Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, georgiouu είπε

προφανως ειναι απατη απλα δεν καταλαβα τι προσπαθουν να κανουν και ποιος βλακας ελπιζουν οτι θα βαλει στοιχεια εκειΣτιγμιότυπο οθόνης 2023-12-03 175511.png

Πολλοί βλάκες θα βρεθούν να βάλουν τα στοιχεία τους και την κάρτα τους για να πληρώσουν την τελωνειακή χρέωση.Εδω η άλλη έδωσε 130Κ€ σε τσάντες γιατί την πήραν στο τηλέφωνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πολλοί βλάκες θα βρεθούν να βάλουν τα στοιχεία τους και την κάρτα τους για να πληρώσουν την τελωνειακή χρέωση.Εδω η άλλη έδωσε 130Κ€ σε τσάντες γιατί την πήραν στο τηλέφωνο.

εχω και ενα αλλο ερωτημα

δεν μου εχει ξαναρθει τετοιο sms

ειμαι πολυ προσεκτικος δεν δινω το νουμερο μου πουθενα σε κανενα μαγαζι απο αυτα που σου δινουν bonus αν βγαλεις καρτα τους

που βρηκαν το νουμερο μου;

εξαιρεση προχθες παρηγγειλα ενα επιπλο και εδωσα το τηλεφωνο μου για να μου το φερουν...παιζει να διερρευσε απο εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgiouu είπε

προφανως ειναι απατη απλα δεν καταλαβα τι προσπαθουν να κανουν και ποιος βλακας ελπιζουν οτι θα βαλει στοιχεια εκει

εδώ η άλλη 76 ετών μετά από τα εκατοντάδες φορές που την έχουν πατήσει πριν από αυτήν πήγε και έδωσε σε σακκούλα 130.000 ευρώ !!!!! για να σώσει και καλά την κόρη της. Ρε φίλε αφού δεν νιώθετε πληρώνετε. Βέβαια 130Κ στο σπίτι έπαιζε πολύ μαύρο η μαντάμ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgiouu είπε

εχω και ενα αλλο ερωτημα

δεν μου εχει ξαναρθει τετοιο sms

ειμαι πολυ προσεκτικος δεν δινω το νουμερο μου πουθενα σε κανενα μαγαζι απο αυτα που σου δινουν bonus αν βγαλεις καρτα τους

που βρηκαν το νουμερο μου;

εξαιρεση προχθες παρηγγειλα ενα επιπλο και εδωσα το τηλεφωνο μου για να μου το φερουν...παιζει να διερρευσε απο εκει;

Πρωτάρης;

Μου κάνει εντύπωση.

 

IMG_20231203_192202.jpg.ad5094c7002e52bf9e9d9672f827776a.jpg

6 στα 7 από υποτιθέμενα "πακέτα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επεσα και εγω θυμα απατης τα ξημερωματα της παραμονης των Χριστουγεννων μου παραβιασανε τον λογαριασμο της Google

Και επειδη ειχα συνδεσει την καρτα μου και δεν το θυμομουν γιατι ειχα αγορασει μια εφαρμογη gps εκαναν αγορες υπηρεσιες Youtube αξιας 214 ευρω και αν δεν ξυπναγα απο το κινητο που βαρουσε για τις συναλλαγες για να μπλοκαρω την καρτα θα ηταν μεγαλυτερο το ποσο.

Μιλησα με ΔΗΕ μιλησα με την τραπεζα καναμε αμφισβητηση συναλλαγων και τωρα ειμαι στο περιμενε.

Τον λογαριασμο μου στο Google δεν μπορω να τον ανακτησω αλλαξαν και τους τροπους ανακτησης και η Google ειναι αστα να πανε σε αυτο το θεμα δεν υπαρχει τροπος να μιλησεις μαζι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις κάποια στοιχεία όπως τι δικλείδες ασφάλειας είχες (# κινητού? authenticator?) και σε πόσες συσκευές (και με τι λειτουργικό) συνδεόσουν με το λογαριασμό αυτό.

Το ρωτάω αυτό γιατί μου φαίνεται δύσκολο όχι απλώς να σου παραβιάσουν το ακκουντ αλλά και να αλλάξουν τους τρόπους ανάκτησης καθώς όλα αυτά θέλουν ξανά επιβεβαίωση.

Ο μόνος τρόπος που μπορούν εύκολα να σου κλέψουν το λογαριασμό σου από όσο γνωρίζω είναι όταν δεν έχεις προσθέσει καμμία μέθοδο ανάκτησης. Αυτό ήταν δυνατό σε αρκετά παλαιότερους λογαριασμούς όπου η google δεν σε υποχρέωνε να δώσεις αριθμό τηλεφώνου κατά την εγγραφή. Σε τέτοιες περιπτώσεις όταν κάποιος έχει το Password σου με το που κάνει Login από άλλη τοποθεσία η google ζητάει ένα αριθμό κινητού οπότε ο τύπος μπορεί να σε κλειδώσει εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Engimek είπε

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις κάποια στοιχεία όπως τι δικλείδες ασφάλειας είχες (# κινητού? authenticator?) και σε πόσες συσκευές (και με τι λειτουργικό) συνδεόσουν με το λογαριασμό αυτό.

Το ρωτάω αυτό γιατί μου φαίνεται δύσκολο όχι απλώς να σου παραβιάσουν το ακκουντ αλλά και να αλλάξουν τους τρόπους ανάκτησης καθώς όλα αυτά θέλουν ξανά επιβεβαίωση.

Ο μόνος τρόπος που μπορούν εύκολα να σου κλέψουν το λογαριασμό σου από όσο γνωρίζω είναι όταν δεν έχεις προσθέσει καμμία μέθοδο ανάκτησης. Αυτό ήταν δυνατό σε αρκετά παλαιότερους λογαριασμούς όπου η google δεν σε υποχρέωνε να δώσεις αριθμό τηλεφώνου κατά την εγγραφή. Σε τέτοιες περιπτώσεις όταν κάποιος έχει το Password σου με το που κάνει Login από άλλη τοποθεσία η google ζητάει ένα αριθμό κινητού οπότε ο τύπος μπορεί να σε κλειδώσει εκτός.

Δεν ειχα καποια σοβαρη δικλειδα δηλαδη δεν ειχα επαληθευση με δυο βηματα γιατι δεν θυμομουν οτι ειχα συνδεσει καρτα συν οτι δεν ηταν το βασικο μου email πλεον στο καινουριο που εφτιαξα εβαλα καλυτερη ασφαλεια.

Κοιτα τον λογαριασμο τον ειχα στο κινητο λογω οτι ειναι Android τωρα σε καποιες σελιδες επειδη δεν ηθελα να κανω λογαρισμο εκανα συνδεση με το Google

Μεθοδο επαναφορας θυμαμαι ειχα βαλει το κανονικο μου email και το κινητο μου.

Να σκεφτεις στο κανονικο μου email ερχοταν οι ειδοποιησεις για τις αλλαγες που γινοντουσαν αλλα 5-6 τα ξημερωματα ειχα πεσει σε βαθυ υπνο.

Τωρα που προσπαθω να κανω ανακτηση ζηταει ενα κλειδι USB η εναν 8ψηφιο κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχει από κάτω με μικρά μπλέ γράμματα "ανάκτηση με άλλη μέθοδο" ή κάτι παρόμοιο?

Κατά τα άλλα με αυτά που περιγράφεις είναι δύσκολο να βγει συμπέρασμα για το πως έγινε η δουλειά. Δηλαδή και password να γνώριζαν θα ζητούσε 2fa από το κινητό σου με σμσ.

(Τώρα τελευταία διαβάζουμε βέβαια αρκετά συχνα και για τα "token stealers" αλλά να γίνει κάτι τέτοιο σε συσκευή android??)

Επεξ/σία από Engimek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Engimek είπε

Μήπως έχει από κάτω με μικρά μπλέ γράμματα "ανάκτηση με άλλη μέθοδο" ή κάτι παρόμοιο?

Κατά τα άλλα με αυτά που περιγράφεις είναι δύσκολο να βγει συμπέρασμα για το πως έγινε η δουλειά. Δηλαδή και password να γνώριζαν θα ζητούσε 2fa από το κινητό σου με σμσ.

(Τώρα τελευταία διαβάζουμε βέβαια αρκετά συχνα και για τα "token stealers" αλλά να γίνει κάτι τέτοιο σε συσκευή android??)

Δεν ειχα 2fa απλα εβαζα το email και τον κωδικο και καπου εφαγα ψαρωμα.

Οχι δεν εχει τιποτα και παλια θυμαμαι σου ζητουσε να βαλεις εναν παλιο κωδικο που θυμασαι πλεον εχει μονο να συνδεσω ενα κλειδι usb η να βαλω εναν 8ψηφιο κωδικο.

Φυσικα περιεργα email δεν ανοιγω απο ταχα ελτα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ειχα 2fa απλα εβαζα το email και τον κωδικο και καπου εφαγα ψαρωμα.

Ή μπορεί να είχες χρησιμοποιήσει κωδικό που έχει γίνει κάπου leak. Εγώ έχω έναν κωδικό που τον χρησιμοποιώ εδώ και 20 χρόνια, έχει γίνει leak και πάντα όπου τον χρησιμοποιώ, το chrome μου πετάει μήνυμα ότι ο κωδικός έχει παραβιαστεί. Τον βάζω σε τίποτα β σημασίας site και να μου τον παραβιάσει κανένας τί θα γίνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον δεν ειναι εύκολο να παραβιάσεις λογαριασμό της google.

Εδώ εγώ σπάζομαι απίστευτα που πάω να συνδεθώ σε mail μου από άλλον υπολογιστή και με πρήζει κάθε φορά. Αυτοί πως τα καταφέρανε;

Από την άλλη μερικοί είναι απίστευτα αφελής.

2 παραδείγματα πριν χρόνια...

Πάω να "χακάρω" λογαριασμούς 2 φίλων. Ο ένας είχε μανία αυτή την περίοδο με ένα συγκρότημα. Λέω δε δοκιμάζω. Με την πρώτη το βρήκα. Ο άλλος είχε βάλει σαν ερώτηση την πόλη που γεννήθηκε αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοιο. Που όποιος τον ήξερε, ήξερε και την απάντηση. Μπήκα κι εκεί. Πανέξυπνοι και οι 2. Βέβαια και οι 2 περιπτώσεις προϋποθέταν ότι γνωρίζεις τον άλλον αλλά ποιος σου λέει ότι τη ζημιά δε θα στην κάνει γνωστός.

Μετά λέμε πως την πατάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ειχα 2fa απλα εβαζα το email και τον κωδικο και καπου εφαγα ψαρωμα.

Οχι δεν εχει τιποτα και παλια θυμαμαι σου ζητουσε να βαλεις εναν παλιο κωδικο που θυμασαι πλεον εχει μονο να συνδεσω ενα κλειδι usb η να βαλω εναν 8ψηφιο κωδικο.

Φυσικα περιεργα email δεν ανοιγω απο ταχα ελτα κλπ.

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που έχεις έστω και μια μέθοδο ανάκτησης, έχεις κατά κάποιο τρόπο 2fa. Και είχες δώσει αριθμό κινητού όπως είπες. Οπότε μόλις συνδεθεί οποιοσδήποτε από άλλο browser/συσκευή/ip σου ζητά να επιβεβαιώσεις μέσω sms. Ή αμα είσαι συνδεδεμένος και σε άλλη συσκευή android, να κάνεις επιβεβαίωση σε Notification που εμφανίζεται κλπ.

Αν είχες κάνει Log In έστω και μια φορά από υπολογιστή θα σου έλεγα να κάνεις σκανάρισμα μήπως έχεις rat/token stealer κλπ. Από android λίγο δύσκολα να γίνουν αυτά... γι' αυτό έχω μείνει και με την απορία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Bitbit είπε

πλεον δεν ειναι εύκολο να παραβιάσεις λογαριασμό της google.

Εδώ εγώ σπάζομαι απίστευτα που πάω να συνδεθώ σε mail μου από άλλον υπολογιστή και με πρήζει κάθε φορά. Αυτοί πως τα καταφέρανε;

Από την άλλη μερικοί είναι απίστευτα αφελής.

2 παραδείγματα πριν χρόνια...

Πάω να "χακάρω" λογαριασμούς 2 φίλων. Ο ένας είχε μανία αυτή την περίοδο με ένα συγκρότημα. Λέω δε δοκιμάζω. Με την πρώτη το βρήκα. Ο άλλος είχε βάλει σαν ερώτηση την πόλη που γεννήθηκε αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοιο. Που όποιος τον ήξερε, ήξερε και την απάντηση. Μπήκα κι εκεί. Πανέξυπνοι και οι 2. Βέβαια και οι 2 περιπτώσεις προϋποθέταν ότι γνωρίζεις τον άλλον αλλά ποιος σου λέει ότι τη ζημιά δε θα στην κάνει γνωστός.

Μετά λέμε πως την πατάμε

Και ελάχιστα να τους γνωρίζεις μπαίνεις στο  ΦΒ τους και βλέπεις τέτοια στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Engimek είπε

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που έχεις έστω και μια μέθοδο ανάκτησης, έχεις κατά κάποιο τρόπο 2fa. Και είχες δώσει αριθμό κινητού όπως είπες. Οπότε μόλις συνδεθεί οποιοσδήποτε από άλλο browser/συσκευή/ip σου ζητά να επιβεβαιώσεις μέσω sms. Ή αμα είσαι συνδεδεμένος και σε άλλη συσκευή android, να κάνεις επιβεβαίωση σε Notification που εμφανίζεται κλπ.

Αν είχες κάνει Log In έστω και μια φορά από υπολογιστή θα σου έλεγα να κάνεις σκανάρισμα μήπως έχεις rat/token stealer κλπ. Από android λίγο δύσκολα να γίνουν αυτά... γι' αυτό έχω μείνει και με την απορία!

Κοιτα στον υπολογιστη εκανα συνδεση σε καποιες σελιδες πχ οπως το Skroutz που αντι να φτιαξεις λογαριασμο μπορεις να συνδεθεις με Google Facebook κλπ και εβλεπα αν εχω κανενα email απο την σελιδα του Gmail

Οχι δεν ειχα καθολου 2fa δηλαδη και στον δικο σου υπολογιστη να ερχομουν και να ηθελα να δω τα email μου απλα στην σελιδα του Gmail εβαζα το email μου και τον κωδικο χωρις να ζηταει επιβεβαιωση οπως ζηταει πλεον το νεο Gmail που εφτιαξα.

Σιγουρα απο τον υπολογιστη την επαθα αλλα δεν μπορεις να ξερεις αν με χακαραν εκεινο το βραδυ η με ειχαν χακαρει απο πριν.

Δεν μπορω να σκαναρω υπολογιστη δεν υπαρχει πλεον ο υπολογιστης που ειχα εκεινες τις μερες τον εδωσα αφου φυσικα εκανα  format

Αλλα συνδεση μεσω Google εκανα μονο σε γνωστες σελιδες το μονο περιεργο ειναι οτι στο site Vendora που και εκει εκανα συνδεση μεσω Google εκεινη την μερα εκανα μια αγορα μια καρτα γραφικων εκανα την πληρωμη με την καρτα μου αλλα η πωλητρια ακυρωσε την αγορα και ετσι μετα απο μερες το Vendora μου επεστρεψε τα λεφτα πισω.

Οσοι βαζουν αγγελιες η αγοραζουν απο το Vendora ξερουν πως δουλευει.

Παντως γνωστος δεν με χακαρε γιατι οι γνωστοι μου εχουν μαυρα μεσανυχτα απο υπολογιστες εμενα φωναζουν οταν εχουν προβλημα και αυτος που με χακαρε εκανε αγορα Ρωσικες υπηρεσιες στο Youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...