Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Edel είπε

+ Gintama + HxH.

 

Η αγία τριάδα της ζωής μου

Θα συμφωνήσω πέρα από το HxH το οποίο δεν θα πω πως δεν ήταν καλό αλλά αυτό απλά ήταν καλό, για εμένα τουλάχιστον !!! Πρέπει να καρφιτσώσουμε τις λίστες μας από το myanimelist κάπου χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic αλλά ίσως κάποιους τους ενδιαφέρει (το thread με τα comic πήγε άκλαφτο οπότε το βάζω εδώ). 

Γίνεται reprint το crossover του 2003 ανάμεσα σε Justice League και Avengers. 

Για να τιμήσουν τον θρυλικό George Pérez, ο οποίος δυστυχώς έχει καρκίνο στο πάγκρεας. :(

https://www.heroinitiative.org/hero-initiative-offers-limited-reprint-of-jla-avengers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τρομερή έκπληξη ως τώρα για εμένα είναι το Mukoshou Tensei. Είμαι στο δέκατο επεισόδιο και τα έχω δει νερό. Οι χαρακτήρες είναι ένας και ένας, το σχέδιο είναι άψογο και θυμίζει παλιότερα σχέδια και ειδικά Full metal alchemist. Είμαι επίσης εντυπωσιασμενος με τον τρόπο που χειρίζονται την σεξουαλικοτητα καθώς κανείς τους δεν είναι σφουγγοκωλαριος στο ζήτημα όπως γίνεται συνήθως στα anime και ο κεντρικός χαρακτήρας (και όχι μόνο) αρπάζει την κάθε ευκαιρία όπως επίσης και το ότι παρουσιάζει με πολύ φυσικό και όχι "εκεί κολλήσαμε τώρα" τρόπο τις συνέπειες που μπορεί να προκύψουν. 

Αν συνεχίσει έτσι πάντως θα μιλάμε για το αγαπημένο μου από τα high profile μεγάλα anime που απαρτίζονται συνήθως από παιδικού χαρακτήρα ιστορίες (με εξαιρέσεις προφανώς). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Μια τρομερή έκπληξη ως τώρα για εμένα είναι το Mukoshou Tensei. Είμαι στο δέκατο επεισόδιο και τα έχω δει νερό. Οι χαρακτήρες είναι ένας και ένας, το σχέδιο είναι άψογο και θυμίζει παλιότερα σχέδια και ειδικά Full metal alchemist. Είμαι επίσης εντυπωσιασμενος με τον τρόπο που χειρίζονται την σεξουαλικοτητα καθώς κανείς τους δεν είναι σφουγγοκωλαριος στο ζήτημα όπως γίνεται συνήθως στα anime και ο κεντρικός χαρακτήρας (και όχι μόνο) αρπάζει την κάθε ευκαιρία όπως επίσης και το ότι παρουσιάζει με πολύ φυσικό και όχι "εκεί κολλήσαμε τώρα" τρόπο τις συνέπειες που μπορεί να προκύψουν. 

Αν συνεχίσει έτσι πάντως θα μιλάμε για το αγαπημένο μου από τα high profile μεγάλα anime που απαρτίζονται συνήθως από παιδικού χαρακτήρα ιστορίες (με εξαιρέσεις προφανώς). 

world building, music design, art style, animation, character development, risks/stakes, consequences ειναι ΟΛΑ εκει. Χαλαρα το καλυτερο anime της προηγουμενης season και ανετα μπαινει στην συζητηση για AOTY.

Eπισης χτυπαει και σε πολλα μετωπα που εχουν να κανουν με ηθικη, καταθλιψη, bullying απο ενα διαφορετικο POV.

Καποια πραγματα τα δειχνει επιτηδες πολυ ωμα ωστε να κανει και ενα καλο gatekeeping προς ορισμενους. Μονο ramp up να περιμενεις στην ιστορια, οσο προχωραει γινεται μονο καλυτερο.

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, omghi2u είπε

world building, music design, art style, animation, character development, risks/stakes, consequences ειναι ΟΛΑ εκει. Χαλαρα το καλυτερο anime της προηγουμενης season και ανετα μπαινει στην συζητηση για AOTY.

Eπισης χτυπαει και σε πολλα μετωπα που εχουν να κανουν με ηθικη, καταθλιψη, bullying απο ενα διαφορετικο POV.

Καποια πραγματα τα δειχνει επιτηδες πολυ ωμα ωστε να κανει και ενα καλο gatekeeping προς ορισμενους. Μονο ramp up να περιμενεις στην ιστορια, οσο προχωραει γινεται μονο καλυτερο.

Παιδιά isekai είναι αυτό που λέτε;; το σιχαίνομαι το είδος. Εϊναι τόσο καλό; μη φάω φόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Edel είπε

Παιδιά isekai είναι αυτό που λέτε;; το σιχαίνομαι το είδος. Εϊναι τόσο καλό; μη φάω φόλα

Εγώ δεν ξέρω τι είναι, το στόρι ξεκινάει μόλις ο κεντρικός ήρωας που είναι εντελώς ρεμάλι και βάρος της κοινωνίας σκοτώνεται σε αυτόκινητικό και καθώς πεθαίνει ταυτόχρονα γεννιέται ως βρέφος σε άλλο κόσμο, φανταστικό, και διατηρεί την μνήμη του από τον προηγούμενο. Δεν είναι σποιλερ καθώς πρόκειται για τα πρώτα 5 λεπτά. 

Από εκεί και έπειτα θυμίζει έντονα full metal alchemist, είναι περιπέτεια σε γνωστό κόσμο fantasy. Είναι όμως σίγουρα εξαιρετικό, μια κοψια πάνω από ότι υπάρχει και σίγουρα κάτι φρέσκο για τα δικά μου γούστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Edel είπε

Παιδιά isekai είναι αυτό που λέτε;; το σιχαίνομαι το είδος. Εϊναι τόσο καλό; μη φάω φόλα

Έυκολα anime of the year.

Το manga επίσης εξαιρετικό,άλλα τα chapters βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Το web novel νομίζω τρέχει ακόμα.

Με λίγα λόγια 2 thumbs up και το ξεκινάς χτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

πεθαίνει

(πάει) σε άλλο κόσμο, φανταστικό, και διατηρεί την μνήμη του από τον προηγούμενο.

Αυτά είναι τα isekai ("Different World").
Συνήθως έτσι ξεκινάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Edel είπε

Παιδιά isekai είναι αυτό που λέτε;; το σιχαίνομαι το είδος. Εϊναι τόσο καλό; μη φάω φόλα

Funny story, ενω θεωρειται ο grand father των isekai, κανενα απο τα επομενα που δημιουργηθηκαν μετα απο αυτο δεν το εκανε σωστα. Ας το πιασουμε απο εκει. Τραβαει ενα σωρο θεματα με καταπληκτικο ρυθμο. Το pacing επισης εξαιρετικο.

Το studio Bind που το κανει release δημιουργηθηκε με τον σκοπο να κανουν full adaption το LN του Mushoku Tensei , ειναι πρακτικα μια all star(joint production) ομαδα απο ατομα που ηταν στο studio White Fox και απο egg production.

Ξεκινα το, αν δεν σε ρουφηξει απο τα πρωτα 3-4 επεισοδια κιολας... Ελα εδω και τα λεμε.

Να εχεις και λιγο γερο στομαχι γιατι καποιες θεματικες που πιανει εχουν κανει τους πιο "pc/woke" που δεν επιασαν το νοημα που προσπαθει να περασει το anime να αρχισουν τα #cancel στο twitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mukoshou Tensei, δεν τρελάθηκα να πω την αλήθεια. Τα περισσότερα από τα επεισόδια ρέουν ομαλά στην οθόνη και βλέπονται σχετικά άνετα, αλλά δεν σου μένει κάτι. Αν βγει επόμενη σαιζόν μετά από 1-2 χρόνια δεν θα το πάρω χαμπάρι. Απλά κάποιος θα το γράψει εδώ μέσα και θα το δω. Αλλά γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...