Προς το περιεχόμενο

Eurobank: Κατάργηση του Eurobank Wallet στα android smartphones και πλήρη υποστήριξη του Google Pay


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Τι θεματα θα δημιουργησουν?

Αν κλείσουν όλα τα υποκαταστήματα σε χωριά, κωμοπόλεις ή να μην υπάρχουν άνθρωποι πια σε γκισέ τότε οι μεγαλύτεροι άνθρωποι θα δυσκολευτούν ειδικά σε απομακρυσμένες περιοχές.

Επίσης δεν μπορούμε να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν την οικονομική δυνατότητα να έχουν smartphone, ιντερνετ στο σπίτι κτλ.

Εγώ γενικά συμφωνώ να απλουστευτούν κάποια πράγματα και να ψηφιοποιηθούν αλλά πρέπει να κοιτάμε και την άλλη πλευρά και να δοθεί μια βοήθεια. Σίγουρα είμαι κατά του κλεισίματος υποκαταστημάτων ειδικά σε απομακρυσμένες περιοχές, νησιά κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, aml90 είπε

Μέσω ebaking μπορείς να κλείσεις οριστικά τον λογαριασμό σου 

τελικα θελει απο κοντα. Αντε τωρα να βρεις χαρτουρα να τους πας. ποιος ξερει τι θα ζητησουν

Σ ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 95% των εργασιών που κάνει μία τράπεζα μπορεί να ψηφιοποιηθεί.
Έλεγχος των στοιχείων σου γίνεται μέσα από μια βιντεοκλήση. Φηφιακές υπογραφές υπάρχουν, apps υπάρχουν.

Είναι σίγουρο ότι θα κλείσουν όλα τα καταστήματα. Οι Revolut, N26 δεν έχουν καταστήματα. Η Viva (η οποία εξαγοράζεται από την J&P Morgan παρακαλώ - αναμένεται η ανακοίνωση της βόμβας) δεν έχει καταστήματα, και την χρησιμοποιώ ως κύρια τράπεζα για την επιχείρησή μου. Δεν μπορούν να σταθούν οι άλλες τράπεζες στο ανταγωνισμό, με όλα αυτά τα έξοδα.  

Μας αρέσει δεν μας αρέσει,  ου γαρ έρχεται μόνον
Κάθε εξέλιξη έχει και συνέπειες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Όταν όλες οι υπηρεσίες είναι πλέον ηλεκτρονικές, όταν γλυτώνουν μισθούς και ενοίκια, όταν μας έχουν πείσει ότι θα πρέπει να τα πληρώνουμε και έξτρα για αυτές τις υπηρεσίες, όταν εμείς και το κράτος δεν αντιδρά, τι περιμένεις? Να μην το κάνουν?

Απ' ότι ακούω υπάρχουν σημαντικές αντιδράσεις από τις τοπικές κοινωνίες, τις δημοτικές αρχές κλπ αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι. Εκτός κι αν πέσει πολιτικός δάκτυλος, που δεν το νομίζω γιατί οι τελευταίοι έχουν με άλλα πράγματα να ασχοληθούν.

7 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Αν κλείσουν όλα τα υποκαταστήματα σε χωριά, κωμοπόλεις ή να μην υπάρχουν άνθρωποι πια σε γκισέ τότε οι μεγαλύτεροι άνθρωποι θα δυσκολευτούν ειδικά σε απομακρυσμένες περιοχές.

Επίσης δεν μπορούμε να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν την οικονομική δυνατότητα να έχουν smartphone, ιντερνετ στο σπίτι κτλ.

Εγώ γενικά συμφωνώ να απλουστευτούν κάποια πράγματα και να ψηφιοποιηθούν αλλά πρέπει να κοιτάμε και την άλλη πλευρά και να δοθεί μια βοήθεια. Σίγουρα είμαι κατά του κλεισίματος υποκαταστημάτων ειδικά σε απομακρυσμένες περιοχές, νησιά κτλ.

Αυτό. Ακόμα και για όσους χρησιμοποιούν ηλεκτρονικές υπηρεσίες, υπάρχουν πράγματα που γίνονται πιο εύκολα στην τράπεζα παρά ηλεκτρονικά (από μια μεγάλη ανάληψη μετρητών μέχρι μια 1-1 συζήτηση για κάποιο σοβαρό θέμα κλπ).

Το κύριο πρόβλημά όμως είναι ότι τα καταστήματα που πάνε για κλείσιμο είναι σε μη αμελητέες επαρχιακές πόλεις των 5-10 χιλιάδων, που η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών δεν ξέρει/θέλει να εξυπηρετηθεί ηλεκτρονικά και η εναλλακτική μπορεί να είναι δεκάδες χιλιόμετρα μακρυά. Αν υπήρχε έστω ΑΤΜ της εν λόγω τράπεζας ή αν το ΔΙΑΣ χρέωνε λιγότερα, τότε θα υπήρχε μια εναλλακτική αλλά γενικά ούτε αυτό δεν ισχύει.

Για να μην μιλήσουμε και για τους ίδιους τους υπαλλήλους που ποιος ξέρει αν και πως θα απορροφηθούν, τι αποστάσεις θα πρέπει να διανύουν καθημερινά κ.ο.κ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Αν κλείσουν όλα τα υποκαταστήματα σε χωριά, κωμοπόλεις ή να μην υπάρχουν άνθρωποι πια σε γκισέ τότε οι μεγαλύτεροι άνθρωποι θα δυσκολευτούν ειδικά σε απομακρυσμένες περιοχές.

Επίσης δεν μπορούμε να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν την οικονομική δυνατότητα να έχουν smartphone, ιντερνετ στο σπίτι κτλ.

Εγώ γενικά συμφωνώ να απλουστευτούν κάποια πράγματα και να ψηφιοποιηθούν αλλά πρέπει να κοιτάμε και την άλλη πλευρά και να δοθεί μια βοήθεια. Σίγουρα είμαι κατά του κλεισίματος υποκαταστημάτων ειδικά σε απομακρυσμένες περιοχές, νησιά κτλ.

Για το κλεισιμο των καταστηματων σε απομακρυσμενες περιοχες συμφωνω. Κατα τ'αλλα, η ψηφιοποιηση ειναι μονοδρομος και αναγκαστικα θα πρεπει να ακολουθησουν ολοι.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kostasspil said:

Κι αν κάποιος δεν έχει Google Services, τον ήπιε

Στα Huawei πάντως που δεν είχαν Google με Eurobank δεν μπορούσες να πληρώσεις. Δεν είχε την επιλογή η εφαρμογή. 

Δεν ξέρω για τις άλλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apod1972 είπε

προσωπικά θεωρώ το apple wallet κορυφή!!!! ολα σε ένα.

βλέπω την φοβία λόγω ασφάλειας που αντιμετωπίζουν πολλοί χρήστεσ android να τοποθετήσουν τισ κάρτες τους στο κινητό τους τηλ.

Πάντα μιλάω απο προσωπική εμπειρία χωρίς να υπάρχει κανενα troll χρήστες android.

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με την ασφάλεια των συναλλαγών μέσω google pay και γενικά σε πορτοφόλια σε android συσκευές. Λειτουργεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως το apple pay και όλα τα wallets των τραπεζών.

Tokenization 

Δεν κατάλαβα ακριβώς τη σύγκριση, αν μπορείς να μας εξηγήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Για το κλεισιμο των καταστηματων σε απομακρυσμενες περιοχες συμφωνω. Κατα τ'αλλα, η ψηφιοποιηση ειναι μονοδρομος και αναγκαστικα θα πρεπει να ακολουθησουν ολοι.

Ειμαι υπερ της ψηφιοποιησης σε ολους τους τομεις,  κατα ομως της αδιαφορια,  πολλα χρονια τωρα,  της πολιτειας να δωσει τα καταλληλα εφοδια σε ολους ωστε να ειναι προετοιμασμενοι και να ανταπεξελθουν σε αυτη την αλλαγη,  που ετσι και αλλιως θα επρεπε να εχει γινει χρονια τωρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giwrgostr είπε

Θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχει και το wallet κάθε τράπεζας χωριστά. Δεν τα προτιμώ σε σχέση με το Googe Pay σε καμία περίπτωση, αλλα αν μείνει μόνο αυτό, θα δώσει υπερβολικά πολύ δύναμη στη Google.

Ναι απο την eurobank περιμένει να πάρει δύναμη η google...

 

Το θέμα μάλλον ειναι ότι τσιγκουνεύονται να πληρώνουν εργατοώρες σε προγραμματιστές να διατηρούν και τις 2 πλατφόρμες και γιαυτό παρατάνε την μια και πάνε στην άλλη (google) που ειναι πιο εύκολη μιας και μεγάλο μέρος της δουλειάς ειδικά στο κομμάτι ασφάλειας το αναλαμβάνει η google 

 

Τσίπιδες και γύφτοι μια ζωή οι έλληνες επιχειρηματίες πάντα μου θυμίζουν τον δήμαρχο ή τη ήταν που συνόδευε τον μπόρατ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Εγώ πάντως που πήγα να κάνω συναλλαγή, δεν προχώρησε με τίποτα.

όλες μου οι συναλλαγές εδώ και μήνες, δεν είχα κανένα θέμα με την Eurobank, πέρα απο ελάχιστες φορές (2 στο σύνολο) που φάνηκλε οτι έγινε η συναλλαγή και δεν πραγματοποιήθκε ποτέ.

Το ότι η Εθνική Τράπεζα, δεν έχει , ακόμη συνεργαστεί, μου λεεί πολλά!!!

Προτιμώ της τράπεζας, παρά την google.

Δεν συγκρίνεται η προστασία της τράπεζας απο την google.

Νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο και λογικό , αυτό που λέω.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η πειραιως με ενα απαρχαιωμένο interface και ενα συστημα ανεπαφων συναλλαγών που ειναι προβληματικό, σφυρίζει αδιάφορα...

έχε χαρη που την χρησιμοποιώ αναγκαστικά λογω μισθοδοσίας αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, johnfree είπε

και η πειραιως με ενα απαρχαιωμένο interface και ενα συστημα ανεπαφων συναλλαγών που ειναι προβληματικό, σφυρίζει αδιάφορα...

έχε χαρη που την χρησιμοποιώ αναγκαστικά λογω μισθοδοσίας αλλιώς...

Στην ίδια μοίρα και εγώ.

Η curve είναι η καλύτερη προσωρινή λύση μέχρι να ξυπνήσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...