Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω καλύτερα θα ήταν να φρόντιζαν πρώτα για μετατροπή των ΜΜΜ και ταξί (βάλε και φέρρυ και γενικά πλοία κοντινών διαδρομών) σε ηλεκτρικά, με φορτιστές σε σταθμούς κι πιάτσες ταξί, να φτιάξουν υποδομές και προοδευτικά να προωθηθεί στο γενικό κοινό ως βασική λύση.

Σε πολλές περιπτώσεις δε, γι αυτές τις κοντινές διαδρομές/αστικό ιστό, για τις οποίες προορίζονται τα ηλεκτρικά, καλύτερα να προωθείται η μείωση της συμφόρησης με χρήση ΜΜΜ, παρά να αναμένεται οι πολίτες να χρυσοπληρώσουν το ΙΧ και να βρουν να λύσουν μόνοι τους τα προβληματα πρόσβασης σε φορτιστή (ενώ και η στάθμευση είναι πονοκέφαλος και μπορεί να είναι ακριβή).
...και γενικά καλύτερα να προωθείται η μειωμένη χρήση των οχημάτων στον αστικό ιστό, παρά η διάθεση/παραγωγή εκατομμυριων νέων οχημάτων (με όλες τις πρώτες ύλες που αυτό απαιτεί), ειδικά όταν δεν έχει επιλυθεί ένα σημαντικό μέρος των προβλημάτων στην υιοθέτηση/χρήση.

Με την αύξηση των τιμών των επιβατικών απλώς παρατείνεται η χρήση του παλαιού, πιο ρυπογόνου στόλου οχημάτων στις πόλεις.

Πολλοί το αμάξι το έχουν για έκτακτα και ταξίδια τις γιορτές...που εγείρει το θέμα της αυτονομίας (στο ελληνικό οδικό δίκτυο, με κλιματισμό χειμώνα-καλοκαίρι, που περιορίζει το εύρος) και της άμεσης πρόσβασης σε φορτιστές.
...δε συγκρίνεται η ευκολία των 5 λεπτών στο βενζινάδικο με το "προγραμματισμό" για φόρτιση του ηλεκτρικού (που κι αυτός από μόνος του δε φτάνει συγκριτικα σε κάθε σενάριο).

Τέλος μένει να λυθεί πλήρως και το ζήτημα του "δικαιώματος επισκευής/right to repair", της πρόσβασης κάθε συνεργείου και ιδιώτη σε εργαλεία επισκευής και σχετικές πληροφορίες.

Το ζήτημα τίθεται κι από περιβαλλοντική σκοπιά καθώς και της οδικής ασφάλειας, ώστε υποσυστήματα να ανακυκλώνονται/επαναχρησιμοποιούνται περισσότερο και να μην αποφεύγονται ακριβές/αποκλειστικές επισκευές στις αντιπροσωπείες που μπορεί να οδηγούν και στη κυκλοφορία λιγότερο ασφαλών οχημάτων.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, fragma είπε

Αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 350 χιλιόμετα που ειναι υπεραρκετό για αστικές μετακινήσεις, ακόμα και ταξίδια με λίγο προγραμματισμό. Ηθελα να το πάρω, και θυμαμαι τότε με τις παλιές επιδοτήσεις εβγαινε στα 30. Τώρα με το Κινούμαι Ηλεκτρικά 2 επιστρέφουν μέχρι και 9 χιλιάρικα, οπότε θα είναι κοντά στα 25 λογικά. Αν δεν είχα πάρει το Tesla , αυτό θα έπαιρνα. 

τι προγραμματισμο πρεπει να κανεις; Θεσσαλονικη δεν παει. Λαρισα δεν παει. Νεαπολη δεν παει. Και αν καταλαβαινω καλα δεν παει στο 90% των προορισμων που εχουν ανηφορα κατηφορα και εχουν αποσταση ~200 χιλιομετρα. 
Το αντιστοιχο του πετρελαιο κανει 1000 χιλιομετρα, με 130 μεση ωριαια ταχυτητα.

7 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Αγαπητέ δεν είναι μόνο φοβία. Δεν υπάρχει καμία σοβαρή υποδομή στην χώρα μας για την φόρτιση και το κυριότερο δεν υπάρχει προσιτή τιμολόγηση. Ποιος θα δώσει τόσα χρήματα για ηλεκτρικό? Εδώ κυκλοφορούν όλοι έξω με 15ετίας θερμικό νομίζεις το πρόβλημά τους είναι το ηλεκτρικό? Ας προσγειωθούμε λίγο. 

ουτε στο εξωτερικο ειναι καλυτερα. Αμερικη ο μαυρουκος εψαχνε να βρει φορτιστη. Αλλου τον εδιωχναν, αλλου ηταν χαλασμενος και αλλου δεν υπηρχε φορτιστης εκει που του ελεγε το app

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο 'αυτονομοι' ειστε με ρευμα απο....ανεμογεννητριες, αλλο τοσο θα ειστε με 'ηλεκτρικο' αμαξι....

Μιλω για τωρα, και τα αμεσα προσεχη χρονια. Σε 30 χρονια, προφανως θα ειναι ολα διαφορετικα, κανεις δεν μπορει να προβλεψει.

Παει να γινει scan η υποθεση.

Σαν τον @$^&*&^ που πηγε και εκλεισε τα λιγνιτοεργοστασια, που ειχες 1) φτηνη ενεργεια, 2) εντελως δικη σου, 3) αυτονομια ως χωρα,

και τωρα ζητιανευουμε ρευμα απο Βουλγαριες, πληρωνεις (πέρα απο το χρηματιστηριο ενεργειας...να τους χαιρομαστε...) το ρευμα κουκος αηδονι(επιδοτηση-λεφτα δικα μας, και ως ποτε...) και περιμενουμε να ξεφορτωσει το καραβι πανακριβο lng και παει λεγοντας....

Πρασινη αναπτυξη και πρασινα αλογα. Ιδιο επιπεδο.

Ηλεκτροκινηση, ισως, στο μελλον. Ουτε αυτα που λεει ο προεδρος της Toyota δεν προσεχει ο κοσμος...

Ξυπνηστε, θα τελειωσει και το σανο...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Ξυπνηστε, θα τελειωσει και το σανο...

Καταρχάς, είναι Ο σανός.

Κατά δεύτερον, την περασμένη Παρασκευή, η Ελλάδα είχε την  3η χαμηλότερη τιμή ενέργειας στην Ε.Ε. στην αγορά επόμενης ημέρας. Ξέρεις γιατί; Γιατί προϋπολογιζόταν ισχυρός Νοτιάς, και άρα μεγάλη παραγωγή ηλεκτρισμού σχεδόν δωρεάν!

Αν οι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ανεμογεννήτριες που έχουμε σήμερα αρκούν να ρίξουν το κόστος ρεύματος από τα 250-300 ευρώ την τερραβατώρα στα... 90, τότε φαντάσου τι έχει να γίνει όταν γεμίσουν οι θάλασσες και τα ξεροβούνια των Κυκλάδων - Κρήτης με αυτές. Σε μέρες με ελαφρύ αέρα θα έχουμε σχεδόν τσάμπα ρεύμα, σε μέρες με δυνατό θα εξάγουμε για να καλύπτουμε τις εισαγωγές που θα κάνουμε όταν θα έχουμε άπνοια.

Αν τώρα πάρεις αυτή την εικόνα με τα αιολικά, και τη διανθίσεις με το ότι λίαν συντόμως κάθε σπίτι στη χώρα θα καλύπτει περίπου 20-30% ΜΙΝΙΜΟΥΜ της ζήτησής του με δικά του Φ/Β πάνελ, έχεις μια χώρα που ζει από τον αέρα και τον ήλιο ενεργειακά.

Ε, κι άμα πιάσουν τα δύσκολα, μπουμπουνάει κάναν λιγνίτη. Παρότι είναι εξαιρετικά ακριβό καύσιμο (λόγω των προστίμων) και τα παραμύθια που λες δεν ισχύουν, ΝΑΙ, πρέπει να τον έχουμε ως μπακαπ πλάνο για παν ενδεχόμενο. Να μπορούμε να θέσουμε σε λειτουργία 2-3 δυνατές μονάδες in a week's notice ας πούμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

 

Κατά δεύτερον, την περασμένη Παρασκευή, η Ελλάδα είχε την  3η χαμηλότερη τιμή ενέργειας στην Ε.Ε. στην αγορά επόμενης ημέρας. Ξέρεις γιατί; Γιατί προϋπολογιζόταν ισχυρός Νοτιάς, και άρα μεγάλη παραγωγή ηλεκτρισμού σχεδόν δωρεάν!

Αν οι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ανεμογεννήτριες που έχουμε σήμερα αρκούν να ρίξουν το κόστος ρεύματος από τα 250-300 ευρώ την τερραβατώρα στα... 90, τότε φαντάσου τι έχει να γίνει όταν γεμίσουν οι θάλασσες και τα ξεροβούνια των Κυκλάδων - Κρήτης με αυτές. Σε μέρες με ελαφρύ αέρα θα έχουμε σχεδόν τσάμπα ρεύμα, σε μέρες με δυνατό θα εξάγουμε για να καλύπτουμε τις εισαγωγές που θα κάνουμε όταν θα έχουμε άπνοια.

Συγνώμη υπάρχει περίπτωση και σε 100  χρόνια η Ελλάδα να έχει δωρεάν ρεύμα? Ή έστω να ρίξουν της τιμές? Εγώ στα 34 μου χρόνια δεν είδα ποτέ σε κάτι που ανέβηκε η τιμή του, μετά να ξαναέπεσε. εκτός και αν μιλάμε για υλικά αγαθά που κάθε χρόνο βγαίνουν καινούργια.

Επίσης αν με ρωτούσες στα ξεροβούνια της κρήτης που έχω γη να βάλω ανεμογενητριες δεν θα τις έβαζα. εκτος κ αν το ποσο που θα μ εδιναν ηταν αστρονομικα μεγαλο και εφευγα για Barbados την επομενη μερα. Αλλά  για μερικά ευρώ βαλέ εσύ στο χωριό σου ανεμογεννήτριες και κατέστρεψε το οικοσύστημα εκει, ειτε αυτό λέγονται ζώα και κτηνοτροφία είτε ελίες και αμπέλια που τόσος κοσμος ζεί απο αυτά.

Να πάνε να βάλουν στα ακατοίκητα νησια που τα πουλάνε στο ιντερνετ κατα καιρούς και βραχονησίδες, αλλα εκει δεν τους πέρνει, χέζονται γιατί τους κάνει μαγκές ο γείτονας.

Οπότε άσε τα νησιά και την κρήτη ήσυχα που ο κόσμος έχει γη και περιουσία και πιάσε τις ξέρες που δεν χρησιμεύουν όντως πουθενά και κατοχύρωσε και την γη κιολας οπότε κανενας γείτονας δεν θα μπορει να διεκδικήσει το παραμικρό.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, vidias.m είπε

Συγνώμη υπάρχει περίπτωση και σε 100  χρόνια η Ελλάδα να έχει δωρεάν ρεύμα? Ή έστω να ρίξουν της τιμές? Εγώ στα 34 μου χρόνια δεν είδα ποτέ σε κάτι που ανέβηκε η τιμή του, μετά να ξαναέπεσε. εκτός και αν μιλάμε για υλικά αγαθά που κάθε χρόνο βγαίνουν καινούργια.

Επίσης αν με ρωτούσες στα ξεροβούνια της κρήτης που έχω γη να βάλω ανεμογενητριες δεν θα τις έβαζα. εκτος κ αν το ποσο που θα μ εδιναν ηταν αστρονομικα μεγαλο και εφευγα για Barbados την επομενη μερα. Αλλά  για μερικά ευρώ βαλέ εσύ στο χωριό σου ανεμογεννήτριες και κατέστρεψε το οικοσύστημα εκει, ειτε αυτό λέγονται ζώα και κτηνοτροφία είτε ελίες και αμπέλια που τόσος κοσμος ζεί απο αυτά.

Να πάνε να βάλουν στα ακατοίκητα νησια που τα πουλάνε στο ιντερνετ κατα καιρούς και βραχονησίδες, αλλα εκει δεν τους πέρνει, χέζονται γιατί τους κάνει μαγκές ο γείτονας.

Οπότε άσε τα νησιά και την κρήτη ήσυχα που ο κόσμος έχει γη και περιουσία και πιάσε τις ξέρες που δεν χρησιμεύουν όντως πουθενά και κατοχύρωσε και την γη κιολας οπότε κανενας γείτονας δεν θα μπορει να διεκδικήσει το παραμικρό.

1) Για να βάλεις την ανεμογεννήτρια στην βραχονησίδα που λες πρέπει να είναι διασυνδεδεμένη με το δίκτυο (αρκετά ακριβό για τόσο λίγες ανεμμογενήτριες)

2) Θα πρέπει να μεταφερθούν μηχανήματα τσιμέντα και η ίδια η ανεμογεννήτρια εκεί. Πως ακριβώς θα γίνει αυτό, εσύ που τα ξέρεις απ' ότι φαίνεται χωρίς λιμάνι;

3) Είτε θέλεις είτε όχι, πολλά ηλιακά και ανεμογεννήτριες έχουν εγκατασταθεί ήδη στην Κρήτη και δεν δουλεύουν ακόμη επειδή δεν έχει τελειώσει η διασύνδεση. Οπότε έχουν ήδη μπει και στα νησιά των κυκλάδων θα μπουν. Όπως και στην Νότια Εύβοια που έχει απίστευτα πολλές.

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται, όλοι θέλουμε ανανεώσιμες φθηνό ρεύμα αλλά όχι σε εμάς στην αυλή του γείτονα.

Λαικισμοί με τους Τούρκους και τις βραχονησίδες πήγαινε πες τα το πρωί στον Αυτιά όχι εδώ.

Πριν πεις την εξυπνάδα σου είμαι από την Εύβοια που έχει τις περισσότερες ανεμογενήτριες ανά κάτοικο με τεράστια διαφορά από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

1) Για να βάλεις την ανεμογεννήτρια στην βραχονησίδα που λες πρέπει να είναι διασυνδεδεμένη με το δίκτυο (αρκετά ακριβό για τόσο λίγες ανεμμογενήτριες)

2) Θα πρέπει να μεταφερθούν μηχανήματα τσιμέντα και η ίδια η ανεμογεννήτρια εκεί. Πως ακριβώς θα γίνει αυτό, εσύ που τα ξέρεις απ' ότι φαίνεται χωρίς λιμάνι;

3) Είτε θέλεις είτε όχι, πολλά ηλιακά και ανεμογεννήτριες έχουν εγκατασταθεί ήδη στην Κρήτη και δεν δουλεύουν ακόμη επειδή δεν έχει τελειώσει η διασύνδεση. Οπότε έχουν ήδη μπει και στα νησιά των κυκλάδων θα μπουν. Όπως και στην Νότια Εύβοια που έχει απίστευτα πολλές.

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται, όλοι θέλουμε ανανεώσιμες φθηνό ρεύμα αλλά όχι σε εμάς στην αυλή του γείτονα.

Λαικισμοί με τους Τούρκους και τις βραχονησίδες πήγαινε πες τα το πρωί στον Αυτιά όχι εδώ.

Πριν πεις την εξυπνάδα σου είμαι από την Εύβοια που έχει τις περισσότερες ανεμογενήτριες ανά κάτοικο με τεράστια διαφορά από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.

Δεν μίλησα ούτε για τον αυτιά ούτε για κανέναν.

Δεν έχεις άδικο για τα λιμάνια κτλ δεν το είχα σκεφτεί.

Αν δεν λειτουργούν να τις βάλουν σε λειτουργία εννοείται αφού ήδη υπάρχουν. Γιατί να μην λειτουργούν δλδ? μήπως συμφέρει κάποιους να μην λειτουργούν? δεν ξέρω τι παιχνίδια παίζονται απο πίσω και πραγματικά με στεναχωρεί που κανείς δεν θέλει το κοινό καλό.

Εγώ ήθελα να θήξω το θέμα να του να μην γεμίσουμε ότι έκταση υπάρχει με φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες. Ας αφήσουμε κ λιγο το φυσικό τοπίο δεν πειράζει. Μην τα ισοπεδόσουμε όλα. Όπως και το οτι σε αυτήν την Ελλάδα δεν πιστεύω να πέσει η τιμή σε κάτι. Δυστυχώς όσο βγάζουν τρελά χρήματα οι ηδη παμπλουτοι εφοπλιστές που έχουν κ εταιρίες με παροχες ρεύματος τόσο η κατάσταση θα παραμένει η ίδια.

Επεξ/σία από vidias.m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vidias.m είπε

Δεν μίλησα ούτε για τον αυτιά ούτε για κανέναν.

Δεν έχεις άδικο για τα λιμάνια κτλ δεν το είχα σκεφτεί.

Αν δεν λειτουργούν να τις βάλουν σε λειτουργία εννοείται αφού ήδη υπάρχουν. Γιατί να μην λειτουργούν δλδ? μήπως συμφέρει κάποιους να μην λειτουργούν? δεν ξέρω τι παιχνίδια παίζονται απο πίσω και πραγματικά με στεναχωρεί που κανείς δεν θέλει το κοινό καλό.

Εγώ ήθελα να θήξω το θέμα να του να μην γεμίσουμε ότι έκταση υπάρχει με φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες. Ας αφήσουμε κ λιγο το φυσικό τοπίο δεν πειράζει. Μην τα ισοπεδόσουμε όλα. Όπως και το οτι σε αυτήν την Ελλάδα δεν πιστεύω να πέσει η τιμή σε κάτι. Δυστηχώς όσο βγάζουν τρελά χρήματα οι ηδη παμπλουτοι εφοπλιστές που έχουν κ εταιρίες με παροχες ρεύματος τόσο η κατάσταση θα παραμένει η ίδια.

Δεν λειτουργούν γιατί το δεύτερο καλλώδιο που πέφτει αυτή την στιγμή δεν έχει ολοκληρωθεί. Με αποτέλεσμα το ήδη υπάρχον δίκτυο δεν μπορεί να σηκώσει τα φορτία. Επίσης υπάρχει πλάνο να συνδεθεί και Κρήτη με Αίγυπτο. Το πλάνο γενικά είναι να γίνουμε ενεργειακός κόμβος. Το τι θα γίνει δεν ξέρω αλλά αυτά ειναι τα σχέδια.

Δεν είπε κανένας να γεμίσουμε τα πάντα με ανεμογγενήτριες, πρέπει να υπάρχει μέτρο αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Όταν όλοι όμως είναι αρνητικοί ας ανοίξουμε ένα εργοστάσιο λιγνίτη στην πόλη τους. 

Εγώ προσωπικά προτιμώ να έχω ανεμογεννήτριες παρά να έμενα στην Κοζάνη και να ανέπνεα καρκίνο κάθε μέρα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Δεν λειτουργούν γιατί το δεύτερο καλλώδιο που πέφτει αυτή την στιγμή δεν έχει ολοκληρωθεί. Με αποτέλεσμα το ήδη υπάρχον δίκτυο δεν μπορεί να σηκώσει τα φορτία. Επίσης υπάρχει πλάνο να συνδεθεί και Κρήτη με Αίγυπτο. Το πλάνο γενικά είναι να γίνουμε ενεργειακός κόμβος. Το τι θα γίνει δεν ξέρω αλλά αυτά ειναι τα σχέδια.

Δεν είπε κανένας να γεμίσουμε τα πάντα με ανεμογγενήτριες, πρέπει να υπάρχει μέτρο αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Όταν όλοι όμως είναι αρνητικοί ας ανοίξουμε ένα εργοστάσιο λιγνίτη στην πόλη τους. 

Εγώ προσωπικά προτιμώ να έχω ανεμογεννήτριες παρά να έμενα στην Κοζάνη και να ανέπνεα καρκίνο κάθε μέρα. 

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vidias.m είπε

 Αλλά  για μερικά ευρώ βαλέ εσύ στο χωριό σου ανεμογεννήτριες και κατέστρεψε το οικοσύστημα εκει, ειτε αυτό λέγονται ζώα και κτηνοτροφία είτε ελίες και αμπέλια που τόσος κοσμος ζεί απο αυτά.

Γνωστός μου δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί δεν βγάζουν καρπούς τα ελαιόδεντρα μέχρι που ανακάλυψαν ότι είχε ξεχάσει ο μικρός ένα φουρφούρι στον ελαιώνα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vidias.m είπε

Συγνώμη υπάρχει περίπτωση και σε 100  χρόνια η Ελλάδα να έχει δωρεάν ρεύμα?

Δωρεάν ρεύμα δε γίνεται να υπάρξει ποτέ και πουθενά. Σε καμία χώρα, σε κανέναν πλανήτη. Πολύ φτηνό, ναι. Ακόμα και "τσάμπα" να είναι η παραγωγή ή το καύσμο (π.χ. με πυρηνική σύντηξη, σύμφωνα με τις τελευταίες ελπιδοφόρες εξελίξεις) πάντα θα υπάρχει το δίκτυο διανομής με τη συντήρησή του, οι υπάλληλοι, οι λογιστικές διαδικασίες, κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Haldol είπε

Δωρεάν ρεύμα δε γίνεται να υπάρξει ποτέ και πουθενά. Σε καμία χώρα, σε κανέναν πλανήτη. Πολύ φτηνό, ναι. Ακόμα και "τσάμπα" να είναι η παραγωγή ή το καύσμο (π.χ. με πυρηνική σύντηξη, σύμφωνα με τις τελευταίες ελπιδοφόρες εξελίξεις) πάντα θα υπάρχει το δίκτυο διανομής με τη συντήρησή του, οι υπάλληλοι, οι λογιστικές διαδικασίες, κ.λπ.

Το "δωρεάν" ήταν μεταφορικά. Εννοείται πως δεν γίνεται να υπαρξει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vidias.m είπε

Επίσης αν με ρωτούσες στα ξεροβούνια της κρήτης που έχω γη να βάλω ανεμογενητριες δεν θα τις έβαζα. εκτος κ αν το ποσο που θα μ εδιναν ηταν αστρονομικα μεγαλο και εφευγα για Barbados την επομενη μερα. Αλλά  για μερικά ευρώ βαλέ εσύ στο χωριό σου ανεμογεννήτριες και κατέστρεψε το οικοσύστημα εκει, ειτε αυτό λέγονται ζώα και κτηνοτροφία είτε ελίες και αμπέλια που τόσος κοσμος ζεί απο αυτά.

Κλασική άποψη…

Για λίγα ευρώ είμαι υπέρμαχος του περιβάλλοντος …

Για περισσότερα ευρώ που θα με στείλουν στα Barbados …. Γαία πυρί μιχθήτω !!

 

 

2 ώρες πριν, vidias.m είπε

Να πάνε να βάλουν στα ακατοίκητα νησια που τα πουλάνε στο ιντερνετ κατα καιρούς και βραχονησίδες,

Το έχουν κάνει ήδη…. ευτυχώς δεν περίμεναν την ιδέα 

 

https://www.terna-energy.com/acivities/aioliki-energeia/nisos-agios-georgios/
 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Κλασική άποψη…

Για λίγα ευρώ είμαι υπέρμαχος του περιβάλλοντος …

Για περισσότερα ευρώ που θα με στείλουν στα Barbados …. Γαία πυρί μιχθήτω !!

 

 

Το έχουν κάνει ήδη…. ευτυχώς δεν περίμεναν την ιδέα 

 

https://www.terna-energy.com/acivities/aioliki-energeia/nisos-agios-georgios/
 

 

 

 

ΤΕΡΝΑ. Πή*ξαν κανα 2000 χιλιόμετρα οδικού με διόδια κάθε 30 χιλιόμετρα, είπαν να βάλουν και πάγια για τις ανεμογενήτριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

ΤΕΡΝΑ. Πή*ξαν κανα 2000 χιλιόμετρα οδικού με διόδια κάθε 30 χιλιόμετρα, είπαν να βάλουν και πάγια για τις ανεμογενήτριες

Φαντάζομαι ότι αυτή, αλλά και οποιαδήποτε άλλη εταιρία δεν πήρε μόνη της την πρωτοβουλία να κατασκευάσει τον οδικό ‘άξονα. 
Το κράτος λόγω αδυναμίας χρηματοδότησης του έργου ως δημόσιο ‘έργο, το πήγε σε καθεστώς ΣΔΙΤ ώστε να το χρηματοδοτήσει και κατασκευάσει ο ανάδοχος.

Ο οποίος μέσω των διοδίων θα πάρει τα χρήματα του πίσω και φυσικά θα κερδίσει από αυτό.

Αλλά και παλαιότερα (70s - 80s) που οι δρόμοι ήταν τραγικοί πάλι υπήρχαν διόδια τα οποία σε καμία περίπτωση δεν αντιστοιχούσαν στην  ποιότητα / κατάσταση του δρόμου.  
 

Τουλάχιστο τώρα τα διόδια είναι ανταποδοτικά. Οι δρόμοι είναι πολύ καλύτεροι και σαφώς ασφαλέστεροι.  Για το σχετικό  κόστος των διοδίων νομίζω ότι ναι χωράει κάποια συζήτηση. 
 

Disclaimer : Δεν έχω σχέση με την συγκεκριμένη εταιρία. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...