Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/4/2022 στις 3:18 ΠΜ, filidonas είπε

τζάμπα κόπος. δε μπορεί να γίνει τίποτα. δε φαντάζεστε πόσοι ευκολόπιστοι υπάρχουν.

Εδώ πιστέυω οι περισσότεροι έχουν μια σχέση με την τεχνολογία και κάποια πράγματα τους φαίνονται απίστευτα.

Θα σας δώσω ένα παράδειγμα για να μη μιλάω στον αέρα. τους κωδικούς του taxisnet δε τους δίνουμε πουθενά υποτίθεται. Καλά το ότι οι λογιστές έχουν excel με τους κωδικούς όλων των πελατών είναι άλλη ιστορία. Κωδικούς που δε γνωρίζουν ούτε οι πελάτες. τόσο στον κόσμο τους είναι. Πάει να αλλάξει αυτό τώρα, να δούμε.

ποιοι άλλοι έχουνε (παρανόμως) πλήρη στοιχεία μαζί με φωτοτυπίες ταυτότητας, αμκα, πτυχία, κωδικούς taxis και δε συμμαζεύεται......? που κολλάει αυτό θα μου πείτε. Αν βρείτε για τι πράγμα μιλάω θα καταλάβετε. και επίσης θα καταλάβετε πόση αξία έχουν τα δεδομένα σας αλλά και που σας βρίσκουν.....αλλά και γιατί κάποιοι πληρώνουν για τα στοιχεία σας. έστω κι αν είναι μόνο ένα τηλέφωνο και το επάγγελμα σας.

όποιος ενδιαφέρεται, pm και απαντώ (μπαίνω αραιά).

έχω πετύχει τόσες φορές, να θέλει ο άλλος να πληρώσει και να δίνει την κάρτα του σε υπάλληλο να την χτυπήσει ....μέσα.

Αν λοιπόν κάποιος έχει τόσα στοιχεία και του λείπει ένα sms στο κινητό είναι εύκολο να ψαρέψει τον πελάτη. Αν εγώ έχω το όνομα (φαινεται στην κάρτα), τον αριθμό της κάρτας, την ημ. λήξης, τον τριψήφιο, θα βρω το τηλέφωνο, θα παριστάνω την τράπεζα και θα ψαρέψω το πιν ή το sms.

σε παλαιότερη δουλειά, είχαν περάσει πολλές κάρτες από τα χέρια μου παρόλο που δεν ήμουν ταμείο. Και μιλάμε για εποχές που δεν υπήρχαν τα sms και τα notifications. Αν ήθελα θα μπορούσα να κάνω άνετα λίστα με όλους αυτούς και να χρεώσω ό,τι ήθελα.

πολλοί πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά γιατί κάτι που μπορει να φαινεται απλό, δεν είναι

να έχουμε και στο νου μας ότι πολλοί την πατάνε και από γνωστούς. κάποιος φίλος που έχει πρόσβαση στον υπολογιστή μας, ίσως δεν είναι και τόσο φίλος.

δεν είναι όλοι ηλίθιοι (οι περισσότεροι όμως είναι). λίγο απρόσεκτος να είσαι μπορει να την πατήσεις

 

Άσχετο αλλά εταιρεία (συμβουλοι επιχειρήσεων) μου είχε φτιάξει κωδικούς για το ependyseis.gr ζήτησα τους κωδικούς για να μπω να τσεκάρω κάτι μετά για κάποιο λόγο τους άλλαξαν και ακούστε λιγο όταν τους ζήτησα ξανα ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ λέγοντας μου οτι ειναι μέρος της δουλειάς τους (που έχουν πληρωθεί βέβαια με οτι ζήτησαν και χωρίς αποδειξη) να τονίσω ότι η εταιρία μου είχε πει στην αρχη του ποσού που θα με χρεωναν όμως όλως τυχαίως ξέχασαν να μου πουν ότι ήταν χωρίς αποδειξη η τιμη... είχα κάτι νεύρα μίλησα με 2 3 άτομα συν τον υπεύθυνο κ νου είπαν ότι αυτή είναι η πολιτική τους.. τι προσωπικά δεδομένα κλπ λέμε τώρα.... να πω ότι η εταιρία με ρους συμβούλους δεν είναι καμιά τοπική αλλά είναι πανελλαδικής εμβέλειας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Άσχετο αλλά εταιρεία (συμβουλοι επιχειρήσεων) μου είχε φτιάξει κωδικούς για το ependyseis.gr ζήτησα τους κωδικούς για να μπω να τσεκάρω κάτι μετά για κάποιο λόγο τους άλλαξαν και ακούστε λιγο όταν τους ζήτησα ξανα ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ λέγοντας μου οτι ειναι μέρος της δουλειάς τους (που έχουν πληρωθεί βέβαια με οτι ζήτησαν και χωρίς αποδειξη) να τονίσω ότι η εταιρία μου είχε πει στην αρχη του ποσού που θα με χρεωναν όμως όλως τυχαίως ξέχασαν να μου πουν ότι ήταν χωρίς αποδειξη η τιμη... είχα κάτι νεύρα μίλησα με 2 3 άτομα συν τον υπεύθυνο κ νου είπαν ότι αυτή είναι η πολιτική τους.. τι προσωπικά δεδομένα κλπ λέμε τώρα.... να πω ότι η εταιρία με ρους συμβούλους δεν είναι καμιά τοπική αλλά είναι πανελλαδικής εμβέλειας....

Διάβασε τι λεει η σύμβαση που υπέγραψεε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ducatista είπε

Άσχετο αλλά εταιρεία (συμβουλοι επιχειρήσεων) μου είχε φτιάξει κωδικούς για το ependyseis.gr ζήτησα τους κωδικούς για να μπω να τσεκάρω κάτι μετά για κάποιο λόγο τους άλλαξαν και ακούστε λιγο όταν τους ζήτησα ξανα ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ λέγοντας μου οτι ειναι μέρος της δουλειάς τους (που έχουν πληρωθεί βέβαια με οτι ζήτησαν και χωρίς αποδειξη) να τονίσω ότι η εταιρία μου είχε πει στην αρχη του ποσού που θα με χρεωναν όμως όλως τυχαίως ξέχασαν να μου πουν ότι ήταν χωρίς αποδειξη η τιμη... είχα κάτι νεύρα μίλησα με 2 3 άτομα συν τον υπεύθυνο κ νου είπαν ότι αυτή είναι η πολιτική τους.. τι προσωπικά δεδομένα κλπ λέμε τώρα.... να πω ότι η εταιρία με ρους συμβούλους δεν είναι καμιά τοπική αλλά είναι πανελλαδικής εμβέλειας....

Γιατί απλά δεν το αναλαμβάνει ο λογιστής σου? Ποιος εμπιστεύεται την εταιρεία του σε άλλη ελληνική εταιρεία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Macosj είπε

Γιατί απλά δεν το αναλαμβάνει ο λογιστής σου? Ποιος εμπιστεύεται την εταιρεία του σε άλλη ελληνική εταιρεία? 

Γιατι μου είπε πως δεν θέλει να ασχοληθεί με τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Macosj είπε

Τότε άλλαξε λογιστή 

Σε αυτο εχεις δικιο μου έχει δώσει 100 αφορμές και δεν τον έχω αλλάξει ακόμη... η τελευταία αφορμή ζήτησε 200 ευρώ παραπάνω επειδή λεει δούλεψε παραπάνω το 21 για τις επιστρεπτεες κλπ.. εν τω μεταξύ το 20 που δεν ανοιξα καθόλου και άρα είχε άπειρο ελάχιστα να κάνει εγώ τον πλήρωσα όπως κάθε χρονιά κανονικά χωρις μα και μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι με τα spam παντως, εχουν τερματισει. Ασχετο mail και να υπογραφει ο αλλος ως Γουτιερες, ο Προεδρος του ΟΗΕ αν δεν κανω λαθος, που αλλο καημο δεν ειχε, να στειλει σε εμενα email, να με ρωτα αν ελαβα καποια υποτιθεμενα στοιχεια απο αλλο email...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εχω καταλαβει οτι ο κοσμος πειναει τοσο που θολωνει το μυαλο του.

ΣΗμερα μιλαω με φιλη μου στο msn,η οποια μου λεει οτι εχει κανονισει με καποιον να ερθει να παρει μια μωρουδιακη κουνια. Επειδη προσφατα πλησιασαν και εμενα,την παιρνω τηλ να μαθω λεπτομερειες.
Ο τροπος ιδιος,τυπος απανταει σε αγγελια,ζηταει να αγορασει το λαπτοπ/κουνια/φορεμα/σκατα πασαλειμενα πανω σε πατατες,ειναι προθυμος να κανει καταθεση  και να ερθει ενας φιλος να παρει το εμπορευμα.

Ο ελληνακος θολωνει γιατι ακουει για καταθεση ,δινει ΙΒΑΝ,λαμβανει sms και μπαινει στο phising site.

Μετα δινει και το 6ψηφιο και του παιρνουν και το viber.
Τη φιλη μου την προστατεψε το οτι δεν ηταν ακατασχετος ο λογαριασμος της και δεν ηθελε να δωσει αυτο το λογαριασμο.
Μετα μιλησε με εμενα και της ειπα ακριβως τον τροπο που δρουν,πριν μου το επιβεβαιωσει και αυτη.

Μαλιστα της εδωσα δικο μου ΙΒΑΝ,για να δωσει στον απατεωνα,για να δει απο μονη της πως θα κυλησει η απατη.

Το χειροτερο ηρθε μετα,οταν η φιλη μου μου ειπε"επρεπε να ερθει κααυτος ποιος να παρει την κουνια,να δεις τι θα γινοταν".
Ακομα και αφου το ειδε με τα ματια της,ειχε ακομα στο μυαλο της οτι καποιος ηθελε να ερθει να της παρει την κουνια,με καποιο ψευτικο αποδεικτικο καταθεσης.

Μετα μου ειπε οτι ειχε ενδιαφερθει και μια κοπελα εγκυος,οποτε της το επεσημανα ΠΑΛΙ να προσεχει.

Το απογευμα με ξαναπηρε,για να μου πει οτι της εδωσαν και viber για να επικοινωνουν και πως οταν καλεσε στο κινητο που αντιστοιχουσε στο viber,μιλησε με καποια κυρια της οποιας της ειχαν κλεψει το viber.

Δυστυχως εκει η φιλη μου μου ειπε ΠΑΛΙ οτι δε θα την πατουσε και πως αν δεν εβλεπε το ποσο στην τραπεζα δε θα τους εστελνε τιποτα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Παιδια εγω εχω καταλαβει οτι ο κοσμος πειναει τοσο που θολωνει το μυαλο του.

ΣΗμερα μιλαω με φιλη μου στο msn,η οποια μου λεει οτι εχει κανονισει με καποιον να ερθει να παρει μια μωρουδιακη κουνια. Επειδη προσφατα πλησιασαν και εμενα,την παιρνω τηλ να μαθω λεπτομερειες.
Ο τροπος ιδιος,τυπος απανταει σε αγγελια,ζηταει να αγορασει το λαπτοπ/κουνια/φορεμα/σκατα πασαλειμενα πανω σε πατατες,ειναι προθυμος να κανει καταθεση  και να ερθει ενας φιλος να παρει το εμπορευμα.

Ο ελληνακος θολωνει γιατι ακουει για καταθεση ,δινει ΙΒΑΝ,λαμβανει sms και μπαινει στο phising site.

Μετα δινει και το 6ψηφιο και του παιρνουν και το viber.
Τη φιλη μου την προστατεψε το οτι δεν ηταν ακατασχετος ο λογαριασμος της και δεν ηθελε να δωσει αυτο το λογαριασμο.
Μετα μιλησε με εμενα και της ειπα ακριβως τον τροπο που δρουν,πριν μου το επιβεβαιωσει και αυτη.

Μαλιστα της εδωσα δικο μου ΙΒΑΝ,για να δωσει στον απατεωνα,για να δει απο μονη της πως θα κυλησει η απατη.

Το χειροτερο ηρθε μετα,οταν η φιλη μου μου ειπε"επρεπε να ερθει κααυτος ποιος να παρει την κουνια,να δεις τι θα γινοταν".
Ακομα και αφου το ειδε με τα ματια της,ειχε ακομα στο μυαλο της οτι καποιος ηθελε να ερθει να της παρει την κουνια,με καποιο ψευτικο αποδεικτικο καταθεσης.

Μετα μου ειπε οτι ειχε ενδιαφερθει και μια κοπελα εγκυος,οποτε της το επεσημανα ΠΑΛΙ να προσεχει.

Το απογευμα με ξαναπηρε,για να μου πει οτι της εδωσαν και viber για να επικοινωνουν και πως οταν καλεσε στο κινητο που αντιστοιχουσε στο viber,μιλησε με καποια κυρια της οποιας της ειχαν κλεψει το viber.

Δυστυχως εκει η φιλη μου μου ειπε ΠΑΛΙ οτι δε θα την πατουσε και πως αν δεν εβλεπε το ποσο στην τραπεζα δε θα τους εστελνε τιποτα.

 

 

 

Πώς κλέβουν όμως, το viber, μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο δεδομένου ότι εγώ θέλω να το βάλω σε 2ο κινητό δικό μου, και δεν μπορώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, StamTheMan said:

Ο ελληνακος θολωνει γιατι ακουει για καταθεση ,δινει ΙΒΑΝ,λαμβανει sms και μπαινει στο phising site.

Μετα δινει και το 6ψηφιο και του παιρνουν και το viber.

Δε κατάλαβα, πως από το IBAN βρήκαν στοιχεία λογαριασμού, για να συνδεθούν και να ζητήσουν και αλλαγή τηλεφώνου; Σου λένε ότι και καλά "μπες μία να δεις αν έγινε η κατάθεση" και την ίδια στιγμη σου στέλνουν και μήνυμα στο κινητό τάχα από τη τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mechpanos είπε

Πώς κλέβουν όμως, το viber, μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο δεδομένου ότι εγώ θέλω να το βάλω σε 2ο κινητό δικό μου, και δεν μπορώ!

Όταν σου στέλνουν τον 6ψηφιο και τον δίνεις, ή το λινκ ενεργοποίησης και το πατάς, εσύ χάνεις το viber, απεγκαθισταται ας πούμε από το τηλ σου, και πάει στο δικό τους. Από εκεί παίρνουν otp και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία που έχει δώσει κάποιος, μπαίνουν στο ebanking. Ποτέ δεν είναι σε δύο κινητά ταυτόχρονα το viber, απλώς μέχρι να το πάρουν χαμπάρι ότι το έχουν χάσει, γίνεται η δουλειά

Επεξ/σία από marinna
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...