Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για την φτηνή σύνθεση γραφείου, είναι ΟΚ?


kostas2712

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, adtakhs said:

Αν είχε τον επεξεργαστή (Q9400) και την μνήμη όπως εγώ από άλλα συστήματα .... (έχω άλλα 20GB DDR2 να κάθονται) θα άξιζε.

πιο πανω αν δεν ειδες καλα αυτο του ειπα q9400 με 4 γιγα μνημες στα 800 μια χαρα θα ειναι +τα 2γιγα που εχει και οσο του παει , ολα τ'αλλα ειναι θεωριες , του φιλου μπορει να παει αλλα 10 χρονια και το δικο σου να βαρεσει αυριο , ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει , αν ηταν ετσι τα πραγματα κανεναες δεν θα εφτιαχνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, kostas2712 said:

Δεν ξέρω να στήνω PC, μόνο να βάλω μνήμες, κάρτα γραφικών και σκληρούς δίσκους.

  Νομίζω ότι τα κολλήματα που σου κάνει στο youtube είναι πρώτα θέμα επεξεργαστή. O οποίος είναι ουσιαστικά core 2 duo σειράς pentium, με πολύ κουτσουρεμένη L2 cache (2M vs 6M) και χαμηλότερους χρονισμούς από τους οριακά, ξε-οριακά ανεπαρκείς για win 10 και 1080p βίντεο σε youtube, core 2 duo.

Επίσης ο Ε4500 σου, σου κλειδώνει το G41 northbridge στα 200ΜHz. Τεράστια απώλεια απόκρισης από τα πολύ πιο συνηθισμένα 333MHz (-40%) στα οποία αναφέρονται τα παιδιά. Και για δέσει το γλυκό οι 667MHz ραμ σου, παίζουν στα 400MHz, τη στιγμή που τα ddr2 συστήματα διψάνε για bandwidth. Λογικά συνεισφέρει και η κάρτα σου στα κολλήματα του youtube, αλλά δεν νομίζω περισσότερο από τη ραμ και τον κοντρόλλερ και σίγουρα όχι όσο ο επεξεργαστής και η cache του.

Spoiler

  

11 hours ago, kostas2712 said:

Screenshot (4).png


Η μητρική σου τώρα, δεν έχει έναν solid state πυκνωτή πάνω της, ούτε για δείγμα. Το πως σου έχει βγάλει τόσα χρόνια είναι τεκμήριο του πόσο ελαφριά χρήση έχει γίνει στο μηχάνημα. Το να μπει τετραπύρηνος, νομίζω δε θα συνεισφέρει και πολύ στη μακροζωϊα της, ακόμα και μη σε φόβιζαν αυτά τα μπλεξίματα με τις αλοιφές και τα ποδαράκια που βρίσκονται κάτω από τη cpu.

Για να το αναβαθμίσεις θέλει όλο ένα εξονυχιστικό καθάρισμα με πολύ καλό στέγνωμα κατ' αρχάς, αλλαγή όλες οι πάστες και από τα τσιπάκια, έλεγχο τροφοδοτικού και ανεμιστήρων κουτιού και άλλα πολλά που δεν είναι για σένα.

Μπορούμε να σε βοθήσουμε με οδηγίες να παίξει η FSB σου στα 333 και η ραμ σου στα 667MHz και αν δεις κάποια ικανοποιητική διαφορά να προσθέσεις λίγη ram. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να πας σε άλλο σετ είτε καινούργιο, είτε μεταχειρισμένο (π.χ. i5 2ης γενιάς+8gb ddr3).

Λατρεύω τις αναβαθμίσεις σε παλιά μηχανήματα, αλλά νομίζω ότι στο συγκεκριμμένο δεν αξίζει τον κόπο. Ότι πιο φτηνό κυκλοφορούσε, το έχει βάλει η ASRock πάνω σε αυτό το motherboard.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να αγοράζει τόσα πράγματα και να παιδευτεί ενώ δεν το κατέχει ο άνθρωπος να κάνει τόσες αλλαγές, δίνει απλά  60 ευρώ (δλδ τα ίδια) για να πάρει αυτό και του βάζει απλά τον ssd που ήδη έχει. Το υπάρχον pc το κρατά για εφεδρικό με τον hdd που είχε ή αν μπορέσει το πουλάει όσο όσο. Αυτό της αγγελίας έχει 4 core cpu 3.2 Ghz , 4 gb ddr3 1600  MHZ  που πάει και παραπάνω, usb 3.0, PCI-E 2.0 θύρα και ενσωματωμένα που κάνουν για full HD Youtube. Δεν έχει όμως HDMI (DP + VGA μόνο, δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα για τον φίλο). Για να μην παρεξηγηθώ, δε γνωρίζω τον πωλητή.

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Αντί να αγοράζει τόσα πράγματα και να παιδευτεί ενώ δεν το κατέχει ο άνθρωπος να κάνει τόσες αλλαγές, δίνει απλά  60 ευρώ (δλδ τα ίδια) για να πάρει αυτό και του βάζει απλά τον ssd που ήδη έχει. Το υπάρχον pc το κρατά για εφεδρικό με τον hdd που είχε ή αν μπορέσει το πουλάει όσο όσο. Αυτό της αγγελίας έχει 4 core cpu 3.2 Ghz , 4 gb ddr3 1600  MHZ  που πάει και παραπάνω, usb 3.0, PCI-E 2.0 θύρα και ενσωματωμένα που κάνουν για full HD Youtube. Δεν έχει όμως HDMI (DP + VGA μόνο, δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα για τον φίλο). Για να μην παρεξηγηθώ, δε γνωρίζω τον πωλητή.

 

Ευχαριστώ. Όμως το hdmi είναι no1 προυπόθεση γιατί η οθόνη-τηλεόραση που έχω δεν έχει άλλες υποδοχές σύνδεσης. 

Ωπα, είδα ότι ο πωλητής συζητάει για τοποθέτηση hdmi, νομίζω θα του κάνω μία ερώτηση, φαίνεται καλή περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostas2712 είπε

Ευχαριστώ. Όμως το hdmi είναι no1 προυπόθεση γιατί η οθόνη-τηλεόραση που έχω δεν έχει άλλες υποδοχές σύνδεσης. 

https://www.skroutz.gr/s/25017308/Powertech-VGA-male-3-5mm-HDMI-female-CAB-H120.html ή ρώτα και τον πωλητή αν έχει να σου δώσει κάτι ανάλογο με μια μικρή χρέωση.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

https://www.skroutz.gr/s/25017308/Powertech-VGA-male-3-5mm-HDMI-female-CAB-H120.html ή ρώτα και τον πωλητή αν έχει να σου δώσει κάτι ανάλογο με μια μικρή χρέωση.

Μου είπε ότι βάζει αντάπτορα σε ξεχωριστή θύρα, οπότε μάλλον γλυτώνω και το καλώδιο ήχου. Βρήκα και άλλον με το ίδιο σύστημα, μάλλον εκεί καταλήγω με κανένα 60άρι και μου μένει και ο παλιός ως εφεδρικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas2712 είπε

Μου είπε ότι βάζει αντάπτορα σε ξεχωριστή θύρα, οπότε μάλλον γλυτώνω και το καλώδιο ήχου. Βρήκα και άλλον με το ίδιο σύστημα, μάλλον εκεί καταλήγω με κανένα 60άρι και μου μένει και ο παλιός ως εφεδρικός.

Μια χαρά, πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους και κυρίως τον Fotaras. Πήρα με 65 ευρώ τον παρακάτω μαζί με αντάπτορα hdmi, πληκτρολόγιο και ποντίκι hp, του βάλαμε τον δίσκο και έπαιξε κατευθείαν, ούτε format ούτε τίποτα, στα 32bit βλέπει μόνο τα 3 μνήμη, αλλά βλέπω ότι δεν έχω πρόβλημα σε τίποτα. 

 

ΠΥΡΓΟΣ ΗΡ Compaq Pro 6305 SFF (Τετραπύρηνος), QUAD CORE, CPU:AMD Α8 - 5500Β APU στα 3,2GHz

Επεξεργαστής: AMD A8-5500B @ 3,20GHz

Πυρήνες Επεξεργαστή: 4 core

Μνήμη Ram: 4GB DDR3 1600MHz , έχει 4 slots

Σκληρός Δίσκος: Δέχεται SATA δεν περιλαμβάνεται

Κάρτα Γραφικών: Radeon HD 7560D

Κάρτα Ήχου: Realtek ALC221 High Definition Audio

Κάρτα Δικτύου: Broadcom 5761 Gigabit Ethernet

Οπτικό Μέσο: DVD+RW

USB 3.0 : 4

USB 2.0 : 6

PCI-Express 2.0 x16 low profile: 1

PCI-Express x4 low profile: 1

PCI-Express x1 low profile :1

PCI low profile: 1

VGA: 1

DisplayPort: 1

Ethernet: 1

Serial: 1

PS/2: 2

Audio/In: 1

Audio/Out: 1

Microphone: 1

IMG_20220117_175212a.jpg

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, kostas2712 είπε

Ευχαριστώ όλους και κυρίως τον Fotaras. Πήρα με 65 ευρώ τον παρακάτω μαζί με αντάπτορα hdmi, πληκτρολόγιο και ποντίκι hp, του βάλαμε τον δίσκο και έπαιξε κατευθείαν, ούτε format ούτε τίποτα, στα 32bit βλέπει μόνο τα 3 μνήμη, αλλά βλέπω ότι δεν έχω πρόβλημα σε τίποτα. 

 

ΠΥΡΓΟΣ ΗΡ Compaq Pro 6305 SFF (Τετραπύρηνος), QUAD CORE, CPU:AMD Α8 - 5500Β APU στα 3,2GHz

Επεξεργαστής: AMD A8-5500B @ 3,20GHz

Πυρήνες Επεξεργαστή: 4 core

Μνήμη Ram: 4GB DDR3 1600MHz , έχει 4 slots

Σκληρός Δίσκος: Δέχεται SATA δεν περιλαμβάνεται

Κάρτα Γραφικών: Radeon HD 7560D

Κάρτα Ήχου: Realtek ALC221 High Definition Audio

Κάρτα Δικτύου: Broadcom 5761 Gigabit Ethernet

Οπτικό Μέσο: DVD+RW

USB 3.0 : 4

USB 2.0 : 6

PCI-Express 2.0 x16 low profile: 1

PCI-Express x4 low profile: 1

PCI-Express x1 low profile :1

PCI low profile: 1

VGA: 1

DisplayPort: 1

Ethernet: 1

Serial: 1

PS/2: 2

Audio/In: 1

Audio/Out: 1

Microphone: 1

IMG_20220117_175212a.jpg

 

Την καλύτερη δουλειά έκανες.

Καλά ενσωματωμένα γραφικά,  4-πύρηνο CPU ,  USB3.0 και SATA III .

Ρύθμισε σε AHCI mode την μητρική και τα WINDOWS για να μακροημερεύσει ο SSD σου και να τρέχει καλύτερα.

Επίσης βάλε στο πλάνο να τοποθετήσεις άλλα 8 GB DDR3  ώστε να μην κάνει Swap τίποτα στον SSD .
Απαραίτητη προυπόθεση να φορέσεις 64bit λειτουργικό.

Υ.Γ. Ελπίζω ο αντάπτορας που έβαλες να είναι από Display Port σε HDMI και όχι από D-SUB 15 PIN σε HDMI .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, kostas2712 είπε

AMD Α8 - 5500Β APU

το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι αν και πολλοί έχουν ξυπνήσει και δεν το τρώνε ούτε αυτοί 

https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-amd_a8_5500

Geekbench 5, 64bit (Multi-Core) 1141

cpu προηγούμενης γενιάς 2πυρηνο

https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_pentium_gold_g6405

Geekbench 5, 64bit (Multi-Core) 2405

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι αν και πολλοί έχουν ξυπνήσει και δεν το τρώνε ούτε αυτοί 

https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-amd_a8_5500

 

https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_pentium_gold_g6405

Τι εννοείς ?

Έβγαζες ολοκληρωμένο σύστημα με G6405 ?

Όσο αγόρασε όλο τον πύργο κοστίζει μόνο ο επεξεργαστής που του έβαλες .

 

Όσο για το geekbench  ειδικά .... ας μην μιλήσουμε...

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Τι εννοείς ?

Έβγαζες ολοκληρωμένο σύστημα με G6405 ?

Όσο αγόρασε όλο τον πύργο κοστίζει μόνο ο επεξεργαστής που του έβαλες .

Για εμένα επειδή είναι άχρηστο και όταν το καταλάβει θα ξανα-αγοράσει άλλο είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ στα 65ευρω. Βέβαια , γούστα είναι αυτά ο καθένας εκφράζει τον εαυτό του.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Για εμένα επειδή είναι άχρηστο και όταν το καταλάβει θα ξανα-αγοράσει άλλο είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ στα 65ευρω. Βέβαια , γούστα είναι αυτά ο καθένας εκφράζει τον εαυτό του.

Για εργασίες γραφείου είναι παραπάνω από καλά.

Σε αυτά τα συστήματα δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η επεξεργαστική ισχύ, αρκεί να έχεις τόση ώστε να είναι ράθιμο το σύστημα.

Αυτό που σε ενδιαφέρει πολύ είναι να υποστηρίζει σύγχρονα πρότυπα (SATA III, USB III) για να είναι σβέλτο με  SSD, να μπορεί να φορτωθεί μνήμη καθώς και να φοράει κάρτα γραφικών που να κάνει για HW Accelerator.

Στο laptop μου έχω έναν A8-4550U , με 8GB RAM και SSD .  Είναι παραπάνω από ότι χρειάζεται .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, adtakhs είπε

 

 

Υ.Γ. Ελπίζω ο αντάπτορας που έβαλες να είναι από Display Port σε HDMI και όχι από D-SUB 15 PIN σε HDMI .

Ναι ξέχασα να το αναφέρω, από display port σε hdmi είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Για εμένα επειδή είναι άχρηστο και όταν το καταλάβει θα ξανα-αγοράσει άλλο είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ στα 65ευρω. Βέβαια , γούστα είναι αυτά ο καθένας εκφράζει τον εαυτό του.

Από την στιγμή που είναι ευχαριστημένος ο Κώστας που το αγόρασε δεν έχει σημασία τι πιστεύεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος.  Καλορίζικο Κώστα, να το χαρείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...