Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2022 στις 8:40 ΠΜ, Arkin είπε

Έχει κανονικά θύρα rj45 και μπορείς να το συνδέσεις με άλλο ρουτερ κανονικά. Το mr600 είναι αξιόπιστο αλλά όχι σε ταχύτητες. Με υπολογιστή το 5001 όχι δεν έχει type c για σύνδεση. Το 5001 υποστηρίζει τα πάντα από μπάντες οπότε θα τραβήξει το μέγιστο της περιοχής σου. Είναι και φορητό βγάζεις type c και το περνεις μαζί σου κρατάει 6 7 ώρες ή μπαταρία του και φορτίζει και με power bank ειναι τρομερό εργαλείο. Η θερμοκρασία είναι ένα θέμα σε πολύ μεγάλα loads κυρίως στο ανέβασμα στο κατέβασμα δεν νιώθει αλλά αν έχεις θέμα με μια ψυκτρα των 10 ευρώ λύνετε όπως έχουν γράψει πολλά παιδιά. Παίζει στα 230 ευρώ μέσω Γερμανό με επιστροφή payzy εγώ δεν το πρόλαβα και έσκασα 299 την προηγούμενη βδομάδα. 

Μπορείς ν επιστρέψεις πίσω  την συσκευή εντός  14 ημερών χωρίς  λόγο !! Κ την ξανά αγοράζεις με την προσφορά.  !!

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους ! Μιας και ειμα μαθημένος απο 100αρα γραμμη , μετακόμισα και πλεον με ριξαν στα 50/5. 
Δεν υπάρχει κάποια σχετική ανάγκη για παραπάνω ταχύτητα αλλα ειμαι καυλ@@ος και θελω να βλεπω μεγαλες ταχυτητες , ασε που καμια φορα ανοιγω κανα streamακι.
4g εντώς σπιτιού ούτε για δείγμα.
Στο μπαλκονι βεβαια πιανω 70-120 down και 30-50 up. (huawei p30 pro)
Για ρούτερ δεν νομιζω πως υπαρχει συζήτηση, παω στο Mr600v2 το θέμα ειναι οτι με εξωτερική κεραία έχει παιξει κανεις μπαλα ; Εχω δει διαφορα βιντεο στα οποια καποια δουλευουν, καποια οχι.
Εχει κανεις γνωση πανω στο θεμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, και καλή χρονιά.

Ψάχνω και εγώ για 5G router, και στο skroutz βγάζει τις εξής επιλογές όταν κάποιος ψάξει για MR600:

  • V1
  • V2
  • V3

Στο site της TP-Link φαίνεται ένας αόριστος MR600, που εμφανισιακά ταιριάζει με τους V1 & V3 του skroutz.... Υπάρχει V3, έχει κανείς τη σχετική πληροφορία;

 

Επεξ/σία από thodorisarch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, thodorisarch είπε

Καλησπέρα στην παρέα, και καλή χρονιά.

Ψάχνω και εγώ για 5G router, και στο skroutz βγάζει τις εξής επιλογές όταν κάποιος ψάξει για MR600:

  • V1
  • V2
  • V3

Στο site της TP-Link φαίνεται ένας αόριστος MR600, που εμφανισιακά ταιριάζει με τους V1 & V3 του skroutz.... Υπάρχει V3, έχει κανείς τη σχετική πληροφορία;

 

Το mr600 είναι 4g router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει δοκιμάσει κανένας κάποιο απο τα 2 αυτά "οικονομικά" 5G router αν λειτουργουν ελλάδα με cosmote; Ποιό απο τα 2 ειναι καλυτερο;

https://www.amazon.de/dp/B095XC8S38?tag=haggle-web-de-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&language=en_GB

https://www.amazon.de/dp/B0BGPG1JLM?tag=haggle-web-de-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&language=en_GB

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

Εχει δοκιμάσει κανένας κάποιο απο τα 2 αυτά "οικονομικά" 5G router αν λειτουργουν ελλάδα με cosmote; Ποιό απο τα 2 ειναι καλυτερο;

https://www.amazon.de/dp/B095XC8S38?tag=haggle-web-de-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&language=en_GB

https://www.amazon.de/dp/B0BGPG1JLM?tag=haggle-web-de-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&language=en_GB

 

 

To ζτε έχω και πάει σφαίρα για τα δεδομένα της περιοχής μου. Το έχω κοντά ένα μήνα και του έχω πιει το αίμα ώστε να αποφασίσω αν θα το επιστρέψω ή όχι πριν κλείσει μήνα. Ε δεν θα το επιστρέψω! Σκεφτόμουν να πάρω και μια εξωτερική κεραία αλλά πόσο υλικό να κατεβάσω, δεν προλαβαίνω να αξιοποιήσω αυτό που κατεβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, atrigane είπε

To ζτε έχω και πάει σφαίρα για τα δεδομένα της περιοχής μου. Το έχω κοντά ένα μήνα και του έχω πιει το αίμα ώστε να αποφασίσω αν θα το επιστρέψω ή όχι πριν κλείσει μήνα. Ε δεν θα το επιστρέψω! Σκεφτόμουν να πάρω και μια εξωτερική κεραία αλλά πόσο υλικό να κατεβάσω, δεν προλαβαίνω να αξιοποιήσω αυτό που κατεβάζω.

ευχαριστω για τα σχόλια

οταν λες σφαίρα; ταχύτητες, περιοχη; εταιρεία;

το δικό σου ειναι το παλιο μοντελο dual band ή η νέα έκδοση quad band;

και ποιες οι διαφορες τους αν γνωρίζεις..

https://www.amazon.de/-/en/MC801A-Unlocked-Router-3-8Gbps-Premium-dp-B0BD9BH7TB/dp/B0BD9BH7TB/ref=dp_ob_title_ce

προσοχη αν τύχει και βαλεις κεραια

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστω για τα σχόλια

οταν λες σφαίρα; ταχύτητες, περιοχη; εταιρεία;

προσοχη αν τύχει και βαλεις κεραια

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

ω ρε φίλε σευχαριστώ για το βιντεάκι, σίγουρα θα τα ξεχαρβάλωνα, η λεπτή μου κινητικότητα είναι ανύπαρκτη!!

λοιπόν, περιοχή Ωρωπός Αττικής, εταιρία κοσμοτέ. Σε ώρες αιχμής, δηλαδή 8-9 το πρωί που ανοίγουν καταστήματα και εταιρίες μέχρι πες 6 το απόγευμα πιάνω από 50mbps-80 down και από 30-40 up. Σκέψου με την adsl πιάνω 4!! από αργά το απόγευμα μέχρι τις 9 πιάνω από 180-230down και το up περιέργως πέφτει στο 20. Μετά τις 11 το βράδυ βλέπω από 300-500down και up 15. ping δεν έχω μετρήσει δεν παίζω παιχνίδια, όμως μπορώ να μετρήσω μερικές ημέρες αν θέλεις για να έχεις μια ιδέα.

Επίσης μεγάλο ερωτηματικό ο Ιούλιος και ο Αύγουστος όπου έρχεται πάρα πολύς κόσμος είτε στα εξοχικά του είτε μονοήμερα. Πιστεύω ότι θα έχω αισθητά χειρότερη ταχύτητα. Αλλά και πάλι τα 4 της adsl δεν νομίζω να δω!!

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ZTE MC801A απο εδω γράφει οτι ειναι cat.22

το OPPO 5G CPE T1a στο amazon γραφει οτι ειναι cat.20

απο εδω θεωρητικά, φαινεται το cat.22 ειναι ελάχιστα ταχύτερο, αλλα αφου κανένας δεν πρόκειται να πιάσει ουτε την μισή ταχύτητα απο τις θεωρητικές, ύπαρχει κάποιος άλλος λόγος να δωσουμε σημασία στα χαρακτηριστικά αυτά;

Screenshot 2023-02-04 at 10.09.16 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στην παρεα . 

Ποια ειναι η γνωμη σας για το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 σε περιοχη που με το κινητο πιανω max 200download και 40upload ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως παιδιά με το mr 600 v2 Δεν τρελάθηκα κιόλας το περίμενα καλύτερο…

Το δουλεύω στα πέντε Γκίγκα Χερτς… Η Cosmote TV μου κολλάει ενώ πριν με το mobile router της γουάου way που είχα δεν υπήρχε πρόβλημα…

Το περίεργο είναι οτι όταν κάνω μετρήσεις που δίνει ανετα 100 mbps…

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχουμε για το ZTE MC888 Pro ? 

Το έχει δουλέψει κανένας ? Γενικα σε 5G router ποιο ειναι το πιο VFM ? Π.χ. το Mikrotik 5G μου φαίνεται σαν overkill για τις δικές μου ανάγκες (σε επαρχιακή πόλη σε εξοχικό σπίτι είμαι κοντά σε 5G κεραία και είμαι με 4g router τησ cosmote το mr600 κτλπ και πιάνω 80 down / 50 up). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, απλά ενημερώνω ότι μόλις ανέβασα αγγελία για την ιδανική λύση ιντερνετ σε εξοχικά και επαρχίες ή ακόμα και γι αυτούς που θέλουν το κάτι παραπάνω σε ταχύτητες 4G στον αστικό ιστό:

Ας γίνει η αστοχία του ενός, όφελος για τον άλλον! :-) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2023 στις 10:07 ΠΜ, kostasfalcon είπε

Πάντως παιδιά με το mr 600 v2 Δεν τρελάθηκα κιόλας το περίμενα καλύτερο…

Το δουλεύω στα πέντε Γκίγκα Χερτς… Η Cosmote TV μου κολλάει ενώ πριν με το mobile router της γουάου way που είχα δεν υπήρχε πρόβλημα…

Το περίεργο είναι οτι όταν κάνω μετρήσεις που δίνει ανετα 100 mbps…

Δοκίμασες να συνδεθεις με καλώδιο lan; Γενικά το συγκεκριμένο είναι αδύναμο μηχάνημα, εγώ του έχω κλείσει τελείως το WiFi, και είμαι ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από redbullboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, redbullboy είπε

Δοκίμασες να συνδεθεις με καλώδιο lan; Γενικά το συγκεκριμένο είναι αδύναμο μηχάνημα, εγώ του έχω κλείσει τελείως το WiFi, και είμαι ευχαριστημένος.

καλώδια την σημερον ημέρα ? 

Δεν είναι και κανένα φθηνό router…
 

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...