Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στου κουφού την πόρτα και στην κορφή κανέλα..

Ολο το θέμα εδω, απο την αρχή μεχρι το τέλος, σε αυτην την λογική κινείται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Hazmat Suits - Dräger product finder

Δε ξέρω για εσάς αλλά θα αρχίσω να κυκλοφορώ έτσι στο μετρό μη τυχόν και κανένας έχει card reader και τσιμπήσει το κινητό μου. Ποτέ δε ξέρεις. Εντάξει λιγο άβολη τώρα το καλοκαίρι λόγω ζέστης αλλά η ασφάλεια των καρτών μας προέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/06/2023 at 10:24, mindreader said:

Καρτα δεν μπορει να χρεωθει, με ανεπαφη συναλλαγη;

Γι αυτο εγω την εχω παντα σε αλουμινενια θηκουλα.

Αν αφησουμε απ' εξω τα διαδικαστικα που αναφερθηκαν, μια καρτα πιθανον να ηταν περισσοτερο στοχος. Νομιζω ομως οτι η αποσταση για να γινει συναλλαγη πρεπει να ειναι μηδαμινη, βασικα να "ακουμπηξουν". Βεβαια, απ' την αλλη, απλα βαζεις ενα χαμηλο οριο στις ανεπαφες συναλλαγες, μετα θα θελει αναγκαστικα pin. Μια αλλη λυση, επισης, ειναι να εχεις πολλες καρτες μαζι στην θηκη, το pos δεν μπορει να τις "διαβασει", βγαζει και σχετικο μηνυμα. 

Ασχετα οτι ειναι ψιλοαχρηστη μεθοδος για να κλεψει καποιος, καλο ειναι που παρατεθηκε εστω και για εγκυκλοπαιδικους/ακαδημαικους λογους. Εγω, παντως, δεν την ειχα ακουσει αυτη την περιπτωση.

Επεξ/σία από Clytoceyx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Ukforthemoment said:

Μήπως γιατί δεν έχει συμβεί;

Ακυρο τοτε. Δεν το κοιταξα καθολου το αρθρο, απλα διαβασα καποια quotes και μερικες απο τις εδω απαντησεις και εμεινα με την εντυπωση οτι απλα ειναι αναποτελεσματικη μεθοδος.
Οχι, βεβαια, οτι δεν το εχω σκεφτει απο παλια ως ενδεχομενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Καλημέρα και σόρυ για τη δεύτερη σχετική ανάρτηση. 

Αυτό σας φαίνεται κανονικό αποδεικτικό της Εθνικής; 

 

apati.jpg

Σου το έστειλαν ότι σου έβαλαν χρήματα;Αν δεν τα δεις στον λογαριασμό σου μην πιστευεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Σου το έστειλαν ότι σου έβαλαν χρήματα;Αν δεν τα δεις στον λογαριασμό σου μην πιστευεις τίποτα.

Δεν στέλνω ούτε... φιστίκια αν δεν δω κάτι σε λογαριασμό. Δυστυχώς, το συγκεκριμένο περιστατικό δεν αφορά εμένα, αλλά φίλη, η οποία βιάστηκε, δεν ρώτησε κανέναν και το έδωσε το κινητό. Η κατάθεση υποτίθεται έγινε χθες το μεσημέρι και της είπε ότι ίσως δεν εμφανίζεται επειδή είναι από Εθνική σε Πειραιώς. Την πήρε και τηλ χθες το βράδυ για να της πει αν δεν εμφανίζονται να τον πάρει ξανά. Μου βρωμάει πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τραβάμε για ένα iPhone..

50 λεπτά πριν, Rebirth είπε

ίσως δεν εμφανίζεται επειδή είναι από Εθνική σε Πειραιώς

Και οι 2 έχουν instant sepa. Δεν πειράζει, πάμε για άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τι τραβάμε για ένα iPhone..

Και οι 2 έχουν instant sepa. Δεν πειράζει, πάμε για άλλα.

Το τι τραβάμε για ένα iPhone, δεν το 'πιασα. Το δεύτερο είναι ακριβώς αυτό που της είπα κι εγώ. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου έκανε τεράστια, αδιανόητη *αλακία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα μαιμού. Πρώτον το βεβαιωτικό της Εθνικής δεν είχε ποτέ αυτό το φοντο ακριβώς. Δεύτερον αυτό είναι παλιό. Εχει βγει νέο μοτίβο εδώ και αρκετό καιρό.

 

Edit αλλά και όλα σωστά να φαινονταν όπως λενε και οι υπόλοιποι αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.

Επεξ/σία από Engimek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Από εδώ έγινε η δουλειά; Αγγελία insomnia?

Όχι ότι αλλάζει κάτι, από περιέργεια.

Όχι, θα είχα ενημερώσει και admins άμεσα. Νομίζω από τη χειρότερη δυνατή «διαδρομή» έγινε η δουλειά: Vendora (=τρέχα γύρευε). Όταν δέσει 100% ότι είναι απάτη, θα δώσω κι άλλες λεπτομέρειες, γιατί η μεθολογία ήταν δουλεμένη. 

1 ώρα πριν, Engimek είπε

Σίγουρα μαιμού. Πρώτον το βεβαιωτικό της Εθνικής δεν είχε ποτέ αυτό το φοντο ακριβώς. Δεύτερον αυτό είναι παλιό. Εχει βγει νέο μοτίβο εδώ και αρκετό καιρό.

 

Edit αλλά και όλα σωστά να φαινονταν όπως λενε και οι υπόλοιποι αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.

Έτσι είναι. Σε ό,τι αφορά το βεβαιωτικό, νομίζω ότι φαίνεται ότι τα ονόματα και κάποιοι αριθμοί (πχ IBAN) είναι πρόσθετοι στην εικόνα, δλδ είναι «ξένα μέρη». 

upd: Καραμπινάτη απάτη. Ο τύπος, λοιπόν, εμφανίστηκε ως γιατρός από νησί, και χρησιμοποίησε όνομα υπαρκτού προσώπου (δερματολόγου). Είπε ότι θα στείλει δικό του άνθρωπο στην Αθήνα να το παραλάβει, και συναντήθηκαν έξω από τον Άγιο Σάββα (καθώς, είπε, ότι κάνει χημειοθεραπείες). Εδώ να πω, πως όταν μου τα έλεγε από αυτό το σημείο είχα ήδη καταλάβει ότι ήταν παπατζιλίκι. Στο μεταξύ αυτός είχε, δήθεν, κάνει την κατάθεση, της έδειξε αυτό το «αποδεικτικό» και της είπε σε λίγες ώρες θα μπουν. Παρά ταύτα, του το έδωσε το κινητό... Καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας επικοινωνούσε από το ίδιο κινητό, δηλαδή δεν φάνηκε να... κρύβεται. Rest is history. Σε καλή μεριά!

*της είπα σε κάθε περίπτωση να δώσει το κινητό στη δίωξη και να δει μήπως έχει κανέναν imei για να κλειδωθεί η συσκευή κάπως

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...