Προς το περιεχόμενο

Eurobank: Κατάργηση του Eurobank Wallet στα android smartphones και πλήρη υποστήριξη του Google Pay


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Δύσκολο, γιατί η Google της δίνει τη δυνατότητα να μη χρησιμοποιήσει το Google Pay χωρίς να χάνει σε λειτουργικότητα. Για την τράπεζα, είναι θέμα επιλογής και συμφέροντος να πάει στο Google Pay, δεν την έβαλε με το ζόρι κάποιος.

Δυστυχώς το pattern το έχουμε δει ουκ ολίγες φορές και δεν έχει τόσο σχέση με τον εξαναγκασμό για την χρήση, αλλά με την ευκολία και την πληρότητα της ενσωματωμένης υπηρεσίας στο λειτουργικό από αυτή της εφαρμογής…  

όλες οι μεταξύ τους συμφωνίες ξεκινάνε με τις καλύτερες διαθέσεις, ένα μέλος τους να γίνει λίγο πιο παραδόπιστο και κατέρρευσε η συμφωνία κύριων…

όπως είπα και στην αρχή, το έχουμε ξαναδεί…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, ekkli είπε

Πως θα ξέρει η τράπεζα το είδος της συναλλαγής για να το καταχωρίσει στο αφορολόγητο που πρέπει να χτίζουμε κάθε χρόνο με αγορές μέσω κάρτας;

Η καρτα, τραβάει λεφτά από τον λογαριασμό σου. Οπου από κει φαίνεται κι αυτό.

Γενικότερα, δεν επηρεάζεται το αφορολόγητο απ αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, markos9 είπε

Η καρτα, τραβάει λεφτά από τον λογαριασμό σου. Οπου από κει φαίνεται κι αυτό.

Γενικότερα, δεν επηρεάζεται το αφορολόγητο απ αυτό. 

Ναι, αλλά αν πληρώσω ΔΕΗ δεν χτίζω αφορολόγητο ενώ αν πληρώσω κατάστημα ρούχων, χτίζω.
Δεν μετράει κάθε τράβηγμα από τον λογαριασμό για αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekkli είπε

Ναι, αλλά αν πληρώσω ΔΕΗ δεν χτίζω αφορολόγητο ενώ αν πληρώσω κατάστημα ρούχων, χτίζω.
Δεν μετράει κάθε τράβηγμα από τον λογαριασμό για αφορολόγητο.

Κάθε φορά που φεύγουν ηλεκτρονικά από τον λογαριασμό μας χρήματα καταγράφεται υποχρεωτικά και που πάνε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekkli είπε

Ναι, αλλά αν πληρώσω ΔΕΗ δεν χτίζω αφορολόγητο ενώ αν πληρώσω κατάστημα ρούχων, χτίζω.
Δεν μετράει κάθε τράβηγμα από τον λογαριασμό για αφορολόγητο.

Πάλι η τράπεζα βλέπει τι επιχείρηση τράβηξε τα λεφτά.

Εκείνο που δεν βγάινει προς τα έξω ειναι ο αριθμός της κάρτα σου,η google pay βγάζει άλλο νουμερο στις αποδείξεις.Το βλέπεις στην εφαρμογή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Δυστυχώς το pattern το έχουμε δει ουκ ολίγες φορές και δεν έχει τόσο σχέση με τον εξαναγκασμό για την χρήση, αλλά με την ευκολία και την πληρότητα της ενσωματωμένης υπηρεσίας στο λειτουργικό από αυτή της εφαρμογής…  

όλες οι μεταξύ τους συμφωνίες ξεκινάνε με τις καλύτερες διαθέσεις, ένα μέλος τους να γίνει λίγο πιο παραδόπιστο και κατέρρευσε η συμφωνία κύριων…

όπως είπα και στην αρχή, το έχουμε ξαναδεί…

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα. Γιατί εγώ μόνο το σκηνικό  Epic vs Apple/Google μπορώ να φανταστώ, το οποίο όμως είναι τελείως διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

 

καντε κοινό τον λογαριασμό,να μπει ο ένας συνδικαιούχος στον άλλο ωστε ο "άλλος" να βλέπει και χειρίζεται τον λογαριασμό του "ένα".

Οι λογαριασμοί είναι κοινοί και οι 2, απλά στον ενα είναι 1ο όνομα το δικό μου ενώ στον άλλον το δικό του.. Έχουμε διαφορετικα ebanking, κωδικούς κλπ όμως, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατι έτσι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desertman είπε

Να φανταστώ ότι όσοι διαμαρτύρονται ότι κλείνουν τα καταστήματα της Eurobank και των υπολοίπων τραπεζών δεν χρησιμοποιούν τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες αλλά έχουν πολύ χρόνο τις πρωινές ώρες των καθημερινών και πηγαίνουν στα φυσικά καταστήματα για τις τραπεζικές του συναλλαγές. 

Υπάρχουμε εμείς που γνωρίζουμε να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία και υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν μπορούν λόγω ηλικίας, γνώσεων, είτε λόγω καταστάσεων (π.χ πυρόπληκτες περιοχές) κλπ, ΠΡΕΠΕΙ να έχουν κοντά τους ένα υποκατάστημα. Θες παραδείγματα;

1. Συγγενείς μου από προσφάτως πυρόπληκτη περιοχή δεν μπορούσαν να βγάλουν λεφτά Χριστουγεννιάτικα γιατί συγκεκριμένη τράπεζα δεν είχε βγάλει δρομολόγιο να γεμίσει έστω το ΑΤΜ (σε κατάστημα που είχε κλείσει). Ολόκληρο το χωριό είχε θέμα τότε. Έγιναν τηλέφωνα από πολλούς, η τράπεζα δεν έδωσε καμία σημασία.

2. Για πάρε τηλέφωνο να κάνεις οποιοδήποτε διακανονισμό για το δάνειό σου με την τράπεζα. 9/10 φορές θα σου πουν "περάστε από το κατάστημα που πήρατε το δάνειο" για να βγάλεις άκρη (αν σου το σηκώσουν).

Δε ζουν όλοι σε ένα μικρόκοσμο. Υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικές ανάγκες στην κοινωνία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες διευκρινήσεις. Η εφαρμογή της Alpha ΔΕΝ λειτουργεί σε κινητό χωρίς google services. Της ΠΕΙΡΑΙΩΣ λειτουργεί.
Για κάποιους ίσως φαίνεται "λογικό" να έχει πρόσβαση αυτή η καλή εταιρία google στις συναλλαγές σας. Τι μπορεί να πάει στραβά?
Άλλωστε είναι μεγάλο βάρος (πολλά κιλά) να κουβαλάει μαζί του μια debit card.

Νόμιζω όμως ότι σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα της γήρανσης του πληθυσμού μας. Πληρωμή συντάξεων και μισθών μόνο μέσω google/apple pay. Μερικά εκατομμύρια συμπολίτες μας δεν θα μπορούν να πάρουν χρήματα, θα πεθάνουν της πείνας και, presto, δεν πληρώνουμε συντάξεις αλλά μόνο μισθούς των 500 ευρώ και όλα καλά. Βέβαια οι νεότεροι που βασίζονται σε παππούδες/γιαγιάδες για να ταϊσουν την οικογένεια τους θα έχουν κάποιο πρόβλημα αλλά θα αξίζει το κόπο: θα θυσίασουν την Ιφιγένειά τους στο βωμό της τεχνολογίας και θα μπορέσουν έτσι να ταξιδέψουν στην Τροία... Με πλοία γεμάτα bitcoin.

  • Like 2
  • Confused 6
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Υπάρχουμε εμείς που γνωρίζουμε να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία και υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν μπορούν λόγω ηλικίας, γνώσεων, είτε λόγω καταστάσεων (π.χ πυρόπληκτες περιοχές) κλπ, ΠΡΕΠΕΙ να έχουν κοντά τους ένα υποκατάστημα. Θες παραδείγματα;

1. Συγγενείς μου από προσφάτως πυρόπληκτη περιοχή δεν μπορούσαν να βγάλουν λεφτά Χριστουγεννιάτικα γιατί συγκεκριμένη τράπεζα δεν είχε βγάλει δρομολόγιο να γεμίσει έστω το ΑΤΜ (σε κατάστημα που είχε κλείσει). Ολόκληρο το χωριό είχε θέμα τότε. Έγιναν τηλέφωνα από πολλούς, η τράπεζα δεν έδωσε καμία σημασία.

2. Για πάρε τηλέφωνο να κάνεις οποιοδήποτε διακανονισμό για το δάνειό σου με την τράπεζα. 9/10 φορές θα σου πουν "περάστε από το κατάστημα που πήρατε το δάνειο" για να βγάλεις άκρη (αν σου το σηκώσουν).

Δε ζουν όλοι σε ένα μικρόκοσμο. Υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικές ανάγκες στην κοινωνία.

Εγώ έγραψα για τους σχολιαστές αυτού εδώ του topic σε αυτό το τεχνολογικό forum. Όχι για τους ηλικιωμένους συνταξιούχους. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά.

Όσον αφορά το 1. θα μπορούσαν να πληρώσουν με κάρτα. 

Όσον αφορά το 2. δεν ξέρω για διακανονισμούς δανείων αλλά για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές καθως και την έκδοση δανείων μπορείς να χρησιμοποιείς internet banking. 

Προφανώς χρειάζονται και τα φυσικά καταστήματα προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Κάποιες διευκρινήσεις. Η εφαρμογή της Alpha ΔΕΝ λειτουργεί σε κινητό χωρίς google services. Της ΠΕΙΡΑΙΩΣ λειτουργεί.
Για κάποιους ίσως φαίνεται "λογικό" να έχει πρόσβαση αυτή η καλή εταιρία google στις συναλλαγές σας. Τι μπορεί να πάει στραβά?
Άλλωστε είναι μεγάλο βάρος (πολλά κιλά) να κουβαλάει μαζί του μια debit card.

Νόμιζω όμως ότι σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα της γήρανσης του πληθυσμού μας. Πληρωμή συντάξεων και μισθών μόνο μέσω google/apple pay. Μερικά εκατομμύρια συμπολίτες μας δεν θα μπορούν να πάρουν χρήματα, θα πεθάνουν της πείνας και, presto, δεν πληρώνουμε συντάξεις αλλά μόνο μισθούς των 500 ευρώ και όλα καλά. Βέβαια οι νεότεροι που βασίζονται σε παππούδες/γιαγιάδες για να ταϊσουν την οικογένεια τους θα έχουν κάποιο πρόβλημα αλλά θα αξίζει το κόπο: θα θυσίασουν την Ιφιγένειά τους στο βωμό της τεχνολογίας και θα μπορέσουν έτσι να ταξιδέψουν στην Τροία... Με πλοία γεμάτα bitcoin.

Από Πεμπτη ανοίγουν κανονικά τα ιατρεία. Θα σε βάλουν κι έκτακτα γιατι ειναι σοβαρή περίπτωση

 

(αν δε τρολάρεις)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, viman είπε

Πόσο δίκιο έχεις, κρίμα για τους υπαλλήλους!!

Μονο εγω εχω επισκεφτει καταστηματα στα οποια βαριουνται να δουλεψουν? Μακαρι να κλεισουν και αλλα και να κρατησουν οσους αξιζουν και οχι τα βυσματα.

Οσο για το αρθρο, ξερει κανεις τι γινεται με τις τραπεζες εξωτερικου και αν εχουν και δικα τους wallet? Γιατι λογικα οι δικες μας το εβγαλαν προσωρινα μεχρι να κλεισει η συμφωνια με gpay/apple pay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα. Γιατί εγώ μόνο το σκηνικό  Epic vs Apple/Google μπορώ να φανταστώ, το οποίο όμως είναι τελείως διαφορετικό.

Μα και ως δείγμα μα πάρεις το Epic vs Google, θα δεις τον μηχανισμό που περιέγραψα πάρα πάνω…

Η Epic δεν έχει καμία δικαιολογία για να κινηθεί εναντίον της Google, απλά “άκουσε” τους άπληστους μετόχους της που ζήτησαν περισσότερα κέρδη και επειδή δεν μπορεί να κάνει αυξήσεις στις τιμές της ή να φέρει περισσότερο κόσμο, αποφάσισε να στραφεί στο επόμενο πράγμα, να μειώσει τις προμήθειες που πληρώνει σε τρίτες εταιρίες. Στην Apple είχε μια αληθοφανή δικαιολογία, στην Google τι είχε?

ΥΓ: για αλλά παραδείγματα θα είναι ειλικρινής, δεν έχω γιατί δεν θυμάμαι. Αν δεν κάνω λάθος όμως πριν λίγους μήνες διάβαζα για τον έλεγχο που κάνει η ΕΕ στην Google για τον τρόπο λειτουργίας του Play μετά από καταγγελίες, στα πρότυπα της Epic, αρκετών ευρωπαϊκών εταιριών… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giwrgostr είπε

Θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχει και το wallet κάθε τράπεζας χωριστά. Δεν τα προτιμώ σε σχέση με το Googe Pay σε καμία περίπτωση, αλλα αν μείνει μόνο αυτό, θα δώσει υπερβολικά πολύ δύναμη στη Google.

Ενώ τώρα αντιστέκονται όλοι σθεναρά στην google !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, desertman είπε

Εγώ έγραψα για τους σχολιαστές αυτού εδώ του topic σε αυτό το τεχνολογικό forum. Όχι για τους ηλικιωμένους συνταξιούχους. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά.

Όσον αφορά το 1. θα μπορούσαν να πληρώσουν με κάρτα. 

Όσον αφορά το 2. δεν ξέρω για διακανονισμούς δανείων αλλά για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές καθως και την έκδοση δανείων μπορείς να χρησιμοποιείς internet banking. 

Προφανώς χρειάζονται και τα φυσικά καταστήματα προς το παρόν.

Λόγο θανάτου του πατέρα μου θα πρέπει να μεταφερθούν όλα του τα δάνεια στο όνομα μου αφού έκανα αποδοχή κληρονομιάς, μπορείς να μου πεις πως θα το κάνω μέσω internet, στην εθνική τράπεζα και εδώ στην Αθήνα?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...