Προς το περιεχόμενο

Συνταγογραφηση εν αγνοια μου στον ΕΦΚΑ


jtkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, jtkar είπε

Ο λογος που δεν το κανω ειναι οτι μετα αυτος μπορει να με κανει καταγγελια για εκβιαση.ο γιατρος είναι σε Νησι και χρήματα θα πρεπει να σταλουν με τροπο που φαινετε

Δε μπρεί να σου κάνει καμία καταγγελία για εκβίσαση για την άσκηση των νομίμων δικαιωμάτων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrLo είπε

Δε μπρεί να σου κάνει καμία καταγγελία για εκβίσαση για την άσκηση των νομίμων δικαιωμάτων σου.

Εαν μου καταθεσει χρηματα πως εγω μπορω να τα δικαιολογησω;;;Ασε που δεν το θελω αυτο.νομιμο διακαιωμα μου ειναι να κανω καταγγελια για να κανει της απαραιτητες ενεργειες ο ΕΦΚΑ για την διαγραφη των ψευδων συνταγογραφησεων

4 ώρες πριν, DjTony είπε

Αν δεχθείς τα χρήματα μετά αντε βρες γιατρό να σου κάνει ένα εμβόλιο που φαίνεται ότι έχεις ήδη κάνει στο παιδί. Ακόμα και αν το πληρώσεις μονος σου. Αντε απέδειξε μετά ότι δεν είσαι ελέφαντας. 

Αυτος ειναι και 1 ακομη λογος που δεν θελω χρηματα και θελω διαγραφη των συνταγων που ειναι εμβολια

Επεξ/σία από jtkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσεις με έναν δικηγόρο αρχικά. Μπορεί να είναι αυτεπάγγελτη μήνυση, δωρεάν, και Άστον να μπλέξει. Αυτό θα το έχεις ως δεδομένο, και μετά θα βρεις άκρη με τον Εφκα για να κάνεις τη δουλειά σου(να κάνει το παιδί σου τα σωστά εμβόλια)

 

ΥΓ. Είπαν διάφοροι για τα κενά του συστήματος. Ότι αφήνει τρία εμβόλια στο ίδιο παιδί με διαφορετική προαπαιτούμενη ηλικία το κάθε εμβόλιο δεν το σχολιάζει κάνεις; Αναρωτιέμαι πόσα πήρε ο ιδιώτης που έφτιαξε τη μηχανογράφηση της συνταγογράφησης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Να μιλήσεις με έναν δικηγόρο αρχικά. Μπορεί να είναι αυτεπάγγελτη μήνυση, δωρεάν, και Άστον να μπλέξει. Αυτό θα το έχεις ως δεδομένο, και μετά θα βρεις άκρη με τον Εφκα για να κάνεις τη δουλειά σου(να κάνει το παιδί σου τα σωστά εμβόλια)

 

ΥΓ. Είπαν διάφοροι για τα κενά του συστήματος. Ότι αφήνει τρία εμβόλια στο ίδιο παιδί με διαφορετική προαπαιτούμενη ηλικία το κάθε εμβόλιο δεν το σχολιάζει κάνεις; Αναρωτιέμαι πόσα πήρε ο ιδιώτης που έφτιαξε τη μηχανογράφηση της συνταγογράφησης

Θεωρω οτι δεν χρειαζεται δικηγορος. Καταγγελια στον ΕΦΚΑ αφου δινεται η δυνατοτητα. Μηνύσεις κτλ δεν νομιζω να οδηγησει πουθενα ουτε προκειτε να βγει ακρη ουτε και να βγει καποια αποζημειωση στην Ελλαδα ζουμε. Εμενα δεν με ενδιαφέρει κατι τετοιο. Δουλειά του ΕΦΚΑ ειναι να τον κυνηγησει και να ασχοληθεί. Αυτο που ολοι λενε για δικηγορους και μηνυσεις δεν ξερω εαν σε δικο τους προβλημα θα το κανανε.ειναι χρονοβορο και κοστοβορο. 

 

Εμενα το μόνο που με ενδιαφέρει ειναι να διαγραφουν τα εμβολια.Δεν ειναι να κερδισω κατι απο την υποθεση.και οπως αναφερει και τον συνημμένο θεμα ειναι σημαντικο να είναι σωστα τα στοιχεία τον συνταγογραφησεων ιδιαιτερος των εμβολιων

 

Επεξ/σία από jtkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jtkar είπε

Εαν μου καταθεσει χρηματα πως εγω μπορω να τα δικαιολογησω;;;Ασε που δεν το θελω αυτο.νομιμο διακαιωμα μου ειναι να κανω καταγγελια για να κανει της απαραιτητες ενεργειες ο ΕΦΚΑ για την διαγραφη των ψευδων συνταγογραφησεων

Αυτος ειναι και 1 ακομη λογος που δεν θελω χρηματα και θελω διαγραφη των συνταγων που ειναι εμβολια

Από την πρώτη στιγμή που διαπίστωσες τί έγινε έπρεπε να κάνεις την καταγγελία. Δεν χρειαζόταν ούτε να επικοινωνήσεις μαζί του ούτε τίποτε. Το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα και απορώ γιατί το σκέφτεσαι ακόμη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Από την πρώτη στιγμή που διαπίστωσες τί έγινε έπρεπε να κάνεις την καταγγελία. Δεν χρειαζόταν ούτε να επικοινωνήσεις μαζί του ούτε τίποτε. Το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα και απορώ γιατί το σκέφτεσαι ακόμη!

Δεν γνωριζα τι δυνατοτητες εχω

Δεν ειχα αυλη συνταγογραφιση.

Το ανακαλυψα το Σαββατο μετα απο τακτικη επισκεψη στον δικο μου γιατρο. Απο οκτωμβριο που ο τσαρλατανος παιδιατρος απο την ΚΩ χρησιμοποιησε το ΑμΚα μας δεν καναμε καποια συνταγογραφιση για να το δούμε. Επισης η τελευταια κινηση που εκανε 29 Μαρτιου δεν φαινετε ακομα για να την αμφισβητησω.Απλα στην αρχη  νομισαμε οτι μπορει να έγινε λαθος και θεωρησαμε καλο να επικοινωνησουμε μαζι του. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ειμαστε μπορει να κανουμε και 1 λαθος επι 5 φορες....!!! Ετσι δεν ειναι

Επεξ/σία από jtkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jtkar είπε

Εαν μου καταθεσει χρηματα πως εγω μπορω να τα δικαιολογησω;;;Ασε που δεν το θελω αυτο.νομιμο διακαιωμα μου ειναι να κανω καταγγελια για να κανει της απαραιτητες ενεργειες ο ΕΦΚΑ για την διαγραφη των ψευδων συνταγογραφησεων

Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα έπρεπε να λάβεις το Νόμπελ χειρότερου εκβιαστή  ever. 

Μη γράφουμε σενάρια επιστημονιμης φαντασίας. Σιγά μη κόβουν οι εκβιαστες και αποδείξεις είσπραξης, συμπληρώνουν δελτία αποστολής και περνάνε τα έσοδα του στο mydata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαθα το ίδιο πριν κάτι μήνες. Είχε γράψει κάτι φάρμακα στο όνομα μου. Τον είχα επισκεφτεί μία φορά, 3 μήνες πριν το συμβάν και είχα γράψει τα συγκεκριμένα φάρμακα. Σκεφτόμουν να κάνω διάφορα αλλά τελικά το άφησα. Αν είναι να το κυνηγήσεις, μπορείς να πάρεις από αποζημίωση μέχρι να χάσει και την άδεια του. Το όλο θέμα είναι να αποδείξεις ότι δεν ήσουν στο γραφείο του εκείνη την ημέρα. Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις καταγγελία στον Ιατρικό σύλλογο που ανήκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ondoin είπε

Έπαθα το ίδιο πριν κάτι μήνες. Είχε γράψει κάτι φάρμακα στο όνομα μου. Τον είχα επισκεφτεί μία φορά, 3 μήνες πριν το συμβάν και είχα γράψει τα συγκεκριμένα φάρμακα. Σκεφτόμουν να κάνω διάφορα αλλά τελικά το άφησα. Αν είναι να το κυνηγήσεις, μπορείς να πάρεις από αποζημίωση μέχρι να χάσει και την άδεια του. Το όλο θέμα είναι να αποδείξεις ότι δεν ήσουν στο γραφείο του εκείνη την ημέρα. Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις καταγγελία στον Ιατρικό σύλλογο που ανήκει.

Τι εννοείς να αποδείξει ότι δεν ήταν στο γραφείο του εκείνη τη μέρα; είναι σαν να του λες απέδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας. Το παιδί είναι 2 ετών και του έγραψε 3 εμβόλια σε διάστημα μιας εβδομάδας για ηλικίες 4-5 χρονών εμβόλια. Η υπόθεση βρομάει από χιλιόμετρα. Δεν έχει να αποδείξει τίποτα σίγουρα. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jtkar είπε

Θεωρω οτι δεν χρειαζεται δικηγορος. Καταγγελια στον ΕΦΚΑ αφου δινεται η δυνατοτητα. Μηνύσεις κτλ δεν νομιζω να οδηγησει πουθενα ουτε προκειτε να βγει ακρη ουτε και να βγει καποια αποζημειωση στην Ελλαδα ζουμε. Εμενα δεν με ενδιαφέρει κατι τετοιο. Δουλειά του ΕΦΚΑ ειναι να τον κυνηγησει και να ασχοληθεί. Αυτο που ολοι λενε για δικηγορους και μηνυσεις δεν ξερω εαν σε δικο τους προβλημα θα το κανανε.ειναι χρονοβορο και κοστοβορο. 

 

Νομίζω είναι αυτεπάγγελτη δίωξη το αδίκημα που διέπραξε ο γιατρός, και αν δεν κάνω λάθος, δεν κοστίζει κάτι η μήνυση. Ο αρμόδιος φορέας πάντως πάλι αν δεν κάνω τρομερό λάθος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει την αστυνομία οπότε αν δουλέψει το σύστημα δεν αποκλείεται να πάει και δικαστικά το θέμα.

 

Εγώ το λέω καθαρά από την άποψη να είσαι εξασφαλισμένος από ένα δικαστήριο όχι για να πάρεις αποζημίωση.

 

ΥΓ. Πάντως όσο δεν μιλάμε και δεν πράττουμε τα νόμιμα τόσο βρίσκουν έδαφος κάθε είδους λαμόγιο και κάνει τα δικά του

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Νομίζω είναι αυτεπάγγελτη δίωξη το αδίκημα που διέπραξε ο γιατρός, και αν δεν κάνω λάθος, δεν κοστίζει κάτι η μήνυση. Ο αρμόδιος φορέας πάντως πάλι αν δεν κάνω τρομερό λάθος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει την αστυνομία οπότε αν δουλέψει το σύστημα δεν αποκλείεται να πάει και δικαστικά το θέμα.

 

Εγώ το λέω καθαρά από την άποψη να είσαι εξασφαλισμένος από ένα δικαστήριο όχι για να πάρεις αποζημίωση.

 

ΥΓ. Πάντως όσο δεν μιλάμε και δεν πράττουμε τα νόμιμα τόσο βρίσκουν έδαφος κάθε είδους λαμόγιο και κάνει τα δικά του

Η μήνυση από το 2019 δεν κοστίζει κάτι, αυτεπάγγελτη ή μη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Αυτοί που προτείνουν καταγγελία στον Ιατρικό σύλλογο:

α) Γνωρίζουν πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να ερευνηθεί η καταγγελία και τι θα προσφέρει (για την επίλυση του προβλήματος) σε αυτόν που καταγγέλλει; β) Γνωρίζουν επίσης, ότι αυτός που θα κάνει επίσημη καταγγελία θα πρέπει να προκαταβάλλει ένα ποσό το οποίο στον Ι.Σ.Α., αν θυμάμαι καλά ήταν παλαιότερα τουλάχιστον, 50 ευρώ;

Επεξ/σία από filipN
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jtkar είπε

Δεν γνωριζα τι δυνατοτητες εχω

Δεν ειχα αυλη συνταγογραφιση.

Το ανακαλυψα το Σαββατο μετα απο τακτικη επισκεψη στον δικο μου γιατρο. Απο οκτωμβριο που ο τσαρλατανος παιδιατρος απο την ΚΩ χρησιμοποιησε το ΑμΚα μας δεν καναμε καποια συνταγογραφιση για να το δούμε. Επισης η τελευταια κινηση που εκανε 29 Μαρτιου δεν φαινετε ακομα για να την αμφισβητησω.Απλα στην αρχη  νομισαμε οτι μπορει να έγινε λαθος και θεωρησαμε καλο να επικοινωνησουμε μαζι του. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ειμαστε μπορει να κανουμε και 1 λαθος επι 5 φορες....!!! Ετσι δεν ειναι

OK

Δεν σε κατηγόρησε κανείς. Όλοι κάνουμε λάθη.

Αλλά σου λέμε ότι μπορείς να κάνεις καταγγελία κατευθείαν μέσω της πλατφόρμας και αντί να το έχεις ήδη κάνει, το συζητάς ακόμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

OK

Δεν σε κατηγόρησε κανείς. Όλοι κάνουμε λάθη.

Αλλά σου λέμε ότι μπορείς να κάνεις καταγγελία κατευθείαν μέσω της πλατφόρμας και αντί να το έχεις ήδη κάνει, το συζητάς ακόμη!

Ετσι που το λες ειναι σαν να εκανα Λαθος  εγω . Μαλλον εσυ τα ξερεις παντα ολα και ξερεις παντα τι πρεπει να κανεις.Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να συμμετεχεις σε forum αφου εισαι παντογνωστης. Το νημα ειναι 2 ημερων μαζι με την σημερινη δεν το συζητουσαμε κανενα μηνα για να δω τι θα κανω. Και δεν ρωταω ακομα τι να κανω και δεν περνω γνωμες. Η ερωτηση μου η αρχικη ηταν εαν εχει τυχει σε καποιον εαν προχωρησε σε ενεργειες και εαν του διαγραφηκαν οι συνταγες απο το φακελο υγειας.Αρκετα ατομα μου δωσαν κατευθυνσεις για το πως και που μπορω να κανω τις ενεργειες.Αρα την πληροφορηση που ηθελα την πηρα αμεσα .Επισης Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να παρακολουθουμε τα παντα. οτι αλλος ειναι απατεωνας δεν χρεωνεται σε μενα. .Εαν διαβασες τα παραπανω μνμ οταν εμαθα τις δυνατοτητες που εχω ανέφερα οτι θα προχωρησω σε αυτην την κινηση. Εαν τα γνωριζα ολα αυτα απο την αρχη θα εκανα απευθειας καταγγελια και δεν θα ανοιγα το συγκεκριμενο θεμα ουτε θα επικοινωνουσα με τον γιατρο.Εγω ούτε για μήνυσεις ειπα ουτε για δικηγορους που αναφερουν αρκετοι.

Επεξ/σία από jtkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...