Προς το περιεχόμενο

Συνταγογραφηση εν αγνοια μου στον ΕΦΚΑ


jtkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 08/02/2024 at 16:18, panosno1com said:

Δε θα ηταν καλο να υπήρχε κατι σαν το μήνυμα στις τράπεζες? Σα φαση να ερχεται ειδοποιηση να λεει αποδεχεστε την συνταγογραφηση από τον γιατρο Ταδοπουλο? Ή σε sms ο κωδικος μιας χρησης ειναι 123456 δωστε τον στον γιατρο Φαρμακη για να ολοκληρωθει η διαδικασία (αν και με το sms θα βγαινανε νεες απατες στυλ ελτα εφορια )

έχει ξεκινήσει να γίνεται αυτό με το sms και τον κωδικό μιας χρήσης σε κάποιες κατηγορίες παροχών. Στις γνωματεύσεις για φυσικοθεραπείες, που ξέρω από πρώτο χέρι, εφαρμόζεται εδώ και μερικούς μήνες, με προοπτική να επεκταθεί και αλλού. Γενικά ακούγεται καλό, αλλά αμέτρητα παπούδια δεν βγάζουν άκρη και ακυρώνονται οι γνωματεύσεις τους... Πρόβλημά τους βέβαια, προσαρμοστείτε ή ψοφήστε που θα έλεγε και ο Άδωνις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/2/2024 στις 1:56 ΜΜ, jtkar είπε

Επρεπε να συμβιβαστω μαζι με τον γιατρο και να μου πληρωνε απλα τα εμβολια οπως μου ζητησε.  θα εβγαινα και κερδισμενος κανενα 300ευρω!!!

Εμ δεν άκουγες όσους σου το πρότειναν...

Προτίμησες να ακούς όσους ήθελαν ουσιαστικά το κακό σου και σου φούσκωσαν τα μυαλά με δικηγόρους και καταγγελίες...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Εμ δεν άκουγες όσους σου το πρότειναν...

Προτίμησες να ακούς όσους ήθελαν ουσιαστικά το κακό σου και σου φούσκωσαν τα μυαλά με δικηγόρους και καταγγελίες...

Δεν πειραζει. Επραξε ως οφειλε και τωρα κοιμαται ησυχος. Για αυτο ειναι ολα μπουρδελο. Γιατι ο καθενας κοιταει την κωλαρα του και πως θα την σκαπουλαρει με τον πλεον ανωδυνο τροπο.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χθες έτυχε στην ηλικιωμένη μητέρα μου πλασματική συνταγογραφηση εν αγνοία της. 

Ξεκίνησα με καταγγελία στην "Εθνική Αρχή Διαφάνειας", και αναμένω. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 1:56 ΜΜ, jtkar είπε

Απο τoν Απριλιου του 2022  σημερα 06/12/2023 ....

Ο Γιατρος βέβαια δεν εχει καμια επίπτωση απο οτι μου ειπε γιατι  εχει βγει σε συνταξη και δεν μπορουν να τον κανουν τπτ. Ελληνικο Δημοσιο!

Δεν προκειτε να ασχοληθω ξανα με καμια καταγγελια! 

Ειδαν αμέσως το φάκελο του εμπλεκόμενου γιατρού, και καθυστέρησαν την υπόθεση ώστε να βγει σε σύνταξη!!!!

Και μαζι με τη σύνταξη, έλαβε και "άφεση αμαρτιων"... Εξοργιστικό. 

Έκανα επώνυμη καταγγελία για νοθευμένη βενζίνη σε πρατήριο και έκαναν τον έλεγχο μετά από 7 μήνες! Μου απάντησαν οτι δεν βρήκαν καμία παράβαση. Αγανάκτησα και είπα και γω να μην.... ασχοληθώ ξανά με καμιά καταγγελία!  

 

Ψάχνοντας που να απευθυνθώ, βρήκα και το παρακάτω περσινό άρθρο: 

10/04/2023

 "34 Βουλευτές έφεραν στη Βουλή τα αυξανόμενα φαινόμενα παρατυπιών, παράνομων χρήσεων ΑΜΚΑ, εικονικών επισκέψεων και πλασματικών συνταγογραφήσεων στον ΕΟΠΥΥ. Οι Βουλευτές, κάλεσαν τον αρμόδιο Υπουργό Υγείας να απαντήσει για ποιο λόγο προχώρησε στην κατάργηση της ΥΠΕΔΥΦΚΑ, που από το 1999, αποτελούσε τον βασικό ελεγκτικό μηχανισμό δαπανών του ΕΟΠΥΥ.
Όπως επεσήμαναν οι Βουλευτές, αριθμοί ΑΜΚΑ πολιτών αλιεύονται από διάφορες υπηρεσίες και δομές υγείας.
Με την κατάργηση της ΥΠΕΔΥΦΚΑ, ο ΕΟΠΥΥ υποσκάπτει καθημερινώς το κύρος του και αδυνατεί να προστατευτεί από φαινόμενα παρανομίας, εκμετάλλευσης και κατασπατάλησης στο χώρο της υγείας."

Βλέπετε πουθενά να γίνονται απεργίες? Αντ' αυτού, τους επιτρέπουν σιωπηρά να κλέβουν, και άμα σε τσακώσουν θα τη βγάλεις καθαρή από το πειθαρχικό που είναι το "πλυντήριο αθωωτικών αποφάσεων". Πειθαρχικό, είναι το συνδικάτο τους, αυτό ορίζει τις ποινές! Κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας αυτό το παλιό thread που αναβίωσε και επειδή είναι στο επαγγελματικό μου πεδίο το θέμα, έχετε υπόψη πως (στη θεωρία τουλάχιστο) υπάρχει ήδη ασφαλιστική δικλείδα και δε χρειαζεται sms, άϋλη κλπ.

η τυπωμένη συνταγή έχει θέση για υπογραφή του ασθενούς οπότε (στη θεωρία τουλάχιστο) το φαρμακείο οταν καποιος παει να εκτελέσει συνταγή οφείλει να του ζητησει εγγραφο ταυτοπροσωπίας και την υπογραφή του στο σχετικό κουτάκι. Τώρα το ότι δεν το ζητάνε ποτέ είναι άλλο θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mitsos_z είπε

1) .....έχετε υπόψη πως (στη θεωρία τουλάχιστο) υπάρχει ήδη ασφαλιστική δικλείδα και δε χρειαζεται sms, άϋλη κλπ.

2)η τυπωμένη συνταγή έχει θέση για υπογραφή του ασθενούς οπότε (στη θεωρία τουλάχιστο) το φαρμακείο οταν καποιος παει να εκτελέσει συνταγή οφείλει να του ζητησει εγγραφο ταυτοπροσωπίας και την υπογραφή του στο σχετικό κουτάκι. Τώρα το ότι δεν το ζητάνε ποτέ είναι άλλο θέμα...

1)Θυμαμαι οτι η επιλογη της "αυλης συνταγης" μεσω του ΗΔΙΚΑ ηταν εκβιαστική! Εαν δεν τσεκαραμε τοτε το κουτακι, δεν θα ειχαμε καπαοιες παροχες. Δεν θυμαμαι τις λεπτομερειες. Δεν μου αρεσε, αλλα αναγκαστικα το τσέκαρα. 

Με τη παροδο του χρονου ομως εμαθα οτι εξαπατωνται χιλιαδες ασφαλισμενοι (και τα ταμεια), και αν δεν ειχα την αυλη, δεν θα ειχα παρει ειδηση τι παιζεται στη πλατη μου. Εκπλησομαι μαλιστα και με το θρασος των εμπλεκομενων οπου τωρα εμφανιζονται και τα στοιχεια τους!!! 

Εφοσον μαλιστα στο ΑΜΚΑ του ασφαλισμενου/θυματος εμφανιζεται και το ετος γεννησης, επιλεγουν 80αρηδες+ ανω, οπου τους θεωρουν ανημπορους, δεν ξερουν καν τι ειναι το email, ή εχουν αποδημησει εις Κύριον. 

Το ανεφερα σημερα σε γειτονες, και μου ειπαν οτι τους εχει συμβει με πληθωρα παραπεμπτικων και συνταγων, αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ το αγνοησαν! (Ε ρε μασα που θα εκανα τα λαμογια) 

2)Ως "πατερ φαμιλιας" οσες φορες πηγα στα φαρμακεια για την οικογενεια μου ή τους γονεις, ουδεποτε μου ζήτησαν "έγγραφο ταυτοπροσωπίας". Οσο για την υπογραφη, βαζεις και ενα... "+" ή ενα "V"... (ΛΟΛ) 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kolossos είπε

οσες φορες πηγα στα φαρμακεια για την οικογενεια μου ή τους γονεις, ουδεποτε μου ζήτησαν "έγγραφο ταυτοπροσωπίας". Οσο για την υπογραφη, βαζεις και ενα... "+" ή ενα "V"... (ΛΟΛ) 

εκει ειχε χρηση το βιβλιαριο του ταμειου που επρεπε να συνοδευει τη συνταγη. Απο τη στιγμή που καταργηθηκε και δεν αντικατασταθηκε απο κατι αλλο που μπορεις να εχεις μονο εσυ ή μελος της οικογενειας, υπαρχει κενο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάλεσαν από την υπηρεσία που είχα κάνει τη καταγγελία, για να την επιβεβαιώσω. 

Κάποια στιγμή ρωτάω, τι ποινή θα έχει ο γιατρός? 

Συνήθως επίπληξη, μου λέει... 

Δηλαδή... γιατρέ μου, συνέχισε το... 

Επεξ/σία από kolossos
  • Sad 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...