Προς το περιεχόμενο

Eurobank: Κατάργηση του Eurobank Wallet στα android smartphones και πλήρη υποστήριξη του Google Pay


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Εντωμεταξη πολλα POS της εθνικης δεν δεχονται αγορες με google pay. 

Κάποτε ,πριν 2?χρόνια ,ναι.Τα παλιά pos της ΕΤΕ δεν περναγαν τις συναλλαγές.Μετά απο κάποια αναβάθμιση που έκανε η ΕΤΕ, εφτιαξε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε βάζει όμως σε ένα τρυπάκι να χρησιμοποιήσεις με το ζόρι Google Play Services, θες δεν θες. Αν πχ θες να χρησιμοποιήσεις microG ή HMS ή και τίποτα ας πούμε? Ναι, οκ δεν είναι μεγάλο ποσοστό, αλλα ουσιαστικά με το δικό της πορτοφόλι η Eurobank έδινε την δυνατότητα και σε ανθρώπους που δεν γούσταραν google να έχουν ανέπαφες συναλαγές.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, barbariangr είπε

Καλησπέρα σας.

Εγώ πάντως που πήγα να κάνω συναλλαγή, δεν προχώρησε με τίποτα.

όλες μου οι συναλλαγές εδώ και μήνες, δεν είχα κανένα θέμα με την Eurobank, πέρα απο ελάχιστες φορές (2 στο σύνολο) που φάνηκλε οτι έγινε η συναλλαγή και δεν πραγματοποιήθκε ποτέ.

Το ότι η Εθνική Τράπεζα, δεν έχει , ακόμη συνεργαστεί, μου λεεί πολλά!!!

Προτιμώ της τράπεζας, παρά την google.

Δεν συγκρίνεται η προστασία της τράπεζας απο την google.

Νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο και λογικό , αυτό που λέω.

Ξεκάθαρο είναι,σωστό δεν είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, barbariangr είπε

Καλησπέρα σας.

Εγώ πάντως που πήγα να κάνω συναλλαγή, δεν προχώρησε με τίποτα.

όλες μου οι συναλλαγές εδώ και μήνες, δεν είχα κανένα θέμα με την Eurobank, πέρα απο ελάχιστες φορές (2 στο σύνολο) που φάνηκλε οτι έγινε η συναλλαγή και δεν πραγματοποιήθκε ποτέ.

Το ότι η Εθνική Τράπεζα, δεν έχει , ακόμη συνεργαστεί, μου λεεί πολλά!!!

Προτιμώ της τράπεζας, παρά την google.

Δεν συγκρίνεται η προστασία της τράπεζας απο την google.

Νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο και λογικό , αυτό που λέω.

Η Εθνική πάντως μια χαρά συνεργάζεται με το Apple Pay πλέον. Και σιγά την ασφάλεια της Εθνικής, απλά παρωχημένη είναι και μπαινει τελευταία στα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσχετη ερώτηση της ημέρας, μιας και πιθανότατα να παρω απάντηση εδω:  Μπορώ να προσθέσω σε τραπεζική εφαρμογή Android 2 λογαριασμούς? Εχω ebanking για εμένα, και θέλω να προσθέσω και το ebanking του πατέρα.. Γίνεται αυτό? Αλλιώς πως γίνεται να εχω στο ιδιο κινητο 2 ebanking για 2 διαφορετικα άτομα? Για εθνική τράπεζα ενδιαφέρομαι αλλά φαντάζομαι αν υπάρχει λύση θα είναι παρόμοια για ολες τις τράπεζες. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν ξέρει κανείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Alexrose είπε

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό. Δηλαδή γιατί πρέπει τώρα να μπλέξω με την Google 

Μην μπλεκεις,βάλε την κάρτα σου στην πλάτη της συσκευής και πλήρωσε ετσι.

 

21 λεπτά πριν, oldnew είπε

Η άσχετη ερώτηση της ημέρας, μιας και πιθανότατα να παρω απάντηση εδω:  Μπορώ να προσθέσω σε τραπεζική εφαρμογή Android 2 λογαριασμούς? Εχω ebanking για εμένα, και θέλω να προσθέσω και το ebanking του πατέρα.. Γίνεται αυτό? Αλλιώς πως γίνεται να εχω στο ιδιο κινητο 2 ebanking για 2 διαφορετικα άτομα? Για εθνική τράπεζα ενδιαφέρομαι αλλά φαντάζομαι αν υπάρχει λύση θα είναι παρόμοια για ολες τις τράπεζες. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν ξέρει κανείς. 

καντε κοινό τον λογαριασμό,να μπει ο ένας συνδικαιούχος στον άλλο ωστε ο "άλλος" να βλέπει και χειρίζεται τον λογαριασμό του "ένα".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι γίνεται με την Εθνική. Ενώ το standalone app της είναι πολύ καλό, με τακτοποιημένο UI και πλήρεις επιλογές για ό,τι θες, το σύστημά της δε με έχει κρεμάσει ποτέ (ακούς Πειραιώς;), στο Google Pay είναι άφαντη ακόμα. Τώρα μόλις πέρασα την κάρτα της Eurobank, η Εθνική ακόμα σφυράει αδιάφορα.

Καλά, στην Πειραιώς δε θα αναφερθούμε, το web banking τους δουλεύει λες και το έγραψε freelancer του Fiverr για 5€..

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, barbariangr said:

Νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο και λογικό , αυτό που λέω.

Ξεκάθαρο και λάθος. Πράγματι δεν συγκρίνεται η προστασία της τράπεζας με την google, αλλά όχι όπως το νομίζεις

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Και μετά η κάθε “eurobank” θα κινηθεί δικαστικά εναντίον της κάθε “google” για μονοπώλιο και υψηλές κρατήσεις…  

Δύσκολο, γιατί η Google της δίνει τη δυνατότητα να μη χρησιμοποιήσει το Google Pay χωρίς να χάνει σε λειτουργικότητα. Για την τράπεζα, είναι θέμα επιλογής και συμφέροντος να πάει στο Google Pay, δεν την έβαλε με το ζόρι κάποιος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manoskaradimos είπε

Σε βάζει όμως σε ένα τρυπάκι να χρησιμοποιήσεις με το ζόρι Google Play Services, θες δεν θες. Αν πχ θες να χρησιμοποιήσεις microG ή HMS ή και τίποτα ας πούμε? Ναι, οκ δεν είναι μεγάλο ποσοστό, αλλα ουσιαστικά με το δικό της πορτοφόλι η Eurobank έδινε την δυνατότητα και σε ανθρώπους που δεν γούσταραν google να έχουν ανέπαφες συναλαγές.

Γιατί το Wallet της Eurobank έπαιζε σε microg και HMS; Νομίζω πως όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nchatz είπε

Ένα άλλο σημαντικό μειονέκτημα -και πάλι για τις τράπεζες- είναι η αδυναμία πρόσβασης σε δεδομένα που αφορούν την συναλλαγή αφού η Google δεν τα κοινοποιεί σε τρίτους.

Πως θα ξέρει η τράπεζα το είδος της συναλλαγής για να το καταχωρίσει στο αφορολόγητο που πρέπει να χτίζουμε κάθε χρόνο με αγορές μέσω κάρτας;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

ετσι

 

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

μπλεκεις,βάλε την κάρτα σου στην πλάτη της συσκευής και πλήρωσε ετσι

Γελάσαμε πάλι 

Γελάσαμε πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι όσοι διαμαρτύρονται ότι κλείνουν τα καταστήματα της Eurobank και των υπολοίπων τραπεζών δεν χρησιμοποιούν τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες αλλά έχουν πολύ χρόνο τις πρωινές ώρες των καθημερινών και πηγαίνουν στα φυσικά καταστήματα για τις τραπεζικές του συναλλαγές. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...