Προς το περιεχόμενο

Eurobank: Κατάργηση του Eurobank Wallet στα android smartphones και πλήρη υποστήριξη του Google Pay


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, miltos_id είπε

Ενώ τώρα αντιστέκονται όλοι σθεναρά στην google !

Αναφέρομαι καθαρά στις ανέπαφες πληρωμές. Αν η Google το κάνει μονοπώλιο, κανένας δεν θα μπορεί να την εμποδίσει να αυξήσει τις ήδη μεγάλες προμήθειες που χρεώνει στις τράπεζες. Οι χρήστες θα έχουν συνηθίσει μόνο αυτή και δεν θα αλλάξουν εύκολα υπηρεσία. Αν γίνει αυτό, οι τράπεζες θα περάσουν τη χασούρα τους στις προμήθειες των POS και τελικά θα την πληρώσουν οι πελάτες. Καλό είναι να υπάρχει μια εναλλακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, desertman είπε

Να φανταστώ ότι όσοι διαμαρτύρονται ότι κλείνουν τα καταστήματα της Eurobank και των υπολοίπων τραπεζών δεν χρησιμοποιούν τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες αλλά έχουν πολύ χρόνο τις πρωινές ώρες των καθημερινών και πηγαίνουν στα φυσικά καταστήματα για τις τραπεζικές του συναλλαγές. 

Σύζυγος τραπεζικού σε κατάστημα που έκλεισε. Η γυναίκα μου ή θα έπρεπε να φύγει εθελουσία με γελοία αποζημίωση ή θα πρέπει κάθε μέρα να κάνει 40 + 40 χλμ, όπως και κάνει τώρα. Βλέπεις έχουμε μικρό παιδί και εγώ άνεργος. 

Δεν είναι όλα ρόδινα, επειδή εσύ , καλά κάνεις, βολευεσαι με τις υπηρεσίες. Χρησιμοποιώ και εγώ το διαδίκτυο.

Όμως πάντα να ξέρεις ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά ... Παντού!  Σκέψου πόσες οικογένειες ζούνε από αυτές τις θέσεις εργασίας!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cp5120 είπε

Κάποιες διευκρινήσεις. Η εφαρμογή της Alpha ΔΕΝ λειτουργεί σε κινητό χωρίς google services. Της ΠΕΙΡΑΙΩΣ λειτουργεί.
Για κάποιους ίσως φαίνεται "λογικό" να έχει πρόσβαση αυτή η καλή εταιρία google στις συναλλαγές σας. Τι μπορεί να πάει στραβά?
Άλλωστε είναι μεγάλο βάρος (πολλά κιλά) να κουβαλάει μαζί του μια debit card.

Νόμιζω όμως ότι σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα της γήρανσης του πληθυσμού μας. Πληρωμή συντάξεων και μισθών μόνο μέσω google/apple pay. Μερικά εκατομμύρια συμπολίτες μας δεν θα μπορούν να πάρουν χρήματα, θα πεθάνουν της πείνας και, presto, δεν πληρώνουμε συντάξεις αλλά μόνο μισθούς των 500 ευρώ και όλα καλά. Βέβαια οι νεότεροι που βασίζονται σε παππούδες/γιαγιάδες για να ταϊσουν την οικογένεια τους θα έχουν κάποιο πρόβλημα αλλά θα αξίζει το κόπο: θα θυσίασουν την Ιφιγένειά τους στο βωμό της τεχνολογίας και θα μπορέσουν έτσι να ταξιδέψουν στην Τροία... Με πλοία γεμάτα bitcoin.

Πισω στην σπηλια σου. Πισω! ουκ ουκ ουκ 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, viman είπε

Σύζυγος τραπεζικού σε κατάστημα που έκλεισε. Η γυναίκα μου ή θα έπρεπε να φύγει εθελουσία με γελοία αποζημίωση ή θα πρέπει κάθε μέρα να κάνει 40 + 40 χλμ, όπως και κάνει τώρα. Βλέπεις έχουμε μικρό παιδί και εγώ άνεργος. 

Δεν είναι όλα ρόδινα, επειδή εσύ , καλά κάνεις, βολευεσαι με τις υπηρεσίες. Χρησιμοποιώ και εγώ το διαδίκτυο.

Όμως πάντα να ξέρεις ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά ... Παντού!  Σκέψου πόσες οικογένειες ζούνε από αυτές τις θέσεις εργασίας!!!

Πρεπει να σκεφτείτε και εσείς πόσα μεροκάματα θα χάσουμε για να κάνουμε τις τραπεζικές μας συναλλαγές στα φυσικά καταστήματα. Ή πρέπει μόνο εμείς να σκεφτούμε τους εργαζόμενους των καταστημάτων που είναι κλειστά τα απογεύματα και τα ΣΚ. Και από ότι θυμάμαι έπαιρναν άτοκα δάνεια ενώ εμείς οι υπόλοιποι πληρώναμε κάτι υπέρογκα επιτόκια για δάνεια και πιστωτικές κάρτες. 

Και εν πάση περιπτώσει όπως απάντησα και σε ένα άλλο μήνυμα πιο πάνω το μήνυμά μου αφορά αυτούς που σχολίασαν εδώ σε αυτό το τεχνολογικό φόρουμ όπου προφανώς χρησιμοποιούμε ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Και αυτοί που δουλεύουν στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες είναι εργαζόμενοι.

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μονο εγω εχω επισκεφτει καταστηματα στα οποια βαριουνται να δουλεψουν? Μακαρι να κλεισουν και αλλα και να κρατησουν οσους αξιζουν και οχι τα βυσματα.

Οσο για το αρθρο, ξερει κανεις τι γινεται με τις τραπεζες εξωτερικου και αν εχουν και δικα τους wallet? Γιατι λογικα οι δικες μας το εβγαλαν προσωρινα μεχρι να κλεισει η συμφωνια με gpay/apple pay

Στη Γερμανία έχει αντίστοιχη εφαρμογή στο Ανδροιδές η Sparkasse που είναι ένα ιδιορρυθμο σύστημα αποκεντρωμένων περιφερειακών και δημοτικών ταμιευτηρίων (ακόμα και στελέχη του βαθέος ΠΑΣΟΚ θα έβρισκαν τη δομή υπερβολικά γραφειοκρατική και περίπλοκη). Προς το παρόν δεν υποστηρίζει G-Pay (αλλά υποστηρίζει Apple Pay χωρίς έξτρα εφαρμογή για iOS).

Οι ιδιωτικές τράπεζες υποστηρίζουν κάποιο ή και τα δύο βασικά συστήματα. Και μέχρι να έρθει η υποστήριξη, απ' όσο γνωρίζω (και απ' όσες τράπεζες χρησιμοποιώ), δεν υπήρχε άλλη εφαρμογή για πληρωμές με κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desertman είπε

Εγώ έγραψα για τους σχολιαστές αυτού εδώ του topic σε αυτό το τεχνολογικό forum. Όχι για τους ηλικιωμένους συνταξιούχους.

"Να φανταστώ ότι όσοι διαμαρτύρονται ότι κλείνουν τα καταστήματα της Eurobank και των υπολοίπων τραπεζών δεν χρησιμοποιούν τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες".

Όσοι ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ λοιπόν, το κάνουμε γιατί γνωρίζουμε ότι υπάρχει εκεί έξω και άλλος κόσμος με διαφορετικές ανάγκες/γνώσεις/συνθήκες ζωής από τις δικές μας και τους δημιουργεί προβλήματα στα οποία δεν είναι ικανοί να ανταπεξέλθουν. Προβλήματα εντελώς αχρείαστα, καθώς δεν είναι ότι η κάθε τράπεζα δεν έχει τη δυνατότητα να υποστηρίξει και τα φυσικά καταστήματα, απλά είναι στο βωμό της μεγιστοποίησης του κέρδους. Με τα δικά σου λόγια λοιπόν:

1 ώρα πριν, desertman είπε

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά.

 

1 ώρα πριν, desertman είπε

Όσον αφορά το 1. θα μπορούσαν να πληρώσουν με κάρτα. 

Καμία γνώση των δημογραφικών/κοινωνικών/τεχνολογικών χαρακτηριστικών της ελληνικής επαρχίας, έτσι;

1 ώρα πριν, desertman είπε

Όσον αφορά το 2. δεν ξέρω για διακανονισμούς δανείων αλλά για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές καθως και την έκδοση δανείων μπορείς να χρησιμοποιείς internet banking. 

Καλή τύχη να προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη για το εκάστοτε δάνειο που έχει περάσει π.χ από δικαστικές διαμάχες και διακανονισμούς μέσω του web banking. Καλή τύχη επίσης να βρεις τι συμβαίνει με τη διαχείριση του δανείου σου μέσω web banking.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ. 

45 λεπτά πριν, desertman είπε

Πρεπει να σκεφτείτε και εσείς πόσα μεροκάματα θα χάσουμε για να κάνουμε τις τραπεζικές μας συναλλαγές στα φυσικά καταστήματα. Ή πρέπει μόνο εμείς να σκεφτούμε τους εργαζόμενους των καταστημάτων που είναι κλειστά τα απογεύματα και τα ΣΚ.

Και στο κάτω κάτω, γιατί τόση θέρμη για να υποστηρίξεις ένα αχρείαστο κλείσιμο φυσικών καταστημάτων, ειδικά από τη στιγμή που μειώνονται θέσεις εργασίας; Σε επηρεάζει κάπου η λειτουργία τους εφ' όσον μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου στο web banking; Δεν μπλοκάρουν την ανάπτυξη των ηλεκτρονικών πληρωμών και υπηρεσιών. Σου δίνουν μια ΕΠΙΛΟΓΗ όταν και αν τη χρειαστείς.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Γιατί το Wallet της Eurobank έπαιζε σε microg και HMS; Νομίζω πως όχι. 

Ναι. Το χρησιμοποιό περίπου 6 μήνες σε Android 12 με microG. Διαμαρτύρετε στην αρχή για το Location Services αλλά εγκαθιστόντας στο background το GMaps το θέμα λύνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Ξεκάθαρο και λάθος. Πράγματι δεν συγκρίνεται η προστασία της τράπεζας με την google, αλλά όχι όπως το νομίζεις

τουλάχιστον σας τελικός χρήστης, έχω την πεποίθηση οτι νιώθω πιο ασφαλής, μέσω τραπέζης, παρα μέσω google.

6 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η Εθνική πάντως μια χαρά συνεργάζεται με το Apple Pay πλέον. Και σιγά την ασφάλεια της Εθνικής, απλά παρωχημένη είναι και μπαινει τελευταία στα πράγματα. 

απο σένα το μαθαίνω οτι συνεργάζεται η Εθνική. θεωρώ οτι το θέμα ασφάλειας, δεν είναι τόσο κακή. Γενικά σα τράπεζα και κυρίως τα καταστήματα της, δε θα σχολιάσω...!!!

6 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ξεκάθαρο είναι,σωστό δεν είναι.

όπως είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, είναι προσωπική μου άποψη, οτι νιώθω πιο ασφαλής , μέσω τραπέζης, πάρα μέσω google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MikeKata είπε

 

Καμία γνώση των δημογραφικών/κοινωνικών/τεχνολογικών χαρακτηριστικών της ελληνικής επαρχίας, έτσι;

Καλή τύχη να προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη για το εκάστοτε δάνειο που έχει περάσει π.χ από δικαστικές διαμάχες και διακανονισμούς μέσω του web banking. Καλή τύχη επίσης να βρεις τι συμβαίνει με τη διαχείριση του δανείου σου μέσω web banking.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ. 

Και στο κάτω κάτω, γιατί τόση θέρμη για να υποστηρίξεις ένα αχρείαστο κλείσιμο φυσικών καταστημάτων, ειδικά από τη στιγμή που μειώνονται θέσεις εργασίας; Σε επηρεάζει κάπου η λειτουργία τους εφ' όσον μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου στο web banking; Δεν μπλοκάρουν την ανάπτυξη των ηλεκτρονικών πληρωμών και υπηρεσιών. Σου δίνουν μια ΕΠΙΛΟΓΗ όταν και αν τη χρειαστείς.

Ασχολήσου με τους διακανονισμούς των δανείων (σου) στα καταστήματα.  Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά αλλά από ότι ξέρω τα δικαιολογητικά τα στέλνεις με email και στο κατάστημα πας για τις υπογραφές. Δεν πας 100 φορές στο κατάστημα. Και γιατί να μην μπορεί κανείς να διαχειριστεί το δάνειο του μέσω web banking; Προφανώς και γίνεται.

Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν κατάλαβες το αρχικό μου post. Πότε δεν ζήτησα να κλείσουν τα καταστήματα. Δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνουν. 

 

Και επίσης στο μικρό ορεινό χωριό μου των 100 κατοίκων το μοναδικό μαγαζί έχει pos. Τις προσβολές τύπου δεν υπάρχει γνώση για αυτό και εκείνο κράτησε τες για σένα. 

End of story.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manoskaradimos είπε

Ναι. Το χρησιμοποιό περίπου 6 μήνες σε Android 12 με microG. Διαμαρτύρετε στην αρχή για το Location Services αλλά εγκαθιστόντας στο background το GMaps το θέμα λύνεται.

Ενδιαφέρον. Σε Huawei πάντως σίγουρα δεν παίζει. Άρα παίζει έχοντας απενεργοποιησει πλήρως τα Google Play Services; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Ενδιαφέρον. Σε Huawei πάντως σίγουρα δεν παίζει. Άρα παίζει έχοντας απενεργοποιησει πλήρως τα Google Play Services; 

Το microG έχει δημιουργηθεί για να κάνει emulation των Google Play Services. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω για τα HMS αλλά η εφαρμογή μέσα στο debug της έχει μηνύματα για το HMS. Μήπως κάποια άλλη εφαρμογή το εμποδίζει (πχ root app όπως Magisk).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, desertman είπε

Ασχολήσου με τους διακανονισμούς των δανείων (σου) στα καταστήματα.  Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά αλλά από ότι ξέρω τα δικαιολογητικά τα στέλνεις με email και στο κατάστημα πας για τις υπογραφές. Δεν πας 100 φορές στο κατάστημα. Και γιατί να μην μπορεί κανείς να διαχειριστεί το δάνειο του μέσω web banking; Προφανώς και γίνεται.

Ρώτα τις τράπεζες. Αυτές σε κατευθύνουν να απευθυνθείς στο κατάστημα.

9 λεπτά πριν, desertman είπε

Και επίσης στο μικρό ορεινό χωριό μου των 100 κατοίκων το μοναδικό μαγαζί έχει pos. Τις προσβολές τύπου δεν υπάρχει γνώση για αυτό και εκείνο κράτησε τες για σένα. 

Αλήθεια; Όλοι οι 50+ στο χωριό σου πληρώνουν με κάρτα; Πρέπει να είστε το μοναδικό χωριό στην Ελλάδα που συμβαίνει αυτό (χωρίς υπερβολή και ειρωνεία). 30 χρόνια σχεδόν ζω σε χωριό (είτε μόνιμα, είτε κατά διαστήματα), οι περισσότεροι άνω των 50 όχι web banking δεν έχουν, ούτε το υπόλοιπό τους online δεν ξέρουν να δουν. Και στα γύρω χωριά. Να μη μιλήσουμε για συντάξεις...

9 λεπτά πριν, desertman είπε

Τις προσβολές τύπου δεν υπάρχει γνώση για αυτό και εκείνο κράτησε τες για σένα. 

Δεν προσέβαλα κανέναν. Αντίθετα απάντησα ένα προς ένα σε όσα λες. Μιας και μίλησες για προσβολή, δεν είμαι εγώ αυτός που προσέβαλε. Αντιθέτως τι θα πρέπει να πούμε για σχόλια σαν αυτό;

1 ώρα πριν, desertman είπε

Ή πρέπει μόνο εμείς να σκεφτούμε τους εργαζόμενους των καταστημάτων που είναι κλειστά τα απογεύματα και τα ΣΚ. Και από ότι θυμάμαι έπαιρναν άτοκα δάνεια ενώ εμείς οι υπόλοιποι πληρώναμε κάτι υπέρογκα επιτόκια για δάνεια και πιστωτικές κάρτες. 

Θα μπορούσε κανείς να τα αποκαλέσει "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα";

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ρώτα τις τράπεζες. Αυτές σε κατευθύνουν να απευθυνθείς στο κατάστημα.

Αλήθεια; Όλοι οι 50+ στο χωριό σου πληρώνουν με κάρτα; Πρέπει να είστε το μοναδικό χωριό στην Ελλάδα που συμβαίνει αυτό (χωρίς υπερβολή και ειρωνεία). 30 χρόνια σχεδόν ζω σε χωριό (είτε μόνιμα, είτε κατά διαστήματα), οι περισσότεροι άνω των 50 όχι web banking δεν έχουν, ούτε το υπόλοιπό τους online δεν ξέρουν να δουν. Και στα γύρω χωριά. Να μη μιλήσουμε για συντάξεις...

Δεν προσέβαλα κανέναν. Αντίθετα απάντησα ένα προς ένα σε όσα λες. Μιας και μίλησες για προσβολή, δεν είμαι εγώ αυτός που προσέβαλε. Αντιθέτως τι θα πρέπει να πούμε για σχόλια σαν αυτό;

Θα μπορούσε κανείς να τα αποκαλέσει "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα";

Μόνο Google pay με την κάρτα της Eurobank από δω και πέρα. Οι φυσικές κάρτες στο συρτάρι εδώ και καιρό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...