Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μεγαλώνοντας θα μάθεις και εσύ να προστατεύεσαι είσαι μικρούλα ακόμα

Τώρα τι του λες, τι. 🙄

Ξέρω τι είναι η τσάντα του Sport Billy - αν αυτό δεν σου λέει κάτι, άλλος είναι ο μικρούλης

Επεξ/σία από marinna
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα θυματα ειναι εκατομμυρια. Εν δυναμει ειμαστε ολοι. γνωριζω ανθρωπους που την πατησαν στο 1000στο email.

Γιατι ηταν διαφορετικο, γιατι ηταν ζαλισμενοι, γιατι ηταν πικραμενοι, γιατι ειχαν τσακωθεί. Γιατι ετσι απλα έτυχε!

Οποιος νομιζει οτι ειναι αλωβητος, ειναι βαθειά νυχτωμένος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ενα πραγμα αν εχουμε στο μυαλο μας, θα ειμαστε οκ. Αν δειτε mail, απλα παρτε τηλ στην τραπεζα να επιβεβαιωσετε οτι ηρθε απο αυτους πριν πατησετε καποιο λινκ.

Βασικα αν δω μαιλ οτι παραβιαστηκε ο λογαριασμος, ή οτι πρεπει να πατησω "εδω" για να αλλαξω πιν, κτλ, προσωπικα θα τους καλεσω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λέμε ότι το "προσοχή, η τράπεζα δεν θα σας ζητήσει ποτέ κωδικούς κτλ" δεν έχει καμία χρησιμότητα στα phishing mail. Εδώ σκρινσοτ από phishing σελίδα, που έχει ακριβώς αυτό το μήνυμα μπροστά μπροστά - το θύμα, ήσυχο ότι δεν δίνει φυσικά σε κανέναν άσχετο τους κωδικούς του, "μπαίνει" στο ebanking του...

image.png.9518b306b513706e0dd36c6889a477cb.png(έχω  κάνει ήδη ριπορτ στην google (εδώ: https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_phish/?hl=en )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marinna είπε

Γιατί λέμε ότι το "προσοχή, η τράπεζα δεν θα σας ζητήσει ποτέ κωδικούς κτλ" δεν έχει καμία χρησιμότητα στα phishing mail. Εδώ σκρινσοτ από phishing σελίδα, που έχει ακριβώς αυτό το μήνυμα μπροστά μπροστά - το θύμα, ήσυχο ότι δεν δίνει φυσικά σε κανέναν άσχετο τους κωδικούς του, "μπαίνει" στο ebanking του...

image.png.9518b306b513706e0dd36c6889a477cb.png(έχω  κάνει ήδη ριπορτ στην google (εδώ: https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_phish/?hl=en )

η εθνικη στο γνησιο site βγαζει και ενα αναδυομενο παραθυρο που λεει να σιγουρευτουμε οτι η διευθυνση url ειναι η σωστη

αυτο το παραθυρο μαλλον δεν μπορουν να το αντιγραψουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgiouu είπε

η εθνικη στο γνησιο site βγαζει και ενα αναδυομενο παραθυρο που λεει να σιγουρευτουμε οτι η διευθυνση url ειναι η σωστη

αυτο το παραθυρο μαλλον δεν μπορουν να το αντιγραψουν

Ακόμα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα ότι σε αρκετές περιπτώσεις, για να προχωρήσει μια πληρωμή με κάρτα που κάνω δικτυακά, και παρόλο που έχω βάλει τον τριψήφιο αριθμό της κάρτας, με προωθεί σε αναδυόμενο παράθυρο να κάνω login στο internet banking της τράπεζας που ανήκει η κάρτα. Ο στόχος είναι προφανώς μεγαλύτερη ασφάλεια συναλλαγής, με την επιβεβαίωση της ταυτότητας του χρήστη μέσω του login ή/και την επιπλέον αποστολή OTP στο κινητό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μου ζητάει να κάνω login στην τράπεζα μέσω ενός αναδυόμενου παραθύρου που εμφανίζεται αυτόματα από τη σελίδα του πωλητή, και στο οποίο δεν είναι άμεσα εμφανές το site address για να σιγουρευτώ ότι είναι πράγματι της τράπεζας.

Σας έχει τύχει το παραπάνω; Πόσο ασφαλές είναι να κάνει κάποιος login  στο αναδυόμενο παράθυρο της τράπεζας που εμφανίζεται αυτόματα στη φάση της πληρωμής;

Αν τη στιγμή που ζητά το εν λόγω login εγώ το κάνω από άλλο tab χρησιμοποιώντας το δικό μου link για την τράπεζα (για το οποίο είναι σίγουρος ότι είναι το αυθεντικό), θα καταλάβει ότι πρέπει να συνεχίσει τη διαδικασία πιστοποίησης που ξεκίνησε από τη σελίδα του πωλητή για να ολοκληρωθεί η αγορά;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, batatoudis είπε

Έχω παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα ότι σε αρκετές περιπτώσεις, για να προχωρήσει μια πληρωμή με κάρτα που κάνω δικτυακά, και παρόλο που έχω βάλει τον τριψήφιο αριθμό της κάρτας, με προωθεί σε αναδυόμενο παράθυρο να κάνω login στο internet banking της τράπεζας που ανήκει η κάρτα. Ο στόχος είναι προφανώς μεγαλύτερη ασφάλεια συναλλαγής, με την επιβεβαίωση της ταυτότητας του χρήστη μέσω του login ή/και την επιπλέον αποστολή OTP στο κινητό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μου ζητάει να κάνω login στην τράπεζα μέσω ενός αναδυόμενου παραθύρου που εμφανίζεται αυτόματα από τη σελίδα του πωλητή, και στο οποίο δεν είναι άμεσα εμφανές το site address για να σιγουρευτώ ότι είναι πράγματι της τράπεζας.

Σας έχει τύχει το παραπάνω; Πόσο ασφαλές είναι να κάνει κάποιος login  στο αναδυόμενο παράθυρο της τράπεζας που εμφανίζεται αυτόματα στη φάση της πληρωμής;

Αν τη στιγμή που ζητά το εν λόγω login εγώ το κάνω από άλλο tab χρησιμοποιώντας το δικό μου link για την τράπεζα (για το οποίο είναι σίγουρος ότι είναι το αυθεντικό), θα καταλάβει ότι πρέπει να συνεχίσει τη διαδικασία πιστοποίησης που ξεκίνησε από τη σελίδα του πωλητή για να ολοκληρωθεί η αγορά;

Είσαι σίγουρος ότι ζητάει να κάνεις log in στο ebanking; Κάτι άλλο μήπως εννοεί(ς), να βάλεις πχ το ειδικό pin για τις ιντερνετικές αγορές (η alpha bank ας πούμε σου ζητάει κάποια στιγμή να δημιουργήσεις ένα τριψήφιο που θα το ξέρεις μόνο εσύ και το βάζεις σε κάθε αγορά). Login σε ebanking δεν έχω ακούσει ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η άλλη λύση για τα ψευτικα sites.

Στο κανονικό site της τράπεζας βάλτε να απομνημονευσει ο browser  ένα τυχαίο και λανθασμένο  password και user name.

Οταν θα μπαίνετε στο πραγματικό  site τότε ο browser θα σας προτείνει το λάνθασμένο password κλπ .

Αν θα πάτε να μπείτε σε ψευτικο δεν θα σας προτείνει τίποτα γιατί ελέγχει την url και θα είναι διαφορετική απο την σωστή καταχωρημένη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

23 λεπτά πριν, marinna είπε

Είσαι σίγουρος ότι ζητάει να κάνεις log in στο ebanking; Κάτι άλλο μήπως εννοεί(ς), να βάλεις πχ το ειδικό pin για τις ιντερνετικές αγορές (η alpha bank ας πούμε σου ζητάει κάποια στιγμή να δημιουργήσεις ένα τριψήφιο που θα το ξέρεις μόνο εσύ και το βάζεις σε κάθε αγορά). Login σε ebanking δεν έχω ακούσει ποτέ

Απολύτως σίγουρος. Την πρώτη φορά μάλιστα που έγινε δεν προχώρησα στη συναλλαγή, καθώς πήγα να κάνω αγορά από δικτυακό κατάστημα που δεν γνώριζα και δεν ήξερα αν είναι πλήρως αξιόπιστο. Αλλά μου έτυχε και από γνωστό κατάστημα αργότερα, την οποία συναλλαγή προχώρησα κανονικά, κάνοντας login στην τράπεζα στο παράθυρο που μου εμφάνισε, καθώς είχα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη.

Η αγορά έγινε με κάρτα της Πειραιώς, και αν δεν κάνω λάθος με μια προπληρωμή που συνήθως χρησιμοποιώ για δικτυακές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, batatoudis είπε

 

Απολύτως σίγουρος. Την πρώτη φορά μάλιστα που έγινε δεν προχώρησα στη συναλλαγή, καθώς πήγα να κάνω αγορά από δικτυακό κατάστημα που δεν γνώριζα και δεν ήξερα αν είναι πλήρως αξιόπιστο. Αλλά μου έτυχε και από γνωστό κατάστημα αργότερα, την οποία συναλλαγή προχώρησα κανονικά, κάνοντας login στην τράπεζα στο παράθυρο που μου εμφάνισε, καθώς είχα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη.

Η αγορά έγινε με κάρτα της Πειραιώς, και αν δεν κάνω λάθος με μια προπληρωμή που συνήθως χρησιμοποιώ για δικτυακές αγορές.

Ποια σελίδα είναι αυτή που ζητάει login? Για αγορά με κάρτα δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω την τελευταια βδομαδα μια ΤΡΕΛΗ αυξηση στα scam σε αγγελιες στο fb.

Εχω ξεσκιστει να κανω αναφορες και στο fb και στους admins των ομαδων.

Ολες στο ιδιο υφος,πρεπει να εισαι ηλιθιος για να μην το καταλαβεις,αλλα απο κατω βλεπω πολλα προβατα.

Ολες στο ιδιο στυλ : Θα πετάξουμε μερικούς φορητούς υπολογιστές που δεν μπορούμε να πουλήσουμε πια, θέλετε; Σκεφτήκαμε ότι αντί να το πετάξουμε, θα το δώσουμε σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη. Όλοι οι φορητοί υπολογιστές λειτουργούν, αλλά ορισμένα έχουν μικρές φθορές όπως γρατσουνιές, βαθουλώματα και άλλα έχουν επιστραφεί στο κατάστημά μας από πελάτες. Δεν θέλουμε να πάνε χαμένα, επομένως θα τα στείλουμε τυχαία σε άτομα που έχουν μοιραστεί και σχολιάσει, πριν από τις 7 Απριλίου. (ο φορητός υπολογιστής αποστέλλεται την επόμενη μέρα)

Απο κατω ολη η πλεμπα να δινει συγχαρητηρια,να δηλωνει συμμετοχη και να ευχεται να κερδισει.

Μαλιστα ειδα εναν γνωστο μου να γραφει "θελω 2". Γιατι εσυ εισαι ο πονηρος και εμεις οι βλακες,οκ.

Ολες οι αγγελιες  απο walmart fans και L I D L O  F F I C I A L.

Ολες ιδιες,σε μια ξεχαστηκαν και ενω ελεγαν οτι θα χαρισουν ψυγεια,στις φωτο ειχαν τηλεορασεις.
Αλλα ουτε καν εκει δεν καταλαβαν οι ελληναρες οτι ηταν scam.

Ο κοσμος εχει βουηξει αυτες τις μερες για τα scam και αυτοι οι καψεροι εκει,ειναι τοση η κακομοιρια,η δυστυχια και η στεναχωρια τους,που δε βλεπουν το λυκο μεσα στο μαντρι,παρα τρεχουν για το δωρεαν.

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, great είπε

Τι σου λεει, κοιτα εαν σε 30 μερες δεν πεις κατι για τα 5.000€ που αγορασε ενας απατεώνας μια τηλεοραση θα την αποδεχτεις γιατι ετσι "σημαινει" γράφει , σημαίνει!!!!!!! Τραγικο θράσος, και φυσικα παρανομο. Το οτι το λεει σε ενα μαιλ, το οτι μπορει να το λεει σε κατι "accept terms" που παταει καποιος δεν το κανει αυτομάτως και νόμιμο.

κι αυτο λαθος; Ποσο καιρο επρεπε να σου δινει για να δηλωσεις απατη; Κανα χρονο; 

4 ώρες πριν, skritikos είπε

Πολύ σωστή παρατήρηση. Για αυτό και είναι καλό να έχουμε το image auto-download disabled σε Gmail/MS/etc

η να χουμε protonmail για τα ψωνια μας που πλεον μπλοκαρει τα tracking pixels αυτοματα και σου λεει κιολας αν εντοπισε τετοια

2 ώρες πριν, batatoudis είπε

Έχω παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα ότι σε αρκετές περιπτώσεις, για να προχωρήσει μια πληρωμή με κάρτα που κάνω δικτυακά, και παρόλο που έχω βάλει τον τριψήφιο αριθμό της κάρτας, με προωθεί σε αναδυόμενο παράθυρο να κάνω login στο internet banking της τράπεζας που ανήκει η κάρτα. Ο στόχος είναι προφανώς μεγαλύτερη ασφάλεια συναλλαγής, με την επιβεβαίωση της ταυτότητας του χρήστη μέσω του login ή/και την επιπλέον αποστολή OTP στο κινητό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μου ζητάει να κάνω login στην τράπεζα μέσω ενός αναδυόμενου παραθύρου που εμφανίζεται αυτόματα από τη σελίδα του πωλητή, και στο οποίο δεν είναι άμεσα εμφανές το site address για να σιγουρευτώ ότι είναι πράγματι της τράπεζας.

Σας έχει τύχει το παραπάνω; Πόσο ασφαλές είναι να κάνει κάποιος login  στο αναδυόμενο παράθυρο της τράπεζας που εμφανίζεται αυτόματα στη φάση της πληρωμής;

Αν τη στιγμή που ζητά το εν λόγω login εγώ το κάνω από άλλο tab χρησιμοποιώντας το δικό μου link για την τράπεζα (για το οποίο είναι σίγουρος ότι είναι το αυθεντικό), θα καταλάβει ότι πρέπει να συνεχίσει τη διαδικασία πιστοποίησης που ξεκίνησε από τη σελίδα του πωλητή για να ολοκληρωθεί η αγορά;

οχι

επισης το login στο ebanking δεν ειναι σε ολες τις τραπεζες ουτε καν σε ολες τις ελληνικες, φανταζομαι για πειραιως λες. Δεν υπαρχει λογος να γινεται ετσι το 3DSecure απλα μιλαμε για αχρηστους εκει στην πειραιως. 

Ολοι εσεις που παραπονιεστε παρεπιπτοντως, γιατι δεν κανετε τους βασικους λογαριασμους σας με πολυ πιο αξιολογες τραπεζες εκτος Ελλαδος; Revolut, Bitwala, κλπ. Αν εχετε μισθοδοσια σε ελληνικη τραπεζα μεταφερετε εκ των υστερων τα λεφτα σας εκτος, πολυ απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, batatoudis είπε

Έχω παρατηρήσει

Έτσι κάνει η Πειραιώς. Είναι ασφαλές σε λογικά πλαίσια. Είναι επειδή πολλοί στέλνανε φοτο την κάρτα τους μπρος-πίσω σε σκαμερς στο ίντερνετ. 

8 ώρες πριν, StamTheMan είπε

λλα ουτε καν εκει δεν καταλαβαν οι ελληναρες οτι ηταν scam.

Αυτό που κολλάει;

7 ώρες πριν, vs_skg είπε

κι αυτο λαθος; Ποσο καιρο επρεπε να σου δινει για να δηλωσεις απατη; Κανα χρονο; 

Ολοι εσεις που παραπονιεστε παρεπιπτοντως, γιατι δεν κανετε τους βασικους λογαριασμους σας με πολυ πιο αξιολογες τραπεζες εκτος Ελλαδος; Revolut, Bitwala, κλπ. Αν εχετε μισθοδοσια σε ελληνικη τραπεζα μεταφερετε εκ των υστερων τα λεφτα σας εκτος, πολυ απλα.

Δεν ειναι παράνομο; 

Αν μας συμφέρει να το κάνουμε. Και μετά να γκρινιάζουμε γιατί φεύγουν τα λεφτά από την χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...