Προς το περιεχόμενο

Συνταγογραφηση εν αγνοια μου στον ΕΦΚΑ


jtkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

Γιατι βάζεις πάλι αυτό; το έχω διαβάσει προφανώς και δεν λέει αυτό που είπες γι'αυτό ρωτάω τον άνθρωπο. Και γιατί να κάνει εμβόλια σε ένα παιδί και να γράψει ότι τα έκανε σε άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κάνεις καταγγελία και εναντίωση στο σύστημα του ΕΟΠΥΥ.

Ο ΕΟΠΥΥ θα διερευνήσει το θέμα και θα στείλει στον ιατρικό σύλλογο τις κύρωσεις που θα επιβάλει.

Με δικηγόρο νομίζω ότι θα ξοδέψεις πολλά χρήματα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shinji ikari είπε

Γιατι βάζεις πάλι αυτό; το έχω διαβάσει προφανώς και δεν λέει αυτό που είπες γι'αυτό ρωτάω τον άνθρωπο. Και γιατί να κάνει εμβόλια σε ένα παιδί και να γράψει ότι τα έκανε σε άλλο;

Τα διάβασες και δεν κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Γιατι βάζεις πάλι αυτό; το έχω διαβάσει προφανώς και δεν λέει αυτό που είπες γι'αυτό ρωτάω τον άνθρωπο. Και γιατί να κάνει εμβόλια σε ένα παιδί και να γράψει ότι τα έκανε σε άλλο;

Εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ για τις κομπίνες γιατρών και φαρμακοποιών που κονομάνε άγρια με τις συνταγογραφήσεις?

Τα φάρμακα δεν τα παίρνει κανείς. Ή τα πετάνε (έχουν βρεθεί πηγάδια γεμάτα με φάρμακα) ή τα εξάγουν σε χώρες που οι τιμές τους είναι υψηλότερες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Γιατι βάζεις πάλι αυτό; το έχω διαβάσει προφανώς και δεν λέει αυτό που είπες γι'αυτό ρωτάω τον άνθρωπο. Και γιατί να κάνει εμβόλια σε ένα παιδί και να γράψει ότι τα έκανε σε άλλο;

Γιατί προφανώς δεν είχαν ασφάλιση οι γονείς των παιδιών αυτών. Παλιά πάγια τακτική των γιατρών από την εποχή που είχαν τα χάρτινα βιβλιάρια και δεν φαίνονταν πουθενά τη γράφονταν. Ακόμα και μετά κατά την ηλεκτρονική συνταγογράφηση δεν φαίνονταν πουθενά στην αρχή τι γραφόταν και που. Έχουν υπάρξει ευτράπελα με συνταγογραφήσεις φαρμάκων για τεχνίτη γονιμοποίηση ακόμα και σε άντρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, primeragt είπε

Γιατί προφανώς δεν είχαν ασφάλιση οι γονείς των παιδιών αυτών. Παλιά πάγια τακτική των γιατρών από την εποχή που είχαν τα χάρτινα βιβλιάρια και δεν φαίνονταν πουθενά τη γράφονταν. Ακόμα και μετά κατά την ηλεκτρονική συνταγογράφηση δεν φαίνονταν πουθενά στην αρχή τι γραφόταν και που. Έχουν υπάρξει ευτράπελα με συνταγογραφήσεις φαρμάκων για τεχνίτη γονιμοποίηση ακόμα και σε άντρες.

Πολύ αλτρουϊστές τους φαντάζεστε τους γιατρούς που γράφουν φάρμακα με τα στοιχεία άλλων.

Όσοι το κάνουν είναι για να κονομήσουν και όχι για να βοηθήσουν κάποιον ανασφάλιστο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, coyote2 είπε

Είναι συζήτηση για φόρουμ αυτή;

 

Απλά ερώτηση στον Εφκα

Είναι αυτςπαγγελτο

Η συζητηση στο forum ανοιξε οπως και πολλες αλλες για να προτεινουν τον τροπο που μπορει ο θιγομενος να αντιδρασει και εαν εχει τυχει σε καποιον αλλο και τι αποτελεσμα ειχε. Και δοθηκαν οι καταλληλες απαντησεις εκτος απο δικηγορους και μήνυσεις. Και νομιζω ανοιξε και στο γενικο νημα !!!Εαν σε εχει ενοχλησει το θεμα απλα δεν ασχολησε. Υπαρχουν δηλ.συζητησεις που ειναι και αλλες που δεν ειναι για forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, primeragt είπε

Γιατί προφανώς δεν είχαν ασφάλιση οι γονείς των παιδιών αυτών. Παλιά πάγια τακτική των γιατρών από την εποχή που είχαν τα χάρτινα βιβλιάρια και δεν φαίνονταν πουθενά τη γράφονταν. Ακόμα και μετά κατά την ηλεκτρονική συνταγογράφηση δεν φαίνονταν πουθενά στην αρχή τι γραφόταν και που. Έχουν υπάρξει ευτράπελα με συνταγογραφήσεις φαρμάκων για τεχνίτη γονιμοποίηση ακόμα και σε άντρες.

Δεν ισχύει αυτο.... Από τον Μάρτιο του 2019 όλοι οι γιατροί μπορούν να συνταγογραφούν κανονικά φάρμακα σε ανασφάλιστους  και τελευταία το αλλάξανε δίνοντας αυτό το δικαίωμα  μόνο στις δημόσιες δομές αλλά λόγω των προβλημάτων που δημιουργεί το πάνε από παράταση σε παράταση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, jtkar είπε

Η συζητηση στο forum ανοιξε οπως και πολλες αλλες για να προτεινουν τον τροπο που μπορει ο θιγομενος να αντιδρασει και εαν εχει τυχει σε καποιον αλλο και τι αποτελεσμα ειχε. Και δοθηκαν οι καταλληλες απαντησεις εκτος απο δικηγορους και μήνυσεις. Και νομιζω ανοιξε και στο γενικο νημα !!!Εαν σε εχει ενοχλησει το θεμα απλα δεν ασχολησε. Υπαρχουν δηλ.συζητησεις που ειναι και αλλες που δεν ειναι για forum?

Δε με ενοχλεί. Ειναι αυταπάγγελτη διώξη. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι. Κάνω λάθος?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα ο θείος μου έλαβε μια συνταγή, και του ήρθε sms απο αποστολέα ''IDIKA'' και αναγράφει '' ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ #21ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΑΜΚΑ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

αυτό σήμερα ξεκίνησε; γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, maparios είπε

σήμερα ο θείος μου έλαβε μια συνταγή, και του ήρθε sms απο αποστολέα ''IDIKA'' και αναγράφει '' ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ #21ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΑΜΚΑ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

αυτό σήμερα ξεκίνησε; γνωρίζει κάποιος;

Εφόσον ο αριθμός της συνταγής ξεκινάει απο 21......... σημαίνει οτι εχει συνταγογραφηθεί το 2021. Ολες οι συνταγές που συνταγογραφούνται απο 1/1/2022 , το barcode τους ξεκινάει απο 22.........

Το οποίο σημαίνει οτι ο θείος ειχε καποια συνταγή (προφανώς επαναλαμβανομενη και κατα 99% εξάμηνης διάρκειας) που η τελευταία ή η προ-τελευταια της εκτέλεση ( 5/6 ή 6/6 ) μολις εκτελέστηκε σε καποιο φαρμακείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα παρόμοιο μήνυμα εκτέλεσις μιας εξέτασης αίματος στο δικό μου AMKA.

Λέω τι στο καλό.

το κοίταξα καλύτερα και είναι μια που έκανα πριν από ένα μήνα (στο Ιατροπολης). Οπότε μάλλον το sms έρχεται όταν περνάει στο σύστημα του IDIKA

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smpt είπε

Μου ήρθε σήμερα παρόμοιο μήνυμα εκτέλεσις μιας εξέτασης αίματος στο δικό μου AMKA.

Λέω τι στο καλό.

το κοίταξα καλύτερα και είναι μια που έκανα πριν από ένα μήνα (στο Ιατροπολης). Οπότε μάλλον το sms έρχεται όταν περνάει στο σύστημα του IDIKA

Εαν εκτελεστούν συνταγές φαρμάκων στο φαρμακείο , το sms έρχεται άμεσα (πριν καν προλάβει να  βγει το χαρτί απο τον εκτυπωτή).. Τα διαγνωστικά εργαστήρια όμως περνάνε τα παραπεμπτικά ακόμη και πολλές ημέρες μετά την εξέταση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...