Προς το περιεχόμενο

Gran Turismo 7 [PS4][PS5]


Lobo10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το οτι δεν μπορείς να πουλήσεις ότι αμαξι δεν θες και το κάνεις delete  με ξεπερνάει.

Όχι μόνο αυτό. Άπαξ και κάνεις μηχανική μετατροπή σε κινητήρα αυτοκινήτου, σε προειδοποιεί ότι δεν γίνεται να τον γυρίσεις πίσω σε original specs. Έχει επιλογή για καινούργιο κινητήρα που κοστίζει σχεδόν όσο το ίδιο αυτοκίνητο.

Κάνουν ότι μπορούν για να σε σπρώξουν να ρίξεις κανονικά λεφτά. Γιατί αν περιμένεις να μαζέψεις 1 εκατομμύριο για ένα supercar με τη λοταρία που 8 στις 10 σου δίνει... 5000 credits (κωλοδάχτυλο να έβαζαν τουλάχιστον θα ήταν ειλικρινείς) ζήσε Μάη να φας τριφύλλι.

Προσωπικά είναι από τις λίγες φορές που ειλικρινά έχω μετανοιώσει για την αγορά ενός παιχνιδιού λόγω πρακτικών anti-consumer.

Αν είχα διαβάσει πρώτα αυτές τις θλιβερές δικαιολογίες του Yamauchi τώρα με το φιάσκο των server, δεν πρόκειται να τους έδινα λεφτά για κανένα λόγο. Τουλάχιστον δεν θα δουν ούτε ένα ευρώ παραπάνω από εμένα σε microtransaction. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω απο τις λίγες φορές που μετανιώνω για παιχνίδι.80 εσκασα. Έκανα και την βλακεια και το πήρα digital. Καλά η λοταρία μεγάλη απατη

FON-JnXXMA4RWsC.jpeg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και εγώ απογοητεύτηκα με τον τρόπο που το χειρίζονται, το προωθούν, ενώ το gameplay είναι πολύ καλό.

Μου θυμίζει την περίπτωση του Battlefront II και την απληστία της ΕΑ  για τα lootbox, ένα αντίστοιχα τελικά πολύ καλό παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι πέρα από τα τελευταία γεγονότα με τα Credits/Offline server status, δυστυχώς για εμένα απο την 1η στιγμή που πήρα το Turismo ήταν απογοήτευση και εξηγούμαι (PS5):

Όντας κάτοχος του GT Sport, οι διαφορές στην οδήγηση/γραφικά είναι ελάχιστες.

Δεν μπήκαν καν στο κόπο να αλλάξουν έστω το HUD είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ με το Sport.

Η συμπεριφορά tuned αυτοκινήτων (για εμένα) είναι εντελώς ψεύτικη και ''φιμωμένη''

Η chase cam που πολλοί παίζουμε ακόμα και στο ελάχιστο που επιτρέπει είναι ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ και δείχνει άσχημη.

Ο ήχος στο 90% των περιπτώσεων είναι απλά ''αποδεκτός'' , δεν γίνεται να έχεις βάλει της παναγίας τα μάτια στο αυτοκίνητο και να αντιλαμβάνεσαι μία ελάχιστη διαφορά στον ήχο.

Οσον αφορά το Gameplay , ναι έχει κάποιες μικρές διαφορές προς το καλύτερο σε σχέση με το Sport, αλλά περιμένα πολλά περισσότερα, καθώς επίσης το όλο game μου βγάζει μία περίεργη ''μουντάδα'' που δεν μπορώ να εξηγήσω!

Το Dualsense πολύ ωραίο στα Haptics και στις σκανδάλες.

Και τέλος το φιάσκο με τα Credits είναι πραγματικά το κάτι άλλο!

Εν κατακλείδι κλαίω το 60άρι , και κρίμα για ένα τέτοιο τίτλο να πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο.

Επίσης να αναφέρω ότι είχα περάσει απο xbox one s στην προηγούμενη γενιά και το Forza Motorsport 7 μου φαινόταν κατά πολύ καλύτερο σχεδόν σε όλα του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MarioGr

Αυτό με την chase cam που στις στροφές είναι λες και οδηγάς με αυχενικό σύνδρομο το έχουν υιοθετήσει από το GT4. Αναρωτιέμαι ποιος σκέφτηκε ότι είναι καλή ιδέα να συμπεριφέρεται έτσι η κάμερα. Υπάρχει επιλογή να μειώσεις αυτό το stiffness αλλά δεν είναι αρκετό για να το επαναφέρει στις νορμάλ συνθήκες όλων των υπόλοιπων racer. Εν το μεταξύ ακόμα και αν ρυθμίσεις την chase cam να είναι κοντά στο όχημα, ενώ λειτουργεί σωστά στα απλά αυτοκίνητα, μόλις οδηγήσεις supercar φαίνεται να αγνοεί το setting και απομακρύνεται τόσο πολύ που είναι λες και οδηγάς πλέον τηλεκατευθυνόμενο. 

Επίσης αυτό με το στροφόμετρο... Απορώ ποια ακριβώς η χρήση του όταν βλέπεις μια generic μπάρα χωρίς νούμερα να γεμίζει σαν κεραία σήματος smartphone η οποία είναι και ίδια για κάθε αυτοκίνητο.

Άλλο πράγμα που δεν μου αρέσει είναι η ελλειπής παραμετροποίηση του HUD. Πολύ clutter με ένα σωρό πληροφορίες. Πχ γιατί πρέπει να έχω μόνιμα μια ολόκληρη λίστα στα αριστερά μου με όλα τα αυτοκίνητα μέσα στον αγώνα? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω απλώς που βρίσκομαι στην κατάταξη... Και αν θες να το αλλάξεις η επιλογή είναι ή θα έχεις το πάνω μισό HUD ή... τίποτα!!!! Δηλαδή άχρηστη επιλογή και στις δυο περιπτώσεις :P

Όλα τα παραπάνω θα τα έβαζα στην άκρη ως μια απλή ενόχληση αλλά μαζί με το φιάσκο για την τροπή που πέρνει η σειρά γιγαντόνωνται πλέον ως σημαντικά προβλήματα που μου βάζουν και άλλα εμπόδια στο να χαρώ το παιχνίδι.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

@MarioGr

Αυτό με την chase cam που στις στροφές είναι λες και οδηγάς με αυχενικό σύνδρομο το έχουν υιοθετήσει από το GT4. Αναρωτιέμαι ποιος σκέφτηκε ότι είναι καλή ιδέα να συμπεριφέρεται έτσι η κάμερα. Υπάρχει επιλογή να μειώσεις αυτό το stiffness αλλά δεν είναι αρκετό για να το επαναφέρει στις νορμάλ συνθήκες όλων των υπόλοιπων racer. Εν το μεταξύ ακόμα και αν ρυθμίσεις την chase cam να είναι κοντά στο όχημα, ενώ λειτουργεί σωστά στα απλά αυτοκίνητα, μόλις οδηγήσεις supercar φαίνεται να αγνοεί το setting και απομακρύνεται τόσο πολύ που είναι λες και οδηγάς πλέον τηλεκατευθυνόμενο. 

Επίσης αυτό με το στροφόμετρο... Απορώ ποια ακριβώς η χρήση του όταν βλέπεις μια generic μπάρα χωρίς νούμερα να γεμίζει σαν κεραία σήματος smartphone η οποία είναι και ίδια για κάθε αυτοκίνητο.

Άλλο πράγμα που δεν μου αρέσει είναι η ελλειπής παραμετροποίηση του HUD. Πολύ clutter με ένα σωρό πληροφορίες. Πχ γιατί πρέπει να έχω μόνιμα μια ολόκληρη λίστα στα αριστερά μου με όλα τα αυτοκίνητα μέσα στον αγώνα? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω απλώς που βρίσκομαι στην κατάταξη... Και αν θες να το αλλάξεις η επιλογή είναι ή θα έχεις το πάνω μισό HUD ή... τίποτα!!!! Δηλαδή άχρηστη επιλογή και στις δυο περιπτώσεις :P

Όλα τα παραπάνω θα τα έβαζα στην άκρη ως μια απλή ενόχληση αλλά μαζί με το φιάσκο για την τροπή που πέρνει η σειρά γιγαντόνωνται πλέον ως σημαντικά προβλήματα που μου βάζουν και άλλα εμπόδια στο να χαρώ το παιχνίδι.

Στο sport υπήρχε ένα bug στο οποίο έπρεπε κάθε φοράς που ανοίγεις το game πήγαινες στην προσαρμογή ευαισθησίας κάμερας πήγαινες το δείκτη στο 10, παταγες Χ και έπειτα ξανά στο 0.

Με αυτό τον τρόπο συμπεριφερόταν σαν μια φυσιολογική Chase Cam.

Bug μεν , τη δουλειά μου την έκανα δε!

Επίσης έβαλα προχθές με το γιο μου να παίξω ένα Multiplayer split screen και παρατήρησα ότι μπορώ να πάρω μόνο συγκεκριμένα αμάξια που επιτρέπει και όχι αυτά που έχω στο Garage!

Τέλος η μόνη μου ελπίδα ήταν να δω κάτι καινούργιο στη λειτουργία Sport με μεγαλύτερες δυνατότητες/επιλογές για Daily Races και τελικά @@ Βροντοσαυρου φίλε!

Να πρέπει να κάθομαι στο Lobby του κάθε πικραμένου αν θα του έρθει να ξεκινήσει τον αγώνα, και άμα βγει να γίνεται delete το Room!

Ελπίζω και εύχομαι όλο αυτό το σκατό που έφαγαν να τους ταρακουνήσει λίγο αλλιώς το βλέπω αγγελία στο insomnia σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εντάξει η υπερβολή της υπερβολής για τις βαθμολογίες στο metacritic. 

Οπως και να έχει είναι κορυφαίο game και πολύ καλή οδηγική εμπειρία και όποιος το έχει παίξειι το γνωρίζει αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα microtransactions/lootboxes έχουν εξελιχθεί στον καρκίνο του gaming, ειδικά όταν ο χρήστης αποκτά πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου του. Ειδικά στα sports games έχει αρχίσει και γίνεται στανταράκι και τώρα τα βλέπουμε και στον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Το έχουμε ξαναγράψει βέβαια, τους έχουν δώσει δικαιώματα οι καταναλωτές για αυτό και τα κάνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που βάζει κάποιος σε ένα game ψηφικά token και τα πουλάει κιόλας δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγει το farming και κυρίως την δευτερογενη αγορά με trading από τους farmer. Δλδ αυτό γίνετε κοντά στα 20 χρόνια το gaming από την εποχή των mmo 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση το ότι έπρεπε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο για να υπάρξουν τόσο σφοδρές αντιδράσεις σχετικά με το σχεδιασμό του παιχνιδιού, καθώς υπήρχαν (και εξακολουθούν να υπάρχουν) άλλα ζητήματα, τα οποία υποβαθμίζουν δραματικά την ποιότητα του παιχνιδιού. Πέρα από το τραγικό roster αυτοκινήτων (το οποίο δεν έχει εμπλουτιστεί σχεδόν καθόλου σε σύγκριση με αυτό του GT Sport), τις στημένες ρουλέτες που σου δίνουν σχεδόν πάντα το χειρότερο έπαθλο (σε αντίθεση με το Sport, στο οποίο πάντα έπαιρνες ένα αμάξι, το οποίο παρακινούσε τους πιο casual παίκτες να μπαίνουν καθημερινά και να κάνουν τα daily tasks τους) και την παντελή απουσία οποιουδήποτε είδους qualifying σε αγώνες (πώς διάολο γίνεται να υπάρχει qualifying στο Gran Turismo 3 και όχι στο 7;), το οποίο σε αναγκάζει να αγοράσεις αναβαθμίσεις ή ακόμα και αυτοκίνητα για να κερδίσεις αγώνες στους οποίους είσαι ήδη ο ταχύτερος και χάνεις μόνο επειδή ξεκινάς από το τέλος και δε προλαβαίνεις να προφτάσεις τους πρωτοπόρους...

... πέρα από αυτά τα ζητήματα, υπήρχε και κάτι ακόμα χειρότερο, το οποίο εν τέλει με έκανε να τα παρατήσω. Κάποια από τα challenges είναι εντελώς σπασμένα. Και δε μιλάω αυτά στα οποία σου έδιναν λάθος λάστιχα, με αποτέλεσμα να μην είσαι αρκετά γρήγορος. Μιλάω για τα challenges στα οποία ξεκινάς τελευταίος και πρέπει σε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να προλάβεις να βγεις πρώτος, χωρίς να συγκρουστείς με τα προπορευόμενα οχήματα και χωρίς να βγεις εκτός ορίων πίστας. Συγκεκριμένα, μιλάω για το πρώτο challenge στο Rolling Stone pack. Είναι αυτό στο οποίο τρέχεις με μια Mercedes SLK στη Nürburgring. Όλα τα σχόλια σε βίντεο στο YouTube που δείχνουν πώς κερδίζεται αυτό το challenge λένε πως είναι εντελώς τυχαίο και έχουν δίκιο. Όχι μόνο υπάρχει κάποιου είδους bug που μεγαλώνει τις αποστάσεις ανάμεσα στα προπορευόμενα αμάξια, αλλά ο χρόνος που κάνει το πρώτο αμάξι, δηλαδή ο χρόνος που πρέπει να νικήσεις για να πάρεις το χρυσό, είναι εντελώς τυχαίος. Έκατσα και έκανα μια λίστα με τους χρόνους που έκαναν διάφοροι YouTubers ώστε να τους χρησιμοποιήσω ως σημεία αναφοράς για να βγάλω μια εικόνα σχετικά με τους χρόνους που κάνει το πρώτο AI αμάξι. Και ανακάλυψα ότι υπάρχει μια διακύμανση 1.6 δευτερολέπτων στην απόδοσή του. Και όταν μιλάμε για challenges και driving tests στα οποία η διαφορά ανάμεσα σε χρυσό και ασημένιο μπορεί να κριθεί από διαφορές μικρότερες του ενός εκατοστού του δευτερολέπτου, μια διαφορά 1.6 δευτερολέπτων είναι ασύλληπτα μεγάλη. Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα, ήμουν πιο γρήγορος από τουλάχιστον 4 YouTubers που είχαν πάρει το χρυσό, ενώ εγώ είχα κολλήσει στο ασημένιο, και στις άλλες 4 περιπτώσεις είχα χειρότερο χρόνο από τους YouTubers, αλλά καλύτερο από το AI σε 2 περιπτώσεις. Είχα ανεβάσει σχετικό post στο Reddit και ένας ηλίθιος μου έλεγε ότι δεν είμαι αρκετά γρήγορος και δε ξέρω και γω τι, ενώ έβλεπα ότι έκανα  καλύτερο χρόνο από αρκετά άτομα που είχαν καταφέρει να κερδίσουν αυτό το challenge. Η στιγμή της επιβεβαίωσης ήρθε λίγο αργότερα, όταν βγήκα πρώτος με χρόνο χειρότερο κατά 2 δέκατα από το προσωπικό μου ρεκόρ, το οποίο δεν ήταν αρκετό για να βγω πρώτος πιο πριν. Τελικά το κέρδισα, πήρα το βραβείο, πήρα και το αμάξι-δώρο που δίνει αν πάρεις χρυσό σε όλα τα challenges, έβγαλα το δίσκο από το PS5 και δεν έχω ξανασχοληθεί από τότε.

Όταν βλέπεις ότι το μεγαλύτερο μέρος του playerbase του παιχνιδιού είναι ένα μάτσο μπετόβλακες που σου λένε ότι πρέπει να τα πας καλύτερα σε challenges στα οποία χάνεις κι ας είσαι καλύτερος από άλλα άτομα που έχουν κερδίσει, που σου λένε ότι προβλήματα σαν το άθλιο roster, τις στημένες ρουλέτες και την έλλειψη qualifying στους αγώνες είναι "υποκειμενικά" (σα να σου λένε ότι το 1+1=2 είναι υποκειμενικό) και ότι δεν υποβαθμίζουν την εμπειρία του παιχνιδιού... απλά μη σας κάνει εντύπωση που η Sony κάνει αυτά που κάνει. Το μόνο που δε μπορώ να καταλάβω είναι τι διάολο έπαιζαν αυτοί που έτρεξαν να κάνουν review bomb το παιχνίδι στο Metacritic μετά από το τεράστιο maintenance break και τα reward nerfs και πώς δε διαμαρτύρονταν για όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που υπάρχαν ήδη από πιο πριν.

Επεξ/σία από maltron66
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2022 στις 2:31 ΜΜ, music_lover είπε

Είναι κρίμα για τον Kazunori Yamauchi  και την ομάδα του, την Polyphony Digital με τους 300 περίπου υπαλλήλους της, που ενώ ξέρουμε ότι έχουν πραγματικό όραμα και ιδιαίτερη αγάπη για την αυτοκίνηση και προσπαθούν να δημιουργήσουν το καλύτερο gran turismo παιχνίδι που έγινε ποτέ, ορισμένοι χαρτογιακάδες (της sony?) το καταστρέφουν με την ακόρεστη δίψα τους για όσο το δυνατόν περισσότερο χρήμα.

Δηλαδή για όλο αυτό το πράμα φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τον υπεύθυνο του παιχνιδιού. Makes sense. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ αν παρατηρήσατε η Sony κιχ στην ολη ιστορια....τηρει σιγην ιχθυος και εχει αφησει τον κακομοιρη τον γιαμαουτσι να φαει ολο το σκατο, οταν μεχρι και το χαλικι στις πιστες του GT7 ξερει οτι ολο αυτο με τα MTX ειναι δουλεια της Sony...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δηλαδή για όλο αυτό το πράμα φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τον υπεύθυνο του παιχνιδιού. Makes sense. 

Yes makes. Βλέπε CP2077.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...