Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα και ευχαριστώ

Οσο αφορά το κοστος της ΔΕΗ ειμαι εδω και 1 μήνα στο ΔΕΗ HOME ENTER οπου υπάρχει χρέωση 0,18 ημερα, και 0,13 νυχτα(εχω νυχτερινό). Δεν εχω ΚΟΤ Α, ούτε ΚΟΤ Β

Υπαρχουν 4 κλιματιστικά (1 18αρι ή 24 αρι δεν θυμαμαι ακριβώς στο σαλόνι. daikin 13 ετων  inverter. Τα άλλα 3 ειναι mitsubishi ,ενα σε κάθε υπνοδωμάτιο. Το ενα 12άρι και τα τα αλλα 2 9άρια. Ειναι 20ετιας περίπου,και εκτιμώ οχι inverter)

O λέβητας πετρελαιου ειναι διετιας συμπύκνωσης πετρελαίου(ασχετο. πράγματι εχει διαφορά στην οικονομια απο τον απλό? Ειχα απλο λέβητα 20 ετίας πρίν)

Πετρελαιο φέτος μεσο όρο το αγόρασα 1,20 ευρώ(δεν δικαιουμαι επιδότηση)

 

Ευχαριστώ . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/4/2022 στις 1:43 ΜΜ, xraxra είπε

καλημερα και ευχαριστώ

Οσο αφορά το κοστος της ΔΕΗ ειμαι εδω και 1 μήνα στο ΔΕΗ HOME ENTER οπου υπάρχει χρέωση 0,18 ημερα, και 0,13 νυχτα(εχω νυχτερινό). Δεν εχω ΚΟΤ Α, ούτε ΚΟΤ Β

Υπαρχουν 4 κλιματιστικά (1 18αρι ή 24 αρι δεν θυμαμαι ακριβώς στο σαλόνι. daikin 13 ετων  inverter. Τα άλλα 3 ειναι mitsubishi ,ενα σε κάθε υπνοδωμάτιο. Το ενα 12άρι και τα τα αλλα 2 9άρια. Ειναι 20ετιας περίπου,και εκτιμώ οχι inverter)

O λέβητας πετρελαιου ειναι διετιας συμπύκνωσης πετρελαίου(ασχετο. πράγματι εχει διαφορά στην οικονομια απο τον απλό? Ειχα απλο λέβητα 20 ετίας πρίν)

Πετρελαιο φέτος μεσο όρο το αγόρασα 1,20 ευρώ(δεν δικαιουμαι επιδότηση)

 

Ευχαριστώ . 

 

Η ΔΕΗ στο προγραμμα σου, κοστιζει μαζι με τις υπολοιπες χρεωσεις , μεσοσταθμικα 6 λεπτα του ευρω η καθε αποδιδομενη kwh ημερας, για τα κλιματιστικα σου.

Τις μεσημεριανες ωρες (αν εχεις αυτο το σετ νυχτερινου) καθως και απο τις 2-8 την νυχτα, η καθε αποδιδομενη kwh σου κοστιζει 4 λεπτα του ευρω.

Το πετρελαιο με την τιμη που το αγορασες, 1,2 ευρω/ λιτρο , σου κοστιζει ανα αποδιδομενη kwh 11,4 λεπτα του ευρω(ασχετως ωρας και εξωτερικης θερμοκρασιας)

Σαφεστατα ο λεβητας  λογω ηλικιας αλλα και τεχνολογιας συμπυκνωσης σου αποδιδει ως προς τον παλαιο 15 εως 20% περισσοτερο.

Διακυμανσεις εξωτερικης θερμοκρασιας επηρεαζουν μονο τα κλιματιστικα με αποτελεσμα απο τους 7 βαθμους και κατω να πεφτει η αποδοση τους, κατι σαν να κοστιζει η kwh περισσοτερο φερειπειν και να γινεται το 6 λεπτα του ευρω ,για τις κατω απο το μηδεν θερμοκρασιες , 7,5 λεπτα η ημερησια και η νυχτερινη απο 4 λεπτα του ευρω να γινεται σε ιδιες συνθηκες 5 λεπτα του ευρω.

Η οποια απωλεια στις χαμηλες θερμοκρασιες ομως, δεν ειναι ικανη να ανατρεψει την οικονομια ως προς το πετρελαιο, ουτε κατ ελαχιστον!

Επιπροσθετα, απο τους 12 περιπου βαθμους και πανω η αποδοση τους αυξανεται κατα περισσοτερο απο οτι πεφτει με το κρυο.

Γιαυτο οι τιμες οι μεσοσταθμικες που εχω στην αρχη , δεν ειναι αισιοδοξες και αν βρισκεσαι σε περιοχη με ηπιο κλιμα και δεν κατεβαινει συχνα η θερμοκρασια με παγωνιες, η διαφορα στην οικονομια υπερ των κλιματιστικων αυξανεται ακομη πιο πολυ.

Θεωρω πως η ΔΕΗ θα κρατησει την υποσχεση περι μη ρητρας(εκτος αν ολα γινουν χαος...) και ετσι κρατα στο νου σου οτι με αυτες τις τιμες ΔΕΗ που εχεις, για να φτασει το πετρελαιο να εχει ΙΔΙΟ κοστος θερμανσης , πρεπει να το αγορασεις στα 62,6 λεπτα το λιτρο.

Για να το εχεις σε εικονα στο δινω και σε πινακα...

Στο δια ταυτα, για να ισοσταθμισει   το ηλεκτρικο ρευμα ως προς το πετρελαιο , στις τιμες που τα ειχες, επρεπε η να πεσει στο μισο το πετρελαιο η να διπλασιαστει το ρευμα(χονδρικα αυτα).7829912_114202212406.jpg.a014eeed956397dc01fc114bc541d575.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Specs είπε

Η ΔΕΗ στο προγραμμα σου, κοστιζει μαζι με τις υπολοιπες χρεωσεις , μεσοσταθμικα 6 λεπτα του ευρω η καθε αποδιδομενη kwh ημερας, για τα κλιματιστικα σου.

Τις μεσημεριανες ωρες (αν εχεις αυτο το σετ νυχτερινου) καθως και απο τις 2-8 την νυχτα, η καθε αποδιδομενη kwh σου κοστιζει 4 λεπτα του ευρω.

Το πετρελαιο με την τιμη που το αγορασες, 1,2 ευρω/ λιτρο , σου κοστιζει ανα αποδιδομενη kwh 11,4 λεπτα του ευρω(ασχετως ωρας και εξωτερικης θερμοκρασιας)

Σαφεστατα ο λεβητας  λογω ηλικιας αλλα και τεχνολογιας συμπυκνωσης σου αποδιδει ως προς τον παλαιο 15 εως 20% περισσοτερο.

Διακυμανσεις εξωτερικης θερμοκρασιας επηρεαζουν μονο τα κλιματιστικα με αποτελεσμα απο τους 7 βαθμους και κατω να πεφτει η αποδοση τους, κατι σαν να κοστιζει η kwh περισσοτερο φερειπειν και να γινεται το 6 λεπτα του ευρω ,για τις κατω απο το μηδεν θερμοκρασιες , 7,5 λεπτα η ημερησια και η νυχτερινη απο 4 λεπτα του ευρω να γινεται σε ιδιες συνθηκες 5 λεπτα του ευρω.

Η οποια απωλεια στις χαμηλες θερμοκρασιες ομως, δεν ειναι ικανη να ανατρεψει την οικονομια ως προς το πετρελαιο, ουτε κατ ελαχιστον!

Επιπροσθετα, απο τους 12 περιπου βαθμους και πανω η αποδοση τους αυξανεται κατα περισσοτερο απο οτι πεφτει με το κρυο.

Γιαυτο οι τιμες οι μεσοσταθμικες που εχω στην αρχη , δεν ειναι αισιοδοξες και αν βρισκεσαι σε περιοχη με ηπιο κλιμα και δεν κατεβαινει συχνα η θερμοκρασια με παγωνιες, η διαφορα στην οικονομια υπερ των κλιματιστικων αυξανεται ακομη πιο πολυ.

Θεωρω πως η ΔΕΗ θα κρατησει την υποσχεση περι μη ρητρας(εκτος αν ολα γινουν χαος...) και ετσι κρατα στο νου σου οτι με αυτες τις τιμες ΔΕΗ που εχεις, για να φτασει το πετρελαιο να εχει ΙΔΙΟ κοστος θερμανσης , πρεπει να το αγορασεις στα 62,6 λεπτα το λιτρο.

Για να το εχεις σε εικονα στο δινω και σε πινακα...

Στο δια ταυτα, για να ισοσταθμισει   το ηλεκτρικο ρευμα ως προς το πετρελαιο , στις τιμες που τα ειχες, επρεπε η να πεσει στο μισο το πετρελαιο η να διπλασιαστει το ρευμα(χονδρικα αυτα).7829912_114202212406.jpg.a014eeed956397dc01fc114bc541d575.jpg

Πραγματι ειμαι σε ηπιο κλίμα.

Για τα 3 κλιματιστικά που ειναι 20ετιας και προφανώς όχι inverter, τα,6 λεπτά με ρεύμα ημεράς ποσο ανεβαινουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xraxra είπε

Για τα 3 κλιματιστικά που ειναι 20ετιας και προφανώς όχι inverter, τα,6 λεπτά με ρεύμα ημεράς ποσο ανεβαινουν?

Δεν εχει να κανει με το οτι δεν ειναι inverter και ειναι on-off οπως λεγονται.

Εχει να κανει με τον βαθμο αποδοσης του εκαστοτε μηχανηματος, με το ενεργειακο ταμπελακι που ειχε απο Α μεχρι G τοτε.

Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, oλες οι εταιριες, σε χωρες με προβληματα ποιοτητας στο ηλεκτρικο ρευμα (πχ Ινδια,Πακισταν κλπ κλπ), διαθετουν παραλληλα με τα inverter μοντελα τους και τα on-off αντιστοιχα μοντελα που ειναι λιγοτερο ευπαθη στις διακυμανσεις του ρευματος.

Και η αποδοση τους ειναι ιδια και χαρακτηριζεται απο το αντιστοιχο εκει ταμπελακι κι οχι απο την τεχνολογια.

Στην χειροτερη περιπτωση , δηλαδη ενα μοντελο που δεν βγαινει ακριβως ιδιο σε on-off  οι διαφορες ειναι το πολυ 20% που σε μεταφραση δικη μας, ειναι σαν να γινονται τα 6 λεπτα , 7,2 λεπτα.

Πιο πολυ εχει να κερδισει καποιος απο ανεση στον χωρο με την εννοια της πιο σταθερης (κυριως σε μικρα δωματια) θερμοκρασιας , πιο πολιτισμενης λειτουργιας και διαφορα αλλα κομφορ που εχουν ταυτιστει με την inverter τεχνολογια και ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχει γινει σωστη εγκατασταση, αλλιως ακυρωνονται τα οποια οφελη.

Αν η σκεψη σου εχει να κανει με το αν αξιζει να αντικαταστησεις τα παλια κλιματιστικα με το νεο προγραμμα εγκαταστασης, μαλλον δες το ξεχωριστα για καθε μηχανημα και κυριως για τον χωρο που βρισκεται.

Αν σε εξυπηρετει και δεν εχεις θεματα, η ειναι περιστασιακη η χρηση τους κυριως στην θερμανση που ειναι κατα πολυ δαπανηροτερη απο την ψυξη, μαλλον δεν αξιζει κατα την γνωμη μου, μιας και μιλας για επωνυμα Mitsubishi που ισως ειναι και inverter(δες το μοντελο ακριβως και πες).

Αν εχεις θεματα, ευκαιρια ειναι , αφου μελετησεις καλα στο θεμα με τα κλιματιστικα και κυριως αφου διαβασης το πονημα του @liakjim εδω

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν εχει να κανει με το οτι δεν ειναι inverter και ειναι on-off οπως λεγονται.

Εχει να κανει με τον βαθμο αποδοσης του εκαστοτε μηχανηματος, με το ενεργειακο ταμπελακι που ειχε απο Α μεχρι G τοτε.

Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, oλες οι εταιριες, σε χωρες με προβληματα ποιοτητας στο ηλεκτρικο ρευμα (πχ Ινδια,Πακισταν κλπ κλπ), διαθετουν παραλληλα με τα inverter μοντελα τους και τα on-off αντιστοιχα μοντελα που ειναι λιγοτερο ευπαθη στις διακυμανσεις του ρευματος.

Και η αποδοση τους ειναι ιδια και χαρακτηριζεται απο το αντιστοιχο εκει ταμπελακι κι οχι απο την τεχνολογια.

Στην χειροτερη περιπτωση , δηλαδη ενα μοντελο που δεν βγαινει ακριβως ιδιο σε on-off  οι διαφορες ειναι το πολυ 20% που σε μεταφραση δικη μας, ειναι σαν να γινονται τα 6 λεπτα , 7,2 λεπτα.

Πιο πολυ εχει να κερδισει καποιος απο ανεση στον χωρο με την εννοια της πιο σταθερης (κυριως σε μικρα δωματια) θερμοκρασιας , πιο πολιτισμενης λειτουργιας και διαφορα αλλα κομφορ που εχουν ταυτιστει με την inverter τεχνολογια και ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχει γινει σωστη εγκατασταση, αλλιως ακυρωνονται τα οποια οφελη.

Αν η σκεψη σου εχει να κανει με το αν αξιζει να αντικαταστησεις τα παλια κλιματιστικα με το νεο προγραμμα εγκαταστασης, μαλλον δες το ξεχωριστα για καθε μηχανημα και κυριως για τον χωρο που βρισκεται.

Αν σε εξυπηρετει και δεν εχεις θεματα, η ειναι περιστασιακη η χρηση τους κυριως στην θερμανση που ειναι κατα πολυ δαπανηροτερη απο την ψυξη, μαλλον δεν αξιζει κατα την γνωμη μου, μιας και μιλας για επωνυμα Mitsubishi που ισως ειναι και inverter(δες το μοντελο ακριβως και πες).

Αν εχεις θεματα, ευκαιρια ειναι , αφου μελετησεις καλα στο θεμα με τα κλιματιστικα και κυριως αφου διαβασης το πονημα του @liakjim εδω

 

Τα 3 παλιά κλιματιστικά είναι τα κάτωθι.

Με βάση αυτά που έγραψες ,δεν αλλάζει κάτι στον υπολογισμό,χοντρικά. Σωστά?

Spoiler

 

Απλά άν εβγαινε το προγραμμα για τα κλιματιστικά ,ισως άλλαζα τα 2 απο τα 3 λόγω θορύβου μεγάλου. Και  ισως γιατι νόμιζα οτι θα έχω καλύτερη απόδοση άν έπαιρνα καινούργια.

ΚΛΙΜ1.jpg

ΚΛΙΜ2.jpg

ΚΛΙΜ3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα βασικα δεν αλλαζει κατι οπως τα ειπα , χοντρικα.

Ειδα λιγο τα χαρακτηριστικα του μεγαλυτερου, εκει εχεις να κερδισεις αρκετα και αξιζει να το αλλαξεις με κανενα σοβαρο μηχανημα κατα προτιμηση Toshiba για μεγαλη 7ετη εγγυηση και Daikin για 5 χρονη εγγυηση και πολυ καλη οικονομια.

Αναφερομαι σε ακριβα μοντελα τους ομως, στην ζωνη των 800-900 ευρω. Τα βασικα μοντελα τους δεν εχουν τετοιες αποδοσεις φυσικα αλλα ειναι φτηνοτερα κατα πολυ στα 450-550ε.

Αναλογως την επιδοτηση και τις ωρες χρησης (κυριως στην θερμανση) κανονισε τι θα παρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο θερμοστάτης που έχω, υπολογίζει καταναλωση σε KWh "θέρμανσης" (βαζω το θερμανσης σε εισαγωγικά για να μη μπερδευόμαστε με του ρεύματος).

Οπότε έχω μια αποψη για ολο το χειμώνα, μετά απο ένα πλήρη κύκλο.

Μπορώ να πω πως ειναι σχετικα ακριβές, με τις πράξεις που κανω και αναγάγω το κόστος στο υγραέριο που βάζω.

Το ερώτημα μου ειναι το εξής: στη περίπτωση Α/Θ οπου εχουμε βαθμό απόδοσης αναγραφόμενο (ξερω πως παιζουν πολλα ρολο, εξωτερικη θερμοκρασιας, θερμοκρασία προσαγωγής κτλ κτλ κλτ) 1 προς 3.5 πχ, πρακτικά σημαίνει πως για 1 kwh ΡΕΥΜΑΤΟΣ παράγει 3.5KWh θέρμανσης;  (χοντρά χοντρά).

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ο θερμοστάτης που έχω, υπολογίζει καταναλωση σε KWh "θέρμανσης" (βαζω το θερμανσης σε εισαγωγικά για να μη μπερδευόμαστε με του ρεύματος).

Οπότε έχω μια αποψη για ολο το χειμώνα, μετά απο ένα πλήρη κύκλο.

Μπορώ να πω πως ειναι σχετικα ακριβές, με τις πράξεις που κανω και αναγάγω το κόστος στο υγραέριο που βάζω.

Το ερώτημα μου ειναι το εξής: στη περίπτωση Α/Θ οπου εχουμε βαθμό απόδοσης αναγραφόμενο (ξερω πως παιζουν πολλα ρολο, εξωτερικη θερμοκρασιας, θερμοκρασία προσαγωγής κτλ κτλ κλτ) 1 προς 3.5 πχ, πρακτικά σημαίνει πως για 1 kwh ΡΕΥΜΑΤΟΣ παράγει 3.5KWh θέρμανσης;  (χοντρά χοντρά).

 

Ακριβως ετσι παιζει η αποδοση 3,5 κοκ

Επι τη ευκαιρια, τι θερμοστατης ειναι αυτος???

Το υγραεριο με δεξαμενη το λειτουργεις?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Ακριβως ετσι παιζει η αποδοση 3,5 κοκ

Επι τη ευκαιρια, τι θερμοστατης ειναι αυτος???

Το υγραεριο με δεξαμενη το λειτουργεις?

O smart/wireless της άριστον, αλλά απ'οσο γνωρίζω λειτουργεί πλήρως μόνο με αριστον λέβητα (δε παιρνω ορκο, αλλα το βλεπω λογικο. Δε γινεται με ενα ζευγαρι καλωδιων να εχει τοση ινφο, αν δν ειναι can-bus στυλ).

Ναι με δεξαμενη. 

Είναι πολυ βολικός γιατι βγαζει καταναλωση σε 24ωρο διαγραμμα, κατ'επεκταση βδομαδα, μήνα. Ετσι καθε χρόνο τα σημειώνω σε ενα excel για να βλέπω τι γινεται ανα χρονιά. (βεβαια καθε χρονο αλλάζω και απο κατι, οποτε δν ειναι παντα συγκρίσιμα).

Και πολύ χοντρικα διαιρώ με 6.61 που ειναι η αποδοση του υγραερίου ανα λτ (αφηνω απ'εξω συντελεστες αποδοσης, θερμοκρασίες υγραερίου κτλ) και πέφτω κοντά στην ενδειξη δεξαμενης. Με 50-100λτ διαφορα δν εχει και κατι.

Μπαίνω σε σκέψεις για Α/Θ και νετ μετερινγκ ρε γμτ, γιατι αρχισα να εκνευρίζομαι με την ολη κατασταση που δε ξερουμε τι ξημερώνει :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ναι με δεξαμενη

Ωραια! Στην προσπαθεια μου να εχω στον πινακα τιμες υγραεριου για δεξαμενες, επεσα σε τειχος μυστικοτητας!!!

Πληροφοριες απο το τηλεφωνο για τιμη γιοκ!

Ποσο λοιπον αγοραζεις το υγραεριο, τελικη τιμη με φπα , λιτρου η κιλου κλπ?

Απλα κλιματιστικα εχεις? εννοω χωρις συνδεση με σωματα.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, ψιλο-αλλάζουν αυτά, και σιγουρα φέτος θα εχουν αυξηθεί!

Ομως να σου πω οτι ίσχυε μέχρι και προ "πολέμου".

Συνήθεις τιμές για μια δεξαμενη 1750λτ, ειναι αγορά refurbished περι 600-700ε+ΦΠΑ. Κατασκευή νέας (Δεν εκανα εκτενή έρευνα) περίπου 1250+ΦΠΑ μια τιμή και 1400+ΦΠΑ, μια δεύτερη.

Μικρότερες δεξαμενες 1000λτ, που εχει πχ φιλος, πληρωσε 300ε με χρησιδάνειο.

Να τονισω πως οι τιμες ανεβηκαν γιατι το υγραέριου εγινε της μοδας. Αν κατσεις ομως και τα δεις με νουμερα, σε ενα αμόνωτο σπίτι, εχει πολυ μικρή διαφορα με το πετρέλαιο. Πουλάνε παπα στο κοσμο οτι το ενα εχει 1.30 το λιτρο, το αλλο 0.70 αρα ειναι μιση τιμή (ουδείς λογος για αποδοση...).

Παμε στις τιμές!

Εχει ανέβει στο Θεό, όπως όλα :(

Για να καταλαβεις, μεχρι τον Ιαν 2022, εκαιγα το περσυνο που ειχα βαλει Ιαν 2021 (για να βγαλω ΦΕΒ/ΜΑΡ/ΑΠΡ και να μεινει για το χειμώνα του 2021). Το ειχα βάλει με 0.45ε το λιτρο και ειχα σπαστει γιατι ηταν ακριβό...

Και παμε κοντα στο χειμώνα το 2021, οπου παιρνω τιμη καπου στα 0.58!!! Μονολογώ, αυτοι ειναι ηλίθιοι, δε βαζω...

Και παμε μετα αναγκαστικα ΙΑΝ 2022 που επρεπε να ανεφοδιαστω... 0.72!!! έπειτα (επειδη ρωτουσα για πλακα τιμες) 0.79 κάπου τον Φεβρουάριο, και 0.88 μια (!!!) εβδομάδα μετά.

Σήμερα δε ξέρω, δε τολμώ να ρωτησω!

Υ.Γ. να σημειωσω πως κανονικα πρέπει να πωλείται με ΚΙΛΟ, γιατι παίζει ρολο η θερμοκρασίας φόρτωσης, παράδοσης, όντως υγροποιημένο αέριο. Κι εκει μας κλέβουν λιγο...

Η απόδειξη ειναι μεν σε λιτρα, αλλα εχει αναγωγή σε κιλά, μια τυπικη θερμοκρασία κτλ.

το ορθοτερο δηλ θα ηταν να ζυγιζεις πριν και μετα το φορτηγο...πράγμα...χλωμούτσικο!

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Σήμερα δε ξέρω, δε τολμώ να ρωτησω!

καταφερα πηρα τιμη σημερα 83 λ το λιτρο.

Εβαλα στον πινακα τα 83λ (εν αναμονη μεχρι να βγαλω κ τα νεα δεδομενα στο νεο τιμολογιο ΔΕΗ που αλλαξε χτες)

και βγαινει 14,62 λεπτα η kwh.

Εσυ με το παλιο στα 45 λ το λιτρο, ησουν στα 7,93 λεπτα η kwh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύετε οτι αξίζει αυτή την στιγμή με τις αυξημένες τιμες του ρεύματος, η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας; Είμαι πολύ μπερδεμένος γιατί έχω ακούσει διάφορες απόψεις και διάφορα κόστη, μεχρι και τρελά ποσα πάνω απο 10.000 για εγκατάσταση αν χρειάζεται και αλλάγη σωμάτων - σωληνώσεων. Επίσης, φίλο μου που έχει αντλία σπίτι και ρώτησα μου είπε οτι δουλεύει 85% με νυχτερινό ρεύμα και έχει 24ωρη θερμανση και ζεστό νερό αλλα οι λογαριασμοί που μου ειπε οτι πληρώνει δεν είναι μικρότεροι απο τους δικούς μου με το ίδιο περίπου σπίτι σε μέγεθος και με κλιματιστικά Α+. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη..

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Πιστεύετε οτι αξίζει αυτή την στιγμή με τις αυξημένες τιμες του ρεύματος, η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας; Είμαι πολύ μπερδεμένος γιατί έχω ακούσει διάφορες απόψεις και διάφορα κόστη, μεχρι και τρελά ποσα πάνω απο 10.000 για εγκατάσταση αν χρειάζεται και αλλάγη σωμάτων - σωληνώσεων. Επίσης, φίλο μου που έχει αντλία σπίτι και ρώτησα μου είπε οτι δουλεύει 85% με νυχτερινό ρεύμα και έχει καλή θερμανση αλλα οι λογαριασμοί που μου ειπε οτι πληρώνει δεν είναι μικρότεροι απο τους δικούς μου με το ίδιο περίπου σπίτι σε μέγεθος και με κλιματιστικά Α+. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη..

Το ιδανικό για αντλία θερμότητας είναι με fan coils, όχι σώματα. Έχει καλύτερη απόδοση με αυτά και εξοικονομείς και από την αγορα ερκοντισιον, έχοντας την για ψυξη-θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη..

Προσωπικα οχι , δεν θα εβαζα.Θα προτιμουσα αυτονομα κλιματιστικα split. Τοσα χρηματα επενδυση ολα σε ενα μηχανημα που οπως διαβαζω εχει ευπαθειες , ΔΕΝ θα εριχνα!

Αλλα καθε σπιτι εχει ιδιαιτεροτητες. Εγω πχ ειμαι επαρχια και μπορω και καιω πελετ σε υδραυλικη σομπα και παραλληλα εχω και τα κλιματιστικα για την ψυξη.Προυπηρχε καλοριφερ πετρελαιου και το πελετ το αποδεχτηκα λογω σωματων που υπηρχαν. Εξ αρχης αν ηταν θα πηγαινα σε κλιματιστικα. Τωρα που εχω και τα δυο, οσο μου το επιτρεπουν τα οικονομικα , για ποιοτητα στην θερμανση δουλευω πελετ και για το οπτικο της φλογας. και ας ειναι ακριβοτερο απο τα κλιματιστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...