο καθηλωτικός ήχος αυτού του δράματος θα μας θυμίζει πάντα πόσα μάθαμε και πόσα υποφέραμε, πόσο μας έλειψε η ομορφιά της ζωής και τα συναισθήματα που είχαμε ενώ προσευχόμασταν για τους άλλους», γράφει σχετικά σε ανάρτησή της στο FB η Λίνα Τόνια. '' Αυτά είχα γράψει τον Μάιο όταν ανέβασα σε ένα θρεντ αυτό το κομμάτι. Κανονικά δεν θα το έβαζα στον διαγωνισμό τώρα, αλλά κάποιος επανέφερε το εν λόγω θρέντ (που ήταν καταχονιασμενο) στο προσκήνιο, οπότε είπα να το βάλω πριν το δουν όλοι ότι έχει ανέβει από εμένα στο φόρουμ.

OZO:
Sofi Tukker - Matadora (Medina Remix) (12): Ωραίος ο ταύρος!
Ganga - All I Want Is To Forget (10): Μπιτάτο
Gerard Lenorman - La Ballade Des Gens Heureux (8): Και άλλο γαλλικό. Λίγο κουράστηκα.
Taylor Swift - Paper Rings (7): Ρυθμικό!
Moby - New Dawn Fades (6): Λυπημένος μου φάνηκε ο τύπος.
Runes - Voyage Voyage (5): Μέσα κι εγώ στο ταξίδι!
Felix Räuber - Wall (4): Περίεργο
Glen Porter - Devil's Chariot (3): Σκαντζόχοιρος ήταν αυτός στην εικόνα;
Ben Harper - With My Own Two Hands (2): Το βίντεο με άρεσε!
Lina Tonia - 55mmhg (0): Μελαγχολικό...
Dimash - S.O.S (0): Από εμένα δεν έχει βοήθεια... :(
Φοίβος Δεληβοριάς - Ο Καθρέφτης (#): Τραγουδάρα σας έβαλα πάλι!



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1DRH1718091
2NOM1556788
3-1EMM1296762
4 3CIN1286464
5OZO1176651
6 3SIL1164967
7-5GES1156748
8-3FER1106644
9-1NOV1075651
= 2PAV1074463
11-1MIC924547
12RIO864244
13GAB754134


  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2021 στις 8:31 ΠΜ, mic2mic είπε

NOM: Περιμένω τα καλύτερα από σας σε επόμενους γύρους. Αυτόν θα τον εκλάβω ως ζέσταμα.

Και πολύ καλά κάνεις! Από τον επόμενο γύρο θα ξεκινήσω να βάζω τα καλά. Όπερ μεθερμηνευόμενον, ό,τι βαθμούς μου έδωσες, μου έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 ώρες πριν, mic2mic είπε

Και πολύ καλά κάνεις! Από τον επόμενο γύρο θα ξεκινήσω να βάζω τα καλά. Όπερ μεθερμηνευόμενον, ό,τι βαθμούς μου έδωσες, μου έδωσες.

Ναι, σε φλόμωσε στους βαθμούς βλέπεις...  :P  και έχεις και περίσευμα    :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mic2mic είπε

Και πολύ καλά κάνεις! Από τον επόμενο γύρο θα ξεκινήσω να βάζω τα καλά. Όπερ μεθερμηνευόμενον, ό,τι βαθμούς μου έδωσες, μου έδωσες.

Και δε χαίρεσαι βρε; Δεν θα μου έχεις και υποχρέωση!😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαύρα χάλια ο γύρος. Ξεπεράσατε σε μετριότητα ακόμα και τους μέχρι πρότινος αξεπέραστους εαυτούς σας. Ο γύρος είναι σα έχεις πλακωθεί στο φαΐ τα Χριστούγεννα, να έχεις πάρει 5000 θερμίδες, μετά να μπουκώνεσαι από πάνω με 5 κουραμπιέδες και 10 μελομακάρονα και στο τέλος να κατεβάζεις τρεις ρακές και πέντε ούζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mic2mic είπε

Μαύρα χάλια ο γύρος. Ξεπεράσατε σε μετριότητα ακόμα και τους μέχρι πρότινος αξεπέραστους εαυτούς σας. Ο γύρος είναι σα έχεις πλακωθεί στο φαΐ τα Χριστούγεννα, να έχεις πάρει 5000 θερμίδες, μετά να μπουκώνεσαι από πάνω με 5 κουραμπιέδες και 10 μελομακάρονα και στο τέλος να κατεβάζεις τρεις ρακές και πέντε ούζα.

Μην ξεχάσεις την coca cola διαίτης!😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mic2mic είπε

Μαύρα χάλια ο γύρος. Ξεπεράσατε σε μετριότητα ακόμα και τους μέχρι πρότινος αξεπέραστους εαυτούς σας. Ο γύρος είναι σα έχεις πλακωθεί στο φαΐ τα Χριστούγεννα, να έχεις πάρει 5000 θερμίδες, μετά να μπουκώνεσαι από πάνω με 5 κουραμπιέδες και 10 μελομακάρονα και στο τέλος να κατεβάζεις τρεις ρακές και πέντε ούζα.

Το διάβασα με φωνή παρουσιαστή στο "ο πιο αδύναμος κρίκος". 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...