Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

Πώς μπορούν?

Εάν είτε μέσω phishing mail/sms είτε μέσω απάτης διά τηλεφώνου, είτε με άλλον τρόπο, κάποιος αποκτήσει το νούμερο της κάρτας σου, το pin της και τον ένα κωδικό otp που -νομίζω πως- χρειάζεται, αν κάνει επαλήθευση η τράπεζα στον αριθμό τηλεφώνου, μπορεί να "ανοίξει" ebanking σαν να είσαι εσύ. Αν το κάνει κατευθείαν από την  mobile εφαρμογή, τόσο στην Alpha όσο και πλέον και στην Εθνική ενεργοποιεί άμεσα τα push notifications και από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται άλλον otp. Μπορεί να κάνει ό,τι θέλει κι εσύ να μην παίρνεις χαμπάρι, εάν δεν έχεις ενεργοποιήσει alerts. 

 

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, marinna είπε

Εάν είτε μέσω phishing mail/sms είτε μέσω απάτης διά τηλεφώνου, είτε με άλλον τρόπο, κάποιος αποκτήσει το νούμερο της κάρτας σου, το pin της και τον ένα κωδικό otp που -νομίζω πως- χρειάζεται, αν κάνει επαλήθευση η τράπεζα στον αριθμό τηλεφώνου, μπορεί να "ανοίξει" ebanking σαν να είσαι εσύ. Αν το κάνει κατευθείαν από την  mobile εφαρμογή, τόσο στην Alpha όσο και πλέον και στην Εθνική ενεργοποιεί άμεσα τα push notifications και από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται άλλον otp. Μπορεί να κάνει ό,τι θέλει κι εσύ να μην παίρνεις χαμπάρι, εάν δεν έχεις ενεργοποιήσει alerts. 

 

Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει κάποιος να έχει την κάρτα μου για να το κάνει αυτό αλλά δεν φτάνει, θα πρέπει επίσης να έχει και το κινητό μου στο οποίο προφανώς η τράπεζα θα στείλει κάποιον κωδικό επιβεβαίωσης έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2022 στις 10:35 ΜΜ, blackhill66 είπε

Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει κάποιος να έχει την κάρτα μου για να το κάνει αυτό αλλά δεν φτάνει, θα πρέπει επίσης να έχει και το κινητό μου στο οποίο προφανώς η τράπεζα θα στείλει κάποιον κωδικό επιβεβαίωσης έτσι δεν είναι?

Δεν χρειάζεται την κάρτα, αλλά τον αριθμό της. Ως προς τον κωδικό επιβεβαίωσης, ελπίζω πως όντως στέλνει στο δηλωμένο κινητό σου  (και ότι δεν είναι αρκετό να δηλώσεις επιτόπου ένα κινητό και να έρθει εκεί επιβεβαίωση, γιατί τότε γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο όλο), αλλά είτε σε σελίδα phishing είτε σε τηλεφωνική επικοινωνία όπου ο άλλος "ψαρεύει" πληροφορίες, το θύμα δυστυχώς δίνει και αυτόν τον κωδικό γιατί του λένε ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που είναι. Πχ σε ένα email που είδα πρόσφατα, έλεγε με έντονα γράμματα ότι θα στείλει η τράπεζα ένα sms και πρέπει να καταχωρήσουν τον κωδικό αυτό για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (που ήταν ξέρω γω νέες ρυθμίσεις ασφαλείας).

Εναλλακτικά, κλέβουν το viber (για να το κάνουν αυτό ζητάνε τον 6ψήφιο κωδικό που στέλνει το viber και με τον οποίο το εγκαθιστάς σε άλλο τηλέφωνο) και τους έρχεται το otp κατευθείαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, marinna είπε

Δεν χρειάζεται την κάρτα, αλλά τον αριθμό της. Ως προς τον κωδικό επιβεβαίωσης, ελπίζω πως όντως στέλνει στο δηλωμένο κινητό σου  (και ότι δεν είναι αρκετό να δηλώσεις επιτόπου ένα κινητό και να έρθει εκεί επιβεβαίωση, γιατί τότε γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο όλο), αλλά είτε σε σελίδα phishing είτε σε τηλεφωνική επικοινωνία όπου ο άλλος "ψαρεύει" πληροφορίες, το θύμα δυστυχώς δίνει και αυτόν τον κωδικό γιατί του λένε ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που είναι. Πχ σε ένα email που είδα πρόσφατα, έλεγε με έντονα γράμματα ότι θα στείλει η τράπεζα ένα sms και πρέπει να καταχωρήσουν τον κωδικό αυτό για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (που ήταν ξέρω γω νέες ρυθμίσεις ασφαλείας).

Εναλλακτικά, κλέβουν το viber (για να το κάνουν αυτό ζητάνε τον 6ψήφιο κωδικό που στέλνει το viber και με τον οποίο το εγκαθιστάς σε άλλο τηλέφωνο) και τους έρχεται το otp κατευθείαν

Ολα απαιτούν να έχεις δώσει τα στοιχεία "σου".Ο τρόπος που "σε" ψαρευουν αλλάζει μονο .

 

 https://wise.com/gb/blog/fake-calls-from-your-bank-scam

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ολα απαιτούν να έχεις δώσει τα στοιχεία "σου".Ο τρόπος που "σε" ψαρευουν αλλάζει μονο .

 

 https://wise.com/gb/blog/fake-calls-from-your-bank-scam

 

Αυτό που περιγράφει εδώ τόσο αναλυτικά και βοηθητικά η Wise, δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα σε μεγάλη έκταση τουλάχιστον - δεν έχω ακούσει προσωπικά να έχει γίνει, αλλά θα γίνει, σίγουρα. Και αν εκεί, με τόση προσπάθεια για ενημέρωση, γίνεται ο κακός χαμός, φαντάζομαι τι θα γίνει εδώ πέρα - μόνο που κανείς δεν αποζημιωθεί, σε αντίθεση με εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marinna είπε

Αυτό που περιγράφει εδώ τόσο αναλυτικά και βοηθητικά η Wise, δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα σε μεγάλη έκταση τουλάχιστον - δεν έχω ακούσει προσωπικά να έχει γίνει, αλλά θα γίνει, σίγουρα. Και αν εκεί, με τόση προσπάθεια για ενημέρωση, γίνεται ο κακός χαμός, φαντάζομαι τι θα γίνει εδώ πέρα - μόνο που κανείς δεν αποζημιωθεί, σε αντίθεση με εκεί

εχει έρθει με την μορφή του email απο Ελτα για παράδοση και χρέωση 1,99€ αν θυμαμαι καλά.Το έχει γράψει και φίλος σε αλλο θέμα.

 

Εβλεπα σήμερα το πρωί στο BBC το https://www.bbc.co.uk/programmes/m00164f1 και σε μια περίπτωση προσπαθούσαν να κάνουν το θύμα να φτιάξει λογαριασμό στην revolut για να του πάρουν τα χρήματα https://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/m0016cnr/scam-interceptors-series-1-episode-6 7ο λεπτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2022 στις 8:32 ΠΜ, *nenya* είπε

Μερικα πραγματακια ακόμη:

Σε περίπτωση αμφισβητησης συναλλαγής, συμπληρωστε πρωτα την σχετικη αιτηση που θα βρειτε στο site της τραπεζας σας και στειλτε την μεσω mail οπου θα εξηγειτε αναλυτικα τι εχει συμβει. Θα επικοινωνήσει η τράπεζα μαζι σας και θα σας πει οτι πρέπει να ακυρωσετε και να επανεκδοσετε την καρτα σας. Με την αιτηση αμφισβητησης γλιτωνετε την προμηθεια επανεκδοσης καρτας (6€).

Για μεγιστη ασφαλεια και ελεγχο των καρτων και των αγορων σας, να εχετε καθε δικλείδα ασφαλειας ενεργη (πχ κωδικο μιας χρησης μεσω SMS)

ΚΑΙ μεσω του ebanking σας (πχ στο Eurobank app) πηγαινετε στις ρυθμισεις της καρτας σας  και πατηστε απενεργοποιηση αγορων στο εξωτερικο, απενεργοποιηση δυνατοτητας ανάληψης κλπ. Θα τα ενεργοποιειτε μονο οταν χρειαστεί να κανετε εσεις καποια σχετική συναλλαγη. Θα σας παίρνει μολις λιγα δευτερόλεπτα για να ενεργοποιήσετε/απενεργοποιησετε αυτες τις δυνατοτητες. 

IMG_20220408_083038.jpg.22c31822625d2e1adad86ad926d5058f.jpg

Χρήσιμες πληροφορίες, μπράβο. 

Ερώτηση σχετικά με το παραπάνω: "Με την αιτηση αμφισβητησης γλιτωνετε την προμηθεια επανεκδοσης καρτας (6€)".

Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό; Πριν μερικούς μήνες έτυχε να κάνουν 3-4 χρεώσεις με την κάρτα μου σε μία πλατφόρμα, κάνοντας bypass το OTP της κάρτας και της πλατφόρμας. Δεν γνωρίζω πως....σε κάθε περίπτωση επειδή έτυχε να προχωρήσω σε όλη αυτή τη διαδικασία, με είχαν ενημερώσει ότι θα πρέπει να έχω το ποσό των 6€ στο λογαριασμό μου για την επανέκδοση της κάρτας. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έλεγξα ποτέ αλλά μου κάνει εντύπωση. Αν είναι να το ελέγξω και να τους τα ζητήσω πίσω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

εχει έρθει με την μορφή του email απο Ελτα για παράδοση και χρέωση 1,99€ αν θυμαμαι καλά.Το έχει γράψει και φίλος σε αλλο θέμα.

 

Εβλεπα σήμερα το πρωί στο BBC το https://www.bbc.co.uk/programmes/m00164f1 και σε μια περίπτωση προσπαθούσαν να κάνουν το θύμα να φτιάξει λογαριασμό στην revolut για να του πάρουν τα χρήματα https://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/m0016cnr/scam-interceptors-series-1-episode-6 7ο λεπτό.

 

Το email των ΕΛΤΑ κυκλοφορεί όντως, αλλά δεν έχω ακούσει να παίρνουν τηλέφωνο μετά. Ίσως δεν χρειάζεται, ίσως τα στοιχεία που δίνουμε για την ώρα να είναι αρκετά :D

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω - φαντάζομαι υπάρχει τρόπος και για τους μη uk based αλλά δεν τον έχω ψάξει. Ας ελπίσουμε ότι θα έρθει και σε μας αυτή η σειρά, πολύ χρήσιμη!

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, marinna είπε

Ας ελπίσουμε ότι θα έρθει και σε μας αυτή η σειρά, πολύ χρήσιμη!

Το έχει στα υπ' όψιν ο Σεφερλής για κοπιάρισμα. (μετά το τωρινό σουξέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φρέσκο" από ΕΤΕ. 

Νομίζω το καλύτερο σχετικό που έχω δει.

 

Αναφορά σε κείμενο

Μπροστά στους κινδύνους ηλεκτρονικής απάτης, δύναμή μας η ενημέρωση! 
Αγαπητέ Πελάτη,
 Για όλους εμάς στην Εθνική Τράπεζα η ασφάλεια των ηλεκτρονικών συναλλαγών σας προέχει. Η έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωσή σας είναι η ασπίδα προστασίας απέναντι στους κινδύνους ψηφιακών απειλών και ηλεκτρονικής απάτης. 

Θα πρέπει να δίνετε πάντα ιδιαίτερη προσοχή στα παρακάτω: 

    Πληκτρολογείτε τη διεύθυνση www.nbg.gr για την πρόσβασή σας στις υπηρεσίες Digital Banking της Εθνικής Τράπεζας. Μην ακολουθείτε αποτελέσματα από μηχανές αναζήτησης.

 

    Βεβαιωθείτε ότι πλοηγείστε στο ασφαλές περιβάλλον της Τράπεζας. Ελέγξτε αν ο σύνδεσμος είναι ο https://www.nbg.gr και ο https://ibank.nbg.gr. Κάνοντας κλικ στο εικονίδιο του λουκέτου ελέγξτε πως η σύνδεση αναφέρεται ως ασφαλής.

 

    Μην αποκαλύπτετε σε τρίτους, μέσω τηλεφώνου, email, φόρμας στο Internet και άλλων μέσων, εμπιστευτικά στοιχεία σας όπως το όνομα χρήστη (username), τον κωδικό πρόσβασης (password), τα στοιχεία της κάρτας σας (αριθμό, κωδικό επαλήθευσης CVV και PIN), OTP (One Time Password - κωδικούς μίας χρήσης) και άλλους αριθμητικούς κωδικούς.


    Μην αποθηκεύετε ποτέ τους κωδικούς σας σε καμία συσκευή σας και αξιοποιείστε τις δικλείδες ασφαλείας της συσκευής σας (δακτυλικό αποτύπωμα, αναγνώριση προσώπου κ.α.) για την είσοδό σας στο digital banking.


    Αγνοήστε μηνύματα email, SMS, VIBER ή τηλεφωνήματα που σας ζητούν κωδικούς. Να δίνετε ιδιαίτερη προσοχή σε μηνύματα με φτωχή & λανθασμένη χρήση της γλώσσας ή γραμματικά λάθη.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, M A T R I X said:

Χρήσιμες πληροφορίες, μπράβο. 

Ερώτηση σχετικά με το παραπάνω: "Με την αιτηση αμφισβητησης γλιτωνετε την προμηθεια επανεκδοσης καρτας (6€)".

Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό; Πριν μερικούς μήνες έτυχε να κάνουν 3-4 χρεώσεις με την κάρτα μου σε μία πλατφόρμα, κάνοντας bypass το OTP της κάρτας και της πλατφόρμας. Δεν γνωρίζω πως....σε κάθε περίπτωση επειδή έτυχε να προχωρήσω σε όλη αυτή τη διαδικασία, με είχαν ενημερώσει ότι θα πρέπει να έχω το ποσό των 6€ στο λογαριασμό μου για την επανέκδοση της κάρτας. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έλεγξα ποτέ αλλά μου κάνει εντύπωση. Αν είναι να το ελέγξω και να τους τα ζητήσω πίσω 😁

Μου τα ειχαν παρει τα 6€ και μετα απο λιγες μερες μου τα επεστρεψαν. Με ειχαν παρει τηλ απο την Eurobank και μου εξηγησαν οτι με την αιτηση αμφισβητησης τα επιστρεφουν τα 6€ ενω κανονικά τα χρεώνουν και δεν τα γλιτωνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα κόπος. δε μπορεί να γίνει τίποτα. δε φαντάζεστε πόσοι ευκολόπιστοι υπάρχουν.

Εδώ πιστέυω οι περισσότεροι έχουν μια σχέση με την τεχνολογία και κάποια πράγματα τους φαίνονται απίστευτα.

Θα σας δώσω ένα παράδειγμα για να μη μιλάω στον αέρα. τους κωδικούς του taxisnet δε τους δίνουμε πουθενά υποτίθεται. Καλά το ότι οι λογιστές έχουν excel με τους κωδικούς όλων των πελατών είναι άλλη ιστορία. Κωδικούς που δε γνωρίζουν ούτε οι πελάτες. τόσο στον κόσμο τους είναι. Πάει να αλλάξει αυτό τώρα, να δούμε.

ποιοι άλλοι έχουνε (παρανόμως) πλήρη στοιχεία μαζί με φωτοτυπίες ταυτότητας, αμκα, πτυχία, κωδικούς taxis και δε συμμαζεύεται......? που κολλάει αυτό θα μου πείτε. Αν βρείτε για τι πράγμα μιλάω θα καταλάβετε. και επίσης θα καταλάβετε πόση αξία έχουν τα δεδομένα σας αλλά και που σας βρίσκουν.....αλλά και γιατί κάποιοι πληρώνουν για τα στοιχεία σας. έστω κι αν είναι μόνο ένα τηλέφωνο και το επάγγελμα σας.

όποιος ενδιαφέρεται, pm και απαντώ (μπαίνω αραιά).

έχω πετύχει τόσες φορές, να θέλει ο άλλος να πληρώσει και να δίνει την κάρτα του σε υπάλληλο να την χτυπήσει ....μέσα.

Αν λοιπόν κάποιος έχει τόσα στοιχεία και του λείπει ένα sms στο κινητό είναι εύκολο να ψαρέψει τον πελάτη. Αν εγώ έχω το όνομα (φαινεται στην κάρτα), τον αριθμό της κάρτας, την ημ. λήξης, τον τριψήφιο, θα βρω το τηλέφωνο, θα παριστάνω την τράπεζα και θα ψαρέψω το πιν ή το sms.

σε παλαιότερη δουλειά, είχαν περάσει πολλές κάρτες από τα χέρια μου παρόλο που δεν ήμουν ταμείο. Και μιλάμε για εποχές που δεν υπήρχαν τα sms και τα notifications. Αν ήθελα θα μπορούσα να κάνω άνετα λίστα με όλους αυτούς και να χρεώσω ό,τι ήθελα.

πολλοί πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά γιατί κάτι που μπορει να φαινεται απλό, δεν είναι

να έχουμε και στο νου μας ότι πολλοί την πατάνε και από γνωστούς. κάποιος φίλος που έχει πρόσβαση στον υπολογιστή μας, ίσως δεν είναι και τόσο φίλος.

δεν είναι όλοι ηλίθιοι (οι περισσότεροι όμως είναι). λίγο απρόσεκτος να είσαι μπορει να την πατήσεις

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filidonas είπε

Αν λοιπόν κάποιος έχει τόσα στοιχεία και του λείπει ένα sms στο κινητό είναι εύκολο να ψαρέψει τον πελάτη. Αν εγώ έχω το όνομα (φαινεται στην κάρτα), τον αριθμό της κάρτας, την ημ. λήξης, τον τριψήφιο, θα βρω το τηλέφωνο, θα παριστάνω την τράπεζα και θα ψαρέψω το πιν ή το sms.

Το τηλέφωνο πως θα το βρεις;

"Καμάκι"?

 

5 ώρες πριν, filidonas είπε

σε παλαιότερη δουλειά, είχαν περάσει πολλές κάρτες από τα χέρια μου παρόλο που δεν ήμουν ταμείο. Και μιλάμε για εποχές που δεν υπήρχαν τα sms και τα notifications. Αν ήθελα θα μπορούσα να κάνω άνετα λίστα με όλους αυτούς και να χρεώσω ό,τι ήθελα.

Την άλλη μέρα θα ήσουν χωρίς δουλειά και κατηγορούμενος.

Νομίζεις είσαι ο μόνος που είχε τέτοια πρόσβαση; Όλοι όσοι δούλευαν στον τουρισμό θα μπορούσαν να το κάνουν.

Ο "κλέφτης" βασίζεται στο ότι δεν μπορούν να τον βρούν, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα η "κλοπή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Doubt είπε

"Φρέσκο" από ΕΤΕ. 

Νομίζω το καλύτερο σχετικό που έχω δει.

 

 

Αν είχε και σαφή αναφορά στο πώς δουλεύουν τα phishing mail και μια εικόνα από το πώς μοιάζουν τα ψεύτικα σάιτ ebanking, θα ήταν ακόμα καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2022 στις 11:26 ΜΜ, marinna είπε

 

Εναλλακτικά, κλέβουν το viber (για να το κάνουν αυτό ζητάνε τον 6ψήφιο κωδικό που στέλνει το viber και με τον οποίο το εγκαθιστάς σε άλλο τηλέφωνο) και τους έρχεται το otp κατευθείαν

Δεν γίνονται ευκολα αυτα. Ναι αλλάζεις νουμερο τηλ. Ώστε να μην χάσεις επαφές /chat Με 6ψηφιο pin sms αλλά δεν θα σ έρχονται τα μνμ από το παλιό νουμερο π έχεις δηλωμένο στις τράπεζες... 

Όλο το ινετ είναι γεμάτο από phising κ το χειρότερο ransonware π πληρώνουν τα λύτρα...σε εταιρείες στέλνουν fake τιμολόγια για να πληρωθούν στον τάδε iban

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...