Προς το περιεχόμενο

Forumvision #10 "New Horizons"


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Χμ. Αυτός ο γύρος ήτο πολύ απολαυστικός φαίνεται, για να 'χει χαθεί ο κος καθηγητής. 🧐

 

Βεβαιότατα. Απολαυστικός σαν μεταφυσική συζήτηση με Ταλιμπάν, σαν ηλιοθεραπεία σε χωματερή και σαν πολυοργανική ανεπάρκεια.

Επεξ/σία από mic2mic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, mic2mic είπε

 

Βεβαιότατα. Απολαυστικός σαν μεταφυσική συζήτηση με Ταλιμπάν, σαν ηλιοθεραπεία σε χωματερή και σαν πολυοργανική ανεπάρκεια.

Να, αυτά μου λείψανε. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #4 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Pearl Jam - Immortality 10710121210654101010810#
2 Sacra - Apocalyptica 661246#01124406512
3 Gaby Moreno - La Malaguena 64#5118681260368
3 Greg Murray - The Gathering 644#884235880122
5 Bishop Briggs - River 62867010#110121241
6 Hassak - Аманат 613021257#8265110
7 Savia Andina - Flor De Un Dia 597137086#121707
8 Tokyo Groove Jyoshi - Funk No.1 55081027010632#70
9 Tash Sultana - Jungle 545303112025#1085
10 Americanta - Flying Eagle 506005121053#5004
11 Calum Scott - Are The Reason 422246#07707430
12 Steve Lacy - Dark Red 36110542420131#3
13 Street - What A Strange Town 3407#0330074226


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #4:
DRH: Από τους χειρότερους γύρους ever. Καλή χρονιά να έχουμε :)
FER: Όχι καλός γύρος. Λίγα τα κομμάτια που ήταν πραγματικά καλά. Αρκετά ήταν μέτρια κι όλα τα υπόλοιπα και να μην τα άκουγα δε θα έχανα και τίποτα.
MIC: Με κουράσατε απίστευτα σ'αυτόν τον γύρο. Τα τραγούδια που βάλατε είναι τόσο απογοητευτικά όσο και οι ιατρικές υπηρεσίες που παρέχει μεγαλογιατρός σε φτωχό ετοιμοθάνατο γέρο.
NOV: Συμπαθητικός ο γύρος με μεγάλη ποικιλία, τομάτα, κρεμμύδι, πατάτες, τζατζίκι κλπ... βέβαια εμένα δεν μου αρέσουν όλα αυτά, αρκούμε με τομάτα και πατάτα...

Pearl Jam - Immortality :
DRH (12): Για ένα-δυό κομμάτια είναι μια χαρά οι Pearl Jam (μερικά είναι πολύ ωραία), τρίτο συνεχόμενο δεν άντεξα ποτέ να ακούσω. Δε θα περίμενα να τους βάλω 12άρι, δε θα περίμενα όμως και τόσο σαβουρογύρο
FER (10): Πολύ ωραίο κομμάτι. Ωραία μελωδία και ωραία φωνή.
NOM (10): Μου αρέσουν πολύ και το τραγούδι είναι φανταστικό!
MIC (4): Μπαγιάτικο σαν παππούς με δερμάτινα, μούσια και Harley.

Sacra - Apocalyptica :
MIC (12): Ορίστε πού καταντήσαμε σ'αυτόν τον γύρο, να παίρνουν 12άρι οι Apocalyptica. Τί άλλο μου επιφυλάσσει η μαύρη μου η μοίρα;
SIL (12): Είναι αγαπημένοι μου, τους λατρεύω!!!
DRH (4): Sacra - Apocalyptica. Βρήκαμε κάτι στο youtube και το πετάμε, ούτε καν ότι είναι Apocalyptica - Sacra. Ότι και να'ναι, χάλι είναι. Θα πάρει βαθμούς όμως με τα πιο χάλια από κάτω
NOM (4): Εξαίσιο!
NOV (4): Τελικά έχουν πέραση οι μουσικές σε αποθήκες...
GES (1): Προτιμώ τα πιο δυνατά τους
FER (#): Το άκουσα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ. Δεν γνώριζα ούτε το συγκρότημα. Ελπίζω να το γουστάρετε κι εσείς.

Gaby Moreno - La Malaguena :
NOM (12): Τί φωνή! Τί ερμηνεία! Τί τέχνη! Με έφτιαξε ρε φίλε! Ακόμα κι ο Νταλάρας θα υποκλίνεται σ' αυτή την καλλιτέχνιδα.
MIC (8): Έχετε ξεμείνει από τραγούδια μου φαίνεται. Συμπαθητική η κυριούλα αλλά πιο πρωτότυπο θα ήταν να τραγουδούσε τα κάλαντα.
SIL (8): Το τραγούδι νομίζω πως το ξέρω. Η φωνή και η ερμηνεία της είναι εκπληκτική! Ήταν ένα ωραίο ξεκίνημα για έναν γύρο που μου άρεσε στο σύνολό του.
GES (6): Παρόλο που μου αρέσει πολύ η εκτέλεση των Chingon από το Kill Bill, με τράβηξε κ αυτή. Είναι το τραγούδι τέτοιο προφανώς.
DRH (5): Τη χάζεψα λίγο σε άλλα κομμάτια της και έχει ένα ενδιαφέρον. Αυτό δε με άρεσε.
FER (1): Αυτό πιασάρικο ε; Να δεις που κάποια στιγμή θα το πει ο Carlos Rivera, το Trio Calaveras, το Trío Tariácuri, ο Chingon, ακόμη κι ο Αντόνιο Μπαντέρας μπορεί να το παίξει στην κιθάρα. Επίσης να το πούνε ο κυρ Τάκης, ο μπάρμπα Μήτσος, η Τούλα, η Κούλα, η Σούλα, η Μούλα και όλοι οι παλιοί τους γκόμενοι.... Θα γίνει μεγάλη φίρμα το κομμάτι.

Greg Murray - The Gathering :
FER (8): Όμορφο. Έχει τον τρόπο του. Ωραία φωνή κι εδώ.
NOM (5): Ευχάριστο, σαν δροσερή καλοκαιρινή αύρα.
MIC (3): Μας τά'πανε άλλα παιδάκια. Και καλύτερα.
SIL (2): Ευχάριστο, συμπαθητικό αλλά θέλω να μείνουμε απλώς φίλοι!

Bishop Briggs - River :
DRH (6): Από αυτά που όταν παίζουν στο αυτοκίνητο αλλάζω σταθμό ή το κλείνω και μερικές φορές ακούω "άστο"
MIC (1): Άμα το επαναλάβει καμμιά 15αριά φορές ακόμα θα το εμπεδώσουμε.
NOM (1): Ωχ! Πάλι μία από τα ίδια.
SIL (1): Όχι ποτάμι, θάλασσα τα κανε.
FER (0): Όχι, όχι, όχι!
NOV (0): Μας πήρε το ποτάμι, μας πήρε ο ποταμός...

Hassak - Аманат :
FER (12): Χάσιμο στο χάσιμο, και φύγαμε για μια καθαρά μυσταγωγική βόλτα στις μουσικές του κόσμου. Ο λόγος που συνεχίζω να συμμετάσχω σ΄ αυτό το παιχνίδι. Ούτε για τα "τραγουδάκια", ούτε για τις άπειρες διασκευές, ούτε για τα πασίγνωστα κομμάτια. Η περιέργειά μου και μόνο για το τι άλλο θα ανακαλύψω μέσα από τις δικές σας προτιμήσεις και το μουσικό "ψάξιμο" του καθένα.
SIL (10): Εντυπωσιάστηκα!! Έπος!! Τι φάση είναι; φολκ μέταλ από το Καζακστάν; Έπαιρνε άνετα το 12αρι αλλά δε μπορούσα να μην το δώσω στους apocalyptica
NOM (8): Το ξέρετε πλέον ότι χαίρομαι όταν γνωρίζω μουσικές του κόσμου. Μάλιστα, από το Καζακστάν δεν είχα ακούσει καμία. Το τραγούδι αυτό είναι δυνατό, μελωδικό, γεμάτο ενέργεια την οποία μου μετέδωσε. Μπράβο!
NOV (2): Πω πωωωω σκιάχτηκα με αυτές τις φάτσες, μην πω για τις στριγκλιές
DRH (0): Έθνικ από τα lidl. Στα 5 κιλά πατάτες, δώρο ένα cd

Savia Andina - Flor De Un Dia :
NOV (12): Μας την πέσανε οι Ινδιάνοι σε αυτό το γύρο αφού το πέταγμα του αετού είναι από τον Νοβα, το λουλούδι της ημέρας των Άνδεων είναι από την ΝΟΜ... ???
GES (8): Λατρεμένα Ινδιάνικα #2
FER (7): Χαρακτηριστικό άκουσμα της Βολιβίας. Θυμάμαι πιτσιρικάς ήτανε κάποια τέτοια συγκροτήματα στους δρόμους, ντυμένοι παραδοσιακά με τα κιλίμια ριγμένα πάνω τους. Μαζευόταν κόσμος κι εκτός από τα φράγκα που τους έριχνες, αν ήθελες αγόραζες και κασέτα τους. Ωραίο.
SIL (7): Μας ταξίδεψε σίγουρα! Το βίντεο πολύ ωραίο!!
MIC (6): Οι άλλοι οι Ινδιάνοι κάνανε πιο μπούγιο αλλά αυτοί κερδίζουν στο νήμα επειδή απ΄τη μυρωδιά καταλαβαίνω ότι κάτι καλό μαγειρεύουν.
DRH (1): Έθνικ από τα lidl. Στα 5 κιλά πατάτες, δώρο ένα cd
NOM (#): Η δική μου συμμετοχή είναι με παραδοσιακή μουσική των Άνδεων, από το Βολιβιανό μουσικό σύνολο Savia Andina, που ιδρύθηκαν το 1975.

Tokyo Groove Jyoshi - Funk No.1 :
MIC (10): Επαρκές αλλά βαρετό. Θα μπορούσαν να έχουν βάλει τίποτα Σαμουράι, λίγο Σόνυ, μια δόση σάκε, έστω μια μπουκιά σούσι να πάρει λίγο γεύση.
NOM (6): Χαίρεσαι να τις βλέπεις! Αντισυμβατικές, γεμάτες ενέργεια και πάθος! Μπράβο στο συμπαίκτη που μας τις συστήνει!
NOV (3): Αυτό είναιο γιαπονέζικη μουσική δωματίου; ... τι δωμάτιο δηλαδή... εδώ μιλάμε για αποθήκη
FER (2): Πιο αδιάφορο κι από την αδιαφορία.
SIL (0): Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον που βρήκα στο κομμάτι είναι που παίζουν γυναίκες.

Tash Sultana - Jungle :
GES (12): Αν κ έχει ξαναμπεί, είναι από τα αγαπημένα μου κ δεν μπορώ να μην του δώσω υψηλή βαθμολογία.
NOV (5): Εντάξει, καλό είναι, το εμπεδώσαμε, (στον Φρούλη είχα δώσει περισσότερα βαθμουλάκια) Τώρα αυτό εκεί θεωρείται για υπνοδωμάτιο; για να ξέρουμε τι λέμε δηλαδή Ο σκύλος πάλι, χύμα στο κύμα αλώνιζε... αμ η άλλη που κρυφοκύταζε, η μάνα της ήτανε; τι κάνει αυτή εκεί η τρελή θα αναρωτιόταν...
SIL (5): Πραγματικά χαίρομαι που το χαίρεται τόσο πολύ! Συμπαθώ τα τραγούδια όπου παίζουν οι κιθαρίστες με τα πετάλια τους και η μουσική γίνεται πιο χαοτική, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω και βρίσκω αξιοθαύμαστο όλο αυτό που κάνει μονη της και ακούγεται σαν να παίζει ορχήστρα!
FER (3): Ντίρι, ντίρι, ντίρι, η Σουλτάνα!
NOM (2): Παίζει τέλεια, φωνάρα έχει, τραγούδι δεν έχει.
MIC (0): Ένα περίεργο πράγμα: Ενώ ξαναμπήκε ακριβώς το ίδιο τραγούδι, τώρα είναι ακόμα χειρότερο.

Americanta - Flying Eagle :
GES (10): Λατρεμένα Ινδιάνικα #1
FER (5): Ακόμη ένα λάτιν από Παραγουάη αυτήν τη φορά. Πολύ χαρακτηριστικό κι αυτό χωρίς όμως να μου λέει κάτι.
MIC (5): Τώρα αυτοί οι Ινδιάνοι μου κάνουν πιο πολύ για τσέλιγκες έξω από ψησταριά στη Βάρη. Όχι ότι έχω τίποτα με τα κοψίδια βεβαίως.
SIL (4): Τελικά έβρεξε μετά;
NOM (3): Μπράβο συνάδελφε που έβαλες κι εσύ ινδιάνικο. Το δικό μου όμως είναι καλύτερο. Παραδέξου το.
DRH (0): Έθνικ που απορρίφθηκε κι από τα lidl
NOV (#): Δικό... Για το πέταγμα του αετού μας προδιαθέτει ο τίτλος αλλά το βίντεο μάλλον τον χορό της αρκούδας μας δείχνει.

Calum Scott - Are The Reason :
MIC (7): Δεν είναι και Θώδη, αλλά με τέτοια χάλια που έχει ο γύρος είναι σχεδόν ευχάριστο.
NOM (7): Υπέροχο! Με γλυκαίνει, μου ζεσταίνει την ψυχή.
FER (6): Τελικά αρκετά καλό κι αυτό. Όσο το άκουγα τόσο μου άρεΖε! Μελωδικό κι αυτό.
NOV (0): Δεν είναι κακό αλλά, δεν είμαι και σε φάση για τέτοια τραγούδια τώρα...
SIL (0): Μου αρέσει! Ο μόνος λόγος που βρέθηκε τόσο παρακάτω είναι γιατί τα υπόλοιπα έχουν κάτι παραπάνω.

Steve Lacy - Dark Red :
FER (4): Αδιάφορο.
SIL (3): Ευχάριστος ρυθμός, με κούνησε λίγο.
MIC (2): Γλίτωσε από το μηδέν λόγω Σουλτανάτου.
NOV (1): Τίποτα το ιδιαίτερο, και μάλλον μετά το πέρας του γύρου θα το έχω ξεχάσει
NOM (0): Αν ήταν λίγο πιό ανοιχτό κόκκινο, ίσως...

Street - What A Strange Town :
DRH (7): Να πω ότι με άρεσε; Ψέματα θα πω. 7 λόγω "ανταγωνισμού"
NOV (7): Ενδιαφέρον, κάποια στιγμή μου θύμισε το Trans Europe Express των Kraftwerk, αλλά μετά πλακώσανε κομπρεσέρ, κορναρίσματα, ροχαλητά, νιαουρίσματα, γαυγίσματα, παιδικά κλαψουρίσματα και άλλοι αδιευκρίνιστοι ήχοι... κάποια στιγμή όπως το ακούω λέω, όπα, ρε συ, θα εκτροχιαστεί, και αυτό του στέρησε μια καλύτερη βαθμολογία
SIL (6): Μου αρέσει η αισθητική του!
GES (3): What a strange song
FER (0): Πολύ ωραίο το μέρος με τη γυναικεία φωνή. Ωραίο και το μέρος με το ντουέτο. Απο ΄κει και πέρα το χάος. Τεράστιο κομμάτι γεμάτο σπαστικούς ήχους. Κάποιος τούς είπε ότι για να το κάνουν απεχθές θα έπρεπε να μπουν όλοι αυτοί οι ήχοι. Έχω κι εγώ μερικούς.
MIC (0): Είναι από τις περιπτώσεις που όταν αρχίζει το τραγούδι εύχεσαι να μην είναι βαρετό και μέχρι να τελειώσει εύχεσαι να ήταν βαρετό. 12άρι σε όποιον άντεξε να το ακούσει δεύτερη φορά.
NOM (0): Καλή προσπάθεια, αδιάφορο έως ενοχλητικό αποτέλεσμα.



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Pearl Jam - Immortality (12): Για ένα-δυό κομμάτια είναι μια χαρά οι Pearl Jam (μερικά είναι πολύ ωραία), τρίτο συνεχόμενο δεν άντεξα ποτέ να ακούσω. Δε θα περίμενα να τους βάλω 12άρι, δε θα περίμενα όμως και τόσο σαβουρογύρο
Street - What A Strange Town (7): Να πω ότι με άρεσε; Ψέματα θα πω. 7 λόγω "ανταγωνισμού"
Bishop Briggs - River (6): Από αυτά που όταν παίζουν στο αυτοκίνητο αλλάζω σταθμό ή το κλείνω και μερικές φορές ακούω "άστο"
Gaby Moreno - La Malaguena (5): Τη χάζεψα λίγο σε άλλα κομμάτια της και έχει ένα ενδιαφέρον. Αυτό δε με άρεσε.
Sacra - Apocalyptica (4): Sacra - Apocalyptica. Βρήκαμε κάτι στο youtube και το πετάμε, ούτε καν ότι είναι Apocalyptica - Sacra. Ότι και να'ναι, χάλι είναι. Θα πάρει βαθμούς όμως με τα πιο χάλια από κάτω
Savia Andina - Flor De Un Dia (1): Έθνικ από τα lidl. Στα 5 κιλά πατάτες, δώρο ένα cd
Hassak - Аманат (0): Έθνικ από τα lidl. Στα 5 κιλά πατάτες, δώρο ένα cd
Americanta - Flying Eagle (0): Έθνικ που απορρίφθηκε κι από τα lidl

FER:
Hassak - Аманат (12): Χάσιμο στο χάσιμο, και φύγαμε για μια καθαρά μυσταγωγική βόλτα στις μουσικές του κόσμου. Ο λόγος που συνεχίζω να συμμετάσχω σ΄ αυτό το παιχνίδι. Ούτε για τα "τραγουδάκια", ούτε για τις άπειρες διασκευές, ούτε για τα πασίγνωστα κομμάτια. Η περιέργειά μου και μόνο για το τι άλλο θα ανακαλύψω μέσα από τις δικές σας προτιμήσεις και το μουσικό "ψάξιμο" του καθένα.
Pearl Jam - Immortality (10): Πολύ ωραίο κομμάτι. Ωραία μελωδία και ωραία φωνή.
Greg Murray - The Gathering (8): Όμορφο. Έχει τον τρόπο του. Ωραία φωνή κι εδώ.
Savia Andina - Flor De Un Dia (7): Χαρακτηριστικό άκουσμα της Βολιβίας. Θυμάμαι πιτσιρικάς ήτανε κάποια τέτοια συγκροτήματα στους δρόμους, ντυμένοι παραδοσιακά με τα κιλίμια ριγμένα πάνω τους. Μαζευόταν κόσμος κι εκτός από τα φράγκα που τους έριχνες, αν ήθελες αγόραζες και κασέτα τους. Ωραίο.
Calum Scott - Are The Reason (6): Τελικά αρκετά καλό κι αυτό. Όσο το άκουγα τόσο μου άρεΖε! Μελωδικό κι αυτό.
Americanta - Flying Eagle (5): Ακόμη ένα λάτιν από Παραγουάη αυτήν τη φορά. Πολύ χαρακτηριστικό κι αυτό χωρίς όμως να μου λέει κάτι.
Steve Lacy - Dark Red (4): Αδιάφορο.
Tash Sultana - Jungle (3): Ντίρι, ντίρι, ντίρι, η Σουλτάνα!
Tokyo Groove Jyoshi - Funk No.1 (2): Πιο αδιάφορο κι από την αδιαφορία.
Gaby Moreno - La Malaguena (1): Αυτό πιασάρικο ε; Να δεις που κάποια στιγμή θα το πει ο Carlos Rivera, το Trio Calaveras, το Trío Tariácuri, ο Chingon, ακόμη κι ο Αντόνιο Μπαντέρας μπορεί να το παίξει στην κιθάρα. Επίσης να το πούνε ο κυρ Τάκης, ο μπάρμπα Μήτσος, η Τούλα, η Κούλα, η Σούλα, η Μούλα και όλοι οι παλιοί τους γκόμενοι.... Θα γίνει μεγάλη φίρμα το κομμάτι.
Bishop Briggs - River (0): Όχι, όχι, όχι!
Street - What A Strange Town (0): Πολύ ωραίο το μέρος με τη γυναικεία φωνή. Ωραίο και το μέρος με το ντουέτο. Απο ΄κει και πέρα το χάος. Τεράστιο κομμάτι γεμάτο σπαστικούς ήχους. Κάποιος τούς είπε ότι για να το κάνουν απεχθές θα έπρεπε να μπουν όλοι αυτοί οι ήχοι. Έχω κι εγώ μερικούς.
Sacra - Apocalyptica (#): Το άκουσα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ. Δεν γνώριζα ούτε το συγκρότημα. Ελπίζω να το γουστάρετε κι εσείς.

GES:
Tash Sultana - Jungle (12): Αν κ έχει ξαναμπεί, είναι από τα αγαπημένα μου κ δεν μπορώ να μην του δώσω υψηλή βαθμολογία.
Americanta - Flying Eagle (10): Λατρεμένα Ινδιάνικα #1
Savia Andina - Flor De Un Dia (8): Λατρεμένα Ινδιάνικα #2
Gaby Moreno - La Malaguena (6): Παρόλο που μου αρέσει πολύ η εκτέλεση των Chingon από το Kill Bill, με τράβηξε κ αυτή. Είναι το τραγούδι τέτοιο προφανώς.
Street - What A Strange Town (3): What a strange song
Sacra - Apocalyptica (1): Προτιμώ τα πιο δυνατά τους

MIC:
Sacra - Apocalyptica (12): Ορίστε πού καταντήσαμε σ'αυτόν τον γύρο, να παίρνουν 12άρι οι Apocalyptica. Τί άλλο μου επιφυλάσσει η μαύρη μου η μοίρα;
Tokyo Groove Jyoshi - Funk No.1 (10): Επαρκές αλλά βαρετό. Θα μπορούσαν να έχουν βάλει τίποτα Σαμουράι, λίγο Σόνυ, μια δόση σάκε, έστω μια μπουκιά σούσι να πάρει λίγο γεύση.
Gaby Moreno - La Malaguena (8): Έχετε ξεμείνει από τραγούδια μου φαίνεται. Συμπαθητική η κυριούλα αλλά πιο πρωτότυπο θα ήταν να τραγουδούσε τα κάλαντα.
Calum Scott - Are The Reason (7): Δεν είναι και Θώδη, αλλά με τέτοια χάλια που έχει ο γύρος είναι σχεδόν ευχάριστο.
Savia Andina - Flor De Un Dia (6): Οι άλλοι οι Ινδιάνοι κάνανε πιο μπούγιο αλλά αυτοί κερδίζουν στο νήμα επειδή απ΄τη μυρωδιά καταλαβαίνω ότι κάτι καλό μαγειρεύουν.
Americanta - Flying Eagle (5): Τώρα αυτοί οι Ινδιάνοι μου κάνουν πιο πολύ για τσέλιγκες έξω από ψησταριά στη Βάρη. Όχι ότι έχω τίποτα με τα κοψίδια βεβαίως.
Pearl Jam - Immortality (4): Μπαγιάτικο σαν παππούς με δερμάτινα, μούσια και Harley.
Greg Murray - The Gathering (3): Μας τά'πανε άλλα παιδάκια. Και καλύτερα.
Steve Lacy - Dark Red (2): Γλίτωσε από το μηδέν λόγω Σουλτανάτου.
Bishop Briggs - River (1): Άμα το επαναλάβει καμμιά 15αριά φορές ακόμα θα το εμπεδώσουμε.
Tash Sultana - Jungle (0): Ένα περίεργο πράγμα: Ενώ ξαναμπήκε ακριβώς το ίδιο τραγούδι, τώρα είναι ακόμα χειρότερο.
Street - What A Strange Town (0): Είναι από τις περιπτώσεις που όταν αρχίζει το τραγούδι εύχεσαι να μην είναι βαρετό και μέχρι να τελειώσει εύχεσαι να ήταν βαρετό. 12άρι σε όποιον άντεξε να το ακούσει δεύτερη φορά.

NOM:
Gaby Moreno - La Malaguena (12): Τί φωνή! Τί ερμηνεία! Τί τέχνη! Με έφτιαξε ρε φίλε! Ακόμα κι ο Νταλάρας θα υποκλίνεται σ' αυτή την καλλιτέχνιδα.
Pearl Jam - Immortality (10): Μου αρέσουν πολύ και το τραγούδι είναι φανταστικό!
Hassak - Аманат (8): Το ξέρετε πλέον ότι χαίρομαι όταν γνωρίζω μουσικές του κόσμου. Μάλιστα, από το Καζακστάν δεν είχα ακούσει καμία. Το τραγούδι αυτό είναι δυνατό, μελωδικό, γεμάτο ενέργεια την οποία μου μετέδωσε. Μπράβο!
Calum Scott - Are The Reason (7): Υπέροχο! Με γλυκαίνει, μου ζεσταίνει την ψυχή.
Tokyo Groove Jyoshi - Funk No.1 (6): Χαίρεσαι να τις βλέπεις! Αντισυμβατικές, γεμάτες ενέργεια και πάθος! Μπράβο στο συμπαίκτη που μας τις συστήνει!
Greg Murray - The Gathering (5): Ευχάριστο, σαν δροσερή καλοκαιρινή αύρα.
Sacra - Apocalyptica (4): Εξαίσιο!
Americanta - Flying Eagle (3): Μπράβο συνάδελφε που έβαλες κι εσύ ινδιάνικο. Το δικό μου όμως είναι καλύτερο. Παραδέξου το.
Tash Sultana - Jungle (2): Παίζει τέλεια, φωνάρα έχει, τραγούδι δεν έχει.
Bishop Briggs - River (1): Ωχ! Πάλι μία από τα ίδια.
Steve Lacy - Dark Red (0): Αν ήταν λίγο πιό ανοιχτό κόκκινο, ίσως...
Street - What A Strange Town (0): Καλή προσπάθεια, αδιάφορο έως ενοχλητικό αποτέλεσμα.
Savia Andina - Flor De Un Dia (#): Η δική μου συμμετοχή είναι με παραδοσιακή μουσική των Άνδεων, από το Βολιβιανό μουσικό σύνολο Savia Andina, που ιδρύθηκαν το 1975.

NOV:
Savia Andina - Flor De Un Dia (12): Μας την πέσανε οι Ινδιάνοι σε αυτό το γύρο αφού το πέταγμα του αετού είναι από τον Νοβα, το λουλούδι της ημέρας των Άνδεων είναι από την ΝΟΜ... ???
Street - What A Strange Town (7): Ενδιαφέρον, κάποια στιγμή μου θύμισε το Trans Europe Express των Kraftwerk, αλλά μετά πλακώσανε κομπρεσέρ, κορναρίσματα, ροχαλητά, νιαουρίσματα, γαυγίσματα, παιδικά κλαψουρίσματα και άλλοι αδιευκρίνιστοι ήχοι... κάποια στιγμή όπως το ακούω λέω, όπα, ρε συ, θα εκτροχιαστεί, και αυτό του στέρησε μια καλύτερη βαθμολογία
Tash Sultana - Jungle (5): Εντάξει, καλό είναι, το εμπεδώσαμε, (στον Φρούλη είχα δώσει περισσότερα βαθμουλάκια) Τώρα αυτό εκεί θεωρείται για υπνοδωμάτιο; για να ξέρουμε τι λέμε δηλαδή Ο σκύλος πάλι, χύμα στο κύμα αλώνιζε... αμ η άλλη που κρυφοκύταζε, η μάνα της ήτανε; τι κάνει αυτή εκεί η τρελή θα αναρωτιόταν...
Sacra - Apocalyptica (4): Τελικά έχουν πέραση οι μουσικές σε αποθήκες...
Tokyo Groove Jyoshi - Funk No.1 (3): Αυτό είναιο γιαπονέζικη μουσική δωματίου; ... τι δωμάτιο δηλαδή... εδώ μιλάμε για αποθήκη
Hassak - Аманат (2): Πω πωωωω σκιάχτηκα με αυτές τις φάτσες, μην πω για τις στριγκλιές
Steve Lacy - Dark Red (1): Τίποτα το ιδιαίτερο, και μάλλον μετά το πέρας του γύρου θα το έχω ξεχάσει
Bishop Briggs - River (0): Μας πήρε το ποτάμι, μας πήρε ο ποταμός...
Calum Scott - Are The Reason (0): Δεν είναι κακό αλλά, δεν είμαι και σε φάση για τέτοια τραγούδια τώρα...
Americanta - Flying Eagle (#): Δικό... Για το πέταγμα του αετού μας προδιαθέτει ο τίτλος αλλά το βίντεο μάλλον τον χορό της αρκούδας μας δείχνει.

SIL:
Sacra - Apocalyptica (12): Είναι αγαπημένοι μου, τους λατρεύω!!!
Hassak - Аманат (10): Εντυπωσιάστηκα!! Έπος!! Τι φάση είναι; φολκ μέταλ από το Καζακστάν; Έπαιρνε άνετα το 12αρι αλλά δε μπορούσα να μην το δώσω στους apocalyptica
Gaby Moreno - La Malaguena (8): Το τραγούδι νομίζω πως το ξέρω. Η φωνή και η ερμηνεία της είναι εκπληκτική! Ήταν ένα ωραίο ξεκίνημα για έναν γύρο που μου άρεσε στο σύνολό του.
Savia Andina - Flor De Un Dia (7): Μας ταξίδεψε σίγουρα! Το βίντεο πολύ ωραίο!!
Street - What A Strange Town (6): Μου αρέσει η αισθητική του!
Tash Sultana - Jungle (5): Πραγματικά χαίρομαι που το χαίρεται τόσο πολύ! Συμπαθώ τα τραγούδια όπου παίζουν οι κιθαρίστες με τα πετάλια τους και η μουσική γίνεται πιο χαοτική, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω και βρίσκω αξιοθαύμαστο όλο αυτό που κάνει μονη της και ακούγεται σαν να παίζει ορχήστρα!
Americanta - Flying Eagle (4): Τελικά έβρεξε μετά;
Steve Lacy - Dark Red (3): Ευχάριστος ρυθμός, με κούνησε λίγο.
Greg Murray - The Gathering (2): Ευχάριστο, συμπαθητικό αλλά θέλω να μείνουμε απλώς φίλοι!
Bishop Briggs - River (1): Όχι ποτάμι, θάλασσα τα κανε.
Tokyo Groove Jyoshi - Funk No.1 (0): Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον που βρήκα στο κομμάτι είναι που παίζουν γυναίκες.
Calum Scott - Are The Reason (0): Μου αρέσει! Ο μόνος λόγος που βρέθηκε τόσο παρακάτω είναι γιατί τα υπόλοιπα έχουν κάτι παραπάνω.



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1DRH31380917864
2 1NOM26967885559
3 1CIN26564647364
4-2EMM25367629034
5 5SIL249496726107
6-1PAV23744637555
7 1FER23266445666
8-2OZO22966515854
9-2NOV22256516550
10-1GES22167484462
11-1MIC20345475061
12RIO17142444936
13GAB15241343542


  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σάρωσε η Σίλα, έσπασε τα κοντέρ! 

Μπράβο βρε, και εις ανώτερα (και στην γενική βαθμολογία)  :D

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια που λέμε για μουσική (όχι ότι αυτά που βάζετε έχουν και πολλή σχέση με μουσική, αλλά τέλος πάντων):  97χρονη πιανίστρια θα βγάλει καινούριο δίσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω τεχνικών προβλημάτων δεν έχει ανέβει ακόμα εδώ η βαθμολογία του 5ου γύρου. Φαίνεται κανονικά στη σελίδα του παιχνιδιού. Ιστορική νίκη της GAB, που ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από την 6η θέση. Και μετά σου λένε ότι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή... τί άλλη απόδειξη θέλετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #5 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Μαρία Σπανου - Pagrati 7716810#10485121210
2 Bonobo - A New Error 73#203107103487712
3 Βέβηλος - Σεζάριο 66507#73521210807
4 Myriam Alter - Still In Love 6467512126#524230
5 Serj Tankian - Artsakh 607460846126142#
5 Skeleton Hands - Ravage 6010#16122637688
7 Nazaré Pereira - Clarão De Lua 57334721212#70142
8 Thievery Corporation - True Sons Of Zion 56125210#7185555
9 Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο 54000558310#310010
10 Nicola Cavallaro - Fallin' 52411006504100#66
11 Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot 47012#40087020104
12 Harmless - Swing Lynn 462101284010060#3
13 Thee Lakesiders - Parachute 42883231001#3121


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #5:
FER: Μέτρια πράματα και αυτός ο γύρος. Με το ζόρι να μου αρέσουν κάποια κομμάτια για να μπορέσω να ψηφίσω. Βέβαια όσο τα άκουγα τόσο τα συμπαθούσα. Ειδικά κάποια από αυτά.
NOM: Αρκετά καλός γύρος. Προβληματίστηκα πολύ για τα τρία πρώτα τραγούδια, που άξιζαν όλα για 12 και δεν γνώριζα κανένα από τα τρία. Τελικά, επικράτησε αυτό που ξέρω πως θα το ακούω συνέχεια.
NOV: Ωραίος γύρος μου άρεσαν πολλά κομμάτια, ιδιαίτερα τα τρία πρώτα!

Μαρία Σπανου - Pagrati :
OZO (12): Το Παγκράτι με αρέσει. Και ένα μπαρ - καφενείο ήταν εκεί το στέκι μας!
FER (10): Απροσδόκητα όμορφο τραγούδι. Ωραία μελωδία και η ζεστασιά του ακορντεόν με φτιάχνει. Ωραία φωνή η κοπελιά. Έπαιζε για την πρωτιά. Έχασε για λίγο.
NOM (8): Θεά κι αυτή! Ολοκληρωμένη καλλιτέχνις. Τα κάνει όλα και τα κάνει τέλεια.
DRH (6): Αυτό βρε είναι γλυκούλικο! Είπα να δω τι άλλο έχει βγάλει. Όλα απογοήτευση. Κρίμα.
NOV (5): Καλά, αυτή έχει πάρει σβάρνα (μουσικά) όλες τις γειτονιές της Αθήνας; Διαβάζω τίτλους κομματιών: Κουκάκι, Παγκράτι, Πλάκα, Θησείο...
MIC (4): Καλά το ξεκίνησε αλλά μετά ψιλοχάθηκε μεταξύ Φορμίωνος και Φιλολάου.

Bonobo - A New Error :
MIC (10): Αδέλφια μου αλήτες bonobos.
OZO (8): Με αρέσουν τα λάθη!
NOV (4): Ωραία η μουσική, αλλά δεν βρήκα που είναι το λάθος, νέο ή παλιό... οποιος το βρει ας ενημερώσει και μένα
FER (3): Ήταν πιο ψηλά αλλά όλο και κατέβαινε. Με δυσκόλεψε αυτό το κομμάτι. Μια μού άρεσε πολύ, μια όχι και τόσο. Έχει κάποια όμορφα σημεία αλλά και κάποια όχι.
NOM (3): Ωραία ενορχήστρωση και αρκετά καλή μελωδία .Η μεγάλη διάρκεια όμως, μειώνει το αισθητικό αποτέλεσμα.

Βέβηλος - Σεζάριο :
NOV (12): Κομματάρα! Πολύ μου άρεσε... πάρα πολύ, ιδιαίτερα οι στίχοι είναι εξαιρετικοί και (πάντα) πολύ επίκαιροι. Από τα ωραιότερα νέα κομμάτια που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό.
OZO (10): Πολύ θυμός! Νέος είναι δικαιολογείται...
MIC (5): Ωραία όλα αυτά αλλά θα ήταν πιο επαναστατικό αν τραγουδούσε και λιγάκι. Με αυτή τη μουσική και αυτή τη φωνή μπορείς να ταιριάξεις σχεδόν όλα τα τραγούδια αυτού του είδους.
NOM (2): Η επιμονή σας να βάζετε hip hop συνεχώς στο παιχνίδι, μου δημιουργεί την επιθυμία να σας πάρω αγκαλιά και να σας χαϊδέψω τρυφερά τα μαλλιά.
DRH (0): Παρά την
FER (#): Το πέτυχα σχετικά πρόσφατα και μου άρεσε πολύ. Περισσότερο για το στίχο αλλά μου άρεσε και όλη η ατμόσφαιρά του. Ελπίζω ν΄ αρέσει και σε σας.

Myriam Alter - Still In Love :
FER (12): Όμορφο! Βέβαια έχει κάποια σημεία που γίνεται πολύ τζαζ για τα γούστα μου, αλλά έχει και πανέμορφα μελωδικά τμήματα που δεν μπορούσαν να μ΄ αφήσουν ασυγκίνητο. Επίσης σ΄ έναν τέτοιο γύρο, δικαιωματικά παίρνει το 12άρι μου.
DRH (7): Καιρό είχα να δω Alter! Ζήτω οι Mazoo and the zoo!
NOM (5): Εύληπτη μουσική από το Βέλγιο.
OZO (4): Πολυεπίπεδο...
NOV (2): Καλούτσικο ήταν, αλλά το παρατράβηξαν και το ψιλοβαρέθηκα

Serj Tankian - Artsakh :
NOM (12): Η ευχάριστη έκπληξη του γύρου. Παρότι λατρεύω τους System of a Down, αυτό το κομμάτι δεν το γνώριζα. Η γλύκα της φωνής του με μαγεύει κι η μελωδία με συναρπάζει!
MIC (6): Φαίνεται να τον πνίγει το δίκιο του. Θα δώσω 6 ποντάκια ως συνεισφορά στον αγώνα του.
NOV (6): Ωραίο, μου άρεσε... πολυτάλαντος και ο Serj διάβασα ότι είναι τραγουδιστής, τραγουδοποιός, στιχουργός, παραγωγός δίσκων, ποιητής, πολιτικός ακτιβιστής κλπ... συμμετέχει λέει και σε ζωντανές εμφανίσεις των System of a Down
DRH (4): Ενδεχομένως τους έχω πάρει με κακό μάτι. Όταν άκουγα το Chop Suey και έβλεπα το βίντεο νόμιζα ότι το τραγουδάει ο Borat. Εδώ τώρα ντύθηκε Αλκίνοος...
OZO (1): Και εδώ το μούσι θέλει περιποίηση...
FER (0): Δεν μπορώ να καταλάβω το στίχο αλλά το κομμάτι δεν ακούγεται. Μαύρα χάλια!!!

Skeleton Hands - Ravage :
OZO (7): Μια μελαγχολία μου την έβγαλε..
FER (6): Άλλο ένα alternative κομμάτι πολύ καλό. Με πήγε κι αυτό πολύ πίσω. Τότε που άκουγα πολύ αυτό το είδος μουσικής.
NOM (6): Γλυκό! Ακόμα καλύτερο το ρεφραίν.
NOV (3): Συμπαθητικό, αν και το ακούω για πρώτη φορά είναι σαν να το ξέρω χρόνια...
MIC (2): Αυτά τα νιουγουεϊβοπανκοσυνθποπ έχουν καταφέρει να μοιάζουν πιο ξεπερασμένα κι από το τσάρλεστον.
DRH (#): Η τελευταία μου αγορά πριν λίγες μέρες σε μια βόλτα στη Θεσ/νίκη μετά από πολύ καιρό.

Nazaré Pereira - Clarão De Lua :
MIC (12): Επιτέλους, να και κάτι της προκοπής! Δεν είναι καινούριο για μένα αλλά με αυτά που βάζετε δεν παίζει κανένα ρόλο. Το καλύτερο κομμάτι που έχει μπει από τότε που ξεκίνησε το παιχνίδι (μετά τα δικά μου βέβαια). Είμαι περίεργος να δω τί θα του βάλουν οι άχρηστοι, άπλυτοι και άξεστοι πολυαγαπημένοι μου συμπαίκτες.
FER (7): Ταξιδάκι εξωτικό αλλά και μουσικό. Σού ΄ρχεται να χορέψεις κι ας μην ξέρεις. :)
NOV (7): Έχει πιάσει τα ογδώντα το θηρίο η βραζιλιάνα, άραγε πως να είναι η φωνή της σήμερα;
DRH (3): Απλά όχι ενοχλητικό
OZO (0): Τσεζάρε Εβόρα στο πιο γρήγορο
NOM (#): Μουσική από τη Βραζιλία είναι η δική μου συμμετοχή.

Thievery Corporation - True Sons Of Zion :
NOV (8): Το είχα ακούσει πριν αρκετούς μήνες στο ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο και μου άρεσε πολύ Νέο ρέγγε είναι αυτό λέω; Πάντως στο διαδίκτυο για το μουσικό τους στιλ αφέρουν: Ηλεκτρονική μουσική που συνδυάζει στοιχεία dub, acid jazz, reggae, ινδική κλασική, μουσική Μέσης Ανατολής, hip hop, electronica και βραζιλιάνικη μουσική, συμπεριλαμβανομένης της bossa nova.
MIC (7): Οκ. Πάλι στα γνωστά πέσαμε αλλά έτσι είναι: Γερνάνε οι παίκτες, περιορίζονται οι επιλογές.
OZO (5): Κλασικά καλοί
FER (1): Ούτε κρύο, ούτε ζέστη.
NOM (1): Είχαν άλλα καλύτερα.

Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο :
NOM (10): Θεά! Εξαίσια ερμηνεία, υπέροχο τραγούδι, ωραίοι στίχοι!
FER (5): Ωραία φωνή. Ενδιαφέρον και το κομμάτι. Δυνατά μπήκαν τα ελληνικά τραγούδια σ΄ αυτόν το γύρο.
MIC (3): Άργησε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα, αλλά τελικά μου το έκανε το δώρο.
OZO (3): Το δώρο δεν με άρεσε
DRH (0): Ευχαριστώ για το δώρο, να'σαι καλά. Άντε γεια τώρα
NOV (#): Σας το κάνω δώρο σε αυτό το γύρο :p (ελπίζω να ''μην'' σας άρεσε) :p Και... Άντε γεια... που λέει και ο Τσουκαλάς :P

Nicola Cavallaro - Fallin' :
NOV (10): Ωραίος ο τύπος, πολυτάλαντος, μουσικός από τα 5, στα 19 αλεξιπτωτιστης, μετά συνέχισε στην ιατρική αλλα μαλλον τελικά τον κέρδισε η μουσική 😄 Πολύ καλό το κομμάτι μου άρεσε εξίσου με το ρέγγε από κάτω (το 8αρι)
NOM (4): Μου άρεσε πολύ στην αρχή αλλά έχασε στις επαναλήψεις.
DRH (1): μπα, προτιμώ τον Adam Sandler στο I will always love you https://www.youtube.com/watch?v=Nx463H5TbUs
FER (0): Να ΄χαμε να λέγαμε!!!
MIC (0): Εξαιρετική φωνή για να διαλαλεί την πραμάτεια του στην λαϊκή. Θα ήθελα να τον δω σε τηλεμαχία με αφηνιασμένο Άδωνι Γεωργιάδη.
OZO (0): Ωραίο οδοντοστοιχία, το μούσι λίγο απεριποίητο, ο τραγπουδιστής λίγο αγριεμένος...

Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot :
DRH (12): Γλυκούλα διασκευούλα
MIC (8): Μετά τον καραγκιόζη που φώναζε σα να τον σφάζουνε, αυτό ήταν βάλσαμο.
NOM (7): Γλυκό! Ακόμα καλύτερο το ρεφραίν.
FER (4): Τελικά πλάκα - πλάκα κι αυτό το τραγούδι είναι αρκετά συμπαθητικό.
OZO (2): Συμπαθητική φωνή
NOV (0): Συμπαθητικό το βρήκα, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο

Harmless - Swing Lynn :
DRH (10): Κι αυτό γλυκούλι. Και βλέπω πάλι ότι υπάρχει βίντεο που παίζει το ίδιο για μια ώρα....το ίδιο συνέβαινε και σε ένα κομμάτι στον προηγούμενο γύρω...τι μόδα πάλι είναι τούτη; Για όσους δεν ξέρουν να πατούν το repeat; Και καλά, μια ώρα το ίδιο ακούνε; Κάτι μου λέει ότι μπορώ να βρώ απαντήσεις στα φιλοσοφικά μου ερωτήματα εντός...σπιτιού. Θα το ερευνήσω μετά το τέλος του γύρου.
FER (8): Πολύ ταιριαστό με τα ακούσματά μου. Εδώ λέει για Indie και ‎post-rock. Εγώ θα έλεγα λίγο new wave, λίγο alternative μέχρι και λίγο punk. Με πήγε αρκετά πίσω.
OZO (6): Δροσερό!
MIC (1): Αν δεν κάνω λάθος, η τεχνολογία έχει προχωρήσει πλέον στο σημείο που τέτοια τραγούδια τα γράφουν μόνοι τους οι υπολογιστές. Δεν χρειάζεται καν επεξεργαστής τελευταίας γενιάς · ένας Celeron με 1Gb μνήμης είναι υπεραρκετός.
NOM (0): Ωχ! Πάλι τέτοιο;
NOV (0): Δεν με ενθουσίασε

Thee Lakesiders - Parachute :
DRH (8): Ωραίο! Και η άλλη πλευρά στο δισκάκι είναι ωραία!
FER (2): Δεν ξέρω γιατί αλλά μού θυμίζει "Γρανίτα από Λεμόνι". Πάρτι, μπλουζ κι έτσι.
NOV (1): Καλούλι ήταν,
MIC (0): Αυτό αρχικά ήταν soundtrack για τσόντα αλλά όσες φορές το έβαλαν, οι πρωταγωνιστές δεν κατάφεραν να μείνουν ξύπνιοι για να τελειώσουν την ταινία.
NOM (0): Λίγο κάτω από το μέτριο.
OZO (#): Δικό μου! :)



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot (12): Γλυκούλα διασκευούλα
Harmless - Swing Lynn (10): Κι αυτό γλυκούλι. Και βλέπω πάλι ότι υπάρχει βίντεο που παίζει το ίδιο για μια ώρα....το ίδιο συνέβαινε και σε ένα κομμάτι στον προηγούμενο γύρω...τι μόδα πάλι είναι τούτη; Για όσους δεν ξέρουν να πατούν το repeat; Και καλά, μια ώρα το ίδιο ακούνε; Κάτι μου λέει ότι μπορώ να βρώ απαντήσεις στα φιλοσοφικά μου ερωτήματα εντός...σπιτιού. Θα το ερευνήσω μετά το τέλος του γύρου.
Thee Lakesiders - Parachute (8): Ωραίο! Και η άλλη πλευρά στο δισκάκι είναι ωραία!
Myriam Alter - Still In Love (7): Καιρό είχα να δω Alter! Ζήτω οι Mazoo and the zoo!
Μαρία Σπανου - Pagrati (6): Αυτό βρε είναι γλυκούλικο! Είπα να δω τι άλλο έχει βγάλει. Όλα απογοήτευση. Κρίμα.
Serj Tankian - Artsakh (4): Ενδεχομένως τους έχω πάρει με κακό μάτι. Όταν άκουγα το Chop Suey και έβλεπα το βίντεο νόμιζα ότι το τραγουδάει ο Borat. Εδώ τώρα ντύθηκε Αλκίνοος...
Nazaré Pereira - Clarão De Lua (3): Απλά όχι ενοχλητικό
Nicola Cavallaro - Fallin' (1): μπα, προτιμώ τον Adam Sandler στο I will always love you https://www.youtube.com/watch?v=Nx463H5TbUs
Βέβηλος - Σεζάριο (0): Παρά την
Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο (0): Ευχαριστώ για το δώρο, να'σαι καλά. Άντε γεια τώρα
Skeleton Hands - Ravage (#): Η τελευταία μου αγορά πριν λίγες μέρες σε μια βόλτα στη Θεσ/νίκη μετά από πολύ καιρό.

FER:
Round #5: Μέτρια πράματα και αυτός ο γύρος. Με το ζόρι να μου αρέσουν κάποια κομμάτια για να μπορέσω να ψηφίσω. Βέβαια όσο τα άκουγα τόσο τα συμπαθούσα. Ειδικά κάποια από αυτά.
Myriam Alter - Still In Love (12): Όμορφο! Βέβαια έχει κάποια σημεία που γίνεται πολύ τζαζ για τα γούστα μου, αλλά έχει και πανέμορφα μελωδικά τμήματα που δεν μπορούσαν να μ΄ αφήσουν ασυγκίνητο. Επίσης σ΄ έναν τέτοιο γύρο, δικαιωματικά παίρνει το 12άρι μου.
Μαρία Σπανου - Pagrati (10): Απροσδόκητα όμορφο τραγούδι. Ωραία μελωδία και η ζεστασιά του ακορντεόν με φτιάχνει. Ωραία φωνή η κοπελιά. Έπαιζε για την πρωτιά. Έχασε για λίγο.
Harmless - Swing Lynn (8): Πολύ ταιριαστό με τα ακούσματά μου. Εδώ λέει για Indie και ‎post-rock. Εγώ θα έλεγα λίγο new wave, λίγο alternative μέχρι και λίγο punk. Με πήγε αρκετά πίσω.
Nazaré Pereira - Clarão De Lua (7): Ταξιδάκι εξωτικό αλλά και μουσικό. Σού ΄ρχεται να χορέψεις κι ας μην ξέρεις. :)
Skeleton Hands - Ravage (6): Άλλο ένα alternative κομμάτι πολύ καλό. Με πήγε κι αυτό πολύ πίσω. Τότε που άκουγα πολύ αυτό το είδος μουσικής.
Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο (5): Ωραία φωνή. Ενδιαφέρον και το κομμάτι. Δυνατά μπήκαν τα ελληνικά τραγούδια σ΄ αυτόν το γύρο.
Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot (4): Τελικά πλάκα - πλάκα κι αυτό το τραγούδι είναι αρκετά συμπαθητικό.
Bonobo - A New Error (3): Ήταν πιο ψηλά αλλά όλο και κατέβαινε. Με δυσκόλεψε αυτό το κομμάτι. Μια μού άρεσε πολύ, μια όχι και τόσο. Έχει κάποια όμορφα σημεία αλλά και κάποια όχι.
Thee Lakesiders - Parachute (2): Δεν ξέρω γιατί αλλά μού θυμίζει "Γρανίτα από Λεμόνι". Πάρτι, μπλουζ κι έτσι.
Thievery Corporation - True Sons Of Zion (1): Ούτε κρύο, ούτε ζέστη.
Serj Tankian - Artsakh (0): Δεν μπορώ να καταλάβω το στίχο αλλά το κομμάτι δεν ακούγεται. Μαύρα χάλια!!!
Nicola Cavallaro - Fallin' (0): Να ΄χαμε να λέγαμε!!!
Βέβηλος - Σεζάριο (#): Το πέτυχα σχετικά πρόσφατα και μου άρεσε πολύ. Περισσότερο για το στίχο αλλά μου άρεσε και όλη η ατμόσφαιρά του. Ελπίζω ν΄ αρέσει και σε σας.

MIC:
Nazaré Pereira - Clarão De Lua (12): Επιτέλους, να και κάτι της προκοπής! Δεν είναι καινούριο για μένα αλλά με αυτά που βάζετε δεν παίζει κανένα ρόλο. Το καλύτερο κομμάτι που έχει μπει από τότε που ξεκίνησε το παιχνίδι (μετά τα δικά μου βέβαια). Είμαι περίεργος να δω τί θα του βάλουν οι άχρηστοι, άπλυτοι και άξεστοι πολυαγαπημένοι μου συμπαίκτες.
Bonobo - A New Error (10): Αδέλφια μου αλήτες bonobos.
Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot (8): Μετά τον καραγκιόζη που φώναζε σα να τον σφάζουνε, αυτό ήταν βάλσαμο.
Thievery Corporation - True Sons Of Zion (7): Οκ. Πάλι στα γνωστά πέσαμε αλλά έτσι είναι: Γερνάνε οι παίκτες, περιορίζονται οι επιλογές.
Serj Tankian - Artsakh (6): Φαίνεται να τον πνίγει το δίκιο του. Θα δώσω 6 ποντάκια ως συνεισφορά στον αγώνα του.
Βέβηλος - Σεζάριο (5): Ωραία όλα αυτά αλλά θα ήταν πιο επαναστατικό αν τραγουδούσε και λιγάκι. Με αυτή τη μουσική και αυτή τη φωνή μπορείς να ταιριάξεις σχεδόν όλα τα τραγούδια αυτού του είδους.
Μαρία Σπανου - Pagrati (4): Καλά το ξεκίνησε αλλά μετά ψιλοχάθηκε μεταξύ Φορμίωνος και Φιλολάου.
Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο (3): Άργησε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα, αλλά τελικά μου το έκανε το δώρο.
Skeleton Hands - Ravage (2): Αυτά τα νιουγουεϊβοπανκοσυνθποπ έχουν καταφέρει να μοιάζουν πιο ξεπερασμένα κι από το τσάρλεστον.
Harmless - Swing Lynn (1): Αν δεν κάνω λάθος, η τεχνολογία έχει προχωρήσει πλέον στο σημείο που τέτοια τραγούδια τα γράφουν μόνοι τους οι υπολογιστές. Δεν χρειάζεται καν επεξεργαστής τελευταίας γενιάς · ένας Celeron με 1Gb μνήμης είναι υπεραρκετός.
Nicola Cavallaro - Fallin' (0): Εξαιρετική φωνή για να διαλαλεί την πραμάτεια του στην λαϊκή. Θα ήθελα να τον δω σε τηλεμαχία με αφηνιασμένο Άδωνι Γεωργιάδη.
Thee Lakesiders - Parachute (0): Αυτό αρχικά ήταν soundtrack για τσόντα αλλά όσες φορές το έβαλαν, οι πρωταγωνιστές δεν κατάφεραν να μείνουν ξύπνιοι για να τελειώσουν την ταινία.

NOM:
Round #5: Αρκετά καλός γύρος. Προβληματίστηκα πολύ για τα τρία πρώτα τραγούδια, που άξιζαν όλα για 12 και δεν γνώριζα κανένα από τα τρία. Τελικά, επικράτησε αυτό που ξέρω πως θα το ακούω συνέχεια.
Serj Tankian - Artsakh (12): Η ευχάριστη έκπληξη του γύρου. Παρότι λατρεύω τους System of a Down, αυτό το κομμάτι δεν το γνώριζα. Η γλύκα της φωνής του με μαγεύει κι η μελωδία με συναρπάζει!
Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο (10): Θεά! Εξαίσια ερμηνεία, υπέροχο τραγούδι, ωραίοι στίχοι!
Μαρία Σπανου - Pagrati (8): Θεά κι αυτή! Ολοκληρωμένη καλλιτέχνις. Τα κάνει όλα και τα κάνει τέλεια.
Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot (7): Γλυκό! Ακόμα καλύτερο το ρεφραίν.
Skeleton Hands - Ravage (6): Γλυκό! Ακόμα καλύτερο το ρεφραίν.
Myriam Alter - Still In Love (5): Εύληπτη μουσική από το Βέλγιο.
Nicola Cavallaro - Fallin' (4): Μου άρεσε πολύ στην αρχή αλλά έχασε στις επαναλήψεις.
Bonobo - A New Error (3): Ωραία ενορχήστρωση και αρκετά καλή μελωδία .Η μεγάλη διάρκεια όμως, μειώνει το αισθητικό αποτέλεσμα.
Βέβηλος - Σεζάριο (2): Η επιμονή σας να βάζετε hip hop συνεχώς στο παιχνίδι, μου δημιουργεί την επιθυμία να σας πάρω αγκαλιά και να σας χαϊδέψω τρυφερά τα μαλλιά.
Thievery Corporation - True Sons Of Zion (1): Είχαν άλλα καλύτερα.
Harmless - Swing Lynn (0): Ωχ! Πάλι τέτοιο;
Thee Lakesiders - Parachute (0): Λίγο κάτω από το μέτριο.
Nazaré Pereira - Clarão De Lua (#): Μουσική από τη Βραζιλία είναι η δική μου συμμετοχή.

NOV:
Round #5: Ωραίος γύρος μου άρεσαν πολλά κομμάτια, ιδιαίτερα τα τρία πρώτα!
Βέβηλος - Σεζάριο (12): Κομματάρα! Πολύ μου άρεσε... πάρα πολύ, ιδιαίτερα οι στίχοι είναι εξαιρετικοί και (πάντα) πολύ επίκαιροι. Από τα ωραιότερα νέα κομμάτια που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό.
Nicola Cavallaro - Fallin' (10): Ωραίος ο τύπος, πολυτάλαντος, μουσικός από τα 5, στα 19 αλεξιπτωτιστης, μετά συνέχισε στην ιατρική αλλα μαλλον τελικά τον κέρδισε η μουσική 😄 Πολύ καλό το κομμάτι μου άρεσε εξίσου με το ρέγγε από κάτω (το 8αρι)
Thievery Corporation - True Sons Of Zion (8): Το είχα ακούσει πριν αρκετούς μήνες στο ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο και μου άρεσε πολύ Νέο ρέγγε είναι αυτό λέω; Πάντως στο διαδίκτυο για το μουσικό τους στιλ αφέρουν: Ηλεκτρονική μουσική που συνδυάζει στοιχεία dub, acid jazz, reggae, ινδική κλασική, μουσική Μέσης Ανατολής, hip hop, electronica και βραζιλιάνικη μουσική, συμπεριλαμβανομένης της bossa nova.
Nazaré Pereira - Clarão De Lua (7): Έχει πιάσει τα ογδώντα το θηρίο η βραζιλιάνα, άραγε πως να είναι η φωνή της σήμερα;
Serj Tankian - Artsakh (6): Ωραίο, μου άρεσε... πολυτάλαντος και ο Serj διάβασα ότι είναι τραγουδιστής, τραγουδοποιός, στιχουργός, παραγωγός δίσκων, ποιητής, πολιτικός ακτιβιστής κλπ... συμμετέχει λέει και σε ζωντανές εμφανίσεις των System of a Down
Μαρία Σπανου - Pagrati (5): Καλά, αυτή έχει πάρει σβάρνα (μουσικά) όλες τις γειτονιές της Αθήνας; Διαβάζω τίτλους κομματιών: Κουκάκι, Παγκράτι, Πλάκα, Θησείο...
Bonobo - A New Error (4): Ωραία η μουσική, αλλά δεν βρήκα που είναι το λάθος, νέο ή παλιό... οποιος το βρει ας ενημερώσει και μένα
Skeleton Hands - Ravage (3): Συμπαθητικό, αν και το ακούω για πρώτη φορά είναι σαν να το ξέρω χρόνια...
Myriam Alter - Still In Love (2): Καλούτσικο ήταν, αλλά το παρατράβηξαν και το ψιλοβαρέθηκα
Thee Lakesiders - Parachute (1): Καλούλι ήταν,
Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot (0): Συμπαθητικό το βρήκα, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο
Harmless - Swing Lynn (0): Δεν με ενθουσίασε
Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο (#): Σας το κάνω δώρο σε αυτό το γύρο :p (ελπίζω να ''μην'' σας άρεσε) :p Και... Άντε γεια... που λέει και ο Τσουκαλάς :P

OZO:
Μαρία Σπανου - Pagrati (12): Το Παγκράτι με αρέσει. Και ένα μπαρ - καφενείο ήταν εκεί το στέκι μας!
Βέβηλος - Σεζάριο (10): Πολύ θυμός! Νέος είναι δικαιολογείται...
Bonobo - A New Error (8): Με αρέσουν τα λάθη!
Skeleton Hands - Ravage (7): Μια μελαγχολία μου την έβγαλε..
Harmless - Swing Lynn (6): Δροσερό!
Thievery Corporation - True Sons Of Zion (5): Κλασικά καλοί
Myriam Alter - Still In Love (4): Πολυεπίπεδο...
Κρινιώ Νικολάου - Σου Κάνω Ένα Δώρο (3): Το δώρο δεν με άρεσε
Emily Harvey & Jack Durtnall - Little Things Mean A Lot (2): Συμπαθητική φωνή
Serj Tankian - Artsakh (1): Και εδώ το μούσι θέλει περιποίηση...
Nazaré Pereira - Clarão De Lua (0): Τσεζάρε Εβόρα στο πιο γρήγορο
Nicola Cavallaro - Fallin' (0): Ωραίο οδοντοστοιχία, το μούσι λίγο απεριποίητο, ο τραγπουδιστής λίγο αγριεμένος...
Thee Lakesiders - Parachute (#): Δικό μου! :)



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1DRH3738091786460
2 1CIN3386464736473
3-1NOM3266788555957
4 1SIL30949672610760
5-1EMM3006762903447
6 1FER2986644566666
7-1PAV2894463755552
8 2GES2776748446256
9NOV2765651655054
10-2OZO2716651585442
11MIC2674547506164
12 1GAB2294134354277
13-1RIO2174244493646


  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλώς όρισες κι από μένα Mrs. Hyde.

Δεν μάς γνωρίζεις ακόμη αλλά καλοί είμαστε μωρέ. Πλάκα έχουμε. Παλιά είχαμε πιο πολύ κέφι γενικότερα. Τώρα με όλα αυτά που συμβαίνουν το χάσαμε μάλλον λιγάκι. Παλιότερα είχαμε και διαγωνισμό του "χρυσού φτυαριού" θεσπισμένο από τον αρχιμοδεράτορα mic.

Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα μας.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ferelpis είπε

 

 

Καλώς όρισες κι από μένα Mrs. Hyde.

Δεν μάς γνωρίζεις ακόμη αλλά καλοί είμαστε μωρέ. Πλάκα έχουμε. Παλιά είχαμε πιο πολύ κέφι γενικότερα. Τώρα με όλα αυτά που συμβαίνουν το χάσαμε μάλλον λιγάκι. Παλιότερα είχαμε και διαγωνισμό του "χρυσού φτυαριού" θεσπισμένο από τον αρχιμοδεράτορα mic.

Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα μας.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, Ferelpis. ^_^

Για το κέφι, γενικό το κακό. Δυστυχώς. Είναι η κατάσταση που επικρατεί, τα προσωπικά που μπορεί να έχουμε ο καθένας... Άστα! Σημασία έχει να μην μας παίρνει (εντελώς) από κάτω και να προχωράμε. Ο αρχιμοδεράτορας καλά το πάει, πάντως - και προσπαθεί να παρασύρει και τους υπόλοιπους. Κι εάν κρίνω απ' τα όσα λέτε, έχετε περάσει πάααρα πολύ ωραία μεταξύ σας. Μπορεί να μην σας ξέρω (ξέρω λίγο τον καθηγητή απ' το fitness (γιατί μας είναι και κορμάρα!) και λίγο τον Nova απ' τα μουσικά threads), αλλά με κερδίσατε απ' το ότι λαμβάνω έναν ακομπλεξάριστο αέρα. Δέχεστε, ανταποδίδετε... Κι όλα αυτά καλοπροαίρετα, και γελάτε με την ψυχή σας. Δείχνει πολλά αυτό σε χαρακτήρα, και μπράβο σας. Ελπίζω να μπορέσω ν' αφιερώσω χρόνο και να σας μάθω καλύτερα κι ανταλλάσσοντας μουσική, ειδάλλως συνεχίζω απ' τον πάγκο και σαν τσιρλίντερ. Διόλου άσχημο κι αυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mrs. Hyde είπε

......... Ελπίζω να μπορέσω ν' αφιερώσω χρόνο και να σας μάθω καλύτερα κι ανταλλάσσοντας μουσική, ειδάλλως συνεχίζω απ' τον πάγκο και σαν τσιρλίντερ. Διόλου άσχημο κι αυτό........  

Αααααα,  θα παίξεις στο επόμενο... δεν το συζητώ, να βρεις χρόνο, οργάνωσέ το από τώρα  B) :D 

και μελέτα λίγο τι έχει παιχτεί στα παλιά παιχνίδια (και στο τρέχον)  για να μην βρεθείς προ μεγάλων εκπλήξεων, όπως βλέπεις υπάρχει μεγάλη πανσπερμία μουσικών επιλογών! :lol:

 

Αναφορά σε κείμενο

[ ... ξέρω λίγο τον καθηγητή απ' το fitness ... ]

Α! συχνάζετε και σε αυτά τα λιμέρια...    εγώ πάλι πηγαίνω στο antifitnes (αραιά και που) :lol:

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2022 στις 2:03 ΜΜ, NovaLacertae είπε

Αααααα,  θα παίξεις στο επόμενο... δεν το συζητώ, να βρεις χρόνο, οργάνωσέ το από τώρα  B) :D 

και μελέτα λίγο τι έχει παιχτεί στα παλιά παιχνίδια (και στο τρέχον)  για να μην βρεθείς προ μεγάλων εκπλήξεων, όπως βλέπεις υπάρχει μεγάλη πανσπερμία μουσικών επιλογών! :lol:

Η αλήθεια είναι πως μια βδομάδα, ως περιθώριο, πιστεύω είναι αρκετή, οπότε δε νομίζω να μην μπορέσω να το χωρέσω στα καθημερινά. Έχω και κάτι βραβεία να σαρώσω (κι έρχεται πρώτη απ' το τέλος, λέει! 😅) - επιβάλλεται να γραφτώ απ' τους πρώτους. 😎

Πού τα έχετε καταχωνιάσει τα προηγούμενα, βρε παιδιά; Απ' την αρχή ήθελα να ρίξω μια ματιά, αλλά τζίφος. Κανένα αποτέλεσμα. Γι' αυτό μου έκανε κι εντύπωση μόλις είδα το thread, γιατί δεν είχα δει κάτι σχετικό. Ούτε προηγούμενο παιχνίδι, ούτε νήμα δήλωσης συμμετοχών, τίποτα. Και νέοι λογαριασμοί... Πότε προκάματε και τα κανονίσατε; 🙃

Στις 24/1/2022 στις 2:03 ΜΜ, NovaLacertae είπε

Α! συχνάζετε και σε αυτά τα λιμέρια...    εγώ πάλι πηγαίνω στο antifitnes (αραιά και που) :lol:

Εδώ κι αρκετό καιρό έχω περάσει στην other side... Μην κοιτάς που το κάνω στα μουλωχτά και δεν ανεβάζω τίποτα στο antifitness. :ph34r: Θα ξαναμπώ, όμως, στον ίσιο δρόμο. Όχι τίποτε άλλο, πήρα και πάγκο κι ούτε τον έχω εγκαινιάσει ακόμα. :X

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΜΙΚ στο πρώτο ποστ  έχει βάλει ένα λινκ:     https://forumvision.github.io/bwgt/game.html   με αποτελέσματα οδηγίες και πληροφορίες στο οποίο μπορεί να μπει ο καθένας και να παρακολουθήσει την εξέλιξη αυτού του παιχνιδιού αλλά και τι έχει γίνει σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια (έχει κάνει εξαιρετική δουλειά)   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...