Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για την φτηνή σύνθεση γραφείου, είναι ΟΚ?


kostas2712

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, triplex1 said:

Θα εχει ενα παλιο δυνατο για την δουλεια που το θελει , αναρωτιεστε ορισμενοι αν ο υπολοιπος κοσμος εχεις λεφτα να δινει συνεχεια?

Παρουσιάζω και τις 2 εκδοχές με τα + και -. Αν του χαλάσει π.χ η αρχαία μητρική που έχει πες μου μετά αν έχει λεφτά να δίνει συνέχεια. Κι εγώ έχω 775 σύστημα αλλά ως 3ο οπότε δουλεύει σπάνια. Ένα τόσο παλιό σύστημα που το δουλεύεις καθημερινά έχει αρκετές πιθανότητες να χαλάσει. Για εμένα αν έχει να δώσει άλλα 70 ευρώ επιπλέον αξίζει να πάει σε νέο. Αν αυτά τα 70 είναι πολλά για τον φίλο τότε να αναβαθμίσει αυτό που έχει. Ας τα ζυγίσει και ας αποφασίσει.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

oι AMD που του προτείνετε είναι σακάτηδες με πολύ χαμηλό ipc , ας κάτσει στο LGA755 tτότε

2022 έχουμε δεν μπορεί να αγοράζει κάποιος τόσο σάποιο cpu ,    I3 10105 μακραν η καλύτερη επιλογή με μαμίσια ψύκτρα και ενσωματωμένη gpu.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, jgeorgiou said:

oι AMD που του προτείνετε είναι σακάτηδες με πολύ χαμηλό ipc , ας κάτσει στο LGA755 tτότε

2022 έχουμε δεν μπορεί να αγοράζει κάποιος τόσο σάποιο cpu ,    I3 10105 μακραν η καλύτερη επιλογή με μαμίσια ψύκτρα και ενσωματωμένη gpu.

Αν έχει να δώσει +40 ευρώ από τον AMD (και + άλλα για πιο ακριβή μητρική) τότε αξίζει. Αν θέλει κάτι νέο για να κάνει τη δουλειά του με τα λιγότερα δυνατόν χρήματα τότε AMD. Αν θέλει να δώσει γενικότερα τα λιγότερα χρήματα για να κάνει τη δουλειά του αναβαθμίζει αυτό που έχει.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, fotaras76 said:

(και + άλλα για πιο ακριβή μητρική)

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/1100662/1200.html?o=1200+motherboard&order_by=pricevat&order_dir=asc

που την βρήκες την ποιο ακριβή μητρική , για δείξε μας

40ευρώ για να πάρεις γρήγορο cpu έναντι του σακάτη που δεν έπρεπε να πωλείται εν έτη 2022 σίγουρα πρέπει να τα δώσει. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, jgeorgiou said:

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/1100662/1200.html?o=1200+motherboard&order_by=pricevat&order_dir=asc

που την βρήκες την ποιο ακριβή μητρική , για δείξε μας

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/706216/AM4.html?o=am4+motherboard&order_by=pricevat&order_dir=asc

μισή τιμή οι φτηνές ΑΜ4

7 minutes ago, jgeorgiou said:

40ευρώ για να πάρεις γρήγορο cpu έναντι του σακάτη που δεν έπρεπε να πωλείται εν έτη 2022 σίγουρα πρέπει να τα δώσει. 

Με τη χρήση που κάνει δε θα καταλάβει ΚΑΜΙΑ διαφορά.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, fotaras76 said:

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/706216/AM4.html?o=am4+motherboard&order_by=pricevat&order_dir=asc

μισή τιμή οι φτηνές ΑΜ4

Με τη χρήση που κάνει δε θα καταλάβει ΚΑΜΙΑ διαφορά.

σοβαρά τωρα του προτείνεις το χειρότερο chipset της 1ης γενιάς (δεν παίζει με κανέναν AMD επεξεργαστή 5ΧΧΧ για να αλλάξει τον σακάτη αν το μετανιώσει)  , με τον χειρότερο cpu που έχει την μισή ταχύτητα από σύγχρονο celeron. Η ποιο φθηνή μητρική που δείχνεις δεν έχει καν HDMI αλλά άχρηστα dsub/dvi!! 

Τέλος παντων , ας κάτσει με τον LGA775 ποιο γρήγορα και φθηνά θα κάνει την δουλειά του αν νομίζει ότι να ανοίγεις TABS σε chrome και να παίζεις ΥΤ 1080 είναι "έυκολο" και ο σακάτης μπορεί να το κάνει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, fotaras76 said:

Με τη χρήση που κάνει δε θα καταλάβει ΚΑΜΙΑ διαφορά.

Γι αυτο λεω να μεινει εκει που ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, jgeorgiou said:

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/1100662/1200.html?o=1200+motherboard&order_by=pricevat&order_dir=asc

που την βρήκες την ποιο ακριβή μητρική , για δείξε μας

40ευρώ για να πάρεις γρήγορο cpu έναντι του σακάτη που δεν έπρεπε να πωλείται εν έτη 2022 σίγουρα πρέπει να τα δώσει. 

Ξαναβάζω τι έγραψα πριν σχολιάσεις

"Αν έχει να δώσει +40 ευρώ από τον AMD (και + άλλα για πιο ακριβή μητρική) τότε αξίζει. Αν θέλει κάτι νέο για να κάνει τη δουλειά του με τα λιγότερα δυνατόν χρήματα τότε AMD. Αν θέλει να δώσει γενικότερα τα λιγότερα χρήματα για να κάνει τη δουλειά του αναβαθμίζει αυτό που έχει. "

τι δεν καταλαβαίνεις ;;;

9 minutes ago, triplex1 said:

Γι αυτο λεω να μεινει εκει που ειναι

μαζί σου αρκεί να μη χαλάσει κάτι

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, fotaras76 said:

μαζί σου αρκεί να μη χαλάσει κάτι

Ολοι fotara ακομη και στα καινουρια που ειναι φτιαγμενα σκεφτομαστε να μη χαλασει κατι.

Καινουριο hardware ανοιγει καποιος και ποσες φορες πηγαινουν πραγματα doa  , απλα τα παλια και ειδικα τα 775 αποδειχτηκαν σκυλια μαυρα φιλε , αλλη κατασκευη , αλλα υλικα , δεν βρισκεις σημερα τοσο καλα και αξιοπιστα πραγματα παρα μονο αν δωσεις ενα σκασμο λεφτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, triplex1 said:

Ολοι fotara ακομη και στα καινουρια που ειναι φτιαγμενα σκεφτομαστε να μη χαλασει κατι.

Καινουριο hardware ανοιγει καποιος και ποσες φορες πηγαινουν πραγματα doa  , απλα τα παλια και ειδικα τα 775 αποδειχτηκαν σκυλια μαυρα φιλε , αλλη κατασκευη , αλλα υλικα , δεν βρισκεις σημερα τοσο καλα και αξιοπιστα πραγματα παρα μονο αν δωσεις ενα σκασμο λεφτα

Εχω 775 του 2009 ,ΧΕΟΝ, SSD,2Χ2 μνήμες, gt710, W10. Σκυλί μαύρο, δε λέω, αλλά έχει 13 χρόνια στην πλάτη του.Το καινούργιο είναι καινούργιο φίλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jgeorgiou said:

oι AMD που του προτείνετε είναι σακάτηδες με πολύ χαμηλό ipc , ας κάτσει στο LGA755 tτότε

2022 έχουμε δεν μπορεί να αγοράζει κάποιος τόσο σάποιο cpu ,    I3 10105 μακραν η καλύτερη επιλογή με μαμίσια ψύκτρα και ενσωματωμένη gpu.

Τι λες ρε μεγάλε, επικοινωνείς καθόλου; 

2 hours ago, tzitzikas2 said:

https://www.asrock.com/mb/ATI/4core1333-fullhd/index.asp#Specification

Δέχεται 4 πυρήνα CPU core2quad και κάποια χωρίς bios updated. Μπορείς να βρεις core 2 quad CPUs φθηνά και στις αγγελίες και στο ebay και δέχεται μέχρι 8gb ram (4x2gb). Στα 800Mhz ddr2 οι ram. Αν τα κάνεις αυτά μετά μια χαρά θα είσαι για απλή χρήση. Στη σελίδα που αναφέρω δες στο support.

Θα χρειαστεί να βάλεις θερμοαγωγιμη πάστα. Σε 775 μητρική και με μαμά ψύκτες είναι πολύ απλή η αλλαγή CPU. Δες βίντεο καλά και θα το καταφέρεις εύκολα.

Θα χρειαστεί να βάλεις θερμοαγωγιμη πάστα. Σε 775 μητρική και με μαμά ψύκτες είναι πολύ απλή η αλλαγή CPU. Δες βίντεο καλά και θα το καταφέρεις εύκολα.

Η μητρική φοράει SB600  που καλά καλά δεν κάνει AHCI.

Η μητρική είναι εντελώς Value  με 10+ χρόνια στο κεφάλι.

Οι επεξεργαστές έχουν τα μισά instruction set και καίνε τον Βόσπορο.

Δεν αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 pc: 775, με 200ge , με ryzen 5 3600 οπότε μπορώ να έχω πλήρη άποψη. Σε απλή χρήση 200ge και 3600 δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά. Το 775 είναι ένα κλικ πίσω σε απόκριση αλλά σε καμία περίπτωση δε χαλιεμαι κατά την χρήση του. Όλα είναι θέμα χρήσης. Για να πάω στη δουλειά μου  και να κινουμε στην πόλη πχ μπορώ να χρησιμοποιώ 2ο αμάξι με 60 ίππους. Θα πεταχτεί κάποιος κ θα πει "μα καλά θα πάρεις το 2022 τόσο αδύναμο αμάξι;". Ναι γιατί δεν θα δω καμία διαφορά σε σχέση με ένα δυνατό για τη χρήση που κάνω και θα καίει και λιγότερο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, fotaras76 said:

 για τη χρήση που κάνω

Απο τα λεγομενα σου κραταω αυτο στο οποιο ολοι πρεπει να εστιαζουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον. Δεν θα κάνω παράθεση στα μηνύματά σας, αλλά θα γενικευσω. Όταν άνοιγα το σύστημα που είχα ώσπου να ανοίξει browser η documents εκανε πολυ ώρα λόγω παλαιου σκληρού δίσκου. Τώρα είναι ΟΚ σε όλα όσα χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω να στήνω PC, μόνο να βάλω μνήμες, κάρτα γραφικών και σκληρούς δίσκους. Οπότε το να αγοράσω μητρική η επεξεργαστή το βλέπω δύσκολο. Νομίζω ότι θα βάλω λίγο μνήμη ακόμα και θα έχω το νου μου για μια μεταχειρισμένο κάρτα γραφικών, που θα μου δώσει το 1080 στο YouTube, όχι βέβαια ότι μου είναι απαραίτητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, triplex1 said:

27 εχουν οι μνημες και ακομη 23 να πω για εναν Q9400 μεταχειρισμενο απο δω μεσα επιασες ενα 50ρικο στρογγυλα , τα βαζεις επανω χωρις να αλλαξεις κατι στο συστημα και εισαι μια χαρα , εχεις και τις παλιες μνημες τις οποιες τις κουμπωνεις και αυτες (1-3 & 2-4 ανα ζευγαρι ) και πιανεις τα 6 γιγα.................εχω δωσει 4πυρηνο με 10αρια με 3 γιγα μνημη και ακομη δουλευει χωρις κολληματα , που 50 που 150 , τη δουλεια σου θελεις να κανεις , για την καρτα αν δεν μπορει να παιξει αυτη που εχεις βρισκεις μια λιγο καλυτερη και φθηνη μεσα απο το site

 

Κοίτα λίγο με τι δουλεύω αυτό τον καιρό σαν δεύτερο.

Untitled.png.641c312b202520086340d0fb2422544f.png

 

Είναι η ίδια φάση με αυτή που προτείνετε να αναβαθμίσει ο ενδιαφερόμενος.

-8GB RAM

-PHENOM II X4 , στα ίδια περίπου με έναν 9400

-SSD 256GB

- και ενσωματωμένη ATI 3200 με 512MB μνήμη δική της από το σύστημα , κάτι ανάλογο από με την 210 , ίσως και ανώτερο σε υποστηριζόμενο HW Acceleratos .

Λειτουργικό Linux Mint 64bit.

Έχω 2 κάρτες γραφικών HD5850 , HD6950 που κάθονται γιατι δεν θέλω να καταναλώνω πολύ και κάποιες 2600PRO και XT , μια HD4850 και μια 4890 στο συρτάτι .

Το σύστημα σαν CPU +RAM είναι ΟΚ για απλή χρήση γραφείου. Αλλά αν δεν μπει σωστή κάρτα γραφικών επάνω είναι ημιτελές.

Το AHCI στο SB700 δεν δουλεύει σε WINDOWS 10 ...  δεν βλέπει για boot τον SSD κατά την εγκατάσταση  (πετάει σφάλμα) λόγω μ@λ@σμενων οδηγών των WINDOWS . Πόσο μάλλον στον χρήστη με SB600 ..... που τα SB600 όπως και τα αντίστοιχα NVIDIA της εποχής είτε δεν είχαν καμιά υποστήριξη για AHCI, είτε είχαν μερική (sb600).

Η μόνη λύση για εμένα ήταν το Linux όπου και η κάρτα πηγαίνει καλύτερα  αλλά και δουλεύουν όλα AHCI ,TRIM κομπλέ.

 

Κοίτα συμπεριφορά SSD σε IDE στα WINDOWS 10

1717843490_.PNG.fb21b044a8b2be4f7d9eb4795518e25d.PNG

 

και κοίταξε πως δουλεύει κανονικά στα Linux με σωστούς οδηγούς και AHCI  ενεργό.

 

ssd.png.ce540e368835d5b5a532662ccc294006.png

 

Για αυτό και λέω πως από ένα σημείο και μετά δεν αξίζει.

Αν είχε τον επεξεργαστή (Q9400) και την μνήμη όπως εγώ από άλλα συστήματα .... (έχω άλλα 20GB DDR2 να κάθονται) θα άξιζε.

Στο ράφι έχω και μια P5K με E6600 ,  τρεις MSI K9N  με Ahlons X2 5600+ .... που δεν για τους ίδιους λόγους.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...