Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα από το eshop το mr600. Η πλάκα είναι ότι αντί για το v2 μου ήρθε το v3 που κανονικά είναι κάνα 20ρικο πιο ακριβό. Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν, θα το ψάξω όμως. Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις, μάλλον τα πάει και καλύτερα από τα σχετικά σάπια κινητά που έχω (redmi 8, redmi note 😎😐 τα οποία όμως δουλεύουν και αυτά 4g+. Το ανώτερο που είδα download είναι 60 mbps, που είναι και σχεδόν top score που έχω δει στην περιοχή και από κινητό. Στο interface του δεν έχω μπει ακόμα για να διαλέξω την πιο δυνατή μπάντα που αναφέρουν κάποιοι άλλοι χρήστες, θα το κοιτάξω τις επόμενες μέρες.

Επεξ/σία από foler79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετακόμισα και στο νέο σπίτι δεν μπορώ να βάλω οπτική ίνα. Αναγκαστικά, θα στραφώ στη λύση του 5G.
Ψάχνω λοιπόν ένα 5G modem/router που:
- Να παίρνει εξωτερική κεραία για το καλύτερο δυνατόν σήμα.
- Να έχει θύρες Ethernet 2.5 ή 10Gbps
Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να 0αρω το mu5001.. στο Γερμανό έχει 299 ενώ στη βοντα 250.. θα το χρησιμοποιήσω με Cote... Θα έχει θέμα να πάρω αυτό από τη βοντα? Δεν θα δουλέψει με το που βάλω καρτουλα κόσμοτε κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω δουλέψει (το midi της voda που λες) με κάρτα cosmote, κανονικά. 
Δεν έχω κάνει σύγκριση με τα δυο δίπλα δίπλα αλλά οι ταχυτητες ήταν ικανοποιητικές ~ 400 mbps

Επεξ/σία από paniti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να 0αρω το mu5001.. στο Γερμανό έχει 299 ενώ στη βοντα 250.. θα το χρησιμοποιήσω με Cote... Θα έχει θέμα να πάρω αυτό από τη βοντα? Δεν θα δουλέψει με το που βάλω καρτουλα κόσμοτε κανονικά?

Μου δουλεύει απροβληματιστα ένα χρόνο τώρα με cosmote αγορασμενο από vodafone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panagiotis1988 είπε

Μου δουλεύει απροβληματιστα ένα χρόνο τώρα με cosmote αγορασμενο από vodafone.

Ωραιος, σε ευχαριστω... 

μια ερωτηση ακομη, σε αυτα τα χρηματα (ας πουμε μεχρι 300) υπαρχει καλυτερο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Ωραιος, σε ευχαριστω... 

μια ερωτηση ακομη, σε αυτα τα χρηματα (ας πουμε μεχρι 300) υπαρχει καλυτερο? 

https://www.amazon.de/dp/B095XC8S38?tag=haggle-web-de-21&linkCode=osi&th=1&language=en_GB

τσίμπα το τελευταίο με 265€ στην πόρτα σου, used αλλα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

αν όμως το παραλάβεις και δεν γράψεις εντυπώσεις εδω, θα πέφτουν τα mbit σου απο μέρα σε μέρα...

καλορίζικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

https://www.amazon.de/dp/B095XC8S38?tag=haggle-web-de-21&linkCode=osi&th=1&language=en_GB

τσίμπα το τελευταίο με 265€ στην πόρτα σου, used αλλα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

αν όμως το παραλάβεις και δεν γράψεις εντυπώσεις εδω, θα πέφτουν τα mbit σου απο μέρα σε μέρα...

καλορίζικο!

κατι λενε οτι ειναι branded σε Τ-mobile. μλκιες η δεν μας ενδιαφερει? 

ps: ειμαι 1 κλικ απο το proceed to chekout! 

Screenshot 2023-03-28 201807.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, emperor4her είπε

κατι λενε οτι ειναι branded σε Τ-mobile. μλκιες η δεν μας ενδιαφερει? 

ps: ειμαι 1 κλικ απο το proceed to chekout! 

Screenshot 2023-03-28 201807.jpg

ψαξτω αν θέλεις, αλλα και να ειναι, εχει δωρεαν επιστροφή εντος 30 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παίξει κανείς με Cosmote unlimited σε 6850 5G την σταθερή τηλεφωνία του ΟΤΕ? Έχω σταθερό με 50αρα γραμμή. Θέλω να πάρω το 6850 5G και να του βάλω τους κωδικούς της τηλεφωνίας που έχω με κάρτα μέσα unlimited. Θα παίξει η τηλεφωνία μέσω δικτύου κινητής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Καλησπέρα και από μένα στην όμορφη παρέα, εγώ βρίσκομαι σε μια περιοχή πρώτα απ΄όλα που κεραυνοβολείται συνεχώς κάθε φορά που έχει βροχές αστραπές και καταιγίδες.Στην τελευταία δυνατή κακοκαιρία του Φεβρουαρίου που δεν έπληξε μόνο το Ακρωτήρι Χανίων αλλά σχεδόν ολόκληρη την Χώρα φανταστείτε έκαψε σχεδόν τις τηλεφωνικές γραμμές των 2/3 όλου του οικισμού.

-Το πρόβλημα με τις τηλεφωνικές γραμμές είναι πολύπλοκο και σας το επιβεβαιώνω αυτό.Σε μια τηλεφωνική γραμμή μπορεί να έχει καεί ένα μέρος της όπως για παράδειγμα η απόσταση που την χωρίζει από το κουτί ενός διαμερίσματος μέχρι και την είσοδο της γραμμής του κτιρίου, αυτό το μέρος είναι συνήθως εκτεθειμένο και την πατάει πρώτο από όλα, μπορεί να έχει καεί σε διάφορα τμήματα της κατα μήκος αλλά μπορεί να έχει καεί και ολόκληρο το μήκος της.Γι αυτό και λέγονται ευαίσθητα καλώδια ασθενούς ρεύματος, ασθενές και σχεδόν ακίνδυνα από την μια αλλά και ευαίσθητα από την άλλη.Εγώ πάντως σε όποιο σπίτι βρέθηκα να νοικιάζω τόσα χρόνια δεν υπήρξε ούτε ένα που να δούλευε η καλωδίωση του σπιτιού σωστά.Και σχεδόν σε όλα αναγκάστηκα να τραβήξω καλώδιο τηλεφωνικής γραμμής απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ που βρισκόταν συνήθως πάνω στην ξύλινη κολόνα προς το σπίτι παρακάμπτοντας επιτοίχιες διαδρομές της καλωδίωσης με σκοπό το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.Και όλη αυτή η διαδικασία συνήθως μου κόστιζε από 80 έως 120 ευρώ.

-Έτσι από την ημέρα που νοίκιασα στην περιοχή αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα και στράφηκα κι εγώ στην λύση των 4G Routers.Για την ιστορία έχω συμβόλαιο κινητής στην Cosmote με απεριόριστα data και τηλεφωνικές κλήσεις για όλους και ένα ωραίο πρωινό επισκέφθηκα ένα κατάστημα Γερμανός και ζήτησα μια έκδοση επιπλέον κάρτας SIM από την γραμμή του κινητού μου για να την χρησιμοποιήσω σε 4G Router.Aυτό ήταν, μου χρέωσαν ένα μηνιαίο πάγιο στα 3 ευρώ έφυγα από το κατάστημα, απενεργοποίησα το pin της κάρτας και τέλος.Μετά αγόρασα το MR600 V2 και μέχρι να μάθω να το χειρίζομαι μου πήρε λίγο χρόνο.Όμως αν παίξεις μαζί του και το μάθεις κολλάς άσχημα.Έχει πολλές δυνατότητες και μπορεί να σου προσφέρει πολλά θετικά στοιχεία.Εγώ για παράδειγμα στις μπάντες αφαίρεσα το Auto και κάνοντας αρκετές δοκιμές κατέληξα στο Manual και στις μπάντες Β3, Β7 και Β20.Αυτό το θέμα με τις μπάντες να ξέρετε δεν είναι στάνταρ στην δικιά μου τοποθεσία κλειδώνει και παίζει καλύτερα σε αυτές.Σε άλλες τοποθεσίες μπορεί να παίζει καλύτερα σε άλλες μπάντες και μπορεί απαραίτητα να μην χρειάζεται να επιλέξουμε παραπάνω από μία (1) ή και δύο (2) μπάντες.

-Κάτι ακόμα που έχω να προσθέσω έχει να κάνει με την τοποθεσία του router.Μετρώντας κάθε χιλιοστό του σπιτιού σε όλους τους χώρους του οικήματος στο ύψος στο μήκος στα κρυφά σημεία του σπιτιού, σε γωνίες, τετράγωνα και ότι άλλο θέλετε και κάνοντας διάφορες μετρήσεις χρησιμοποιώντας το γνωστό και αξιόπιστο speedtest αλλά χρησιμοποιόντας και την default επιλογή που προσφέρεται μέσα από το menu του router για να κάνεις μέτρηση της ταχύτητας βρήκα το καλύτερο δυνατό σημείο λοιπόν μέσα στο υπνοδωμάτιο σε μια γωνία πάνω και δεξιά.Οι μετρήσεις έγιναν με το ίδιο το router και σε κάθε σημείο δοκιμάστηκε παράλληλα και το κινητό.Οι μετρήσεις στο iPhone 11 Pro Max ήταν περίπου οι διπλάσιες απο αυτές του router.Όμως το βλέπω απολύτως λογικό γιατί οι ταχύτητες 3G, 4G και 5G απο κινητό έχουν άλλο τρόπο λειτουργίας και επικοινωνίας με τις κάρτες SIM συγκριτικά με αυτές ενός Router LTE.

-Διαφωνώ αρκετά με τον φίλο που έγραψε παραπάνω ότι το WiFi του συγκεκριμένου Router δεν είναι καλό.Στο δικό μου σπίτι έχει καλύψει και με το παραπάνω 60 τετραγωνικά χωρίς Deco και αναμεταδότες Extender. Και αυτό γιατί έχει πολύ δυνατό WiFi διπλής πάντας 2,4Ghz και 5Ghz και απο μόνο του, του δίνει ένα επιπλέον θετικό στοιχείο καλής εμβέλειας.Ειδικότερα αν μετονομάσετε δυο δικά σας δίκτυα και ξεχωρίσετε τις κεραίες του router με την χαμηλή και μεγάλη εμβέλεια 2,4 και 5Ghz και όπου έχετε συσκευή την βάλετε να συνδέεται και με τα δυο (2) δίκτυα του router πιστέψτε με θα δείτε τεράστιες διαφορές σε ταχύτητα και εμβέλεια δικτύου.Μην μπερδεύεστε ορισμένοι με τις κεραίες της συσκευής γιατί αυτές είναι κεραίες δικτύου GSM και όχι WiFi.Οι κεραίες WiFi βρίσκονται μέσα στο router.

-Ένα διάστημα είχα τεράστια σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες Download και Upload το πρωί είχα πολύ γρήγορες ταχύτητες και το βράδυ πολύ χαμηλές.Όμως αυτό το φαινόμενο δούλευε και αντίστροφα μέσα στην ημέρα.Έτσι μιας και δεν μπήκε ποτέ στο μυαλό μου η ιδέα ότι φταίει κάπου το router αφού το θέμα με την τοποθεσία της συσκευής το βρήκαμε και το λύσαμε σκέφτηκα ότι κάποιο θέμα έχει η ίδια η γραμμή του κινητού μου.Κάλεσα στην Cosmote μίλησα με τεχνικούς δηλώθηκαν τα περιστατικά στην συνέχεια πέρασαν 3 μέρες αν θυμάμαι καλά που έγιναν οι απαραίτητοι ελέγχοι και διαπιστώθηκε τεχνικό πρόβλημα με την γραμμή του κινητού μου που σε κάποιες φάσεις δεν έβρισκε ανοικτές IP να κλειδώσει.Δοκιμάστε να κάνετε έναν έλεγχο πάντως στην τηλεφωνική σας γραμμή δεν έχετε να χάσετε και τίποτα.

-Ξέρετε δεν μπορούμε να φανταστούμε προβλήματα με τις γραμμές των κινητών.Όλοι έχουμε στο μυαλό μας ως δεδομένο τις βλάβες των σταθερών τηλεφώνων και τα καλώδια.Εκτός απο την Πρωτοχρονιά και την Ανάσταση που τα τηλεφωνήματα πάνε βροχή για τις ευχές στα αγαπημένα μας πρόσωπα και γονατίζουν τα δίκτυα σκεφτόμαστε οτι είναι αδύνατον να χαλάσουν γραμμές κινητού γιατί η αλήθεια είναι ότι στην επικοινωνία των κινητών που γίνεται με ραδιοκύμματα αν μια κεραία έχει βλάβη θα τραβήξει απο την αμέσως κοντινότερη που πρακτικά αυτό σημαίνει ότι σήμα θα βρεί αλλά μπορεί να είναι λιγότερο ασθενές απο το τελευταίο καλό σήμα που βρήκε το κινητό στην τελευταία δυνατή κεραία και πάει λέγοντας.Να θυμάστε επίσης ότι ισχύει και ο κανόνας ότι μπορεί να έχω δυνατό σήμα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχω και γρήγορες ταχύτητες.Μπορεί με μια γραμμή σήμα στο router να αγγίζω τα 40 Mbps και με δύο γραμμές σήμα στο router να φτάνω τα 20.Εδώ αναλαμβάνουν τον ρόλο οι μπάντες που λέγαμε.Είναι σε ποιά θα το κλειδώσετε γιατί μπορεί και 4G+ Plus να βρείτε αλλά μπορεί και χωρίς αυτό να πάρετε πιο υψηλές ταχύτητες επειδή ίσως είναι ασθενές το σήμα του 4G+ Plus 🙂.

-Και επίσης τα κινητά και τα 4G router που δουλεύουν με ραδιοκύμματα τραβάνε εμβέλεια απο ένα αλυσιδωτό δίκτυο κεραιών που επικοινωνούν μεταξύ τους σε ένα χωριό, στο βουνό, στην πόλη και σε όλο το Νομό.Αν μια απο αυτές τις κεραίες υπολειτουργεί τότε και οι υπόλοιπες θα επηρεαστούν απο την συνολική απόδοση του δικτύου οπότε αν μένω εγώ στο Ακρωτήρι Χανίων που είναι μια ευάλωτη περιοχή και υπάρχει πρόβλημα στην Αγία Μαρίνα που είναι σε Νοτιότερο τμήμα του Νομού σίγουρα θα επηρεάσει και την απόδοση της δικής μου τοποθεσίας αλλά και όλου του υπόλοιπου Νομού 😉.

-Κάποια στιγμή σκεφτόμουν και την επένδυση για 5G Router όμως είναι ακόμα ασύμφορες οι τιμές τους οπότε υπομονή θα πέσουν κάποια στιγμή όπως έγινε και με το 4G.

-Gamer δεν είμαι, δουλεύω και streamάρω οπότε τυχόν αστάθειες Ping  και προβλήματα του τύπου αν η γραμμή δείχνει τώρα 50 Mbps και σε δυο λεπτά 30 mbps και έπειτα απο 3 λεπτά 70 Mbps ή μετά από 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτο φτάσει στα 71 Mbps  δεν με ενδιαφέρει και πολύ γιατί την δουλειά μου την κάνω και με το παραπάνω και πέρα από αυτό ξέρουμε όλοι ότι σταθερά και μόνιμα να την βλέπουμε κολλημένη σε συγκεκριμένα νούμερα δεν γίνεται.Είναι δίκτυο GSM.Να συμπληρώσω ότι με όλη αυτή την ιστορία απαλλάχτηκα από ετήσια πάγια έξοδα που άγγιζαν ή τα 480 ευρώ ή τα 600 ευρώ γιατί στο προηγούμενο σπίτι που έμενα αν θυμάμαι καλά πλήρωνα για 200άρα VDSL ή 40 ή 50 ευρώ μηνιαίως.Βέβαια ποτέ δεν είδα 200 εγώ αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

-Με τα πολλά και με τα λίγα ο μέσος όρος της ταχύτητας είναι περίπου για το Download 50 εως 70 mbps και για το Upload από 10 εως 45 Mbps και δόξα το θεό έχω πάρα πολύ καιρό να εντοπίσω πρόβλημα 🙂...

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-03-29, 21.35.29.jpg

Επεξ/σία από nektariossgourakis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...