Προς το περιεχόμενο

Apple MacBook Pro 14" 2021 Review - Pro με τα όλα του


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το workstation laptop της Apple καλωσορίζει ένα νέο μέλος στην οικογένεια, το MacBook Pro 14” που διαθέτει νέες διαστάσεις αλλά και νέο επεξεργαστή Apple Silicon M1, σχεδιασμένο αποκλειστικά για τη σειρά MacBook Pro.

Επιπλέον, το σασί φιλοξενεί περισσότερες θύρες, η οθόνη έχει μικρότερα περιθώρια κι ένα γνώριμο notch στο κέντρο όπως συναντάμε και σε πολλά μοντέλα iPhone. Προς το παρόν, δεν είναι σίγουρο αν θα αποτελεί τον μόνιμο αντικαταστάτη του μοντέλου 13” ωστόσο για την ώρα, οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν μονάχα μεταξύ 14” και 16” αν επιθυμούν ένα αναβαθμισμένο, φετινό μοντέλο.

Πόσο καλά αποδίδει ο M1 στα Pro μοντέλα και ποιες είναι οι βελτιώσεις που φέρνει το ανασχεδιασμένο σασί; Η Apple προχώρησε σε μερικές αλλαγές που το κοινό ζητούσε, όπως και σε μερικές που μάλλον δε θα ήθελε αν γνώριζε πως έρχονται. Κρατήσαμε το φετινό MacBook Pro 14” στα χέρια μας για ικανό διάστημα και παρακάτω μεταφέρουμε όλες μας τις παρατηρήσεις.

Λίγο παχύτερο, λίγο βαρύτερο, με στρογγυλεμένες γωνίες και πιο έξυπνα μοιρασμένο χώρο, το MacBook Pro 14” είναι η ιδανική μέση λύση για όποιον θέλει φορητότητα και άνεση σε μια συσκευή. Οι διαστάσεις του δεν απέχουν πολύ από του αντίστοιχου περυσινού μοντέλου 13” (φτάνουν τα 31.26x22.12x1.55 εκατοστά) και η πραγματική διάσταση της οθόνης είναι στις 14.2”, αφού μειώνει δραματικά τα περιθώρια περιμετρικά σε περίπου 0.1 ίντσα (από 0.5” και 0.3” επάνω και πλάγια, αντίστοιχα).

Παραμένοντας στα της εξωτερικής σχεδίασης, οι καμπύλες του το κάνουν να φαίνεται ελαφρώς πιο μεγάλο από όσο πραγματικά είναι αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι δύσχρηστο ή πολύ βαρύτερο συγκριτικά με κάποιο πρόσφατο προηγούμενο μοντέλο – ζυγίζει 1.6 κιλά ενώ το περυσινό μοντέλο 13” ζύγιζε 1.4 κιλά.

Στα πλάγια θα βρούμε ευχάριστες εκπλήξεις μετά από χρόνια. Αριστερά βρίσκεται η θύρα φόρτισης MagSafe 3, δύο θύρες USB-C (Thunderbolt 4/USB 4) και θύρα ακουστικών 3.5mm, ενώ δεξιά βρίσκεται άλλη μια θύρα USB-C (Thunderbolt 4/USB 4), μια θύρα HDMI και αναγνώστης καρτών SDXC. Μετά τα MacBook Pro που στηρίζονταν σε θύρες USB-C για όλα, από τη φόρτιση έως τα περιφερειακά, η επιστροφή τόσων θυρών είναι μονάχα θετική από κάθε άποψη. Επιπλέον, το γεγονός ότι υπάρχει MagSafe 3 δε σημαίνει πως οι θύρες USB-C δε μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για φόρτιση της συσκευής. Ωστόσο, παρότι οι USB είναι ταχύτατες, οι άλλες δεν ακολουθούν – η SDXC είναι τύπου UHS-II και η HDMI τύπου 2.0. Για μερικούς, είναι απόλυτα αποδεκτές ενώ για άλλους ενδεχομένως να προκαλέσουν προβλήματα – η θύρα HDMI 2.0 δεν υποστηρίζει έξοδο 4K/120Hz κι αν επιθυμούν κάτι τέτοιο, θα πρέπει να προμηθευτούν αντάπτορα USB-C για τέτοια χρήση.

Διαβάστε ολόκληρο το review

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να ειναι τούμπανο σε χαρακτηριστικά ομως την ευκολία χρήσης των Windows δεν την εχει ουτε στο μισό του το Mac os.     

Επεξ/σία από Fotis Deutschland
  • Like 12
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Μπορει να ειναι τούμπανο σε χαρακτηριστικά ομως την ευκολία χρήσης των Windows δεν την εχει ουτε στο μισό του το Mac os.     

Δεν ισχύει και το ξέρεις...

  • Like 11
  • Thanks 10
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Μπορει να ειναι τούμπανο σε χαρακτηριστικά ομως την ευκολία χρήσης των Windows δεν την εχει ουτε στο μισό του το Mac os.     

2 λεπτά πριν, hariskap είπε

Δεν ισχύει και το ξέρεις...

Καλά, θέμα preference είναι στο τέλος.

Ένας φίλος έχει σπαστεί απίστευτα με τo OSX με την δημιουργία νέου φακέλου και τα βρίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Και τα 2 συστήματα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Το καλύτερο είναι να έχεις linux και να τα φέρνεις στα μέτρα σου, αλλά θέλει και λίγο και παραπάνω γνώση στις περισσότερες περιπτώσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω από το Μ1 Air μου...και όλη μέρα από το Μ1 Μίνι .....δεν μπορώ να καταλάβω πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το νέο pro.....αλλά ένα είναι σίγουρο, ότι είναι καταπληκτικό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dasimo είπε

Γράφω από το Μ1 Air μου...και όλη μέρα από το Μ1 Μίνι .....δεν μπορώ να καταλάβω πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το νέο pro.....αλλά ένα είναι σίγουρο, ότι είναι καταπληκτικό.

Εγώ κάνω livestreaming αθλητικές μεταδόσεις αλλα και βιντεομοντάζ. Τι μου προτείνεις να πάρω; Το δικό σου ή το νέο pro; (16άρι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο ακόμα και για μένα που δεν είμαι χρήστης MacOs. Και αυτό γιατί πολλοί κατασκευαστές laptops, ειδικά οι κινέζοι, περιμένουν να κυκλοφορήσουν τα μοντέλα της Apple για να τα αντιγράψουν! Προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ θετικό που η Apple άκουσε το κοινό της και προσέθεσε περισσότερες θύρες στο νέο της MacBook αν και σε κάποια πράγματα δείχνει πραγματικό κόμπλεξ. HDMI 2.0 εν έτει 2022; Realy? 

Δύο πράγματα έχω να παρατηρήσω:

  1) Περίμενα περισσότερη αυτονομία από τον M1. Όχι ότι η αυτονομία που έχει δεν είναι καλή, πολύ καλή είναι, αλλά υποτίθεται ότι πήγες σε ARM και στα 5nm για να έχεις καλύτερη σχέση απόδοσης-διάρκειας. Τελικά τι πήρε η Apple από όλο αυτό; 12 ώρες μέγιστη αυτονομία σύμφωνα με τον συγγραφέα του άρθρου. Άρα 2 ώρες περίπου παραπάνω από τον ανταγωνισμό αφού υπάρχουν αρκετά μηχανήματα με wintel που πιάνουν τις 10 ώρες (ίσως και παραπάνω). Ναι είναι πολύ δύο ώρες παραπάνω αλλά δεν είναι και τόσο πολύ. Δεν είναι η τρελή διαφορά. Δεν είμαι σίγουρος αν σε αυτόν τον τομέα πραγματικά απέδωσε η αλλαγή σε βαθμό που να δικαιολογείτε. Σίγουρα η Apple θα εξελίξει και άλλο τους customs επεξεργαστές της και ίσως κάποια στιγμή δούμε μεγάλη διαφορά. Απλά εγώ αυτή την στιγμή δεν την βλέπω. Υπάρχει σαφέστατη διαφορά αλλά όχι τόσο μεγάλη. Και εάν η Intel παρουσιάσει κάποια στιγμή επεξεργαστές ισάξιους (που κάποια στιγμή θα το κάνει, για την Intel μιλάμε) , τότε θα αξίζουν τα δις που ξόδεψε η Apple για την ανάπτυξη των επεξεργαστών της; 

2) Δεύτερον για μένα μεγάλη έλλειψη είναι η μη ύπαρξη ενσωματωμένου 5g modem. Προσωπικά το θεωρώ τεράστια έλλειψη για ένα επαγγελματικό laptop -  ultrabook κάτω από τις 15΄΄ . 

Τέλος ζηλεύω τα ηχεία του MacBook Pro 14 και ξέρω πως πολύ δύσκολα θα βρω κάτι αντίστοιχο σε Windows μηχάνημα καθώς οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν προσέχουν ιδιαίτερα αυτό το κομμάτι ενώ έχω δει πολλές πολυδιαφημισμένες υλοποιήσεις να μην αποδίδουν τα αναμενόμενα. Αντίθετα οι υλοποιήσεις σε αυτό το κομμάτι της Apple είναι πολύ προσεγμένες και ποιοτικές.

Επεξ/σία από anax111
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα macbook air m1, μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο laptop που έχω αγοράσει ποτέ, χρήστης windows για πολλά χρόνια και linux για λίγο καιρό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dasimo είπε

Γράφω από το Μ1 Air μου...και όλη μέρα από το Μ1 Μίνι .....δεν μπορώ να καταλάβω πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το νέο pro.....αλλά ένα είναι σίγουρο, ότι είναι καταπληκτικό.

Συμφωνώ. Προμηθεύτηκα το Air M1 για το σπίτι/δρόμο και το iMac M1 για το γραφείο. Αμφότερα αντικατέστησαν, αντίστοιχα, το τούμπανο Macbook Pro 16" και το iMac i9 2020. Τα οποία, ήταν πολύ πιο αργά από τον Μ1 ❤️ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Η θύρα HDMI ότι πιο άχρηστο, δεν έχει θέση σε υπογιστή γενικότερα. 

Νομίζω πουλάνε plugs να την κλείσεις αν το πάρεις. Μήπως και βάλεις καταλάθος τίποτα μέσα καμιά μέρα και έρθει το τέλος του κόσμου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...