Προς το περιεχόμενο

Forumvision #10 "New Horizons"


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θερμά συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου που κατάφεραν να φτιάξουν τον χειρότερο γύρο από καταβολής παιχνιδιού. Αυτό που κάποτε φάνταζε ακατόρθωτο σήμερα είναι πραγματικότητα χάρη στη σοβαρή και μεθοδική δουλειά, τις άοκνες προσπάθειες και πάνω απ΄όλα την αγαστή συνεργασία όλων των εμπλεκομένων. Ας μείνει αυτός ο γύρος στην ιστορία ως ένα παράδειγμα του πόσο χαμηλά μπορούμε να πέσουμε όταν είμαστε ενωμένοι και προσηλωμένοι σε έναν κοινό σκοπό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2022 στις 4:45 ΜΜ, mic2mic είπε

Θερμά συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου που κατάφεραν να φτιάξουν τον χειρότερο γύρο από καταβολής παιχνιδιού. Αυτό που κάποτε φάνταζε ακατόρθωτο σήμερα είναι πραγματικότητα χάρη στη σοβαρή και μεθοδική δουλειά, τις άοκνες προσπάθειες και πάνω απ΄όλα την αγαστή συνεργασία όλων των εμπλεκομένων. Ας μείνει αυτός ο γύρος στην ιστορία ως ένα παράδειγμα του πόσο χαμηλά μπορούμε να πέσουμε όταν είμαστε ενωμένοι και προσηλωμένοι σε έναν κοινό σκοπό.

Σύμφωνα με την παροιμία  "μ' όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις" μπορεί να θεωρηθεί ως αναμενώμενη η εξέλιξη...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, NovaLacertae είπε

Σύμφωνα με την παροιμία  "μ' όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις" μπορεί να θεωρηθεί ως αναμενώμενη η εξέλιξη...  :P

Μάλλον εδώ ταιριάζει η άλλη παροιμία, "στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα". 

Τουλάχιστον έχει ενδιαφέρον η μάχη για την κορυφή... άσχετο αν η μπάλα που παίζεται είναι επιπέδου τοπικού ερασιτεχνικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #10 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Still Corners - Black Lagoon 866#310782610128104
2 Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep 737101068#010306310
2 Night Beats - New Day 73885215012#171212
2 Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place 73101281247812441#
5 Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? 723712#610101110552
6 Ry X - Sweat 62#005121212207327
7 Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) 574564476008#85
8 Idir- Mila - A Vava Inouva 561232752578#203
9 Nightwish - Phantom Of The Opera 480000#143761278
10 Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue 4521431008#43046
11 Yaniv D'or & Ensemble Naya - Exaltation 415471200#552100
12 Queen - Bohemian Rhapsody 35161036106010#1
13 Pete Seeger - Pie In The Sky 3302#8033425060


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #10:
FER: Αυτό που είπα στον προηγούμενο γύρο: ή του ύψους ή του βάθους! Απαράδεκτος γύρος. Ό,τι πιο πρόχειρο ό,τι πιο γνωστό ότι πιο απρόσεκτα επιλεγμένο. "Βάλε ένα κομμάτι να τελειώνουμε". Στον προηγούμενο γύρο δυσκολεύτηκα γιατί στριμώχνονταν πολλά για την πρωτιά, εδώ το αντίθετο. Μάλιστα δεν βρίσκω για την 1η θέση.
NOM: Μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής βαθμολογίας κι ενώ είχα ήδη στείλει, αναρωτιόμουν αν το 10 έπρεπε να γίνει 12 και το αντίστροφο. Με μάγεψαν εξίσου και τα δύο τραγούδια. Μάλιστα, κάθε φορά που άνοιγα τον υπολογιστή μου, έβαζα αμέσως ν' ακούσω τους Dead Man's Bones. Εθίστηκα σ' αυτό το τραγούδι. Αποφάσισα όμως να του δώσω τελικά 10, λόγω της κακής ηχογράφησης.

Still Corners - Black Lagoon :
OZO (12): Άξιο!
FER (10): Όμορφο. Σε σχέση με τα υπόλοιπα πάντα. Παραλίγο να πάρει την πρωτιά.
NOV (10): Από το κορυφαία του γύρου -2-
Στο τσακ έχασε το 12αρι, μαύρο μέσα στο σκοτάδι βλέπεις
NOM (6): 'Ο,τι έχω ακούσει από τους Still Corners μου αρέσει πολύ, μου φτιάχνει τη διάθεση. Γιατί καλή είναι η κουλτούρα αλλά χρειάζεται και η ποπ μερικές φορές για να στανιάρουμε.
SIL (4): Θα μπορούσε να μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν αναζήτησα και πολύ να το ακούσω, το λες και κριτήριο βαθμολόγησης αυτό .
MIC (2): Αυτό είναι που λένε AOR; Αν ναι, φαντάζομαι ότι πέτυχε τον σκοπό του που είναι να περνάει εντελώς απαρατήρητο.

Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep :
DRH (10): +1 θέση για το παιδάκι στο 3:59
oops! ναι και ο Ryan Gosling
NOM (10): Κατ' αρχάς, το τραγούδι είναι φανταστικό, τουλάχιστον στη Live εκτέλεση που επέλεξες αγαπητέ μου συμπαίκτη. Το πρόβλημα είναι στη φωνή. Ακούγεται πνιχτή, σαν λαρυγγισμός. Δεν ξέρω πώς να την περιγράψω. 'Ισως φταίει η κακή ηχογράφηση ή η ακουστική του χώρου. 'Ακουσα και την studio εκτέλεση, η οποία υπερείχε στη φωνή, υστερούσε
όμως στο ρυθμό. Αποφάσισα λοιπόν να βαθμολογήσω τον ξεσηκωτικό, έντονο, άπαιχτο ρυθμό, την πρωτότυπη μελωδία και την ακαταμάχητη χορωδία και να αγνοήσω τη φωνή.
Είναι από τα τραγούδια, που σε κάθε άκουσμα το ερωτευόμουν όλο και πιό πολύ και σίγουρα θα το θυμάμαι πάντα.
ΥΓ. Ενώ είχα στείλει βαθμολογία, ανακάλυψα πως ο τραγουδιστής είναι ο Ryan Gosling, που κι εγώ είχα βάλει τραγούδι του (από την ταινία La La Land). Μεγάλη λατρεία! Κοινώς, κόβω φλέβες για τον Gosling.
SIL (10): Ο φίλος που το επέλεξε πιστεύω ότι ποντάρει σε βαθμούς από τις γυναίκες του διαγωνισμού που αγαπάμε Ryan Gosling 😍 Δεν το ήξερα ότι έχει μπάντα, ούτε ότι τραγουδάει τόσο υπέροχα 😊 Εδώ να σημειώσω βέβαια ότι η φωνή του δεν ακουγόταν τόσο καθαρά ενώ στη χορωδία ταίριαζε ωραία αυτή η live ηχογράφηση
FER (6): Να ΄χαμε να λέγαμε. Μόνο το χορωδιακό μέρος ακουγόταν.
NOV (3): Τελευταία μέρες των αποκριών και η χοροδία ντύθηκε καρνάβαλος
MIC (0): ΤΙΝΤΟΥΤΟ! Πρέπει να τραγουδήσουν ντουέτο με το άλλο μηδενικό μου και θα τελειώσει αμέσως ο πόλεμος στην Ουκρανία. Επιτιθέμενοι και αμυνόμενοι θα τρέξουν να κρυφτούν στα καταφύγια. Πρώτα απ΄όλα απορώ πώς επέτρεψε η UNICEF να υποστούν τέτοια κακοποίηση τα κακόμοιρα τα παιδάκια. Αίσχος. Φρίκη. Όλεθρος.
OZO (0): Τιναφτορε;

Night Beats - New Day :
NOM (12): Τραγουδάρα! Πάντως, η φάτσα του Danny Lee Blackwell με ψάρωσε. Τίποτα επάνω του δεν δείχνει ότι είναι φωνάρα ή έστω τραγουδιστής. Μοιάζει με εκείνα τα ρεμάλια με τις παραβατικές συμπεριφορές, που δραστηριοποιούνται στις κακόφημες γειτονιές της Νέας Υόρκης, έτσι όπως παρουσιάζονται στις ταινίες.
FER (2): Ι ντον'τ λάικ ιτ! Ιτ γος ανόιν!
OZO (1): Το καπέλο με άρεσε πιο πολύ από όλο το πακέτο.
MIC (0): Άνετα η πιο σπαστική φωνή που έχω ακούσει ποτέ από τραγουδιστή. Η Ελένη Λουκά τραγουδάει σαν άγγελος μπροστά του. Οι τραγουδιστές του Death Metal είναι αηδονάκια σε σχέση μ'αυτόν τον χαπακωμένο χιμπατζή.
NOV (#): Και αυτό από μένα... ασχολίαστο

Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place :
DRH (12): 3η φορά για τον Yann Tiersen στο παιχνίδι, 2η για τον Stuart Staples (η πρώτη δικιά μου). Δεν πειράζει, θα ζήσουμε μ'αυτό. Μάλλον περίμενα κάτι παραπάνω από αυτή τη συνεργασία. Έχω πάρει απόφαση πάντως ότι η περίοδος των Asphalt Ribbons και οι τρεις πρώτοι δίσκου των Tindersticks ήταν το peak του Staples και από εκεί και πέρα, με λίγες εξαιρέσεις, χασμουριέται μόνιμα
NOV (12): Από το κορυφαία του γύρου -1-
NOM (8): Ξανά εγώ μονολογώ...τι μου θυμίζει, τί μου θυμίζει...Ο Stuart Staples μου θυμίζει κάποιον άλλον ή ο κάποιος άλλος ήταν ο Stuart Staples αλλά δεν τον είχα προσέξει;
Το μυστήριο το έλυσε η wikipedia. Mε είχε συναρπάσει από παλιά αυτή η φωνή και λόγω αυτής, αγάπησα τους Tindersticks. Κι εδώ, τον συναντάμε σε κάτι εντελώς άλλο και με εντυπωσιάζει ξανά, τόσο ο Stuart Staples όσο και ο Yann Tiersen, που ξεφεύγει εντελώς από τις εξαίσιες μελωδίες που έγραψε για την Amelie. Πρέπει να βρω χρόνο να τον ψάξω σε βάθος. Είναι σπουδαίος συνθέτης!
MIC (7): Μόνος του ο Tiersen θα ήταν καλύτερος. Η προσθήκη του Staples είναι σα να βάζεις αλάτι στη μαρμελάδα.
OZO (4): Καλό και δυναμικό.
FER (1): Χάλια μαύρα! Awful black.

Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? :
MIC (10): Συμπαθητικούλι μπλουζάκι χωρίς εκπληξούλες. Δεν είναι για 10 βαθμουλάκια αλλά ο γυρούλης είναι απαραδεκτάκος.
OZO (10): Ωραάι performance!
DRH (7): Και Queen και Sister Rosetta Tharpe αυτός ο γύρος. Ας τα βάλω και τα 2 κάπου στη μέση
NOM (1): Δεν θυμάμαι να έχει ξαναμπεί στο παιχνίδι rhythm-and-blues. Οπότε, ανεβαίνει πολύ στην εκτίμησή μου λόγω της μη αναγνωρισιμότητας. Αδελφούλα Rosetta Tharpe, χάρηκα πολύ για τη γνωριμία, παρότι το τραγούδι σου δεν μου είπε πολλά.
NOV (1): Από τα αδιάφορα sixties -1-
FER (#): Την τύπισσα την πέτυχα πριν λίγο καιρό και μου άρεσε. Έτσι απλά. Black music με τα μπούνια!

Ry X - Sweat :
GES (12): Εδώ έγινε κάποιο λάθος. Ευχάριστο θα έλεγα.
Το 12 πηγαίνει στο Introvert της Little Simz.
MIC (12): Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά θα κοροϊδέψω τον εαυτό μου ότι αξίζει 12.
OZO (7): Άγριο.
SIL (7): Με κέρδιζε σε κάθε άκουσμα όλο και πιο πολύ! Δυναμικό κομμάτι που το χρειαζόμουν αυτή την περίοδο να το ακούσω!
FER (5): Για το χορό και μόνο. Τόσο ιδρώτα έριξαν.
NOM (2): 'Εχει δύο ονόματα αυτό το τραγούδι ή έχει γίνει λάθος;Το ξέρετε ήδη ότι η ραπ δεν ανήκει στις προτιμήσεις μου. 'Ομως, με συγκίνησαν πολύ οι στίχοι και η ερμηνεία. Απόλαυσα τους χορευτές και θαύμασα το βίντεο στο σύνολό του. Σίγουρα δεν θα επιδιώξω να το ακούσω ξανά. 'Ομως, βαθμολογώ όλα τα επί μέρους στοιχεία που μου άρεσαν πολύ.
NOV (0): Καθόλου του γούστου μου -2-

Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) :
OZO (8): Και άλλο παράξενο σε αυτό το γύρο.
MIC (6): Ποπάκι. Ποπούλι. Ποπίνι. Ποπουδάκι.
SIL (5): Ρυθμικό και αυθάδικο. Μας αρέσουν κι αυτά!
FER (4): Δεν μου άρεσε!
NOM (0): Πουλάκι μου, νομίζεις ότι θα με εντυπωσιάσεις με τα γυναικεία ρούχα; 'Αμα δεν έχεις καλό τραγούδι τί να σου κάνουν τα καραγκιοζιλίκια;
NOV (0): Καθόλου του γούστου μου -1-

Idir- Mila - A Vava Inouva :
NOV (8): Πολύ καλό, τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, για πέστε βρε παιδιά.
FER (7): Τελικά ακουγόταν. Κάποια σημεία καλούτσικα. Συνολικά όχι!
NOM (7): Το γνώριζα ως ελληνικό τραγούδι. Πού να φανταστώ ότι είναι διασκευή! Κλάσεις ανώτερο το πρωτότυπο από τη διασκευή. Καλά μου ψαχτήρια εσείς! Τί θησαυρούς ανακαλύπτετε!
MIC (5): Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό έπρεπε να το τραγουδάει η Φαραντούρη ή ο Λοΐζος;
OZO (#): Δικό μου! Είδατε πώς σας προσέχω! :)

Nightwish - Phantom Of The Opera :
SIL (8): Το αγαπημένο συγκρότημα της εφηβείας μου εδώ! Σ ένα τραγούδι που έχω ακούσει πιο πολλές φορές κι απ τον Εθνικό ύμνο. Για την ιστορία, λίγες μέρες πριν τελειώσουν οι πανελλήνιες και πριν δώσω το τελευταίο μάθημα που ήταν μεγάλης βαρύτητας γιατί θα καθόριζε την είσοδό μου στις οικονομικές σχολές που ήθελα, έπεσε στα χέρια μου το τότε καινούργιο τους άλμπουμ. Μου ανέβασε τόσο πολύ τη διάθεση και την όρεξη για διάβασμα στο μάθημα αυτό που έγραψα άριστα!! Έδωσα προβάδισμα σε καινούρια ακούσματα αλλά στην καρδιά μου πάντα θα είναι κορυφή 🧡
NOV (7): Καλό, αλλά προτιμώ τις πιο ήπιες εκδόσεις
OZO (6): Κάηκε το σύμπαν!
MIC (4): Ούτε καν οι Nightwish δεν μπόρεσαν να καταστρέψουν εντελώς το κομμάτι. Προσπάθησαν πάντως, τους το αναγνωρίζω αυτό.
NOM (3): Μου αρέσουν πολύ οι Nightwish, καθώς και ο τρόπος που διασκεύασαν το πασίγνωστο τραγούδι. 'Ομως...επειδή είμαι ανάποδος άνθρωπος, το τραγούδι αυτό ποτέ δεν το αγάπησα. Λάτρεψα την ταινία του Joel Schumacher, ξετρελάθηκα με την πρωταγωνίστρια Emmy Rossum, που την γνώριζα ήδη από την ταινία Passionada (από την
οποία είχα βάλει στο πρώτο παιχνίδι το τραγούδι της Misia "Paixões Diagonais"), στην οποία είχε το δεύτερο γυναικείο ρόλο, λάτρεψα τη φωνή και την ερμηνεία της στο τραγούδι "Phantom Of The Opera" και λόγω της ταινίας και της πανθομολογούμενης λατρείας που επικρατούσε τότε για το εν λόγω τραγούδι, κατέβαλα κάθε δυνατή
προσπάθεια να το αγαπήσω. Δεν τα κατάφερα όμως. Απλά, είμαι απόλυτα εξοικειωμένη με τη μελωδία του, λόγω όλων των ερμηνειών που έχω ακούσει.
DRH (0): Τσιριδομεταλοποπ! Πόσο μου έλλειψε (που θα έλεγε και ο τιτάνας ο Σώτης).
FER (0): Αν είναι δυνατόν!

Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue :
MIC (8): Με τεράστια διαφορά το καλύτερο κομμάτι του γύρου, αλλά σε μένα παραείναι γνωστό. Κανονικά θα του έβαζα 2-3 διότι δεν παίζω για να κάνω επανάληψη αυτά που ήδη ξέρω απ'έξω, αλλά ο γύρος έχει τόσο μαύρα και άθλια χάλια που δεν μπορεί να πάρει κάτω από 8.
SIL (6): Εντυπωσιάστηκα από το πόσο ευχάριστα το άκουγα κάθε φορά χωρίς να είναι του στυλ μου.
NOV (4): Ενσιαφέρον σε κάποια σημεία
FER (3): Δεν μου άρεσε. Πολύς χαμός για το τίποτα.
OZO (3): Περίεργο...
DRH (1): Είχει όλα τα φόντα για το 0, το έσωσε η τσιρίχτρα και το χιπχοπ
NOM (#): Η συμμετοχή μου
Ο Caetano Emanuel Viana Teles Veloso, (γεννημένος στις 7 Αυγούστου 1942) είναι Βραζιλιάνος συνθέτης, τραγουδιστής, κιθαρίστας, συγγραφέας και ακτιβιστής. Ο Veloso έγινε για πρώτη φορά γνωστός για τη συμμετοχή του στο βραζιλιάνικο μουσικό κίνημα Tropicalismo , το οποίο περιελάμβανε θέατρο, ποίηση και μουσική τη δεκαετία του 1960, στην αρχή της βραζιλιάνικης στρατιωτικής δικτατορίας που ανέλαβε την εξουσία το 1964. Παρέμεινε σταθερή δημιουργική επιρροή και μπεστ σέλερ καλλιτέχνης και συνθέτης έκτοτε. Ο Veloso έχει κερδίσει εννέα βραβεία Latin Grammy και δύο βραβεία Grammy . Στις 14 Νοεμβρίου 2012, ο Veloso τιμήθηκε ως Πρόσωπο της Χρονιάς στην Ακαδημία Ηχογράφησης.
Η Λίλα Ντάουνς (ισπανικά: Lila Downs- 9 Σεπτεμβρίου 1968 Οαχάκα, Μεξικό) είναι Μεξικανή τραγουδίστρια και τραγουδοποιός, που τραγουδά σε πολλές γλώσσες, κυρίως ισπανικά και αγγλικά. Το μουσικό ύφος της είναι σύμφωνο με τις μεξικανικές ρίζες της και των αυτοχθόνων λαών του Μεξικού.
Πηγή: Wikipedia

Yaniv D'or & Ensemble Naya - Exaltation :
FER (12): Δεν ήταν για 12άρι αλλά σε σχέση πάντα με τα υπόλοιπα κι όσο το άκουγα, ξεχώρισε.
NOM (5): Μυσταγωγική, κατανυτική, απόκοσμη και παράξενη υμνωδία, με έντονα εβραϊκά στοιχεία. Αγγελική και υπερβατική η φωνή του Yaniv D'or, σε κάνει να θέλεις να προσευχηθείς.
NOV (5): Κάποιες στιγμές με έπιανε ο ύπνος, αλλά μετά κάπου δυνάμωνε και με ξύπναγε
DRH (4): Αυτή τη βδομάδα το έθνικ μενού του παιχνιδιού δεν είχε την Έφη Θώδη του Μπαγκλαντές αλλά ένα μοιρολόι μιας άλλης Μεγάλης Παρασκευής. Το λες κι ευχάριστη εξέλιξη
OZO (2): Βαρύ και ασήκωτο...

Queen - Bohemian Rhapsody :
DRH (6): Και Queen και Sister Rosetta Tharpe αυτός ο γύρος. Ας τα βάλω και τα 2 κάπου στη μέση.
Και όχι απλά Queen αλλά το Bohemian Rhapsody! Το ήξερε κανένας αυτό το κομμάτι; Το έχουν πει και τα muppets.
Και πως να είμαι συνεπής με τον εαυτό μου και να μηδενίζω τα αριστουργήματα όταν βάζετε χιπχοπ και τσιρίχτρες ρε;
NOV (6): Εντάξει, θεωρήται ένα από τα αριστουργήματα της μουσικής.
Όσον αφορά εμένα, το ''A Night At The Opera'' ήταν ο πρώτος δίσκος των Queen που είχα αγοράσει σαν νεανίας και μου άρεσαν πολλά κομμάτια από τον δίσκο, ιδιαίτερα τα: Death on Two Legs, 39, I'm in Love with My Car και You're My Best Friend. Το Bohemian Rhapsody δεν με είχε ενθουσιάσει τότε και αυτό δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα...
MIC (1): Εντάξει, περάσατε την βαθμοθηρία σε άλλα επίπεδα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας παρατηρώ αποχαυνωμένος.
SIL (1): Είναι αμήχανη η στιγμή που καλείσαι να βαθμολογήσεις τόσο διάσημο τραγούδι
FER (0): Αν είναι δυνατόν!
NOM (0): Επειδή - όπως προείπα - είμαι ανάποδος άνθρωπος, ποτέ δεν αγάπησα τους Queen, όσο κι αν προσπάθησα. Δεν με συγκίνησε ποτέ η μουσική τους, ο ήχος τους και ακόμα περισσότερο η φωνή του Φρέντι Μέρκιουρι. 'Εχω εντυπωσιαστεί πολύ από το εύρος και τις δυνατότητες της φωνής του, όμως η χροιά του δεν με άγγιξε ποτέ. Αντίθετα, με ενοχλούσε. Το πασίγνωστο Bohemian Rhapsody, είναι από τα καλύτερά τους τραγούδια αλλά με αφήνει εντελώς αδιάφορη.
OZO (0): Καλοί.

Pete Seeger - Pie In The Sky :
FER (8): Όσο το άκουγα άρχισε να μου αρέσει. Αρκετά καλό γι αυτόν το γύρο. Κατασκηνωτικό.
OZO (5): Για το στίχο
NOM (4): Εξαιρετικό αμερικανικό λαϊκό τραγούδι. Μοιάζει - χωρίς να είναι - με πολλά που έχω ακούσει κατά καιρούς σε ταινίες western και παλιές ρομαντικές κομεντί.
MIC (3): Το συνηθισμένο πρόβλημα που έχει η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτικοποιημένων τραγουδιών: Είναι περισσότερο ποιήματα παρά τραγούδια. Ωραία η μαχητική τραγουδοποιία αλλά βάλτε και κανένα μπιτάκι, κάνα γυμνό, τίποτα χορευτικά... δεν θα χαθεί το νόημα, μη φοβάστε.
NOV (2): Από τα αδιάφορα sixties -2-



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place (12): 3η φορά για τον Yann Tiersen στο παιχνίδι, 2η για τον Stuart Staples (η πρώτη δικιά μου). Δεν πειράζει, θα ζήσουμε μ'αυτό. Μάλλον περίμενα κάτι παραπάνω από αυτή τη συνεργασία. Έχω πάρει απόφαση πάντως ότι η περίοδος των Asphalt Ribbons και οι τρεις πρώτοι δίσκου των Tindersticks ήταν το peak του Staples και από εκεί και πέρα, με λίγες εξαιρέσεις, χασμουριέται μόνιμα
Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep (10): +1 θέση για το παιδάκι στο 3:59
oops! ναι και ο Ryan Gosling
Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? (7): Και Queen και Sister Rosetta Tharpe αυτός ο γύρος. Ας τα βάλω και τα 2 κάπου στη μέση
Queen - Bohemian Rhapsody (6): Και Queen και Sister Rosetta Tharpe αυτός ο γύρος. Ας τα βάλω και τα 2 κάπου στη μέση.
Και όχι απλά Queen αλλά το Bohemian Rhapsody! Το ήξερε κανένας αυτό το κομμάτι; Το έχουν πει και τα muppets.
Και πως να είμαι συνεπής με τον εαυτό μου και να μηδενίζω τα αριστουργήματα όταν βάζετε χιπχοπ και τσιρίχτρες ρε;
Yaniv D'or & Ensemble Naya - Exaltation (4): Αυτή τη βδομάδα το έθνικ μενού του παιχνιδιού δεν είχε την Έφη Θώδη του Μπαγκλαντές αλλά ένα μοιρολόι μιας άλλης Μεγάλης Παρασκευής. Το λες κι ευχάριστη εξέλιξη
Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue (1): Είχει όλα τα φόντα για το 0, το έσωσε η τσιρίχτρα και το χιπχοπ
Nightwish - Phantom Of The Opera (0): Τσιριδομεταλοποπ! Πόσο μου έλλειψε (που θα έλεγε και ο τιτάνας ο Σώτης).

FER:
Round #10: Αυτό που είπα στον προηγούμενο γύρο: ή του ύψους ή του βάθους! Απαράδεκτος γύρος. Ό,τι πιο πρόχειρο ό,τι πιο γνωστό ότι πιο απρόσεκτα επιλεγμένο. "Βάλε ένα κομμάτι να τελειώνουμε". Στον προηγούμενο γύρο δυσκολεύτηκα γιατί στριμώχνονταν πολλά για την πρωτιά, εδώ το αντίθετο. Μάλιστα δεν βρίσκω για την 1η θέση.
Yaniv D'or & Ensemble Naya - Exaltation (12): Δεν ήταν για 12άρι αλλά σε σχέση πάντα με τα υπόλοιπα κι όσο το άκουγα, ξεχώρισε.
Still Corners - Black Lagoon (10): Όμορφο. Σε σχέση με τα υπόλοιπα πάντα. Παραλίγο να πάρει την πρωτιά.
Pete Seeger - Pie In The Sky (8): Όσο το άκουγα άρχισε να μου αρέσει. Αρκετά καλό γι αυτόν το γύρο. Κατασκηνωτικό.
Idir- Mila - A Vava Inouva (7): Τελικά ακουγόταν. Κάποια σημεία καλούτσικα. Συνολικά όχι!
Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep (6): Να ΄χαμε να λέγαμε. Μόνο το χορωδιακό μέρος ακουγόταν.
Ry X - Sweat (5): Για το χορό και μόνο. Τόσο ιδρώτα έριξαν.
Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) (4): Δεν μου άρεσε!
Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue (3): Δεν μου άρεσε. Πολύς χαμός για το τίποτα.
Night Beats - New Day (2): Ι ντον'τ λάικ ιτ! Ιτ γος ανόιν!
Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place (1): Χάλια μαύρα! Awful black.
Nightwish - Phantom Of The Opera (0): Αν είναι δυνατόν!
Queen - Bohemian Rhapsody (0): Αν είναι δυνατόν!
Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? (#): Την τύπισσα την πέτυχα πριν λίγο καιρό και μου άρεσε. Έτσι απλά. Black music με τα μπούνια!

GES:
Ry X - Sweat (12): Εδώ έγινε κάποιο λάθος. Ευχάριστο θα έλεγα.
Το 12 πηγαίνει στο Introvert της Little Simz.

MIC:
Ry X - Sweat (12): Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά θα κοροϊδέψω τον εαυτό μου ότι αξίζει 12.
Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? (10): Συμπαθητικούλι μπλουζάκι χωρίς εκπληξούλες. Δεν είναι για 10 βαθμουλάκια αλλά ο γυρούλης είναι απαραδεκτάκος.
Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue (8): Με τεράστια διαφορά το καλύτερο κομμάτι του γύρου, αλλά σε μένα παραείναι γνωστό. Κανονικά θα του έβαζα 2-3 διότι δεν παίζω για να κάνω επανάληψη αυτά που ήδη ξέρω απ'έξω, αλλά ο γύρος έχει τόσο μαύρα και άθλια χάλια που δεν μπορεί να πάρει κάτω από 8.
Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place (7): Μόνος του ο Tiersen θα ήταν καλύτερος. Η προσθήκη του Staples είναι σα να βάζεις αλάτι στη μαρμελάδα.
Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) (6): Ποπάκι. Ποπούλι. Ποπίνι. Ποπουδάκι.
Idir- Mila - A Vava Inouva (5): Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό έπρεπε να το τραγουδάει η Φαραντούρη ή ο Λοΐζος;
Nightwish - Phantom Of The Opera (4): Ούτε καν οι Nightwish δεν μπόρεσαν να καταστρέψουν εντελώς το κομμάτι. Προσπάθησαν πάντως, τους το αναγνωρίζω αυτό.
Pete Seeger - Pie In The Sky (3): Το συνηθισμένο πρόβλημα που έχει η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτικοποιημένων τραγουδιών: Είναι περισσότερο ποιήματα παρά τραγούδια. Ωραία η μαχητική τραγουδοποιία αλλά βάλτε και κανένα μπιτάκι, κάνα γυμνό, τίποτα χορευτικά... δεν θα χαθεί το νόημα, μη φοβάστε.
Still Corners - Black Lagoon (2): Αυτό είναι που λένε AOR; Αν ναι, φαντάζομαι ότι πέτυχε τον σκοπό του που είναι να περνάει εντελώς απαρατήρητο.
Queen - Bohemian Rhapsody (1): Εντάξει, περάσατε την βαθμοθηρία σε άλλα επίπεδα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας παρατηρώ αποχαυνωμένος.
Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep (0): ΤΙΝΤΟΥΤΟ! Πρέπει να τραγουδήσουν ντουέτο με το άλλο μηδενικό μου και θα τελειώσει αμέσως ο πόλεμος στην Ουκρανία. Επιτιθέμενοι και αμυνόμενοι θα τρέξουν να κρυφτούν στα καταφύγια. Πρώτα απ΄όλα απορώ πώς επέτρεψε η UNICEF να υποστούν τέτοια κακοποίηση τα κακόμοιρα τα παιδάκια. Αίσχος. Φρίκη. Όλεθρος.
Night Beats - New Day (0): Άνετα η πιο σπαστική φωνή που έχω ακούσει ποτέ από τραγουδιστή. Η Ελένη Λουκά τραγουδάει σαν άγγελος μπροστά του. Οι τραγουδιστές του Death Metal είναι αηδονάκια σε σχέση μ'αυτόν τον χαπακωμένο χιμπατζή.

NOM:
Round #10: Μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής βαθμολογίας κι ενώ είχα ήδη στείλει, αναρωτιόμουν αν το 10 έπρεπε να γίνει 12 και το αντίστροφο. Με μάγεψαν εξίσου και τα δύο τραγούδια. Μάλιστα, κάθε φορά που άνοιγα τον υπολογιστή μου, έβαζα αμέσως ν' ακούσω τους Dead Man's Bones. Εθίστηκα σ' αυτό το τραγούδι. Αποφάσισα όμως να του δώσω τελικά 10, λόγω της κακής ηχογράφησης.
Night Beats - New Day (12): Τραγουδάρα! Πάντως, η φάτσα του Danny Lee Blackwell με ψάρωσε. Τίποτα επάνω του δεν δείχνει ότι είναι φωνάρα ή έστω τραγουδιστής. Μοιάζει με εκείνα τα ρεμάλια με τις παραβατικές συμπεριφορές, που δραστηριοποιούνται στις κακόφημες γειτονιές της Νέας Υόρκης, έτσι όπως παρουσιάζονται στις ταινίες.
Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep (10): Κατ' αρχάς, το τραγούδι είναι φανταστικό, τουλάχιστον στη Live εκτέλεση που επέλεξες αγαπητέ μου συμπαίκτη. Το πρόβλημα είναι στη φωνή. Ακούγεται πνιχτή, σαν λαρυγγισμός. Δεν ξέρω πώς να την περιγράψω. 'Ισως φταίει η κακή ηχογράφηση ή η ακουστική του χώρου. 'Ακουσα και την studio εκτέλεση, η οποία υπερείχε στη φωνή, υστερούσε
όμως στο ρυθμό. Αποφάσισα λοιπόν να βαθμολογήσω τον ξεσηκωτικό, έντονο, άπαιχτο ρυθμό, την πρωτότυπη μελωδία και την ακαταμάχητη χορωδία και να αγνοήσω τη φωνή.
Είναι από τα τραγούδια, που σε κάθε άκουσμα το ερωτευόμουν όλο και πιό πολύ και σίγουρα θα το θυμάμαι πάντα.
ΥΓ. Ενώ είχα στείλει βαθμολογία, ανακάλυψα πως ο τραγουδιστής είναι ο Ryan Gosling, που κι εγώ είχα βάλει τραγούδι του (από την ταινία La La Land). Μεγάλη λατρεία! Κοινώς, κόβω φλέβες για τον Gosling.
Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place (8): Ξανά εγώ μονολογώ...τι μου θυμίζει, τί μου θυμίζει...Ο Stuart Staples μου θυμίζει κάποιον άλλον ή ο κάποιος άλλος ήταν ο Stuart Staples αλλά δεν τον είχα προσέξει;
Το μυστήριο το έλυσε η wikipedia. Mε είχε συναρπάσει από παλιά αυτή η φωνή και λόγω αυτής, αγάπησα τους Tindersticks. Κι εδώ, τον συναντάμε σε κάτι εντελώς άλλο και με εντυπωσιάζει ξανά, τόσο ο Stuart Staples όσο και ο Yann Tiersen, που ξεφεύγει εντελώς από τις εξαίσιες μελωδίες που έγραψε για την Amelie. Πρέπει να βρω χρόνο να τον ψάξω σε βάθος. Είναι σπουδαίος συνθέτης!
Idir- Mila - A Vava Inouva (7): Το γνώριζα ως ελληνικό τραγούδι. Πού να φανταστώ ότι είναι διασκευή! Κλάσεις ανώτερο το πρωτότυπο από τη διασκευή. Καλά μου ψαχτήρια εσείς! Τί θησαυρούς ανακαλύπτετε!
Still Corners - Black Lagoon (6): 'Ο,τι έχω ακούσει από τους Still Corners μου αρέσει πολύ, μου φτιάχνει τη διάθεση. Γιατί καλή είναι η κουλτούρα αλλά χρειάζεται και η ποπ μερικές φορές για να στανιάρουμε.
Yaniv D'or & Ensemble Naya - Exaltation (5): Μυσταγωγική, κατανυτική, απόκοσμη και παράξενη υμνωδία, με έντονα εβραϊκά στοιχεία. Αγγελική και υπερβατική η φωνή του Yaniv D'or, σε κάνει να θέλεις να προσευχηθείς.
Pete Seeger - Pie In The Sky (4): Εξαιρετικό αμερικανικό λαϊκό τραγούδι. Μοιάζει - χωρίς να είναι - με πολλά που έχω ακούσει κατά καιρούς σε ταινίες western και παλιές ρομαντικές κομεντί.
Nightwish - Phantom Of The Opera (3): Μου αρέσουν πολύ οι Nightwish, καθώς και ο τρόπος που διασκεύασαν το πασίγνωστο τραγούδι. 'Ομως...επειδή είμαι ανάποδος άνθρωπος, το τραγούδι αυτό ποτέ δεν το αγάπησα. Λάτρεψα την ταινία του Joel Schumacher, ξετρελάθηκα με την πρωταγωνίστρια Emmy Rossum, που την γνώριζα ήδη από την ταινία Passionada (από την
οποία είχα βάλει στο πρώτο παιχνίδι το τραγούδι της Misia "Paixões Diagonais"), στην οποία είχε το δεύτερο γυναικείο ρόλο, λάτρεψα τη φωνή και την ερμηνεία της στο τραγούδι "Phantom Of The Opera" και λόγω της ταινίας και της πανθομολογούμενης λατρείας που επικρατούσε τότε για το εν λόγω τραγούδι, κατέβαλα κάθε δυνατή
προσπάθεια να το αγαπήσω. Δεν τα κατάφερα όμως. Απλά, είμαι απόλυτα εξοικειωμένη με τη μελωδία του, λόγω όλων των ερμηνειών που έχω ακούσει.
Ry X - Sweat (2): 'Εχει δύο ονόματα αυτό το τραγούδι ή έχει γίνει λάθος;Το ξέρετε ήδη ότι η ραπ δεν ανήκει στις προτιμήσεις μου. 'Ομως, με συγκίνησαν πολύ οι στίχοι και η ερμηνεία. Απόλαυσα τους χορευτές και θαύμασα το βίντεο στο σύνολό του. Σίγουρα δεν θα επιδιώξω να το ακούσω ξανά. 'Ομως, βαθμολογώ όλα τα επί μέρους στοιχεία που μου άρεσαν πολύ.
Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? (1): Δεν θυμάμαι να έχει ξαναμπεί στο παιχνίδι rhythm-and-blues. Οπότε, ανεβαίνει πολύ στην εκτίμησή μου λόγω της μη αναγνωρισιμότητας. Αδελφούλα Rosetta Tharpe, χάρηκα πολύ για τη γνωριμία, παρότι το τραγούδι σου δεν μου είπε πολλά.
Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) (0): Πουλάκι μου, νομίζεις ότι θα με εντυπωσιάσεις με τα γυναικεία ρούχα; 'Αμα δεν έχεις καλό τραγούδι τί να σου κάνουν τα καραγκιοζιλίκια;
Queen - Bohemian Rhapsody (0): Επειδή - όπως προείπα - είμαι ανάποδος άνθρωπος, ποτέ δεν αγάπησα τους Queen, όσο κι αν προσπάθησα. Δεν με συγκίνησε ποτέ η μουσική τους, ο ήχος τους και ακόμα περισσότερο η φωνή του Φρέντι Μέρκιουρι. 'Εχω εντυπωσιαστεί πολύ από το εύρος και τις δυνατότητες της φωνής του, όμως η χροιά του δεν με άγγιξε ποτέ. Αντίθετα, με ενοχλούσε. Το πασίγνωστο Bohemian Rhapsody, είναι από τα καλύτερά τους τραγούδια αλλά με αφήνει εντελώς αδιάφορη.
Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue (#): Η συμμετοχή μου
Ο Caetano Emanuel Viana Teles Veloso, (γεννημένος στις 7 Αυγούστου 1942) είναι Βραζιλιάνος συνθέτης, τραγουδιστής, κιθαρίστας, συγγραφέας και ακτιβιστής. Ο Veloso έγινε για πρώτη φορά γνωστός για τη συμμετοχή του στο βραζιλιάνικο μουσικό κίνημα Tropicalismo , το οποίο περιελάμβανε θέατρο, ποίηση και μουσική τη δεκαετία του 1960, στην αρχή της βραζιλιάνικης στρατιωτικής δικτατορίας που ανέλαβε την εξουσία το 1964. Παρέμεινε σταθερή δημιουργική επιρροή και μπεστ σέλερ καλλιτέχνης και συνθέτης έκτοτε. Ο Veloso έχει κερδίσει εννέα βραβεία Latin Grammy και δύο βραβεία Grammy . Στις 14 Νοεμβρίου 2012, ο Veloso τιμήθηκε ως Πρόσωπο της Χρονιάς στην Ακαδημία Ηχογράφησης.
Η Λίλα Ντάουνς (ισπανικά: Lila Downs- 9 Σεπτεμβρίου 1968 Οαχάκα, Μεξικό) είναι Μεξικανή τραγουδίστρια και τραγουδοποιός, που τραγουδά σε πολλές γλώσσες, κυρίως ισπανικά και αγγλικά. Το μουσικό ύφος της είναι σύμφωνο με τις μεξικανικές ρίζες της και των αυτοχθόνων λαών του Μεξικού.
Πηγή: Wikipedia

NOV:
Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place (12): Από το κορυφαία του γύρου -1-
Still Corners - Black Lagoon (10): Από το κορυφαία του γύρου -2-
Στο τσακ έχασε το 12αρι, μαύρο μέσα στο σκοτάδι βλέπεις
Idir- Mila - A Vava Inouva (8): Πολύ καλό, τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, για πέστε βρε παιδιά.
Nightwish - Phantom Of The Opera (7): Καλό, αλλά προτιμώ τις πιο ήπιες εκδόσεις
Queen - Bohemian Rhapsody (6): Εντάξει, θεωρήται ένα από τα αριστουργήματα της μουσικής.
Όσον αφορά εμένα, το ''A Night At The Opera'' ήταν ο πρώτος δίσκος των Queen που είχα αγοράσει σαν νεανίας και μου άρεσαν πολλά κομμάτια από τον δίσκο, ιδιαίτερα τα: Death on Two Legs, 39, I'm in Love with My Car και You're My Best Friend. Το Bohemian Rhapsody δεν με είχε ενθουσιάσει τότε και αυτό δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα...
Yaniv D'or & Ensemble Naya - Exaltation (5): Κάποιες στιγμές με έπιανε ο ύπνος, αλλά μετά κάπου δυνάμωνε και με ξύπναγε
Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue (4): Ενσιαφέρον σε κάποια σημεία
Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep (3): Τελευταία μέρες των αποκριών και η χοροδία ντύθηκε καρνάβαλος
Pete Seeger - Pie In The Sky (2): Από τα αδιάφορα sixties -2-
Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? (1): Από τα αδιάφορα sixties -1-
Ry X - Sweat (0): Καθόλου του γούστου μου -2-
Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) (0): Καθόλου του γούστου μου -1-
Night Beats - New Day (#): Και αυτό από μένα... ασχολίαστο

OZO:
Still Corners - Black Lagoon (12): Άξιο!
Sister Rosetta Tharpe - Didn't It Rain? (10): Ωραάι performance!
Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) (8): Και άλλο παράξενο σε αυτό το γύρο.
Ry X - Sweat (7): Άγριο.
Nightwish - Phantom Of The Opera (6): Κάηκε το σύμπαν!
Pete Seeger - Pie In The Sky (5): Για το στίχο
Yann Tiersen- Stuart Staples - A Secret Place (4): Καλό και δυναμικό.
Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue (3): Περίεργο...
Yaniv D'or & Ensemble Naya - Exaltation (2): Βαρύ και ασήκωτο...
Night Beats - New Day (1): Το καπέλο με άρεσε πιο πολύ από όλο το πακέτο.
Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep (0): Τιναφτορε;
Queen - Bohemian Rhapsody (0): Καλοί.
Idir- Mila - A Vava Inouva (#): Δικό μου! Είδατε πώς σας προσέχω! :)

SIL:
Dead Man's Bones - In The Room Where You Sleep (10): Ο φίλος που το επέλεξε πιστεύω ότι ποντάρει σε βαθμούς από τις γυναίκες του διαγωνισμού που αγαπάμε Ryan Gosling 😍 Δεν το ήξερα ότι έχει μπάντα, ούτε ότι τραγουδάει τόσο υπέροχα 😊 Εδώ να σημειώσω βέβαια ότι η φωνή του δεν ακουγόταν τόσο καθαρά ενώ στη χορωδία ταίριαζε ωραία αυτή η live ηχογράφηση
Nightwish - Phantom Of The Opera (8): Το αγαπημένο συγκρότημα της εφηβείας μου εδώ! Σ ένα τραγούδι που έχω ακούσει πιο πολλές φορές κι απ τον Εθνικό ύμνο. Για την ιστορία, λίγες μέρες πριν τελειώσουν οι πανελλήνιες και πριν δώσω το τελευταίο μάθημα που ήταν μεγάλης βαρύτητας γιατί θα καθόριζε την είσοδό μου στις οικονομικές σχολές που ήθελα, έπεσε στα χέρια μου το τότε καινούργιο τους άλμπουμ. Μου ανέβασε τόσο πολύ τη διάθεση και την όρεξη για διάβασμα στο μάθημα αυτό που έγραψα άριστα!! Έδωσα προβάδισμα σε καινούρια ακούσματα αλλά στην καρδιά μου πάντα θα είναι κορυφή 🧡
Ry X - Sweat (7): Με κέρδιζε σε κάθε άκουσμα όλο και πιο πολύ! Δυναμικό κομμάτι που το χρειαζόμουν αυτή την περίοδο να το ακούσω!
Caetano Veloso And Lila Downs - Burn It Blue (6): Εντυπωσιάστηκα από το πόσο ευχάριστα το άκουγα κάθε φορά χωρίς να είναι του στυλ μου.
Sub Urban - Paramour (Feat. Aurora) (5): Ρυθμικό και αυθάδικο. Μας αρέσουν κι αυτά!
Still Corners - Black Lagoon (4): Θα μπορούσε να μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν αναζήτησα και πολύ να το ακούσω, το λες και κριτήριο βαθμολόγησης αυτό .
Queen - Bohemian Rhapsody (1): Είναι αμήχανη η στιγμή που καλείσαι να βαθμολογήσεις τόσο διάσημο τραγούδι



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1 +1 DRH69380917864606945526886
2 -1 NOM65867885559575265809045
3 +1 NOV65756516550545793797973
4 -1 CIN65264647364735154836462
5 SIL649496726107607354855573
6 EMM60267629034478364398333
7 GES57767484462566639457773
8 FER57366445666664556732972
9 PAV55144637555523568624057
10 +1 OZO51266515854428059x4656
11 -1 MIC50545475061645438525341
12 RIO43642444936464147643235
13 GAB41741343542774814403848


  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #11 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Evgeny Grinko - Вальс 801204#12481010x3710
2 Εl Camino Negro - Tommy Guerrero 75710121070588#206
3 Green Carnation - Maybe? 668753027126x412#
4 Cannons - Purple Sun 6341204101224#x852
5 Ulver - Russian Doll 6210#25530712x5103
6 Ry X - Sweat 61#187851064x624
7 Henrique Cazes & Grupo Do Choro 1900 - Corta Jaca (Traditional Brazilian Dance) 59126122812#7x018
8 Nightstalker - Children Of The Sun 5435720#405x12412
9 The Diplomats Of Solid Sound ft. The Diplomettes - Trouble Me 5058#636633x037
10 The Souljazz Orchestra - Mista President 4766108110#22x101
11 Dove Cameron - Boyfriend 29031061300x10#5
12 Two Feet, Grandson - Until I Come Home 27200147151x#60
13 Just Jack - The Day I Died 230430#0010x780


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #11:
FER: Δεν ήταν κακός αυτήν τη φορά ο γύρος. Είχε και για ψηλά και για χαμηλά και για τη μέση. Μια χαρά.
NOM: Αν είχα την ευχέρεια να βάλω ό,τι βαθμό θέλω, θα έβαζα 10 μηδενικά. Ακόμα και το δικό μου κομμάτι, χάλια είναι και έχω μετανιώσει που το έβαλα αντικαθιστώντας μία άλλη τραγουδάρα. Ατυχής επιλογή της τελευταίας στιγμής.
NOV: Δεν ξεκίνησε καλά αυτός ο γύρος όσο προχωρούσε η λίστα βελτιωνόταν

Evgeny Grinko - Вальс :
NOM (10): Αρκετά καλή μελωδία, όχι όμως εξαιρετική. Πολλά "μπράβο" στα παιδιά που παίζουν μέσα στο κρύο. Μάλλον ο πιανίστας καπνίζει για να ζεσταθεί.
NOV (10): Μ' 'αρεσε, το άκουσα πολύ ευχάριστα
MIC (8): Εντάξει, δεν γίνεται να παίζεις σε τέτοιο κωλόκρυο χωρίς να έχεις πάρει κάτι πολύ πιο δυνατό από ένα κανονικό τσιγάρο. Τί μας κρύβουν;
FER (#): Γουστόζικο βαλσάκι από το φίλο μας τον Ευγένιο.

Εl Camino Negro - Tommy Guerrero :
FER (10): Ανέμελο. Σαν ταξιδάκι.
NOM (8): Εδώ έχουμε ένα άγονο τοπίο και μία μουσική εξίσου άγονη, γραμμένη γι' αυτό? Εγώ θα ήθελα κάτι πιό γόνιμο αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα διαμάντια, ακούστηκε σαν θεϊκή μελωδία!
NOV (8): Ταξιδιάρικο και το κομμάτι και το βίντεο, ωραίο!
MIC (5): Βαρέθηκα να ξύνω τα νύχια μου όσο το άκουγα. Αλλά παίρνει βαθμούς διότι τουλάχιστον έβγαλα δυο παρανυχίδες.

Green Carnation - Maybe? :
NOM (12): Εδώ έχουμε ένα πολύ ιδιαίτερο τραγούδι, με εξαίσια μελωδία και συγκλονιστική ερμηνεία. Η φωνή του τραγουδιστή είναι υπέροχα αγγελική, σχεδόν εξωπραγματική. Με χάλασε όμως πολύ, η ατυχής έως ενοχλητική προσθήκη του αιθερόφωνου σε συνδυασμό με τα τρομακτικά ουρλιαχτά του οργανοπαίκτη.
DRH (7): Μετά την Green Cola τώρα και Green Carnation με στέβια! Επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια η Λόλα και ο Ρόζυ μπορούν και πάλι να αισθάνονται ασφαλείς!
MIC (7): Είχε μια κάποια πλάκα. Καλό για ταινία με Δράκουλα.
NOV (6): Εγώ ήξερα ότι ήταν σοκολατί το Carnation... τι θυμήθηκα τώρα!
FER (3): Πολυποίκιλη, πολύπλοκη και μεγάλη σε διάρκεια μπούρδα. Έσπασε σε πόσα κομμάτια η "κομματάρα". Άσε που στο συγκεκριμένο κομμάτι δε μου κόλησε καθόλου το Θέρεμιν.

Cannons - Purple Sun :
FER (4): Καλούτσικο είναι, αλλά κι αυτό μου έρχεται πολύ γνωστό ως τραγούδι. Κάτι από τα παλιά.
NOM (4): Ευτυχώς που ο ήλιος είναι μωβ και δεν είναι μαύρος, για ν' αραιώσουμε λίγο το πένθος.
MIC (2): Άλλη περίπτωση παθιάρας που το παίζει τραγουδίστρια. Μετά σας πείραξε η Μόνικα Τσίμπλα.
NOV (#): Τα κανόνια, της Ναβαράνε

Ulver - Russian Doll :
NOV (12): Αφού δεν το έβαλα εγώ... ας πάρει το 12αρι μου
NOM (7): Αυτό έπρεπε να το βάλετε στον προηγούμενο γύρο, να κουρέψουν κι εμένα. Θα γλύτωνα τα 12 ευρώ.
FER (5): Παλαιάς κοπής ποπ κομματάκι που θυμίζει αρκετά άλλα παρόμοια κομμάτια της εποχής. Αρκετά καλό, αλλά πολύ γνωστό στα αυτιά μου ως άκουσμα.
MIC (0): Άχρωμο, άγευστο και άοσμο, σαν το μονοξείδιο του άνθρακα δηλαδή. Και εξίσου τοξικό.

Ry X - Sweat :
MIC (10): Ωραία το πάει αλλά χρειαζόταν μια δραματουργική κορύφωση. Χωρίς κορύφωση πάνε τζάμπα τα προφυλακτικά.
FER (7): Ωραίο κομμάτι, ενδιαφέροντα κολπάκια με τη φωνή, αλλά τεράστιο ρε παιδιά!
NOM (6): Κατασταλτικό τραγούδι! Κατάφερε να με κοιμίσει στο πρώτο λεπτό. Τα υπόλοιπα εννέα δεν τα άκουσα.
NOV (4): Καλό ήταν, αλλά το παρατράβηξε βρε παιδί μου

Henrique Cazes & Grupo Do Choro 1900 - Corta Jaca (Traditional Brazilian Dance) :
FER (12): Πολύ ωραίο. Παιχνιδιάρικο. Ευχάριστο.
MIC (12): Και πάλι το καλύτερο του γύρου είναι Βραζιλιάνικο. Περιέργως βάλατε και choro. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε αυτό, μάλλον το βάλατε κατά λάθος. Φυσικά δεν περιμένω από τους Ούγκανους συμπαίκτες μου να το εκτιμήσουν.
NOV (7): Καλό! έχουν σουξέ τα βραζιλιάνικα τελευταία... μέχρι και στην Ιαπωνία βλέπω
NOM (#): Βραζιλιάνικη παραδοσιακή μουσική. Σάλσα. Την είχα κατεβάσει από το youtube πριν δύο χρόνια σε μία φανταστική εκτέλεση με πολλά έγχορδα, λίγα πνευστά και απίστευτα παιχνίδια με τη μελωδία.
Δυστυχώς δεν βρήκα την ίδια, ενώ όλες οι (άπειρες) διαθέσιμες εκτελέσεις είναι άθλιες. Κάπως καλούτσικη είναι αυτή εδώ αλλά κλάσεις κατώτερη αυτής που έψαχνα.

Nightstalker - Children Of The Sun :
MIC (4): Κι άλλες παλιοροκιές, έχουν και εφέ τώρα. Αυτό ακριβώς που μας έλειπε.
FER (2): Η μπούρδα, της μπούρδας, ώ μπούρδα!!! Μέχρι τη μέση το τραγούδι είναι πανηλίθιο.
NOM (0): Σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε:
1) Τί σημαίνει stoner rock και desert rock (που διάβασα στη βικιπαίδεια ότι είναι τα είδη που υπηρετούν οι κύριοι). Πέτρινο και ερημικό ροκ?
2) Υπάρχει κάποιος λόγος που μπήκε στο παιχνίδι αυτή η χαζομάρα με αυτούς τους χιλιοβαρεμένους;
Αν αυτοί οι βλαμμένοι είναι η εξέλιξη της μουσικής της πατρίδας μας, τότε είμαστε λαός χωρίς προσωπικότητα και αυθεντικότητα, μιμητικά ζώα των χείριστων του πλανήτη και άξιοι όλων των δεινών που περνάμε.

The Diplomats Of Solid Sound ft. The Diplomettes - Trouble Me :
FER (6): Οι διπλωμάτες πήραν τις διπλωμάτισσες και βγήκαν για χορό. Καλό.
MIC (6): Καλό για την ώρα του ροκ εν ρολ σε πάρτυ γάμων. Όχι ότι τα ξανακούς ποτέ αυτά. Είναι μια κι έξω.
NOM (3): Πού να σε στριμώξω εσένα; Δε βλέπεις τί συνωστισμό έχουμε στις τελευταίες θέσεις;

The Souljazz Orchestra - Mista President :
FER (8): Ρυθμικό, καλοκαιρινό. Μπιτς μπαρ κι έτσι.
DRH (6): Mista President, έναν Mista Dobalina τι τον έχεις;
NOM (2): Τώρα τί να σου πω... Ακούγοντας κι αυτό, ολοκλήρωσα τη μουσική μου παιδεία!

Dove Cameron - Boyfriend :
MIC (3): Πώς γίνεται τώρα τελευταία όλες που έχουν παθιάρα φωνή να το παίζουν τραγουδίστριες; Υπάρχουν κι άλλα επαγγέλματα που εκτιμάται μια παθιάρα φωνή.
FER (0): Καμιά μελωδία, καμιά φωνή, καμιά μουσική. Χασμουρηθείτε μαζί μας.
NOM (0): Μ' αυτές τις βλακείες πας να ρίξεις γκόμενα;
NOV (0): Αδιάφορο -2

Two Feet, Grandson - Until I Come Home :
NOM (5): Μέχρι να' ρθείς σπίτι, δεν πας σε κανένα μπαράκι να βρεις καμιά γκόμενα μπας και σου έρθει έμπνευση να γράψεις κανα τραγούδι της προκοπής; Μιά ιδέα ρίχνω.
FER (1): Η αδιαφορία, της αδιαφορίας, ω αδιαφορία!!!
MIC (1): Δεν ξέρω πώς το γλίτωσε το μηδενικό αυτό εδώ. Φαντάσου δηλαδή πόσο χάλια ήταν τα άλλα δύο που πήραν μηδέν.

Just Jack - The Day I Died :
NOM (1): Αφού πέθανες, γιατί δεν μας αφήνεις κι εμάς ήσυχους;
FER (0): Δεν το κατάλαβα. Βασικά το λόγο ύπαρξής του δεν κατάλαβα.
MIC (0): What a coincidence! The day you died was the best day of my life too!
NOV (0): Αδιάφορο -1



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Green Carnation - Maybe? (7): Μετά την Green Cola τώρα και Green Carnation με στέβια! Επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια η Λόλα και ο Ρόζυ μπορούν και πάλι να αισθάνονται ασφαλείς!
The Souljazz Orchestra - Mista President (6): Mista President, έναν Mista Dobalina τι τον έχεις;

FER:
Round #11: Δεν ήταν κακός αυτήν τη φορά ο γύρος. Είχε και για ψηλά και για χαμηλά και για τη μέση. Μια χαρά.
Henrique Cazes & Grupo Do Choro 1900 - Corta Jaca (Traditional Brazilian Dance) (12): Πολύ ωραίο. Παιχνιδιάρικο. Ευχάριστο.
Εl Camino Negro - Tommy Guerrero (10): Ανέμελο. Σαν ταξιδάκι.
The Souljazz Orchestra - Mista President (8): Ρυθμικό, καλοκαιρινό. Μπιτς μπαρ κι έτσι.
Ry X - Sweat (7): Ωραίο κομμάτι, ενδιαφέροντα κολπάκια με τη φωνή, αλλά τεράστιο ρε παιδιά!
The Diplomats Of Solid Sound ft. The Diplomettes - Trouble Me (6): Οι διπλωμάτες πήραν τις διπλωμάτισσες και βγήκαν για χορό. Καλό.
Ulver - Russian Doll (5): Παλαιάς κοπής ποπ κομματάκι που θυμίζει αρκετά άλλα παρόμοια κομμάτια της εποχής. Αρκετά καλό, αλλά πολύ γνωστό στα αυτιά μου ως άκουσμα.
Cannons - Purple Sun (4): Καλούτσικο είναι, αλλά κι αυτό μου έρχεται πολύ γνωστό ως τραγούδι. Κάτι από τα παλιά.
Green Carnation - Maybe? (3): Πολυποίκιλη, πολύπλοκη και μεγάλη σε διάρκεια μπούρδα. Έσπασε σε πόσα κομμάτια η "κομματάρα". Άσε που στο συγκεκριμένο κομμάτι δε μου κόλησε καθόλου το Θέρεμιν.
Nightstalker - Children Of The Sun (2): Η μπούρδα, της μπούρδας, ώ μπούρδα!!! Μέχρι τη μέση το τραγούδι είναι πανηλίθιο.
Two Feet, Grandson - Until I Come Home (1): Η αδιαφορία, της αδιαφορίας, ω αδιαφορία!!!
Dove Cameron - Boyfriend (0): Καμιά μελωδία, καμιά φωνή, καμιά μουσική. Χασμουρηθείτε μαζί μας.
Just Jack - The Day I Died (0): Δεν το κατάλαβα. Βασικά το λόγο ύπαρξής του δεν κατάλαβα.
Evgeny Grinko - Вальс (#): Γουστόζικο βαλσάκι από το φίλο μας τον Ευγένιο.

MIC:
Henrique Cazes & Grupo Do Choro 1900 - Corta Jaca (Traditional Brazilian Dance) (12): Και πάλι το καλύτερο του γύρου είναι Βραζιλιάνικο. Περιέργως βάλατε και choro. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε αυτό, μάλλον το βάλατε κατά λάθος. Φυσικά δεν περιμένω από τους Ούγκανους συμπαίκτες μου να το εκτιμήσουν.
Ry X - Sweat (10): Ωραία το πάει αλλά χρειαζόταν μια δραματουργική κορύφωση. Χωρίς κορύφωση πάνε τζάμπα τα προφυλακτικά.
Evgeny Grinko - Вальс (8): Εντάξει, δεν γίνεται να παίζεις σε τέτοιο κωλόκρυο χωρίς να έχεις πάρει κάτι πολύ πιο δυνατό από ένα κανονικό τσιγάρο. Τί μας κρύβουν;
Green Carnation - Maybe? (7): Είχε μια κάποια πλάκα. Καλό για ταινία με Δράκουλα.
The Diplomats Of Solid Sound ft. The Diplomettes - Trouble Me (6): Καλό για την ώρα του ροκ εν ρολ σε πάρτυ γάμων. Όχι ότι τα ξανακούς ποτέ αυτά. Είναι μια κι έξω.
Εl Camino Negro - Tommy Guerrero (5): Βαρέθηκα να ξύνω τα νύχια μου όσο το άκουγα. Αλλά παίρνει βαθμούς διότι τουλάχιστον έβγαλα δυο παρανυχίδες.
Nightstalker - Children Of The Sun (4): Κι άλλες παλιοροκιές, έχουν και εφέ τώρα. Αυτό ακριβώς που μας έλειπε.
Dove Cameron - Boyfriend (3): Πώς γίνεται τώρα τελευταία όλες που έχουν παθιάρα φωνή να το παίζουν τραγουδίστριες; Υπάρχουν κι άλλα επαγγέλματα που εκτιμάται μια παθιάρα φωνή.
Cannons - Purple Sun (2): Άλλη περίπτωση παθιάρας που το παίζει τραγουδίστρια. Μετά σας πείραξε η Μόνικα Τσίμπλα.
Two Feet, Grandson - Until I Come Home (1): Δεν ξέρω πώς το γλίτωσε το μηδενικό αυτό εδώ. Φαντάσου δηλαδή πόσο χάλια ήταν τα άλλα δύο που πήραν μηδέν.
Ulver - Russian Doll (0): Άχρωμο, άγευστο και άοσμο, σαν το μονοξείδιο του άνθρακα δηλαδή. Και εξίσου τοξικό.
Just Jack - The Day I Died (0): What a coincidence! The day you died was the best day of my life too!

NOM:
Round #11: Αν είχα την ευχέρεια να βάλω ό,τι βαθμό θέλω, θα έβαζα 10 μηδενικά. Ακόμα και το δικό μου κομμάτι, χάλια είναι και έχω μετανιώσει που το έβαλα αντικαθιστώντας μία άλλη τραγουδάρα. Ατυχής επιλογή της τελευταίας στιγμής.
Green Carnation - Maybe? (12): Εδώ έχουμε ένα πολύ ιδιαίτερο τραγούδι, με εξαίσια μελωδία και συγκλονιστική ερμηνεία. Η φωνή του τραγουδιστή είναι υπέροχα αγγελική, σχεδόν εξωπραγματική. Με χάλασε όμως πολύ, η ατυχής έως ενοχλητική προσθήκη του αιθερόφωνου σε συνδυασμό με τα τρομακτικά ουρλιαχτά του οργανοπαίκτη.
Evgeny Grinko - Вальс (10): Αρκετά καλή μελωδία, όχι όμως εξαιρετική. Πολλά "μπράβο" στα παιδιά που παίζουν μέσα στο κρύο. Μάλλον ο πιανίστας καπνίζει για να ζεσταθεί.
Εl Camino Negro - Tommy Guerrero (8): Εδώ έχουμε ένα άγονο τοπίο και μία μουσική εξίσου άγονη, γραμμένη γι' αυτό? Εγώ θα ήθελα κάτι πιό γόνιμο αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα διαμάντια, ακούστηκε σαν θεϊκή μελωδία!
Ulver - Russian Doll (7): Αυτό έπρεπε να το βάλετε στον προηγούμενο γύρο, να κουρέψουν κι εμένα. Θα γλύτωνα τα 12 ευρώ.
Ry X - Sweat (6): Κατασταλτικό τραγούδι! Κατάφερε να με κοιμίσει στο πρώτο λεπτό. Τα υπόλοιπα εννέα δεν τα άκουσα.
Two Feet, Grandson - Until I Come Home (5): Μέχρι να' ρθείς σπίτι, δεν πας σε κανένα μπαράκι να βρεις καμιά γκόμενα μπας και σου έρθει έμπνευση να γράψεις κανα τραγούδι της προκοπής; Μιά ιδέα ρίχνω.
Cannons - Purple Sun (4): Ευτυχώς που ο ήλιος είναι μωβ και δεν είναι μαύρος, για ν' αραιώσουμε λίγο το πένθος.
The Diplomats Of Solid Sound ft. The Diplomettes - Trouble Me (3): Πού να σε στριμώξω εσένα; Δε βλέπεις τί συνωστισμό έχουμε στις τελευταίες θέσεις;
The Souljazz Orchestra - Mista President (2): Τώρα τί να σου πω... Ακούγοντας κι αυτό, ολοκλήρωσα τη μουσική μου παιδεία!
Just Jack - The Day I Died (1): Αφού πέθανες, γιατί δεν μας αφήνεις κι εμάς ήσυχους;
Nightstalker - Children Of The Sun (0): Σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε:
1) Τί σημαίνει stoner rock και desert rock (που διάβασα στη βικιπαίδεια ότι είναι τα είδη που υπηρετούν οι κύριοι). Πέτρινο και ερημικό ροκ?
2) Υπάρχει κάποιος λόγος που μπήκε στο παιχνίδι αυτή η χαζομάρα με αυτούς τους χιλιοβαρεμένους;
Αν αυτοί οι βλαμμένοι είναι η εξέλιξη της μουσικής της πατρίδας μας, τότε είμαστε λαός χωρίς προσωπικότητα και αυθεντικότητα, μιμητικά ζώα των χείριστων του πλανήτη και άξιοι όλων των δεινών που περνάμε.
Dove Cameron - Boyfriend (0): Μ' αυτές τις βλακείες πας να ρίξεις γκόμενα;
Henrique Cazes & Grupo Do Choro 1900 - Corta Jaca (Traditional Brazilian Dance) (#): Βραζιλιάνικη παραδοσιακή μουσική. Σάλσα. Την είχα κατεβάσει από το youtube πριν δύο χρόνια σε μία φανταστική εκτέλεση με πολλά έγχορδα, λίγα πνευστά και απίστευτα παιχνίδια με τη μελωδία.
Δυστυχώς δεν βρήκα την ίδια, ενώ όλες οι (άπειρες) διαθέσιμες εκτελέσεις είναι άθλιες. Κάπως καλούτσικη είναι αυτή εδώ αλλά κλάσεις κατώτερη αυτής που έψαχνα.

NOV:
Round #11: Δεν ξεκίνησε καλά αυτός ο γύρος όσο προχωρούσε η λίστα βελτιωνόταν
Ulver - Russian Doll (12): Αφού δεν το έβαλα εγώ... ας πάρει το 12αρι μου
Evgeny Grinko - Вальс (10): Μ' 'αρεσε, το άκουσα πολύ ευχάριστα
Εl Camino Negro - Tommy Guerrero (8): Ταξιδιάρικο και το κομμάτι και το βίντεο, ωραίο!
Henrique Cazes & Grupo Do Choro 1900 - Corta Jaca (Traditional Brazilian Dance) (7): Καλό! έχουν σουξέ τα βραζιλιάνικα τελευταία... μέχρι και στην Ιαπωνία βλέπω
Green Carnation - Maybe? (6): Εγώ ήξερα ότι ήταν σοκολατί το Carnation... τι θυμήθηκα τώρα!
Ry X - Sweat (4): Καλό ήταν, αλλά το παρατράβηξε βρε παιδί μου
Dove Cameron - Boyfriend (0): Αδιάφορο -2
Just Jack - The Day I Died (0): Αδιάφορο -1
Cannons - Purple Sun (#): Τα κανόνια, της Ναβαράνε



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1 DRH7558091786460694552688662
2 +1 NOV7205651655054579379797363
3 -1 NOM7176788555957526580904559
4 +1 SIL71549672610760735485557366
5 -1 CIN7136464736473515483646261
6 +2 FER6536644566666455673297280
7 -1 EMM6526762903447836439833350
8 -1 GES6316748446256663945777354
9 +1 OZO58766515854428059x465675
10 -1 PAV5784463755552356862405727
11 MIC5524547506164543852534147
12 RIO4654244493646414764323529
13 GAB4404134354277481440384823


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάφανα Κρίνα - Μέρες αργίας 

 Για τον Παύλο...

Καλό ταξίδι φίλε...   :(  😢

Spoiler

Από το  LP/CD   '' Έγινε η απώλεια συνήθειά μας"  (1996)
Σε ποίηση Διονύση Καψάλη

Ξέρω πως θα 'ρθει και δεν θα 'μαι όπως είμαι,
να τον δεχτώ με το καλύτερο παλτό μου.
Μήτε σκυμμένος στις σελίδες κάποιου τόμου,
εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

Δεν θα προσεύχομαι σε σύμπαν που θαμπώνει,
δεν θα ρωτήσω αναιδώς, πού το κεντρί σου;
Γονιός δεν θα 'ναι να μου πει, σήκω και ντύσου
καιρός να ζήσουμε παιδί μου, ξημερώνει.

Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου
κι εκλιπαρώ φανατικά λίγη γαλήνη.
Θα 'ρθει σαν πύρινο παράγγελμα που λύνει
όρους ζωής και την αδρή χαρά του κόσμου.

Δεν θα μαζεύει ουρανό για να με πλύνει,
δεν θα κρατά βασιλικό ή φύλλα δυόσμου.
Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου
Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου
Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου...

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη παιδιά, δεν ασχολήθηκα καθόλου και όταν δεν ασχοληθώ ο γύρος ανεβαίνει αυτόματα και τα ποστ στα φόρουμ γίνονται επίσης αυτόματα.

Επεξ/σία από mic2mic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
6 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Πεθαίνω να δω σχόλιο mic2mic σε Κιάμο. Το περιμένω πώς και πώς. 

Big Brother Popcorn GIF by Pop TV

Χμμμμμ, κι αααααν το έχει βάλει ο  mic2mic??? :D εκεί να δείς γέλιο :lol:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NovaLacertae είπε

Χμμμμμ, κι αααααν το έχει βάλει ο  mic2mic??? :D εκεί να δείς γέλιο :lol:  

Αυτό θα ήταν επικό plot twist, πράγματι. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γύρος #12 - Αποτελέσματα

ΘέσηΤίτλοςΣύνολοCINDRHEMMFERGABGESMICNOMNOVOZOPAVRIOSIL
1 Babybird - Take Me Back 8712857510812124x4#
2 V.I.C. - Skaros 8351031012#108212x110
3 Billie Eilish - Happier Than Ever 70632510124338#86
4 Moa Bones - Take It All Away 6886124767#80x73
5 Captain Beefheart & His Magic Band - I'm Glad 65107#61551610x122
6 Airiel - In Your Room 647#108326672x58
7 Ásgeir - Lazy Giants 58#571672557x67
8 Manuel De Falla's (Dami Kim) - Spanish Dance From 'la Vida Breve' 56328#8412705x25
9 Jean Sibelius - The Swan Of Tuonela 534461243#1046x00
10 Nightwish - Amaranth 412142#800100x104
11 Mazoo And The Zoo - Ο Παπαγάλος 3511203001213x#12
12 Πάνος Κιάμος - Κρύσταλλα 1600102134#1x31
13OZO - DNS0xxxxxxxxx#xxx


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #12:
FER: Περίεργη κατάσταση. Ένα κενό. Φαντάζομαι ότι όλοι το νιώθουμε.

Ας αφιερώσουμε λοιπόν αυτόν τον τελευταίο γύρο στον Παύλο, έτσι ως ένα τελευταίο αντίο.
MIC: Το λέω για πλάκα μερικές φορές, αλλά έχω αρχίσει στ'αλήθεια να αναρωτιέμαι μήπως τελικά τρολάρετε αντί να βάζετε μουσική που σας αρέσει. Για την ακρίβεια δεν ξέρω ποιό είναι χειρότερο, να τρολάρετε ή να σας αρέσουν όντως αυτά που βάζετε;
NOM: Λόγω πένθους, δεν άκουγα καθόλου μουσική. Δεν είχα καν διάθεση. Είχα πείσει τον εαυτό μου, πως το ν' ακούσω τα τραγούδια του γύρου, θα είναι μία διεκπεραιωτική διαδικασία. 'Ομως τελικά, δεν ήταν καθόλου έτσι. Αυτός ήταν και ο λόγος που άργησα να στείλω βαθμολογία. Η συναισθηματική μου φόρτιση ήταν μεγάλη. Μάλιστα, ακούγοντας τη μουσική του Σιμπέλιους, δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυα. Ο Παύλος, ήταν συνεχώς στη σκέψη μου. Λυπάμαι πολύ!
Εύχομαι και ελπίζω, ο DrHulk να κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Το αξίζει με το παραπάνω. Θα χαρώ ιδιαίτερα αν του έχω βάλει μεγάλο βαθμό.
Ελπίζω να βρεθούμε ξανά σύντομα, να παίξουμε νέο παιχνίδι, να το χαρούμε και ό,τι μας πόνεσε να γίνει μία γλυκιά ανάμνηση.
Στέλνω σε όλους την αγάπη μου, με τις ευχές μου για ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Babybird - Take Me Back :
NOM (12): Κορυφαίο! Με μάγεψε!
DRH (8): Το θυμάμαι το κομμάτι, τους άκουγα ένα διάστημα τους Babybird, όχι όμως και τόσο πολύ. Δε θυμόμουν καν ότι είναι δικό τους. Είναι ωραίο!
MIC (8): Οχτάρι τραβηγμένο απ'τα μαλλιά. Ή μάλλον απ'τα φτερά, εφόσον πρόκειται για πουλί.
FER (7): Κι αυτό το κομμάτι θυμίζει δόκτωρα. Ωραίο κι αυτό. Ατμοσφαιρικό.

V.I.C. - Skaros :
DRH (10): Τους μάθαμε (εγώ τουλάχιστον) από τον Παύλο. Έχουν κάτι να πουν, βέβαια οι παραδοσιακές τους αναζητήσεις δε θα έλεγα ότι με ενθου
FER (10): Αυτό για τον Παύλο. Εκτός του ότι μάλλον είναι δικό του, ήταν το στιλ του αυτό. Θυμάστε το βλαχορόκ με τον Γάκη; Όπως θυμάστε εμένα με τις Βουγιούκλες, έτσι θα θυμόμαστε και τον Παύλο με το κομμάτι του Γάκη. Τι καζούρα φάγαμε τότε κι οι δυο μας!
MIC (10): Καλύτερα να έμπαινε ο original Σκάρος, οι Χωρικοί το παραξηλώσανε λιγάκι. Αλλά η σύνθεση είναι σαφώς ανώτερη από τις πίπες με τις οποίες έχει κατακλυστεί ο γύρος, οπότε αναγκάζομαι και πάλι να βάλω καλό βαθμό σε πασίγνωστο.
NOM (8): Ενδιαφέρουσα μίξη, εκ διαμέτρου αντίθετων ειδών μουσικής. Στο σημείο που ακούγεται μόνο κλαρίνο όμως, εμένα με συγκλονίζει.
GES (#): Αφιερωμένο στο φίλο μας Παύλο

Billie Eilish - Happier Than Ever :
FER (5): Ιδιαίτερο κομμάτι. Στην αρχή δεν μου είπε κάτι, αλλά ακούγοντάς το, μου άρεσε αρκετά.
MIC (4): Ακριβώς σαν το Singing in the Rain, μόνο που έχει πολύ χειρότερη φωνή, πολύ χειρότερη μουσική και πάρα πολύ χειρότερο χορό.
NOM (3): Απαλό σαν χάδι. Οι κορυφώσεις του είναι εξαιρετικές.

Moa Bones - Take It All Away :
MIC (7): Νομίζω θα προτιμούσα το "Πάρε ό,τι θέλεις παλιατζή".
FER (4): Δεν είναι κακό, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
NOM (#): Η συμμετοχή μου.
Ο Μoa Bones (Δημήτρης Αρώνης) είναι τραγουδοποιός και πολυοργανίστας, γεννημένος στην Αθήνα το Μάιο του 1981. Έχοντας ήδη ενεργή παρουσία στα εγχώρια μουσικά δρώμενα ως τραγουδιστής και κιθαρίστας των Modrec, το 2006 αρχίζει να γράφει και να κυκλοφορεί δικά του τραγούδια με το όνομα Palindrom, συμπράττοντας τότε μουσικά με την Ευαγγελία Ξυνοπούλου (Δεσποινίς Τρίχρωμη). Συνέχεια εδώ...https://www.releaseathens.gr/artist/moa-bones/

Captain Beefheart & His Magic Band - I'm Glad :
DRH (7): Ωραίος ο καπετάν μπιφτεκόκαρδος
FER (6): Πολύ ωραίο κι αυτό το κομμάτι.
MIC (5): Πρέπει να πάρει κάποιους βαθμούς μόνο και μόνο για την προσπάθεια του συμπαίκτη που κατάφερε να επιλέξει ένα από τα πιο βαρετά και ανούσια του Captain Beefheart. Συγχαρητήρια και εις ανώτερα!
NOM (1): Λίγο παρωχημένο.

Airiel - In Your Room :
FER (8): Όμορφο και φωνάζει δόκτωρ Χουλκ. Μεγάλο βέβαια, αλλά χαλάλι του κι εύχομαι από καρδιάς στο δόκτορα να το πάρει. Έκανε καλή δουλειά σ΄ αυτό το παιχνίδι.
MIC (6): Γρήγορα στο δωμάτιό σου χωρίς γλυκό. Και καλύτερα και χωρίς φαγητό. Μη σου πω και χωρίς νερό.
NOM (6): Πολύ μεγάλο αλλά όμορφο.
DRH (#): Νόμιζα ότι το είχα βάλει παλιότερα αλλά είδα πως τελικά όχι.
Είχα την εντύπωση ότι θα ήταν το καλύτερο κομμάτι του γύρου, ότι και να βάζατε, να όμως που κάποιος μεγάλος κατεργάρος έβαλε τον Παπαγάλο. Θα υπάρξει σκληρή μάχη με δύο αριστουργήματα.

Ásgeir - Lazy Giants :
NOM (5): 'Ομορφο!
MIC (2): Κρίμα το περίεργο όνομα και τους τόνους. Χαράμι πήγαν.
FER (1): Ποιος ήρθε;

Manuel De Falla's (Dami Kim) - Spanish Dance From 'la Vida Breve' :
MIC (12): Φυσικά 12 με τεράστια διαφορά από τα υπόλοιπα, ακόμα κι αν είναι το γνωστότερο κομμάτι του De Falla, ακόμα κι αν έχει ξαναμπεί. Αρχικά το είχα για 5 μια που έχει ξαναμπεί, αλλά είναι πραγματικά ντροπή να βάλω 12 σε οποιοδήποτε άλλο.
NOM (7): Πολύ αγαπημένο αλλά έχει ξαναμπεί στο παιχνίδι.
FER (#): Κι ένα κομμάτι από μένα για τις ρομαντικές ψυχές.

Αφιερωμένο στον Παύλο.

Jean Sibelius - The Swan Of Tuonela :
FER (12): Όμορφο. Λυρικό.
NOM (10): Χαίρομαι που βλέπω δύο κομμάτια κλασσικής μουσικής στο παιχνίδι και μάλιστα στον ίδιο γύρο.
Ο "κύκνος της Τουονέλα" είναι από τα πιό γνωστά έργα του Φινλανδού συνθέτη και είναι αριστούργημα.

Nightwish - Amaranth :
FER (2): Μέτρια πράματα.
DRH (1): Δύσκολη η αναμέτρηση με τον Πάνο Κιάμο, βλέπω όμως ότι είναι χωρίς την τσιρίχτρα οπότε ας πάρει κάτι αυτό. Σόρυ Πάνο Κιάμο
MIC (0): Σε έναν προηγούμενο γύρο είχα κάνει το λάθος να βάλω 12 στους Nightwish. Επανορθώνω.
NOM (0): Δεν είναι από τα καλύτερά τους.

Mazoo And The Zoo - Ο Παπαγάλος :
DRH (12): Μπήκε επιτέλους το απόλυτο αριστούργημα από ένα από σημαντικότερα μουσικά σχήματα στον ελληνικό χώρο τις τελευταίες δεκαετίες
FER (3): Φάση έχει. Θα το βάλω στα παιδάκια στο σχολείο να δω αντιδράσεις.

Πα-πα-πα-παγάλος! Δηλαδή: "Papagena / Papageno!"

Για όσους το ξέχασαν: https://www.youtube.com/watch?v=87UE2GC5db0
NOM (2): Θα το μάθω στα εγγόνια μου. Ελπίζω να μην το έχει βάλει η μάνα τους.
MIC (1): Φιλόδοξη προσπάθεια, αλλά κρίμα που η χαζοχαρούμενη μουσική και η ανέμπνευστη ερμηνεία δεν ανταποκρίνονται στο βάθος των στίχων του Κορνήλιου Καστοριάδη. Αυτούς τους στίχους θα ήθελα να τους ακούσω σε μουσική Έφης Θώδη και ερμηνεία Γωγώς Τσαμπά ώστε να απογειωθούν όπως τους αξίζει.

Πάνος Κιάμος - Κρύσταλλα :
NOM (4): Μπράβο Κιάμο! Δεν σε είχα για τόσο καλό τραγουδιστή. Εδώ που τα λέμε, δεν έμπαινα ποτέ και στον κόπο να σε προσέξω, γιατί με χάλαγε πάντα το καψουροτραγουδί χρώμα της φωνής σου.
Ακόμα βέβαια με χαλάει αλλά το τραγούδι είναι πολύ καλό και το αποδίδεις θαυμάσια.
MIC (3): Εντάξει, να δείξουμε μια ανοχή όταν βάζετε γνωστά και πολυπαιγμένα ονόματα της παγκόσμιας μουσικής σκηνής αλλά εδώ το παρακάνατε. Είπαμε να βάζουμε πού και πού κανέναν πασίγνωστο, αλλά όχι και τους ογκόλιθους της διεθνούς δισκογραφίας. Ποιός δεν τραγούδησε Πάνο Κιάμο στο νηπιαγωγείο με άλλα παιδάκια, ποιόν δεν τον νανούρισε η μανούλα του γλυκομουρμουρίζοντας στο λιόγερμα πάνω από την κούνια το τελευταίο του σουξέ; Αλλά τί να πω εγώ για τον Πάνο Κιάμο; Θα αφήσω να μιλήσουν άλλοι, καταλληλότεροι από μένα:
"Η σπουδαιότερη φωνή στο ελληνικό τραγούδι, ισάξιος της Άντζελας Δημητρίου" - Μάνος Χατζιδάκις
"Στις ατελείωτες συμπαντικές εξερευνήσεις του περιπλανώμενου μυαλού μου, με συνόδευε πάντα ως υπέρλαμπρο κβάζαρ η ουράνια φωνή του Πάνου Κιάμου" - Stephen Hawking
"Αν δεν υπήρχε ο Πάνος Κιάμος εμείς θα ήμασταν ρελιάστρες και κοπτοραπτούδες" - Wolfgang Amadeus Mozart
DRH (0): Τελικά το σωστό είναι "μ'αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος" ή "μ'αρέσει στα κρυφά κι ο Πάνος Κιάμος"; Θα τολμήσω να πω πάντως πως δε μ'αρέσει.
FER (0): Όχι ρε! Σοβαρά τώρα;



Σχόλια ανά παίκτη

DRH:
Mazoo And The Zoo - Ο Παπαγάλος (12): Μπήκε επιτέλους το απόλυτο αριστούργημα από ένα από σημαντικότερα μουσικά σχήματα στον ελληνικό χώρο τις τελευταίες δεκαετίες
V.I.C. - Skaros (10): Τους μάθαμε (εγώ τουλάχιστον) από τον Παύλο. Έχουν κάτι να πουν, βέβαια οι παραδοσιακές τους αναζητήσεις δε θα έλεγα ότι με ενθου
Babybird - Take Me Back (8): Το θυμάμαι το κομμάτι, τους άκουγα ένα διάστημα τους Babybird, όχι όμως και τόσο πολύ. Δε θυμόμουν καν ότι είναι δικό τους. Είναι ωραίο!
Captain Beefheart & His Magic Band - I'm Glad (7): Ωραίος ο καπετάν μπιφτεκόκαρδος
Nightwish - Amaranth (1): Δύσκολη η αναμέτρηση με τον Πάνο Κιάμο, βλέπω όμως ότι είναι χωρίς την τσιρίχτρα οπότε ας πάρει κάτι αυτό. Σόρυ Πάνο Κιάμο
Πάνος Κιάμος - Κρύσταλλα (0): Τελικά το σωστό είναι "μ'αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος" ή "μ'αρέσει στα κρυφά κι ο Πάνος Κιάμος"; Θα τολμήσω να πω πάντως πως δε μ'αρέσει.
Airiel - In Your Room (#): Νόμιζα ότι το είχα βάλει παλιότερα αλλά είδα πως τελικά όχι.
Είχα την εντύπωση ότι θα ήταν το καλύτερο κομμάτι του γύρου, ότι και να βάζατε, να όμως που κάποιος μεγάλος κατεργάρος έβαλε τον Παπαγάλο. Θα υπάρξει σκληρή μάχη με δύο αριστουργήματα.

FER:
Round #12: Περίεργη κατάσταση. Ένα κενό. Φαντάζομαι ότι όλοι το νιώθουμε.

Ας αφιερώσουμε λοιπόν αυτόν τον τελευταίο γύρο στον Παύλο, έτσι ως ένα τελευταίο αντίο.
Jean Sibelius - The Swan Of Tuonela (12): Όμορφο. Λυρικό.
V.I.C. - Skaros (10): Αυτό για τον Παύλο. Εκτός του ότι μάλλον είναι δικό του, ήταν το στιλ του αυτό. Θυμάστε το βλαχορόκ με τον Γάκη; Όπως θυμάστε εμένα με τις Βουγιούκλες, έτσι θα θυμόμαστε και τον Παύλο με το κομμάτι του Γάκη. Τι καζούρα φάγαμε τότε κι οι δυο μας!
Airiel - In Your Room (8): Όμορφο και φωνάζει δόκτωρ Χουλκ. Μεγάλο βέβαια, αλλά χαλάλι του κι εύχομαι από καρδιάς στο δόκτορα να το πάρει. Έκανε καλή δουλειά σ΄ αυτό το παιχνίδι.
Babybird - Take Me Back (7): Κι αυτό το κομμάτι θυμίζει δόκτωρα. Ωραίο κι αυτό. Ατμοσφαιρικό.
Captain Beefheart & His Magic Band - I'm Glad (6): Πολύ ωραίο κι αυτό το κομμάτι.
Billie Eilish - Happier Than Ever (5): Ιδιαίτερο κομμάτι. Στην αρχή δεν μου είπε κάτι, αλλά ακούγοντάς το, μου άρεσε αρκετά.
Moa Bones - Take It All Away (4): Δεν είναι κακό, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Mazoo And The Zoo - Ο Παπαγάλος (3): Φάση έχει. Θα το βάλω στα παιδάκια στο σχολείο να δω αντιδράσεις.

Πα-πα-πα-παγάλος! Δηλαδή: "Papagena / Papageno!"

Για όσους το ξέχασαν: https://www.youtube.com/watch?v=87UE2GC5db0
Nightwish - Amaranth (2): Μέτρια πράματα.
Ásgeir - Lazy Giants (1): Ποιος ήρθε;
Πάνος Κιάμος - Κρύσταλλα (0): Όχι ρε! Σοβαρά τώρα;
Manuel De Falla's (Dami Kim) - Spanish Dance From 'la Vida Breve' (#): Κι ένα κομμάτι από μένα για τις ρομαντικές ψυχές.

Αφιερωμένο στον Παύλο.

GES:
V.I.C. - Skaros (#): Αφιερωμένο στο φίλο μας Παύλο

MIC:
Round #12: Το λέω για πλάκα μερικές φορές, αλλά έχω αρχίσει στ'αλήθεια να αναρωτιέμαι μήπως τελικά τρολάρετε αντί να βάζετε μουσική που σας αρέσει. Για την ακρίβεια δεν ξέρω ποιό είναι χειρότερο, να τρολάρετε ή να σας αρέσουν όντως αυτά που βάζετε;
Manuel De Falla's (Dami Kim) - Spanish Dance From 'la Vida Breve' (12): Φυσικά 12 με τεράστια διαφορά από τα υπόλοιπα, ακόμα κι αν είναι το γνωστότερο κομμάτι του De Falla, ακόμα κι αν έχει ξαναμπεί. Αρχικά το είχα για 5 μια που έχει ξαναμπεί, αλλά είναι πραγματικά ντροπή να βάλω 12 σε οποιοδήποτε άλλο.
V.I.C. - Skaros (10): Καλύτερα να έμπαινε ο original Σκάρος, οι Χωρικοί το παραξηλώσανε λιγάκι. Αλλά η σύνθεση είναι σαφώς ανώτερη από τις πίπες με τις οποίες έχει κατακλυστεί ο γύρος, οπότε αναγκάζομαι και πάλι να βάλω καλό βαθμό σε πασίγνωστο.
Babybird - Take Me Back (8): Οχτάρι τραβηγμένο απ'τα μαλλιά. Ή μάλλον απ'τα φτερά, εφόσον πρόκειται για πουλί.
Moa Bones - Take It All Away (7): Νομίζω θα προτιμούσα το "Πάρε ό,τι θέλεις παλιατζή".
Airiel - In Your Room (6): Γρήγορα στο δωμάτιό σου χωρίς γλυκό. Και καλύτερα και χωρίς φαγητό. Μη σου πω και χωρίς νερό.
Captain Beefheart & His Magic Band - I'm Glad (5): Πρέπει να πάρει κάποιους βαθμούς μόνο και μόνο για την προσπάθεια του συμπαίκτη που κατάφερε να επιλέξει ένα από τα πιο βαρετά και ανούσια του Captain Beefheart. Συγχαρητήρια και εις ανώτερα!
Billie Eilish - Happier Than Ever (4): Ακριβώς σαν το Singing in the Rain, μόνο που έχει πολύ χειρότερη φωνή, πολύ χειρότερη μουσική και πάρα πολύ χειρότερο χορό.
Πάνος Κιάμος - Κρύσταλλα (3): Εντάξει, να δείξουμε μια ανοχή όταν βάζετε γνωστά και πολυπαιγμένα ονόματα της παγκόσμιας μουσικής σκηνής αλλά εδώ το παρακάνατε. Είπαμε να βάζουμε πού και πού κανέναν πασίγνωστο, αλλά όχι και τους ογκόλιθους της διεθνούς δισκογραφίας. Ποιός δεν τραγούδησε Πάνο Κιάμο στο νηπιαγωγείο με άλλα παιδάκια, ποιόν δεν τον νανούρισε η μανούλα του γλυκομουρμουρίζοντας στο λιόγερμα πάνω από την κούνια το τελευταίο του σουξέ; Αλλά τί να πω εγώ για τον Πάνο Κιάμο; Θα αφήσω να μιλήσουν άλλοι, καταλληλότεροι από μένα:
"Η σπουδαιότερη φωνή στο ελληνικό τραγούδι, ισάξιος της Άντζελας Δημητρίου" - Μάνος Χατζιδάκις
"Στις ατελείωτες συμπαντικές εξερευνήσεις του περιπλανώμενου μυαλού μου, με συνόδευε πάντα ως υπέρλαμπρο κβάζαρ η ουράνια φωνή του Πάνου Κιάμου" - Stephen Hawking
"Αν δεν υπήρχε ο Πάνος Κιάμος εμείς θα ήμασταν ρελιάστρες και κοπτοραπτούδες" - Wolfgang Amadeus Mozart
Ásgeir - Lazy Giants (2): Κρίμα το περίεργο όνομα και τους τόνους. Χαράμι πήγαν.
Mazoo And The Zoo - Ο Παπαγάλος (1): Φιλόδοξη προσπάθεια, αλλά κρίμα που η χαζοχαρούμενη μουσική και η ανέμπνευστη ερμηνεία δεν ανταποκρίνονται στο βάθος των στίχων του Κορνήλιου Καστοριάδη. Αυτούς τους στίχους θα ήθελα να τους ακούσω σε μουσική Έφης Θώδη και ερμηνεία Γωγώς Τσαμπά ώστε να απογειωθούν όπως τους αξίζει.
Nightwish - Amaranth (0): Σε έναν προηγούμενο γύρο είχα κάνει το λάθος να βάλω 12 στους Nightwish. Επανορθώνω.

NOM:
Round #12: Λόγω πένθους, δεν άκουγα καθόλου μουσική. Δεν είχα καν διάθεση. Είχα πείσει τον εαυτό μου, πως το ν' ακούσω τα τραγούδια του γύρου, θα είναι μία διεκπεραιωτική διαδικασία. 'Ομως τελικά, δεν ήταν καθόλου έτσι. Αυτός ήταν και ο λόγος που άργησα να στείλω βαθμολογία. Η συναισθηματική μου φόρτιση ήταν μεγάλη. Μάλιστα, ακούγοντας τη μουσική του Σιμπέλιους, δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυα. Ο Παύλος, ήταν συνεχώς στη σκέψη μου. Λυπάμαι πολύ!
Εύχομαι και ελπίζω, ο DrHulk να κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Το αξίζει με το παραπάνω. Θα χαρώ ιδιαίτερα αν του έχω βάλει μεγάλο βαθμό.
Ελπίζω να βρεθούμε ξανά σύντομα, να παίξουμε νέο παιχνίδι, να το χαρούμε και ό,τι μας πόνεσε να γίνει μία γλυκιά ανάμνηση.
Στέλνω σε όλους την αγάπη μου, με τις ευχές μου για ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
Babybird - Take Me Back (12): Κορυφαίο! Με μάγεψε!
Jean Sibelius - The Swan Of Tuonela (10): Χαίρομαι που βλέπω δύο κομμάτια κλασσικής μουσικής στο παιχνίδι και μάλιστα στον ίδιο γύρο.
Ο "κύκνος της Τουονέλα" είναι από τα πιό γνωστά έργα του Φινλανδού συνθέτη και είναι αριστούργημα.
V.I.C. - Skaros (8): Ενδιαφέρουσα μίξη, εκ διαμέτρου αντίθετων ειδών μουσικής. Στο σημείο που ακούγεται μόνο κλαρίνο όμως, εμένα με συγκλονίζει.
Manuel De Falla's (Dami Kim) - Spanish Dance From 'la Vida Breve' (7): Πολύ αγαπημένο αλλά έχει ξαναμπεί στο παιχνίδι.
Airiel - In Your Room (6): Πολύ μεγάλο αλλά όμορφο.
Ásgeir - Lazy Giants (5): 'Ομορφο!
Πάνος Κιάμος - Κρύσταλλα (4): Μπράβο Κιάμο! Δεν σε είχα για τόσο καλό τραγουδιστή. Εδώ που τα λέμε, δεν έμπαινα ποτέ και στον κόπο να σε προσέξω, γιατί με χάλαγε πάντα το καψουροτραγουδί χρώμα της φωνής σου.
Ακόμα βέβαια με χαλάει αλλά το τραγούδι είναι πολύ καλό και το αποδίδεις θαυμάσια.
Billie Eilish - Happier Than Ever (3): Απαλό σαν χάδι. Οι κορυφώσεις του είναι εξαιρετικές.
Mazoo And The Zoo - Ο Παπαγάλος (2): Θα το μάθω στα εγγόνια μου. Ελπίζω να μην το έχει βάλει η μάνα τους.
Captain Beefheart & His Magic Band - I'm Glad (1): Λίγο παρωχημένο.
Nightwish - Amaranth (0): Δεν είναι από τα καλύτερά τους.
Moa Bones - Take It All Away (#): Η συμμετοχή μου.
Ο Μoa Bones (Δημήτρης Αρώνης) είναι τραγουδοποιός και πολυοργανίστας, γεννημένος στην Αθήνα το Μάιο του 1981. Έχοντας ήδη ενεργή παρουσία στα εγχώρια μουσικά δρώμενα ως τραγουδιστής και κιθαρίστας των Modrec, το 2006 αρχίζει να γράφει και να κυκλοφορεί δικά του τραγούδια με το όνομα Palindrom, συμπράττοντας τότε μουσικά με την Ευαγγελία Ξυνοπούλου (Δεσποινίς Τρίχρωμη). Συνέχεια εδώ...https://www.releaseathens.gr/artist/moa-bones/



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Θέση +/- ΠαίκτηςΣύνολοΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1 DRH819809178646069455268866264
2 +2 SIL8024967261076073548555736687
3 NOM785678855595752658090455968
4 +1 CIN771646473647351548364626158
5 -3 NOV736565165505457937979736316
6 +1 EMM717676290344783643983335065
7 +1 GES714674844625666394577735483
8 -2 FER709664456666645567329728056
9 +1 PAV648446375555235686240572770
10 +1 MIC605454750616454385253414753
11 -2 OZO58766515854428059x465675x
12 RIO500424449364641476432352935
13 GAB481413435427748144038482341


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...