Προς το περιεχόμενο

Klarna - Από σήμερα διαθέσιμη* και στην Ελλάδα


vagstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληρώνεις την πρώτη δόση την στιγμή που κανείς την αγορά, πρέπει δηλαδή να υπάρχει το ποσό στην κάρτα σου. Οχι το συνολικό ποσό αλλά μόνο την πρώτη δόση. Ας πούμε αγορά 39 ευρώ σε τρεις δόσεις, η κάρτα θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 13 ευρώ ώστε να πληρώσεις την πρώτη δόση και να παραλάβεις την παραγγελία σου.

Επεξ/σία από Brainmorf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστά. Αυτό σε συνδυασμο με το μικρό αριθμό δόσεων μειώνει καπως το ρισκο τους. 

Πάντως έλεγχο σε Τειρεσία κλπ δεν φαινεται να  κανουν. Γνωστός μου  "μαύρος"  πήρε έγκριση κανονικά για αγορά κινητού 400 Ευρώ (κατά τα λεγομενά του)

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Brainmorf είπε

Πληρώνεις την πρώτη δόση την στιγμή που κανείς την αγορά, πρέπει δηλαδή να υπάρχει το ποσό στην κάρτα σου. Οχι το συνολικό ποσό αλλά μόνο την πρώτη δόση. Ας πούμε αγορά 39 ευρώ σε τρεις δόσεις, η κάρτα θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 13 ευρώ ώστε να πληρώσεις την πρώτη δόση ώστε να παραλάβεις την παραγγελία σου.

Α ωραία....

Το ποσό υπάρχει όλο, απλά ήθελα να ξέρω αν το δεσμεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prometheas είπε

Πάντως έλεγχο σε Τειρεσία κλπ δεν φαινεται να  κανουν. Γνωστός μου  "μαύρος"  πήρε έγκριση κανονικά για αγορά κινητού 400 Ευρώ (κατά τα λεγομενά του)

Σκεφτεται να αποπληρωσει τις δοσεις ή ειναι φαν του once you go black you never go back;

Αν οχι, θα εχει ενδιαφερον να μαθουμε την εξελιξη απο πλευρας Klarna.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kormos είπε

Καλημέρα,

Λογικά έχει ερωτηθεί/απαντηθεί πιστεύω.

Έστω ότι έχουμε ένα x ποσό προϊόντος.

Κατά την παραγγελία και επιλογή πληρωμής μέσω της υπηρεσίας και προσθέτωντας την χρεωστική κάρτα.

Γίνεται δέσμευση όλου του ποσού ή χρειάζεται να υπάρχει εκείνη την στιγμή η 1η δόση?

 

Μφχ

Αν δεν κάνω λάθος γίνεται πληρωμή πρώτης δόσης και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfaeffe είπε

Σκεφτεται να αποπληρωσει τις δοσεις ή ειναι φαν του once you go black you never go back;

Αν οχι, θα εχει ενδιαφερον να μαθουμε την εξελιξη απο πλευρας Klarna.

Δεν εχω ιδέα. Θα ενημερώσω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησε και το Skroutz να προσφέρει το μοντέλο "buy now pay later" μεσω της BPI

https://tbibank.gr/

Tέσσερεις δόσεις  (αλλά με επιβάρυνση 2 Ευρώ σε καθε δόση)  , παρόμοια διαδικασία εγγραφής όπως η Klarna (+ uploading ταυτοτητας + selfie)

Αν το χρησιμοποιησει κανεις ας ανοιχτει νεο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2022 στις 4:01 ΠΜ, Matthewkats είπε

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει γιατί όταν προσπαθώ να κάνω την πρώτη μου αγορά από το Klarna μου βγάζει το παρακάτω πρόβλημα παρά το γεγονός ότι δεν έχω ξαναγοράσει ούτε έχω ανεξόφλητες παραγγελίες; 

 

Screenshot_2022-09-04-03-57-34-853_com.myklarnamobile.jpg

Μέσα στο λογαριασμό του μπορείς να δηλώσεις τον ανώτατο όριο αγορών. Αν πχ εχεις βάλει 50€ και αυτό που θέλεις να αγοράσεις κοστίζει 51, δεν θα σε αφήσει να το αγοράσεις. Απο το app δεν το βλέπω αλλά αν μπείς απο web στον λογαριασμό σου, στην ενότητα "Χρήματα" θα το δείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2022 στις 2:57 ΜΜ, prometheas είπε

Ξεκινησε και το Skroutz να προσφέρει το μοντέλο "buy now pay later" μεσω της BPI

https://tbibank.gr/

Το δοκίμασα από περιέργεια τις προάλλες (Κυριακή πρωί) αλλά πρέπει να 'χε κάποια bugιά. Ανέβασα ότι θέλανε και το "επεξεργαζόταν" για 2 ώρες... έως ότου ακυρώθηκε η αίτησή μου. 

Προσοχή, δεν εννοώ ότι με απέρριψαν, αλλά το ότι έκανε processing 2 ώρες (!) έως ότου έγινε timeout η αίτηση! 

Κάποια στιγμή ίσως το ξαναδοκιμάσω άμα το θυμηθώ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κι εγώ πρώτη φορά αγορά ρούχων με κλαρνα, όλα οκ. Τρεις μέρες μετά όμως ήθελα στο ίδιο κατάστημα να ξανακάνω αγορά, μικρό ποσό, και να το πληρώσω απευθείας από την κάρτα σε μια δόση χωρίς κλαρνα και δεν μου το επιτρέπει πια. Ούτε με παυπαλ με αφήνει, ούτε με αντικαταβολή. Στο h & m οι αγορές. Σας έχει ξανατύχει; Δηλαδή μέχρι να εξοφλήσω τις3 δόσεις δεν θα μου επιτρέψει να ξαναγοράσω από το συγκεκριμένο κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ακόλουθο αφορά παραγγελία από το spitishop.gr και συνέβη πριν 10':

Συνολο παραγγελίας: 40,87 ευρώ
 
Αρχικά επιλεξα να πληρώσω με Klarna και δεν ολοκληρωθηκε η παραγγελία δλδ δεν με πηγε στην σελιδα ολοκλήρωσης, αντ αυτού με γύρισε ξανά στο σημείο να συμπληρώσω τα στοιχεία μου και να επιλεξω εκ νέου τρόπο πληρωμής. Υπεθεσα λοιπόν πως κάτι πήγε στραβά με την Klarna και συμπληρωσα εκ νεου τη φόρμα, επιλέγοντας αυτή τη φορά πληρωμή με PayPal και ολοκληρωσα κανονικά την παραγγελία μου.
Μπαινοντας να δω την χρεωση στο e-banking μου, βλέπω πως έχω χρεωθεί ΚΑΙ για Klarna (το 1/3, δλδ 13,62€) αλλά ΚΑΙ απο PayPal (40,87€).
 
Φανταζομαι πως ή η υλοποίηση της Klarna ηια το συγκεκριμένο site ειναι ΓΤΠΚ και δεν υπάρχει το σωστό webhook/callback για το redirection μετά απο success payment ή υπάρχει κάποιο θέμα με την Klarna. Έχω στείλει στο κατάστημα και περιμένω απάντηση.
 
Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε άλλον εδώ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στην πρώτη συναλλαγή, αφού προσθέσεις και την κάρτα στον λογαριασμό σου/εφαρμογή, ζητάει και τον ΑΦΜ...

Τώρα θα μου πείτε τα πολύ ψιλά γράμματα, τα διάβασες?

Απλά ρωτάω αν έχει να κάνει με την αξία συναλλαγής ή όχι

Αναφέρομαι σε πόσο 120€

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kormos είπε

Στην πρώτη συναλλαγή, αφού προσθέσεις και την κάρτα στον λογαριασμό σου/εφαρμογή, ζητάει και τον ΑΦΜ...

Τώρα θα μου πείτε τα πολύ ψιλά γράμματα, τα διάβασες?

Απλά ρωτάω αν έχει να κάνει με την αξία συναλλαγής ή όχι

Αναφέρομαι σε πόσο 120€

 

Μφχ

Σου ζητάει το ΑΦΜ για να κάνει έλεγχο στον ΤΕΙΡΕΣΊΑ την εικόνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...