Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rebirth είπε

Όχι, θα είχα ενημερώσει και admins άμεσα. Νομίζω από τη χειρότερη δυνατή «διαδρομή» έγινε η δουλειά: Vendora (=τρέχα γύρευε). Όταν δέσει 100% ότι είναι απάτη, θα δώσω κι άλλες λεπτομέρειες, γιατί η μεθολογία ήταν δουλεμένη.

"τρεχα-γυρευε"? υποτιθεται οτι στη vendora ειναι εγγυημενη η συναλλαγη, γιαυτο και κρατανε προμηθεια.

Βεβαια, απ οτι μου χουν πει η προστασια ειναι αποκλειστικα για τον αγοραστη που δινει το χρημα, οχι για τον πωλητη που τον εχουν στην απαξιωση😄

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, rus είπε

"τρεχα-γυρευε"? υποτιθεται οτι στη vendora ειναι εγγυημενη η συναλλαγη, γιαυτο και κρατανε προμηθεια.

Βεβαια, απ οτι μου χουν πει η προστασια ειναι αποκλειστικα για τον αγοραστη που δινει το χρημα, οχι για τον πωλητη που τον εχουν στην απαξιωση😄

Δεν το γνώριζα αυτό. Ας μείνω στο ότι δεν το εμπιστεύομαι τόσο σαν μέσο. Στην προκειμένη πάντως μόνο το... μέσο δεν φταίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Δεν το γνώριζα αυτό. Ας μείνω στο ότι δεν το εμπιστεύομαι τόσο σαν μέσο. Στην προκειμένη πάντως μόνο το... μέσο δεν φταίει. 

Οπως ειπα, μονο αν εισαι αγοραστης μπορεις να το εμπιστευεσαι 100%, το χρημα φευγει απο σενα μόνο οταν δηλωσεις οτι το αντικειμενο παρεληφθη και δουλευει καλως.

Επισης αστειο ειναι οτι δεν επιτρεπεται απευθειας πληρωμη στη συναλλαγη χερι με χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rebirth είπε

*της είπα σε κάθε περίπτωση να δώσει το κινητό στη δίωξη και να δει μήπως έχει κανέναν imei για να κλειδωθεί η συσκευή κάπως

Ίσως το κλείδωμα να είναι το μόνο ουσιαστικό που μπορεί να κάνει, για να μην το δουλέψει όποιος το πάρει. Ο οποίος μπορεί και να το πήρε-πλήρωσε πριν καν καταλάβετε τι έγινε.

Καταγγελία να κάνει, αλλά δύσκολο να βγει κάτι. Δε νομίζω να πολυασχολούνται με τέτοιες υποθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2023 στις 7:15 ΜΜ, Doubt είπε

Ίσως το κλείδωμα να είναι το μόνο ουσιαστικό που μπορεί να κάνει, για να μην το δουλέψει όποιος το πάρει. Ο οποίος μπορεί και να το πήρε-πλήρωσε πριν καν καταλάβετε τι έγινε.

Καταγγελία να κάνει, αλλά δύσκολο να βγει κάτι. Δε νομίζω να πολυασχολούνται με τέτοιες υποθέσεις.

Ισχύει. Αυτό που της είπαν είναι να κάνει... μήνυση (και... καλό καλοκαίρι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα εχει δοκιμασει κανεις αυτο που βαζεις καποια λεξη στην διευθυνση του email σου (πραγματικα δεν θυμαμαι πως λεγεται) ετσι ωστε οταν σου ερθει spam, να μπορεις να συσχετισεις απο που εγινε η διαρροη; Εχει βγαλει κανενα συμπερασμα; Κανενα site υπευθυνο;

Δεν το εχω κανει, δυστυχως, γιατι παντα το ξεχναγα, αλλα εχω μια υποψια οτι μεγαλη διαρροη πρεπει να γινεται και απο τα sites κρατικων φορεων. Τα τελευταια χρονια εχω φτιαξει καμια 5αρα "παρθενα" emails για συγγενεις, τα οποια τα χειριζομαι εγω γιατι αυτοι δεν γνωριζουν. Ολα εχουν χρησιμοποιηθει αποκλειστικα για το taxis, οαεδ και αλλα σχετικα sites και πουθενα αλλου απολυτως, ουτε καν να δηλωθουν σε καποιο site.

Τα δυο, αν θυμαμαι καλα ειναι και τα παλιοτερα, δεν εχουν απολυτως κανενα phishing email. Μαλιστα το ενα στην yahoo και το αλλο gmail. Τα υπολοιπα, μπορει να μην ειναι πιο προσφατα αλλα τουλαχιστον εχουν δηλωθει προσφατα στα διαφορα sites και ειναι μεσα στην σαβουρα. Οτι απατη κυκλοφορει σε email, εχει σταλει σε αυτα. Οι providers και παλι ειναι τουρλου-τουρλου, yahoo και gmail.

Μαλιστα ειχα και εγω ενα παναρχαιο email στην hotmail, πλεον outlook. To ειχα φτιαξει ως επισημο και η χρηση του ηταν ακρως περιορισμενη. Και αυτο πεντακαθαρο μεχρι πριν 1-2 χρονια οπου και παλι με πηρε ο λογιστης και μου ειπε οτι αν δεν δηλωσω καποιο email στην ΑΑΔΕ δεν μπορει να κανει την δηλωση. Εκτοτε μαζευει και αυτο σαβουρα αλλα σε πιο φυσιολογικο επιπεδα, το πολυ 1 email ανα τριμηνο με εξαμηνο και κυριως για τραπεζικα scams.

Επεξ/σία από Clytoceyx
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/8/2023 στις 7:00 ΜΜ, Shinji ikari είπε

Αυτο ειναι καινουργιο. Παιρνεις τηλεφωνο και σου ζητανε λεφτα για να σου σβησουν τα χρεη.

Scam.JPG.bde951b573a5e98bbfc399187aabd134.JPG

Albuquerque βλέπω, you better call Saul

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, marinna said:

βλέπω

Θα βλεπεις και οτι με λεει Shinji, πριν ποτε δεν εγραφαν ονομα, σε επτα site εχω αυτο το ονομα. Και δεν ειναι μονο αυτο, οπου εχω ρωτησει γιατι το Outlook στο κινητο εμφανιζε το αληθινο μου ονομα, δεν μου εχει απαντησει κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έκανα μια παραγγελία αντικαταβολή με ACS courier και πλήρωσα με κάρτα στο pos της ACS γιατί μου έστειλε αλλα νταλον.

Προφανώς απάτη ο φίλος.

Πήρα την alpha bank και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγης.

Χρειάζεται κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έκανα μια παραγγελία αντικαταβολή με ACS courier και πλήρωσα με κάρτα στο pos της ACS γιατί μου έστειλε αλλα νταλον.

Προφανώς απάτη ο φίλος.

Πήρα την alpha bank και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγης.

Χρειάζεται κάτι άλλο?

έχεις βίντεο με το άνοιγμα του δέματος;

Από κατάστημα ήταν η από ιδιώτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asdfnikos είπε

έχεις βίντεο με το άνοιγμα του δέματος;

Από κατάστημα ήταν η από ιδιώτη;

Μάλλον μουφα.

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγης.

Η alpha μου είπε και έστειλα το κείμενο.

Τι ΑΛΛΟ χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μάλλον μουφα.

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγης.

Η alpha μου είπε και έστειλα το κείμενο.

Τι ΑΛΛΟ χρειάζεται?

Σου απάντησα στο άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προφανως ειναι απατη απλα δεν καταλαβα τι προσπαθουν να κανουν και ποιος βλακας ελπιζουν οτι θα βαλει στοιχεια εκειΣτιγμιότυπο οθόνης 2023-12-03 175511.png

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...