Προς το περιεχόμενο

Forumvision #10 "New Horizons"


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/12/2021 στις 7:33 ΜΜ, mic2mic είπε

Αχ τί κρίμα που δεν παίζεις! Θα μου λείψουν πολύ τα μηδενικά σου! Τα έδινες με τόση αγάπη, τόση ευαισθησία... 

 

Στις 22/12/2021 στις 11:47 ΠΜ, MrsPeel είπε

Εμένα μου είχαν ξεφύγει και κάποια βαθμουλάκια στα κομμάτια σου! Εσύ σπάνια έπεφτες σε αυτό το λάθος! 😄

Λοιποοοοον, επειδή υπάρχει διασπορά ψευδών ειδήσεων και προς αποκατάσταση της αλήθειας θα αναφέρω ότι:

Στο 2ο παιχνίδι η MrsPeel είχε δώσει 32 βαθμούς, στον mic2mic και ο mic2mic 9 β. στην MrsPeel (χάλιααααα)

Στο 3ο παιχνίδι ο mic2mic είχε δώσει 68 β. στην MrsPeel και η MrsPeel 89 β. στον mic2mic (τους περισσότερους αμφότερα)

Στο 4ο παιχνίδι η MrsPeel είχε δώσει 88 β. στον mic2mic  και η MrsPeel 88 β. στον mic2mic (τους περισσότερους αμφότερα)

και στο 5ο παιχνίδι η MrsPeel είχε δώσει 24 β. στον mic2mic (ο mic2mic δεν ψήφιζε) 

:P :P :P :P :D :D :D :D 

Έκτοτε δεν ξανάπαιξαν μαζί..... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακριβώς. Η διασπορά αυτή των βαθμών δείχνει πασιφανώς τις εγγενώς διαμορφούμενες καταστάσεις και συνθήκες αναφορικά με την εκάστοτε και κατά περίπτωση αναπτυσσόμενη, εξελισσόμενη και εν γένει μεταβαλλόμενη δυναμική των αμφοτερόπλευρων αλληλεπιδράσεων, σχέσεων και ανταλλαγών στα πλαίσια πάντα των διαφαινόμενων διαπροσωπικών και ενίοτε αυτοπροσδιοριζόμενων χαρακτηριστικών αίτινα εν πολλοίς συνέβαλαν στην ούτως ειπείν ανεξίτηλη εγχάραξη των συγκεκριμένων βαθμολογιών στην συλλογική συνειδητότητα του ροός της σύγχρονης ιστορίας.

Αυτό ακριβώς που είπα και στην αρχή, δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους, μακάρι ο Αη-Βασίλης να σας φέρει δώρο καινούρια αυτιά!

Και για όσους δεν έχουν στείλει ακόμα βαθμολογία, δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ακούσετε τον γύρο το βράδυ με την μαγειρίτσα σας ή αύριο σουβλίζοντας το αρνάκι σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #3 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Lights On - We Live Underground 90510#81265107121212
2 Bruce Soord - The Solitary Path Of A Convicted Man 7812#7232681212383
3 Hindi Zahra - Beautiful Tango 75661037108782#62
4 Quantic & Flowering Inferno - Cumbia Sobre El Mar 73#2478121021016110
5 Nguyễn Toàn - Hững Hờ 65103111041212#5025
6 Josephine Foster - I'm A Dreamer 5875121001465#170
7 Modern English - I Melt With You 56273#1703087108
8 Nakhane Toure - Fog 554456537#66234
9 Abdullah Ibrahim - Ishmael 508081245#0310000
10 Mitski - Washing Machine Heart 4908046804435#7
11 Y'akoto - Forget 44312000#20741051
12 Pentatonic - Hallelujan 350160#03520846
13 Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει 261025201101040#


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #3:
FER: Συμπαθητικός γύρος. Κάποια κομμάτια μάλιστα είναι μοναδικά. Από τα λίγα που έχουμε ακούσει γενικά. Η βαθμολογία εύκολη γιατί ήταν ξεκάθαρο ποια θα πάνε ψηλά, ποια σε μεσαίες θέσεις και ποια χαμηλά.

Lights On - We Live Underground :
DRH (10): Λίγο απο velvet underground, λίγο από stooges, λίγο από joy division και αρκετά από deus...και το κάνουν πολύ ωραία!
FER (8): Underground, ψυχεδελική ατμόσφαιρα σ΄ ένα δυναμικό κομμάτι που γούσταρα πολύ. Εδώ ο δόκτωρας.
OZO (7): Δυνατό και φασαριόζικο!
MIC (5): Για συνταξιοδοτημένους αιώνιους έφηβους.
NOM (1): Εύθυμο, ξεσηκωτικούλι. Εκεί που κάνει ζζββννν πολύ μου αρέσει.

Bruce Soord - The Solitary Path Of A Convicted Man :
OZO (12): Ενδιαφέρων τύπος. Θα τον ακολουθήσω στο μονοπάτι του.
NOM (8): Πολύ καλό
MIC (6): Φαντάζομαι τον καταδίκασαν για κατά συρροήν βαρεμάρα;
FER (2): Αντέχεται αλλά βαρετό μέχρι θανάτου. Ποιος παπάρας σκέφτηκε το ηλίθιο αυτό βίντεο;
DRH (#): Αυτός κρύβεται πίσω από τον αχλαδοκλέφτη που σας έβαλα σε προηγούμενο παιχνίδι. Εδώ κουνά την κεφάλα του αλά Thom Yorke σα να λέει ότι δεν το έκανε αυτός

Hindi Zahra - Beautiful Tango :
MIC (8): Άλλο ένα καλό αλλά πολυακουσμένο. Κι αυτό για 2-3 ήταν μια που έχουμε βαρεθεί να το ακούμε, αλλά ας όψονται τα χάλια του γύρου.
NOV (8): Εδώ και πολλά παιχνίδια το είχα στην λίστα αναμονής, μάλιστα σε τρεις διαφορετικές εκτελέσεις και δεν ήξερα ποια να διαλέξω. Ωραίο κομμάτι, είχε βάλει και ο Φρούλης ένα της Ζαχρά στο 8ο παιχνίδι που δεν μου άρεσε.
NOM (7): Το λατρεύω αλλά το έχω ακούσει χιλιάδες φορές.
DRH (6): Θυμίζει αρκετά μια ωραιότατη πρασινότατη οικολογική διασκευή σε ένα κομμάτι του Tom Waits που είχε μπει σε παλιότερο παιχνίδι.
FER (3): Καλούτσικο. Όχι κάτι ιδιαίτερο πάντως.
OZO (2): Ήθελε κάτι παραπάνω για να με ξεσηκώσει.

Quantic & Flowering Inferno - Cumbia Sobre El Mar :
MIC (10): Καλό αλλά το έχουμε ακούσει πιο πολλές φορές κι από τα σουξέ της Μόνικας Τσίμπλα. Κανονικά θα έπαιρνε 3-4 λόγω οικειότητας αλλά ο γύρος είναι τόσο χάλια που δεν μπορεί να πάει παρακάτω.
NOV (10): Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως, αν και πέρυσι είχε μπει σε μπόνους. Ωραίο κομμάτι πάντως, καλώς το έβαλε ο συμπαίκτης για να το ακούσουν και τα άλλα παιδιά
FER (7): "λα λα λα λα", "λα λα λα λα" Ευχάριστο. Έτσι, έτσι, και μια νότα αισιοδοξίας! Κάπου ψηλά σε μια βεράντα κάποιου διασκεδαστοκοπείου σε κάποια λατινική χώρα, κάτω η θάλασσα, έχει αρχίσει να ψιλονυχτώνει κι ανάβουν σιγά - σιγά οι λάμπες που κρέμονται από το καλώδιο που τις συνδέει γύρω-γύρω κι εμείς αντί για το λαχανόκηπο (βλέπε λεμονόκηπο) έχουμε δώσει ραντεβού εκεί για χορό. Φτιάξτε την εικόνα. https://www.youtube.com/watch?v=fF7VPXDJp4k
NOM (2): 'Εχω ακούσει πάλι Quantic και μου άρεσε πολύ. Πράπει να τον ψάξω...Αυτοί οι λάτιν ρυθμοί βέβαια, δεν μου λένε και πολλά...
OZO (1): Ταξιδιάρικο!

Nguyễn Toàn - Hững Hờ :
MIC (12): Όταν βλέπω περίεργους τόνους και παραμορφωμένα γράμματα προδιατίθεμαι θετικά, και αυτό εδώ έχει πολλά τέτοια καραγκιοζιλίκια. Χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ελλείψει ανταγωνισμού παίρνει το 12άρι.
NOM (12): Βιετναμέζικο τραγούδι με εμφανείς επιρροές από τη Δύση. Με μάγεψε! Για να γνωρίσω μουσικές σαν κι αυτή, παίζω σ' αυτό το υπέροχο παιχνίδι.
OZO (5): Δεν κατάλαβα και πολλά... Πρέπει να αγάπησε πολύ!
FER (1): Ενοχλητικό. Κακό, δυσαρμονικό, εμετική φωνή. Σόρρι φίλη/ε.
NOV (#): Αμάν βαριά φιλοσοφία, ας πούμε κάτι πιο απλό, καλές οι ΗΠΑ κι η Ρωσία, μα έχω το δράμα μου κι εγώ... αλλά στα Βιετναμέζικα. Και ο Nguyễn (όπως και η Josephine) για ένα όνειρο μας λέει... μόνο που εδώ έγινε καπνός

Josephine Foster - I'm A Dreamer :
FER (10): Ωραίο, ιδιαίτερη φωνή και ατμόσφαιρα. Η φυσαρμόνικα "τα σπάει".
NOM (6): 'Ομορφο τραγούδι, με νοσταλγικό χαρακτήρα. Γλυκύτατη η ερμηνεία της Josephine Foster.
NOV (5): Ποιο ελπιδοφόρο το όνειρο της Ζοζεφίν από του Βιετναμέζου, αλλά όλο για ένα όνειρο μας ελεγε πολύ αόριστα όμως Μ' άρεσε η φυσαρμόνικα... α! και το πιανάκι καλό ήταν
MIC (4): Φυσικά και είσαι dreamer, αφού κοιμάσαι όρθια.
OZO (#): Δικό μου! Κομματάρα σας έβαλα πάλι!:)

Modern English - I Melt With You :
OZO (8): Ξεσηκωτικό!
DRH (7): Κι αυτό άνετα θα μπορούσε να το πάρει το 12άρι. Ως το πιο χιτάκι, ας μπει στην τελευταία θέση της τετράδας.
NOM (3): Μου θυμίζει πολλά άλλα. Άσε που έχει πέσει και σε μεγάλο ανταγωνισμό!
MIC (0): Κι άλλο ψιλο-punk/ψιλο-new wave στον γύρο. Μια που το είδος είναι πιο πεθαμένο κι απ'το ΕΣΥ, καλό μόνο για νεκρόφιλους.
FER (#): Από μένα αυτό το πανκ κομμάτι που το γουστάρω πολύ. Ελπίζω να αρέσει και σε σας.

Nakhane Toure - Fog :
MIC (7): Ωραία ξεκινάει, με ένα απαλό, υπνωτικό beat. Μετά φαίνεται ότι τον παίρνει ο ύπνος. Προφανώς θα ολοκληρώσει το κομμάτι όταν ξυπνήσει.
FER (6): Ξεκινάει γλυκά και συνεχίζει έτσι με μια περίεργη αλλά ωραία ατμόσφαιρα. Όμορφο πολύ.
NOV (6): Μου άρεσε...
OZO (6): Ωραίος συνδυασμός μουσικής και φωνής.
NOM (#): Το δικό μου τραγούδι. Μουσική από τη Νότια Αφρική. Τί άλλο θέλετε βρε; Νταξ, είναι λίγο κλάψα αλλά και συμπαθητικούλι.

Abdullah Ibrahim - Ishmael :
FER (12): Μουσικό χάσιμο... Στο μουσικό πανεπιστήμιο που φοιτώ, κάνω μια μουσική διατριβή σε ένα μάθημα ενός καθηγητή μου, του mic. Νομίζω θα μπορούσα να συμπεριλάβω σε αυτήν, αυτό το κομμάτι. Όσο το άκουγα, τόσο το βαγόνι στο οποίο είχα ανέβει εισχωρούσε σε βαθύτερα μουσικά μονοπάτια και συνέχιζε να χάνεται...
OZO (10): Τρομπέτες σαξόφωνο ήταν αυτό στην αρχή; Πάντως με άρεσε.
GES (5): Το άκουσα όλο. Ωραίο, αλλά θα μπορούσε να ήταν το μισό. Να δούμε τι θα του βάλω.
NOV (3): Γενικά, μετά από τόσα παιχνίδια είναι πολύ δύσκολο να μαντέψεις ποιος έχει βάλει ποιο κομμάτι, αλλά αυτό είναι ΜΙΚ από εδώ μέχρι το Κέιπ Τάουν. Εκεί που ήταν σκέτο μουσική ήταν πιο ενδιαφέρον το κομμάτι, στα φωνητικά κάπου έπασχε... Δεν του είπε κανείς του Ιμπραήμ ότι τα πολλά λόγια είναι φτώχια;
DRH (0): Tears and Laughter; Εγώ μόνο χασμουρητό άκουσα
NOM (0): Θα αποτολμήσω να το ακούσω ολόκληρο. Τις συνέπειες δεν τις γνωρίζω εκ των προτέρων...Εκείνος που αγκομαχάει τρώει ξύλο ή απλά ακούει το τραγούδι;

Mitski - Washing Machine Heart :
DRH (8): Έτσι! Καθαριότητα! Κι αυτό έπαιζε για το 12
FER (4): Τελικά ωραίο τραγούδι. Όσο το άκουγα μού άρεσε.
NOM (4): Αρκετά καλό
OZO (3): Ωραίο πλυντήριο!
MIC (0): Η παλιά και δοκιμασμένη συνταγή του να πετάς ένα μπιτ στα μούτρα του ακροατή προσπαθώντας να κρύψεις την παντελή έλλειψη μελωδίας.

Y'akoto - Forget :
DRH (12): Αυτός ο γύρος είχε 4-5 κομμάτια που θα μπορούσαν άνετα να έχουν το 12άρι μου σε άλλους γύρους.
NOV (7): Πολύ καλό
OZO (4): Ωραια εκτέλεση! Έτσι θα ήθελα να πάω.
MIC (2): Ταιριαστός τίτλος. 5 φορές το άκουσα και ακόμα δεν το θυμάμαι.
FER (0): Λυπάμαι αλλά δεν! Πόσο αδιάφορο! Σόρρι.
NOM (0): Πολύ κλαψιάρικη φωνή, φτωχή και πολύ συνηθισμένη μελωδία.

Pentatonic - Hallelujan :
NOM (5): Γενικά, δεν τα πάω καλά με τις διασκευές αλλά αυτή είναι πολύ καλή.
MIC (3): Πιο ωραία το λέει ο Jeff Buckley. Αυτοί εδώ μπορεί να πάρουν ακόμα και την τραγουδάρα μου και να την κάνουν σα να την λέει ο Πάριος.
NOV (2): Το πολύ το αλελούια το βαριέται και ο Θεός... ή περίπου έτσι. Οι Pentatonix λέει, είναι ένα αμερικανικό συγκρότημα a cappella από το Άρλινγκτον του Τέξας... καλή σαν ιδέα, δεν θα έλεγα το ίδιο σαν αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη περίπτωση
DRH (1): Με τους Pentatonix (όχι Pentatonic) ας μείνουμε στα medley, τα evolution κτλ που έχουν πλάκα και το κάνουν καλά. Όταν πιάνουν Cohen, Sound of silence κτλ δεν το έχουν καθόλου (να το πω ευγενικά)
FER (0): Σοβαρά τώρα; Φταίω τώρα εγώ που αυτόματα το συγκρίνω με την τρομερή ερμηνεία του Κοέν; Τσουτσέκια κι ενορχήστρωση ποπ. Ήμαρτον!!! Σόρρι κιόλα.
OZO (0): Αλληλούια!

Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει :
NOM (10): Απορώ πώς δεν γνώριζα αυτό το συγκλονιστικό τραγούδι. Το έψαξα όμως και βρήκα πως η Σωτηρία Μπέλλου το είχε πρωτοτραγουδήσει. Εκπληκτική σίγουρα η ερμηνεία της αλλά η Φριτζήλα με έσφαξε στην ψυχή, μ' έκανε να δακρύσω. Για μένα, είναι πολύ σημαντικό θέμα η ερμηνεία και τα συναισθήματα που μπορεί να σου δημιουργήσει.
FER (5): Ωραίο κομμάτι.
MIC (1): Πω πω γκρίνια. Και αθώα να είσαι, με τέτοια φωνή που τρυπάει τ'αφτιά θα τα φας τα ισόβια. Πάρτε την.
NOV (1): Σας τό 'πα; δεν τα πολύ γουστάρω τα δικαστήρια
DRH (0): Αυτοί οι στίχοι στο "έντεχνο"!!! Πολύ γέλιο!!!
OZO (0): Την καταδίκασα!



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Y'akoto - Forget (12): Αυτός ο γύρος είχε 4-5 κομμάτια που θα μπορούσαν άνετα να έχουν το 12άρι μου σε άλλους γύρους.
Lights On - We Live Underground (10): Λίγο απο velvet underground, λίγο από stooges, λίγο από joy division και αρκετά από deus...και το κάνουν πολύ ωραία!
Mitski - Washing Machine Heart (8): Έτσι! Καθαριότητα! Κι αυτό έπαιζε για το 12
Modern English - I Melt With You (7): Κι αυτό άνετα θα μπορούσε να το πάρει το 12άρι. Ως το πιο χιτάκι, ας μπει στην τελευταία θέση της τετράδας.
Hindi Zahra - Beautiful Tango (6): Θυμίζει αρκετά μια ωραιότατη πρασινότατη οικολογική διασκευή σε ένα κομμάτι του Tom Waits που είχε μπει σε παλιότερο παιχνίδι.
Pentatonic - Hallelujan (1): Με τους Pentatonix (όχι Pentatonic) ας μείνουμε στα medley, τα evolution κτλ που έχουν πλάκα και το κάνουν καλά. Όταν πιάνουν Cohen, Sound of silence κτλ δεν το έχουν καθόλου (να το πω ευγενικά)
Abdullah Ibrahim - Ishmael (0): Tears and Laughter; Εγώ μόνο χασμουρητό άκουσα
Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει (0): Αυτοί οι στίχοι στο "έντεχνο"!!! Πολύ γέλιο!!!
Bruce Soord - The Solitary Path Of A Convicted Man (#): Αυτός κρύβεται πίσω από τον αχλαδοκλέφτη που σας έβαλα σε προηγούμενο παιχνίδι. Εδώ κουνά την κεφάλα του αλά Thom Yorke σα να λέει ότι δεν το έκανε αυτός

FER:
Abdullah Ibrahim - Ishmael (12): Μουσικό χάσιμο... Στο μουσικό πανεπιστήμιο που φοιτώ, κάνω μια μουσική διατριβή σε ένα μάθημα ενός καθηγητή μου, του mic. Νομίζω θα μπορούσα να συμπεριλάβω σε αυτήν, αυτό το κομμάτι. Όσο το άκουγα, τόσο το βαγόνι στο οποίο είχα ανέβει εισχωρούσε σε βαθύτερα μουσικά μονοπάτια και συνέχιζε να χάνεται...
Josephine Foster - I'm A Dreamer (10): Ωραίο, ιδιαίτερη φωνή και ατμόσφαιρα. Η φυσαρμόνικα "τα σπάει".
Lights On - We Live Underground (8): Underground, ψυχεδελική ατμόσφαιρα σ΄ ένα δυναμικό κομμάτι που γούσταρα πολύ. Εδώ ο δόκτωρας.
Quantic & Flowering Inferno - Cumbia Sobre El Mar (7): "λα λα λα λα", "λα λα λα λα" Ευχάριστο. Έτσι, έτσι, και μια νότα αισιοδοξίας! Κάπου ψηλά σε μια βεράντα κάποιου διασκεδαστοκοπείου σε κάποια λατινική χώρα, κάτω η θάλασσα, έχει αρχίσει να ψιλονυχτώνει κι ανάβουν σιγά - σιγά οι λάμπες που κρέμονται από το καλώδιο που τις συνδέει γύρω-γύρω κι εμείς αντί για το λαχανόκηπο (βλέπε λεμονόκηπο) έχουμε δώσει ραντεβού εκεί για χορό. Φτιάξτε την εικόνα. https://www.youtube.com/watch?v=fF7VPXDJp4k
Nakhane Toure - Fog (6): Ξεκινάει γλυκά και συνεχίζει έτσι με μια περίεργη αλλά ωραία ατμόσφαιρα. Όμορφο πολύ.
Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει (5): Ωραίο κομμάτι.
Mitski - Washing Machine Heart (4): Τελικά ωραίο τραγούδι. Όσο το άκουγα μού άρεσε.
Hindi Zahra - Beautiful Tango (3): Καλούτσικο. Όχι κάτι ιδιαίτερο πάντως.
Bruce Soord - The Solitary Path Of A Convicted Man (2): Αντέχεται αλλά βαρετό μέχρι θανάτου. Ποιος παπάρας σκέφτηκε το ηλίθιο αυτό βίντεο;
Nguyễn Toàn - Hững Hờ (1): Ενοχλητικό. Κακό, δυσαρμονικό, εμετική φωνή. Σόρρι φίλη/ε.
Y'akoto - Forget (0): Λυπάμαι αλλά δεν! Πόσο αδιάφορο! Σόρρι.
Pentatonic - Hallelujan (0): Σοβαρά τώρα; Φταίω τώρα εγώ που αυτόματα το συγκρίνω με την τρομερή ερμηνεία του Κοέν; Τσουτσέκια κι ενορχήστρωση ποπ. Ήμαρτον!!! Σόρρι κιόλα.
Modern English - I Melt With You (#): Από μένα αυτό το πανκ κομμάτι που το γουστάρω πολύ. Ελπίζω να αρέσει και σε σας.

GES:
Abdullah Ibrahim - Ishmael (5): Το άκουσα όλο. Ωραίο, αλλά θα μπορούσε να ήταν το μισό. Να δούμε τι θα του βάλω.

MIC:
Nguyễn Toàn - Hững Hờ (12): Όταν βλέπω περίεργους τόνους και παραμορφωμένα γράμματα προδιατίθεμαι θετικά, και αυτό εδώ έχει πολλά τέτοια καραγκιοζιλίκια. Χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ελλείψει ανταγωνισμού παίρνει το 12άρι.
Quantic & Flowering Inferno - Cumbia Sobre El Mar (10): Καλό αλλά το έχουμε ακούσει πιο πολλές φορές κι από τα σουξέ της Μόνικας Τσίμπλα. Κανονικά θα έπαιρνε 3-4 λόγω οικειότητας αλλά ο γύρος είναι τόσο χάλια που δεν μπορεί να πάει παρακάτω.
Hindi Zahra - Beautiful Tango (8): Άλλο ένα καλό αλλά πολυακουσμένο. Κι αυτό για 2-3 ήταν μια που έχουμε βαρεθεί να το ακούμε, αλλά ας όψονται τα χάλια του γύρου.
Nakhane Toure - Fog (7): Ωραία ξεκινάει, με ένα απαλό, υπνωτικό beat. Μετά φαίνεται ότι τον παίρνει ο ύπνος. Προφανώς θα ολοκληρώσει το κομμάτι όταν ξυπνήσει.
Bruce Soord - The Solitary Path Of A Convicted Man (6): Φαντάζομαι τον καταδίκασαν για κατά συρροήν βαρεμάρα;
Lights On - We Live Underground (5): Για συνταξιοδοτημένους αιώνιους έφηβους.
Josephine Foster - I'm A Dreamer (4): Φυσικά και είσαι dreamer, αφού κοιμάσαι όρθια.
Pentatonic - Hallelujan (3): Πιο ωραία το λέει ο Jeff Buckley. Αυτοί εδώ μπορεί να πάρουν ακόμα και την τραγουδάρα μου και να την κάνουν σα να την λέει ο Πάριος.
Y'akoto - Forget (2): Ταιριαστός τίτλος. 5 φορές το άκουσα και ακόμα δεν το θυμάμαι.
Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει (1): Πω πω γκρίνια. Και αθώα να είσαι, με τέτοια φωνή που τρυπάει τ'αφτιά θα τα φας τα ισόβια. Πάρτε την.
Modern English - I Melt With You (0): Κι άλλο ψιλο-punk/ψιλο-new wave στον γύρο. Μια που το είδος είναι πιο πεθαμένο κι απ'το ΕΣΥ, καλό μόνο για νεκρόφιλους.
Mitski - Washing Machine Heart (0): Η παλιά και δοκιμασμένη συνταγή του να πετάς ένα μπιτ στα μούτρα του ακροατή προσπαθώντας να κρύψεις την παντελή έλλειψη μελωδίας.

NOM:
Nguyễn Toàn - Hững Hờ (12): Βιετναμέζικο τραγούδι με εμφανείς επιρροές από τη Δύση. Με μάγεψε! Για να γνωρίσω μουσικές σαν κι αυτή, παίζω σ' αυτό το υπέροχο παιχνίδι.
Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει (10): Απορώ πώς δεν γνώριζα αυτό το συγκλονιστικό τραγούδι. Το έψαξα όμως και βρήκα πως η Σωτηρία Μπέλλου το είχε πρωτοτραγουδήσει. Εκπληκτική σίγουρα η ερμηνεία της αλλά η Φριτζήλα με έσφαξε στην ψυχή, μ' έκανε να δακρύσω. Για μένα, είναι πολύ σημαντικό θέμα η ερμηνεία και τα συναισθήματα που μπορεί να σου δημιουργήσει.
Bruce Soord - The Solitary Path Of A Convicted Man (8): Πολύ καλό
Hindi Zahra - Beautiful Tango (7): Το λατρεύω αλλά το έχω ακούσει χιλιάδες φορές.
Josephine Foster - I'm A Dreamer (6): 'Ομορφο τραγούδι, με νοσταλγικό χαρακτήρα. Γλυκύτατη η ερμηνεία της Josephine Foster.
Pentatonic - Hallelujan (5): Γενικά, δεν τα πάω καλά με τις διασκευές αλλά αυτή είναι πολύ καλή.
Mitski - Washing Machine Heart (4): Αρκετά καλό
Modern English - I Melt With You (3): Μου θυμίζει πολλά άλλα. Άσε που έχει πέσει και σε μεγάλο ανταγωνισμό!
Quantic & Flowering Inferno - Cumbia Sobre El Mar (2): 'Εχω ακούσει πάλι Quantic και μου άρεσε πολύ. Πράπει να τον ψάξω...Αυτοί οι λάτιν ρυθμοί βέβαια, δεν μου λένε και πολλά...
Lights On - We Live Underground (1): Εύθυμο, ξεσηκωτικούλι. Εκεί που κάνει ζζββννν πολύ μου αρέσει.
Abdullah Ibrahim - Ishmael (0): Θα αποτολμήσω να το ακούσω ολόκληρο. Τις συνέπειες δεν τις γνωρίζω εκ των προτέρων...Εκείνος που αγκομαχάει τρώει ξύλο ή απλά ακούει το τραγούδι;
Y'akoto - Forget (0): Πολύ κλαψιάρικη φωνή, φτωχή και πολύ συνηθισμένη μελωδία.
Nakhane Toure - Fog (#): Το δικό μου τραγούδι. Μουσική από τη Νότια Αφρική. Τί άλλο θέλετε βρε; Νταξ, είναι λίγο κλάψα αλλά και συμπαθητικούλι.

NOV:
Quantic & Flowering Inferno - Cumbia Sobre El Mar (10): Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως, αν και πέρυσι είχε μπει σε μπόνους. Ωραίο κομμάτι πάντως, καλώς το έβαλε ο συμπαίκτης για να το ακούσουν και τα άλλα παιδιά
Hindi Zahra - Beautiful Tango (8): Εδώ και πολλά παιχνίδια το είχα στην λίστα αναμονής, μάλιστα σε τρεις διαφορετικές εκτελέσεις και δεν ήξερα ποια να διαλέξω. Ωραίο κομμάτι, είχε βάλει και ο Φρούλης ένα της Ζαχρά στο 8ο παιχνίδι που δεν μου άρεσε.
Y'akoto - Forget (7): Πολύ καλό
Nakhane Toure - Fog (6): Μου άρεσε...
Josephine Foster - I'm A Dreamer (5): Ποιο ελπιδοφόρο το όνειρο της Ζοζεφίν από του Βιετναμέζου, αλλά όλο για ένα όνειρο μας ελεγε πολύ αόριστα όμως Μ' άρεσε η φυσαρμόνικα... α! και το πιανάκι καλό ήταν
Abdullah Ibrahim - Ishmael (3): Γενικά, μετά από τόσα παιχνίδια είναι πολύ δύσκολο να μαντέψεις ποιος έχει βάλει ποιο κομμάτι, αλλά αυτό είναι ΜΙΚ από εδώ μέχρι το Κέιπ Τάουν. Εκεί που ήταν σκέτο μουσική ήταν πιο ενδιαφέρον το κομμάτι, στα φωνητικά κάπου έπασχε... Δεν του είπε κανείς του Ιμπραήμ ότι τα πολλά λόγια είναι φτώχια;
Pentatonic - Hallelujan (2): Το πολύ το αλελούια το βαριέται και ο Θεός... ή περίπου έτσι. Οι Pentatonix λέει, είναι ένα αμερικανικό συγκρότημα a cappella από το Άρλινγκτον του Τέξας... καλή σαν ιδέα, δεν θα έλεγα το ίδιο σαν αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη περίπτωση
Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει (1): Σας τό 'πα; δεν τα πολύ γουστάρω τα δικαστήρια
Nguyễn Toàn - Hững Hờ (#): Αμάν βαριά φιλοσοφία, ας πούμε κάτι πιο απλό, καλές οι ΗΠΑ κι η Ρωσία, μα έχω το δράμα μου κι εγώ... αλλά στα Βιετναμέζικα. Και ο Nguyễn (όπως και η Josephine) για ένα όνειρο μας λέει... μόνο που εδώ έγινε καπνός

OZO:
Bruce Soord - The Solitary Path Of A Convicted Man (12): Ενδιαφέρων τύπος. Θα τον ακολουθήσω στο μονοπάτι του.
Abdullah Ibrahim - Ishmael (10): Τρομπέτες σαξόφωνο ήταν αυτό στην αρχή; Πάντως με άρεσε.
Modern English - I Melt With You (8): Ξεσηκωτικό!
Lights On - We Live Underground (7): Δυνατό και φασαριόζικο!
Nakhane Toure - Fog (6): Ωραίος συνδυασμός μουσικής και φωνής.
Nguyễn Toàn - Hững Hờ (5): Δεν κατάλαβα και πολλά... Πρέπει να αγάπησε πολύ!
Y'akoto - Forget (4): Ωραια εκτέλεση! Έτσι θα ήθελα να πάω.
Mitski - Washing Machine Heart (3): Ωραίο πλυντήριο!
Hindi Zahra - Beautiful Tango (2): Ήθελε κάτι παραπάνω για να με ξεσηκώσει.
Quantic & Flowering Inferno - Cumbia Sobre El Mar (1): Ταξιδιάρικο!
Pentatonic - Hallelujan (0): Αλληλούια!
Μάρθα Φριντζήλα - Θα Με Δικάσει (0): Την καταδίκασα!
Josephine Foster - I'm A Dreamer (#): Δικό μου! Κομματάρα σας έβαλα πάλι!:)



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1DRH249809178
2 1EMM219676290
3-1NOM210678855
4CIN201646473
5 4PAV182446375
6-1OZO175665158
7 2NOV172565165
8FER166664456
9-2GES159674844
10-4SIL142496726
= 1MIC142454750
12RIO135424449
13GAB110413435


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην σκοτώνεστε ρε παιδιά για να σχολιάσετε, ένας-ένας :P   Βλέπουμε εδώ ότι μετά τον ΜΙΚ και εμένα τρίτη σε ποσταρίσματα είναι η Mrs. Hyde, το νέο αίμα... :cool: 

Άντε κινηθήτε βρε παλιοκαραβάνες 

Στο θέμα μας τώρα, συγχαρητήρια στον EMM και τον DRH για τις δύο πρώτες θέσεις και στον γύρο και στην συγκεντρωτική βαθμολογία, οι οποίοι μάλιστα είναι από τους παλαιότερους παίχτες στο παιχνίδι, και μαζί με FER και ΟΖΟ δεν έχουν απουσιάσει από κανένα γύρο και κανένα παιχνίδι. 

(DRH και FER είναι οι μόνοι που δεν έχουν χάσει ούτε μπόνους)

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 1:01 ΠΜ, mic2mic είπε

FER (12): Μουσικό χάσιμο... Στο μουσικό πανεπιστήμιο που φοιτώ, κάνω μια μουσική διατριβή σε ένα μάθημα ενός καθηγητή μου, του mic. Νομίζω θα μπορούσα να συμπεριλάβω σε αυτήν, αυτό το κομμάτι.

Εύγε, νέε μου. Αρίστευσες. Όπως βλέπεις το μάθημα είναι δύσκολο και δεν το περνάνε πολλοί. Μερικοί είναι τόσο ντουβάρια που 8 χρόνια τώρα δεν έχουν πάρει ούτε τη βάση.

8 ώρες πριν, NovaLacertae είπε

συγχαρητήρια στον EMM και τον DRH για τις δύο πρώτες θέσεις και στον γύρο και στην συγκεντρωτική βαθμολογία, οι οποίοι μάλιστα είναι από τους παλαιότερους παίχτες στο παιχνίδι

Οι λύκοι κι αν εγέρασαν κι άσπρισε το μαλλί τους, μήτε τ'αυτιά τους άλλαξαν μήτε τη μουσική τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε καθηγητά mic2mic είναι πολύ ωραία τα μαθήματα που μας παραδίδεται! Τόσο πολύ μαγεύομαι και αφοσιώνομαι να φανταστείτε, που στο τελευταίο τραγούδι σας έκλεισα για λίγο τα μάτια μου και χάθηκα σε έναν άλλο ονειρικό κόσμο !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Siloufkien είπε

Κύριε καθηγητά mic2mic είναι πολύ ωραία τα μαθήματα που μας παραδίδεται! Τόσο πολύ μαγεύομαι και αφοσιώνομαι να φανταστείτε, που στο τελευταίο τραγούδι σας έκλεισα για λίγο τα μάτια μου και χάθηκα σε έναν άλλο ονειρικό κόσμο !! 

Να υποθέσω πως επενέβει ο δαίμων του πληκτρολογίου....  :cool:

Κρίνοντας από την βαθμολογία σου μάλλον τα αυτιά σου έκλεισες  :lol:

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NovaLacertae είπε

Να υποθέσω πως επενέβει ο δαίμων του πληκτρολογίου....  :cool:

Κρίνοντας από την βαθμολογία σου μάλλον τα αυτιά σου έκλεισες  :lol:

Κοινώς με πήρε ο ύπνος 😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2022 στις 3:25 ΜΜ, Siloufkien είπε

Κύριε καθηγητά mic2mic είναι πολύ ωραία τα μαθήματα που μας παραδίδεται! Τόσο πολύ μαγεύομαι και αφοσιώνομαι να φανταστείτε, που στο τελευταίο τραγούδι σας έκλεισα για λίγο τα μάτια μου και χάθηκα σε έναν άλλο ονειρικό κόσμο !! 

Κοιμόσουν στο μάθημα Γιαδικιάρογλου; Αύριο με τον κηδεμόνα σου! 

Αλλά τί λέω... κι ο κηδεμόνας σου τα ίδια και χειρότερα είναι... άμα πάρετε ποτέ πτυχίο σ'αυτήν την οικογένεια εγώ να γίνω Φριντζήλα και να τρομάζω τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 9:26 ΠΜ, mic2mic είπε

Κοιμόσουν στο μάθημα Γιαδικιάρογλου; Αύριο με τον κηδεμόνα σου! 

Αλλά τί λέω... κι ο κηδεμόνας σου τα ίδια και χειρότερα είναι... άμα πάρετε ποτέ πτυχίο σ'αυτήν την οικογένεια εγώ να γίνω Φριντζήλα και να τρομάζω τον κόσμο.

Κύριε καθηγητά, μη μου τον ύπνον τάραττε!😴🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 2:01 ΠΜ, mic2mic είπε

Δεν άκουσα τον γύρο ολόκληρο, μόνο ένα κομμάτι που μου κίνησε το ενδιαφέρον και μάλλον το έβαλε η αγαπητή συν-μανούλα η Siloufkien. Και αναρωτιέμαι, φιλενάδα, πώς μπορείς σε αυτό το παιχνίδι χωρίς εμένα να σου δίνω βαθμούς, μιας και τα ακούσματά μας ήταν πάντα κοντινά!  😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...