Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, KapaEpsilon είπε

Καλησπέρα, διάβασα ολοκλήρο το νήμα για να βρω τι είναι καλύτερο να αγοράσω παρόλα αυτά δεν κατέληξα κάπου καθώς πριν ένα χρόνο οι περισσότεροι δούλευαν αποκλειστικά 4g και με τα νέα 5g router έχει άλλαξει η κατάσταση. 

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με τον φίλο παραπάνω που ρώτησε και του απάντησες.

Στην δικιά μου περίπτωση, στο router θα κουμπωθεί ethernet καλώδιο στο pc που θα το χρησιμοποιώ. Με ενδιαφέρει κυρίως σταθερότητα στην γραμμη και όσο το δυνατόν καλύτερο σήμα. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με κεραίες και στησιμάτα εκτός σπίτιου/ταράτσας. 

Μου προτείνεις το ίδιο;

 

Τον φίλο που το πήρε ρώτα. 

Το πρότεινα ως οικονομικό 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/4/2023 στις 8:40 ΜΜ, andreaspA είπε

To 801 το εστησα χτες σε εναν φιλο. Γαμηστερο ειναι! επαιξε αριστα. Σε 4g+ , μεσα σε γραφειο, μεσα σε εμπορικο κεντρο, και κατεβαζει 200mbit και ανεβαζει 30mbit.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι η αποκρισιμοτητα στο σερφαρισμα. Ολα κατεβαινουν ακαριαία!

 

Εγω θα το κλεισω σε ντουλαπι πλαστικο τοιχου απο το Leroy σε ταρατσα.

 

Για το 801 που έκανες εγκατάσταση, ήταν με sim Cosmote;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KapaEpsilon είπε

801 ή mu5001;

5001 αν θελεις να ειναι φορητό

λογικά το 801 θα έχει καλυτερη απαγωγή θερμοτητας και ίσως ειναι πιο σταθερό

προσωπικά αν έχουν τα ίδια cat, θα πήγαινα για 801 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είχα σταθερό και ίντερνετ από την cosmote 1-24 και επιανα μαξ 6 λόγω περιοχής. Το άλλαξα και πήγα στη nova  με 4g με αριθμό κινητού πλέον και πιάνω 40-50 και ανέβασμα 5-7. Το πρόβλημα είναι ότι στο παλιό ρούτερ της κοσμοτέ είχε δύο θύρες τηλεφώνου και είχα στη μία τον συναγερμό και στην άλλη το τηλέφωνο ενώ στο καινούριο που μου έδωσε η nova έχει μια θύρα τηλεφώνου μόνο και δεν μπορώ να δουλέψω τον συναγερμό.Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά αλλά ο συναγερμός όχι. Δεν λειτουργεί ούτε ΄μονος του ούτε και με ταφ.το ρούτερ που μου έδωσαν είναι το. https://www.skroutz.gr/s/29355506/Tenda-4G06-Ασύρματο-4G-Router-με-2-Θύρες-Ethernet.html 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια! για οποιον ενδιαφερεται πουλαω το zte mu5001 που αγορασα πριν 2 βδομαδες απο βονταφον.. δυστυχως δεν με βολεψε η μολις μια θυρα για ιθερνετ που εχει κ γενικα θα παω σε κατι που να μην ειναι φορητο

 

Επεξ/σία από johnal_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει λίγο προσοχή με τα ZTE MC801A ιδίως από ali γιατί τα περισσότερα που πωλούνται παγκοσμίως έχουν το logo της Three (Αγγλικός ISP) ή άλλων εταιρειών και δεν έχουν το κανονικό ξεκλείδωτο firmware. Πιθανότατα κάποιος να κάνει μια χαρά τη δουλειά του και με τα άλλα firmware απλά να ξέρει τι αγοράζει και γιατί δεν έχουν όλα την ίδια τιμή.

13 ώρες πριν, johnal_21 είπε

καλησπερα παιδια! για οποιον ενδιαφερεται πουλαω το zte mu5001 που αγορασα πριν 2 βδομαδες απο βονταφον.. δυστυχως δεν με βολεψε η μολις μια θυρα για ιθερνετ που εχει κ γενικα θα παω σε κατι που να μην ειναι φορητο

Ένα unmanaged switch ξεκινάει από 5 ευρώ και είναι σαν σπιρτόκουτο σε μέγεθος. Η Vodafone στα 249 περιλαμβάνει και δωρεάν μεταφορικά & αντικαταβολή ή δόσεις.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η γνώμη σας για το zte mc89020 ;  Το έχει κανείς; Το παράγγειλα από τον Γερμανό.  Είναι ξεκλείδωτο; Ο Γερμανός δεν ήξερε να μου πει . Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους και καλο Πάσχα με υγεία!

Έχει περίπου κανένα μήνα που πλέον το mr600 v2 δεν συνδέεται σε 4G+ παρά μόνο σε 4G… Αυτό το παρατήρησα μετά το τελευταίο firmware update… Εννοείται ότι ο χώρος που βρίσκομαι έχει 4G plus μια που το κινητό μου το εμφανίζει κανονικά….

Κάποια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έχω βγάλει άκρη και για όποιον το έχει και να μη σπάει το κεφάλι του…

Όταν Υπάρχει απαίτηση για bandwidth αναβοσβήνει το 4G+ led…. 
 

Αυτό προφανώς έγινε μετά το τελευταίο firmware update…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2023 στις 9:16 ΜΜ, elpenor είπε

Ψάχνω για κεραία για την n78 έξοδο του router, θέλω να την έχω πάρει μέχρι να μου στείλει το getic το router. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο post για να ρωτήσω όμως μου φάνηκε αρκετά σχετικό.

Έχω από τη μία μεριά μία macro κεραία στα 6.5km με την οποία έχω οπτική επαφή (είναι πάνω στο βουνό και εγώ είμαι πάνω σε ένα λόφο) και με το Samsung A52S πιάνω 700/70.

Από την άλλη μεριά έχω μία macro κεραία πάλι με οπτική επαφή στα 2.5km από την οποία παίρνω 450-95 (υποθέτω ότι το download είναι λιγότερο γιατί ανάμεσα μας είναι σπίτια ενώ με την πρώτη κεραία μας χωρίζει κυρίως θάλασσα και χωράφια.

Από κάτω μου μέσα στα σπίτια έχω βρει 5 micro κεραίες με τις οποίες για κάποιο ακατανόητο λόγο δεν μπορώ να συνδεθώ από το σπίτι ενώ αν πάω λίγο πιο κοντά τους έχω πολύ καλό RSRP. Έχουν φοβερό congestion τη μέρα.

Η ταχύτητα όλη στο LTE είναι από B7 και λιγότερο από B1/B3 και αν κρίνω από την ταχύτητα και το χαμηλό latency στο 5G NSA πρέπει να είναι n78 (το samsung δυστυχώς δεν δείχνει 5G band/freq με κανένα app).

Αν και είμαι άσχετος με το αντικείμενο σκέφτηκα να προσπαθήσω να στοχεύσω την μακρινή macro με μία αρκετά κατευθυντική κεραία όπως οι παρακάτω.

Poynting XPOL-2-5G -> 11 dBi

Poynting LPDA-92 -> 11 dBi

Η ίσως μία λιγότερο κατευθυντική όπως η

QuWireless QuPanel 5G -> 7.5dbi

Υποθέτω κάτι κεραίες στα 18/20 dbi λίγο θα φυσάει και θα χάνεται το κεντράρισμα και ότι με τις omni στα 4db δεν θα αλλάξουν πολλά από αυτές που έχει ήδη το router.

Αν κάποιος γνωρίζει από κεραίες θα εκτιμούσα πολύ μία γνώμη, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τα έχω σκεφτεί όλα λάθος γιατί είναι ένα εντελώς καινούργιο αντικείμενο για εμένα.

 

Αν δε το έκανες ήδη ρωτά και στο ADSL.gr , στην Κινητή Ευρυζωνικότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To παρακάτω είναι από ένα ΖΤΕ MC8020 που αγόρασα από Cosmote μέχρι να έρθει το Chateau και η κεραία. Αρκετά καλά αποτελέσματα αν σκεφτεί κανείς ότι τα πιάνει μέσα από το σπίτι (σε ραφάκι κάτω από το παράθυρο, το μισό router είναι πίσω από το τζάμι δηλαδή). Τα κινητά για να πιάσουν παρόμοιες ταχύτητες πρέπει να ανοίξω το παράθυρο και να τα ακουμπήσω πάνω στη σίτα και ακόμα και τότε δεν υπάρχει σταθερότητα ενώ το ZTE όσα test και να κάνω δεν αλλάζει πολύ.

Screenshot2023-04-19155043.png.b43612b0ec02a458d6e20a1b92facd34.pngScreenshot2023-04-19160613.png.908e7ba9f73383360822da36f6313fa8.png

Το κακό είναι ότι λόγω της απόστασης (6.5km) όταν χαλάει ο καιρός και σκεπάζουν την κεραία σύννεφα η ταχύτητα πέφτει πάρα πολύ, κατά τη διάρκεια της καταιγίδας αναγκάστηκα να γυρίσω σε VDSL. Μακάρι να διορθωθεί αυτό με την εξωτερική antenna και το άλλο router.

P.S. Τελικά αφού παρατήρησα τα cells της κοντινής κεραίας της Cosmote (2.5km) κατέληξα ότι ο λόγος που δεν μου δίνει μεγάλο DL είναι ότι κοιτάει σε άλλη κατεύθυνση, καλύπτει το άλλο μισό της πόλης. To upload όμως λόγω μικρής απόστασης πάντα τερματίζει και επηρεάζεται πολύ λιγότερο από τον καιρό. Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος να παίρνω σήμα και από τις δύο ταυτόχρονα και να επιλέγω ανάλογα με τον καιρό ή ακόμα καλύτερα να κάνω DL από τη μία και UL στην άλλη....

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...