Προς το περιεχόμενο

Klarna - Από σήμερα διαθέσιμη* και στην Ελλάδα


vagstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Billator είπε

Το δοκίμασε κανένας, με ενδιαφέρει τόσο ως αγοραστής αλλά και ως κατάστημα μια τέτοια επιλογή αν δουλεύει σωστά. 

Klarna.gif

Επεξ/σία από Kostasallinone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω δεν δουλεύει στην Ελλάδα η κάρτα που βγάζει και βάζεις εσύ το ποσό.

Σε κατάστημα όπως το Public ζητάει ΑΦΜ, δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο και κάρτα από ελληνική τράπεζα (έβαλα Revolut και δεν την δέχθηκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, tasarass77 said:

Νομίζω δεν δουλεύει στην Ελλάδα η κάρτα που βγάζει και βάζεις εσύ το ποσό.

Σε κατάστημα όπως το Public ζητάει ΑΦΜ, δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο και κάρτα από ελληνική τράπεζα (έβαλα Revolut και δεν την δέχθηκε).

Η one time card είναι διαφορετική υπηρεσία από το klarna checkout. Στην πρώτη η klarna πληρώνει από μόνη της το full ποσό στον έμπορο που δεν υποστηρίζει klarna και εσύ πληρώνεις την klarna σε 3 δόσης. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε.

Το klarna checkout είναι μέθοδος πληρωμής όπως πχ PayPal. Εκεί έχει άλλη διαδικασία αλλά πάλι με δόσης. Εδώ ο έμπορος γνωρίζει ότι θα πάρει το full ποσό σε 90 ημέρες από εσένα και όχι από την klarna, δίνει βέβαια προμήθεια στην klarna.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Η one time card είναι διαφορετική υπηρεσία από το klarna checkout. Στην πρώτη η klarna πληρώνει από μόνη της το full ποσό στον έμπορο που δεν υποστηρίζει klarna και εσύ πληρώνεις την klarna σε 3 δόσης. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε.

Το klarna checkout είναι μέθοδος πληρωμής όπως πχ PayPal. Εκεί έχει άλλη διαδικασία αλλά πάλι με δόσης. Εδώ ο έμπορος γνωρίζει ότι θα πάρει το full ποσό σε 90 ημέρες από εσένα και όχι από την klarna, δίνει βέβαια προμήθεια στην klarna.

που βρίσκουμε την onetimecard? για ελλάδα μιλάω 

εκανα μια αγορα απο public  σε 3 δοσεις και μου ζητησε διπλωμα, αφμ και αριθμο κινητου τα  εβαλα και το ενεκρινε και η παραγγελία ήρθε κανονικά

δλδ πως αγοράζω από μη υποστηριζόμενα καταστήματα?

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, valadsk said:

που βρίσκουμε την onetimecard? για ελλάδα μιλάω 

εκανα μια αγορα απο public  σε 3 δοσεις και μου ζητησε διπλωμα, αφμ και αριθμο κινητου τα  εβαλα και το ενεκρινε και η παραγγελία ήρθε κανονικά

δλδ πως αγοράζω από μη υποστηριζόμενα καταστήματα?

Δεν είναι διαθέσιμη ακόμα για Ελλάδα. Ο τρόπος που λειτουργεί, σου δίνει η klarna virtual κάρτα μίας χρήσης στην οποία ορίζεις εσύ το ποσό της συναλλαγής, την τιμή αγοράς δηλαδή που θες, και την χρησιμοποιείς σαν μια οποιαδήποτε κάρτα στο checkout. Tα χρήματα της συναλλαγής τα βάζει η klarna. Μετά εσύ πληρώνεις τις δόσεις στην klarna. Η ίδια διαδικασία ακολουθείτε σε οποιαδήποτε αγορά με άλλη έκδοση κάρτας. Κάθε πληρωμή και διαφορετική κάρτα, και κάθε διαφορετική κάρτα έχεις τις δικές τις αποπληρωμές δόσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από ότι είδα στα public μπορείς να αγοράσεις κάτι με χρεωστική κάρτα. Κάθε μήνα απλά σου παίρνουν το ποσό που συμφωνήθηκε. Και ρωτάω εγώ, εφόσον ο έλληνας σίγουρα θα χρησιμοποιεί κάρτες μόνο για την πρώτη δόση και μετά θα αδειάζει την κάρτα, πώς εξασφαλίζεται ότι θα παίρνουν αυτοί τα χρήματα τους?
Γιατί αν δεν εξασφαλίζεται δυστυχώς δεν το βλέπω να παραμένει για πολύ αυτό το σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, petran91 είπε

Από ότι είδα στα public μπορείς να αγοράσεις κάτι με χρεωστική κάρτα. Κάθε μήνα απλά σου παίρνουν το ποσό που συμφωνήθηκε. Και ρωτάω εγώ, εφόσον ο έλληνας σίγουρα θα χρησιμοποιεί κάρτες μόνο για την πρώτη δόση και μετά θα αδειάζει την κάρτα, πώς εξασφαλίζεται ότι θα παίρνουν αυτοί τα χρήματα τους?
Γιατί αν δεν εξασφαλίζεται δυστυχώς δεν το βλέπω να παραμένει για πολύ αυτό το σύστημα...

Η χρεωστικη δεν αδειάζει. Η προπληρωμένη αδειάζει ή βάζεις όσα θέλεις. Η χρεωστική είναι η γνωστή, σε όλους, που μπαίνει πχ ο μισθός.

 

Εγω εν τω μεταξύ, ακόμα θεωρώ άχρηστη τη Klarna εφόσον δεν έχουν όλοι διαβατήριο ή δίπλωμα οδήγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Christyap είπε

Η χρεωστικη δεν αδειάζει. Η προπληρωμένη αδειάζει ή βάζεις όσα θέλεις. Η χρεωστική είναι η γνωστή, σε όλους, που μπαίνει πχ ο μισθός

Μια χαρά αδειάζει. Έχω 2 χρεωστικές που δεν μπαίνει τίποτα, μόνο εγώ πάω αν θέλω και βάζω σε ATM..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αμερικάνικο και το βρετανικό σάιτ τους γράφουν αυτο:

Αναφορά σε κείμενο

 

If we are unable to collect the payment on the scheduled date, we will try again. If that payment attempt also fails the missed payment will be added to the amount of the next scheduled payment.

Please note, missed payments and unpaid debts are sent to debt collection.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

Και ρωτάω εγώ, εφόσον ο έλληνας σίγουρα θα χρησιμοποιεί κάρτες μόνο για την πρώτη δόση και μετά θα αδειάζει την κάρτα, πώς εξασφαλίζεται ότι θα παίρνουν αυτοί τα χρήματα τους?

Έχουν τα στοιχεία σου. Μαζεύουν 500 "εξυπνάκηδες", καταθέτουν μία ομαδική αγωγή, problem solved. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Έχουν τα στοιχεία σου. Μαζεύουν 500 "εξυπνάκηδες", καταθέτουν μία ομαδική αγωγή, problem solved. 

Εύχομαι να είναι αυτή η λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν δουλεύει, μόλις μου δέχτηκε την χρεωστική μου αλλά πουθενά να εκδώσω one time card.

και για να απαντήσω πως θα βγαλουν τα λευτά τους εκεί στην κλάρνα, πολύ απλά αν πάρεις κάτι με δόσεις είναι πιο πιθανό να το κάνεις και να πληρώσεις παρά να αγοράσεις κάτι μετρητης και παιρνουν ποσοστο από την πώληση από το κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα κι εγώ την πρώτη μου αγορά με Klarna επιτυχώς, σε κατάστημα που είχε checkout με Klarna. Ερώτηση: Βλέπω ένα σκασμό καταστήματα μέσα στην εφαρμογή, στα οποία υποθέτω πως μπορώ να ψωνίσω με την Klarna, αλλά δεν έχουν την επιλογή στο checkout τους. Εκεί πώς το χειριζόμαστε; Π.χ. e-shop.gr. Θεωρητικά θα πρέπει κάτι να γίνεται βλέποντας το site μέσω της εφαρμογής της Klarna;

Έριξα μια ματιά στη σελίδα τους αλλά δεν βρήκα την απάντηση. Βέβαια είμαι λίγο στραβός κι έχω αρχίσει να χάνω κι όλας, αλλά νομίζω το'ψαξα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Έκανα κι εγώ την πρώτη μου αγορά με Klarna επιτυχώς, σε κατάστημα που είχε checkout με Klarna. Ερώτηση: Βλέπω ένα σκασμό καταστήματα μέσα στην εφαρμογή, στα οποία υποθέτω πως μπορώ να ψωνίσω με την Klarna, αλλά δεν έχουν την επιλογή στο checkout τους. Εκεί πώς το χειριζόμαστε; Π.χ. e-shop.gr. Θεωρητικά θα πρέπει κάτι να γίνεται βλέποντας το site μέσω της εφαρμογής της Klarna;

Έριξα μια ματιά στη σελίδα τους αλλά δεν βρήκα την απάντηση. Βέβαια είμαι λίγο στραβός κι έχω αρχίσει να χάνω κι όλας, αλλά νομίζω το'ψαξα καλά.

Και εγώ προσπαθησα αλλά τα παρατησα, και μάλιστα λένε έχουν καλή υποστήριξη ενώ εγώ όταν πατάω υποστήριξη μου λέει οτι δεν είναι διαθέσιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...