Προς το περιεχόμενο

Συνταγογραφηση εν αγνοια μου στον ΕΦΚΑ


jtkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Εχει τυχει σε καποιον απο εσας  συνταγογραφιση εν αγνοια του και εαν ναι τι ενέργειες εχει κανει . Δυστυχως δεν ειχα ενεργοποιημενη την άυλη συνταγοφραφιση ωστε να εχω αμεση ενημερωση.

Αναφερω παρακατω το ιστορικο για να καταλαβετε και το λογο που το ψαχνω.

Το καλοκαιρι επισκευτηκαμε στις διακοπες μας παιδίατρο για να δει τον 2χρονο γιο μου. Μας εγραψε καποια αντιβιωση που τελικα δεν την πηραμε και ποτε (μια ασκοπη επισκεψη λογου άγχους της μητερας). Ο συγκεκριμενος γιατρος μετα απο 3 μηνες με το Αμκα του παιδιου μου εγραψε σε πολυ μικρο διαστημα 4 εμβολια και το Μαρτιο 1 ακομα. Τα εμβολια ηταν για μεγαλυτερες ηλικιες για 4χρ. 5 χρ. και 12 χρονων. Συνολικα 5 συνταγες. Το ανακαλυψε ο παιδιατρος μας. Μετα απο επικονωνια και αρκετη πιεση για καταγγελια στον ΕΦΚΑ παραδεχτηκε οτι δεν το εκανε απο λαθος αλλα εν γνωση του. Το προβλημα μου είναι οτι επειδη οι συνταγες εκτελεστηκαν ο δικος μου παιδιατρος δεν θα μπορει πλεον να μου γραψει τα συγκεκριμένα εμβολια για το παιδι μου. Ο ιδιος ο γιατρός εχει πει διαφορα για λυση ακομα και για την πληρωμη τον εμβολιων απο τον ιδιο. Λυση την οποια δεν την δεχομαι.Δεν ξερω μετα απο 4 και 10 χρονια ποσο θα εχουν τα εμβολια και τι προβλημα θα εχω.

Υπαρχει περιπτωση να εχει τυχει σε καποιον κατι αντιστοιχο και εαν μετα απο καταγγελια και επικοινωνια με τον ΕΦΚΑ εαν διορθώθηκε και αφαιρεθηκαν οι συνταγες.

Του εδωσα το περιθωριο 1 εβδομαδας να κανει ενεργειες με τον ΕΦΚΑ ο ιδιος ο γιατρος.

Αυτο που καταλαβα πρεπει οπωσδήποτε ενεργοποίηση αυλης συνταγης καθως και κατεβασμα της εφαρμογής  της ΗΔΙΚΑ  myhealth App που βλεπεις τα παντα

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ζητήστε από τον γιατρό να σας δώσει εγγράφως ποιές συνταγογραφήσεις έγιναν, αλλά επειδή δεν πρόκειται να το κάνει γιατί θα έχει επιπτώσεις δυστυχώς η διαδικασία είναι:

1) Δικηγόρο

2) Πας τον γιατρό δικαστικά για παράνομη συνταγογράφηση, μάρτυρας ο παιδίατρός σας για να καταθέσει πως ο άλλος γιατρός παραδέχτηκε την πράξη του

3) Τιμωρείται ο γιατρός όπως κρίνει η δικαιοσύνη

4) Πάτε με το χαρτί της απόφασης στο ΕΦΚΑ και σας διορθώνει τις συνταγογραφήσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι απλα δε κοιτας ποσο εχουν σημερα αυτα τα εμβολια και να τα ζητησεις Χ 2 πχ? Την καταγγελια στον ΕΦΚΑ σε καθε περίπτωση τη θεωρω δεδομενη.

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Narayan είπε

Ζητήστε από τον γιατρό να σας δώσει εγγράφως ποιές συνταγογραφήσεις έγιναν, αλλά επειδή δεν πρόκειται να το κάνει γιατί θα έχει επιπτώσεις δυστυχώς η διαδικασία είναι:

1) Δικηγόρο

2) Πας τον γιατρό δικαστικά για παράνομη συνταγογράφηση, μάρτυρας ο παιδίατρός σας για να καταθέσει πως ο άλλος γιατρός παραδέχτηκε την πράξη του

3) Τιμωρείται ο γιατρός όπως κρίνει η δικαιοσύνη

4) Πάτε με το χαρτί της απόφασης στο ΕΦΚΑ και σας διορθώνει τις συνταγογραφήσεις

Απλά αυτό. Μπας και γλιτώσει ο επόμενος απο τίποτα χειρότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορι για το οφ τοπικ, αλλα δε μπορω να καταλάβω γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο; αλλο μελος πριν μήνες έπαθε κάτι παρόμοιο..παίρνουν χρήματα απο αυτό αυτοί; και αν ναι, παίρνουν τόσα πολλά χρήματα ωστε να ρισκάρουν την ιδια τους τη θέση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, maparios είπε

σορι για το οφ τοπικ, αλλα δε μπορω να καταλάβω γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο; αλλο μελος πριν μήνες έπαθε κάτι παρόμοιο..παίρνουν χρήματα απο αυτό αυτοί; και αν ναι, παίρνουν τόσα πολλά χρήματα ωστε να ρισκάρουν την ιδια τους τη θέση;;;

α) εχεις καποιον πελατη ανασφαλιστο και του το προσφέρεις αυτο που χρειάζεται "πιο φθηνα"

β) τα εχουν κανει πλακακια με συγκεκριμενο φαρμακοποιο και μοιραζονται τα φραγκα απο τον εοππυ ενω ο φαρμακοποιος πουλαει κανονικά το φαρμακο

γ) ??

 

Σε όλο αυτο βεβαια φταίει και ο εοππυ, θα επρεπε για τη συνταγογραφήση να υπάρχει καποιο authentication, περα απο ενα αμκα που πατανε και γραφουν φαρμακα να υπαρχει ας πουμε και καποιο Password σταθερό ή otp

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον καταγγελία στον Ιατρικό σύλλογο.Εκτός απο επικίνδυνος είναι και ηλίθιος αυτός ο παιδίατρος.Δεν θα έπρεπε να κάνει αυτή τη δουλεια.

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Γιατι απλα δε κοιτας ποσο εχουν σημερα αυτα τα εμβολια και να τα ζητησεις Χ 2 πχ? Την καταγγελια στον ΕΦΚΑ σε καθε περίπτωση τη θεωρω δεδομενη.

Ο λογος που δεν το κανω ειναι οτι μετα αυτος μπορει να με κανει καταγγελια για εκβιαση.ο γιατρος είναι σε Νησι και χρήματα θα πρεπει να σταλουν με τροπο που φαινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εμπλεκεται αυτη η παραμετρος τότε σωστά το σκεφτεσαι... Εχε κατα νου τότε οτι θα εμπλακει δικηγόρος με καποια Χ εξοδα αλλα θα γίνει αυτο που πρεπει (κ ας αργήσει γιατι θα αργήσει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Ζητήστε από τον γιατρό να σας δώσει εγγράφως ποιές συνταγογραφήσεις έγιναν, αλλά επειδή δεν πρόκειται να το κάνει γιατί θα έχει επιπτώσεις δυστυχώς η διαδικασία είναι:

1) Δικηγόρο

2) Πας τον γιατρό δικαστικά για παράνομη συνταγογράφηση, μάρτυρας ο παιδίατρός σας για να καταθέσει πως ο άλλος γιατρός παραδέχτηκε την πράξη του

3) Τιμωρείται ο γιατρός όπως κρίνει η δικαιοσύνη

4) Πάτε με το χαρτί της απόφασης στο ΕΦΚΑ και σας διορθώνει τις συνταγογραφήσεις

Οι συνταγογραφησεις φαινονται κανονικα στον ηλεκτρονικο φάκελο του παιδιου τωρα που ενεργοποιησα αυλη και κατεβασα την εφαρμογη. Το θεμα είναι οτι ειναι εμβολια και οχι αντιβιωσεις. Το να το τρεξω εγω με δικηγορους κτλ θεωρω οτι ειναι παρατραβηγμενο και θα εχει εξοδα αρκετα μεχρι να ολοκληρωθει το δικαστηριο..Μαρτυρας δεν μπορει να ερθει πχ ο παιδιατρος. Φαινετε ομως ξεκαθαρα οτι υπαρχει δολος.μεσα σε 5 μερες 3 εμβολια δεν γινεται σε καμια περιπτωση εκτος εαν θελω να εξοντωσω το παιδι μου. Αυτος μπορει να ισχυριστει λαθος υπαλλήλου. Για αυτο του εδωσα το περιθωριο να το διορθωσει ο ιδιος με το  ΕΦΚΑ . Εγω απλα θελω να καθαρισει ο φακελος του παιδιου.σε λιγο καιρο θα ισχυσει και το ηλεκτρονικο βιβλιαριο παιδιου αρα δεν θελω να φαινετε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διόρθωση σε ήδη εκτελεσμένη συνταγή δεν νομίζω να μπορεί να γίνει. Ούτε πρόκειται να επικοινωνήσει ο ίδιος ο γιατρός με τον ΕΦΚΑ γιατί αν το κάνει θα έχει πρόβλημα...

Οπότε είτε κάνεις μια καταγγελία στον ΕΦΚΑ είτε του ζητάς οικονομική αποζημίωση, διαλέγεις και παίρνεις.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αυλη νομιζω εχει επιλογη αμφισβητησης συνταγης. να δηλωσεις δηλαδη μεσα απο την πλατφορμα οτι δεν γνωριζεις σχετικα με την συνταγη ουτε την ελαβες.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναντίωση ιατρικής πράξης νομίζω υπάρχει στον ηλεκτρονικό φάκελο του ΕΟΠΥΥ:

https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/login.xhtml;eHealthInsuranceRecordInsPersonSessionID=wFZyvV4QhB0YFhG6G0GFJ51YrQ2J9w2kFpMHDG8LqWLFcgnQGhmX!1933996584

Απλά εκεί ορισμένες φορές αργούν να περαστουν κάποιες ιατρικές πράξεις. Παρόλα αυτά ας  το δοκιμάσει.

Στην εφαρμογή myhealth στο κινητό  δεν βλέπω κάποια παρόμοια επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικός το λιγότερο ο παιδίατρος. Σε καμια περίπτωση μην συμβιβαστείς με αυτα που σου λέει, καταγγελία θέλει. 

Για να το παραλληλισω, είναι σαν κάποιος να μπαίνει το ebanking σου να πληρώνει τους λογαριασμούς του, και όταν το καταλάβεις να σου πει να σου δώσει τα λεφτά για να τα βρείτε, θα δεχοσασταν? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tyf είπε

στην αυλη νομιζω εχει επιλογη αμφισβητησης συνταγης. να δηλωσεις δηλαδη μεσα απο την πλατφορμα οτι δεν γνωριζεις σχετικα με την συνταγη ουτε την ελαβες.

 

Εχω φαει τον τοπο να το βρω αυτο αλλα δεν το εχει πουθενα για αμφισβητηση συναλλαγη. Μονο καταγγελια εγγραφη πχ μαιλ φαξ ή ταχυδρομικος στον εφκα. Θεωρω οτι σαν γιατρος μπορει να επικοινωνησει και να δηλωση λαθος και να δωσει 2-3 αλλα αμκα για να το περασει. Και λογικά θα δωσει αμκα απο δικους του πελατες για να μην το ψαξουν. Εγω αναμενω ενημερωση απο το ιδιο. Αλλιώς καταγγελια ΕΦΚΑ και ιατρικο συλλογο της περιοχης του

9 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Εναντίωση ιατρικής πράξης νομίζω υπάρχει στον ηλεκτρονικό φάκελο του ΕΟΠΥΥ:

https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/login.xhtml;eHealthInsuranceRecordInsPersonSessionID=wFZyvV4QhB0YFhG6G0GFJ51YrQ2J9w2kFpMHDG8LqWLFcgnQGhmX!1933996584

Απλά εκεί ορισμένες φορές αργούν να περαστουν κάποιες ιατρικές πράξεις. Παρόλα αυτά ας  το δοκιμάσει.

Στην εφαρμογή myhealth στο κινητό  δεν βλέπω κάποια παρόμοια επιλογή.

Επειδή είναι προστατευομενο μελος δεν μου το εμφανιζει. Αλλα και σε δικες μου ιατρικες πραξεις που τις βλεπω δεν εχει δυνατοτητα αμφισβητησεις εναντιωσεις. Εχει το πεδιο αλλα δεν εχω δυνατότητα να κανω την ενεργεια

3 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Τραγικός το λιγότερο ο παιδίατρος. Σε καμια περίπτωση μην συμβιβαστείς με αυτα που σου λέει, καταγγελία θέλει. 

Για να το παραλληλισω, είναι σαν κάποιος να μπαίνει το ebanking σου να πληρώνει τους λογαριασμούς του, και όταν το καταλάβεις να σου πει να σου δώσει τα λεφτά για να τα βρείτε, θα δεχοσασταν? 

Εννοείται τραγικος.

Και το θεικο που μου είπε οτι λυπατε που μας ειδε και μας εξυπηρετησε!!λες και το εκανε δωρεαν.. ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες σαν να σε κλεβει απο την τραπεζα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...