Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Καμία 40χρονη γεροντοκόρη που ζει παρέα με 10 γάτες και 10 σκύλους. 

Σορυ αλλά όσοι την πατάνε έτσι δε τους λυπάμαι καθόλου.

Επίσης δε ξέρω κατά πόσο βοηθάτε κάποιοι την κατάσταση με το να παρουσιάζετε την όλη διαδικασία πολύ απλή. Το κάνουν και οι δημοσιοκάφροι το κάνουν και πολλοί χρήστες. Κάποιοι μέσα στην ασχετοσυνη τους διαβάζοντας όλα αυτά πιστεύουν ότι θα βγει ένα χέρι από την οθόνη και θα τους πάρει το πορτοφόλι. 

Και έτσι έχουμε περιπτώσεις κάποιοι να μη σηκώνουν τηλέφωνα γιατί φοβούνται μη χρεωθούν και κάποιοι από το φόβο τους να θέλουν να κλείσουν το e-banking. (Χρήστης του insomnia σε ποστ πριν κάποιες μέρες).

Για να καταλάβετε είναι σαν κάτι πανηλίθιους που με τον φόβο του ιού ρίχνανε οινόπνευμα στα πλήκτρα του ατμ με αποτέλεσμα κάποια να χαλάσουν. 

Είναι που είναι χαζοί κάποιοι , τα παρουσιάζετε όλα τόσο εύκολα και δένει το γλυκό.

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, A_panM είπε

Το άλλο θέμα πιο ειναι? Μπορείς να δώσεις λινκ ?

 

12 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Σορυ αλλά όσοι την πατάνε έτσι δε τους λυπάμαι καθόλου

Γενικώς δεν λυπάστε καθόλου, το έχουμε εμπεδώσει αυτό, γιατί χρειάζεται να δηλώνετε κάθε τρεις και λίγο αυτήν την έλλειψη ενσυναίσθησης, δεν μπορώ να το καταλάβω. 

Ξαναζητάω να μείνει το νήμα πληροφοριακό και κάπως φιλόξενο για τα θύματα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Καμία 40χρονη γεροντοκόρη που ζει παρέα με 10 γάτες και 10 σκύλους. 

Σορυ αλλά όσοι την πατάνε έτσι δε τους λυπάμαι καθόλου.

Επίσης δε ξέρω κατά πόσο βοηθάτε κάποιοι την κατάσταση με το να παρουσιάζετε την όλη διαδικασία πολύ απλή. Το κάνουν και οι δημοσιοκάφροι το κάνουν και πολλοί χρήστες. Κάποιοι μέσα στην ασχετοσυνη τους διαβάζοντας όλα αυτά πιστεύουν ότι θα βγει ένα χέρι από την οθόνη και θα τους πάρει το πορτοφόλι. 

Και έτσι έχουμε περιπτώσεις κάποιοι να μη σηκώνουν τηλέφωνα γιατί φοβούνται μη χρεωθούν και κάποιοι από το φόβο τους να θέλουν να κλείσουν το e-banking. (Χρήστης του insomnia σε ποστ πριν κάποιες μέρες).

Για να καταλάβετε είναι σαν κάτι πανηλίθιους που με τον φόβο του ιού ρίχνανε οινόπνευμα στα πλήκτρα του ατμ με αποτέλεσμα κάποια να χαλάσουν. 

Είναι που είναι χαζοί κάποιοι , τα παρουσιάζετε όλα τόσο εύκολα και δένει το γλυκό.

Και τι να κάνουμε;Να τα κρύβουμε για να μην φοβούνται;Καλύτερα να φοβουνται υπερβολικά απο το να πέσουν θύματα αφου δεν μπορουν να κατανοήσουν μερικά βασικά πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να πω και εγώ κάτι που εντάξει κάποιοι την πατάνε δίνοντας από λάθος τα στοιχεία τους (κωδικούς κτλ) και κάποιοι όπως την περίπτωση της γυναίκας μου που είναι περίεργο πως βρήκαν τα στοιχεία της κάρτας της. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος εδω και τρεις μέρες της ήρθε μήνυμα στο viber ότι έγιναν δύο χρεώσεις στην κάρτα της 10$ η κάθε μία σε καταστήματα στην Αμερική. Ο λογαριασμός της αυτός στην άλφα ειναι μισθοδοσίας και η κάρτα της έχει μπει μόνο δύο φορές στο ΑΤΜ για αναληψεις το καλοκαίρι που μας πέρασε όπου και δούλευε. Από τότε η κάρτα είναι σπίτι χωρίς να την χρησιμοποιει. Από την στιγμή που την έβγαλε ξανά λέω δεν έχει κάνει ούτε αγορές ούτε ηλεκτρονικές αγορές ούτε τπτ παρά μόνο δύο αναλήψεις στα ΑΤΜ . Ε λοιπόν δεν είναι περίεργο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, A_panM είπε

Παιδιά να πω και εγώ κάτι που εντάξει κάποιοι την πατάνε δίνοντας από λάθος τα στοιχεία τους (κωδικούς κτλ) και κάποιοι όπως την περίπτωση της γυναίκας μου που είναι περίεργο πως βρήκαν τα στοιχεία της κάρτας της. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος εδω και τρεις μέρες της ήρθε μήνυμα στο viber ότι έγιναν δύο χρεώσεις στην κάρτα της 10$ η κάθε μία σε καταστήματα στην Αμερική. Ο λογαριασμός της αυτός στην άλφα ειναι μισθοδοσίας και η κάρτα της έχει μπει μόνο δύο φορές στο ΑΤΜ για αναληψεις το καλοκαίρι που μας πέρασε όπου και δούλευε. Από τότε η κάρτα είναι σπίτι χωρίς να την χρησιμοποιει. Από την στιγμή που την έβγαλε ξανά λέω δεν έχει κάνει ούτε αγορές ούτε ηλεκτρονικές αγορές ούτε τπτ παρά μόνο δύο αναλήψεις στα ΑΤΜ . Ε λοιπόν δεν είναι περίεργο αυτό;

υπαρχουν οι χρεώσεις στον λογαριασμό σας; Γιατί μπορεί να σας ψαρευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, A_panM είπε

Παιδιά να πω και εγώ κάτι που εντάξει κάποιοι την πατάνε δίνοντας από λάθος τα στοιχεία τους (κωδικούς κτλ) και κάποιοι όπως την περίπτωση της γυναίκας μου που είναι περίεργο πως βρήκαν τα στοιχεία της κάρτας της. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος εδω και τρεις μέρες της ήρθε μήνυμα στο viber ότι έγιναν δύο χρεώσεις στην κάρτα της 10$ η κάθε μία σε καταστήματα στην Αμερική. Ο λογαριασμός της αυτός στην άλφα ειναι μισθοδοσίας και η κάρτα της έχει μπει μόνο δύο φορές στο ΑΤΜ για αναληψεις το καλοκαίρι που μας πέρασε όπου και δούλευε. Από τότε η κάρτα είναι σπίτι χωρίς να την χρησιμοποιει. Από την στιγμή που την έβγαλε ξανά λέω δεν έχει κάνει ούτε αγορές ούτε ηλεκτρονικές αγορές ούτε τπτ παρά μόνο δύο αναλήψεις στα ΑΤΜ . Ε λοιπόν δεν είναι περίεργο αυτό;

Τα υπόλοιπα λεφτά στον λογαριασμό είναι οκ; Τσεκάρατε από το ebanking; Για τις συγκεκριμένες κινήσεις πρέπει να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγών και θα πρότεινα μπλοκάρισμα (κλείδωμα) της κάρτας από το ebanking προσωρινό μέχρι να δείτε τι συμβαίνει (εάν δεν τα έχετε κάνει ήδη όλα αυτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, marinna είπε

Τα υπόλοιπα λεφτά στον λογαριασμό είναι οκ; Τσεκάρατε από το ebanking; Για τις συγκεκριμένες κινήσεις πρέπει να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγών και θα πρότεινα μπλοκάρισμα (κλείδωμα) της κάρτας από το ebanking προσωρινό μέχρι να δείτε τι συμβαίνει (εάν δεν τα έχετε κάνει ήδη όλα αυτά)

Χρεώσεις υπάρχουν κανονικά. Όλα τα υπόλοιπα έχουν γίνει από την πρώτη στιγμή (μπλοκάρισμα e-banking κτλ). Επίσης αμφισβήτηση έχει γίνει όπως και καταγγελία στην δίωξη κ στην αστυνομία κατάθεση .που δεν νομίζω να γίνει τπτ αλλά κάναμε..

 

Μου κανει ιδιαίτερη εντύπωση πως μπορεί να βρήκαν τα στοιχεία της κάρτας ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, A_panM είπε

Χρεώσεις υπάρχουν κανονικά. Όλα τα υπόλοιπα έχουν γίνει από την πρώτη στιγμή (μπλοκάρισμα e-banking κτλ). Επίσης αμφισβήτηση έχει γίνει όπως και καταγγελία στην δίωξη κ στην αστυνομία κατάθεση .που δεν νομίζω να γίνει τπτ αλλά κάναμε..

 

Μου κανει ιδιαίτερη εντύπωση πως μπορεί να βρήκαν τα στοιχεία της κάρτας ...

 

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να ήταν παγιδευμένα τα atm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dkmaster είπε

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να ήταν παγιδευμένα τα atm.

Τι θες να πεις; Σε μικρή επαρχιακή πόλη έγιναν οι συναλλαγές στο ΑΤΜ. Όπως ανέφερα αυτές έγιναν το καλοκαίρι που μας πέρασε ενώ οι χρεώσεις της κάρτας εδώ και λίγες μέρες.

Θέλω να σταθώ στο γεγονός ότι γίνονται χωρίς το θύμα να δώσει στοιχεία. Κάτι άλλο μου βρωμάει εμένα..δεν γίνεται να υπάρχει η κάρτα να είναι αποθηκευμένη στο σπίτι και να μην χρησιμοποιείται να χάκερς να βρίσκουν τον αριθμό της. Στο e bank Χακιν δεν έγινε καθώς αν γινόταν θα τραβούσαν περισσότερα χρήματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, A_panM είπε

Τι θες να πεις; Σε μικρή επαρχιακή πόλη έγιναν οι συναλλαγές στο ΑΤΜ. Όπως ανέφερα αυτές έγιναν το καλοκαίρι που μας πέρασε ενώ οι χρεώσεις της κάρτας εδώ και λίγες μέρες.

Θέλω να σταθώ στο γεγονός ότι γίνονται χωρίς το θύμα να δώσει στοιχεία. Κάτι άλλο μου βρωμάει εμένα..δεν γίνεται να υπάρχει η κάρτα να είναι αποθηκευμένη στο σπίτι και να μην χρησιμοποιείται να χάκερς να βρίσκουν τον αριθμό της. Στο e bank Χακιν δεν έγινε καθώς αν γινόταν θα τραβούσαν περισσότερα χρήματα... 

Στις κινήσεις της κάρτας υπάρχουν μόνο 2 αναλήψεις προ μηνών και οι 2 επίμαχες χρεώσεις στο εξωτερικό;

Στο viber ποιος σας έστειλε; Ήταν το λεγόμενο OTP?

Τέλος.. ποιος άλλος έχει πρόσβαση στην κάρτα; Άσχετο αν είναι στο σπίτι ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στις κινήσεις της κάρτας υπάρχουν μόνο 2 αναλήψεις προ μηνών και οι 2 επίμαχες χρεώσεις στο εξωτερικό;

Στο viber ποιος σας έστειλε; Ήταν το λεγόμενο OTP?

Τέλος.. ποιος άλλος έχει πρόσβαση στην κάρτα; Άσχετο αν είναι στο σπίτι ή όχι.

Ο λογαριασμός είναι μισθοδοσίας μέχρι και το καλοκαίρι που δούλευε η γυναίκα μου καθώς τον Σεπτέμβριο σταμάτησε. Έως τότε είχε κάνει μόνο δύο αναλήψεις από το ατμ και οι οποίες καταθέσεις μισθοδοσίας έως το Σεπτεμβρίο από τον εργοδότη. Μόνο τότε χρησιμοποιηθηκε η κάρτα. Από τότε μόνο μεταφορές από το e-banking έχει κάνει σε μένα 2-3  η εγώ σε εκείνη χρήματα πάλι 3-4.

Viber έστειλε η άλφα ότι η κάρτα σας χρεώθηκε δύο φορές στις 3 με 4 η ώρα το πρωί. Δεν ήρθε κανένας otp.

Πρόσβαση στην κάρτα έχει μόνο η γυναίκα μ καθώς κ στο e-banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, A_panM είπε

Ο λογαριασμός είναι μισθοδοσίας μέχρι και το καλοκαίρι που δούλευε η γυναίκα μου καθώς τον Σεπτέμβριο σταμάτησε. Έως τότε είχε κάνει μόνο δύο αναλήψεις από το ατμ και οι οποίες καταθέσεις μισθοδοσίας έως το Σεπτεμβρίο από τον εργοδότη. Μόνο τότε χρησιμοποιηθηκε η κάρτα. Από τότε μόνο μεταφορές από το e-banking έχει κάνει σε μένα 2-3  η εγώ σε εκείνη χρήματα πάλι 3-4.

Viber έστειλε η άλφα ότι η κάρτα σας χρεώθηκε δύο φορές στις 3 με 4 η ώρα το πρωί. Δεν ήρθε κανένας otp.

Στο e-banking υπάρχει καρτέλα "λογαριασμός" και καρτέλα "κάρτα".

Στο "κάρτα" εμφανίζει μόνο 2 αναλήψεις και τις χρεώσεις στην Αμερική;

Εμένα δεν μου έχει έρθει ποτέ μήνυμα viber "χρεώθηκε η κάρτα σας", αν το έχεις ανέβασε το.

Και πως έγινε η χρέωση χωρίς OTP?

Κάτι δε μας λέτε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, A_panM είπε

Τι θες να πεις; Σε μικρή επαρχιακή πόλη έγιναν οι συναλλαγές στο ΑΤΜ. Όπως ανέφερα αυτές έγιναν το καλοκαίρι που μας πέρασε ενώ οι χρεώσεις της κάρτας εδώ και λίγες μέρες.

Θέλω να σταθώ στο γεγονός ότι γίνονται χωρίς το θύμα να δώσει στοιχεία. Κάτι άλλο μου βρωμάει εμένα..δεν γίνεται να υπάρχει η κάρτα να είναι αποθηκευμένη στο σπίτι και να μην χρησιμοποιείται να χάκερς να βρίσκουν τον αριθμό της. Στο e bank Χακιν δεν έγινε καθώς αν γινόταν θα τραβούσαν περισσότερα χρήματα... 

όπως μας τα λες μονο κατι τετοιο μπορεί να εγινε https://www.youtube.com/watch?v=ll4f0Wim4pM Δεν εχει σημασια ποτε χρησιμοποιηθηκε η καρτα και ποτε εγιναν οι χρεωσεις αν εγινε κατι οπως στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

IMG_20220502_113526.jpg.0d104c8da4ec2861c4bd45eef2547e0d.jpg

Spoiler

IMG_20220502_114238.jpg.faedeb2097d8cd452b8b34792f7d077f.jpg

Spoiler

IMG_20220502_114339.jpg.66165597d27045fd2909b47eb66d0106.jpg

Στην Α έρχεται μηνυμα στο viber όταν γίνεται χρέωση της κάρτας.

Otp όχι δεν ήρθε ποτέ ...

 

 

Είδα το βίντεο και θεωρώ ότι στο ΑΤΜ της Α το οποίο το εγκατέστησαν πρόσφατα είναι από τα καινούργια δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο τουλάχιστον στην περίπτωση μου. Ποτέ βέβαια μην λες ποτέ 🤔🤔

Επεξ/σία από A_panM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, A_panM είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20220502_113526.jpg.0d104c8da4ec2861c4bd45eef2547e0d.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20220502_114238.jpg.faedeb2097d8cd452b8b34792f7d077f.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20220502_114339.jpg.66165597d27045fd2909b47eb66d0106.jpg

Στην Α έρχεται μηνυμα στο viber όταν γίνεται χρέωση της κάρτας.

Otp όχι δεν ήρθε ποτέ ...

 

 

Είδα το βίντεο και θεωρώ ότι στο ΑΤΜ της Α το οποίο το εγκατέστησαν πρόσφατα είναι από τα καινούργια δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο τουλάχιστον στην περίπτωση μου. Ποτέ βέβαια μην λες ποτέ 🤔🤔

Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά. Κάποιο λάθος κάπου, υποθέτω.

Αν ήταν απάτη, δεν θα έκαναν κινήσεις των 10$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...