Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/4/2022 στις 5:05 ΜΜ, marinna είπε

Όταν σου στέλνουν τον 6ψηφιο και τον δίνεις, ή το λινκ ενεργοποίησης και το πατάς, εσύ χάνεις το viber, απεγκαθισταται ας πούμε από το τηλ σου, και πάει στο δικό τους. Από εκεί παίρνουν otp και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία που έχει δώσει κάποιος, μπαίνουν στο ebanking. Ποτέ δεν είναι σε δύο κινητά ταυτόχρονα το viber, απλώς μέχρι να το πάρουν χαμπάρι ότι το έχουν χάσει, γίνεται η δουλειά

δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απλά.......

αν σου δώσω το ΙΒΑΝ και το κινητό μου για να μην μπεις σε φασαρία μπορείς να αλλάξεις κωδικό εισόδου και να μπεις στο e banking???? αυτο λες η κατι αλλο ???

για να αλλάξω το κωδικό στο e banking με τη θεληση μου πρεπει να ξερω τον παλιο...αν δεν τον ξερω ,ξεχασω θελουν ενα σωρο στοιχεια για ταυτοποιηση για να προχωρησουν στη διαδικασια.......πως κανουν ταυτοποιηση ??/εχουν υποκλεψει και ταυτοτικα στοιχεια??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απλά.......

αν σου δώσω το ΙΒΑΝ και το κινητό μου για να μην μπεις σε φασαρία μπορείς να αλλάξεις κωδικό εισόδου και να μπεις στο e banking???? αυτο λες η κατι αλλο ???

για να αλλάξω το κωδικό στο e banking με τη θεληση μου πρεπει να ξερω τον παλιο...αν δεν τον ξερω ,ξεχασω θελουν ενα σωρο στοιχεια για ταυτοποιηση για να προχωρησουν στη διαδικασια.......πως κανουν ταυτοποιηση ??/εχουν υποκλεψει και ταυτοτικα στοιχεια??

 

Καλά αυτό είναι το μόνο εύκολο, λέγεται social engineering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν σου δώσω το ΙΒΑΝ και το κινητό μου για να μην μπεις σε φασαρία μπορείς να αλλάξεις κωδικό εισόδου και να μπεις στο e banking????

Αν ίσχυε αυτό, ζήτω που καηκαμε, δεν θα μπορούσε να κάνει κανένας συναλλαγή εξ αποστάσεως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απλά.......

αν σου δώσω το ΙΒΑΝ και το κινητό μου για να μην μπεις σε φασαρία μπορείς να αλλάξεις κωδικό εισόδου και να μπεις στο e banking???? αυτο λες η κατι αλλο ???

για να αλλάξω το κωδικό στο e banking με τη θεληση μου πρεπει να ξερω τον παλιο...αν δεν τον ξερω ,ξεχασω θελουν ενα σωρο στοιχεια για ταυτοποιηση για να προχωρησουν στη διαδικασια.......πως κανουν ταυτοποιηση ??/εχουν υποκλεψει και ταυτοτικα στοιχεια??

 

Βασικά εξηγούσα τι συμβαίνει με το viber (μεταφορά του στο κινητό των απατεώνων), πώς (6ψήφιος ή λινκ) και γιατί (για να παίρνουν τα otp). Αυτό από μόνο του δεν είναι επαρκές - το δε IBAN δεν τους χρειάζεται πουθενά. Παίρνουν και άλλα στοιχεία, πχ pin κάρτας και αριθμό της, ή στοιχεία εισόδου στο ebanking. Κάποιοι θεωρούν ότι το να δώσουν αριθμό κάρτας και pin δεν είναι επικίνδυνο επειδή ο άλλος δεν έχει τη φυσική κάρτα. Το  viber δεν ξέρουν καν πώς μεταφέρεται, οπότε δεν καταλαβαίνουν καθόλου τι γίνεται και πώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, marinna είπε

Βασικά εξηγούσα τι συμβαίνει με το viber (μεταφορά του στο κινητό των απατεώνων), πώς (6ψήφιος ή λινκ) και γιατί (για να παίρνουν τα otp). Αυτό από μόνο του δεν είναι επαρκές - το δε IBAN δεν τους χρειάζεται πουθενά. Παίρνουν και άλλα στοιχεία, πχ pin κάρτας και αριθμό της, ή στοιχεία εισόδου στο ebanking. Κάποιοι θεωρούν ότι το να δώσουν αριθμό κάρτας και pin δεν είναι επικίνδυνο επειδή ο άλλος δεν έχει τη φυσική κάρτα. Το  viber δεν ξέρουν καν πώς μεταφέρεται, οπότε δεν καταλαβαίνουν καθόλου τι γίνεται και πώς. 

Συγγνώμη, μία ερώτηση, λέτε για τη μεταφορά viber ότι μπορεί να έρθει και link. Στις οδηγίες αλλαγής αριθμού στο viber μόνο για το 6ψήφιο βλέπω. Έχετε κάπου δει κάτι για link;

Επίσης να πω ότι το viber όσο στραβό, ανάποδο και τραγικά ανασφαλές είναι, έχει πλέον τη δυνατότητα να βάλει κανείς και κωδικό (πάλι PIN το λένε τα ζώα) που αποτρέπει τη μεταφορά. https://help.viber.com/en/article/set-up-password-protection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα απάτη, νέος κόπανος

"Έβαλε σε email τους τραπεζικούς του κωδικούς και του απέσπασαν 11.000 ευρώ"

Είχε δίκιο τελικά

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ😂

 

https://www.zougla.gr/greece/article/evale-se-email-tous-trapezikous-tou-kodikous-ke-tou-apespasan-11000-evro,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Νεα απάτη, νέος κόπανος

"Έβαλε σε email τους τραπεζικούς του κωδικούς και του απέσπασαν 11.000 ευρώ"

Είχε δίκιο τελικά

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ😂

 

https://www.zougla.gr/greece/article/evale-se-email-tous-trapezikous-tou-kodikous-ke-tou-apespasan-11000-evro,

Και που να μαθευτουν οι https://www.fbi.gov/scams-and-safety/common-scams-and-crimes/romance-scams

 

Hδη μια περίπτωση έσκασε πριν λίγο καιρό https://www.dikastiko.gr/eidhsh/quot-romantiki-apati-quot-tis-etazan-erota-kai-tis-quot-efagan-quot-130-000-eyro-vinteo/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στον έρωτα δεν υπάρχει απάτη 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να εχει..οταν το θυμα ακολουθει τις οδηγιες του θυτη με το οποιοδηποτε προσχημα τα πραγματα ειναι απλα..θα πρεπει να υπαρχει και απο πλευρας των τραπεζικων ιδρυματων εξτρα μετρα ασφαλειας. Στον "ερωτα" βεβαια αλλαζει το πραγμα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Atome είπε

οπως και να εχει..οταν το θυμα ακολουθει τις οδηγιες του θυτη με το οποιοδηποτε προσχημα τα πραγματα ειναι απλα..θα πρεπει να υπαρχει και απο πλευρας των τραπεζικων ιδρυματων εξτρα μετρα ασφαλειας. Στον "ερωτα" βεβαια αλλαζει το πραγμα 😀

Συμφωνώ, οπως σε κάθε οδηγό πρεπει να υπάρχει συνοδηγός και ενας τροχονομος, έτσι και στις τράπεζες σε ενα χρήστη πρέπει να υπάρχει και ένας τραπεζικός να τον παρακολουθεί μην κανει την @@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marinna είπε

Παίρνουν και άλλα στοιχεία, πχ pin κάρτας και αριθμό της, ή στοιχεία εισόδου στο ebanking. Κάποιοι θεωρούν ότι το να δώσουν αριθμό κάρτας και pin δεν είναι επικίνδυνο επειδή ο άλλος δεν έχει τη φυσική κάρτα.

Πρέπει να ξεκινήσουμε από τα βασικά μάλλον.

Personal

Identification

Number

Τουτ' έστιν Αριθμός Προσωπικής Ταυτοποίησης. ΔΕΝ τον δίνουμε..

(εκτός κι αν κανένα πιπινάκι χρειάζεται μονάδες για να μας πάρει τηλέφωνο😛)

(το βόλεψα και το romance του θέματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Νεα απάτη, νέος κόπανος

"Έβαλε σε email τους τραπεζικούς του κωδικούς και του απέσπασαν 11.000 ευρώ"

Είχε δίκιο τελικά

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ😂

Οχι μονο τους κωδικους εδωσε το θυμα, αλλα και το κλειδαριθμο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2022 στις 6:56 ΜΜ, Ducatista είπε

Άσχετο αλλά εταιρεία (συμβουλοι επιχειρήσεων) μου είχε φτιάξει κωδικούς για το ependyseis.gr ζήτησα τους κωδικούς για να μπω να τσεκάρω κάτι μετά για κάποιο λόγο τους άλλαξαν και ακούστε λιγο όταν τους ζήτησα ξανα ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ λέγοντας μου οτι ειναι μέρος της δουλειάς τους (που έχουν πληρωθεί βέβαια με οτι ζήτησαν και χωρίς αποδειξη) να τονίσω ότι η εταιρία μου είχε πει στην αρχη του ποσού που θα με χρεωναν όμως όλως τυχαίως ξέχασαν να μου πουν ότι ήταν χωρίς αποδειξη η τιμη... είχα κάτι νεύρα μίλησα με 2 3 άτομα συν τον υπεύθυνο κ νου είπαν ότι αυτή είναι η πολιτική τους.. τι προσωπικά δεδομένα κλπ λέμε τώρα.... να πω ότι η εταιρία με ρους συμβούλους δεν είναι καμιά τοπική αλλά είναι πανελλαδικής εμβέλειας....

Πήγαινε σε δικηγόρο.

Εμένα μου είχε έρθει περίεργο email το οποίο μάλιστα πήγε απευθείας στα spam/ανεπιθύμητα αλλά η διεύθυνση είχε κατάληξη ...gr όπου τελίτσες πολύ γνωστή τράπεζα. Το είδα κάποιους μήνες αργότερα και τους ενημερώνω και η απάντηση τους ήταν να αλλάξω κωδικούς και βλακείες. Τους εξηγούσα ότι δεν έδωσα κωδικούς κι ότι το mail φαίνεται ότι ήρθε από τους δικούς τους server και μου το έπαιζαν τρελίτσα. Σκέφτηκα να κάνω καταγγελία στην αστυνομία αλλά με την πίεση της δουλειάς ξεχάστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Pistikos είπε

Συγγνώμη, μία ερώτηση, λέτε για τη μεταφορά viber ότι μπορεί να έρθει και link. Στις οδηγίες αλλαγής αριθμού στο viber μόνο για το 6ψήφιο βλέπω. Έχετε κάπου δει κάτι για link;

Επίσης να πω ότι το viber όσο στραβό, ανάποδο και τραγικά ανασφαλές είναι, έχει πλέον τη δυνατότητα να βάλει κανείς και κωδικό (πάλι PIN το λένε τα ζώα) που αποτρέπει τη μεταφορά. https://help.viber.com/en/article/set-up-password-protection

Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει ενεργοποίηση του viber σε υπολογιστή μέσω λινκ, αν δεν δουλεύει η κάμερα σου, με την οποία κανονικά σκαναρεις το qr που απαιτείται. https://help.viber.com/en/article/set-up-viber-on-your-desktop

Screenshot_2022-05-01-08-35-29-164_com.android.chrome.jpg.44372c9a0b28d5e274a09b955f778393.jpg

Φάγαμε 70 σελίδες στο άλλο θέμα για το ποιος φταίει κτλ. Νομίζω εξαντλήθηκε αυτό και δεν προσφέρει τίποτα η επανάληψη. Πιστεύω πως θα είναι πολύ πιο χρήσιμο το νήμα εάν ποσταρουμε απάτες χωρίς τον ναρκισσιστικό σχολιασμό του τύπου δείτε πόσο βλάκας είναι αυτός (και πόσο έξυπνος εγώ). Ας συμβάλλουμε στην ενημέρωση, ώστε να μειωθούν τα θύματα, και ας είναι λίγο και ένα μέρος που θα τολμάει κάποιος να γράψει ότι είναι θύμα, για να βοηθήσουμε έστω ψυχολογικά, αν όχι πρακτικά. Η αίσθηση ντροπής των θυμάτων μειώνει τις καταγγελίες - δημοσιοποιήσεις, κάτι που συντελεί στην αύξηση του προβλήματος και δυσχεραίνει τις εξιχνιασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marinna είπε

 

Φάγαμε 70 σελίδες στο άλλο θέμα για το ποιος φταίει κτλ. Νομίζω εξαντλήθηκε αυτό και δεν προσφέρει τίποτα η επανάληψη. 

Το άλλο θέμα πιο ειναι? Μπορείς να δώσεις λινκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...