Προς το περιεχόμενο

Συνταγογραφηση εν αγνοια μου στον ΕΦΚΑ


jtkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, paylidis είπε

α) εχεις καποιον πελατη ανασφαλιστο και του το προσφέρεις αυτο που χρειάζεται "πιο φθηνα"

β) τα εχουν κανει πλακακια με συγκεκριμενο φαρμακοποιο και μοιραζονται τα φραγκα απο τον εοππυ ενω ο φαρμακοποιος πουλαει κανονικά το φαρμακο

γ) ??

 

Σε όλο αυτο βεβαια φταίει και ο εοππυ, θα επρεπε για τη συνταγογραφήση να υπάρχει καποιο authentication, περα απο ενα αμκα που πατανε και γραφουν φαρμακα να υπαρχει ας πουμε και καποιο Password σταθερό ή otp

το β

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Δεν μας λες ποιος γιατρός είναι?

Ο γιατρός είναι σε νησί .Στην Κω συγκεκριμενα αλλά δεν μπορούν να αναφέρω το όνομά του για ευνόητους λόγους

39 λεπτά πριν, Tsino είπε

Έχει επιλογή για εναντίωση στο φάκελο Υγείας. Στην αρχική σελίδα

 

image.png.70b3150e9d53b78fa1e405cf3804b114.png

Μετά από λίγο αναζήτηση κατάφερα να το βρω και εγώ αυτό απλά θα δώσω περιθώριο λίγες μέρες μήπως κάνει ενέργειες από μόνος του Το μόνο αρνητικό είναι ότι την τελευταία συνταγή από 29 Μαρτίου δεν μου την εμφανίζει ακόμα θα κάνω για τις υπόλοιπες τέσσερις εναντίωση και θα στείλω και e-mail συγκεντρωτικό στον εφκα μαζί με την τελευταία συνταγή εμβολίου που δεν την εμφανίζει

Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν και μου έδωσαν κάποιες διευκρινίσεις για να μπορέσω να κάνω την αναζήτηση μου

Και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να δεχτώ χρήματα σε καμία περίπτωση . Δεν θέλω να γίνω συνένοχος στην εξαπατηση των γιατρών έναντι του ελληνικού δημοσίου που είναι εις βάρος όλων των ασφαλιζόμενων

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jtkar είπε

Ο γιατρός είναι σε νησί .Στην Κω συγκεκριμενα αλλά δεν μπορούν να αναφέρω το όνομά του για ευνόητους λόγους

Μετά από λίγο αναζήτηση κατάφερα να το βρω και εγώ αυτό απλά θα δώσω περιθώριο λίγες μέρες μήπως κάνει ενέργειες από μόνος του Το μόνο αρνητικό είναι ότι την τελευταία συνταγή από 29 Μαρτίου δεν μου την εμφανίζει ακόμα θα κάνω για τις υπόλοιπες τέσσερις εναντίωση και θα στείλω και e-mail συγκεντρωτικό στον εφκα μαζί με την τελευταία συνταγή εμβολίου που δεν την εμφανίζει

Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν και μου έδωσαν κάποιες διευκρινίσεις για να μπορέσω να κάνω την αναζήτηση μου

Και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να δεχτώ χρήματα σε καμία περίπτωση . Δεν θέλω να γίνω συνένοχος στην εξαπατηση των γιατρών έναντι του ελληνικού δημοσίου που είναι εις βάρος όλων των ασφαλιζόμενων

Αν δεχθείς τα χρήματα μετά αντε βρες γιατρό να σου κάνει ένα εμβόλιο που φαίνεται ότι έχεις ήδη κάνει στο παιδί. Ακόμα και αν το πληρώσεις μονος σου. Αντε απέδειξε μετά ότι δεν είσαι ελέφαντας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jtkar είπε

και το καλυτερο ο γιατρος ηταν αρκετα μεγαλος σε ηλικια ανω των 60 και δεν του φαινοταν για απατεωνας

Τι περίμενες δηλαδή, να κρατάει ταμπέλα «είμαι απατεώνας»;🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jtkar είπε

Καλησπερα.

Εχει τυχει σε καποιον απο εσας  συνταγογραφιση εν αγνοια του και εαν ναι τι ενέργειες εχει κανει . Δυστυχως δεν ειχα ενεργοποιημενη την άυλη συνταγοφραφιση ωστε να εχω αμεση ενημερωση.

Αναφερω παρακατω το ιστορικο για να καταλαβετε και το λογο που το ψαχνω.

Το καλοκαιρι επισκευτηκαμε στις διακοπες μας παιδίατρο για να δει τον 2χρονο γιο μου. Μας εγραψε καποια αντιβιωση που τελικα δεν την πηραμε και ποτε (μια ασκοπη επισκεψη λογου άγχους της μητερας). Ο συγκεκριμενος γιατρος μετα απο 3 μηνες με το Αμκα του παιδιου μου εγραψε σε πολυ μικρο διαστημα 4 εμβολια και το Μαρτιο 1 ακομα. Τα εμβολια ηταν για μεγαλυτερες ηλικιες για 4χρ. 5 χρ. και 12 χρονων. Συνολικα 5 συνταγες. Το ανακαλυψε ο παιδιατρος μας. Μετα απο επικονωνια και αρκετη πιεση για καταγγελια στον ΕΦΚΑ παραδεχτηκε οτι δεν το εκανε απο λαθος αλλα εν γνωση του. Το προβλημα μου είναι οτι επειδη οι συνταγες εκτελεστηκαν ο δικος μου παιδιατρος δεν θα μπορει πλεον να μου γραψει τα συγκεκριμένα εμβολια για το παιδι μου. Ο ιδιος ο γιατρός εχει πει διαφορα για λυση ακομα και για την πληρωμη τον εμβολιων απο τον ιδιο. Λυση την οποια δεν την δεχομαι.Δεν ξερω μετα απο 4 και 10 χρονια ποσο θα εχουν τα εμβολια και τι προβλημα θα εχω.

Υπαρχει περιπτωση να εχει τυχει σε καποιον κατι αντιστοιχο και εαν μετα απο καταγγελια και επικοινωνια με τον ΕΦΚΑ εαν διορθώθηκε και αφαιρεθηκαν οι συνταγες.

Του εδωσα το περιθωριο 1 εβδομαδας να κανει ενεργειες με τον ΕΦΚΑ ο ιδιος ο γιατρος.

Αυτο που καταλαβα πρεπει οπωσδήποτε ενεργοποίηση αυλης συνταγης καθως και κατεβασμα της εφαρμογής  της ΗΔΙΚΑ  myhealth App που βλεπεις τα παντα

 

μίλα με αυτιά ή εισαγγελάτο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που με έναν ΑΜΚΑ ο άλλος έχει πρόσβαση σε όλα τα ιατρικά, έχει παραγίνει. Αποτελεί ένα μεγαλο bug του συστήματος. Κανονικά έπρεπε με κάθε δήλωση συνταγής στο σύστημα να έρχεται SMS επιβεβαίωσης στον ασθενή με PIN που θα το πεις στον γιατρό για να καταχωρηθεί η συνταγη, εναλλακτικά να γίνεται το ίδιο μόνο για να εισέλθει κάποιος γιατρός στο σύστημα μετά να γράφει ότι θέλει και τέλος. Βέβαια δεν θα γίνει για τους γνωστούς λόγους, ηλικιωμένοι και άτομα που δεν σκαμπαζουν από μηνύματα και τεχνολογία, γκίνια από γιατρούς που θα θέλουν να κάνουν κάτι ετεροχρονισμενα, μη πρακτικότητα του μέτρου. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, makis269 είπε

μίλα με αυτιά ή εισαγγελάτο .

και Μανεση μη σου πω...

 

59 λεπτά πριν, jtkar είπε

 

Και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να δεχτώ χρήματα σε καμία περίπτωση . Δεν θέλω να γίνω συνένοχος στην εξαπατηση των γιατρών έναντι του ελληνικού δημοσίου που είναι εις βάρος όλων των ασφαλιζόμενων

Να δεχτείς χρηματα, αλλα αυτα που θα σου επιδικασει το δικαστηριο. Αν εσυ τον επιασες, σκεψου σε ποσους το εχει κανει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό το πράγμα που με έναν ΑΜΚΑ ο άλλος έχει πρόσβαση σε όλα τα ιατρικά, έχει παραγίνει. Αποτελεί ένα μεγαλο bug του συστήματος. Κανονικά έπρεπε με κάθε δήλωση συνταγής στο σύστημα να έρχεται SMS επιβεβαίωσης στον ασθενή με PIN που θα το πεις στον γιατρό για να καταχωρηθεί η συνταγη, εναλλακτικά να γίνεται το ίδιο μόνο για να εισέλθει κάποιος γιατρός στο σύστημα μετά να γράφει ότι θέλει και τέλος. Βέβαια δεν θα γίνει για τους γνωστούς λόγους, ηλικιωμένοι και άτομα που δεν σκαμπαζουν από μηνύματα και τεχνολογία, γκίνια από γιατρούς που θα θέλουν να κάνουν κάτι ετεροχρονισμενα, μη πρακτικότητα του μέτρου. 

Mεγάλη μαγκιά είναι η ενεργοποίηση της άυλης συνταγογράφησης και η εγκατάσταση της εφαρμογής my health. Οποιαδήποτε στιγμή υπάρξει συνταγογράφηση ενημερώνεσαι την ίδια στιγμή με sms, email.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθήστε με κάποια καταγγελία στον ΕΦΚΑ. Αν μπλέξετε με δικαστήρια θα ταλαιπωρηστε για χρόνια και με πολλά έξοδα ακόμα και δίκιο να έχετε, τα έξοδα θα κληθεί να σας τα πληρώσει αυτός που θα χάσει την δική, αν όμως δεν ανταποκριθεί που αυτό θα γίνει κατά 99.9%, τότε θα πρέπει να του κάνετε νέο δικαστήριο και ενέργειες για κατασχέσεις και διαταγές πληρωμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jtkar είπε

Καλησπερα.

Εχει τυχει σε καποιον απο εσας  συνταγογραφιση εν αγνοια του και εαν ναι τι ενέργειες εχει κανει . Δυστυχως δεν ειχα ενεργοποιημενη την άυλη συνταγοφραφιση ωστε να εχω αμεση ενημερωση.

Αναφερω παρακατω το ιστορικο για να καταλαβετε και το λογο που το ψαχνω.

Το καλοκαιρι επισκευτηκαμε στις διακοπες μας παιδίατρο για να δει τον 2χρονο γιο μου. Μας εγραψε καποια αντιβιωση που τελικα δεν την πηραμε και ποτε (μια ασκοπη επισκεψη λογου άγχους της μητερας). Ο συγκεκριμενος γιατρος μετα απο 3 μηνες με το Αμκα του παιδιου μου εγραψε σε πολυ μικρο διαστημα 4 εμβολια και το Μαρτιο 1 ακομα. Τα εμβολια ηταν για μεγαλυτερες ηλικιες για 4χρ. 5 χρ. και 12 χρονων. Συνολικα 5 συνταγες. Το ανακαλυψε ο παιδιατρος μας. Μετα απο επικονωνια και αρκετη πιεση για καταγγελια στον ΕΦΚΑ παραδεχτηκε οτι δεν το εκανε απο λαθος αλλα εν γνωση του. Το προβλημα μου είναι οτι επειδη οι συνταγες εκτελεστηκαν ο δικος μου παιδιατρος δεν θα μπορει πλεον να μου γραψει τα συγκεκριμένα εμβολια για το παιδι μου. Ο ιδιος ο γιατρός εχει πει διαφορα για λυση ακομα και για την πληρωμη τον εμβολιων απο τον ιδιο. Λυση την οποια δεν την δεχομαι.Δεν ξερω μετα απο 4 και 10 χρονια ποσο θα εχουν τα εμβολια και τι προβλημα θα εχω.

Υπαρχει περιπτωση να εχει τυχει σε καποιον κατι αντιστοιχο και εαν μετα απο καταγγελια και επικοινωνια με τον ΕΦΚΑ εαν διορθώθηκε και αφαιρεθηκαν οι συνταγες.

Του εδωσα το περιθωριο 1 εβδομαδας να κανει ενεργειες με τον ΕΦΚΑ ο ιδιος ο γιατρος.

Αυτο που καταλαβα πρεπει οπωσδήποτε ενεργοποίηση αυλης συνταγης καθως και κατεβασμα της εφαρμογής  της ΗΔΙΚΑ  myhealth App που βλεπεις τα παντα

 

Το έλεγξες ότι δεν μπορείς να κάνεις δήλωση εναντίωσης για τις συνταγογραφήσεις?

Αν όντως δεν γίνεται μέσω της εφαρμογής, στέλνεις όλα τα στοιχεία στον ΕΟΠΥΥ, όπως σου είπαν ήδη.

Καταγγελίες γίνονται συνέχεια γιατί δυστυχώς το φαινόμενο είναι πανελλαδικό!!!

https://flashnews.gr/post/454568/sto-mikroskopio-toy-eopyy-oi-en-agnoia-xrewseis-episkepsewn-asthenwn-apo-xaniwtes-giatroys

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον επεσες κατα λάθος σε κύκλωμα ψευδών συνταγογράφησεων...

Καταγγελία στον ΕΦΚΑ. Όχι με μέηλ αλλά πας από εκεί κ βρίσκεις κανέναν άνθρωπο να μιλήσεις (κάνα προϊστάμενο κτλ). Από κει και πέρα στον εισαγγελέα. (περνά και από το τμήμα της περιοχής σου).

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:

1. Μην δεχθείς λεφτά. Θα είσαι συνεργός όταν με το καλό τους πιάσουνε

2. Κόψε τις επαφές μαζί του. Αυτός λογικά θα προσπαθήσει να τρενάρει τα πράγματα για να περάσει ο καιρός και να την γλυτώσει. Κακώς του έδωσες περιθώριο 1 βδομάδα. 1 βδομάδα για να βρει τροπο να τα φορτωσει άλλου...πιθανώς και σε σένα...

3. Μην περιμένεις, πήγαινε στον ΕΦΚΑ. Κάτι τέτοιοι επιβαρύνουν το σύστημα υγείας με δεκάδες ή και εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο. Το λογαριασμο τον πληρώνεις εσύ και εγώ και όλοι μας με επιπλέον περικοπές και αυξήσεις...

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, papapontikas είπε

 

3. Μην περιμένεις, πήγαινε στον ΕΦΚΑ. Κάτι τέτοιοι επιβαρύνουν το σύστημα υγείας με δεκάδες ή και εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο. Το λογαριασμο τον πληρώνεις εσύ και εγώ και όλοι μας με επιπλέον περικοπές και αυξήσεις...

Και να φανταστείς ότι πρόσφατα έκοψαν την δυνατότητα συνταγογραφισης από ιδιώτες γιατρους σε ανασφαλιστους επειδή το σύστημα είχε ζημιά 100 εκ. ευρώ, θα μπορούσαν να τα είχαν γλιτώσει από τις fake συνταγογραφησεις. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...