Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για την φτηνή σύνθεση γραφείου, είναι ΟΚ?


kostas2712

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/1/2022 στις 4:04 ΜΜ, adtakhs είπε

 

Κοίτα λίγο με τι δουλεύω αυτό τον καιρό σαν δεύτερο.

Untitled.png.641c312b202520086340d0fb2422544f.png

 

Είναι η ίδια φάση με αυτή που προτείνετε να αναβαθμίσει ο ενδιαφερόμενος.

-8GB RAM

-PHENOM II X4 , στα ίδια περίπου με έναν 9400

-SSD 256GB

- και ενσωματωμένη ATI 3200 με 512MB μνήμη δική της από το σύστημα , κάτι ανάλογο από με την 210 , ίσως και ανώτερο σε υποστηριζόμενο HW Acceleratos .

Λειτουργικό Linux Mint 64bit.

Έχω 2 κάρτες γραφικών HD5850 , HD6950 που κάθονται γιατι δεν θέλω να καταναλώνω πολύ και κάποιες 2600PRO και XT , μια HD4850 και μια 4890 στο συρτάτι .

Το σύστημα σαν CPU +RAM είναι ΟΚ για απλή χρήση γραφείου. Αλλά αν δεν μπει σωστή κάρτα γραφικών επάνω είναι ημιτελές.

Το AHCI στο SB700 δεν δουλεύει σε WINDOWS 10 ...  δεν βλέπει για boot τον SSD κατά την εγκατάσταση  (πετάει σφάλμα) λόγω μ@λ@σμενων οδηγών των WINDOWS . Πόσο μάλλον στον χρήστη με SB600 ..... που τα SB600 όπως και τα αντίστοιχα NVIDIA της εποχής είτε δεν είχαν καμιά υποστήριξη για AHCI, είτε είχαν μερική (sb600).

Η μόνη λύση για εμένα ήταν το Linux όπου και η κάρτα πηγαίνει καλύτερα  αλλά και δουλεύουν όλα AHCI ,TRIM κομπλέ.

 

Κοίτα συμπεριφορά SSD σε IDE στα WINDOWS 10

1717843490_.PNG.fb21b044a8b2be4f7d9eb4795518e25d.PNG

 

και κοίταξε πως δουλεύει κανονικά στα Linux με σωστούς οδηγούς και AHCI  ενεργό.

 

ssd.png.ce540e368835d5b5a532662ccc294006.png

 

Για αυτό και λέω πως από ένα σημείο και μετά δεν αξίζει.

Αν είχε τον επεξεργαστή (Q9400) και την μνήμη όπως εγώ από άλλα συστήματα .... (έχω άλλα 20GB DDR2 να κάθονται) θα άξιζε.

Στο ράφι έχω και μια P5K με E6600 ,  τρεις MSI K9N  με Ahlons X2 5600+ .... που δεν για τους ίδιους λόγους.

Παρενθετική απορία: Όλα αυτά τα παλιά πως προήλθαν, από που τα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Παρενθετική απορία: Όλα αυτά τα παλιά πως προήλθαν, από που τα έχεις;

Από παλιά μου συστήματα, από επισκευές κατεστραμμένων, από αναβαθμίσεις τρίτων. 

Παραδείγματος χάριν, είχα μία m2n sli deluxe στην οποία καταστράφηκε το bios, με 8gb ram και τον phenom, έβαλα την μητρική που βλέπεις και συνέχισα να έχω λειτουργικό σύστημα.

Άλλα σύστηματα που έχω;

Ga990fxa-ud7 + Fx8350

Ga990fxa-ud4 + Phenom II 975BE.

Συνήθως διαλέγω να φορτωνω τις νεότερες μητρικές μέσω update με τον καλύτερο cpu που έχω. 

Στις χειρότερες αφηνω τα παλαιά έως να μην είναι χρηστικές.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2022 στις 7:16 ΜΜ, adtakhs είπε

 

Την καλύτερη δουλειά έκανες.

Καλά ενσωματωμένα γραφικά,  4-πύρηνο CPU ,  USB3.0 και SATA III .

Ρύθμισε σε AHCI mode την μητρική και τα WINDOWS για να μακροημερεύσει ο SSD σου και να τρέχει καλύτερα.

Επίσης βάλε στο πλάνο να τοποθετήσεις άλλα 8 GB DDR3  ώστε να μην κάνει Swap τίποτα στον SSD .
Απαραίτητη προυπόθεση να φορέσεις 64bit λειτουργικό.

Υ.Γ. Ελπίζω ο αντάπτορας που έβαλες να είναι από Display Port σε HDMI και όχι από D-SUB 15 PIN σε HDMI .

 Γεια σου αγαπητέ συνφορουμίτη. Ρύθμισα σε AHCI mode στο bios και το pc αχρηστεύθηκε, δεν μπορώ να μπω στο bios ούτε οθόνη ανάβει,ενώ το πληκτρολόγιο αναβοσβήνει στην αρχή μετά δεν φαίνεται να δουλεύει και μετά από λίγο το pc ακούγεται σαν τρακτέρ, τι κάνω τώρα? Μια βοήθεια? Πάει η δουλειά μου!

43 λεπτά πριν, kostas2712 είπε

 Γεια σου αγαπητέ συνφορουμίτη. Ρύθμισα σε AHCI mode στο bios και το pc αχρηστεύθηκε, δεν μπορώ να μπω στο bios ούτε οθόνη ανάβει,ενώ το πληκτρολόγιο αναβοσβήνει στην αρχή μετά δεν φαίνεται να δουλεύει και μετά από λίγο το pc ακούγεται σαν τρακτέρ, τι κάνω τώρα? Μια βοήθεια? Πάει η δουλειά μου!

Ευτυχώς μου είπε κάποιος και έβγαλα την μπαταρία από την μητρική και μπόρεσα να το επαναφέρω. Τέλος τα πειράματα, νάστε καλά!

Επεξ/σία από kostas2712
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kostas2712 είπε

 Γεια σου αγαπητέ συνφορουμίτη. Ρύθμισα σε AHCI mode στο bios και το pc αχρηστεύθηκε, δεν μπορώ να μπω στο bios ούτε οθόνη ανάβει,ενώ το πληκτρολόγιο αναβοσβήνει στην αρχή μετά δεν φαίνεται να δουλεύει και μετά από λίγο το pc ακούγεται σαν τρακτέρ, τι κάνω τώρα? Μια βοήθεια? Πάει η δουλειά μου!

Ευτυχώς μου είπε κάποιος και έβγαλα την μπαταρία από την μητρική και μπόρεσα να το επαναφέρω. Τέλος τα πειράματα, νάστε καλά!

Μη σκαλιζεις αλλο τιποτα , αστο οπως ειναι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostas2712 είπε

 Γεια σου αγαπητέ συνφορουμίτη. Ρύθμισα σε AHCI mode στο bios και το pc αχρηστεύθηκε, δεν μπορώ να μπω στο bios ούτε οθόνη ανάβει,ενώ το πληκτρολόγιο αναβοσβήνει στην αρχή μετά δεν φαίνεται να δουλεύει και μετά από λίγο το pc ακούγεται σαν τρακτέρ, τι κάνω τώρα? Μια βοήθεια? Πάει η δουλειά μου!

Ευτυχώς μου είπε κάποιος και έβγαλα την μπαταρία από την μητρική και μπόρεσα να το επαναφέρω. Τέλος τα πειράματα, νάστε καλά!

Αν έχεις εγκατεστημένα τα windows πρέπει πρώτα να πειράξεις κάποιες παραμέτρους στη registry, και μετά να γυρίσεις στο bios σε ahci mode.

Διαφορετικά κατά την εκκίνηση του λειτουργικού δεν μπουτάρει.

Αν επίσης είναι ρυθμισμένο να μπαίνεις τη με γρήγορη εκκίνηση Δεν σε αφήνει να μπεις ούτε στο bios.

Κάνε μία έρευνα για το πώς γυρίζει σε ahci mode η registry.

 

Αν πας να εγκαταστήσεις πρώτη φορά το λειτουργικό, τότε ανάλογα το chipset πρέπει πρώτα να γυρίσεις σε ahci mode, νασώσεις, να επανεκκινήσεις, να ξαναμπείς στο bios, να ρυθμίσεις το boot priority, ώστε να γίνει η εγκατάσταση.

Στα παλαιά AMD συστήματα υπήρχε περίπτωση να απαιτείται είτε τα τέσσερα κανάλια ΣΑΤΑ να είναι σε ahci mode και τα υπόλοιπα δυο σε Ide  ώστε να βλέπει η μητρική το οπτικό μέσο για την εγκατάσταση.

Γκούγκλαρε μία στο YouTube ή στο internet να δεις πώς γίνεται. 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2022 στις 5:12 ΜΜ, adtakhs είπε

Αν έχεις εγκατεστημένα τα windows πρέπει πρώτα να πειράξεις κάποιες παραμέτρους στη registry, και μετά να γυρίσεις στο bios σε ahci mode.

Διαφορετικά κατά την εκκίνηση του λειτουργικού δεν μπουτάρει.

Αν επίσης είναι ρυθμισμένο να μπαίνεις τη με γρήγορη εκκίνηση Δεν σε αφήνει να μπεις ούτε στο bios.

Κάνε μία έρευνα για το πώς γυρίζει σε ahci mode η registry.

 

Αν πας να εγκαταστήσεις πρώτη φορά το λειτουργικό, τότε ανάλογα το chipset πρέπει πρώτα να γυρίσεις σε ahci mode, νασώσεις, να επανεκκινήσεις, να ξαναμπείς στο bios, να ρυθμίσεις το boot priority, ώστε να γίνει η εγκατάσταση.

Στα παλαιά AMD συστήματα υπήρχε περίπτωση να απαιτείται είτε τα τέσσερα κανάλια ΣΑΤΑ να είναι σε ahci mode και τα υπόλοιπα δυο σε Ide  ώστε να βλέπει η μητρική το οπτικό μέσο για την εγκατάσταση.

Γκούγκλαρε μία στο YouTube ή στο internet να δεις πώς γίνεται. 

Έκανα format και νέα εγκατάσταση windows 10 64 bit σε AHCI mode. Τώρα βλέπει τον δίσκο σαν 6gb/s και δουλεύει σωστά, ανάγνωση στα 550 περίπου, αλλά δυστυχώς εγγραφή μόνο στα 55, περίεργο. Επίσης το κατάφερα να ανοίγει σε 20 sec. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, kostas2712 είπε

Έκανα format και νέα εγκατάσταση windows 10 64 bit σε AHCI mode. Τώρα βλέπει τον δίσκο σαν 6gb/s και δουλεύει σωστά, ανάγνωση στα 550 περίπου, αλλά δυστυχώς εγγραφή μόνο στα 55, περίεργο. Επίσης το κατάφερα να ανοίγει σε 20 sec. 

Μια χαρά,

εγκατέστησε και τους τελευταίους οδηγούς για chipset και κάρτα γραφικών.

 

Εδώ οι οδηγοί της κάρτα γραφικών του A8-5500B

https://www.amd.com/en/support/apu/amd-series-processors/amd-a8-series-apu-for-desktops/a8-5500-radeon-hd-7560d

και εδώ για το chipset της μητρικής. Ασχετα αν λέει 990FX, πρέπει να έχει για όλα τα chipset κοινό package.

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-9-series-chipsets/990fx

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάτι τελευταίο.

Δες αν ο SSD που έχεις υποστηρίζει rapid mode.

Ίσως από εκεί να κερδίσεις κάτι ακόμα σε επιδόσεις.

 

Επίσης αν θες να καλυτερεύσεις την είσοδο στα windows τσέκατε και το παρακάτω

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Πέρασα drivers και η ταχύτητα εγγραφής του δίσκου αποκαταστάθηκε.

Πριν που είχα 32 bit ο ίδιος δίσκος είχε ακριβώς τη μισή ταχύτητα, τον διάβαζε sata2?

Όλα καλά, έχω δεκαπλάσια ταχύτητα δίσκου από το παλιό σύστημα και όπως συνήθως το έχω γυμνό με ελάχιστα πράγματα, πάει σφαίρα!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas2712 είπε

Πριν που είχα 32 bit ο ίδιος δίσκος είχε ακριβώς τη μισή ταχύτητα, τον διάβαζε sata2?

Όχι. Χωρίς AHCI ενεργοποιημένο, όπως ήταν πριν, o δίσκος έτρεχε μέσω εξομοίωσης σε PATA πρωτόκολο επικοινωνίας, όχι SATA. To P(parallel)ATA, έχει διαφορετικές και μικρότερες ταχύτητες από το S(erial)ATA. Μάλλον θα έτρεχε σε UDMA100, λιγότερο από το μισό του SATA2.

Θα δεις μεγάλη διαφορά τώρα που θα βάζεις update και πολλά προγράμματα, αλλά μετά που θα τα έχεις όλα ταχτοποιημένα, η διαφορά στην πράξη θα είναι μικρότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...