Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, redbullboy είπε

Κωδικός προσφοράς 2318 , μέχρι 10/04

Αυτόν τον εκπτωτικό κωδικό σε ποιό σημείο της σελίδας του eshop τον συμπληρώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/3/2023 στις 11:42 ΜΜ, nektariossgourakis είπε

Αυτόν τον εκπτωτικό κωδικό σε ποιό σημείο της σελίδας του eshop τον συμπληρώνουμε?

Στο checkout έχει πεδίο.  αλλά ίσως έχει ληξει πλέον. 164€ μου το εμφανίζει και εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ipal είπε

Στο checkout έχει πεδίο.  αλλά ίσως έχει ληξει πλέον. 164€ μου το εμφανίζει και εμένα. 

Και το ερώτημα είναι το εξής, για όλους εμάς ειδικά που χρησιμοποιούμε αποκλειστικά και μόνο 4G ή και 5G Routers για internet.Πρέπει η δεν πρέπει να έχουμε και ένα δεύτερο τέτοιο router για Back Up?Αν χαλάσει, αν τα παίξει καμία Κυριακή τι κάνουμε;Πλάκα θα έχει.Εγώ κεραία φανταστείτε δεν έχω σπίτι!Και τηλεόραση βλέπω μόνο από το Box της Cosmote με TP Link MR600 V2.Αν χαλάσει δεν θα έχω και τηλεόραση.Πόσο εύκολο είναι να χαλάσει;Νομίζω και με μια αυξομείωση των τάσεων του ρεύματος χαλάνε αυτά!

Γι αυτό σκέφτηκα ή να πάρω ένα τέτοιο ακόμα, ή να πάρω ένα 5G Router και να μείνει εφεδρικό το MR600 V2.Βέβαια επειδή έχω το iPhone 11 Pro Max δεν υποστηρίζει 5G και δεν έχω κάποιον τρόπο να κάνω μέτρηση ταχύτητας για να δώ αν υποστηρίζει και 5G η περιοχή μου!Είναι ρίσκο και αυτό.Πολλοί μου είπαν αν έχω κάλυψη στην περιοχή για 4G+ Plus θα έχω και 5G όμως κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν στέκει....

Επεξ/σία από nektariossgourakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nektariossgourakis είπε

Και το ερώτημα είναι το εξής, για όλους εμάς ειδικά που χρησιμοποιούμε αποκλειστικά και μόνο 4G ή και 5G Routers για internet.Πρέπει η δεν πρέπει να έχουμε και ένα δεύτερο τέτοιο router για Back Up?Αν χαλάσει, αν τα παίξει καμία Κυριακή τι κάνουμε;Πλάκα θα έχει.Εγώ κεραία φανταστείτε δεν έχω σπίτι!Και τηλεόραση βλέπω μόνο από το Box της Cosmote με TP Link MR600 V2.Αν χαλάσει δεν θα έχω και τηλεόραση.Πόσο εύκολο είναι να χαλάσει;Νομίζω και με μια αυξομείωση των τάσεων του ρεύματος χαλάνε αυτά!

Γι αυτό σκέφτηκα ή να πάρω ένα τέτοιο ακόμα, ή να πάρω ένα 5G Router και να μείνει εφεδρικό το MR600 V2.Βέβαια επειδή έχω το iPhone 11 Pro Max δεν υποστηρίζει 5G και δεν έχω κάποιον τρόπο να κάνω μέτρηση ταχύτητας για να δώ αν υποστηρίζει και 5G η περιοχή μου!Είναι ρίσκο και αυτό.Πολλοί μου είπαν αν έχω κάλυψη στην περιοχή για 4G+ Plus θα έχω και 5G όμως κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν στέκει....

Πρωτα απ' όλα πιο πιθανό να καεί μονο  το τροφοδοτικό του απ' τη τάση. 

Και προσωπικά δε θεωρώ το mr600 τόσο vfm για να πάρεις και δεύτερο. Η βάζεις κάποιο κινητό tether αν τυχόν σου καεί αλλιώς εγώ θα έπαιρνα το mr6400 για τυχόν backup, ειδικά αν το βρεις 40-50€ από αγγελία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nektariossgourakis είπε

?

 

Φαντάζομαι ο συμφορουμιτης εννοεί να  συνδέσεις το κινητό με καλώδιο με τον υπολογιστή για να δίνει Ίντερνετ. Κάτι σαν το hotspot αλλά ενσύρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! 
Σχετικά με 5G εξωτερικού χώρου, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι μέχρι στιγμής; 
Διαβάζω καλά πράγματα για το MikroTik LHGGM&EG18-EA, αλλά δεν βγαίνει σε 5G από όσο βλέπω! 

Ακόμη, είναι αποδεκτό να κλείσεις ένα ZTE MC801A ή MC8020 σε απλό κουτάκι ηλεκτρολόγου για αδιαβροχροποίηση; 

Επεξ/σία από addbass
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για κεραία για την n78 έξοδο του router, θέλω να την έχω πάρει μέχρι να μου στείλει το getic το router. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο post για να ρωτήσω όμως μου φάνηκε αρκετά σχετικό.

Έχω από τη μία μεριά μία macro κεραία στα 6.5km με την οποία έχω οπτική επαφή (είναι πάνω στο βουνό και εγώ είμαι πάνω σε ένα λόφο) και με το Samsung A52S πιάνω 700/70.

Από την άλλη μεριά έχω μία macro κεραία πάλι με οπτική επαφή στα 2.5km από την οποία παίρνω 450-95 (υποθέτω ότι το download είναι λιγότερο γιατί ανάμεσα μας είναι σπίτια ενώ με την πρώτη κεραία μας χωρίζει κυρίως θάλασσα και χωράφια.

Από κάτω μου μέσα στα σπίτια έχω βρει 5 micro κεραίες με τις οποίες για κάποιο ακατανόητο λόγο δεν μπορώ να συνδεθώ από το σπίτι ενώ αν πάω λίγο πιο κοντά τους έχω πολύ καλό RSRP. Έχουν φοβερό congestion τη μέρα.

Η ταχύτητα όλη στο LTE είναι από B7 και λιγότερο από B1/B3 και αν κρίνω από την ταχύτητα και το χαμηλό latency στο 5G NSA πρέπει να είναι n78 (το samsung δυστυχώς δεν δείχνει 5G band/freq με κανένα app).

Αν και είμαι άσχετος με το αντικείμενο σκέφτηκα να προσπαθήσω να στοχεύσω την μακρινή macro με μία αρκετά κατευθυντική κεραία όπως οι παρακάτω.

Poynting XPOL-2-5G -> 11 dBi

Poynting LPDA-92 -> 11 dBi

Η ίσως μία λιγότερο κατευθυντική όπως η

QuWireless QuPanel 5G -> 7.5dbi

Υποθέτω κάτι κεραίες στα 18/20 dbi λίγο θα φυσάει και θα χάνεται το κεντράρισμα και ότι με τις omni στα 4db δεν θα αλλάξουν πολλά από αυτές που έχει ήδη το router.

Αν κάποιος γνωρίζει από κεραίες θα εκτιμούσα πολύ μία γνώμη, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τα έχω σκεφτεί όλα λάθος γιατί είναι ένα εντελώς καινούργιο αντικείμενο για εμένα.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2023 στις 9:00 ΜΜ, prefuse είπε

Εχει δοκιμάσει κανένας κάποιο απο τα 2 αυτά "οικονομικά" 5G router αν λειτουργουν ελλάδα με cosmote; Ποιό απο τα 2 ειναι καλυτερο;

https://www.amazon.de/dp/B095XC8S38?tag=haggle-web-de-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&language=en_GB

https://www.amazon.de/dp/B0BGPG1JLM?tag=haggle-web-de-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&language=en_GB

 

 

To 801 το εστησα χτες σε εναν φιλο. Γαμηστερο ειναι! επαιξε αριστα. Σε 4g+ , μεσα σε γραφειο, μεσα σε εμπορικο κεντρο, και κατεβαζει 200mbit και ανεβαζει 30mbit.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι η αποκρισιμοτητα στο σερφαρισμα. Ολα κατεβαινουν ακαριαία!

 

Στις 3/4/2023 στις 4:15 ΜΜ, addbass είπε

Καλησπέρα! 
Σχετικά με 5G εξωτερικού χώρου, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι μέχρι στιγμής; 
Διαβάζω καλά πράγματα για το MikroTik LHGGM&EG18-EA, αλλά δεν βγαίνει σε 5G από όσο βλέπω! 

Ακόμη, είναι αποδεκτό να κλείσεις ένα ZTE MC801A ή MC8020 σε απλό κουτάκι ηλεκτρολόγου για αδιαβροχροποίηση; 

Εγω θα το κλεισω σε ντουλαπι πλαστικο τοιχου απο το Leroy σε ταρατσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, andreaspA είπε

To 801 το εστησα χτες σε εναν φιλο. Γαμηστερο ειναι! επαιξε αριστα. Σε 4g+ , μεσα σε γραφειο, μεσα σε εμπορικο κεντρο, και κατεβαζει 200mbit και ανεβαζει 30mbit.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι η αποκρισιμοτητα στο σερφαρισμα. Ολα κατεβαινουν ακαριαία!

 

Εγω θα το κλεισω σε ντουλαπι πλαστικο τοιχου απο το Leroy σε ταρατσα.

 

καλοριζικο!

με cosmote sim το δοκιμάσατε;

μηπως το δοκιμάσατε και εκτος εμπορικού κέντρου;

πχ μια δοκιμή σε κανονικές συνθήκες (σπίτι/γραφειο) ισως πιάσει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

μάλλον το εμπορικο κεντρο, λογο πολλών παρεμβολών, κινητών κτλ δεν ειναι και ο καλύτερος τόπος για να δούμε τις δυνατότητες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, prefuse είπε

καλοριζικο!

με cosmote sim το δοκιμάσατε;

μηπως το δοκιμάσατε και εκτος εμπορικού κέντρου;

πχ μια δοκιμή σε κανονικές συνθήκες (σπίτι/γραφειο) ισως πιάσει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

μάλλον το εμπορικο κεντρο, λογο πολλών παρεμβολών, κινητών κτλ δεν ειναι και ο καλύτερος τόπος για να δούμε τις δυνατότητες του. 

Cosmote sim και μονο εντος εμπορικου το οποιο ειναι ψιλουπογειο, και φυσικα δεν υπαρχει η καλυτερη ληψη στα κινητα. Εκτος οχι ακομα. Πρεπει να παμε ενα ρευμα στην ταρατσα. Δικτυο υπαρχει. Δυστυχως οταν τους ελεγα να περασουν και ρευμα στην ταρατσα , μου ελεγα... "τι να το κανουμε? αφου θα ειναι POE".

παρόλα αυτά δουλεύει άριστα! η αποκρισιμότητα! αυτο ειναι το σημαντικο. Ολα ακαριαια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreaspA είπε

Cosmote sim και μονο εντος εμπορικου το οποιο ειναι ψιλουπογειο, και φυσικα δεν υπαρχει η καλυτερη ληψη στα κινητα. Εκτος οχι ακομα. Πρεπει να παμε ενα ρευμα στην ταρατσα. Δικτυο υπαρχει. Δυστυχως οταν τους ελεγα να περασουν και ρευμα στην ταρατσα , μου ελεγα... "τι να το κανουμε? αφου θα ειναι POE".

παρόλα αυτά δουλεύει άριστα! η αποκρισιμότητα! αυτο ειναι το σημαντικο. Ολα ακαριαια. 

Επιβάλλεται και ένα τεστ εκτός υπόγειου για να σας δείξει τι ταχύτητες μπορεί να πιάσει, τα 200 όπως είπες τα πιάνεις με 4G+ με 5G σίγουρα θα είναι πολύ παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2023 στις 6:36 ΜΜ, prefuse είπε

https://www.amazon.de/dp/B095XC8S38?tag=haggle-web-de-21&linkCode=osi&th=1&language=en_GB

τσίμπα το τελευταίο με 265€ στην πόρτα σου, used αλλα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

αν όμως το παραλάβεις και δεν γράψεις εντυπώσεις εδω, θα πέφτουν τα mbit σου απο μέρα σε μέρα...

καλορίζικο!

Καλησπέρα, διάβασα ολοκλήρο το νήμα για να βρω τι είναι καλύτερο να αγοράσω παρόλα αυτά δεν κατέληξα κάπου καθώς πριν ένα χρόνο οι περισσότεροι δούλευαν αποκλειστικά 4g και με τα νέα 5g router έχει άλλαξει η κατάσταση. 

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με τον φίλο παραπάνω που ρώτησε και του απάντησες.

Στην δικιά μου περίπτωση, στο router θα κουμπωθεί ethernet καλώδιο στο pc που θα το χρησιμοποιώ. Με ενδιαφέρει κυρίως σταθερότητα στην γραμμη και όσο το δυνατόν καλύτερο σήμα. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με κεραίες και στησιμάτα εκτός σπίτιου/ταράτσας. 

Μου προτείνεις το ίδιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...